Kamer wil brief regering over rol bij rellen Onrust na uitlating van Giscard over Palestijnen Een 2-jarig Raidbriefbfljet van f1.000,- groeit naar f 1.221,- Experiment met dagblad op tv Weer kritiek in EG op gasprijs voor tuinbouw LEZERS SCHRIJVEN 0 Westland/Utrecht Hypotheekbank WOENSDAG 5 MAART 1980 VARIA PAGINA 11 Vooralsnog geen debat DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil nog deze week van de regering een brief hebben over de mate waarin de rijksoverheid betrokken is geweest bij de rellen rond het gekraakte pand aan de Vondelstraat in Amsterdam. Vooralsnog zal geen kamerdebat over deze zaak plaatsvinden omdat de Kamer eerst het debat in de Amsterdamse gemeente raad, op 12 maart, wil afwach ten. Alle grote fracties in de Tweede Kamer steunden gisteren een voorstel van die strekking van de PSP'er Van der Spek. Hij wil dat verantwoording wordt afgelegd voor de betrokkenheid van de re gering, die blijkt uit het inzetten van rijkspolitiemensen, uit een heden van andere politiekorpsen, marechaussees en tanks van de Koninklijke Landmaéht. Volgens Van der Spek is door het inzetten van dit groot materieel aan de zaak geen goed gedaan. Hij zei dat de kwestie vreedzaam had kunnen worden opgelost door middel van overleg. De wij ze waarop de overheid met ge bruik van geweldsmiddelen de orde heeft hersteld, roept volgens de PSP'er veel vragen op. Van der Spek wil zodra de briefer is een debat in de Kamer, maar dat VVD, D'66 en CPN vinden dat eerst de Amsterdamse gemeente raad zich over de rellen moet uit spreken, aangezien het hier in eerste instantie om een lokale verantwoordelijkheid gaat. Het Amsterdamse gemeenteraads lid Ernst Bakker (D'66) zei giste ren dat de Tweede Kamer zich Rapport: blind kind niet in een instituut maar in gezin DEN HAAG (ANP) - Het blinde en zeer slechtziende kind moet zich in het gezin en op een normale school kunnen ontwikkelen en niet in een instituut, waar het tot een object van onderwijs en be handeling wordt. De ouders blij ven de eerst aangewezenen hun kind op te voeden. De hulp die zij daarbij nodig hebben moet ko men van de tot regionale centra om te vormen al bestaande insti tuten. Het koninklijk instituut tot onder wijs van blinden (KIOB) in het Noordhollandse Huizen, dat hiernaar in twee jaar onderzoek verrichtte, bood minister Pais van onderwijs en wetenschappen gisteren in Den Haag de nota "Nieuwe Wegen" met deze conclusies aan. Voor de lagere scholen die zo'n - of anderszins gehandicapt - kind opnemen, kunnen bepaalde faci liteiten noodzakelijk zijn. Een ambtelijke werkgroep van O. en W. is daarvoor momenteel een re geling aan het ontwerpen die in een dusdanig vergevorderd sta dium verkeert, dat het eindresul taat nog dit voorjaar bekend zal zijn. buiten deze discussie moet hou den. Het is een puur Amsterdam se zaak, zei hij. De Kamer kan be ter zorgen dat de leegstandwet wordt aangenomen, want aan al deze ellende ligt het ontbreken van een goede huisvestingswet geving ten grondslag. Het PSP-Eerste Kamerlid Vogt maakte dinsdag bij de behande ling van de begroting van het Huis van de Koningin van de ge legenheid gebruik om aan te dringen op een uiterst sobere troonsoverdracht op 30 april, mede naar aanleiding van de ge beurtenissen in Amsterdam. Het afgelasten van deze feestelijkhe den zou hem, zo zei hij, niet on welkom zijn. Vogt vindt dat het beter zou zijn om ter huisvesting van een- en twee persoonshuishoudens een deel van de „zeer royaal aanwezige huisvesting van de koninklijke familie" ter beschikking te stel len'. Zoals bekend lagen huisves tingsproblemen aan de basis van de rellen in Amsterdam. Premier Van Agt was echter niet gevoelig voor deze argumenten. De Grondwet schrijft immers voor dat een nieuwe vorst in Am sterdam wordt ingehuldigd en dat blijft dus zo, zei hij. De rege ring houdt rekening met alle fac toren waarmee een goed bestuur rekening moet houden, aldus de premier, dus ook met de situatie die dan in Amsterdam heerst. „Wij houden het er op dat de hoofdstad een waardige ont vangst zal willen bieden aan de rstin" NA VIDITEL OOK KRANTEL TWELLO - Mevrouw Grada Hurenkamp-Bosgoed uit het Gelderse plaatsje Twello is vandaag met haar 110 jaren en drie maanden de oudste Nederlander die ooit heeft geleefd. Mevrouw Hurenkamp geniet nog goede gezondheid en woont samen met haar 72-jarige zoon op rderijtje. Amsterdam (Anpi - Het be- stuur