UVS Goedkoopste kaartje: 30 gulden maar nu is zelf slachtoffer Amerika: weg met amateurregel ALLEEN LING NOG EEN VRAAGTEKEN 'OUDJES'TERUG IN GRIEKSE SELECTIE Strasbourg-trainer Gress: „Dit is waanzin' KRANTEN VOL OVER SCHANDAAL WOENSDAG 5 MAART 1980 Doelman mag bewegen bij strafschop ZÜR1CH (ANP) - De scheidsrech- terscom missie van de FIFA overweegt op korte termijn een wijziging in de voetbalspelregels aan te brengen. In het voorstel staat o.m. dat de doelman bij het nemen van een strafschop in te genstelling tot de actuele situatie zich vrij op de doellijn, niet er voor. mag bewegen. In de momenteel geldende spelre gels staat dat de doelman in der gelijke situaties onbewegelijk op de doellijn moet staan. In de praktijk is aangetoond dat de scheidsrechters in negen van de tien gevallen.een voortijdige be weging van de doelman bij een strafschop tolereren, hoewel ze daarmee in strijd met de regle menten handelen. Op grond van deze ervaringen buigt de com missie zich over het vraagstuk de regels in dit opzicht aan te pas- Duprie. Feyen ATHENE (ANP)-Na de forse nederlaag (5-1) in en tegen Frankrijk heeft de Griekse trainer Alketas Panagulios twee veteranen in zijn voorlopige selectie voor de eindronden van het toernooi om het Europese kampioen schap half juni in Italië) opgenomenHet zijn de 34-jarige Koudas van Paok.die 36 interlands op zijn naam heeft slaan en zijn vijf jaar oudere collega Domasos van Panathinaikos. die 49 maal het nationale tricot droeg. Griekenland start zijn directe voorbereiding op de eindronde op 24 mei in Athene met een vriendschappelijke wedstrijd tegen wereldkampioen Argentinië. Dertien dagen voor de EK-wedstrijd, op 11 juni tegen Ne derland in Napels, zullen de Grieken hun kamp in Italië opslaan. LEIDEN - De openingswedstrijd van het 29ste Zilve ren molen toernooi tussen UVS en het C elftal van Feyenoord leverde gisteravond een 3-1 overwin ning voor de Rotterdammers op. Er waren zo'n slor dige vierhonderd toeschouwers naar het LFC-ter- rein aan de Boshuizerkade getogen. Het weer was uitstekend en het veld goed bespeelbaar, kortom, alle ingrediënten voor een aardige partij voetbal wa ren aanwezig. De beide ploegen voelden de uitste kende ambiance goed aan en wisten het publiek dan ook zo'n vier kwartier te vermaken. Nadat Sjaak Troost 25 minuten voor het einde voor de beslissen de 3-1 had gezorgd, was de koek echter op. De Leid- se hoofdklasser vocht niet meer voor 100 procent terug en de Feyenoord-jeugdigen speelden de wed strijd professioneel uit. Juist Paul en Marcel van der Blom waren verantwoorde lijk voor de uitschakeling van UVS. De "Blommen die vo rig jaar nog uitkwamen voor de Kikkerpolder ploeg, speelden niet alleen een goe de wedstrijd, maar namen ook iedereen treffer voor hun rekening. Nadat Mario Fabel de blauwwitten op aangeven van Ron Bekooy al na tien minuten op 1-0 had gezet, bracht Marcel van der Blom Feyenoord vlak voor rust op gelijke hoogte. Na ruim een kwartier in de tweede rond gang draaide Paul van dei- Blom zijn oude club via een schitterend doelpunt per soonlijk de nek om: 2-1. "Molenhouder" UVS speelde in het eerste speelpart lekker vrij uit. Als belangrijkste fac tor voor het redelijke spel dat de Desar-ploeg op de grasmat legde, moet worden aange voerd dat zij van de competi- tiedrang om "een redelijk re sultaat te moeten behalen was verlost. Vooral bij de aanvalslinie was dit duidelijk (Van c sportredactie) STRASBOURG - Los van het feit of Racing Strasbourg door Ajax al dan niet wordt gewipt in de kwartfinale van de Europa Cup, trainer Gilbert Gress (38) blijft ook vol gend seizoen werken bij deze provincieclub in de Elzas. Hij verlengde zijn verbintenis met een jaar, 24 uur voor de ontmoeting tegen Ajax in het Stade de la Meinau. Offi cieel wil de clubleiding dit bericht nog niet bevestigen, omdat het contract nog niet is getekend, maar de afwik keling is louter een formaliteit. Heeft Gress soms gebluft toen hij enkele weken geleden zei dat vijf grote Franse en zes Duitse clubs hem hadden benaderd? „Nee, die belangstelling is er inderdaad. Ik kan uitzoeken, maar als ik bij Strasbourg blijf is dat vooral vanwege de binding met deze club" (op het moment dat Gress deze woorden uitsprak had hij al een contractverlenging op zak, maar mocht dit niet bevestigen op verzoek van club-president Borde). Regisseur Gilbert Gress was jarenlang de re gisseur van het Strasbourgse team. Via VFB Stuttgart, Mar seille en het Zwitserse Neuchatel kwam hij terug bij zijn oude lief de in de Elzas, nu als trainer. Hij maakt aan de vooravond van het treffen tegen Ajax een aangesla gen indruk. Er is vanuit de bevol king veel kritiek op de club. Het publiek is, na het hosanna-sei zoen vorig jaar, erg ontevreden over de huidige prestaties. Daar naast zijn de woekerprijzen die de club vraagt voor een entree- kaart nog steeds onderwerp van gesprek. „Dat is nou al weken zo", zegt Gress met een zorgelijk gezicht van achter zijn donkere bril. „Ik be grijp de mensen volkomen. En ze VOETBAL - De tweede wedstrijd tussen Schotland en Engeland voor de kwartfinales van het voetbaltoernooi om het UEFA- kampioenschap voor landen teams van spelers onder 21-jaar, gisteravond in Aberdeen ge speeld, is geëindigd zonder dat er werd gescoord. Engeland, dat de eerste wedstrijd tegen Schotland met 2-1 won, gaat over naar de halve finales. hebben nog gelijk ook. Ik geloof dat het goedkoopste kaartje van avond 60 francs (30 gulden) kost. Belachelijk natuurlijk. Een iets betere staanplaats kost weer het dubbele (60 gulden!). Het be vreemdt mij niet dat het stadion niet wil vol lopen. Het is toch een schande dat tegen een club als Ajax de zaak niet is uitverkocht? Het gaat niet eens zozeer om het geld alleen. Zoals Strasbourg op dit moment speelt - en dat is ver re van goed - is het waanzin om met dergelijke entreeprijzen voor de dag te komen. Ik heb dat ook vooraf tegen het bestuur gezegd, maar het antwoord was simpel: wij hebben dat geld hard nodig. Maar het betekent wel dat wi; vanavond de steun zullen missen van duizenden supporters" Dicktknijpen In het stadion gaan 30.000 i maar er als er 20.000 komen mag voorzitter Borde zijn handen dichtknijpen. Gress: „Over deze zaak is het laatste woord nog niet gesproken, maar daarover nu discussiëren zou de rust in de ploeg nadelig beïnvloeden. Mijn spelers leven erg mee met de be volking. Wij zijn nu eenmaal een provincieclub, niets meer en niets minder. Strasbourg is geen echte Franse club. St. Etienne is dat bijvoorbeeld wel. Dat is een nationaal bezit. Strasbourg is een club die voetbalt op Frans grond gebied. Zo zou je het, een beetje overdreven, kunnen stellen". Gress heeft geen verklaring voor het matige spel van zijn formatie, die nu een kleurloze midden- mootrol in de Franse competitie bekleedt. „Ik heb met de groep