Wel debiteuren willen best sneller betalen. Als u ze de kans maar geeft. lilïiik „Een ramp dat groentijd er niet meer is Rabobank 9 Leeuw van Njord met pensioen „Als je dertig jaar 'meneer' L zegt, ga je - dat niet meer veranderen" VISIE VAN BLUYSSEN NIET VERANDERD Geld en goede raad. WOENSDAG 5 MAART 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Wanneer je Maarten de Lange kwaad, wat zeg ik, woest wil maken, dan moetje bewe ren dat die roeiers van Nj ord stuk voor stuk over het paard getilde rijkeluiszoontjes zijn. Want dat laat de 64-jarige bootsman niet over z'n kant gaan. Niet uit het oogpunt van 'wiens brood men eet, diens woord men spreekt' (een hielenlikker is Maarten im mers nietl, maar gewoon omdat Maarten kregelig wordt van bakerpraatjes. Maarten de Lange is een man die recht door zee gaat, die zegt waar het op staat en er zonodig niet voor schroomt je flink de mantel uit te vegen. En als hij dat doet, nou bergje dan maar. Niet voor niets wordt hij de Leeuw van Njord genoemd. Praten doet hij immers niet, nee hij buldert. Weemoed Z'n stem zal evenwel niet bijster lang meer door de Njord- loods galmen. Maarten gaat volgende maand met pen sioen. Met de nodige wee moed, want ook al ligt hij vrijwel dagelijks met die lie den van Njord overhoop, in zijn hart kan hij het verdraaid goed met hen vinden. Sterker nog: Maarten heeft diep ontzag voor z'n roeiers. En dat respect dateert van de wa tersnoodramp in 1953, toen ook de studenten van Miner va op de ondergelopen Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden flink de handen uit de mouwen staken om ons land er weer bovenop te hel pen. Gloeiende cent „Grandioos wat die jongens daar hebben laten zien", brult Maarten. „Ze hebben zich ka pot gewerkt. Maar dan ook helemaal kapot. Op een gege ven moment man: ik kon ge woon niet meer. Bekaf was ik. Pfff. Wat een doffe ellende was dat. Maar die jongens lie ten zich niet kennen. Ze gin gen stug door. „Een doorzettingsvermogen! Daar word je stil van. Dan mogen ze van mij gerust wel eens een vlerkestreek uitha len. Begrijp me goed, ik wil ze niet heilig verklaren. Maar ik wil evenmin dat die jongens steeds maar worden aange zien voor gemenerikken die gloeiende centen op straat werpen. Want wie dat praatje ooit in de wereld heeft ge bracht 'Ouwe pik' „Ach, dat zo'n jongen van Njord vorig jaar met de lustrum wedstrijden een brandweer man met 'ouwe pik' aan spreekt, ja kijk, daar moet je de achtergronden van ken- „Die brandweerlieden waren de weken voorafgaand aan de wedstrijd hier zes keer wezen oefenen. En die hebben na die trainingen hier flink met die jongens zitten borrelen. Dus op het laatst kenden ze elkaar van haver tot gort. En dan vindt zo'n brandweerman het nog mooi ook wanneer die door zo'n jongen van Njord met 'Hee, ouwe pik' wordt begroet" Maarten kan best opschieten met de Njord-leden van van daag de dag. Maar toch had hij liever te doen met de knapen, die hij vlak na de oorlog bij Njord trof; in 1947 toen hij er als bootsman in dienst trad. Groentijd „Die jongens hadden de oorlog meegemaakt, hadden levens ervaring en daardoor veelde je mekaar beter. Je begreep mekaar verdomde goed. Dat waren wat je noemt kerels. 99 Dat hadden ze bewezen in de groentijd. „Wantje moest het er maar voor over hebben: een kaal hoofd om lid te mogen worden van het Corps. Wat dat betreft is het een ramp dat die groentijd d'r niet meer is. „Nu zitten warempel in die in troductieweek ik weet niet hoeveel verenigingen aan die eerstejaars te trekken van: als je bij ons komt, krijg je een paar biertjes. Die jongens zit ten meteen gebeiteld. Ja toch? Dat noemen ze ont groenen tegenwoordig. Een giller toch? Stoerdoenerij „Neem de afstand tussen de he ren en het personeel. Nu wil len ze allemaal dat je jij tegen hen zegt. Maar als je dertig jaar achtereen 'meneer' tegen hen zegt, dan ga je dat toch niet meer veranderen". „Stoerdoenerij noem ik dat. Da'! r de v nieuwing. Maar daar word je niet wijzer van. Pas als je ver nieuwt voor de verbetering word je dat. „Ik zeg altijd maar: je hebt werkgevers en werknemers. En daar hoefje geen slaaf van te zijn. Wanneer