Ajax houdt aan duel met Roda extra-vrije dag over Den Haag bezorgt mat PSV opnieuw zware tegenvaller Feyenoord naar eenvoudige zege SCORES BEKER VOETBAL Duitse revanche op 'dwerg' Malta: 8-0 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 Feyenoord-PEC/Zwolle 3-0 (£-0). 2. Pe ters 1-0; 48. Peters 2-0; 86. Nielsen 3-0. Scheidsrechter: Geurds. Toeschou wers: 11.357. i\.Z'67-Sparta 2-1 (1-1). 15. Meijer O-l; 34. Metgod 1-1; 74. De Graaf 2-1 Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers: 4000. AJax-Roda JC S-l (2-0). 27. Bonsink 1-0; 34. Arnesen 2-0; 57. Schoenaker 3-0; 74. Arnesen 4-0; 77. Meuser 4-1; 85. Lerby 5-1. TScheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 5.500. FC Den Haag-PSV 3-1 (1-0). 18. Melis 1-0; 78. Wetzel 2-0; 81. Postuma 2-1; 89. Melis 3-1. Scheidsrechter: Mulder( Toeschouwers: 6500. TVi*;ÏSAMSOivfK vG DEN HAAG (GPD) - FC Den Haag heeft PSV gister avond de zoveelste tegenvaller van dit seizoen be zorgt. Na het teleurstellend gelijkspel tegen PEC Zwolle, afgelopen weekeinde, moesten de Eindho- venaren gisteren zelfs een 3-1-nederlaag incasseren in de strijd om de KNVB-beker. Harry Melis laat Jan van Beveren kansloos. Den Haag leidt met 1-0. ROTTERDAM - De tweede wedstrijd in de kwartfi nales van de strijd om de KNVB-beker wordt voor Feyenoord een voetbal- abc'tje Na de 3-0-winst van gisteravond in het eer ste duel tegen PEC-Zwolle zullen de Rotterdammers zich op 12 maart in Zwolle vermoedelijk nauwelijks al te zeer hoeven in te' spannen om de halve fi nales te bereiken. Meer nog door het resultaat, werd die veronderstelling gevoed dan door het verloop van de mid- weekse partij. Zonder zelf te im poneren kon de Jezek-equipe daarin moeiteloos naar de royale marge glijden. De enige die zich dan ook had opgewonden over het algemeen saaiepotje, was Frits Korbach. Terwijl voor alle anderen (er waren 11.000 kijkers) in de Kuip de verveling snel toe sloeg, raakte de trainer van de be scheiden Zwolse middenmoter doorlopend geïriteerd door het spel van zijn team.Als je zonder spitsen speelt, kun je natuurlijk nooit een wedstrijd winnen", stelde hij morrend vast. „En dat deden we. Vooral in de eerste helft. We waren veel te behou dend".' De oorzaak van die angstige op stelling was de snelle opening van de opponent. Feyenoord immers begon zeer voortvarend met een goal van Jan Peters in de tweede minuut. Een treffer die een oprol-partijtje leek in te lui den, omdat Feyenoord bleef aan dringen. Elf hoekschoppen in de eerste 25 minuten onderstreep ten het overwicht dat de Kuip- club in die fase had. De belofte volle ouverture kreeg echter geen vervolg. Nadat Jan Peters een vrije kans op 2-0 had laten liggen, ebde de Rotterdamse inspiratie weg. Zonder zelf verder te komen dan twee plaagstootjes van Klaas Drost en Peter van de Hengst, kon PEC zich redelijk herstellen. De Korbach-formatie sloot de rij en en gaf de partner nog maar weinig ruimte. Het duurde dan ook tot na de pauze voordat. Feyenoord andermaal kon sco ren. Weer begonnen de Rotter dammers sterk en opnieuw was het Jan Peters die het offensief bekroonde. Profiterend van een misverstand in de Zwolse defen sie schoof de spits de 2-0 in de 48ste minuut binnen. Waarna de geschiedenis zich herhaalde. Feyenoord zakte ver terug en PEC moest het bij een paar aan vallende avontuurtjes laten. Voornamelijk omdat de flankspe lers Rasmussen en Van de Wil- Van der Lem naar Sparta (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Gerard van der Lem zal vrijwel zeker voor de rest van het seizoen worden uitge leend aan Sparta. De vleugelspits van Feyenoord (gisteravond nog even ingevallen voor de tegen vallende Petursson) wilde dat overigens zelf wel maken. "En ook Feyenoord heeft