Thuis komt de klap... DAHLIA'S VOOR KLEUR IN TUIN EN VAAS v Vrouwen helpen elkaar na borstamputatie Gemeente Dordrecht kan geen kwaad meer doen bij feministen 7 „Kunstmatig zonnen niet dagelijks" A/a inrichten' van nieuw vrouwenhuis MAANDAG 3 MAART 1980 Wil Zeven-Warmink - In het algemeen blijkt dat de artsen bang zijn dat we ons op hun terrein zullen begeven - AMSTERDAM „Veel vrouwen voelen zich angstig en in de steek gelaten na een borst amputatie. In het zieken huis is er nog alle zorg en aandacht, maar thuis komt de klap. Dat heeft ook te ma ken met het taboe rond kan ker. Er zijn mensen die doen of het een besmettelijke ziekte is. Ze mijden je. Ande ren durven je nauwelijks aan te spreken". Relaas van een vrouw bij wie een borst is afgezet om uit zaaiingen van kanker te voor komen. Ze deelt haar lot met duizenden Nederlandse vrouwen. Sinds anderhalf jaar probeert ze lotgenoten te helpen met gesprekken; uit gangspunt is dat mensen die hetzelfde hebben ondergaan, elkaar tot steun kunnen zijn. „Ik weet precies wat zo'n vrouw moet doormaken, omdat ik het zelf ook heb meegemaakt. Daarom hoef ik niet naar de goede woorden te zoeken. Zo'n vrouw weet waar ik het over heb als ik zeg: „Het is net of een olifant op je staat". Er groeit een sfeer van weder zijds vertrouwen. Soms laat ik al in het begin van een ge sprek mijn borstprothese zien. Dan weten ze dat je het ook hebt meegemaakt". De vrouw,'die zelf zes jaar gele den werd geopereerd, is actief in een after care-groep (na zorg) voor borstkankerpa- tiëntes in Amsterdam. De groep is aangesloten bij het landelijk contactorgaan van deze begeleidingsgroepen. Op landelijk niveau wordt kennis uitgewisseld; er wordt gewerkt aan een folder over protheses; contact gelegd met ziekenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen enz. Voorzichtig „We zijn heel voorzichtig be gonnen", vertelt mevr. Wil Zeven-Warmink, een van de initiatiefneemsters. „We von den het onderwerp te belang rijk om meteen aan de weg te gaan timmeren. Je krijgt dan mensen op je af die hulp no dig hebben, maar je hebt niks te bieden. Als mensen steun vragen en je kunt ze die niet geven, vind ik dat je ver schrikkelijk slecht bezig bent. Daarom proberen we meer de nadruk te leggen op kwaliteit dan op kwanti teit". De Amsterdamse begelei dingsgroep werd op poten ge zet door mevr. Zeven in sa menwerking met mevr. Tilly Kroese-Braakman. Wil Zeven en Tilly Kroese zijn zelf geen ex-patiêntes. Ze werken on der andere samen met twee vrouwen die wel aan borst kanker hebben geleden en van wie er een eerder aan het woord kwam. De begelei dingsgroep werkt via de tele foonnummers van de dames Zeven en Kroese om op die manier minder gewenste reacties weg te houden bij de ex-patiëntes. Wil Zeven is ook actief als vice-voorzitster van het landelijk contactor gaan. In andere plaatsen worden wel gespreksgroepen gevormd van vrouwen die borstampu tatie hebben ondergaan, zo vertellen de vrouwen, maar zij hebben niet voor dié aan pak gekozen. Een van de problemen voor de begeleidingsgroepen is de samenwerking met de medi sche wereld. „In het alge meen blijkt dat artsen bang zijn dat we ons op hun terrein zullen begeven", zegt Wil Ze ven, „maar we waken ervoor dat dit niet gebeurt. Als men sen medische problemen hebben, zeggen we dat ze naar hun huisarts of behandelend chirurg moeten gaan". De ex-patiënte vertelt: „Je fun geert als praatpaal. Alleen dat al werkt bevrijdend. Het is lo gisch dat vrouwen een enorm angstige periode doormaken. Dat je bang bent voor terug keer van de ziekte... Een wijkverpleegkundige of huisarts kan ook iets doen aan begeleiding, maar vaak ont breekt de tijd. Bovendien hebben die het niet zelf mee gemaakt. Veel vrouwen zeg gen: Geef me iemand die het zelf heeft ervaren". Tijdens het gesprek blijkt dat veel mensen bedroevend dom reageren op vrouwen met borstkanker. Er komen reacties voor in de sfeer van „Als je onder lijn 1 een was gekomen, was het erger ge weest. Of: Wat zeur je nou? Je hebt er toch nóg een. Tilly Kroese vertelt dat ex-pa tiëntes die het vrijwilligers werk doen, de operatie langer dan drie jaar geleden onder gaan moeten hebben. „Het is belangrijk dat ze zelf de ziekte en alle gevolgen