Eefting en Maas blinken uit bij record jacht Nel Geerlings: niet te missen DIOK laat weinig heel van Thor/Delft: 50-3 Van Cleef woedend op arbiter Eerste plaats nu definitief voor Leiden Nederlands hockeyteam kansloos ten onder Degradatie na verlies feit voor de Algemene Twee zwemtitels Eclwarcl Maasdijk LMHC niet verder dan gelijkspel MAANDAG 3 MAART 1980 l.EI DEN - Het doek voor De Algemene is na de 6-7 nederlaag tegen Kwiek uit Den Haag definitief gevallen. Dit resultaat betekende namelijk de degradatie naar de tweede klasse. Vorig seizoen speelden de pupillen van Ruud Niesing nog in de overgangsklasse. De eerste minuten van dit duel verliepen afwisselend. Een treffer van Ruud van Vliet werd meteen door de Hagenaars beantwoord. Alllengs daalde het spelpeil naar een bedenkelijk niveau. Bij rust stond de Leidse korfbalploeg met 2-4 achter. Bij een 5-5 stand in de tweede helft leek zich het herstel van De Algemene te hebben aangekondigd maar dat bleek slechts schijn: Via twee benutte strafworpen nam Kwiek weereen 5-7 voorsprong. De Leidenaars gaven zich echter niet gewonnen maar op het beslissende ogenblik bleef het geluk achterwege. Bij een 6-7 stand tolde in de allerlaatste seconde een afstandsschot van Ruud van Vliet uit de mand waardoor de zege toch naar de Hagenaars ging. Scores: Ruud van Vliet (2x), Bert Molloy, Martin Filippo (2x) en Wim van Vliet. SPORT SPORT LEIDEN - De prijs, die het Delftse Thor voor een middagje rugby- college aan DIOK moest betalen, was hoog. De Leidse rekening kwam in Delftse kringen dubbel hard aan, want behalve dat Thor met een 50-3 nederlaag werd op geknapt, werd die club boven dien een enkele reis aangeboden richting promotieklasse. Op voorhand was het al duidelijk dat Thor geen vuist zou kunnen maken tegen DIOK. Maar al te vaak was bij eerdere gelegenhe den tot uiting gekomen dat Thor domweg het niveau mist om op waardige wijze in de ereklasse te kunnen acteren. Ook nu werd het spel van de Delf tenaren gekenmerkt door des organisatie. De spaarzame Thor- aanvallen verzandden telkens weer in machteloosheid, zodat DIOK weinig moeite had de stu denten op een gevoelig pak slaag te tracteren. Niettemin hadden de Leidenaars een vrij lange periode nodig om op toeren te komen. De aanvals drift werd in de openingsfase te vaak vermengd met nervositeit. Na een kwartier bracht Cees Ahsman echter rust in de ploeg, toen hij de uit het losse werk verkregen bal achter de doellijn drukte: 4-0. De ban was toen gebroken. Thor werd door DIOK systematisch afgetuigd. Achtereenvolgens scoorden Kees Koemans, Dick Altink en Ab Huisman voor de Leidenaars: Ad Winkels mocht daar voor rust een penalty-goal tegenover stellen: 16-3. In de tweede helft kreeg Thor geen moment de gelegenheid DIOK nog enig weerwoord te bieden. Vooral good old William van der Heyden en international Kees Koemans dienden zich aan als krachtbronnen van het Leidse voorwaartsen-pack. Het gevolg was dat de equipe uit Delft con stant onder pressie werd gehou den en uiteindelijk volledig ge bukt moest gaan onder het DIOK-geweld. Met Bob del Pra- do, Dreef en Berendsen legden Van der Heyden en Koemans de basis voor de 56-3 monsterscore. Met aantrekkelijke acties beze gelden die spelers het lot van Thor. dat volgend seizoen in de promotieklasse mag gaan puin ruimen. The Bassets Ook het Sasscnheimse The Bas sets rekende op krachtige ma nier af met een team van Thor. De derde uitgave van de Delftse club mocht in technisch opzicht dan wel dingen naar