Miljoenen schade door hoog water Geen vrees voor kerk Zimbabwe Geheimhouding rond gesprek Scheveningen In de ban van de Bhagwan Bij steenfabrieken Onderzoek naar moord op verstekeling nu vrijwel afgerond Kies een exklusieve keuken inklusief ICOATHIBU LEZERS SCHRIJVEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 VARIA PAGINA 13 Over kwestie Palestijns zelfbestuur SCHEVENINGEN (ANP) - Terwijl binnen overleg gaande was over Palestijns zelf bestuur tussen Israël, Egypte en de Ver enigde Staten, demonstreerde gistermid dag voor het Kurhaus in Scheveningen het Nederlands Palestina Komitée tegen de besprekingen. In het streng bewaakte gebouw had de Amerikaanse delegatie leider Sol Linowitz 's ochtends een ont moeting met het hoofd van de Egyptische afvaardiging premier Mustafa Chalil. Hun Israëlische gesprekspartner minister van binnenlandse zaken Joseph Burg kwam pas 's middags in Scheveningen aan. Naar wordt verwacht duurt de negende ronde van de onderhandelingen over zelf bestuur voorde 1.2 miljoen Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook tot en met morgen. Er wordt strikte geheimhouding bewaard rond de ge sprekken en er worden geen mededelin gen aan de pers gedaan over het verloop. Niet uitgesloten is echter dat morgen na afloop een officiële slotverklaring volgt. Volgens functionarissen van de Israëlische en Amerikaanse ambassades dragen de besprekingen een informeel karakter. De delegaties zullen van gedachten wisselen over het tijdschema van de gehouden en komende gesprekken. Ook worden waar schijnlijk door één of meer van de drie landen nieuwe voorstellen ter tafel ge bracht. Niet verwacht wordt dat hieruit tijdens deze gespreksronde iets concreets naar voren zal komen, aldus een functio naris. Er bestaat nog een diepgaand meningsver schil tussen Israël en Egypte over de sta tus van Jeruzalem en over de bevoegdhe den van een door Palestijnen gekozen raad in de betrokken gebieden. De onder handelingen die vorig jaar mei zijn be gonnen, vloeien voort uit de akkoorden van Camp David die in september 1978 werden gesloten door Egypte en Israël met president Carter. Krachtens het ver drag moet het overleg vóór 26 mei afge rond zijn. Voor het Kurhaus demonstreerden gister middag leden van het Palestina Komitée omdat de onderhandelingen over de Pale stijnen gaan zonder dat dezen erbij wor den betrokken en zij de Palestijnse be- vrijdingsorganisatie (PLO) uitslnifpn ai<; vertegenwoordiger van het Palestijnse volk, aldus een verklaring van het comité. Vijf betogers gingen na de demonstratie in hongerstaking voor de duur van de be sprekingen in het Kurhaus. Het zijn twee Nederlanders, twee Palestijnen en een Egyptenaar. Een van hen omschreef hun actie als een symbolische vorm van pro test. Het hotel Scheveningen staat onder zeer strenge bewaking van de Haagse politie en van binnen- en buitenlandse veilig heidsagenten. De delegaties verblijven in een volledig afgesloten gedeelte van het gebouw. Buiten patrouilleren agenten met politiehonden on niet gewenste per sonen op een veilige afstand te houden. ARNHEM (ANP) - De steenfabrieken in ons land hebben tezamen miljoenen guldens schade geleden als gevolg van de hoge waterstand in de rivieren drie weken gele den. Ze zijn daar niet voor verzekerd. Veel steenfabrieken waren dagen lang geheel omgeven door water. Het personeel kon deze fabrieken slechts met bootjes bereiken, waardoor de produktieverliezen ontstonden. Hoewel de fabrieken zelf niet onder water kwamen te staan, hadden zij vanwege het stijgende grondwater toch veel last van vochtige ovens. Bij een aantal fabrieken raakte ver der de elektriciteitsvoorziening gestoord en werden de toe gangswegen door het water deels weggespoeld. Voorzitter D. Wes- seling van de vereniging de Ne derlandse baksteenindustrie (DNB) heeft dit verklaard. Wesseling verklaarde ook, dat de Nederlandse steenfabrieken waarschijnlijk nog dit jaar een regeling voor een vrijwillige vermindering van de steenpro- duktie zullen