Stapel van 330 protesten tegen komst sloperij Al dik jaar ellende., maar geen ongelukken meer Kunstacademie in Sassenheim officieel open Na pamflet van bedrijf in aangrenzende woonwijk: "Noodklok" in haast niet mee naar Binnenhof. gezaaid Verbetering weg Alphen-Leimuiden "Wij willen minder auto's op de Ringdijk" DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 2.1 ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder aanvoering van bur gemeester M. Paats hebben vanmiddag II Alphenaren een petitie aangeboden in Den Haag. In dit aan de Tweede Kamer gerichte verzoek schrift wordt aangedrongen op een snelle aanleg van een nieuwe autoweg Leiden-Al- phen, althans wat betreft het stuk rond Alphen. De gemeen te hoopt daarmee verlost te worden van veel doorgaand verkeer. Aanvankelijk zou de gemeente samen met plaatselijke actie comités (van bewoners langs de huidige rijksweg II, die nu dwars door Alphen voert) een symbolische "noodklok" gaan luiden op het Binnenhof. Dat zou gebeu ren op 3 of 10 maart met de bedoeling de nodige publiciteit te verkrijgen, gis teren hoorde men echter dat zo'n petitie alleen vandaag nog kon worden ingediend. Burgemeester Paats: "Jammer, dat het niet wat grootser van opzet kon, maar het gaat tenslotte om de kracht van onze argumenten. Ik heb er alle vertrouwen in dat onze argumenten zó over tuigend zijn, dat ze werken, ook al worden ze door een kleine groep aangedragen". Overigens waren ook de actie comités vertegenwoordigd in de petitie vanmiddag. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de Alphense woonwijk Ridderveld-west (Groenoord en Stromenwijk) is massaal verzet gerezen tegen de komst van de oud-ijzerhandel Van Schip. De stapel protesten die bij de gemeente zijn binnengekomen, is inmiddels opgelopen tot ruim 330 stuks. Het sloop- en oud-roestbedrijf Van Schip bevindt zich momenteel nog in (het bij Alphen behorende) dorp Zwammerdam. De bewo ners daar klagen al jaren over de overlast die Van Schip middenin het dorp bezorgt. Na lang onder handelen heeft de gemeente nu met Van Schip overeenstemming bereikt over een verhuizing naar Alphen, naar het industrieterrein Heimanswetering in de wijk Ridderveld-west. Deze verhuis plannen zijn mede mogelijk ge maakt door het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. dat voor 1,2 miljoen by- draagt in de kosten. Vrees Ondernemers op het Alphense in dustrieterrein - en nu ook bewo ners van de aangrenzende woonwijk - zien de komst van Van Schip echter met vrees te gemoet, gezien de situatie die het bedrijf veroorzaakt in Zwam merdam. Op dit moment moet het gemeentebestuur van Alphen een hinderwetvergunning afge ven voor de vestiging van Van Schip aan de Heimanswetering. Ondernemers en buurtbewoners grijpen thans deze mogelijkheid aan om bezwaar te maken tegen de komst van de sloperij. Al eerder deze maand lieten 34 op dit industrieterrein gevestigde bedrijven hun bezwaren tijdens een hoorzitting verwoorden door advocaat mr. F. Waardenburg. Tót 21 februari konden boven dien schriftelijk bezwaren wor den ingediend tegen het afgeven van een hinderwetvergunning aan Van Schip. Van die gelegen heid hebben ruim 330 bewoners van Ridderveld-west (vooral be woners van Haringvliet, Lauwe en Vliestroom) gebruik gemaakt. Pamflet Deze protestactie onder buurtbe woners werd overigens georga niseerd door Werktuigtechniek Holland BV, één van de 34 be drijven die al eerder bij het ge meentebestuur protesteerden. De directie van dit bedrijf ver spreidde in de wijk huis-aan- huis een pamflet waarin de problemen uit de doeken wer den gedaan. Stank, lawaai en explosiegevaar. Dat staat de bewoners van Ridderveld-west volgens dit pamflet te wachten. "Op het terrein van de firma Van Schip zal met