Moskou zou geen bezwaar hebben tegen VN-troepen VAN DER WIEL 9,83% Ontevredenheid over benoeming Bruma Verkiezingen in Rhodesië succes door grote opkomst Evening News over Afghanistan TITO IN COMA Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB Zwarte vak bondsleider vrijgelaten zonder goede bril zou hij nooit een doelpunt toekennen een goede bril maakt ajje verschil! DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO, DEN HAAG - Zowel in Suriname als bij de Su rinaamse organisaties in Neder land heerst ontevredenheid over de rol die de juristen Bruma en Leeflang van de Surinaamse mi litairen hebben gekregen bij het vormen van een zgn. burgerraad. Vooral mr. Bruma, oud-minister onder Arron en voormalig leider van de Partij Nationalistische Republiek, moet het ontgelden. In een verklaring van vijftig Su rinaamse organisaties in Neder- land wordt Bruma als een profi teur neergezet, die dank zij vier jaar ministerschap onder de nu door de militairen verdreven premier Arron „een van de rijkste Surinamers kan worden ge noemd". Mr. Bruma (57) zei ons gisteravond niet bang te zijn dat zijn persoon een obstakel kan vormen voor verdere normalisatie van de ver houdingen in de Surinaamse sa menleving na de coup die de mili tairen maandag pleegden. „Ik ben al jaren niet meer actief in de politiek, heb ook geen banden meer met de PNR. Bovendien kan ik nu, samen met mr. Leeflang, slechts voorstellen doen die tot een burgerraad moe ten leiden. Elk voorstel moet door de Nationale Militaire Raad worden goedgekeurd". Bruma liet in het midden of hij zelf lid van deze burgerraad zou wor den. „Dat beslissen de militairen. De bedoeling is dat burgers weer het beheer over ministeries en andere openbare diensten krij gen. De Militaire Raad zorgt voor de militaire en politionele taken". Bruma, die in Nederland rechten studeerde in het begin van de ja ren '60, ontkende elke betrok kenheid vooraf bij de staats greep. „Ja, ik ben juridisch advi seur van de vakbond van onder officieren, de Bond van Militair Kader. Maar ook voor mij kwam de staatsgreep als een grote ver rassing". De militairen zelf noemen hun coup niet rechts of links, maar democratisch. Volgens een me dewerker van het persbureau In- fopress krijgen zij vanuit alle ge ledingen van de Surinaamse maatschappij steun toegezegd. „Vooral intellectuelen melden zich voor kaderfuncties. Dat moet het mogelijk maken om een burgerraad te formeren die een breed draagvlak heeft", aldus de ze man, die zei er zeker van te zijn dat er voorlopig geen verkiezin gen zullen worden gehouden. In Paramaribo krijgen de militairen vooralsnog het voordeel van de twijfel. „Iedereen is opgelucht dat Arron is verdwenen. Nu het leven zijn normale gang her neemt (winkels en bedrijven zijn weer open, ook de scholen gaan open, de post wordt weer be zorgd) wacht de bevolking nieu we stappen van de militairen af', aldus een bron in de Surinaamse hoofdstad. Volgens het Surinaamse persbu reau SNA, dat onder controle van de militairen staat, is een aantal leger- en politieofficieren van de Membre Boekoekazerne overge bracht naar de Santo Boma-ge- vangenis. De Militaire Raad heeft verklaard dat dit voor hun eigen veiligheid is gebeurd. Arrons vice-premier Van Genderen heeft dinsdagavond via de televi sie de bevolking opgeroepen de orders van de militairen op te volgen. Van Genderen las. geflankeerd door de voormalige minister van justitie Badrising, een verklaring voor „uit naam van de hele regering" waarin de overname van de macht door de militairen werd bevestigd. Het Surinaamse Rode Kruis heeft gisteren bekendgemaakt dat de staatsgreep zeven mensen het le ven heeft gekost, onder wie poli tiecommissaris Van Aalst. Er zijn dertig gewonden gevallen. Een van hen, procureur-generaal De Miranda, verblijft in het zieken huis na een spoedoperatie. Zijn gezondheidstoestand zou goed zijn. Vliegverkeer Inmiddels is het vliegveld Zanderij door de militairen opengesteld. Vandaag zullen KLM en Suri