Ipswich veegt Manchester United stadion uit: 6-0 PARKER Raas maakt misrekening AZ'67 DOET AAN KLANTENBINDING Hoofdrollen voor Thijssen en Mühren FEYEN00RD-C - U.V.S. Sparta Iaat winst in Kerkrade liggen Emerson Varese (Italië) PAGINA 14 MAANDAG 3 MAART 1980 SPORT SPORT SPORT ADVERTENTIE LONDEN (ANP) - Vier maanden geleden bengelde Ips wich Town hulpeloos onderaan in de Engelse eredivi sie. De ontreddering was groot en de positie van mana ger Bobby Robson in gevaar. Robson bleef echter gelo ven in de kracht van zijn team en na vijftien wedstrij den vond de wederopstanding plaats. In de laatste zestien wedstrijden gaf Ipswich slechts drie punten prijs. Het zette onweerstaanbaar de opmars naar de top in. Het voorlopige hoogtepunt werd zaterdag bereikt. Op eigen veld overspeelde Ipswich het machti ge Manchester United. Met 6-0 werden de Mancunians hard handig op de vingers getikt waardoor hun titelkansen een ernstige deuk opliepen meer om dat Liverpool in de derby tegen Everton geen misstap beging en de zege koeltjes veilig stelde: 1-2. In de zege van Ipswich Town op Manchester United speelden Fjans Thijssen en Arnold Müh- ren een voorname rol. Thijssen miste op de stand 3-0 een straf schop. Een actie die tien minuten later door zijn clubgenoot Beattie zou worden gekopieerd. In beide gevallen stopte Manchestér Uni ted doelman Bailey het schot en voorkwam hij een nog smadelij- ker afgang. Thijssen revancheer de zich door in de tweede helft het vijfde doelpunt voor zijn re kening te nemen. Arnold Mühren kwam niet tot sco ren, maar domineerde op het middenveld. Bekwaam geassis teerd door Thijssen controleerde het Nederlandse duo het spel- beeld. Mühren legde de grond slag voor twee treffers. De Ips- wich-doelpuntcn werden ge scoord door Paul Mariner (3), Brazil (2) en Thijssen. Door de forse nederlaag van zijn voornaamste rivaal nam Liver pool alleen de leiding. De ploeg heeft twee punten voorsprong (en een duel minder gespeeld) op Manchester United. In de 122ste derby tegen Everton herstelde Liverpool zich van de dinsdag geleden nederlaag tegen Wolver hampton. In een te harde ont moeting, waarin vijf spelers een boeking opliepen, nam Liverpool door doelpunten van Johnstone en Neal (strafschop) voor de rust een voorsprong met 2-0. Na de, pauze scoorde Eastoe in de 74ste minuut tegen. Pressievoetbal van de thuisclub bracht Liverpool in de slotfase niet aan het wankelen. Geroutineerd consolideerde het de overwinning. Tijdens de wed strijd overleed de voormalige Everton-speler Dixie Deans (73 jaar) aan een hartaanval. Deans scoorde in het seizoen 1928/29 in 39 wedstrijden 60 doelpunten. Bundesliga FC Köln beleefde zaterdag een goede dag in de Bundesliga. Zelf wonnen de Keulenaren thuis met 4-0 van Bayer Leverkussen, het bovenaan staande Bayern Mün- chen verspeelde een punt tegen nummer laatst Hertha BSC (1-1) en Hamburger SV, dat derde is, leed een hederlaag van 2-4 bij Kaiserslautern. FC Köln heeft nu nog maar één punt achterstand op Bayern München. Trainer Pal Scernai van de lijstaan voerder was in Berlijn niet zo te vreden over het gelijkspel. "Her tha heeft geluk gehad", zo zei hij. "We hadden moeten win nen".Zeven minuten voor het einde redde Remark met een schot van twaalf meter het punt voor de thuisclub. In de zevende minuut had Janzon Bayern de leiding gegeven. Na de pauze werd Hertha, aangemoedigd door ruim 19.000 toeschouwers, steeds sterker. De situatie is voor Hertha nog altijd uiterst somber. De ploeg