Weer verlies Gemini Scylla ondanks handicap naar twee weekendzeges Schakers Philidor Leiden uit degradatiezorgen DKD neemt revanche op Vivax Slechte resultaten van Avanti MAANDAG 3 MAART 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN -Scylla beleefde in het afgelopen week end een uitstekende "double". De dames had den een plezierige terugreis van het Zeeuwse Aloysius dat met 7-3 opzij werd gezet om giste ren Amsterdam kansloos achter zich (8-2) te la ten. De heren misten kopman Patrick Swier maar huppelden desondanks net zo vrolijk met tweemaal 8-2 langs VDO en Wilno. Docos com pleteerde de "Leidse" vreugde door eerst Shot voorbij te streven (7-3) om daags erna VDO hardhandig af te straffen: 10-0. Vreugde voor "Leiden en omge ving" werd het niet want het Hu- zerswoudse Avanti ging met da mes en heren onderuit. De heren koppelden de eervolle 3-7 tegen Tempo Team aan een pijnlijke 4-6 tegen Midstars in het recht streekse degradatieduel. De da mes wonnen gisteren weliswaar met 7-3 van Aloysius maar dat was slechts een magere pleister op de wonde, die Tempo-Team met 4-6 had aangebracht. "Een ongeluk komt nooit alleen daarover kan de technische staf van Scylla dit seizoen meepraten. Naast alle blessures meldde kopman Patrick Swier zich za terdagmorgen ziek waardoor Frits Kantebeen zijn "rentree" in team 1 kon vieren. Een uiterst nuttige rentree want bij VDO verloor Wibo van Gennip twee keer waardoor de hattrick die Kantebeen scoorde erg noodza kelijk bleek. Een licht gebles seerde Sjoerd Meyer "freewheel de" naar drie zeges, de eindstand daarmee op 8-2 brengend. Tegen Wilno had de Scylla-jongste het moeilijker want Wegman ver schafte zich een 17—12 voor sprong. Een juiste tempoverho ging bracht alsnog 21-19 op de borden. Frits Kantebeen verloor de eerste game van Dumez en had bij 18-20 in de tweede game twee geluks- ballen nodig om er een derde winnende game aan over te hou den. Deze twee partijen zijn exemplarisch voor het hele duel. De Zeeuwse debutanten toonden zich te week op de kritieke mo menten en dat is Scylla nou net niet. In dat licht bezien is de 8-2 zege even terecht als geflatteerd. Voor de statistieken zij vermeld dat Wibo van Gennip Wegman voorbij zag stormen en dat Scylla het dubbele prijs gaf. Voor nog meer Scyllavreugde zorgde me de-koploper JCV door twee keer te verliezen zodat de Leidse equipe weer alleen de vlag voert in de promotie-ereklasse, ge volgd door stadgenoot Docos dat deze week geen krimp gaf. De 10-0 tegen een VDO met twee invallers is nog geen gedeva lueerde lire waard, maar wel nut tig natuurlijk. Nee, veel knapper is de 7-3 zege waar Shot mee werd opgezadeld. Als Ed v.d. Berg zich drie keer laat felicite ren, Ed Fallaux alleen Henk van Spanje voorlaat en Laddy Prorok de ellende van de Bruyn comple teert dan verdient dat het predi kaat voortreffelijk. Voortreffelijk weerde Avanti zich zaterdag te gen Tempo Team, want 3-7 tegen de landskampioen mag er zijn. Avanti won het dubbel, dat is netjes, maar gewoonweg verma kelijk was de winst van John van Strien op international Han Gootzen. Ook Bettine Vriesekoop speelde weer uit de kunst want de zekere "EK-ganger" Renë Heijne schminkte ze ferm af'. Gootzen is altijd lastig voor Bettine maar toch ging er nog een game naar de Hazerswoudse, die tegen Van der Helm voor de beste partij van de avond zorgde. Bij 6-1 in de derde schrok