CDA geeft jeugdlid volledig stemrecht armer na diefstal Universiteit praat opnieuw over risico's Wegwijs in Leiden Bouw van nieuwe Leidse brandweerkazerne begint mei of juni Vis legde taken van politie vast in nota PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 Kijkhuis De filmcyclus over de master of suspense" Alfred Hitchcock in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 wordt van avond afgesloten. Vertoond wordt een psychologische thril ler uit 1954 met in de hoofdrollen James Stewart en Grace Kelly. Er zijn voorstellingen om 20 en 22.15 uur. Toegangsprijs 450. Nicaragua Het Nicaragua Kommitee Lei den organiseert vanavond een bijeenkomst met als thema hoe de Leidse universiteit kan bij dragen aan de wederopbouw van Nicaragua. En dan met name in het kader van de alfa betiseringscampagne en de we deropbouw van de gezond heidszorg. Er wordt een film vertoond waarna dr. Buve, wetenschap pelijk medewerker van de facul teit der sociale wetenschappen zal spreken over de Nicara guaanse revolutie. Na de pauze spreken drs. C. Wassenaar, me dewerker van de Nuffic en R. Ruertlid van de initiatiefgroep Nicaragua van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het Acade miegebouw aan het Rapenburg 77. Filmhuis "De Werkende klasse gaat naar het Paradijs". Deze film van de Italiaanse regisseur Petri is vanavond te zien in het Film huis van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraai 66. De film handelt over de arbeider Lulu die geen solidariteit kent ten opzichte van zijn collega's, zolang het hemzelf in het werk goed gaat. Tot andere gedach ten komt hij pas wanneer hij door een ongeluk aan zijn hand is aangewezen op de vakbond. De filmvoorstelling begint om negen uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Hengelsport Hengelsportvereniging VOP '74 hield de laatste wedstrijd van het seizoen in het Drechtkanaal en de Ringvaart. Door deze re sultaten werd de einduitslag van de competitie 1979-1980 als volgt: l.H.v. Houten 125 stuks (22600 gram),2.H.v.d.Meij 107 stuks 17900 gram), 3.GJ. Kok- kedee 98 stuks (14715 gram), 4. A. v.d. Meij 87 stuks (13310 gram), 5. F. Reijken 55 stuks (9615 gram), 6. A. Segijn 60 stuks (8265 gram), 7. M. Kerk vliet 51 stuks (8600 gram), 8. R. v.d. Zeeuw 40 stuks (7340 gram), 9. J. Kokkedee 29 stuks (5645 gram), 10. H. v. Tongeren 29 stuks (4900 gram). Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor Leiden on der leiding van dirigent Hans v.d. Toorn is begonnen met de repetities voor de eerstvolgende uitvoeringen. In studie zijn ge nomen "Die Schöpfung" van Jo seph Haydn en de "Mis in G- dur" van Schubert. Tevens zal worden uitgevoerd het "Gloria" van Vivaldi. Het koor zoekt nog versterking van tenoren en bas sen, terwijl ook sopranen en al ten van harte welkom zijn. Aanmelden kan men zich bij mevr. G. Blom-Harteveld, Zoe- terwoudseweg 15, Leiden, tel. 071-766626. LEIDEN - Weinig lijkt de bouw van de nieuwe brand weerkazerne aan de Gooi meerlaan nog in de weg te staan. Het Rijk heeft geld be schikbaar gesteld, elk moment wordt het fiat van de provincie verwacht. Besprekingen over hoe de kos ten verdeeld worden over de re gio verlopen soepel. De regio nale brandweercommandan ten en het Leidse korps hebben ondertussen talloze praktische suggesties gedaan voor de rïieuwbouw. Commandant Broekman: "Er is erg goed meegedacht. Het plan is nu bestekklaar; als er geen problemen zijn bij het openbaar aanbesteden, taxeer ik dat in mei of juni de eerste paal geslagen kan worden". Het streven, aldus de comman dant Broekman, is om het am bulancevervoer in de toekomst ook via de nieuwe alarmcen trale te laten lopen r LEIDEN - De commissie voor ruimtelijk beleid en bouwzaken van de Leidse universiteitsraad gaat morgen voor de tweede keer praten over het rapport "Risico aspecten Leeuwenhoek", een gebied tussen de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg in Leiden. Het ziet er naar uit dat de univer sitaire commissie in elk geval een vervolgonderzoek wil. Dit tweede gesprek gaat achter ge sloten deuren. Begin maart moet de commissie in een openbare vergadering tot een definitief ad vies komen aan het college van bestuur van de universiteit. De universitaire commissie zit met het verzóek