staat twee punten ach ter op Eintracht Braunschweig, dat met 0-4 van mededegradatie kandidaat Werder Bremen ver loor. Hertha heeft evenwel een wedstrijd meer in handen. Wer der heeft nu drie punten voor sprong op de Berlijners. HSV stond in Kaiserlautern bij de rust nog met 1-0 voor door een' treffer van vleugelverdediger Jimmy Hartwig. De Zweed Ben ny Wendt maakte kort na de her vatting gelijk en opnieuw was Hartwig paraat om HSV een voorsprong te geven. In de laatste zeventien minuten kreeg de wed strijd een voor de Hamburgers dramatische wending. Neues (strafschop, 73e minuut), Geye (85e minuut) en Riedl (89e mi nuut) gaven de thuisclub een door de meesten van de 33.000 toeschouwers niet meer ver wachte overwinning van 4-2. Dubbele pech was er voor HSV: de Brit Kevin Keegan kreeg zijn vierde gele kaart en moet het ko mende weekeinde tegen Ein tracht Frankfurt aan de kant blij ven. Hij werd de 26ste speler, die dit seizoen viermaal geel zag. Voor FC Köln, waren er tegen Bayer Leverkussen weinig problemen. Bij de rust nog maar 1-0 door een d van Strack inde41stei vier minuten in de tweede helft scoorde Neumann met een fraaie kopbal en in de laatste drie minu ten verdubbelen Müller en Will- mer de stand. Het was overigens een bijzonder matig duel. België Door de gelijke spelen van Club Brugge, Lokeren en RWDM is Standard Luik, dat op eigen ter rein Charleroi met 4-1 versloeg, mede aan de leiding van de Belgi sche eerste divisie gekomen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat na de 25ste competitiedag Standard Luik met Club Brugge de ranglijst zou aanvoeren. Club Brugge scheen in de uitwedstrijd tegen Lierse een regelmatige ze ge te boeken. Jan Ceulemans bracht door doelpunten in de 25ste en 34ste minuut de stand op 0-2. Die bleef tot vier minuten voor het eindsignaal gehand haafd. Toen haakte Leekens in het strafschopgebied Van den Bergh. Deze-maakte vervolgens geen fout en schoot de strafschop beheerst in. Amper een minuut later bepaalde dezelfde speler de eindstand op 2-2. Standard kon niet voorkomen dat Charleroi een kwartier na rust de leiding nam door Van Nerum. De ploeg van Ernst Happel verhoog de daarna het tempo en zegevier de dankzij treffers van Edström, Gerets en Riedl (die tweemaal punt achterstand op Club Brugge en Standard, de derde plaats de len kwamen tegen elkaar uit. Beide ploegen zorgden voor een goede wedstrijd waarin amper sprake was van krachtsverschil zodat de uitslag van 0-0 alleszins aanvaardbaar was. Beringen nam enige afstand van de degradatiekandidaten door in het Olympia-stadion Cercle Brugge met 2-1 te verslaan. Anderlecht speelde 0-0 tegen Luik. ayiMÊi f i een seconde te laat. Hij glijdt in het net,de bal Kees Kist, die tegen NAC driemaal scoorde, is hier een fractie v juist naast. ZAANSTAD (SPD)-AZ lijkt afgerekend te hebben met de slechte thuisbeurten, waardoor de publieke belangstel ling schrikbarend aan het teruglopen was. Er werd za terdagavond eindelijk weer eens aan klantenbinding gedaan. ADVERTENTIE Aangeboden door vloerenbedrijf ZILVEREN MOLEN TOERNOOI DINSDAG 4 MAART 20.00 UUR BOSHUIZERKADE LEIDEN KERKRADE (ANP) - Zowel Roda als Sparta waren gis termiddag tevreden, Roda bijna voldaan zelfs, met een winstpunt. De Limburgers bleven in weerwil van het ge lijke spel in de pas met andere ploegen uit de top van de middengroep. Slachtoffer van de Alkmaarse da dendrang was het zwakke Breda se NAC, dat zich al bij voorbaat leek neer te leggen bij een kans loze