de schoon heidsprijs, maar als het op doelmatigheid aankwam liet de ploeg het volledig afweten. De Sassenheimers profiteerden kundig van die nalatigheid. De grotere snelheid en het surplus aan geestdrift stond garant voor een overwinning met sprekende cijfers: 56-6. Trotters ten onder bij Hertogbalters: 80-82 LEIDEN - In de basketbalsporl kunnen de gemoederen nogal verhit raken. Omdat Nijssen Trotters het merendeel van de duels wint is er vaak geen aanlei ding om zich kwaad te maken op arbiters. Soms kunnen de scheidsrechters door hun optre den de duels van eerstedivisionist Trotters evenwel zo'n wending geven dat verlies het gevolg is. Het afgelopen weekeinde gebeurde dat in Den Bosch, waar de ploeg van Van Cleef met 82-80 van Her- togballers verloor, "terwijl we 30 punten sterker zijn en thuis met 88-63 van ze hebben gewonnen" Ene heer Gorter bedierf de avond van de Trotters. Wanneer je de snuit van die man zag", aldus Van Cleef "dan had je al gegeten en gedronken. Hij had van die glimmende oogjes en liep echt rond met het idee van "lk ben de baas en pak jullie". Hoewel Gorter samen met zijn se condant er volgens de Leidenaars in slaagden om als extra tegen stander te fungeren, heeft Trot ters lange tijd de illusie mogen koesteren ook van zes man te kunnen winnen. Via 24-37 pau zeerde Trotters bij een 40-45 stand. Tot twee minuten voor tijd hield Trotters Hertogballers on der zich. In een turbulente slotfase versloegen de Brabanders na koploper SOVB ook Trotters met twee punten verschil, waarna een Trotters-speler van woede een stoel door de zaal gooide. Scores Berendsen 15, Moerer 14, Kop en R. Paulides 12. Lamping 11, P. Paulides 9 en Ruysenaars 7 punten. P/Leiden Lange tijd heeft Olympia de dames van Parker Leiden kunnen bij benen. Uiteindelijk gaf de betere conditie van de koploper van de eerste divisie de doorslag. Na een povere eerste periode 28-23J drukten de pupillen van Rob de Vries via 58-41 door naar een 68-45 zege. Overigens moest op- LI Leiden nieuw een speelster met een en kelblessure uitvallen. Na Els Vijfwinkel en Corien Meyvogel viel nu Rosalien v.d Laan uit. Uitblinkster was captain Hanne- ke Vreeburg. Zij scoorde 14 pun- gewonnen en verloren nu bij Snell R. met 86-63. Het was een duel waarin veel persoonlijke fouten werden gemaakt. Nadat topsco rer Peter de Weijs <28) negen mi nuten na rust (36-38) was uitge vallen, zakte het hele team in el kaar. ten. Blitz Eersteklasser Blitz is volledig van slag. De Voorschotenaren hebben na de winterstop slechts één duel Rayoneersteklasser Luba stuitte op onverwacht veel tegenstand bij OSG. Het in degradatiezone ver kerende team nam zelfs een 12-2 voorsprong die de Leidenaars voor de rust niet konden wegwer ken (31-29). Sterk spel van center Jaap de V/aard die tien punten op rij scoorde en Lodewijk Defilée bezorgde de ploeg van Jan van Bemmelen een 65-68 overwin- ROTTERDAM - Schrille contras ten zijn in de basketballerij waar neembaar. Zo speel je voor 5000 duizend enthousiaste supporters en zo moet je tegen ben clubje uitkomen dat regelmatig voor wat familieleden en een paar ver dwaalde toeschouwers speelt. Omdat er vanuit Leiden ook een aantal mensen het duel in en te gen Rotterdam Zuid wilde zien waren er afgelopen zaterdag avond zo'n kleine honderd bas ketballiefhebbers in sporthal De Enk. Parker Leiden-coach Hennie Blom wilde daar met het oog op het Eu ropese toptreffen voor de Europa Cup voor bekerwinnaars met Emmerson Varese nog wat ver dedigingssystemen