Waal wil één lijn trekken voor hele horeca STEEDS Leidse bevolking iets gegroeid Hobby- en verzamelbeurs in Leidse Groenoordhal Aangifte biljetten oorzaak stormloop op "invul- bureaus" Dreigende sluiting stalling afgewend Raadsleden PSP denken er aan op te stappen 80 - DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 LEIDEN LEIDEN - De PSP-gemeen- teraadsfractie beraadt zich nog welke conclusies ze moet trekken uit een kriti sche motie die gisteravond door de ledenvergadering van die partij is aangeno men. Hoewel uitdrukkelijk door de ver gadering gesteld werd dat het geen motie van afkeuring betrof, is het niet onmogelijk dat de twee gemeenteraadsleden besluiten af te treden. Volgende week zal de beraadslaging worden voortge zet. Enige tijd al is er kritiek op het functioneren van de raadsleden. Bijvoorbeeld het ludieke optre den tijdens de bespreking van de begroting vorig jaar - waarbij "het is weer waardeloos" hun complete commentaar op het volkshuisvestingsbeleid was - werd hun niet in dank afgeno men. In de motie wordt gesteld dat er meer contact onderhouden moet worden met de leden in de afde ling; er moet een raad ter onder steuning van de raadsleden ko men. Dat was trouwens een ver wijt van de raadsleden aan de af deling: dat er te weinig steun kwam. In de motie wordt verder het onge noegen uitgesproken dat teveel aan andere fracties, zoals de PvdA-fractie wordt overgelaten, en dat belangrijke zaken blijven liggen. de politie om ter plaatse eens een snelheidscontrole te houden "DRIEDUIZEND GULDEN GRAAG. Hier is mijn ka scheque". Klanten van het postkantoor aan de B ree straat kunnen met één ka scheque voortaan zonder moeite dit geld krijgen. De loketbediende drukt even enkele toetsen in op een zo genaamde "terminal". Na en kele seconden verschijnt er op het beeldscherm van de terminal "akkoord", als er tenminste voldoende geld op de girorekening van de klant staat. Zo'n terminal betekent dus meer mogelijkheden voor een FlT-klant om snel veel geld op te nemen. Maar er zijn meer voordelen voorde klant. Een verzending van een postpakket naar het buitenland hoeft met zo'n terminal minder tijd te kos ten. Een druk op het toetsen bord en hup: daar verschijnt het maximaal toelaatbare gewicht, wat er wel en wat er niet in mag zitten, en hoeveel geld het verzenden kost. De loketbediende heeft het voordeel dat hij of zij niet al lerlei boeken moet inslaan om die gegevens op te sporen. Ook het overmaken van geld naar het buitenland kan snel met een terminal. Het beeld scherm geeft aan wat het maximaal toegestane bedrag is dat naar het betreffende land mag worden gestuurd, de omrekening in buiten- LEIDEN - De Leidse bevolking is het afgelopen jaar iets gegroeid. Op 31 december telde de stad 103.045 inwoners en dat waren er ruim 280 meer dan vorig jaar. De groei kan voornamelijk worden toegeschreven aan de 1260 Lei- denaars die in 1979 werden gebo ren. Weliswaar vestigden zich in het af gelopen jaar 4928 personen in Leiden, maar daar stond een nog groter vertrek van Leidenaars naar elders - 5095 personen - te genover. Het Leids sterftecijfer lag in 1979 op 795 en dat was lager dan in 1978. Peiling Een enige tijd door burgemeester Vis gehouden peiling onder de bevolking heeft op dat punt wei nig duidelijkheid gebracht. De ene helft van de reacties drong aan op verruiming van het slui tingsuur, terwijl de andere helft zich daar juist fel tegenstander van toonde. Wethouder Waal, die nu als loco- burgemeester de touwtjes in handen heeft, zegt in het raads voorstel dat hij bereid is de standpunten van de Leidse raad te volgen. Minder onenigheid onder de raadsleden bestaat er over het vaststellen van het maximaal aantal horeca-gele- genheden per wijk. Voorlopig is daarbij uitgegaan van de huidige situatie. Verruiming Zou de raad in die zin besluiten dan hoeven we geen café's te worden gesloten. Wel wordt de mogelijk heid open gehouden dat in be paalde enige verruiming zal wor den toegestaan. In de bestem mingsplannen voor de verschil lende gebieden wordt vastgelegd aan hoeveel horecabedrijven er maximaal ontheffing kan worden verleend om na twaalf uur 's nachts open te zijn. Blijkens die cijfers bevinden de grootste concentraties cafés zich op dit ogenblik in de wijk rond om de Pieterskerk (23) en in het gebied rondom molen De Valk (28). Kleinere aantallen zijn