nederlaag. Het werd uitein delijk 7-0 en met die score kon de degradatiekandidaat nog vrede hebben, want wanneer de Alk- maar'ders het vizier helemaal goed zouden hebben ingesteld, dan waren dubbele cijfers zeker haalbaar geweest. Het pleit voor AZ in deze wedstrijd dat men bleef jagen op meer doelpunten, zodat het publiek zich best kon vermaken met deze eenzijdige wedstrijd. De 6000 toeschouwers zagen John Met god reeds in de achtste minuut de score openen. Na goed werk van Hovenkamp haalde hij schitte rend uit. Een vroeg doelpunt, waar NAC geen antwoord op had. Defensief liet het nogal wat ste ken vallen en aangezien Martin Vreyssen de rol van de afwezige Quaars niet goed kon overnemen, werd de wankele NAC-defensie nauwelijks rust gegund. De zwak spelende Schouwenaar had alleen voor Van Kclle moeten scoren en aangezien Kist en De Graaf het doel iets te hoog zoch ten, duurde het toch tot een kwar tier voor rust voordat Nygaard met een schitterend afstands schot de stand op 2-0 bracht. Dat het voor rust nog 4-0 werd, kwam doordat Jaan de Graaf van scheidsrechter Van Dijken (hij negeerde een vlagsignaal van as sistent Gerritsen voor de buiten spel staande Van Rijnsoever) al leen op Van Kelle mocht afgaan en scoorde en doordat de NAC- doelman vlak voor dat rustsig- naal blunderde bij een schot van Kees Kist. Het antwoord van de falende NAC- doelman was dat hij zich in de rust liet vervangen door Van Seijdlietz onder het mom van een rugblessure. De invallende doelman leverde goed werk, maar kon niet verhinderen dat een gretig AZ de score nog op voerde. Kist scoorde 5-0 en de blonde topscorer bracht ook de zesde treffer op zijn naam. Hij mocht een strafschop verzilveren nadat Schcfuwenaar binnen de beruchte lijnen was neergelegd door Klijnen. Nygaard droeg zorg voor de zevende en laatste AZ- treffer. WIELRENNEN - De Zwitser Ste- phan Mutter zal in de ploeg van Peter Post, die woensdag aan de etappe wedstrijd Parijs-Nice be gint. de plaats innemen van Joop Zoetemelk. Verder heeft Post ge selecteerd: Lubberding, Knete- mann, Van Vliet, Priem, Van den Hoek, Raas en Wesemael. Halve finale Europa'Cup-2 woensdag 5 maart 20.30 u. Groenoordhal Winnaar E.C.-I 1972, 1973, 1975, 1977 Voorverkoop: Ge Holenk, Haarlemmerstraat Foto v. d. Horst, Douzastraat, 5 Meiplein, Diamantpl. Leidse Spaarbank, Pelmolen (Merenwijk) of bel 01719-13154 LEIDSE SPAARBANK NUTSSPAARBANK GENT (GPD) - Amper vijf minuten na de aankomst van de Omloop Het Volk was Jan Raas al van het parcours ver dwenen. Zijn gezicht stond op onweer. Driftig baande de wereldkampioen zich een weg naar zijn hotelka mer. Zelfs ploegleider Peter Post wenste Raas in zijn woede niet te woord te staan. Pas anderhalf uur later was Raas in zijn hotel, waar hij eerst nog eens grondig de tv- beelden had bestudeerd, aan spreekbaar. De Zeeuwse klassieker-koning had dit keer mis gegokt op de eerste dag van het wegseizoen en moest daardoor voor de vierde achter eenvolgende maal genoegen ne men met een klassering in de buurt van de winnaar. Dat was dan dit keer Jos Bruyère de man die vorig seizoen na een langdu rige ziekte door iedereen al was afgeschreven. Toch triomfeerde de 32-jarige Belgische veteraan, evenals in 1974 en 1975. Vijftien kilometer voor het einde ontsnapte de kopman van Marc- Carlos uit een peloton van 30 ren ners, waarin de kopmannen nog steeds vertrouwden op de laatste krachten van hun knechten. Niemand nam de ontsnapping van Bruyère eigenlijk serieus. Willem