om een vervolgon derzoek op één lijn met de me ning van de Leidse gemeentelijke commissies die eind vorige maand tijdens een gecombineer de vergadering'tot dit standpunt kwamen. Aan deze vergadering namen deel de gemeentelijke commissies voor financiën, ruimtelijke orde ning, openbare werken en ver keer en volkshuisvesting. Tijdens de eerste Vergadering van de universitaire commissie eer der deze maand zei het commis sielid G. Selier, dat de laboratoria bewust buiten de bebouwde kom zijn gebouwd. "Nu komt echter de bebouwde kom naar de labo ratoria toe". Hij zei verder dat het bouwen van woningen in de Leeuwenhoek een politieke keu ze is. Hij wilde een vervolgonder zoek. Comissielid F. Boon deelde zijn mening. Hij pleitte voor een goe de samenwerking tussen alle par tijen. Commissielid dr. H. M. Vos zag on der andere het DNA-onderzoek (onderzoek naar de erfelijkheid) met de grootste zorg tegemoet. "Wat is de noodzaak van deze on derzoeken? Er zijn risico's aan deze onderzoeken verbonden. Je moet niet alleen vragen of er moet worden gebouwd, maar je moetje ook afvragen of deze onderzoe ken wel moeten plaatsvinden" Het lid van het college van bestuur mr. W. G. Koppelaars zei dat er "veel onzekerheden omtrent de veiligheidseisen zijn. Vanuit de Leidse universiteit zou je moeten zeggen hoe houd je ons onder zoek en onderwijs overeind" Morgen komt de universitaire commissie vertrouwelijk bijeen. Tijdens deze vergadering zal het voorlopig standpunt van het col lege van bestuur van de Leidse universiteit in deze zaak worden besproken. Intussen heeft er dan al een gesprek plaatsgevonden met het ministerie van onderwijs en de gemeente Leiden. Over de inhoud van dat gesprek zijn geen mededelingen gedaan. Vakopleiding chauffeurs bedrijfsauto's LEIDEN - Volgende week donder dag zal in de Leidse Groenoord- hallen het officiële startsein wor den gegeven voor het eerste na tionale vakopleidingsplan voor de opleiding van bedrijfswagen chauffeurs. Bij de introductie zal de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw N. Smit- Kroes aanwezig zijn. Het opleidingsplan is een initiatief van de Federatie Autorijschool Managers (FAM). Volgens de FAM werden chauffeurs van be drijfswagens, gezien de geringe praktijkeisen voor het rijbewijs door schade en schande wijs ge maakt op de weg. Met het plan hoopt men een belangrijke stap te hebben gezet op weg naar meer veiligheid en zekerheid. LEIDEN - Tijdens de bijeenkomst van het CDA gisteravond in Res taurant Wienerwald bleek dat de toekomstige fusie van het CDA nu al problemen kan opleveren. Het ging hier om een bestuurlijke kwestie. Het voorstel was om aan de heer Geelkerken (CDJA) als waarnemend-secretaris van het CDA stemrecht te verlenen. De discussie hierover liep nogal uit omdat men bang was dat dit te gelijkertijd een formele wijziging van het relement zou inhouden, terwijl daarover nog most wor den gesproken. Voor een aantal CDA-leden bleek de houding van het CDJA (de CDA-jongeren) met name ten opzichte van het Polisa- rio een reden tot argwaan met be trekking tot de invloed die een CDJA-lid bij bepaalde beslissin gen zou kunnen doen gelden. Uiteindelijk werd men het erover eens dat in dit incidentele geval zonder meer stemrecht kon wor den toegekend. De heer Couprie (AR), lid van de Tweede Kamer, was gisteravond als gastspreker aanwezig. Hij zei ondermeer dat bij de huidige so ciaal-economische 'ontwikkelin gen solidariteit een belangrijk gegeven is. Dit houdt in dat de Nederlandse bevolking bij de verslechtering van de economi sche situatie solidair moet zijn in de versobering en dat iedereen wat zal moeten inleveren. Wanneer in de huidige situatie overleg met de sociale partners niet lukt, zullen bepaalde maat regelen wettelijk moeten worden opgelegd. De opmerking van minister-presi dent Van Agt als zouden de acties van het FNV niet volgens de rechtsorde zijn vond de heer Couprie niet zo verstandig, om dat dit een polariserende uitwer king zou kunnen hebben. Tijdens het vragenuurtje gaf de heer Couprie als zijn mening dat de problemen in de huidige loon politiek zijn ontstaan doordat de belangen en claims van bepaalde groeperingen wettelijk zijn vast gelegd. De overheid probeert nu tot bezuinigingen te