hebben ver werkt. Als dat niet is gebeurd, kun je anderen ook niet hel pen. Het wonderlijke is, dat vrouwen die het wel hebben verwerkt, soms het gevoel hebben alsof ze er rijker uit vandaan komen. Ze weten wat het leven waard is en hoe belangrijk het is om elke dag te genieten". Behalve met hulp in gesprek ken probeert de begelei dingsgroep ook op het prakti sche vlak wat te doen. Zo zijn er folders met titels als „Op weg naar herstel", of „Draai de mode niet de rug toe". Protheses „Een heel belangrijk probleem voor veel vrouwen is de pro these", vertelt de ex-patiënte. „Er zijn ziekenhuizen waar één persoon een monopolie positie heeft bij het aanmeten van protheses. Dat kan tot moeilijkheden leiden. Helaas is de tijd nog niet voorbij dat vrouwen naar huis worden gestuurd met een prop in hun beha. De ervaring is dat een goede prothese erg kan bij dragen tot herstel. Veel vrouwen hebben het gevoel dat ze zijn verminkt en dur ven daardoor geen sociale contacten aan te gaan". De groep is te bereiken via mevr. Zeven (tel. 020-166828) of via mevr. Kroese (tel. 020-224189). HENK DIK Mignon-dahlia's, eveneens laagblijvende, enkelbloemige dahlia's. Als u de uitgebloeide bloemen steeds verwijdert bloeien ze door tot de eerste nachtvorst. Planten Omstreeks half april kunt u de knollen in potten met een meng sel van zand en turfmolm oppot ten en op een vorstvrije plaats la ten uitlopen. Dit heeft het voor deel dat u goed kunt zien wat de bovenkant van de knollen is en dat de planten wat eerder in bloei staan. Eind mei kunnen de plan- tén buiten uitgeplant worden in goed losgemaakte grond waar wat compost of goed verteerde stalmest doorheen gewerkt is. Verse mest wordt door dahlia's beslist niet verdragen! Dahlia's willen wel graag een zonnig plaatsje. Voorts doet u er ver standig aan meteen een stokje of rijshout te plaatsen bij de hoger groeiende planten. Zodra dat noodzakeljk wordt kunt u de planten tegen zo'n stammetje opbinden. Enkele weken na het planten moet de top uit de plant geknepen worden om de plant wat meer zijscheuten te laten Snijbloem De dahlia is ook een mooie snijbloem, die u het best in de ochtend kunt snijden als de bloem helemaal open is. Als u anjer-chrysal in het water oplost. .v>j V •;fe De sterkste padvindersclub zou er aan te gronde zijn gegaan De verzuchting welt spontaan op, als leden van de vrouwenvereniging Brood en Rozen in Dordrecht te rugkijken op hun ruim vier jaar durende strijd die voorafging aan de recente opening van hun nieuwe gelijknamige vrouwen huis. Op zichzelf is de oprichting van een vrouwenhuis allang geen opzienbarend nieuws meer; ver spreid over Nederland zijn er een kleine twintig van zulke ontmoe tingscentra voor vrouwen in Ne derland. Desondanks beschouwen de vrouwen van Brood en Rozen hun nieuwe behuizing toch als een uitzonderlijk voorbeeld on der de Nederlandse vrouwenhui zen. Niet alleen omdat ze in het centrum van hun stad een groot huis met vele mogelijkheden hebben kunnen vinden, maar ook (en vooral) omdat de ge meente Dordrecht het opknap pen en moderniseren van het pand, en het geschikt maken voor uiteenlopende vrouwenactivitei ten, volledig voor haar rekening heeft genomen. Dat is, in de nog prille historie van de Nederland se vrouwenhuizen, tot nu toe een ongekende situatie. kunt u de bloemen wel iets meer in de knop plukken en dat scheelt ook weer enige dagen in houd baarheid. Normaal gaan knoppen van dahlia's op water snel han gen. Overwinteren Na de eerse nachtvorst in het na jaar, kan het loof tot op 10 cm af gesneden worden en graven we de knollen voorzichtig op. Deze kunnen dan op een vorstvrije plaats bewaard worden in 'n kistje met turfmolm of in een op gehangen nylonkous. Controleer wel regelmatig of de knollen niet te droog worden en haal de rotte knollen er tussen uit. Volgend jaar kunt u dan dezelfde knollen weer gebruiken. Scheuren Om uw dahlia-collectie op peil te houden of zelfs uit te breiden kunt u de oude knollen delen. Daarvoor haalt u ze begin maart uit de winterrustplaats en laat ze in de warme kamer snel spruiten vormen. Als de spruiten zo'n 5 cm groot zijn kunt u met een scherp mes de knol in stukken delen. Zorg er wel voor dat op ieder stuk knol minstens één