open vuur gewerkt worden voor het stuk- en/of kaal- branden van autowrakken. Dit betekent dus dat er reële kansen zijn voor een behoorlijke stan koverlast (verbranden autoban den en dergelyke). Tevens zal op het terrein een 800 tons pers ge plaatst worden, die een dusdanig geluidsniveau heeft dat horen en zien u vergaat. Gezien de over wegend heersende windrichting betekent dit, dat ook u hiervan een flinke portie toebedeeld zal krijgen van de overlast. Kortom: u kunt het wel vergeten dat u 's zomers in uw tuintje of op uw balkon nog lekker kunt zitten". "Pal naast het terrein van de firma Van Schip ligt bovendien een LPG-station. Schip werkt met open vuur. Als er een keer iets fout gaat, dan gaat het ook wel goed fout". Onder aan het pamflet zat een strookje, dat door bewoners kon worden ingevuld (naam, adres, handtekening en een verklaring dat ondergetekende tegen de voorgenomen vestiging van Van Schip aan de Kalkovenweg is, ge zien de te verwachten stank- en geluidsoverlast"). Dat strookje kon ongefrankeerd worden ge zonden aan: het Actiecomité te gen vestiging van Van Schip, antwoordnummer 65 in Alphen aan den Rijn. "Geen idee" Wie er in dat actiecomité zitten blijkt niet uit het pamflet. Ook bij de gemeente, waar de ingevulde strookjes met een pamflet ter toelichting inmiddels zyn be land, weet men niet wie er achter de actiezit. De ruim 330 strookjes zijn overhandigd door de Al phense ondernemer Stoetser van Audio Visual Systems aan de Kalkovenweg. Hij coördineert de actie van de 34 ondernemers op het industrieterrein Heimanswe tering. Stoetser zegt niet te weten wie de bewoners actie heeft geor ganiseerd. "Geen idee. Wist ik het maar" De Alphense ondernemer vertelt de handtekeningenstrookjes op zijn bureau te hebben gevonden na een buitenlandse reis, met het verzoek die ter bestemde plekke te bezorgen. Dat heeft Stoetser ook gedaan, waarbij hij, naar hij zelf verklaart, alleen als door geefluik heeft gefungeerd. Stoet ser zegt persoonlijk niet erg con tent met de actie te zijn, omdat er geen overleg is gepleegd met de gezamenlijke ondernemers. "Wij wilden met onze activiteiten juist voorkomen dat er wilde en on doordachte acties zouden wor den gevoerd". "Goed resultaat" Na enig zoeken blijk dat de actie is uitgedacht door zyn "buurman", Werktuigtechniek Holland BV, die eveneens aan de Kalkoven weg zit. "Dat vlugschriftje heb ben wij georganiseerd: in overleg met Audio Visual Systems (Stoetser, red.), vertelt adjunct- directeur R.A. Heuperman. "Het idee is inderdaad van ons afkom stig, maar hij (Stoetser) heeft er echt wel van geweten. Hij had geen tijd om het zelf te doen". Het grote aantal reacties noemt Heu perman een goed resultaat. Van Schip nog niet weg uit Zwnmmerdam ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik neem het de bevolking van Rid derveld-west niet kwalijk dat ze ongerust is geworden. Maar er is ten onrechte onrust gezaaid, en dat vind ik misleidend. Het pamflet wekt met zijn alarmerende kreten de verwachting dat een gemeentebestuur zómaar iets zou willen en dat een inspectie voor de volksgezondheid en milieuhygiëne zómaar iets zou doen. We willen een hinderwetvergunning afgeven die voor honderd procent verantwoord is". Aldus wethouder D. van Leeuwen van (onder meer) milieuzaken over de bezwaren die zijn ingediend tegen de komst van Vun Schip naar het industrieterrein Heimanswetering. De bezwaren van de ruim 330 bewoners zijn hem vorige week overhandigd doorde heer Stoetser van Audio Visual Systems, de woordvoerder van de ondernemers op dit industrieterrein. Deze heeft zich bij die gelegenheid volgens wethouder Van Leeuwen duidelijk gcdistiancieerd van de actie onder de bewoners. "Hij verfoeide de procedure, maar wilde het resultaat