komen bij instellingen die direct onder haar verantwoordelijkheid vallen. Het betreft hier de ambtenarensala rissen, de sociale uitkeringen en de welzijnssector. In verband met de huidige econo mische situatie deed een der aanwezigen de suggestie om, in navolging van Duitsland, niet gewenste immigranten met een afkoopsom Nederland te doen verlaten. "Je zou ze bijvoorbeeld twee jaar ww kunnen geven", al dus deze spreker. De heer Cou prie: "Praktisch gezien is dit een oplossing, maar politiek gezien is dit niet hard te maken. Zeker in het CDA-program zou een derge lijke oplossing voor dat probleem niet zijn in te passen. LEIDEN - De politic-rol: ze moet optreden tegen diegenen die de rechts orde doorbreken, maar de politie is er ook om het publiek te helpen. Bij het eerste loopt de politie veel kans op kritiek. De wijkagent verricht aan de andere kant belangrijk werk bij het winnen van het vertrouwen van het publiek. Bij de politic blijft het streven gericht op uitbreiding van het aantal wijkagenten. Dit is een van de beleidszaken die aangekaart worden in een nota over taak en positie van de gemeentepolitie. Het is een van de laatste nota's die burgemeester Vis heeft gemaakt. De gemeenteraad had om een derge lijke nota gevraagd in het kader van de hele reorganisatie die plaatsvindt in het ambtelijk apparaat. Bij het huidige regeringsbeleid mag niet gerekend worden op uitbreiding van het politie-apparaat. Vorig jaar had de gemeenteraad daarom ge vraagd in een motie. Deze motie werd doorgegeven aan de Tweede Kamer, zo meldt de nota, "maar had niet het beoogde succes." Verbetering van de opleiding wordt wenselijk geacht door middel van stages bij politie en andere instellingen. Goede huisvesting wordt een elemaintere vereiste voor een goede taakuitoefening genoemd: snelle bouw van het nieuwe bureau aan de Langegracht is noodzakelijk. Ge vraagd wordt in de nota om de aanstelling van een personeelsfunctiona ris. Als een van de discussiepunten wordt aangestipt of meer contacten met andere hulpverleners mogelijk zijn. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelij k werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. no. 122847, b.g.g. no. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Drillstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier. Topaaslaan tel. 761196. woensdag 10-11 uur. Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-15365:. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: rrta en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrywilligerscentrale Leiden. Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20-uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vry. 14-16 uur, tel. 430983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. LEIDEN - Een 34-jarige inwoon ster van Leiden was gisteren na het bezoeken van een warenhuis in de Haarlemmerstraat opeens 3000 gulden armer. De vrouw had haar portemonnee waarin voor 1500 gulden aan geld en voor eenzelfde bedrag aan gouden sieraden zat in een rieten mand liggen die zij aan de arm droeg. In het gedrang bij de kassa liep iemand tegen haar op en kor te tijd later bemerkte de vrouw dat haar portemonee uit de mand was verdwenen. Een inwoonster van Vlaardingen raakte gistermiddag in Leiden 300 gulden kwijt. De vrouw zat in de trein van Rotterdam naar Am sterdam. Toen de trein in Leiden stopte ging een onbekend geble ven jongeman er met haar hand tas vandoor die zij op de bank naast haar had staan. De vrouw stapte vervolgens uit en ging aangifte doen bij het politiebu reau in de Zonneveldstraat. Op het moment dat zij daar haar ver haal vertelde kwam de melding binnen dat haar tas op de Lange Mare was gevonden. De inhoud van de tas bleek nog compleet te zijn portemonnee uitzondering van het geldbedrag van 300 gul den. Been gebroken bij oversteken LEIDEN - Een 18 jarige fietser uit Leiderdorp brak gistermiddag zijn been toen hij bij het overste ken van ds Korevaarstraat werd aangereden door een personen auto. De Leiderdorper wilde tussen en kele auto's door de rijbaan over steken wat mislukte want hij werd geschept door een perso nenauto die werd bestuurd door een 29-jarige inwoner van Zoe terwoude.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4