naamse Luchtvaart Maatschap pij (SLM) de diensten op Parama ribo hervatten. Dat geldt ook voor de gecombineerde vluchten van de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij (ALM) en de SLM. De Militaire Raad heeft al aange kondigd strenge controles te zullen uitvoeren op passagiers en goederen die in Paramaribo aan komen. De Tweede Kamer zal volgende week een spoeddebat aan de si tuatie in Suriname wijden. Minis ter Van der Klaauw zei gisteren na een bijeenkomst van de vaste v kamercommissie van buiten landse zaken en ontwikkelings samenwerking, dat Nederland zich niet rechtstreeks zal be moeien met de gebeurtenissen in Suriname. „Er is van onze kant geen initiatief te verwachten", aldus Van der Klaauw, die zei de staatsgreep af te keuren, vooral omdat verkiezingen voor de deur stonden en de bevolking daar door de gelegenheid zou krijgen een oordeel over het kabinët-Ar- ron te geven. Ook de reacties van kamerleden waren afwachtend. De CDA'er Aarts herhaalde nog eens dat het nog te vroeg is om de toegezegde ontwikkelingshulp (f2,7 miljard) stop te zetten. Inmenging van Nederland achtte ook hij uitge sloten, tenzij daar door Parama ribo uitdrukkelijk om zou wor den gevraagd. Een standpunt dat werd gedeeld door het D'66-ka- merlid Suzanne Bisschoff. Zij wenste echter wel een actieve houding van de regering. „Die ac tiviteiten zouden vooral moeten bestaan uit het onderhouden van contact met de betrokkenen in Suriname zelf. vanuit de extra verantwoordelijkheid die Ne derland heeft ten opzichte van Suriname", aldus mevrouw Bis schoff. Ook de oud-minister van ontwik kelingssamenwerking en groot voorstander van Surinam es on afhankelijkheid, de PvdA'er Jan Pronk, keerde zieh tegen de staatsgreep, al moest hij toegeven dat „de regering Arron volledig heeft gefaald". Pronk wilde dat Nederland een bemiddelende rol zou spelen in de huidige situatie („we moeten niet met de armen over elkaar blijven zitten"), maar zei niet te weten hoe zo'n bemid deling eruit zou moeten zien. In de verklaring van vijftig Suri naamse organisaties in Neder land wordt van de regering ge vraagd geen nieuw Surinaams bewind te erkennen, wanneer „de Militaire Raad gecompromi- teerde figuren als Bruma in een te vormen burgerregering op neemt". Ook de voorzitter van de Stichting Landelijke Federatie van Wel/ijnsstichtmgen van Su rinamers, Ritveld, vindt dat de militairen zo snel mogelijk de democratische verhoudingen in Suriname moeten herstellen. ..Aiie groeperinpd in Suriname moeten de kans krijgen hun zegje te doen", aldus Ritveld, die daar aan toevoegde dat Bruma en Leeflang verkiezingen zouden moeten voorbereiden. In Frans Guyana, buurland van Su riname, zouden volgens bronnen in de hoofdstad Cayenne, maan dag driehonderd Surinaamse vluchtelingen zijn aangekomen. De Franse autoriteiten lieten er enige tientallen toe, de rest zou illegaal de grensrivier zijn over gestoken. De Franse paramilitai re grenspolitie is in staat van pa raatheid gebracht om een even tuele vluchtelingenstroom in te perken. De politictroepen zullen worden aangevuld met man schappen van het Franse vreem delingenlegioen die op het ogenblik in de grensstreek mili taire oefeningen houden, aldus meldt et Britse persbureau Reu ter uit Cayenne. BELGRADO (AFP/UPI) - Pre sident Tito van Joegoslavië is aan het begin van de middag door inwendige bloedingen in coma geraakt, zo is van welingelichte zijde in Belgra do vernomen. Van de bloedingen is gewag gemaakt in het dagelijks communiqué van medische zijde óver de toestand van de patiënt, maar over de' aard werd niets onthuld. Men meent te weten dat zij zich ter hoogte van de longen voor doen. De Joegoslavische president leeft alleen nog dankzij de middelen waarover de medi sche wetenschap beschikt, zo verluidde in Belgrado. Hoe gevoelig de Joegoslavische regering is naar aanleiding van Tito's ziekte, blijkt uit het ontslag dat de journalist Dra- goslav Golubovic heeft ge kregen als een van de redac tieleden van