Peeters, Ludo Peeters en Raas' Zwitserse ploeggenoot Ste fan Mutter zetten de achtervol ging even in, maar staakten die poging toen niemand de leiding wilde nemen. „En dat had Mutter juist wel moe ten doen", vertelde Raas in zijn- hotelkamer. De wereldkampioen leek zijn zaakjes zo goed geregeld te hebben in de finale, waarin hij nog kon beschikken over vijf knechten. Raas verder: „Van on ze ploeg waren er nog voldoende renners om beurtelings met elke ontsnapping mee te gaan. Ik had nog gezegd: controleer elke po ging, wie het ook is. Priem, Van Vliet, Lubberding en Knetemann deden dat prima, maar Mutter weigerde het gat naar Bruyère dicht te rijden omdat hij dacht daar verkeerd aan te doen". „Ik kan het die jongen eigenlijk niet eens kwalijk nemen. Hij is pas tweedejaars prof en heeft nog veel te weinig ervaring. Wanneer Lubberding deze fout had ge maakt, zou de zaak anders heb ben gelegen. Maar misschien was het ook wel mijn eigen schuld. Ik had meteen moeten roepen toen Mutter bleef hangen. We hebben net samen de tv-beelden nog eens Sparta herinnerde zich spoedig na de wedstrijd dat er meer had in gezeten dan een punt. Mogelijk heden om de hele winst te pak ken waren in Kerkrade blijven liggen. De openingsfase van de wedstrijd was voor Roda, dat binnen het eerste kwartier het stadion al (te vroeg) deed juichen. Na een kop bal van Marijt sprong de bal van de onderkant van de doellat te rug. Roda eiste een treffer, scheidsrechter Severein ("De bal sprong van de lat op de doellijn en weer het veld in") liet, mede op advies van zijn grensrechter, doorspelen. De bal kwam vaker in de buurt van Doesburg, maar niet voorbij de doelman, zoals debutant Rene Hofman onder vond. Het vrij duidelijke overwicht maakte de Limburgers wat non chalant. Daarvan profiteerde Sparta. Geert Meyer vond de bal waar Roda weinig zinnigs mee deed en plaatste hem in de rich ting van Lengkeek, die doeltref fend langs Jongbloed knikte. De toch al niet overmatige zelfverze kerdheid van Roda werd door die treffer aangetast, maar het twee de Rotterdamse doelpunt had een schrikcffect. Vijf minuten na rust verspeelde Ehlen de bal aan Van Zoest, die Meyer wegstuur de. Jongbloed werd met een puntgave boogbal voor de twee de keer gepasseerd. Sparta trok zich terug en probeerde met snelle uitvallen de marge weer op twee treffers te brengen na het tegendoelpunt van De Jong, die een doorkopbal van Nanninga tot achter Doesburg had doorgestuurd. De acties van Sparta liepen vaak via Meyer, die pech had een keer vol de paal te treffen. Niets nam echter weg dat Roda van de tiende minuut uit de tweede helft, na het doelpunt van De Jong. de spelbepalende ploeg was. Desondanks had Lengkeek de strijd moeten beslissen, toen hij vrij voor Jongbloed kwam. De bal ging echter voor doel langs. De druk in de Spartaanse verdedi ging leverde Roda, na een hands bal van Weerdenburg, tien minu ten voor tijd een strafschop op. Vermeulen verzilverde de kans door Doesburg de verkeerde kant op te laten vallen. (Van onze correspondent) ENSCHEDE (GPD) - Aad Kila en FC Twente-trainer Hennie Hollink leven sinds gisteren op voet van oorlog met elkaar. De tweespalt leidde er vlak voordat de wedstrijd FC Twente-FC Den Haag begon toe, dat de trainer Kila buiten de oostelijke selectie zette. Woedende reactie van de Ha genaar "Ik speel nooit meer voor FC Twente. Ik pak mijn koffers en keer terug naar mijn geboorteplaats. Ook al heb ik nog een contract van meer dan twee jaar uit te