van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) heeft beslo ten een experiment van maxi maal drie jaar te beginnen met het nieuwe medium viewdata. De proef zou in augustus van dit jaar moeten beginnen. Aanpassingsapparatuur maakt het in dit systeem mogelijk om tele fonisch informatie uit een com puter op te roepen en die af te lezen van een televisietoestel. Met de uitvoering van de proef is voor de krantenuitgevers een in vestering van vele tonnen ge moeid. Volgens een vandaag ge publiceerd rapport van de Com missie Infrastructuur van de NDP is een totale investering van 550.000 gulden nodig. De activiteit van de NDP gaat van start onder de naam Krantel. De collectieve inspanning van de dagbladuitgevers is bedoeld om de toekomstige mogelijkheden te verkennen, aldus de NDP. Vol- ■jgens de dagbladuitgevers is RCrantel in de gekozen opzet als p collectief experiment aantrekke lijk voor grote en kleine dagbla den. Het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP) zal de algemene nieuwsdienst van Krantel gaan verzorgen. In het systeem zullen ook advertentionele boodschap pen worden opgenomen. Naast de algemene nieuwsdienst en het daaraan gekoppelde nationale commerciële informatiesysteem biedt Krantel de viewdatage- bruikers informatie van redac tionele en commerciële aard van individuele dagbladtitels. In principe kan elke krant - zo staat in het rapport van de NDP-com- missie - in zijn redactionele dienst alles opnemen wat hij wil, ook wanneer dat zou leiden tot PARIJS - De Franse pers is ver deeld en ongerust over de verkla ringen van president Giscard d'Estaing, tijdens zijn reis door de olie-emiraten rond de Arabi sche Golf. In Koeweit zei de pre sident dat het Palestijnse probleem geen probleem is van vluchtelingen, maar van een volk dat moet beschikken over zijn recht tot „autodeterminatie", d.i. het recht zelf over zijn lot te be slissen. Terwijl een van de Franse dagbladen gistermorgen sprak over een „elektroshock", daar mee doelend op de presidents verkiezingen van volgend jaar, zijn de meeste kranten het erover eens dat president Giscard met een harde lijn tegen Israël geen kiezers voor zich zal Giscard d'Estaing vanuit Koeweit de kop in zijn ge- Een andere reactie in verband met het televisie-optreden van vorige Het is voor het eerst in de diploma tieke geschiedenis van Frankrijk dat het woord „autodetermina tie" ten aanzien van de Palestijn se vluchtelingen (die voortaan als „een volk" worden aangeduid) is gebruikt. Het woord heeft zijn bijzondere betekenis omdat het geschapen werd door president De Gaulle. De Franse pers laat niet na hierop te wijzen en er conclusies uit te trekken. Aller eerst wordt eraan herinnerd, dat president Giscard vorige week BRUSSEL (GPD) - Het „goedko- een uur lang voor de televisie zijn buitenlandse politiek uiteenge zet heeft, en dat iedereen uit dit gecompliceerde betoog kon op maken wat hij wilde. Het verwijt van vaagheid en van „maar wat aanmodderen", dat de president toen, maar ook al eerder, werd gemaakt, zou door de ferme taal week is dat, in tegenstelling tot de algehele indruk van een streven naar grote onafhankelijkheid van de Verenigde Staten, uit de woorden in het communiqué in Koeweit een opvallende eensge zindheid met de politiek van de Verenigde Staten in het Midden- Oosten te constateren valt. Het dagblad Le Monde van gisteren plaatst de ontwikkeling jegens Israël zoals ze blijkt uit de woor den van de Franse president en uit de recente ergernis ten aan zien van de voortgaande neder zettingenpolitiek van Israël in de bezette gebieden, die met name Washington ventileert, onder één enkele noemer. De diepere achtergrond van de in Frankrijk zeker niet populaire verklaring van de president over de „autodeterminatie" wordt in enkele lijnen geschetst door de cartoonist van hetzelfde dagblad Le Monde: Giscard d'Estaing in een autootje met twee Franse vlaggetjes op de spatborden staat voor een benzinepomp die door een oliesjeik wordt bediend. „Hoeveel ben ik u schuldig?", vraagt Giscard aan de sjeik, die de nog nadruipende benzines lang in de hand heeft. „Een Pale stijnse staat", antwoordt de sjeik. Frankrijks buitenlandse politiek ten aanzien van Israël heeft de laatste twintig jaar niet altijd de opvatting van de Franse bevol king vertolkt. Als de „Quotidien de Paris" gisteren opent met de kop: „Israël in het getto", is dat niet een blijk van tevredenheid maar van