ze hier stomme dingen uithalen, krijgen ze dat op hun brood. Dat gebeurt vaak want wordt hier wat kapot getrapt. Nou en of'. Waardering „De bodem van zo'n boot is nog geen drie millimeter dik. Als je daar onvoorzichtig omspringt, ga je er zo door heen. Maar het zal die lui hier een zorg wezen. „Man, de welvaart is een zegen. Het grote nadeel is alleen dat er niks meer wordt gewaar deerd. Dingen waar jij je we zenloos voor hebt gewerkt, daar gaan zij hier - dal geven ze zelf toe - heel gemakkelijk mee om. Daarom vind ik het nog zo erg niet dat het vol gende maand finito is". Een opvolger heeft Njord al ge vonden. Deze zal de dienst woning boven Njord betrek ken, waarin nu nog de familie De Lange woont. De Lange verhuist naar een won-ing in de Coornhertstraat, die een groepje oud-Njordleden als dankbetoon voor hem heeft gekocht. Inbrekers Maarten is daar enorm mee in zijn nopjes. Want kijk, die dienstwoning mag dan hart stikke ruim zijn, maar je van het is die bepaald niet. Er is bij Njord in de Maarten de Lange in de botenloods.Hij wilde jongens niet heilig verkla renmaar hij wil evenmin "dat ze steeds maar worden aangezien voor gemenerikken die gloeiende centen op straat werpen Voor tnij was hard werken nooit een punt loop der jaren nogal niet wat keren ingebroken. Krimme- nele! Om de haverklap had Njord on gewenst bezoek en Maarten zat er maar mee. „Ik kom een keertje 's ochtends vroeg in de loods. Ligt daar zo'n knul. Te ronken als een koe. Ik denk barst. „Ik hem wakker maken. Nou, die vent schrikt zich het ape zuur. Die neemt me toch een spurt. Is ineens verdwenen. Maar kom ik even later bij het buffet. Ligt daar een hoop rotzooi. Ik denk barst. Heeft die vent, jazeker, heeft die vent twee flessen sherry sol daat gemaakt en tegen het buffet staan wateren. „Maar nou komt het. De vol gende ochtend ligt-ie daar weer. Ik roep: 'Hee vuile smeerpoets'. En ik zeg hem dat hij een vuilak is en dat hij die sherry moet dokken. Dat heeft-ie toen gedaan en ik heb 'm nooit meer gezien". „Een tijdje later kom ik in de werkplaats. Ik denk barst, wat tocht het hier. Hadden ze het ruitje ingeslagen en de gasmeter gelicht. Veertien dagen later kom ik daan op nieuw die tocht. Ik denk so demieters nog aan toe. En ja hoor, weer die gasmeter ge licht. „Een weekje later kom ik daar nog eens. Zit daar een knul te snuffelen. Ik roep: 'Hee, wat moet dat'. Ja, ik zoek een fietspomp, zegt-ie. Tja, als ze zo n antwoord geven doe je d'r geen moer aan hè. „Dan kun je de politie wel bel len maar ja, dan wordt het weer zo'n rapportje van zon der toestemming zus en on bevoegd zo en daar moet je dan je handtekening onder zetten. Enfin je kent dat wel. Twee uur ben je d'r mee kwijt. Doodziek werd ik ervan. Dus in het vervolg liet ik die gas ten maar zoveel mogelijk gaan. De recherche heeft dat nooit zo kunnen waarderen maar 't bespaarde me een hoop tijd". Volgende maand zal dat voor Maarten allemaal verleden tijd zijn. Toen hij er kwam, la gen er negentien oude rotbo- ten. Nu hij afscheid neemt, kan Njord bogen op een vloot van 64 vaartuigen. Allemaal pico bello in orde, dankzij de noeste arbeid van Maarten; ooit de enige rijksambtenaar genoemd, die zich dag in, dag uit letterlijk in het zweet werkte. „Ik had er veel lol in", zegt Maarten, „dus voor mij was hard werken nooit een punt. Ik zal het straks heus wel mis sen, denk ik. De meiden en de jongens zeker ook. Ook al botsten we de laatste tijd wat vaak. „Maar weet je. Ik heb het op mijn manier goed met Njord voor en zij op hun manier. En dan krijg je wel eens mot. Maar wanneer er woorden vielen, hebben we dat altijd met een stuk of wat borrels afgedronken. Want zo is het ook weer". ADVERTENTIE De pastorale raad van het bisdom Den Bosch is bang dat de synode in Rome de ruimte inperkt die bisschop Bluyssen in woord en daad altijd heeft bepleit. Deze raad, die 1.3 miljoen rooms-ka- tholieken vertegenwoordigt, bleek in zijn maandelijkse verga dering grote moeite met het slot document te hebben. Hij sprak de hoop uit dat de bisschop tus sen de mensen zal blijven staan, "in tegenstelling tot het docu ment van Rome, dat bisschoppen