die- Kila: Ik speel nooit meer voor Twente Nadat Aad Kila onlangs voor de derde keer tegen de gele kaart aanliep en dienovereenkom stig voor drie wedstrijden werd geschorst, speelde hij tijdens zijn rentree niet be paald sterk tegen PEC Zwol le. Vervolgens gaf Hollink zijn plaats tegen MW aan John Scheve. Gisteren dacht Kila zijn plaats in de basis terug te hebben te gen zijn oude club, maar de trainer onthield hem die op nieuw, ten voordele van Dil- ling. Dat was een uur voor de wedstrijd, waarna Kila zijn ongenoegen daarover luid kenbaar maakte tegen een journalist. Hollink besloot vervolgens, dat Kila niet eens op reservebank mocht plaatsnemen en ver bande hem naar de tribune. Commentaar van Hollink: "Juist tegen FC Den Haag vond ik het beter om Kila uit de basis te laten. Ik was bang dat hij zich te zeer door ande re dingen zou laten leiden". Uitslag 1. Joseph Bruyere (Bel) 216 km in 5 uur 26 min., 2. Walter Planckaert (Bel) op 14 sec., 3. Sean Kelly (Ier), 4. Roger de Vlaeminck (Bel), 5. Jan Raas (Ned), 6. Fons van Katwijk (Ned), 7. Fons de Wolf (Bel), 8. Jean-Luc van den Broucke (Bel), 9. Mare de Meyer (Bel), 10. Guido van Calster (Bel), 11. Jos Lammertink (Ned). bekeken, maar daar win ik na tuurlijk de Omloop Het Volk niet meer mee". Raas verkeerde in een prima uit gangspositie om de door hem zo fel begeerde openingsklassieker eindelijk een keer te winnen. Het koersverloop speelde helemaal in de kaart van de ploeg-Post. Wil- fried Wesemael was bijna 150 ki lometer op avontuur met de jon ge Deense neo-prof Kim Ander sen en werd pas na de beklim ming van de Muur van Geraeds- bergen, waar het peloton pas ontwaakte uit zijn winterslaap, ingelopen. Voornamelijk door het werk van de ploegen De Vlaeminck en Willems. „Na de Muur had ik verwacht dat het peloton wel in stukken zou vallen", aldus Raas, „maar in te genstelling tot voorgaande jaren gebeurde er niets. Er kwam wel even een groepje van 15 renners los, maar toen ik hoorde dat Kne temann, Lubberding, Priem en Van den Hoek door een valpartij achterop waren geraakt, hebben Van Vliet en ik het tempo even gedrukt, waardoor de twee groe pen weer konden samenko- Ook dat bleek een uitstekende ge dachte .van de wereldkampioen, want enkele kilometers verderop brak Knetemann de koers pas echt open. „Dat moment was niet eens zo slecht gekozen", zei Kne temann later, „want iedereen wilde het na de Muur van Ge- raedsbergen even rustig aan doen. Ik dacht: dit is het moment om de andere ploegen aan het werk te houden." Herhaaldelijk moesten de knech ten van Raas dan ook uit het zadel om ontsnappingen ongedaan te maken. In dat opzicht onder scheidden zich vooral Leo van Vliet en Henk Lubberding, die tot vijfmaaf toe de groep van 30 bij elkaar hield. Maar blunder van Mutter reduceerde niet alleen de kansen van Raas, maar manoeu vreerde ook de andere favorieten als Rogier de Vlaeminck, Fons de Wolf en Daniel Willems in een moeilijke positie. „Dan hadden ze zelf maar moeten aanvallen", aldus Raas. „Ze vertrouwden te veel op onze ploeg, nou dan hebben ze daar nu ook voor geboet. Ik begrijp het niet, zowel De Vlaeminck als Willems hadden nog voldoende mensen voorin. Het valt me dan ook tegen dat zij niets wilden or ganiseren toen Bruyère weg sprong. De Vlaeminck wilde er niets van weten. Hij heeft con stant op mijn wiel gereden en wilde me kennelijk in de spurt kloppen. Nou. dat had ik dan nog wel eens willen zien".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14