toenemende onrust. De komst van de PLO-leider, Jasser Arafat, naar Parijs, waarover al zo lang gefluisterd is, lijkt dichterbij dan ooit. Groot-Brittannië heeft gisteren openlijk het Franse pleidooi on dersteund voor zelfbeschikking van het Palestijnse volk binnen het kader van een regeling voor het Midden-Oosten. Een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei tegen verslaggevers dat het communi qué dat is uitgegeven na het be zoek van de Franse president, aan Koeweit, „in overeenstemming" is met het Engelse standpunt. Auto schept kinderen twee doden, één gewonde HONSELERSDIJK (ANP) - De 7- jarige Mandy van Luyk en de 5- jange Bernard Verbraeken uit Honselersdijk zijn gisteren in hun woonplaats op slag gedood, toen zij bij het oversteken van de Burgemeester Elsenweg door een personenauto werden ge schept. De 7-jarige Ronnie Ne- derpelt, ook uit Honselersdijk, moest zwaar gewond in een zie kenhuis in Den Haag worden op genomen. Volgens de Naaldwijkse politie wa ren de kinderen de Burgemeester Elsenweg al overgestoken, maar keerden zij plotseling om. De be stuurder van de auto heeft ver klaard dat hij de kinderen niet heeft gezien. Op de plaats van het ongeluk geldt een maximum snelheid van zeventig kilometer. doublures met de algemene nieuws- en informatiedienst. Wanneer voor het produktbeleid en de administratieve organisatie werkbare methodes en vormen zijn ontwikkeld, zal Krantel de experimenteerperiode van drie jaar moeten afsluiten, aldus het rapport van de NDP-commissie. De deelname van alle dagbladen aan de PTT-viewdataproef met een bereik van 1.500 gebruikers is volgens de NDP een zinloze zaak. Voor het ontwikkelen van adver tentionele activiteiten is een gro ter bereik nodig. Daarom zal het aantal viewdatatoestellen moe ten worden uitgebreid of moet er apparatuur komen die bestaande televisietoestellen voor viewdata geschikt maakt. Krantel is door de NDP voorbereid in samenwerking met de PTT. Het loopt parallel met de openba re viewdatapraktijkproef onder de titel Viditel. Met de informatie via Krantel gaat voor de gebruikers een rekening gepaard, waarvan de hoogte wordt bepaald door de kosten van telefoon, computer en infor matieservice. De PTT-computer staat weliswaar in het telefoon- district Den Haag, maar dat heeft door een tariefingreep niet tot gevolg dat de gebruikers in Den Haag minder hoeven te betalen dan die elders in het land, aldus de NDP. MEER WINST UNILEVER ROTTERDAM (ANP) - De door Unilever over de gehele wereld in 1979 behaalde nettowinst is in gunstige zin beïnvloed door een lagere totale belastingdruk. Uit de met 7 procent gestegen be drijfswinst over geheel 1979 2.555 miljoen tegen 2.397 miljoen in 1978) resulteerde uit eindelijk een 22 procent hogere winst per aandeel van 20 in Unilever NV. In het vierde kwartaal van 1979 nam de bedrijfswinst vergeleken met dezelfde periode van 1978 met 2 procent toe van 602 mil joen tot 613 miljoen. De verko pen in geldswaarde bedroegen over 1979 43.251 miljoen (1978: 39.271 miljoen). Het ongeveer gelijkblijven van de totale bedrijfswinst in Europa is volgens Unilever toe te schrijven aan het feit dat tegenover de ho gere resultaten van een aantal produktgroepen, met name van diepvriesprodukten, van diverse verpakte levensmiddelen en dranken, wasmiddelen, chemi sche produkten en van transport lagere winsten stonden op eetba re vetten en op exporten uit En geland. De aanzienlijk hogere winsten in de VS waren voornamelijk een ge volg van het feit dat de resultaten van National Starch over het ge hele jaar in de cijfers zijn begre pen, terwijl dit in 1978 eerst van 15 augustus af het geval was. Lip ton had er een goed jaar, maar Lever Brothers werkt nog steeds met verlies. de Nederlandse tuin bouwsector is gisteren opnieuw ter sprake gekomen in de EG- landbouwraad, waar het onder werp ditmaal werd aangekaart door de Deense minister Dalsa- ger. De Deen beklaagde zich vooral over te verwachten con currentievervalsingen in de Duitse tuinbouw indien deze, zo als verwacht wordt, binnenkort het fiat van Brussel zal krijgen voor een rentesubsidieregeling ten bedrage van 55 miljoen mark. HieroD stak de Westduitse land bouwminister Ertl een beschul digende vinger in de richting van de Nederlandse delegatie. Ne derland, en niemand anders, was ADVERTENTIE volgens hem verantwoordelijk voor de moeilijkheden in de Duitse tuinbouw, daar Neder landse producenten