het weekblad "Duga", naar aanleiding van een artikel dat kwetsend werd gevonden op een ogenblik waarop Tito ziek is. Het artikel van Golubovic ging over een vrouw in West- Duit^land die medici een pro ces aandeed omdat zij een beenamputering en het aan brengen van een kunstbeen niet correct zouden hebben uitgevoerd. Golubovic moest zich voOr een tuchtraad verantwoorden omdat hij blijk zou hebben gegeven van kwade wil en gebrek aan goede smaak, aangezien Tito ook een been is afgezet. Golubovic is acht jaar aan Duga verbonden geweest. Dat zijn artikel verscheen drie dagen vóórdat amputatie van Tito's linkerbeen onvermijdelijk werd gevonden, heeft hem niet vermogen te redden. (Van onze redactie buitenland) LONDEN, WASHINGTON - Volgens een hooggeplaatste bron in het Kremlin zou de Russische regering niet alleen bereid zijn op het voorstel van Lord Carrington in te gaan om Afghanistan te neutraliseren, maar er ook geen be zwaar tegen maken wanneer er troepen van de Verenigde Naties gestationeerd worden. legd als het houden van verkie zingen in Russische stijl, dat wil zeggen dat er maar één (pro-Rus sische) kandidaat zal zijn. Verder doet het document een per soonlijk beroep op Lord Carring ton om zich in te zetten voor „verdere gesprekken tussen de Sowjet-Unie en het Westen" en dat Moskou bereid zou zijn om „een overeenkomst aan te gaan over de toekomst van Afghanis tan zolang Engeland daarbij be trokken is". De Sowjet-Unie, aldus het docu ment, wil zich graag uit Afghanis tan terugtrekken en hoopt dat het Westen, en in het bijzonder En geland, bij het vinden van een oplossing behulpzaam zal zijn. Hoewel Moskou de voorkeur zou geven aan een pro-Russische re gering in Afghanistan, zou het zich ook niet verzetten tegen een pro-westers bewind „zolang de Russische belangen maar veilig worden gesteld". Het document dat gezien moet worden als een boodschap, is volgens de Even ing News afkomstig van een be trouwbaar gebleken bron in de directe omgeving van president Brezjnjev. Het blad trekt de au thenticiteit van het document niet in twijfel. Tegenspraak Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft tegengespro ken dat het Kremlin de Engelse regering heeft verzocht te be middelen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen zei echter wel dat intensief overleg tussen de EG-bondgenoten plaatsvindt over de invulling van het neutra- liteitsidee dat door de Europese ministers van buitenlandse za ken onlangs in Rome werd over genomen. Dit bericht het Londense avond blad Evening News, dat inzage heeft gehad in een document dat is doorgegeven aan het Britse ministerie van buitenlandse za ken. In Moskou zei de Russische partij leider Brezjnjev gisteren dat de Sowjet-Unie wil meewerken aan een oplossing voor het Afghanis- tan-conilict, wanneer de Ver enigde Staten en buurlanden van Afghanistan garanties geven dat er geen buitenlandse inmenging in Afghanistan komt. Eerder had het Kremlin laten weten dat de Sowjet-troepen pasleruggetrok- ken zullen worden wanneer er een einde aan buitenlandse in menging komt. Daarmee werd vooral gedoeld op Amerikaanse en Chinese steun voor de Afghaanse opstandelin gen die vanuit Pakistan opereren. Gisteren gaf een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor het eerst toe dat Amerika deze op standelingen steunt. De Sowjet- Unie verzet zich ook tegen de Amerikaans-Chinese wapenle veranties voor Pakistan. Brezjn jev zei gisteren, in een twee uur durend gesprek met de Ameri kaanse zakenman Armand Hammer, dat een garantie voor niet-inmenging zou zijn een Amerikaanse verzekering dat de aan Pakistan geleverde wapens alleen voor defensieve doelein den worden gebruikt. Geen bezwaar In het in de Evening Standard ge publiceerde document wordt ge steld dat Moskou geen bezwaar zou maken tegen aanwezigheid van de VN-troepen in Afghanis tan, wanneer dit kan leiden tot „de vrije verkiezingen van een regering die representatief is voor het volk. Maar deze regering zou niet anti-Sowjet moeten zijn". Dit wordt in Londen uitge- NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor de maand maart. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. NE06RLAN0SCHE MIOOENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. PORT ELIZABETH (AFP) - De leider van een organisatie van zwarte arbeiders in Port Eliza beth is na verscheidene weken gevangen te hebben gezeten vrij gelaten, zo heeft men gisteren vernomen. Thomazile Botha, die voorman is van de Pebco (de organisatie van zwarte inwoners van Port Eliza beth) was samen met twee nu eveneens vrijgelaten leden van zijn organisatie in januari opge pakt nadat hij betrokken was ge weest bij een serie onwettige sta kingen bij de Amerikaanse auto- fabriek "Ford". Aan hun vrijlating is een beperking gesteld - de drie vakbondsleden kregen een "banning-order", wat inhoudt dat zij niet meer dan één persoon tegelijk mogen ontmoe ten en dat ze ook geen openbare toespraken mogen houden. Geestdriftig rennen jonge aanhangers van bisschop Mxizorewa op hun politieke leider af, wanneer die zijn stem uitbrengt in de algemene verkiezingen. (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) SALISBURY - De verkie zingen, die de onafhanke lijkheid van Zimbabwe (nu nog Rhodesië) moeten inluiden, beloven een groot succes te worden. Nog voor het einde van de eerste dag hadden al bijna 900.000 zwarte kiezers hun stem uitgebracht. Terwijl de verkiezingen zelf, on danks dat berichten over intimi datie van de kiezers doorgaan, voorspoedig verlopen, ontstond er in de Rhodesische hoofdstad Salisbury gisteren onrust over het bericht dat Mugabe, de leider van de ZANU-PF, door de meeste waarnemers gedoodverfd als overwinnaar in de verkiezingen, het land heeft verlaten voor be zoeken aan Mozambique en Tan zania. „Het lot van Zimbabwe wordt hier beslist, niet in het bui tenland", zo reageerde de woord voerdervan de Britse gouverneur Lord Soames op het bericht van Mugabe's vertrek. De ZANU-PF- leider zou zondag terug zijn in Salisbury. Honderden waarnemers, al dan niet officieel hielden de gang van zaken in en bij de 560 stembu reaus nauwlettend in de gaten. Na de eerste dag (ook vandaag en morgen wordt er nog gestemd) was de algemene indruk dat de kiezers zonder dwang en over tuigd van de geheimhouding hun stem konden uitbrengen. Dat nam niet weg dat er honderden klachten binnenkwamen over kleinere incidenten. De belang rijkste daarbij was dat volgens ZANU-PF de zg. hulptroepen, de aan bisschop Muzorewa trouwe half getrainde militairen, hon derden potentiële ZANU-PF- stemmers hadden ontvoerd, met de bedoeling hen vast te houden tot na de verkiezingen. Andere incidenten behelsden ha- negekraai (de haan is het sym- binnen 100 meter van de.stembu- De vrees voor een nieuwe burger- reaus (daarbinnen mag geen pro paganda worden gemaakt) ter wijl het vliegtuig van de bisschop rustig zijn gang mocht gaan. In Bulawayo en omgeving, de hoofdstad van Joshua Nkomo's machtsbasis, Matabeleland, zorgde een gerucht dat er alleen gisteren kon worden gestemd, voor gigantische rijen kiezers bij de stembureaus. Bij een bureau, in de zwarte woonwijk Pumula, zagen we een rij van zeker drie kilometer, allemaal een voor een achter elkaar, in typisch Britse ordelijkheid. Sommige kiezers vertelden, dat zij al om twee uur in de nacht in de rij waren gaan staan. Anderen, die 'pas' om 5 uur waren geko men, stonden nog midden in de nj toen wij, om een uur of elf, langskwamen. De kiezers, alle zwarte burgers van Rhodesië die achttien jaar of ouder zijn, moe ten hun handen in een fluoresce rende vloeistof steken, voordat zij stemmen, opdat kan worden gecontroleerd, met behulp van ultraviolet licht, of men niet pro beert voor de tweede keer te stemmen. Een systeem van op roepkaarten is er niet, bij gebrek aan een sluitend bevolkingsre gister voor de zwarte bevol king. Zuid-Af rika ontkent plannen tot offensief oorlog, aangegaan door een partij die niet tevreden zal zyn over de uitslag