wel gebruiken", concludeert Van Leeuwen. Hij zegt dat "wel wat bevreemdent" te hebben gevonden, maar wil er verder niet op in gaan: "Geen commentaar". Punten en komma's Op de vraag of hy Van Schip nog wel ooit uit Zwammerdam (mid den in een woonbuurt) ziet vertrekken zegt Van Leeuwen zeer beslist: "Jazeker. Het is duidelijk onze bedoeling om deze zaak te klaren. Met zo'n bedrag (de bijdrage van f 1,2 miljoen van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, red.) moeten we wel. We zijn nu tn overleg met de inspectie voor de volksge zondheid en milieuhygiëne. Het zijn de punten en komma's waar het nog op vast zit". Van Leeuwen beaamt overigens dat het nog wel eens een langduri ge affaire kan worden, indien ondernemers en bewoners niet tevreden worden gesteld en protest aantekenen bij de Kroon. "Dat zou best wel eens kunnen Ik zeg ook niet wannéér Van Schip uit Zwammerdam weg gaat" ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIMUIDEN - Voor wie in Al phen woont en op Schiphol werkt of voor wie dagelijks op de fiets pendelt tussen zijn woonhuis in Leimuiden en zijn school in Alphen, lijkt lijkt zo langzamerhand een klaagzang zonder finale te worden: De dagelijkse ellende die de Herenweg tussen Alphen en Leimuiden te bieden heeft. avondspits de pruttelende mo torvoertuigen zich al bij de "bult" over de Leidsevaart (vlakbij de afslag Rijnsaterwoude) in de rij moeten voegen. Maar er zyn ook opgewekte gelui den. Fietsers die over de dan weer tot modderpad, dan weer tot sintel- baan omgedoopte bijweg rijden, lopen regelmatig vast of kunnen de plakspullen tevoorschijn ha len. Automobilisten die geregeld met een klap "wakker" worden als een wiel van hun voertuig weer eens in een gat in het aange vreten wegdek verdwijnt. En dan zijn er natuurlijk de files. Al sinds november 1978 is de pro vincie aan het werk bij de krui sing met de weg naar Woubrugge, die al die tijd trouwens ook een decor is geweest van graafwerk zaamheden. Opgebroken weg- delen, stoplichten en andere ob stakels hebben het verkeer gedu rende die periode danig in zijn voortgang belemmerd. En nog is het einde niet in zicht. Deze week is het bijvoorbeeld weer goed raak. Bij het kruispunt ligt één helft van de Herenweg opge broken en dat zorgt dagelijks voor een rij auto's die 's ochtends tot in Alphen reikt, terwijl in de Opgewekte geluiden De Herenweg tussen Alphen en Leimuiden; oponthoud, files en slecht wegdek. Maar geen ongelukken Sinds het gewraakte kruispunt als verkeersbarricade fungeert, is het uit met de ernstige ongeluk ken. En daar is het alleen om te doen, tenslotte. Want de kruising had in de loop der jaren vanwege de vele, vaak onverklaarbare, on gelukken het sombere stempel van "black spot" gekregen. Tus sen 1973 en 1977 deden zich er 45 ongevallen voor, waarvan één met dodelijks afloop, elf met li chamelijke verwondingen en 33 met alleen blikschade. Een treurig resultaat dat enkele ja ren geleden zelfs leidde tot het in schakelen van paragnost Jules Croisct. Hij kwam tot de overtui ging dat de voortrazende auto mobilist bij het kruispunt door duistere trillingen werd afgeleid en vond de oplossing in een veel kleurig paaltje, dat evenwel spoedig weer werd verwijderd op last van de sceptische reagerende provincie. De provincie zag tenslotte als enige oplossing van het probleem een rigoureuze verbetering van het kruispunt en trok daarvoor tien miljoen gulden uit, waarvan dan wel de aanleg van een bijweg langs de Kruisweg naar Wou brugge en de aanleg van het (al verwezenlijkte) fietspad tussen Woubrugge en Hoogmade even eens moeten worden betaald. Het kruispunt zal na afloop van de werkzaamheden zijn voorzien van stoplichten. Zowel het ver keer uit de richting Alphen als uit