doornemen. Het kwam er niet van, om de doodeenvoudige reden dat zijn pupillen het niet konden opbren gen om voluit te gaan tegen het reeds gedegradeerde Rotterdam Zuid. Een tegenstander waar de Leidenaars vorig siezoen nog twee keer van verloren. Nu werd het ploegje met 88-134 (rust stand: 77-66) opgerold. Door dit resultaat is Leiden onbereikbaar geworden voor concurrent EBBC. De eerste plaats betekent dat de ranglijstaanvoerder in de play offs twee keer moet uitkomen te gen Donar. Vorig siezoen vond Blom de duels tegen de Gronin gers nog een welkome testcase voor de Europa Cupwedstrijden. Dit siezoen zijn ze niet meer dan een sparringpartner voor Leiden. De ploeg van Blom is daarom nu al praktisch verzekerd van plaat sing voor de finale van de na- competitie. Tekenend voor het verval van Donar was het verlies na verlenging bij Amsterdam, dat na de winterstop ook volledig van slag is en door die negatieve pres tatiecurve met degradatie wordt bedreigd. Blom ontmoet in competitiever band ook liever teams van het kaliber EBBC of BV Amstelveen. "Want clubs als Rotterdam Zuid, Stars en Punch hebben ons af gelopen weken geen enkel weer stand kunnen bieden. Binnen tien minuten waren die teams al verslagen", aldus Blom, die Har ry Kip en Roy Leysner (maakten beiden hun rentree) uitgebreid testte. Kip speelde 21 minuten en pakte in die tijd acht rebounds. Zijn opponent. Downey, stelde enigszins teleur. Ook hij gooide snel het bijltje er bij neer. De Amerikaanse center van Rotter dam Zuid kwam pas halverwe gen de eerste helft binnen de lij nen, omdat hij licht geblesseerd was. Hij scoorde 25 punten en dat is voor zijn doen weinig. Zijn landgenoot Everett scoorde éen punt meer, terwijl Jelle Esveld 20 punten liet noteren. Typerend voor het duel was dat Joost Cornelissens met nog zes minuten te gaan een wissel aan vroeg, maar pas drie minuten voor het einde kon invallen. In de tussentijd was er namelijk geen "dode bal" geweest. Scores Leiden: M. Plaat 17, Woud stra 12, Bruinsma 35, Giddings 30 (15 rebounds), Washington 6. Leysner 2, Plaat 12. Kruidhof 12 en Kip 8 punten. Schotpercenta ge team: 64%. a'A schoolslag Maritzka van der Linden feliciteert Ria Willemse met haar TILBURG (GPD) - In een periode vol olympische twijfels heeft de zwemtop zich duidelijk uitgesproken. De nog immer op Moskou gerichte trainingsarbeid resulteerde dit weekeinde in Tilburg in negen heren-, acht dames- en vier aspirantenrecords. Dat Fred Eefting en Annelies Maas daarvan de meerderheid voor hun rekening namen was niet zo verwonderlijk, want samen met de in Amerika trainende Kees Vervoorn zullen zij als trekpaar- ZURICH - Nogal roemloos is het Nederlands zaalhockey team in de finale om de Euro pese titel tegen de regerende kampioen West-Duitsland ten onder gegaan. Dankzij de moeiteloze 14—3 overwinning op de Nederlanders prolon geren de Duitsers voor de tweede maal hun titel. Schotland veroverde het brons. Bondscoach Wim van Heumen toonde zich ondanks de tweede plaats van zijn ploeg, ontevreden. Met name het verlies tegen Engeland (6-7) was voor de bondscoach on verteerbaar. 