er in het ge bied tussen Rapenburg en Witte Singel (12), tussen Apothekers- dijk en Oude Vest (12) en in het gebied rondom de Hooglandse Kerk (11). De Leidse woningvoorraad is het afgelopen jaar slechts op zeer be scheiden schaal uitgebreid. Op 1 januari 1979 telde Leiden 35.940 woningen, een jaar later stonden er 165 meer. De geringe stijging is vooral te wijten aan de ingezakte nieuwbouwmarkt. In 1978 kwa- LEIDEN - Het komende weekein de wordt in de Leidse Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan een hobby- en verzamel beurs gehouden. De or ganisatie is in handen van het Amsterdamse organisatiebureau "Arcade". Volgens de heer Chr. Rademaker, een van de organisa toren, zullen er een kleine hon derd stands worden ingericht, die met elkaar ongeveer de helft van de grote veemarkthal zullen be slaan. De beurs legt het accent op de vrije tijdsbesteding binnen de muren van de woning. Vooral de verza melaars moeten op deze tentoon stelling veel van hun gading kunnen vinden. De hobby- en verzamelbeurs is een van de nieuwe activiteiten die dit jaar in de hallen worden gehouden. En kele jaren geleden begon een Leidse initiatiefgroep met een men er nog 972 nieuwe huizen voor bewoning gereed het afge lopenjaar kwam men niet verder dan 346. Vooral op het gebied van de woningwetwoningen was er sprake van een forse teruggang: in 1978 werden er nog 351 ge bouwd, dit jaar maar 63. vrijetijdsbeurs, die vooral was gericht op het buitengebeuren. Na enkele afleveringen, waarvoor slechts een matige belangstelling bestond, besloot men de zaak niet voort te zetten. Desondanks ziet het organisatiebureau "Arcade" toekomst in de nieuwe beurs. Als de interesse groot genoeg is, zal de beurs een jaarlijks terugke rend evenement worden. Op de beurs is onder meer de ver eniging "De Weergever" verte genwoordigd. Het is een club van mensen die zich vooral toelegt op het verzamelen van oude weer gave-en opnameapparatuur. Een deel van hun collectie bestaat uit phonografen, hoorngrammo foons en radio's die ze dit week einde in Leiden zullen tentoon stellen. Verder zullen er demonstraties worden gegeven door de Model Racing Club Leiden. Zij komen Iets hoopvoller is de toekomst wanneer wordt gekeken naar de woningen die in aanbouw zyn. Op 1 januari 1979 waren dat er 407 en in de loop van het jaar groeide het aantal tot 854, waaronder 74 woningwetwoningerj. Dat de geringe woningbouwpro- duktie in Leiden tot langere lij- Als loco-burgemeester Waal de steun van de raad krijgt wordt dit lege café straks het vertrouwde beeld in Leiden na één uur doorde weeks en twee uur in de weekein den. met op afstand bestuurbare au to's en helikopters. Zendappara tuur is er ook te bewonderen. Daarvoor tekent een Leidse ver eniging van zendamateurs. Voor de verzamelaars zijn er postze gels, keramiek en munten. Ver der is er op de beurs onder meer het volgende te zien: modelbouw, kunstsieraden, speelgoed, hand graveren, stenen en mineralen, houtsnijwerk, glaspoppen, wandkleden, oude waardepapie ren, volksschilderkunst en por tretschilderen. Voor de jeugd is er een groot lucht kussen waarop men kan sprin gen. De beurs is geopend op vrij dag van 14 tot 22 uur, op zaterdag van 10 tot 22 uur en op zondag van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs is vijf gulden voor volwassenen en de helft voor kinderen tot en met 14 jaar en 65-plussers. De paaltjes zo namelijk klein en vooral in het donker slecht zichtbaar. Bovendien is de weg daar zeer smal als gevolg van de veel ruimte in beslag nemende, en volgens de meeste mensen overbodige busbaan. Een klein stuur foute in de bocht en het is "boem". Waarom zijn die paaltjes daar nu eigenlijk neergezet? Op de afdeling verkeerszaken van de gemeente Leiden geeft men onmiddellijk uitsluitsel. De paaltjes moeten de fietsers die in tegengestelde richting de Blauwpoortsbrug op mo gen evenals de voetgangers beschermen. Maar waarom dan geen vlucht heuvel, eventueel met ver- keerszuil, of een hek? Ook daar heeft men een pasklaar antwoord op. Er schijnt na melijk met opzet voor paaltjes te zijn gekozen omdat er op die plek nogal eens (.