Merendeel Surinamers staat achter de coup neutraal Afghanistan garanderen Mugabe besluit campagne met verzoenende woorden Surinaamse organisaties tegen opdracht aan Bruma Iraniërs getuigen in rijen tegen sjah Den Uyl woedend over aantijging van VVD WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 SALISBURY - Met een boodschap van verzoening en matiging be sloot guerrillaleider Robert Mu gabe gisteravond de verkiezings campagne van zijn partij. Ter wijl even tevoren nog Rhodesische pantserwagens met zwaaiend ge schut langs zijn huis denderden, verklaarde Mugabe, leider van de ZANU-PF en het guerrillaleger ZANLA: „Wij gaan nu een nieu we fase in, in een stemming van verzoening. We kunnen niet ver geten wat is gebeurd, maar we moeten het wel vergeven". De guerrillaleider wordt door blank Rhodesië en door bisschop Mu- zorewa, die in 1978 een verbond sloot met de blanke minder heidsregering van Ian Smith, af geschilderd als een woest anti democratisch marxist, de antich rist in persoon. Gisteravond nog schilderde de bisschop het schrikbeeld van economische in eenstorting en onteigening, ver bod van de kerken door een communistisch bewind van Mu gabe en zijn bondgenoot, het Pa triottisch Front van Joshua Nkomo. Mugabe zelf echter verklaarde dat een regering van zijn partij zal uitgaan van het bestaande kapi talistische stelsel, zij het met een verbetering van de positie van de arbeider. Land dat nu braak ligt zal worden gebruikt voor de op richting van coöperaties van zwarte boeren. In het algemeen verklaarde Muga be zich tegen elk racisme: „Onze omwenteling betekent niet dat zwart nu blank zal onderdruk ken, maar dat er een niet-raciale maatschappijvorm zal komen." Hij beloofde de blanke ambtenar ren dat zij hun banen niet zullen kwijtraken. Opvallend was Mugabe's uit spraak, dat hij - mits de verkie zingen niet duidelijk vervalst zullen zijn - de uitslag zal accep teren, ook als zijn ZANU-PF ver liest. „Dan moeten we een vol gende keer harder werken", al dus Mugabe. Eerder had bisschop Muzorewa, bitter en enigszins verward lij kend, geweigerd te antwoorden op de vraag of hij een eventuele nederlaag van zijn partij zou ac cepteren, wat voedsel gaf aan ge ruchten over een mogelijke rechtse staatsgreep ingeval Mu gabe en zijn 'bondgenoot' Joshua Nkomo van de ZAPU de verkie zingen zouden winnen. Die ge ruchten werden versterkt door de zware militaire aanwezigheid in de Rhodesische hoofdstad Salis bury en omgeving, waar eenhe den van het eerste bataljon lichte infanterie de strategische punten bezetten en uitgebreide pa trouilles hielden. Net als Mugabe riep ook guerrila- leider Nkomo op tot „vrede, een heid en verzoening". Vanuit Nkomo's partij, die zich erg boos heeft gemaakt over het feit dat Mugabe met zijn ZANU-PF al leen de verkiezing is ingegaan, en niet samen met Nkomo's ZAPU in het Patriottisch Front, zoals dat in Londen optrad bij de con ferentie van Lancaster House, wordt de laatste dagen steeds meer nadruk gelegd op het feit dat ZAPU en ZANU-PF „na tuurlijke bondgenoten" zijn. Mugabe was gisteravond nog dui delijker. „Hoe groot onze verkie zingsoverwinning ook zal zijn, wii zullen altijd bondgenoten zijn Het centrum van Salisbury: gevechtswagens patrouilleren door de straten. Vandaag is de eerste dag van de verkiezingen voor de zwarte bevolking in Rhodesië. van de ZAPU. Wij zullen probe ren een regering te vormen sa men met de ZAPU". Zelfs de UANC van de door zijn banden met blank Rhodesië en met Zuid-. Afrika verguisde bisschop Muzo rewa wilde Mugabe niet bij voor baat uitsluiten van een colali- tie. Overigens wilde Mugabe eerder gisteren geen woord zeggen over een mogelijke coalitie. De afge lopen dagen is er wel gespecu leerd over de mogelijkheid dat de betrekkelijk gematigde Nkomo na de verkiezingen onder Britse druk een coalitie zou aangaan met bisschop Muzorewa. Maar