Vriesekoop van de riante winstkansen en leverde de partij in. 2-8. Misschien had Avanti het kruit beter voor de dag erna kun nen bewaren, al had dat aan de 4-6 nederlaag weinig veranderd. Eenvoudigweg omdat Theo Louwers in het ereklassespel al lang niet meer voorkomt. Louwers, eens de onbetwiste Avan- ti-kopman, overweegt eind dit seizoen te stoppen, waarna zijn plaats wel eens ingenomen zou kunnen worden door de al weer in training zijnde Ronald Rijs- dorp. John van Strien speelde ook tegen Midstars weer goed want winnen tegen Ton Pitstra is geen licht karwei. Vriesekoop kan daarover meepraten want ze onderschatte "de Groninger rommelaar", en verloor. Dat kost te Avanti dan een punt want de broers Vlieg bestempelde ze tot "onhandige laagvliegers" en sa men met Louwers won ze ook in het dubbel. Avanti is door dit 4-6 verlies vrijwel zeker gedegradeerd maar kan volgend jaar misschien toch in de ereklasse blijven omdat Midstars waarschijnlijk uiteen gaat en haar plaats beschikbaar stelt. Dames: Avanti moest om haar ti- telkansen te bèhouden winnen van Tempo Team en de 5-5 des tijds in Amsterdam gaf aanlei ding tot optimisme. Misplaatst optimisme want Brigitte Kooter verkeert in een zware vormcrisis. Alleen Ine Willems kon ze verslaan waarmee verlies onafwendbaar was want Moniek Kooter moet nog veel Ieren. Jolanda Noordam had voor een overigens weinig nuttiger 5-5 kunnen zorgen als ze Marian van Vliet de baas had ge kund maar de Amsterdamse maakt momenteel een zwakke seizoenopening snel goed. Scylla heeft nog wel alles in eigen hand want bij Aloysius boekte Sophia Vaalburg zo'n twee jaar eerder als verwacht de eerste vruchten van haar trainingsarbeid. Ze scoorde twee keer net als Ste- phine van Gennip en Sandra de Kruyff (beiden geplaagd door ex- amensores) Vivian Blanckaert niet voor 100% konden bestrij den. Gisteren tegen Amsterdam was de zege van Stephine van Gennip op Judy Williams net zo leuk als de opnieuw twee punten Brigitte Kooter geconcentreerd in actie. De Hazerswoudse verkeert momenteel in een vormcrisis. die Sophia Vaalburg inbracht Scylla 4-VDO 2 8-2; Vrienden schaar 1-Scylla 5 10-0; Typp- Scylla 6 10-0; Mizu 1-Avanti 3 4—6; Middelburg 2-Mizu 2 4-6; ZTTV-Mizu 3 10-0; Iduna-Tref- fers 1 3-7; Luto-Avanti 2 4-6; Dames: Hooge Huys-Scylla 2 5-5; Scylla 2-Vice Versa 8-2. Winst in Oegstgeestse waterpolo-derby LEIDEN - In de hoofdklasse van de waterpo- locompetitie zy n het afgelopen weekeinde Üe beslissingen gevallen. HZC/de Robben uit Hilversum won de laatste wedstrijd tegen concurrent Zian/Vitesse met 3-2. Door dit re sultaat eindigden drie ploegen gelijk. (Zian Vitesse, HZC/de Robben en AZC). Het doel saldo van de Hilversummers was veruit het beste, waardoor zij kampioen werden. On derin viel het doek voor PSV. De Eindhove- naren verloren de laatste beslissende wed strijd met 6-4 van HZPC. De Meeuwen was al gedegradeerd. De Zijl/LGB werd uiteinde lijk vierde, LZ'86 zesde. Tweedeklasser Katwijk trad aan tegen Merwe- de en opnieuw werd cr een nederlaag gele den. Hoewel het veldspel veel beter verzorgd was dan in de voorgaande wedstrijden, scho ten de Katwijkers te kort in het verzilveren van de vele kansen. De 7-4 overwinning die de Dordtenaren behaalden was dan ook da nig geflatteerd. Doelpunten Katwijk; Paul v.d (Putte (2x)., Piet de Vries en Hans van Duyvenvoorde. In de derde klasse stond de derby Vivax-DKD