«on op tocht passeert (de Haarlem merstraat in of uit). "Zo'n optocht zou veel hinder ondervinden van een vlucht heuvel of een zogenaamd verkeerseiland. En die paal tjes zijn gemakkelijk even uit de grond te halen", zo wordt er gezegd. Hetgeen in de praktijk overduidelijk blijkt want ze worden met de re gelmaat van de klok uit de grond gereden. Afijn, de automobilisten zullen met de paaltjes moeten leren leven. Evenals met de over bodige busbaan ter plaatse. "ACHALAY" kan weer dansen. Dit folkloristisch dansen semble raakte in februari van het vorig jaar na een brand alle kostuums kwijt. Schade: zeventig mille. Achalay is de mensen erg dankbaar die geld gegeven hebben voor de aan koop van nieuwe kostuums. Voor de gulle gevers houdt Achalay daarom een speciale gratis voorstelling, aanstaan de zaterdagavond in de Leid se Schouwburg. sten woningzoekenden heeft ge leid wordt uit de cijfers ook dui delijk. In januari 1979 stonden er bij het gemeentelijke bureau huisvesting 4507 personen inge schreven. Eind oktober vorig jaar was dat aantal gestegen tot 5217. Daartoe behoorden 973 echtpa ren met een of meer kinderen. B(j de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren was de wacht lijst op 1 januari 1980 gegroeid tot 883 personen en bij de Stichting Leidse Studenten Huisvesting groeide het aantal ingeschreve nen van 1431 tot 1974. LEIDEN - Dezer dagen worstelt weer een groot aantal belas tingplichtigen met allerhande formulieren. De boekhoud- en accountantsbureaus worden overstroomd door betalers of ontvangers in spe die er zelf niet meer uitkomen. Het leger mensen dat de aangif tebiljetten door een deskundi ge laat invullen is nog steeds groeiende. De belastingwet geving wordt er nu eenmaal niet eenvoudiger op. Ook een groot aantal buitenlandse werknemers moet noodge dwongen een beroep doen op derden. Voor hen is het gegoo chel met cijfers helemaal on overzichtelijk. Navraag leert dat veel bureaus momenteel overuren maken om de toe loop te verwerken. Voor het invullen van een belasting formulier rekenen ze gemid deld vijftig tot tachtig gulden. Vijftig ixtor een eenvoudige, wat meer geld voor een inge wikkelder aangifte. Sommige boekhoudbureaus kunnen de februari-toeloop niet aan. Ze proberen, hoe handig, de piek over het hele jaar uit te smeren door bij de belastingdienst uitstel van aangifte voor een aantal cliënten te vragen. In principe kan lot l juli uitstel worden verkregen. Verder uitstel is ook mogelijk mits het betref fende bureau een zorgvuldige voorlopige opgave verstrekt. Aardig is dat men degenen die geld tegoed hebben voor rang verleent. Naast de diverse bureaus zijn er nog andere mogelijkheden voor wie er zelf niet meer uit komt. Hij hel Belastingkan toor zelf is men ook bereid om met het invullen te helpen. De genen die zich rechtstreeks tot de 'bron' melden zijn veelal ouderen. Rechtswinkel Een bekend adres is onderhand ook de Rechtswinkel aan het Noordeinde. Vorig jaar hielp deze instelling zo'n 1500 Lei denaars met het invullen van het biljet. Verwacht wordt dat het er dit jaar nog weer meer zullen worden. Nu al moet de Rechtswinkel tijdens spreek uren mensen onverrichter za ke naar huis sturen omdat de toeloop te groot is. Het invul len van een simpele aangifte neemt een kwartier in beslag. Is de aangifte wat ingewik kelder dan kast het de mede werker toch al gauw ander half uur. Moeilijk zijn vooral de aangiftes die met uitkerin gen en invalide-aftrek te ma ken hebben. Een aantal medewerkers van de Rechtswinkel heeft een 'spoedcursus' gekregen om in deze drukke tijden in te springen. K&O Om iTl-de invul-materie wal klaarheid te brengen organi seert volksuniversiteit K&O een speciale cursus, "het be lastingrecht en uw belasting formulier". Deze cursus wordt door wetenschappelijk me dewerker belastingrecht La- mens gehouden op 5,12,19 en 26 maart in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45. Heeft men de cursus doorlopen dan moet het mogelijk zijn met kennis van zaken aan het in vullen te beginnen. Eerst zul len de bestanddelen van het inkomen tpensioenimkom- sten uit arbeid, uitkeringen etc.) aan de orde komen. Ver volgens worden de bestand delen van het inkomen belicht, zoals rente, inkomsten van een woning, alimentatie en dergelijke. Natuurlijk zullen ook de aftrekposten aan de orde komen. Men kan zich voor de cursus opgeven bij het K O-gebouwdagelijks tus sen negen en vijf uur. LEIDEN - Doordat de NS op het laatste ogenblik akkoord is ge gaan met de aanstelling van een nieuwe pachter, is voorkomen dat de fietsenstalling onder het station per 