zowel de gematigde opstelling van Mugabe als de geïsoleerde houding van Muzorewa en de geluiden vanuit Nkomo's partij zelf lijken te suggereren dat - wanneer de partijen van het 'ou de' Patriottisch Front de ver wachte overwinning behalen - een coalitie van deze twee partij en, wellicht aangevuld met mi nisters uit UANC-kring, voor de hand ligt. DEN HAAG (GPD) - Opposi tieleider Den Uyl heeft woe dend de beschuldiging van de hand gewezen dat hij „mede schuldig" zou zijn aan de staatsgreep in Suriname. Dit verklaarde de voorzitter van de WD-Eerste-Kamerfrac- tie, mevrouw Van Someren- Downer, tijdens een spreek beurt gisteravond. De WD'ster verweet de PvdA- leider dat zijn optreden rond de onafhankelijkheid van Su riname de oorzaak was van de staatsgreep in Suriname maandag. Den Uyl ontkende dit. Het kabinet-Den Uyl for ceerde indertijd de onafhan kelijkheid van Suriname niet, ook niet als politieke doel stelling, zoals mevrouw Van Someren in Amsterdam ver klaarde. Den Uyl noemde haar bewerin gen in strijd met logica en fat soen en tamelijk bedenkelijk uit democratisch oogpunt. Hij wees erop dat ook me vrouw Van Someren bij de beslissende stemming in 1975 voor onafhankelijkheid stemde. Verder stemde ook de WD-Tweede-Kamerfrac- tie in met onafhankelijkheid, waarbij woordvoerder Geurt- sen nadrukkelijk verklaarde dat van „overhaasting" geen sprake was, zei de oppositie leider. Op haar spreekbeurt in Am sterdam zei de liberale sena tor dat ook Arron (de politie ke leider van Suriname - red.) toen te springen stond voor onafhankelijkheid. „Den Uyl en Pronk hadden toch beter moeten weten", aldus Van Someren. Zij vindt het niet verwonderlijk dat het Suri naamse volk teleurgesteld is, omdat de Nederlandse ont wikkelingshulp aan het land niet op échte armoedebestrij ding gericht was. In tegenstelling tot Den Uyl ziet zij deze teleurstelling als de voornaamste oorzaak van de geslaagde staatsgreep. Zij waarschuwt dan ook tegen een herhaling wanneer de An tillen zelfstandig worden. „Alleen dan onafhankelijk heid wanneer die in het be lang is van het volk zelf," zei zij. Den Uyl noemt in zijn reactie op de uitlatingen van mevrouw Van Someren onafhankelijk heid juist geen doel op zich zelf. Hierbij wijst hij op het verdrag inzake ontwikke lingssamenwerking voor de periode daarna. De groeiende maatschappelijke onvrede in Suriname is volgens hem veel eerder de oorzaak van de staatsgreep. Deze had volgens hem bij de verkiezingen van 27 maart aanstaande tot uitdrukking kunnen komen. „Daarop had mevrouw Van Someren be horen te wijzen. Nu wekt zij de indruk de schending van een parlementair democra tisch proces te rechtvaardi gen", aldus de Pvd A-lei der. PARAMARIBO (GPD/ANP/SNA) - De Nationale Militaire Raad, die maandag in Suriname de macht heeft overge nomen, heeft meegedeeld zo spoedig mogelijk de toe stand in het land weer te willen normaliseren. De on derofficieren die de Raad vormen, hebben toegezegd de macht op korte termijn over te zullen dragen aan een burgerraad. Enkele leden van de Stichting Surinaamse belangenbehartiging Bijlmermeer. Tweede van links de heer Van Sprang, die gisteren bekendmaakte, dal enkele groepen Surinaamse jongeren in Nederland de Surinaamse ambassade hadden willen bezetten. Sergeant Sital, een van de leden van de uit acht man bestaande Militaire Raad, heeft gisteravond laten weten dat er in Suriname verkiezingen zullen worden ge houden zodra de sociaal-econo mische toestand enige verbete ring vertoont. Oorspronkelijk zouden op 27 maart algemene verkiezingen worden gehouden. De Militaire Raad zou niet uit zijn op een rechtse militaire dictatuur in Suriname. DEN HAAG (ANP) - Ruim vijftig organisaties van Surinamers in Nederland zijn er fel tegen dat mr. E. Bruma één van de mensen is die opdracht hebben gekregen een bestuurs raad van burgers te vor men. In een verklaring