vaststellen. Die re geling is bedoeld voor "slechte tijden", wanneer de voorraden te hoog oplopen wat nadelig is voor de prijsvorming. De voorraad metselstenen bedroeg vorig jaar als gevolg van de stren ge wintermaanden 323 miljoen stuks, ruim twee keer zoveel als in 1978. De baksteenfabrikanten hebben weliswaar goede hoop die voorraad dit jaar weer voor een groot deel te kunnen terug brengen tot het oude niveau, maar dan is er nog de onzeker heid over de toekomstige bouw- produktie. Het kan best zijn dat de woningbouwproduktie uit be zuinigingsoverwegingen wordt CNV denkt aan kort geding tegen de staat HEERLEN (GPD) - De verbonds raad van het CNV zal maandag in Utrecht een publieke confronta tie aangaan met vier vooraan staande politici over de vraag of de thans aangekondigde nieuwe loonwet al dan niet de bevoegd heden van parlement en kabinet overschrudt. Het CNV gaat pra ten met de politici Rietkerk (WD), Lubbérs (CDA), Terlouw m (D'66) en Van der Doef (PvdA). "Bij een ongewijzigde loonwet kan de regering rekenen op een kort geding van de kant van het CNV", aldus CNV-voorzitter Harm van der Meulen gister avond tijdens een in Heerlen ge houden CNV-kaderbijeenkomst. verminderd. Daar krijgt de bak steenindustrie dan een klap van mee, aldus Wesseling. De DNB-voorzitter verwacht dit jaar overigens een goed bouwsei- zoen. We hebben in elk geval niet te maken met strenge winter maanden, zoals begin vorig jaar, zo zei hij. Opnieuw geen collecte van Palestina- comité AMSTERDAM (GPD) - In de hoofdstad mag op 29 maart geen straatcollecte worden gehouden door de Stichting Medisch Komitee Palestina. Ook in 1979 werd een collec tevergunning geweigerd. De gemeenteraad heeft gisteren met 24 tegen 18 stemmen een motie van een meerderheid van de PvdA verworpen waarin om een positieve be nadering van de collecte werd gevraagd. Vóór stemden de fractie van de PPR en D'66 en een deel van de PvdA. De Stichting Medisch Komitee Palestina wil geld inzamelen voor een tandheelkundig project en voor schoolboeken ten behoeve van de Palestij nen in de Gazastrook. Een jaar geleden is op emotionele wijze door de gemeente raadsleden gereageerd op een collecte door het comité. Vol gens burgemeester en wet houders is er sindsdien in Amsterdam niets veranderd in de gevoelens en argumen ten ten opzichte van instellin gen die duidelijk sympathise ren met het Palestijnse Be vrijdingsfront, maar het col lege heeft opnieuw de raad willen horen. Het Medisch Komitee Palestina heeft geprotesteerd tegen de uitspraak van de Amster damse gemeenteraad. "Wij spreken er onze grote verba zing over uit, dat de oude ar gumenten die al keer op keer zijn weerlegd, nog steeds door een meerderheid van de raad blijkbaar niet doorzien worden", aldus het komitee. Deze week in Hervormd Nederland: De goeroe's en hun giro's De Bhagwan, een gevaarlijke fascist Oosterse sekten gaan werkelijkheid uit de weg. Interview met Hans van den Doel: 'Overlegdemocratie leidt tot apathie' Thuisland: De kinderen van de gastarbeiders Sietse Bosgra: Zuid-Afrika bedreigt Zimbabwe Basis beweging botst op zwijgende bisschoppen Een analyse van de Nederlandse samenleving: Waar kapitalisme zich bedreigd voelt duikt het fascisme op Homofilie in de schoolklas Interview met José Höhne Sparborth: 'Het liefst word ik dissident'. En: Kabinetsbeleid: Op weg naar de chaos Signaal van Breznjev. Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- ik weet al voldoende van.HN. Ik abonneer me 36,50 per half jaar Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 mmmmmmammmmm Overal in de losse verkoop f 1.85 ROTTERDAM (ANP) - Het gerech telijk vooronderzoek naar de mo gelijke moord op een versteke ling aan boord van het Neder landse koelschip "Emmely" is bijna afgerond. De Rotterdamse officier van justitie mr. R. de Groot verwacht, dat de zaak vol gende maand kan voorkomen. Wie er van de Emmely-beman- ning zal moeten terechtstaan, heeft hij nog niet beslist. Mr. de Groot wacht met de afslui ting van het