van de verkiezingen, is in tussen bezig geleidelijk te ver minderen. Hoewel de militaire aanwezigheid, met name in de hoofdstad Salisbury, nog steeds indrukwekkend is, worden de geruchten over een rechtse staatsgreep steeds minder. Ook een bericht, als zou de Rhode sische generaal Peter Walls het afgelopen weekeinde een geheim bezoek hebben gebracht aan pre sident Samora Machel van Mo zambique leidt tot het vermoe den dut 'links' en 'rechts' Rhode sië bezig zijn te besluiten in het nieuwe Zimbabwe althans te gaan proberen vreedzaam naast elkaar - en naast de buren - te leven. De toenadering tussen de strijdkrachten van de beide guer rillabewegingen en het Rhodesi sche leger, die zou moeten leiden tut een uiteindelijk geïntegreerd leger van Zimbabwe, verloopt in elk geval voorspoedig. TEHERAN (DPA/Reuter) - De rond 50 gegijzelden in de Ameri kaanse ambassade In Taharan zullen zeker nog wel tien weken vast kunnen blijven zitten. Dat het nog zo lang zou kunnen gaan duren voor zij vrijkomen kon worden opgemaakt uit de woorden van de voorzitter van de invloedrijke islamitische re publikeinse partij. Ajatollah Mo hammed Behechti verklaarde gisteren namelijk op een pers conferentie, dat de islamitische volksvergadering die volgende maand moet worden gekozen waarschijnlijk pus nu tien weken klaar zou zijn om met debatten te beginnen. ïn het afgelopen weekeinde had geestelijk leider ajatollah Chomeim verklaard, dat het parlement moet beslissen over de voorwaarden voor de vrijlating van de gegijzelden. Het parlement zal, naar Behechti op zijn wekelijkse persconferen tie verklaarde, over zes weken bijeen zijn, doch pas misschien over in totaal tien weken de gij- zelingskwestie kunnen bespre ken, daar het b|)na vlei waken nodig zal hebben om zichzelf te organiseren. Zelfs als het, zo zei hij, deze kwestie als eerste op de agenda zou plaatsen, zou het nog ongeveer een maand nodig heb ben om een voorzitter te kiezen en zijn werkwijze vast te leggen. Bovendien zou het debut over de gijzclingskwestie lung kunnen gaan duren. Op een massabetoging voor de um- bassade verklaarden de bezetters intussen, dut zij de VN-commis- i. van onderzoek niet met de ge vangenen willen laten praten. Een bezoek van de commissie zou er, zo verklaarde hun woord voerder, "niet toe bijdragen in formatie over de misdaden van de sjah en de Verenigde Staten te vergaren". De woordvoerder van de "islamitische studenten", Mu- suvi Koeini, riep de verzamelde tienduizenden fabrieksarbeiders voor de ambassade toe, dut de commissie alle door het bewind van de sjah invalide gemaakte Iruniers zou moeten zien. Het werk van de commissie wordt nauwlettend gevolgd en de uit komst moet het volk aanspreken, "anders zal de commissie worden ontmaskerd als handlangster van de Verenigde Staten". Als president van het Iruunse hooggerechtshof verklaarde Be hechti, dut de revolutionaire rechtbanken over enige maanden zullen worden ontbonden zodra het systeem van de rechtspraak in het land zal zijn georganiseerd. PRETORIA (DPA) - Een militair woordvoerder in Pretoria heeft gisteren tegengesproken dat Zuid-Afrika troepen samentrekt aan de noordelijke grens van Namibië om vandaaruit Angola aan te vallen. Berichten uit An gola van deze inhoud noemde de woordvoerder "pure propagan- ron(?" Net Angolese ministerie van defen sie deelde gisteren mee dat Zuid- vliegen van bisschop Muzorewa's propagandavliegtuig, de 'Free Enterprise', van waaruit de kie zers met luidsprekers werden aangespoord op de partij van de bisschop de UANC, te stemmen. Opvallend was dat de hanekraai- ers werden gearresteerd, omdat hun gekraai hoorbaar zou zijn Afrika met deze actie de Angole se guerrillabeweging "Unita" wil steunen en het VN-plan voor een gedemilitariseerde zóne tussen Angola en Namibië wil sabote ren. De Unita voert sinds 1976een guerrilla tegen het bewind in An gola. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 -124108

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9