van deze organi saties staat dat ze tegen een even tueel adviseurschap van Bruma zijn. Deze verklaring werd opge steld vlak voordat de militaire raad liet weten Bruma en Leeflang te hebben belast met de vorming van een bestuursraad. Edy Bruma zelf staat niet afwijzend tegenover het verzoek van de mi litairen om een bestuursfunctie te bekleden. "Ik heb veel ver trouwen in het werk wat de mili tairen kunnen doen", zo zei Bru ma gisteravond. De solidariteitsbeweging Surina me steunt de greep naar de macht van de nationale militaire raad in Paramaribo. Volgens de solidariteitsbeweging mag de huidige situatie in Suri name geen aanleiding zijn voor enig ingrijpen van Nederlandse zijde - ook dreigen met stopzet ting van de ontwikkelingshulp is uit den boze. Wel was de woord voerder van mening dat er grote vraagtekens geplaatst moeten worden bij de manier waarop dat geld tot op heden in Suriname is gebruikt. De Stichting Landelijke Federatie van Welzijnsstichtinger voor Su rinamers in Nederland heeft zich nog geen oordeel kunnen vormen over de nieuwe machthebbers in Suriname, maar volgens een woordvoerder hebben de wel- zijnsstichtingen vooralsnog geen reden om aan te nemen dat de si tuatie verslechtert. Bepaalde groepen Surinaamse jongeren in Nederland zouden plannen hebben om de Suri naamse ambassade in Den Haag te bezetten uit solidariteit met de staatsgreep in Paramaribo. Dat heeft L. van Sprang van de stich ting Surinaamse belangenbehar tiging Bijlmermeer gisteren laten weten aan de Nationale Militaire Raad in Paramaribo. Deze raad heeft zich echter tegen de bezet tingsplannen uitgesproken, om dat die afbreuk zouden doen aan de voornemens van de militairen. Van Sprang heeft de militaire raad namens de Surinamers in de Bijlmermeer geluk gewenst rnet het moedige optreden van maan dag. Van Sprang sprak mede na mens zijn landgenoten in Am sterdam de hoop uit "dat Suri name nu weer op het rechte pad komt". Bovendien heeft de stich ting Surinaamse belangenbehar tiging haar diensten aangeboden voor de vorming van een front in Nederland ter ondersteuning van het initiatief van de militairen in Paramaribo. Van haar kant heeft de militaire raad een beroep gedaan op de Su rinamers in de Bijlmermeer om de achterban in Nederland te mobiliseren en de communicatie tussen het moederland en in Ne derland wonende Surinamers te verbeteren. Tenslotte zou de mili taire raad graag willen dat in Ne derland wordt onderzocht in hoeverre de terugkeer van Suri namers naar hun land kan wor den bevorderd door een enigs zins verbeterde financiële situa tie in Suriname. Bruma De Nationale Militaire Raad heeft de heren Bruma en Badrising belast met de vorming van een bestuursraad van burgers. Mr. E. Bruma was onlangs voor de krijgsraad de verdediger van de drie bestuursleden van de bond van militair kader. Deze drie, de onderofficieren Sital, Neede en Abrahams, hebben allen zitting in de militaire raad. Bruma is lei dervan de Partij Nationalistische Republiek en bekleedde in het eerste kabinet Arron de post van minister van economische zaken. Mr. F. Leeflang is adviseur van de bond van militair kader en speel de als zodanig een rol in het conflict dat enige weken geleden uitbarstte rond de Surinaamse krijgsmacht. De onderofficieren hebben de si tuatie in Suriname volledig onder controle De grensplaatsen, het vliegveld Zanderij en enkele an dere strategische punten zijn in handen van een groep van naar schatting 300 militairen. Elk ver keer van en naar Suriname is voorlopig stopgezet. De Militaire Raad, die zich inmid dels via radio en televisie aan de Surinaamse bevolking heeft ge presenteerd, heeft ook toegezegd de mensenrechten te zullen eer biedigen. Personen die gevangen genomen werden, zullen gelei delijk weer worden vrijgelaten. Gisteren hebben veel politie mensen en officieren van het Su rinaamse leger zich