onderzoek niet op een rapport van de Nigeriaanse autoriteiten. Die zouden nog eens proberen om de briefschrijver te achterhalen, die vorige maand de Rotterdamse politie schreef, dat hij de verstekeling was die vorig jaar oktober op Bonny River (Ni geria) overboord ging. Rotterdamse rechercheurs, die naar Nigeria reisden om de man te horen, visten achter het net. Ze slaagden er niet in contact te leg gen met de briefschrijver en heb ben de zaak overgedragen aan hun Nigeriaanse collega's. De officier van justitie gelooft, dat de ongeveer 20-jarige Ghanees die volgens de bemanning over de reling werd gegooid, verdron ken is. Hij hecht weinig waarde aan de verklaring van de kapitein van een ander Nederlands schip, de "Gold Express". Volgens de gezagvoerder had diens eerste stuurman de verstekeling onge deerd gezien en gesproken, toen de "Gold Express" Lagos aan deed. Volgens de officier van justitie heeft de stuurman zelf geen con tact gehad met de verstekeling, maar komt het verhaal uit dc der de of vierde hand. De officier houdt het op de verklaring van de Emmely-bemanning: de verste keling verdronk, nadat de kapi tein hem overboord liet zetten. De zaak-Emmely is het eerste on derzoek van justitie naar een mo gelijke verstekelingen-moord op een Nederlands schip, zo blijkt uit antwoorden van minister De Ruiter (justitie) op vragen van de Tweede Kamerleden Van der Spek (PSP) en Roethof (PvdA). Zij willen weten of de gezagvoerder van "Emmely" mag blijven va ren, als blijkt dat de beschuldi ging van de bemanning juist is en de kapitein de Ghanese jongen overboord heeft laten gooien. Volgens minister De Ruiter kan de raad voor de scheepvaart disci plinair optreden tegen de kapi tein en hem zijn bevoegdheid tij delijk of voorgoed afnemen. Of dat zou moeten gebeuren (de ka merleden vinden van wel) laat de minister in het midden. De aanleiding voor de Emmely- bemanning om eind vorig jaar de zaak met de verstekeling aan het rollen te brengen, was de publici teit rond een soortgelijk geval op het Liberiaanse schip "Samjohn Governor", dat in Rotterdam lag toen de lagere bemanningsleden meldden, dat zij - ook bij Nigeria - een verstekeling overboord hadden moeten zetten. GELD TERUG ROTTERDAM (ANP) - De consu mentenbond is enthousiast over het feit dat het Rotterdamse energiebedrijf de gebruikers geld gaat teruggeven, omdat de brandstof- en loonkosten vorig jaar zijn meegevallen. Het gaat per gezin om gemiddeld zestien gulden. Niet veel weliswaar, schrijft de bond in zijn laatste Consumen tengids, maar de waarde zit hem in het emotionele effect. Mensen zijn alleen tot besparen te bewe gen, als ze het gevoel hebben dat er collectief ook wat gebeurt, al dus het blad van de bond. MANILLA (U PI/Reuter) - Deze later pas vrijgekomen foto toont de paniek, die ontstond, toen gisteren een Taiwanees vliegtuig bij de lan ding op Manilla explodeerde. In tegenstelling tot eerdere berich ten, bestaat het vermoeden dat slechts drie mensendie nog worden vermist, bij het ongeluk zijn omge komen. De rest van de 135 inzitten den overleefde al dan niet gewond de explosie. De Boeing 707 explodeerde bij de landing op het vliegveld van Ma nilla. Een woordvoerder van "Chi na Airlines" heeft verklaard dat de "zwarte doos" met vluchtgegevens is gevonden en dat het onderzoek naar dc oorzaak van de explosie onmiddellijk wordt begonnen. Zimbabwe. Dominee An drew Ndhlela, voorzitter van de "Methodist conference" in Zimbabwe-Rhodesiö, vreest niet vóór de toekomst van het christendom in zyn land, "zelfs al kotnt er een marxis tisch bewind". "Want Zim babwe is in diepste wezen een christelijk land". Ondanks de guerrilla is de kerk erin geslaagd, veelal zonder predikanten, op het platte land draaiende te blijven. Het bestuur van de kerk van ds. Ndhlela heeft de leden ge vraagd, mee te werken aan de wederopbouw van het land. In Zuid-Afrika vraagt men zich intussen af of er voor de Ne- dcrduits-Gereformeerde Kerk in Zimbabwe nog wel toekomst is. Ds. Henno Crorxjé, directeur "Informa tie" van de Zuidafrikaansc kerk, vraagt in het dagblad "Beeld" of de blanke kerk in Rhodesië, die nog zoveel nauwe banden met Zuid- Afrika onderhoudt, van een marxistisch georiënteerde overheid nog wel toestem ming zal krijgen haar werk voort te zetten. De Anglicaanse Kerk in Zuid- Afrika plaatste een adverten tie in het Rhodesische och tendblad "The Herald" waarin zij waarschuwt "dat de marxisten alle kerken zul len sluiten". "Wij zullen niet langer vrij zijn God te aan bidden. Dat is in alle commu nistische landen gebeurd: Mozambique, China, Rus land". Rome-Genève Overeenstemming. Drie do cumenten zijn het resultaat van de besprekingen die een gemeenschappelijke evange- lisch-lutherse en rooms-kn- tholieke commissie een week lang in het Westduitsc Augs burg heeft gevoerd. In een gelijktijdige publikatie vun het Secretariaat voor de Een heid in Rome en de Lutherse Wereldfederatie in Genève wordt gezegd dat de docu menten de "groeiende over eenstemming tussen luthera nen en katholieken" opnieuw bevestigen. De gehoopte overeenstemming over de zogenoemde "Augs- burgse belijdenis", die 450 jaar geleden werd uitgegeven en wordt beschouwd als de grondslag van de lutherse kerk, is slechts gedeeltelijk bewaarheid, de commissie merkt hierover op dat er een grote mate van overeen stemming is maar dat er toch ook vragen zijn open geble ven. Inzake de ambtsopvat ting constateert de commissie een reeks wezenlijke over eenstemmingen en toenade ringen. De documenten be vatten ook een aantal aanbe velingen voor oecumenisch leven op plaatselijk en ander terrein. Beroepingen Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Doesburg-Doetinchem en te Waardhuizen kandidaat P.H.R. van Houwelingen Vlaardingen, te Vlaardingcn J.H. Ulehake Leeuwarden; aangenomen naar Voorburg B. Kamphuis Vlissingen. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen t-- BUMUm R. van Beek Baarn. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naarGorinchem H. Hofman Rotterdam-Zuid; bedankt voor Melissant H. Mondria Waardenburg, voor Nijkerk E. Venema Drachten. In ziekenhuis. De voorzitter van de Raad van Kerken in Indonesië, dr. T. B. Simatu- p.ing, is in een ziekenhuis in Utrecht opgenomen. Hij zal daar deze week een hurtopc- ratie ondergaan. Missaal. Rond Pasen ver schijnt in een uitgave van de Katholieke Bijbelstichting te Boxtel een "Gemeenschaps missaal voor zon- en feestda gen". Dan zullen de Neder landse katholieken uit drie volksmissuals een keuze kunnen doen. De andere werden uitgegeven door de Nationale Raad voor Liturgie (1973) en de Vereniging voor Latijnse Liturgie (1979). ADVERTENTIE In de showrooms van Ico/Athibu kijkt u uw ogen uit. Want daar vindt u een wereld aan - keukens met het accent op luxueus funktioneel. Helemaal van deze tijd. En nog betaalbaar ook. Kompleet met alle denkbare inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Ico/Athibu adviseert Begeleidt En ontwerpt in eigen studio uw keuken naar maat. Rekening houdend met uw wensen en budget Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Bonifacius In deze krant van 23 februari jl. las ik het artikel over Bonifacius. De schrijver zegt niet diens dood soorzaak te weten. Wel vermoord, maar hoe? Op school leerden wij dat er (naar ik meen) twee personen waren, na melijk Willebrord en Bonifacius, vermoord buiten Dokkum. Op de school in én Lopik én Woubrpgge in 1913 leerde ik duidelijk dat één van beiden (dat ben ik vergeten) vermoord werd(en). De reden daarvan was; hij (of bei den) predikte(n) het evangelie. De bewoners aanbaden in een bos een zogenaamde heilige boom. Eén of beiden, maar naar ik haast zeker weet één. hakte(n) die boom om. Om deze reden werd de moord gepleegd. Zou de schrijver van "Trijfel" dit niet eens kunnen uitzoeken? Zijn rubriek lees ik meestal met gróte- aandacht. Ook die waar ik niets aan vind, maar dat gebeurt niet veel. A. Vermaas Gerbrand Swartlaan 18 Woubrugge

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17