konden pro fiteren van extra goedkoop aard gas. Landbouwcommissaris Gunde- lach kondigde daarop aan dat hij de ministers zeer binnenkort een rapport zou voorleggen over de concurrentie-aspecten in de Eu ropese tuinbouw. Al diverse ma len in het verleden heeft Gunde- lach Nederland min of meer van concurrentievervalsing beschul digd. Juridische deskundigen zijn echter van mening dat hij geen been heeft om op te staan om Neder land voor het Europese gerechts hof te brengen. De Nederlandse Gasunie, die de tarieven voor de tuinbouw vaststelt, is immers een particuliere maatschappij en van directe overheidssteun kan dus niet gesproken worden, zo zeg gen de juristen kringen. Waarnemers zijn echter deel dat Gundelach ondanks dit advies toch een politieke aanval tegen de vermeende Nederlandse overheidssteun aan het voorbe reiden is. Hij staat hierbij vooral onder tijdsdruk, omdat de hier mee samenhangende Westduitse steunkwestie anders uit de hand loopt. De tijdslimiet voor een commissie-advies over de West duitse steun is bijna verstreken. Indien zo'n advies uitblijft of te laat komt, betekent dit dat een lidstaat zijn gang kan gaan met nationale steunmaatregelen. A i Met Pandbriefbiljetten van de Westland/Utrecht Hypotheek- I v/ bank spaart u veilig een behoorlijk kapitaal bij elkaar. Het hoge fiH H rentepercentage staat namelijk vanaf het moment van aankoop I tot het einde van de looptijd vast; de rente wordt herbelegd. I HH U krijgt zo de hoogste-rente-van-de-hoogste-rente-etc. I BH MB M Bij het huidige rentepercentage van 10'/% groeit uw f 1.000,- in slechts 2 jaar naar f 1.221,- (effectief rendement 10.50%). ^^HBH Pandbriefbiljetten zijn ookverkrijgbaar in coupures van f 10.000,-. Pandbriefbiljetten zijn aan toonder. Meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm kunt u inwinnen bij een van de kantoren van de Westland/Utrecht Hypotheekbank of bij uw makelaar of assurantieadviseur. Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 26 45 Lustrum van schouwburg Graag zou ik nog enige kantteke ningen willen plaatsen bij het 55ste lustrum van de Leidse Schouwburg, die. zoals men weet, in 1705 is gesticht door de beroemde directeur van de Leid se en Haagse Schouwburgen Ja cob van Rijndorp. Bij de herdenking van een stichting ligt het voor de hand niet alleen stil te staan bij de toestand nu, maar tevens de stichter te her denken. Dan valt het op dat Ja cob van Rijndorp, die behalve ac teur ook toneelschrijver was, de eerste is geweest die een Hol landse bewerking van het Faust- thema heeft uitgegeven met het bijzonder aardige drama in ver zen getiteld De Hellevaart van dokter Joan Faustus! Het is een stuk dat gelegenheid geeft tot kunst- en vliegwerk, er komen balletten en spoken in voor, en uiteraard een vurige hel. Het heeft een vrij grote bezetting, zonder dat het veel hoeft te kos ten aan costuums of décor - kort om, het is geknipt voor goede amateurs. Men moet niet denken dat dit mos terd na de maaltijd is. De werke lijk goede amateurs hebben tijd genoeg, terwijl ik de schouw burgdirecteur de laatste jaren herhaaldelijk heb geattendeerd op het bestaan van het spel. Het spel is ook niet zo lang dat het niet kan worden gevolgd door een sketch over het huidige wel en wee van Rijndorp's stichting. Van Rijndorp's Faustus is een stuk dat de fantasie prikkelt, er is ruimte voor zang en dans - daar mee zal het oorspronkelijke in de Leidse Schouwburg zijn ver toond - voor leuke regie- en aan kledingseffecten, terwijl het thema van de keus die ieder mens moet maken nog niet verouderd schijnt te zijn. Technische effecten van verlich ting, waarvan Van Rijndorp nog geen weet had, kunnen de emo ties van de hoofdrolspeler extra nuukeren. Hier volgt Rijndorps laatste regie-aanwijzing om maar te laten zien wat een ipeküdcel het ook voor het oog kan zijn. Joan Faustus, word door Mifas- tofeles, Ramuscs, Stokebrand en Heintje Pik, in de Hel gesleept, die aanstonds een sterker vuurgloed uitblaast, terwijl de andere Spooken te zaamen een Sluitballet danssen. Bij de herdenking van het twee honderdvijfenzeventig jarig be staan van de Schouwburg past het herdenken van de stichter. Jacob van Rijndorp, jarenlang ar tistiek directeur van die schouw burg, met het opvoeren van een door hem geschreven toneelstuk. Wouter Kuyper, oud-lid Schouwburgcon 1 Witte Rozenstraat 57 de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11