'We weiden daardoor voor onze plaats in de eindrangschikking afhan kelijk van de resultaten van andere ploegen. Bovendien zijn we hier naar toe gekomen om een goede wedstrijd tegen de West-Duitsers te spelen en dat is niet gebeurd. We heb ben hier uil zes wedstiijden acht punten verzameld, en dat vind ik te weinig'. den moeten fungeren voor de mogelijke afvaardiging naar de Russische hoofdstad. Toch was het niet dit tweetal dat tijdens het driedaagse zwemfes- tijn voor de meest opzienbarende prestatie zorgde. Die eer ging naar het rugslag-duo Jolanda de Rover-Monique Bosga, dat in een rechtstreekse confrontatie tijden op de klokken bracht die ook in ternationaal goed meetellen. In die eer deelt eveneens Maritzka van der Linden met haar 1.10,89 op de 100 meter schoolslag. De nationale kampioenschappen vormden de afsluiting van het winterseizoen, dat ondanks alle pessimistische verwachtingen Leidenaar Edward Maasdijk le verde bij de Winterkampioen schappen uitstekende presta ties. De zwemmer van De Zijl/ LGB veroverde zowel op de 100 als op de 200 meter vlinderslag een gouden medaille. Zijn win nende tijden waren respectieve lijk 57.38 en 2.05.34. Bovendien werd Maasdijk ook nog tweede op de 100 meter vrije slag in 52.19. toch kan worden beëindigd met een hoopvolle balans. Dat is bij de dames vooral te danken aan de doorbraak van de jeugd, die, ge stimuleerd door het olympische ideaal, in een zeer korte tijd voor een welkome kwantitatieve aan vulling heeft gezorgd. Dat, ondanks alle onzekerheid over het al dan niet doorgaan van de Spelen, de prestaties vooral wer den bekeken tegen de achter grond van de olympische limie ten was een begrijpelijke zaak. Immers, tijden die in de winter maanden op een 25-meterbaan worden neergezet dienen zomers als richtlijn voor de verrichtingen op een 50-meterafstand. En daar om waren deze wedstrijden een nuttige test, die verwachtingen wekt voor de toekomst. Dat Maas en Eefting als routiniers de ploeg zouden aanvoeren werd wel verwacht, maar in Tilburg hebben zij hun leiderschap nog eens duidelijk bewezen, waarbij vooral de progressie van de zelf vertrouwen uitstralende top- zwemster Annelies Maas opmer kelijk is. Maar ook Monique Bos ga, Jolanda de Rover, Reggie de Jong, Monique Drost, Maritzka van der Linden en Connie van Bentum (hoewel die in Tilburg beneden haar kunnen zwom en niet tevreden was) zijn kansrijk voor een reis naar Moskou. Bij de heren is naast Fred Eefting ook Kees Vervoorn een (vaste) kandidaat voor de Nederlandse equipe, maar dan houdt het wat betreft de individuele nummers op, al zullen Albert Boonstra en de verrassende Leidenaar Ed ward Maasdijk de kans op uit zending nog niet uit hun hoofd zetten. De achterdeur voor een wat ruimere afvaardiging vor men natuurlijk weer de estafette nummers. Eefting, Winkel, Henk Elzerman en Peter Drost maak ten op de 200 meter vrije slag tij den die, opgeteld, onder de door het NOC gestelde limiet liggen. En met Kees Vervoorn erbij, over wie de berichten uit Amerika zeer optimistisch zijn, moet het alle maal nog sneller kltnnen. Boven dien is er, als de progressie zich doorzet, ook nog wel een beetje kijk op sselslag-estafet- te. Bij de dames is het uitzicht wat be treft de laatste estafette wat mis- tiger, tenzij Wilman van Velsen op de vlinderslag nog een paar seconden van haar recordtijden afknabbelt. Want daar ligt op dit nummer de zwakte bij de dames. Met deze kampioenschappen heeft de nationale top voorlopig af scheid genomen van het wed strijdterrein. Tot het weekeinde van 6,7 en 8 juni als in Rotterdam de limieten op de klokken moe ten verschijnen zijn er geen wed strijden meer. Dat is een beslis sing van bondscoach Bert Sitters en zijn adviseurs. De top is er blij mee. Annelies Maas: "Deze tijden zijn een stimulans om lekker door te trainen". En Fred Eefting: "Fijn dat we de trainingsopbouw niet meer