op het programma. De eerste keer dat deze beide ploegen elkaar troffen eindigde deze ontmoeting in een 6-5 overwinning voor Vi vax. De tweede wedstrijd eindigde ook met één doelpunt verschil, maar nu in het voor deel van DKD met 5-4. Een derby staat meestal garant voor zeer matig spel, de ze nuwen spelen de spelers meer parten dan hun tegenstander. Eén speler had daar geen last van. DKD-keeper Kees van der Plas speelde in zijn nog prille carrière de wed strijd van zijn leven. Vivax creëerde maar liefst 10 keer eeh man meer situatie (DKD 5 keer). Éénmaal speelde de Oegstgeestenaren zelfs met twee man meèr. Vivax kon uit deze vele numerieke meerderheden slechts één doelpunt fabrice ren. Daarom verdienden de pupillen van coach Frits Welling ook niet meer dan deze nederlaag. De wedstrijd kende een zeer spannend score verloop. Pas in de laatste pe riode kon DKD een gat van twee doelpunten slaan (5-3). Eén minuut voor tijd kan Vivax terug komen tot 5-4. De laatste minuut echter speelde DKD goed uit. De Leiderdorpse overwinning kwam dan ook niet meer in ge vaar, waardoor DKD revanche nam voor de eerder dit seizoen geleden nederlaag. De Zijl/LGB dames zijn duidelijk te zwak voor de hoofdklasse. Tegen koploper het Gooi werd een desastreuze nederlaag geleden. Na vier maal vijf minuten stond een bescha mende 19-1 eindstand op het score bord. De Leidse eer werd gered door Marion Vreeburg die het enige Leidse doelpunt scoorde. Ook de LZ'86 Dames leden een nederlaag. BZPC uit Bodegraven won verdiend met 6-2. Vooral in de beginfase kwamen de Leidse dames te kort. Doelpunten: Astrid Velting. LEIDEN - In de volleybalcompetitie kregen de heren van Gem/K wederom een nederlaag te incasseren. De heren van Leython zetten hun opmars nog steeds voort. Bij de dames vielen er winstpartijen voor Gem/K en NOVO te bespeuren. De heren van Gem/K zien het in de competitie kennelijk niet meer zitten, want ook nu weer werd er verloren. Uit tegen Ariston won de ploeg de eerste set (7-15), maar daarna vocht men meer tegen zichzelf, dan tegen de tegenstan der. Het gevolg was een drie-sets nederlaag op rij: 15-13, 15-11 en nogmaals 15-13; 3-1 derhalve voor Ariston. Gem/K 2 (zelf in de gradatienood) speelde tegen koploper Kalinko een prima par tij. Door diep in het achterveld te serveren op de penetratieplaats van Kalinko won men verrassend de eerste set. Dit "recept" lukte ook in de tweede set tot 8-13. Toen viel de serve echter weg en ook het blok liet steeds meer door, waardoor Kalinko alsnog moeizaam de 16-14 winst kon op strijken. Daarna bleek het Gem K-blok niet meer opgewassen te gen de lange Kalinko-aanval, die toch nog ruim met 15-6 en 15-4 een 3-1 score bereikte. Bij de dames liep alles bij Gem/K weer geolied. Tegen het Soester SVV speelde het aanvallend een gedegen partij, terwi.jl de spel- verdeelsters goed werk te zien gaven. Vooral Anneke Kras toonde zich aanvallend bijzonder inventief. Gem/K won via 15-10, 10-15,15-8 en 16-6 met 3-1, waar door het op de derde plaats kwam, één punt achter op UVC. De Gem/K reserves leden een onnodige nederlaag tegen Jodan Boys. De Voorschotenaren speelden zeer nerveus en toon den weinig samenhang. Waar schijnlijk was de drukte moeten winnen om de promotiekansen te behouden te zwaar. Er waren te weinig goed passen te bespeuren waardoor Jodan Boys eigenlijk vrij simpel met 0-3 kon winnen: 8-15,9-15 en 11 -15. NO VO won te makkelijk in de eerste set van KDS (7-15). In de tweede set moest de Noordwijksé formatie steeds tegen een achterstand aankijken, die pas laat in een 14-16 winst kon worden omge bogen. Wat NOVO daarna pres teerde was droevig. Alles ging verkeerd; vooral de pass kwam vaak in het publiek terecht en omdat ook het blok wegviel, kon er van winst geen sprake meer zijn. Met 15-12 en 15-9 bracht KDS de stand op 2-2. In de vijfde set hervond NOVO zichzelf weer en met 6-15 werd het toch nog een 2-3 wint. Leython speelde erg goed tegen de leider VC Krim pen. De ploeg werkte hard, kwam tot knap aanvalsspel, maar VC Krimpen gaf geen "krimp" en won de eerste twee sets: 15—8, 15-11. Uitstekend blokkeren van Maria de Groot en Helene Bos bracht daarna de derde set bij Leython: 11-15, maar toen VC Krimpen er in de vierde set nog een schepje bovenop deed bleek dat het niet voor niets aan de kop staat. Met 15-4 kwam de 3-1 winst. In deze vorm spelend blijft Leython het in de tweede kend doen. Nu wist het Leidse helft van de competitie uitste- team in Delft het hogergeklas- seerde Tornado ruim te verslaan. In de eerste twee sets waren de sterkste wapens blok en serve (9-15, 11-15) maar in de derde set bracht een wissel van spelverde lers, achterstand teweeg. Ley thon stond op een gegeven mo ment met 3-9 achter, maar met Frits Jans op linksvoor begon echter de victorie, want vanaf dat moment scoorde Tornado geen punt meer. Ook het uitgekookte serveren van Jan Dingemanse was er de oorzaak van dat Torna do via 9-15 op een duidelijke 0-3 nederlaag was getrakteerd. Spec taculair verliep de derby Donar- NOVO. In de eerste set ging de strijd gelijk op. Het Donar-blok sloot toen erg goed vooral in combinatie met het steeds wis selen van systeem van 3-2-1 in 3-1-2 maakte dah NÖVO er niet door kwam. (15-12). In de tweede set was hetzelfde spel beeld te zien, nu liep Donar ver uit, maar met Ronald v. Nierop kwam NO VO terug tot 12-12, Donar won toch: 15-12. In de derde set ver minderde de concentratie bij Doyar, terwijl anderzijds NOVO op magistrale wijze terug kwam. Aanvallend pakten Lieuwe Ver meulen en Jan Pley alles en ser verend bleek Sjaak de Jong bij zonder sterk. Via 0r13 werd het 4-15. In de vierde set werd het 0-9 voordat Donar terugkrabbelde dankzij Ron Groen. Hét werd slechts 11-15. In de vijlde set "za ten" de NOVO hoofdaanvallers kapot, waardoor Donar terug kon komen: 15-6 en uiteindelijk met 3-2 kon winnen. LUSV kende te gen Orion in Hazerswoude alleen in de tweede set problemen (11-15). In de overige sets wist het met als beste speler Rob v.d. Bosch het zwakke Orionblok makkelijk de baas te blijven (3-15, 9-15 en 2-15). Bij de dames wist RW knap te winnen door W. v Zwol. Tine van Baaren legde in de eerste set de basis voor de set zege door bij een 1-1 stand naar 1-10 te serveren. Daarna kwam WvZwol ook terug door scherp serveren tot 12-13, voordat rw doordrukte na een timeout naar 12-15. In de tweede set werd er door beide ploegen goed ge speeld. De prikballen van rvv net achter het blok hadden der mate veel effect, dat de setzege weer bij rw kwam: 14-16. Pas in de derde set kwam WvZwol even bij; 15-7; de opleving zette zich voort tot diep in de vierde, voordat een rw met veel "ge joel" de concentratie zo verstoor de. dat het zelf nipt met 13-15 de 2-3 zege kon pakken. LUSV be wees het Leidse volleybal een slechte