zeker tien keer uitvoerig gespro ken, ook met alle spelers indivi dueel. Vorig met hetzelfde spelersmateriaal, de schrik voor elke tegenstander Vier, vijf mensen in het team lo pen naast hun schoenen. Ze voe len zich een soort Superstar. Zo van: wij uit de provincie hebben het toch maar eventjes gefikst! Wij krijgen daarvoor nu de reke ning gepresenteerd Kansen Over Ajax zelf weet Gilbert Gress zo wat alles. Over de kansen van zijn formatie zwijgt hij. Maar aan zijn uitspraken te merken ziet hij weinig overlevingskansen. En dat is geen kwestie van de under dog-positie kiezen, zoals Ajax voorzitter Ton Harmsen zegt. Gress weet gewoon dat Racing Strasbourg maart anno 1980 geen echte vuist kan maken. „Wij heb ben totaal geen vorm dit moment. Ajax is zonder meer favoriet. Het enige dat Strasbourg kan doen is de huid zo duur mogelijk verko pen. Meer zit er in deze fase he laas niet in". t de spelers die de weelde van het s IAAF-bestuur moet zich beraden over voorstellen PARIJS (ANP) - Het be stuur van de Internatio nale Atletiek Federatie (IAAF) zal zich op 10 en 11 maart in Parijs beraden over vier voorstellen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Dene marken en Noorwegen die een verruiming van de amateurregels beogen. Het voorstel, dat werd ingediend door de Verenigde Staten, is het meest vergaand. De Amerikaan- het IAAF-reglement, waarin het begrip amateurisme wordt gede finieerd, helemaal schrappen. Een voorstel dat naar verwacht weinig steun zal krijgen. Bob Stinson, de voorzitter van de Britse atletiekbond (BAAB) noemde het Amerikaanse voor stel "nogal simpeltjes". De Brit ten willen het mogelijk maken dat atleten bij sommige grote wedstrijden via hun sportorgani saties worden betaald. "We weten dat een aantal topatle ten nu onder het mom van onkos tenvergoedingen geld ontvangt", aldus Stinson. "We willen de dubbele moraal dip er ten aanzien van dit onderwerp is ontstaan, doorbreken. Evenwel zonder het amateurisme geheel af te schaf fen, zoals in de tenniswereld is gebeurd". Voor een beperkt aantal topwed strijden wil Stinson een prijzen geld tot 2000 dollar vaststellen. De geldsommen moeten door de organisatoren aan de nationale atletiekbonden worden overge maakt. Deze dienen het geld ver volgens aan de betrokken atleten uit te keren. De Britse atletiek bond wil niet'zo ver gaan, dat ook winnaars van Olympische Spelen en Europese kampioenschappen hun medailles in contanten be taald krijgen. Ook wil de bond in terlandwedstrijden van betaling uitsluiten. Volgens het Britse voorstel dient het eveneens mogelijk te zijn dat atleten inkomsten uit reclameac tiviteiten ontvangen. Een deel van de inkomsten zou echter aan de atletiekbonden moeten wor den afgedragen. Ook hier zal de betaling via de bonden geschie den. Na het beraad van het IAAF-be stuur zullen de voorstellen op het congres in juli in Moskou aan de orde komen. Voor het aannemen ervan is dan een twee-derde meerderheid vereist. merkbaar. Ron Bekooy, Ma rio Fabei en Hans van Leeu wen stichtten in de eerste helft veel verwarring in de Rotterdamse defensie. Alleen Mario Fabei profiteerde er via zijn openingstreffer van. Bij Feyenoord speelde Karei Bouwens een opmerkelijke rol. De middenvelder be schikt niet alleen over een geweldig loopvermogen maar heeft ook een aantal passeer bewegingen in huis, waar hij het de Leidenaars vaak knap lastig mee maakte. De beste kansen evenwel