hoeven te onderbre ken." (Zie voor uitslagen Scorebord) LEIDEN - In een periode dat Foreholte in de wedstrijd tegen Bornebroek alles op alles moest zetten om het hoofd boven wa ter te houden, liep uitblinkster Nel Geer lings legen haar tweede gele kaart van die wedstrijd aan. Daardoor moest de speel ster die van de uiteindelijke 10 doelpun ten die Foreholte zou maken, er al 8 voor haar rekening had genomen, definitief het veld ruimen. Met uiterste krachtsinspan ning wist de gehandicapte Voorhoutse formatie er echter nog een gelijk spel uit te slepen: 10-10. Gevaarlijkste tegenstander voor Foreholte was de Bornebroek vedette Thea Slot. De Voorhoutsen kozen vooreen persoonlijke dekking van deze gevaarlijke spits, en die werd afwisselend door Lenie van Beek c-n Nel Geerlings uitgevoerd. Aanvankelijk werd Slot ook inderdaad uitgeschakeld, maar later zou dat steeds moeilijker wor den. De 0-2 achterstand die Foreholte al spoedig had opgelopen werd weggewerkt door Nel Geerlings, die voou ust nog twee maal zou scoren. Kort voor het afsluiten van de eerste helft bracht de treffer van Hannie Boskamp Foreholte op een ver diende 5-3 voorsprong. Mede doordat Bornebroek kort voor de rust een speelster twee minuten aan de straf bank moest afstaan speelde de ploeg geir- nteerd en nogal hardhandig. Ondanks dat had Foreholte nog alle kansen om de voorsprong te vergroten, maar in plaats daarvan scoorde de thuisclub 5-4 en even later zelfs 5-5. Foreholte kwam duidelijk in de verdrukking, maar 'vechtjas' Nel Geerling gaf de ploeg weer hoop door 5-6 aan te tekenen. Bornebroek kwam terug via 6-6 naar een 7-6 voorsprong, maar ook toen liet Geerlings weer blijken uiterst schotvaardig te zijn: 7-7 en 7-8. Haar Bor- nebroekse rivale Thea Slot toonde aan dat haar formatie we) degelijk aan Foreholte gewaagd was door de stand opnieuw in een voorsprong voor Bornebroek om te buigen: 8-8 en 9-8. Op haar beurt liet Nel Geerlings weer van zich horen door Fore holte weer langszij te brengen: 9-9. Vanaf dut moment had Foreholte het zonder haar 'leading-lady' te doen, die de wed strijd verder vanaf de kani moest bekij ken. En juist in die eindfase had de ploeg het zo moeilijk. De Voorhoutsen zouden uiteindelijk toch nog een punt verliezen aan Bornebroek. dat een 10-10 gelijk spel moest worden toegestaan. In de eerste div isie B zorgde HVS voor een verrassing. In Eindhoven werd kam pioenskandidaat PSV voor de tweede maal in deze competitie afgetroefd: 7-4. Een energieke start bracht de Stompwijk- se formatie binnen enkele minuten op een 3-0 voorsprong. Treffers van Ank van der Bosch. Sjannie Waayer en Ans Luyten PSV verkleinde de achterstand echter nog voor rust tot 2-3, en kort na de rust kwamen de Eindhovenaren zelfs langszij: 3-3. Sjannie Waayer bracht HVS daarop echter weer in gang (3-4) maar vooralsnog leek PSV het allemaal goed bij te kunnen benen. De ploeg forceerde een strafworp, die echter dour Anja van Gellswijk werd gestopt. Vanaf dat moment waren de Eindhovenaren definitief gedemorali seerd en had HVS hoegenaamd geen moeite meer met zijn tegenstander. PSV scoorde nog eenmaal, waarop Gcrda van der Bosch, Marijke Luyten en Ank van der Bosch de eindstand op 4-7 bepaalden. In de derde divisie G speelde MMO gelijk tegen UVG: 6-6. Wat Irainei coach Carel Curon ook tegen zijn ploeg zei. MMO kwam eenvoudig niet in de hoogste ver snelling. Tegenover de vele gemiste kan sen van MMO staan de treffers van Ellv van Leeuwen en Lydy Vink. die met elk 3 goals