dienst door thuis notabe- ne van degradant voy te verlie zen met 2-3. In de laatste set gaf het zelfs een 8-1 en 13-10 voor sprong uit handen (13-15). Lucia v. Geuns was de enige speelster die een voldoende haalde. Gem K 3 wist met netaan met 3-2 te winnen van Thor: 13-15, 15-6, 11-15, 15-8 en 15-8. Gesteund door een grote schare suppor ters begonnen de dames van Leython 2 in Delft aan* de lastige wedstrijd tegen het eveneens laaggesplaatste Tornado. De eer ste set pakte Leython door goed aanvalsspel. Daarna was het ge beurt met de ploeg: Na 15-8, 13-15 en 15-4, weet het 2-2. On danks het feit dat Mieke Budde aan het begin van de vijfde set geblesseerd het veld moest verla ten, werd bij de stand 5-8 ,voor Leython van veld gewisseld. Het mocht niet baten. Tornado wist met 15-11 deze set en ook de wed strijd met 3-2 te winnen. 'gerrenes HANDBAL - Blauw-Wit uit het Limburgse Beek is zaterdag avond zaalhandbalkampioen van Nederland geworden. Het succes werd een feit dankzij de 20-13 overwinning die de heren boek ten op Swift Arnhem. LEIDEN - De laatste loodjes op weg naar een zorgeloze toekomst in de hoofd klasse van de landelijke schaakcompe titie wogen voor het eerste tiental van Philidor/Leiden wel bijzonder zwaar. Na de beide royale ovcrwinningen op Charlois/Europoort en VHS/Haarlem verwachtte menigeen, dat de Leide- naars het Amsterdamse MEMO in de zaterdag gespeelde zevende ronde zondermeer zouden oprollen. Immers, de hoofdstedelijke formatie is éen van de degradatiekandidaten. Maar vreemd genoeg waren het de Leide- naars, die zaterdag grove steken lieten vallen. Desondanks lijkt de ploeg uit de Sleutelstad deze match "bij elkaar te breien", want de voorlopige stand is 4 V24 Vz, terwijl de enige hangpartij uit stekende winstkansen biedt. Als de Leidenaars deze prognose waar maken, dan zijn ze geheel vrij van de gradatiezorgen en mogen derhalve VHS, Charlois/Europoort en MEMO de beide "afzakkertjes" naar de eerste klasse onder elkaar gaan verdelen. Het Leidse Philidor startte bij Memo be paald niet overtuigend, want al snel za ten Van Halderen en Theo Piket met slechte .posities opgezadeld. Joop Pi ket maakte het helemaal bont door op de vierde zet een pion aan te raken, die hij pas later wilde opspelen. Aanraken is zetten. Vandaar dat hij met een in derhaast getrokken "pokerface" de pion opschoof. Daarmee gaf hij een andere pion weg. Zijn opponent dacht aan een offer en ging eerst rekenen, voordat hij de pion toch maar nam. A tempo offerde Joop nog een pion, i hij toch weer kansen kreeg. Van Halderen koos het verkeerde plan en toen was het snel uit 1-0. Omdat Theo Piket zijn stelling door keihard knok ken had verbeterd, kon Ad van den Berg remiseaanbod van Dennis Dieks aannemen. Peter Gelpke zorgde voor 1 1 Va door Hölscher naar een gefor ceerd mat te "vegen". Piet Bakker maakte er een ingewikkelde boel van. alvorens hij met een schijnoffer beslis send toesloeg IV2-2V2. Theo Piket kwam zelfs gewonnen te staan, maar .op de laatste zet viel zijn vlag: 2V2-21/ 2. Wakker zette Philidor met een gede gen winstpartij weer op voorsprong. Op aanraden van teamleider Joop Pi ket forceerde Menno Okkes remise, want Rinie Kuijf en Henk van Maaren stonden toen op winst. Joop Piket zelf bleef zijn opponent dol draaien met of fers. maar meer dan remise bleek er voor hem niet in te zitten: 3V2-4V2. Van Maaren had bepaald zijn