spruit voor komt, uit delen zonder spruit zal nooit een plant groeien. Deze de len pot u dan afzonderlijk op. Zet ze op een koele vorstvrije plaats totdat ze in mei naar buiten kun- i v/> f De vrouwen van de werkgroep huisvesting van de vereniging spreken in dit verband dan ook van een uitzonderlijke medewer king: „We mogen gerust zeggen dat de gemeente ons niet alleen geholpen, maar zelfs verwend heeft. Er is nergens op beknib beld, we kregen alle mogelijke inspraak bij verbouwing en in richting. Wij vinden dat deze aanpak een voorbeeld zou moe ten zijn voor alle andere gemeen ten in Nederland. Deze gang van zeiken betekent bovendien een stuk erkenning, als sociaal-cultu reel werk, van deze vorm van vrouwenwerk". „Zwerfkatten" Blijdschap en trots dus bij de Dordtse feministen over wat ze uiteindelijk op het gebied van huisvesting hebben weten te be reiken. De voorgeschiedenis is allerminst probleemloos verlo pen. Ook de vrouwen van de Dordtse vrouwenbeweging zijn (om een van hen te citeren) „als zwerfkatten begonnen", zich be helpend met één enkel zaaltje voor alle activiteiten, en een be narde ruimte onder de trap voor de boekenvoorraad van hun fe ministische boekhandel. Vrou wen van de werkgroep huisves ting weten smakelijk te vertellen over hun georganiseerde fiets tochten door de stad, op zoek naar leegstaande panden die in aanmerking kwamen om als vrouwenhuis te worden inge richt. Van het begin afhad Brood en Ro zen het oog op het nu betrokken huis in de Gravenstraat, een groot voormalig bedrijfspand met twee verdiepingen. Omdat alle overleg op zeker ogenblik dood liep, draaide het (ruim anderhalfjaar geleden, na drie jaar vergeefs wachten op huisvesting) toch nog uit op 'kraken en bezetten' van het felbegeerde pand. Na een be zetting van twee weken bleek onderhandelen met de gemeente opnieuw mogelijk. Resultaat: een raadsvoorstel om het bedrijfs pand om te bouwen tot een vrouwenhuis, waarbij de vrou wen van Brood en Rozen hun wensen voor de nieuwe indeling op tafel mochten leggen. Het uiteindelijk resultaat is een eenvoudig maar doeltreffend in gericht ontmoetingscentrum waar ruimte is voor een breed scala aan activiteiten. Gelijk vloers is een grote recreatiezaal met bar en keukentje. In een af zonderlijke ruimte is hier de win kel te vinden van de feministi sche boekhandel Brood en Ro zen, die in de afgelopen jaren ook buiten de eigen stad en regio een zekere vermaardheid had als 'enige rijdende vrouwenboek handel van Nederland': wegens gebrek aan winkelruimte gingen de vrouwen van de werkgroep boekhandel op gezette tijden op pad met een kampeerbusje vol boeken, tijdschriften en brochu- Door Leens Macaré In de nieuwe behuizing is nu ook ruimte voor een speciale kinder boekenafdeling. De eerste ver dieping is verbouwd tot een grote vergader- en cursusruimte. De tweede verdieping is onderver deeld in diverse werkruimten: kantoorruimten stencilkamer, een spreekkamertje, een donkere kamer voor fotografische activi teiten. De brandveiligheid werd verzekerd via de bouw van een speciaal brandtrappehuis, en bij de toiletten is ook een douche ruimte. Subsidies Behalve de vereniging Brood en Rozen (die 'door, voor en met vrouwen' aan het bewustwor dingsproces bij vrouwen wil werken) maken diverse vrou wengroepen gebruik van het nieuwe vrouwenhuis: VOS, VI- DO, COC-vrouwen, Wij Vrouwen Eisen, diverse praatgroepen en (binnenkort) ook 'meidenpraat groepen'. Binnen de vereniging Brood en Rozen zijn allerlei werkgroepen actief, zoals een werkgroep hulpverlening en een telefonische hulpdienst (de vrouwentelefoon Vrouwen bel len Vrouwen). Een van de toe komstplannen is het organiseren van exposities in het Vrouwen huis van werk van vrouwelijke kunstenaars. Hoe werd, en wordt, dit alles gefi nancierd? De huur van het vrou wenhuis wordt gesubsidieerd als sociaal-culturele voorziening, daarnaast is er een activiteiten subsidie in het kader van de rijksbijdragenregeling. Op de versgedrukte stickers van het vrouwenhuis staat als rand schrift de tekst 'Lang gewacht, nooit gezwegen, flink gekraakt, toch gekregen'. De vrouwen van Brood en Rozen: „De gemeente heelt, naar onze wensenvoor een fors bedrag dit vrouwenhuis ge bouwd. Maar zo hoort het