en priesters boven de gelovigen plaatst". Bisschop Bluyssen verklaarde na drukkelijk dat de synode zijn vi sie niet heeft veranderd. On danks zijn handtekening onder het stuk zei hy de kritiek groten deels tot de zijne te kunnen ma ken. "De synode ging vooral over orga nisatorische problemen rond kerkelijk kader, de bisschoppen conferentie, de vele raden en commissies, de priesteropleiding en de relatie met de Romeinse cu rie. Alleen praten over proble men is in zich al niet gezond. Wellicht is het einddocument daarom ook geen bevrijdend stuk geworden. Ik hoop dat de synode in haar uitwerking wèl bevrij dend kan zijn. Afgewacht moet worden of de bisschoppen beter zullen samenwerken, of de ver houding met Rome is verbeterd en of de kerk in Nederland via de uitvoering van de synodebeslui ten nieuwe impulsen krijgt". Bisschop Bluyssen ziet de voor naamste beperkingen op het ge bied van de pastorale werkers. De besluiten hierover zijn ingegeven door angst voor vervaging van het onderscheid tussen de pries ter dan de ene kant en de leek die heeft gekozen voor een volledige baan in de kerk en daartoe ook is opgeleid aan de andere kant. De bisschop zelf vindt die angst niet terecht. Hij heeft er geen moeite mee, de pastorale werker als een nieuwe bediening in de kerk te Ten aanzien van het celibaat zei mgr. Bluyssen dat het leergezag van de Rooms-Katholieke Kerk de wenselijkheid van het gehuw de priesterschap niet aanvaardt. De discussie over het wijden van gehuwde mannen zal overigens wel doorgaan. De kwestie van de "vrouw in de kerk" vindt deze bisschop zo belangrijk dat hij die apart met de gelovigen wil be spreken. Wat betreft de biecht willen de bisschoppen zeker niet terug naar de oude vorm: biecht stoel, onvrijheid, angst. "De sy nodebesluiten geven hiervoor nieuwe wegen aan, waarnaar in alle vrijheid n\oet worden ge zocht", zei Bluyssen. Nieuwe woorden Studie. Een speciale commissie uit de synode van de Gereformeerde Kerken gaat een studie maken over het "gereformeerde karak ter" van de vragen die worden ge steld bij doop en openbare belij denis. Daartoe besloot de synode gisteren, na een lange discussie, naar aanleiding van een verzoek van een aantal kerkeraden om het eerdere besluit tot vervanging van de oude formuleringen te herzien. Met de nieuwe bewoordingen is niet iedereen gelukkig. De kerk van het Overijsselse dorp Enter sprak in haar bezwaarschrift van "mini-vragen". De Amstelveense dominee M. van der Heiden maakte zich gisteren in de synode nogal boos daarover. Hij vond de inhoud van de nieuwe vragen "groots". "Laten we blij zijn dat in deze tijd jongelui op basis van zulke vragen tot de kerk willen toetreden", zei hij. De behandeling van het bezwaar schrift is dus verdaagd. Eerst komt er een studie over. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Ant werpen (Vrije Evangelische Ge meente) A. J. de Kieviet Hei- en Boeicop. Gereformeerde Kerken: beroepen te Dokkum B. Terpstra Diever. te Zwolle D. van Santen Savsen- heim en S. van der Zee Delfzijl. Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Nieuwerkerk (Zeeland) M. J. van Gelder*Gou- Veel van uw debiteuren willen u best sneller betalen. Als u ze dat maar gemakkelijk maakt. Door ze bijvoorbeeld direkt bij levering een mach tiging tot automatische incasso te laten tekenen. Dat scheelt iedereen rompslomp. En u hebt sneller uw geld. De Rabobank kan u over dergelijke incassosystemen veel vertellen. En ook over de manier waarop dat geld dan op uw rekening wordt bijgeschreven. Vlug, en met een rekeningafschrift waar uw boekhouding wat aan heeft. Omdat het zo kan worden opgesteld, dat het aansluit op uw eigen administratie. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Een brochure hierover is bij alle 3100 vestigingen van de Rabobank gratis verkrijgbaar. U hoeft er dus met ver voor uit de buurt. Ook dat is een voordeel van de Rabobank. U kunt de brochure "Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekening-courant" ook toegestuurd krijgen. Als u deze bon even I invult en opstuurt naar de Centrale Rabobank.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21