1 maart gesloten zou T worden. De nieuwe pachter is J. *1 arenlang Komelisse, die nu nog in Maas sluis de fietsenstalling beheerd. LEIDEN - Het ziet er naar uit dat de besloten studenten- sociëteiten in de komende maanden even laat hun deu ren zullen moeten sluiten als de overige Leidse horeca bedrijven. Loco-burgemeester Waal is tenminste niet van plan in de voetsporen van de onlangs vertrokken burgemeester Vis te treden en voor de sociëteiten een uitzonderings positie te laten gelden. Hij vindt dat alle horecabedrijven op werkdagen om één uur 's nachts zouden moeten sluiten en in de weekeinden om twee uur. Tot nu toe konden studenten tot zes uur 's ochtends in de sociëtei ten terecht. Hoe het sluitingsbe- leid er in de toekomst zal gaan uitzien is nog onzeker. Het verle nen van ontheffingen om na 12 uur open te zijn is in Leiden een bevoegdheid van de burgemees ter. De gemeenteraad kan niet meer doen dan de nieuwe bur gemeester te verzoeken aan de wensen van de raad te voldoen. De huidige pachter is E. Evers sr. die echter sinds vorig jaar juni wegens ziekte het bedrijfje waar tien man werken - niet meer zelf kan leiden. De afgelopen vier weken is zijn zoon, A. Evers .jr., naar Leiden gekomen om orde te brengen in de, naar zijn bevin dingen, chaotische toestand die langzamerhand was ontstaan in de stalling. Hij deed de Spoorwe gen voorstellen om depacht per 1 maart over te doen omdat zijn va der niet meer in staat was de stal ling te leiden. Toen de NS na diverse besprekin gen niet op zijn voorstellen in ging, hing A. Evers jr. een plak kaat aan de deuren van de stalling dat deze per 1 maart gesloten zou worden; hijzelf was niet langer in staat de zaken voor zijn vader waar te nemen. Nog diezelfde dag ging de NS over stag en kreeg J. Komelisse per 1 maart de pacht, zoals A. Evers jr. al had voorgesteld. De problemen rond de sluitingstij den zijn in Leiden een al jaren lang slepende affaire. In de loop der tijd zijn daarover verschil lende nota's verschenen en dis cussies gevoerd, maar tot een de finitieve beslissing is het tot dus ver niet gekomen. In de raads vergadering van 17 maart - zo is de bedoeling - zal een aantal knqpen worden doorgehakt. Hoe die zullen uitvallen is op dit ogenblik nog onzeker, omdat ook binnen de Leidse raadsfracties nogal verschillend wordt ge dacht. Zo zijn er bijvoorbeeld binnen de VVD en het CDA raadsleden die de sluitingstijden van de café's willen verruimen. Op doordeweekse dagen tot twee uur 's nachts en in het weekeinde tot drie uur. Na kritische motie PvdA-fractieleider Peters heeft al laten blijken daarvoor niet veel te voelen gezien de verkeersveilig heid en de nachtrust van omwo nenden die daardoor in gevaar zou kunnen worden gebracht. De voorstanders van een latere slui tingstijd weten zich gerugge- steund door het bestuur van de afdeling Leiden van Horeca Ne derland, waarin de meeste café eigenaren verenigd zijn. ZOEF, ZOEF, VRRROOAARRRRR. Het "wandelgebied" De Haar lemmerstraat in de avond. Die arme paan met zijn hond je. Door een snelle stap terug kon hij gisteravond nog maar net het leven van zijn hondje en zichzelf redden. De Haarlemmerstraatprome- nade is 's avonds een regel rechte racebaan voor taxi's en ander gemotoriseerd verkeer. Een prima gelegenheid voor LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser Een geregeld terugkerend beeld op de Prinsessekade Het voorgaande kan allemaal omdat de "terminal" in de B reestraat in rechtstreekse verbinding staat met de com puters van giro en PTT en ook van de Rijkspostspaarbank. Sinds maart 1976 wordt er al geëxperimenteerd met ter- minaJs op elf postkantoren in den lande. De PTT noemt de proeven geslaagd. Daarom heeft het kantoor aan de Breestraat vorige week ook zo'n ding gekregen. Na een week proefdraaien draait de terminal daar volop. Over en kele maanden zijn veertig postkantoren in Nederland van een terminal voorzien, ónder het motto "snel en effi ciënt". "BOEM IS HO" geldt in het au toverkeer. In de bocht van de Blauwpoortsbrug naar de Prinsessekade (ter hoogte van de Haarlemmerstraat) komt dat "boem" de laatste tijd nogal eens voor. Sinds gemeentewerken zm vrien delijk is geweest om er drie stenen paaltjes neer te zetten worden op die plek heel wat automobilisten tegen hun zin een halt toegeroepen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3