ook ei genlijk. We hopen dat het voor veel andere gemeenten een voor beeld zal zijn". Voor belangstel lenden: het adres van Brood en Rozen is Gravenstraat 22, Dor drecht, telefoon 078-14 83 54. <-f L M We kunnen in het geslacht dahlia zoveel soorten, vormen en kleuren onder scheiden, dat er voor ie dereen wel een dahlia te vinden is. Houdt u niet van die pompeuze grootbloe- mige soorten, dan zult u te koop zijn en beslist zeker bij de kleine, enkel of dubbelbloemige wel een mooie kunnen vin den. Jammer genoeg lijkt het of de dah lia de laatste jaren een wat ou derwetse „boerenbloem" gevon den wordt en we zien ze in mo derne tuinen steeds minder. Ge heel ten onrechte overigens, voor iedere tuin is wel een geschikte dahliasoort te vinden en boven dien is de dahlia een prima snijbloem. Omdat de bloemen op water niet zo erg lang houdbaar zijn, worden ze in verband met transportproblemen niet zoveel te koop aangeboden. Een reden te meer dus om ze in eigen tuin te zetten! Soorten Om u enig inzicht te geven in de dahliasoorten volgt hier een on derverdeling in hoofdgroepen, die elk weer vele variëteiten om vatten. - Cactus en semi-cactus, hoog- groeiende dahlia's met dubbele bloemen, waarvan de blaadjes geheel of gedeeltelijk omgekruld zijn. - Decoratieve, hoge, geheel dub belbloemige soorten met ronde bloemblaadjes. - Pompom, bijna kogelronde bloemen, hoogte van 100-125 - Halskraag, middelhoge dahlia, waarvan de enkele bloemen een contrasterende kraag rondom het hart hebben. - Anemoonbloemige, middelhoge soort, waarvan de bloemen op die van de anemoon lijken. Bloeien erg lang omdat de bloemen geen zaad zetten. - Top-mix, tot circa 30 cm hoog wordende, enkelbloemige minia tuur-dahlia's. Heel geschikt als snijbloem en voor beplanting van perken en balkonbakken. „Een enkel kuurtje onder een solarium of op een zonnebank zal een gezond mens heus geen kwaad doen. Maar ga je elke dag onder de kunstmati ge zon, dan maak je een on wijs en onmatig gebruik van het zonlicht". Dit zegt de Nederlandse derma toloog drs. Van Weelden in het jongste nummer van Wel zijn, het vijf maal per jaar ver schijnende voorlichtingsblad van de vereniging van Ne derlandse ziekenfondsen. Van Weelden die verbonden is aan de afdeling dermatolo gie (huidziekten) van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, wordt beschouwd als een expert op het gebied van de invloed van het licht (zowel zonlicht als het ultra- violet van hoogtezonnen, so laria en zonnebanken) op de menselijke huid. Volgens Van Weelden is naar de zogenaamde zonnebank nog te weinig onderzoek verricht om al definitieve uitspraken te kunnen doen over even- de sta- teerd dat zonnebanken, hoe wel ze bij langer gebruik een mooie bruine huid geven, geen 'gewenning' geven aan de natuurlijke zon, en dus ook geen bescherming tegen ver brandingsgevaar tijdens de vakantie. De Utrechtse dermatoloog wijsl er ook op dat wetenschappe lijk nooit is vastgesteld, da zonlicht 'echt gezond' Weliswaar stimuleert zonlicht de produktie vai tamine D, maar dié komt vo gens hem meestal al i schoots in het dagelijks voec sel voor. Hij waarschuwt voor het feit dat de huid de straling 'optelt': de zomerzon bij de zon van de wintersport. „Dat hoeft nog geen overdosering te geven, maar men moet wel oppassen voor verbranding", aldus Van Weelden die concludeert dat de huid van de mens goed tegen zonlicht kan, zolang we die zon maar 'met mate' op het lichaam la ten inwerken. Als solarium- gebruikers vertellen dat ze zich een stuk gezonder voe len, heeft dat volgens hem waarschijnlijk niet alleen te maken met het bekende psy chologische effect van 'er goed uit zien', maar wellicht ook met het uitrusten, onder een solarium of op een zon nebank. Een blik op de voorjaarscollectie van Foxy Fashion: Van links naar rechts: turquoisse nylon poncho met capuchon daaronder een grijze katoe nen broek met elastiek in de taille. Een gebreide tusquoise jurk met v-hals. daaronder een ruitbloesje en een gele pCasticjaslila bloesje en gestreepte jersey rimpelrok; groen jOB met rose poppetjes, cowboy-jeans c naties die i plastic jas. Allemaal combi- i kleine honderd gulden de winkel uit gaan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11