waren voor UVS. Koos Hannaart knalde na twintig minuten van af stand maar net naast en even later miste Hans van Leeu wen op een haar het Feye- noord-doel. Marcel van der Blom trok vlak voor rust een streep door de plannen van zijn vroegere club. Een hoge voorzet nam hij in een keer op de slof en knalde onhoudbaar voor goalie Chris Drillenburg 1-1 in. In de tweede rondgang trok de Leidse ploeg aanvankelijk het initiatief naar zich toe. Frits van der Heyden ver scheen zelfs een keer alleen voor Feyenoord-keeper Van Eijk maar treuzelde te lang waardoor laatste man Wim van der Stene hem de bal makkelijk kon ontfutselen. Het offensief van de volgelin gen van Desar luwde wat en nu was het de beurt aan de Rotterdamse jeugdigen. On der aanvoering van de Van der Blom-broers, Karei Bou wens en Jan Mulder drukte de ploeg UVS in de verdedi ging. Na vijftien minuten be lastte Paul van der Blom zich met het nemen van een vrije schop op de rand van het strafschopgebied en knalde het speeltuig snoeihard in de kruising: 2-1. Sjaak Troost zorgde nog voor 3-1, waarna de wedstrijd gelopen was. FRED SEGAAR ROME (DPA) - Het omkoopschan daal in het Italiaanse voetbal heeft ook gisteren voor grote koppen in de kranten gezorgd. Enkele Italiaanse dagbladen stelden de vraag of de bijna be sliste strijd om het landskam pioenschap door de affaire, waarbij 27 voetballers zyn be trokken. niet moet worden gean nuleerd. Eenentwintig van die spelers beho ren tot de zes belangrijkste ver enigingen van de eerste divisie. Het zijn Juventus, A.C. Milaan, Lazio-Rome, Napoli. Bologna en Avellino. Tegen de voornaamste titelkandidaat Inter Milaan zijn geen beschuldigingen inge bracht. De omkoop-affaire kwam dit weekeinde aan het licht, nadat twee gokgrage zakenlieden in Rome hun mond hadden open gedaan. Zij zouden door middel van omkoping hebben gepro beerd de resultaten van de com petitiewedstrijden te beïnvloe den. De twee zakenlui wendden zich tot de justitie, omdat zij zich door de genoemde voetballers bedrogen waanden. De justitie stelt een onderzoek in. De aangeklaagde voetballers ontkennen. Alleen de Lazio-speler Maurizio Montesi gaf openlijk toe, dat hem geld is aangeboden, maar dat hij daar niet op is ingegaan. Het Ita liaanse voetbal heeft in de sei zoenen 1957.58 en 197.1.74 ook al te maken gehad met omkoop praktijken. Als de beschuldigingen juist zijn, kan dat leiden tot het bankroet van enkele verenigingen. Alleen al van de vereniging Lazio zy n zes spelers in staal van beschuldi ging gesteld. STRASBOURG (GPD) - Omdat hij niet kan beschikken over ex-in- ternational JeanJacques Marx heeft trainer Gilbert Gress van Racing Club Strasbourg voor de eerste wedstrijd in de kwartfinale van de Europa-Cup voor lands kampioenen vanavond tegen Ajax een beroep moeten doen op Remy Vogel. Deze 19-jarige ama teur heeft pas tweemaal in het eerste elftal van de Franse kam- pioensploeg gespeeld en zal te gen Ajax als voorstopper funge Wat Ajax betreft staat alleen nog een vraagteken achter de naam. van Ling, die last heeft van een achillespeesblessure. De opstel lingen luiden: Strasbourg: Dropsy: Jodar, Novy, Vogel, Domenech; Deutsch- mann. Specht. Piadzecki; Wag ner, Decastel en Tanlerm Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Zwamborn, Boeve: Schoenaker, Arnesen, Lerby; Bonsink, Ling Tahamata. WAT &£Z/£iT JOU ,,u

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17