geen be zwaar, en Sparta wil hem heb ben", aldus directeur Peter Ste- phan, die André Stafleu echter nog niet wil missen. "Hem heb ben we nog nodig". denberg volkomen onzichtbaar waren. Korbach verving ze dan ook door Booy en Fransen maar veel haalde het niet uit. Pas vlak voor tijd sloeg de vonk weer even over. Na de 18e hoekschop (net als alle voorgaande 'kort geno men') kopte Iwan Nielsen 3-0 in. Het was de genadeklap voor PEC dat zich nu vrijwel zeker uitge schakeld weet. Ook Frits Kor bach besefte dat „Bij 2-0 hadden we nog kunnen verkopen dat we nog een kans hadden. Deze 3-0 doet voor ons de deur dicht". Voor Feyenoord staat-ie na gis teravond wijd open. PAUL DE TOMBE En de zege van de Hagenaars mag nog niet eens onverdiend worden genoemd. PSV speelde zeker niet overtui gend en toonde dat aan door FC Den Haag tot driemaal toe in staat te stellen te scoren. De ontevredenheid over het ei gen spel bij de Eindhovena- ren was dan ook groot na af loop van het duel. Adrie van Kraay benadrukte dat nog op de meest negatieve manier, door zich zo op te winden over de kleedkamerdeur die niet open ging, dat hij die deur maar open wilde schoppen, waardoor er een ruit aan gru zelementen ging. FC Den Haag begon de beker wedstrijd tegen PSV gehan dicapt. Zonder de pas aan zijn knie geopereerde spits Henk van Leeuwen, en middenvel der Ton Wickel, moest wor den teruggegrepen op de eveneens niet geheel fitte Jos Jonker. Dick Advocaat, die de laatste weken eigenlijk al leen nog maar op de reserve bank plaats mag nemen, mocht van trainer Piet de Vis ser op het middenveld opere ren terwijl Lex Schoenmaker de door hem niet bijster geambieerde spitspositie overnam. PSV liet Harry Lubse aan de kant en startte het duel met maar liefst twee voorstop pers,. Ernie Brandts en Huub Stevens. Michel Valke en Willy van der Kuylen zouden als spelverdelers op moeten gaan treden en voor de juiste passes voor de twee spitsen, Postuma en Rene van de Kerkhof, verzorgen. Klaagde Een wat verrassende terugge trokken start van PSV, maar gezien de prestaties van FC Den Haag in de KNVB-beker klaagde overigens in het ge heel niet, het mocht de eerste helft het spel maken voor de ongeveer 8000 toeschouwers en deed dat maar al te graag. En niet zonder resultaat. AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft zich gisteravond verze kerd van een extra vrije dag in maart, wanneer in een tijdsbestek van 21 dagen maar liefst zeven hindernissen moeten worden genomen. Door de eerste wedstrijd in de kwartfinale van de bekerstrijd tegen Roda JC met 5-1 te winnen, is bij voorbaat al één horde uit de weg geruimd. De return over veertien dagen in Kerkrade mag namelijk als een formaliteit worden beschouwd. De enige die zich bij deze ontwik keling niet leek te willen neerleg gen, was scheidsrechter Van Swieten. Bij een voorsprong van 4-0 voor Ajax interpreteerde hij op hoogst originele wijze de bui tenspelregel. Terwijl De Jong zo'n anderhalve meter achter de laatste linie van de Amsterdam- mers vertoefde, mocht Meuser de bal ongehinderd aannemen, op doelman Schrijvers afgaan en te- genscoren. „Ik vind het een schande wat deze scheidsrechter vanavond heeft gedaan. Die man kan wat mij .betreft zo weer terug naar de eerste divisie. Stel dat het de enige goal van de wedstrijd was geweest. Ik ben nu al kwaad, laat staan wat ik dan zou hebben gezegd", zo reageerde trainer Leo Beenhakker van Ajax zich na de eenzijdige tweekamp af. Dat Beenhakker ondanks de royale winst zo krachtig protest aante kende, kwam ook omdat twee van zijn spelers met een gele kaart waren bedacht. Linksach ter Peter Boeve, omdat hij in de eerste helft Riemens (zelf na rust overigens ook op de bon geslin gerd) op het veld uitstrekte