dag niet, want voor open doel faalde hij. Eerst gaf hij de winst uit handen en daarna liep hij zelfs in een matnet. Kuijf bleef met een paardeneindspel zitten, dat ge forceerd gewonnen lijkt te zijn. LSGl/Leiden kan zo langzamerhand de kampioensvlag van zolder halen, want het laatste grote struikelblok op weg naar de hoofdklasse, het Haagse DD I. werd met 4 '/-^—5 V2 opzij geschoven. Sikkel opende de score met een korte vlotte remise. Erwich gaf zijn oppo nent college in het tot gelding brengen van twee verbonden vrijpionnen. Toch kwamen de Hagenaars met 3V2-IV2 voor Konings speelde te optimistisch, Tolena;ar was kansloos en Dobbelaar bleef met een slechte loper zitten. Teamleider Nico Bosman: "Hier had ik 5-5 in mijn gedachten, want 3V2-3V2 zag ik toen al zitten". Verburg liep zijn te genstander met vrijpionnen van de sokken, terwijl Heemske k een "wurgpartij" op het bord toverde. Kuijpers zette LSG op voorsprong door een toreneindspel met twee pluspion nen te winnen. Baart zag echter de ene dreiging door een andere gepareerd worden, zodat remise het logische re sultaat werd: 4-5. Wichers had al een hele tijd een remiseachtige stelling. Langs afgronden werd het na 71 zetten inderdaad remise en daarmee was de winst voor LSG binnen. Na drie ronden was LSG II/Leiden de trotse koploper in klasse II C, maar daarna volgden alleen nog nederlagen met het gevolg, dat de Leidenaars nu in degradatiezorgen zitten. Zaterdag ging het belangrijke duel tegen ASV/Arn- hem met 7-3 verloren. Teamleider Jan Chaudron: "LSG II is geen eenheid, want we hebben telkens invallers no dig". Bij ASV konden de Leidenaars tot 2-2 de zaak bijbenen. Pols en Bak ker waren snel van het bord verdwe nen, maar Brunia en Van Schaik kwa men tot winst. Hierna deed tijdnood LSG definitief de das om. Nieuwland, Oostrom en Wie bes werden het slachtoffer van de klok. Ook Ossewaarde kwam in tijdnood, maar hij haalde nog remise: 5V*-2V2. Roel Piket won wel een dame, maar hij kon de winst niet vinden. Met nog een tijdnooddrama van Oei viel het doek voor LSG: 7-3. Nog slechter dan LSG II staat Voorscho ten I cr voor. Tegen CVI/Utrecht II lie pen de Voorschotenaars een 3-5 ach terstand op. Huizer en Thieme wonnen als enige, terwijl Bongcrs en invaller Van Dijken voor twee remises zorgden. Houweling, Both, Brouwer en Sluiter moesten hun koning omleggen. De beide hangpartijen lijken goed voor 3V2-6V2 winst voor de ploeg uit de Domstad. Wise kan slechts proberen met eeuwig schaak remise te forceren, terwijl Lindeboom moet pogen een vrijpion tegen te houden, maar daarin niet lijkt te gaan slagen. Philidor II/Leiden maakte tegen Moer- wijk I te veel foutjes. Jongsma had niet veel puf, vandaar zijn snelle remise. Vervolgens werden de foutjes Binnen dijk, Kohlbeck en Van Ofwegen afge straft: 3V2-V2. Kuijf had intussen Van Dijken al in de opening verrast en Se- lier werd na de opening weggezet 4V2- IV2. Vriend, Van Loon en Smit brach ten door de winnen, de Leidenaars nog in kansrijke positie, want RAG de Graaff stond in een dubbel-toreneind- spel met een pluspion op winst. Hij speelde het echter te scherp, waarna hij niet alleen winst, maar ook nog remise verspeelde: 5l/2-4'/2 verlies voor Phili dor II. Donar-speler Kon Groen heeft gesmashed, het NOVO blok heeft de bal niet kunnen blokkeren. De Leidse ploeg won.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18