de gehele produktie voor hun reke ning namen. OASE trof in Kwiek Sport nauwelijks meer dan een sparring part ner. Het verweer was, met name in de tweede helft zo zwak dat het een waar schietfestijn werd voor Helma Stigter en haar ploeg. Na een ruststand van 7-2 werd uiteindelijk een 21-6 overwinning ge boekt. In de afdelingsklasse verloren de dames van Northa met 9-12 van AHC28. In de afde- lings derde klasse werden de dames van Olympia '72 moeiteloos kampioen door de 12-5 overwinning op HVS-2. Olga/Satur- nus versloeg EHC 3 na een ruststand ,.n 4-3 uiteindelijk met 9-7. In de derde klas se C moesten de dames van HVV '70 voor de tweede maal in dit seizoen hun meer dere erkennen in de reserves van Kwiek Sport 2-5. Bij de heren ging MMO onderuit tegen HEC-2 (6-8), en won Northa royaal van Athene met 23-12. nadat bij de rust de voorsprong reeds 13-6 was. De heren van Rijnsoever verloren, ondanks goed spel van Dick van Bommel en Wil Jonker, met 14-21 van Hermes-4 FRANS BONTE LEIDEN - Als de voortekenen niet bedriegen zal LMHC ook het vol gend seizoen niet in de hockey- hoofdklasse acteren. De Leide naars mogen de resterende zes wedstrijden slechts één punt ver spelen willen ze nog als derde eindigen in de competitie. Tot en met de derde plaats worden er promotiekansen weggegeven, die Leiden dus waarschijnlijk aan de neus voorbij zullen gaan. De ploeg kwam gisteren tegen Pinokê niet verder dan een te leurstellend gelijk spel: 1-1. Fo- rescate deed zichzelf tekort tegen Capelle; de club won met slechts 1-0. Roomburg bleek niet sterker dan HBS: 1-1. Ook de dames van Leiden stelden teleur. Het 1-1 gelijke spel tegen het laag gekla>seerde Laren is ei genlijk te weinig. De Roomburg dames vochten een doelpuntloos duel uit met Kraayenhout. Pinoke-LMHC: 1-1. Pinoké verras te de Leidenaars in een matige eerste helft met een overigens verdiende openingstreffer. In de tweede periode. t«>en LMHC wat offensiever werd kwam de tegen treffer van Siebrand Roéll tot stand. Ondanks het groeiende veldoverwicht kon Leiden haar tegenstander niet op achterstand zetten. Forescate-Capelle: 1-0. Het zeer aanvallend gestarte Forescate kwam al spoedig op de verdiende 1-0 voorsprong. De op links doorgebroken Jelmer Siersema bediende Sjoerd Swanenburg op maat, die op zijn beurt met een' back-hand schot de tegenover hem geplaatste doelman ver schalkte 1-u in de tweede helft verhoogde de Voorschotenaren de offensieve druk. maar het ge luk leek hen in de steek gelaten te hebben. De beste kans om de voorsprong uit te bouwen kreeg Jelmer Siersema. maar de door hem genomen strafbal ging hui zenhoog over. HBS-Roomburg: 1-1. Paul van der Logt bracht Roomburg na tien minuten via een strafpush op 1-0. Een Haarlemse strafcorner maakte rond de dertigste minuut een einde aan die voorsprong. De gclykwaardige ploegen, die bei de over een rterke verdediging beschikken, zagen verder geen kans meer tot scoren te komen. LMHC-Laren: 1-1. De dames van Leiden, die in de bovenste regio nen van de competitieranglijst verblijven, hebben zich danig verslikt in Laren, dat als voor laatste genoteerd staat. Charlotte Bouve scoorde voor lauden, na dat eerder de Larense formatie op 6-1 was gekomen. Kraayenhout-Koomburg* 0-0. Ondanks een voortdurend vel doverwicht hebben d< Hoorn- burgse dames geen winst kunnen behalen op Kraayenhout Een groot aantal strafcorners bleef onbenut liggen, en ook in de veldacties was men weinig ge lukkig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19