en in tweede bedrijf Kees Zwamborn, omdat die op een unfaire wijze verhinderde dat Marijt alleen op Schrijvers zou afgaan. ben gemist. Het ligt in de bedoe ling van Ajax om bij die gelegen heid Pim van Dord als vervanger te laten opdraven. De Haarlem mer trad vorig jaar op 7 november voor het laatst in Ajax I op in het in alle opzichten mislukte treffen tegen Omonia Nicosia op Cyprus. Na één helft verdween hij toen van het toneel. Tegen Roda zou hij eindelijk opnieuw zijn rentree maken, maar nieuwe klachten over de achillespees verhinderde dat. Beenhakker „Dinsdag kreeg hij tijdens de training last, waardoor dokter Groot, die hem heeft ge opereerd, het afraadde dat hij zou spelen. Ik heb er echter wel ver trouwen in dat hij zondag in Utrecht alsnog over hem kan be schikken". Al met al is Ajax echter plotseling toch geconfronteerd met wat probleempjes, omdat Everse nog altijd geblesseerd is en Wijnberg, die ook regelmatig als voorstop- per fungeerde, op dit moment niet deel uitmaakt van de „groep van zestien". Beenhakker: „Ik wil graag een naam invullen, maar dat is nu wat moeilijk. Maar wat heet problemen. Ik heb altijd nog jongens als Pen en Schoena ker achter de hand". Dick Schoenaker "in de sandwich" tussen De Jong en Ehlen (l). Ajax won gemakkelijk met 5-1. Serie Nog voordat de straf bekend is voor zijn eerste trio kaarten, heeft Zwamborn nu al de basis gelegd voor een tweede serie. Voor het duel zondag tegen FC Utrecht maakt het niets uit. Die wedstrijd zou hij in ieder geval toch al heb- Schade Dat Ajax in de wedstrijd tegen Ro da JC in de vorm van twee gele kaarten nog de nodige schade opliep mag verwonderlijk heten, omdat het Limburgse team woensdagavond vrijwel niets voorstelde. De formatie uit Kerk rade lijkt zich nu al te hebben aangesloten by die teams, die zich hebben neergelegd bij de suprematie van de Amsterdam mers. Roda had 90 minuten lang zoveel ontzag voor Ajax, dat het nog blü mocht zijn dat de averij tot 5-1 beperkt bleef. Roda-trainer Bert Jacobs, die zon dag weer kan beschikken over Pierre Vermeulen („We willen hem tot 29 maart in ieder geval houden"): „De instelling was vanavond onvoldoende. Sommi gen liepen voor zichzelf te voet ballen en waren allang blij als ze de bal kwijt waren. Men liet de tegenstander te gemakkelijk gaan. Natuurlijk komen we ten opzichte van Ajax kwaliteit te kort. maar je mag dan wel ver wachten dat er iets ondernomen wordt. Vanavond durfden de meesten echter niets". Doelman Jan Jongbloed, die zich ditmaal niet kon onderscheiden en in de malaise deelde, zei er over „Als ik tegen Cassius Clay moet boksen, geef ik me ook niet bij voorbaat gewonnen en hoop ik ook dat hij even staat te slapen. Zo hadden w(j vanavond ook moeten redeneren, maar dat is niet gebeurd". De logische consequentie was dat Roda, dat vorig jaar in de compe titie nog meteen overwinning uit de Meer wist te vertrekken, dit maal niet tot een voldoende wist te reiken. In de eerste helft, toen het speelveld erg klein werd ge houden, behoefde desondanks slechts twee tikken te worden geïncasseerd die werden uitge deeld door Bonsink en Arnesen. Na rust, toen Ajax Jensen liet op draven voor de opnieuw aan de achillespees geblesseerd geraak te Ling, zorgden Schoenaker, Arnesen, Lerby en Van Swieten nog voor de broodnodige vuria- JAN PREENEN tie. Reeds in de achttiende minuut was het al raak voor de Hage naars. Uit een hoekschop van Ron Goodlass viel de bal 'dood' na tegen het lichaam van een der PS V ers beland te zijn en Harrie Melis mocht het karwei van twee meter af stand afmaken, 1-0. Een zeker niet onverdiende voorsprong. Zelfs na die openingstreffer van FC Den Haag bleef PSV het veldspel tot in de puntjes uitvoeren, maar van een wer kelijke