de richting Leimuiden (Amster dam) zal de beschikking hebben over een enkele honderden me ters lange dubbele rijstrook. Voor links- en rechts-afslaand verkeer komen er aparte voorsorteer- stroken. Volgens de huidige planning moet het karwei nog voor de bouwvak- vakantie zijn geklaard, zodat an derhalfjaar na de aanvang van de werkzaamheden de verkeerssi tuatie op de Herenweg weer sta biel zal zijn. Hoewel, stabiel: drukte en files zullen op de vrij smalle (tweo- baans-)weg een vertrouwd beeld blijven. En bovendien; als het kruispunt Herenweg/Kruisweg er in zijn nieuwe vorm ligt, zal het niet lang duren of bij Alphen be ginnen de graafwerkzaamheden in verband met de aansluiting van de rondweg (de Zegerbaan) op de Herenweg. Waterschap Groot Haarlemmermeer: HAARLEMMERMEER - "De Ringdijk is allereerst een waterkering. Er moeten dus maatregelen worden genomen om het verkeer zoveel moge lijk van die dijk af te leiden". Dat vinden de dijkgraaf en heemraden van het waterschap Groot Haar lemmermeer. Zij constateren dat de gemeentebestuur het aanwezige verkeer als gegeven ziet en de auto's zoveel mogelijk over het bestaande wegennet wil afwikkelen. Het onderhoud van de Rijndijk van de Haarlemmermeer en de daarop gelegen weg is in het recente verleden aanleiding geweest tot een geschil tussen de gemeente en de polder. De vraag luidde, wie moet er opdraai en voor de onderhoudskosten? In december werd besloten dat de minis ter van verkeer en waterstaat zich over deze kwestie moet uitspreken Daarop wordt nu gewacht. Volgens de polder is het verschil van mening in eerste instantie terug te voeren tot de verdeelsleutel die bij de betaling van de kosten moet worden gehanteerd. "Maar het laat zich nu aanzien", aldus de dijkgraaf en heemraden in een advies aan de hoofdingelanden van de polder, "dat ook de aard van de te treffen maatregelen problemen gaat geven". Zij stellen daarom voor om de dijk zoveel mogelijk te ontlasten. SASSENHEIM - De Vrije Acade mie in Sassenheim is officieel ge opend. Dit gebeurde gisteravond, onder ruime belangstelling, door wethouder Van der Plas. In 1978 kwamen de eerste plannen voor een Academie van de grond. Maarten Groeneveld, die in Nun- speet een cursus volgde aan een vrije academie, wilde in Sassen heim iets dergelijks beginnen. Door het ontbreken van een ge schikte ruimte duurde het echter nog tot begin dit jaar voordat de eerste cursus kon beginnen. Die werkruimte werd uiteindelijk gevonden in het bedrijf van Bre da aan de Kerklaan. Aan het wachten van de cursisten, dat al twee jaar duurde, was nu een ein de gekomen. Wethouder Van der Plas zei in z'n openingswoord dat Sassenheim een rijk verenigingsleven kent met meer dan 100 verenigingen. "Dankzij het doorzettingsver mogen van enige mensen is daar nu ook de kunstacademie bijge komen", zo zei hij. De wethouder wenste de academie namens het gemeentebestuur geluk met het goede begin en hij sprak de hoop uit dat ze van blij vende betekenis mag worden voor Sassenheim en de regio. Na deze woorden verrichtte Van der Plas de opening. Eén van de cursisten bood de initia tiefnemers Maarten Groeneveld, Giel Langeveld en Jim de Graaf een bloemstukje aan namens de cursusdeelnemers.Van de Vrije Academie in Nunspeet waren promotor Ruud van der Hooft en een aantal cursisten aanwezig.' Aan de wanden van de nieuwe aca demie hangen enkele werkstuk ken die de cursisten thuis hebben gemaakt, zodat het publiek nu al kennis kan maken met de resul taten. De academie telt op dit ogenblik zo'n 70 cursisten. Man nen en vrouwen zijn ongeveer gelijk vertegenwoordigd. Hoewel het merendeel van de deelnemers in Sassenheim woont, trekt de opleiding ook uit de regio veel belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25