dreiging was totaal geen sprake. Matheid was troef binnen de Eindhovense gelederen. Een matheid die Den Haag bijna nog aan zijn tweede treffer hielp in de eer ste 45 minuten. Lex Schoen maker mocht van de PSV- verdediging op zijn gemak het strafschopgebied binnen lopen, toen het eindelijk tot libero Van Kraay doordrong dat dit weieens een achter stand van 2-0 zou kunnen in houden. Klasse Na het eerste kwartier in de twiedl lii'lil takte FC Den Haag conditioneel terug. Jun van Beveren had in dat kwur- tter overigens nog tel styn klasse moeten bewijzen bij schoten van Goodlass en Van Vliet, maar het was duidelijk, PSV werd dan toch eindelijk wakker. Het tempo werd ver hoogd en de gelijkmaker leek dan ook niet lang meer op zich te laten wachten. Van Kraay kogelde de bal vanal'25 meter echter keihard tegen de lat en doelman Huns Guljè stopte het lage schot van de doorgebroken René van de Kerkhof op sublieme wijze. Maar toen brak het laatste kwartier van de wedstrijd aan. René van de Kerkhof werd gewisseld voor Hurry Lubse, maar deze wissel bracht Jan Reker in eerste in stantie niet wat hij er van verwuchtte. Het wus dan ook niet PSV dat gelijk maakte, maar FC Den Haag dat de stand zelfs opvoerde. Verde diger Simon van Vliet mocht vrij opkomen van de PSV-de- fensic. Piet Wildschut rea geerde zoals hij de gehele wedstrijd had lopen voetbal len op de voorzet vun Van Vliet, te traag, en de geheel vrij gespeelde André Wetzel kon makkelijk 2-0 intikken in de 33ste minuut. Aspiraties Het leek nu helemaal over te zijn met de aspiraties van PSV om nog iets van deze wedstrijd te maken. De wissel van 11 tinei Jan nakal whann echter toch zyn nut te gaan bewijzen. Harry Lubse na melijk kon drie minuten later alweer, gehinderd door twee Haagse verdedigers, de bul knup voorzetten op de frank en vrij staande Puul Postuma die het leder slechts hoefde in te knikken, 2-1. Een desillusie voor de Haugse toeschou wers, die ook wel beseften dat Den Haag uan deze stand niet genoeg had om bij de laatste vier ploegen in de bekerstrijd te komen niet de uitwedstrijd in de Eindhoven nog voor de boeg. PSV scheen dit ook te hebben gemerkt en besloot de Haagse aanhang wat aan te willen moedigen. Jan Poortvliet peelde de bel In de Itete mi nuut dan ook volkomen ver keerd terug op Jun van Beve ren en Harry Melis kon zijn tweede treffer van deze avond aan luten tekenen, 3-1. Paul Postuma wilde de Haugse avond twee minuten daar voor ook niet bederven toen hij alleen was doorgebroken, en liet zich bij de correcte sli ding van Joop Korevaur zon der aangeraakt te zijn onmid- delijk op de grond vullen duurmee het gevaar van een tweede PSV-treffer naar een onmogelijkheid helpend. Misschien ook wel typerend voor de uiteindelijke beslis sing over twee weken in Eindhoven. BREMEN (ANP) - West-Duitsland bleef gisteravond in Bremen ook in de dertiende landenwedstrijd cr.der leiding van thiiner Jupp Eerwall ongeslagen. Nu was c a: tegen voetbaldwerg Malta (8-0) in het laatste duel voor de voorron de van het toernooi om het Euro pees kampioenschap (groep ze ven) niet zo'n kunst al was de eer ste ontmoeting een jaar geleden op Malta in 0-0 geëindigd. De rust ging in mei een stand van ?-0 door treffers van Klaus Allofs, de goed spelende Rainer Bonhof (strafschop) en Fischer. Toen Allofs er tien minuten na de pau ze 4-0 van maakte ging Derwall wat aan het experimenteren. De druk op het door John Bonello uitstekend verdedigde Maltezer doel werd zonodig nog groter. Symptomatisch was de treffer in eigen doel van aanvoerder John Holland, waardoor het 5-0 werd. Kelsch, Rummenige en Fischer ga ven de 38.000 toeschouwers een bijzonder tevreden gevoel mee: 8-0.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21