bij de Raad gemeld op het Fort Zeelandia. Zij zijn overgebracht naai4 de Mem- bre Boekoe-kazerne. Rust In Suriname is de avondklok nog steeds van kracht. Tussen zeven uur 's avonds en zes uur 's och tends heerst een uitgaansverbod, en overdag patrouilleren militai ren door de straten. Samenscho lingen Ktyn ratboden en de men sen moeten zich via de kortste weg naar hun werk begeven. Gis teren was het rustiger dan nor maal in de straten van Paramari bo. De scholen blijven tot nader order gesloten. Via de radio wor den, tussen marsmuziek door, voortdurend bandjes uitgezon den waarbij de militairen hun doeleinden uitleggen en de be volking oproepen rustig te blij ven. Een ooggetuige in Paramaribo zei gistermiddag: "Het is vreemd, hoe snel het leven weer gewoon is doorgegaan. Er leek vandaag niets aan de hand te zijn". De be volking in Suriname schijnt voor een groot deel achter de machts greep van de Militaire Raad te staan. Er zouden al groepen Suri namers zijn die met de militairen willen overleggen over een nieuw te vormen regering. WASHINGTON (Reuter/AFP/UPI) - De Verenigde Staten zijn bereid de neutraliteit van Afghanistan te garanderen als de Sowjet-Unie haar troepen uit dit land terug trekt. Dit heeft president Carter te kennen gegeven in een brief aan het Joegoslavische staats hoofd Tito. Daarnaast heeft Car ter tegenover journalisten van de Amerikaanse regionale pers ge zegd dut Moskou de wereld mis leidt door Washington ervan te beschuldigen dat het zich mengt in Afghaanse aangelegenheden. De brief van Carter aan Tito is een antwoord op een schrijven van de Joegoslavische president van 20 janauri, waarin deze het Ameri kaanse staatshoofd vroeg de poli tiek van ontspanning voort te zet ten. De inhoud van het Ameri kaanse antwoord werd gisteren door een functionaris van het Witte Huis bekendgemaakt. Met de verklaring dat de VS bereid zijn de neutraliteit van Afghanis tan te garanderen, reageert Carter kennelijk op een recente rede van de Russische president Brenyn- jev, waarin deze liet weten dat Moskou 11111 troepen uit Afgha nistan wil terugtrekken als er een einde komt aan de buitenlandse inmenging in de aangelegenhe den van dit land. Ook zei de Rus sische leider in die redevoering dat de Sowjet-leiding onder be paalde omstandigheden een neu traal Afghanistan wil aanvaar den. De functionaris van het Witte Huis zei verder nog dat Carter in de brief aan Tito duidelijk stelt dat het niet de politiek of de wens van de VS is terug te keren naar de koude oorlog en dat zij, ook al zijn zij klaar elke militaire uitdaging t. U .uitwoorden. blijven streven naar een bewapeningsbeperking en de bekrachtiging van het SALT 2-Verdrag. In het schrijven betuigt het Amerikaanse staats hoofd tenslotte ook nog eens zijn steun aan een onafhankelijk Joe goslavië. Ook tegenover journalisten van de regionale Amerikaanse pers merkte Carter op dat hij niet een nieuwe koude oorlog wil. Voorts zei hij dat de VS "het incident in Afghanistan niet hebben veroor zaakt. Wij speelden in het geheel geen rol, nu of in het verleden, die de Sowjet-Unie bezorgd kon ma ken voor haar veiligheid", aldus de president. Over Iran zei Carter dot de aan komst van de VN-commissie in Teheran alsmede de verkiezing van president Bani Stidr bemoe digende ontwikkelingen waren. Ook bevestigde hij nogmaals zijn standpunt dat de Olympische Spelen van Moskou geboycot dienen te worden. Verandering Nogal wat Surinamers verwachten van de coup een broodnodige mentaliteitsverandering. Het po litieke systeem in Suriname werd tot dusver ernstig geblokkeerd door het feit dat dit land twee vrijwel even grote partijen kent, die clkaur schuwen als water en Nog onlangs verklaarde premier Arron, dat hij na de verkiezingen onder geen beding zou samen werken met zijn grote tegenspe ler Lachmon van de VHP. Dat heeft voor velen definitief de deur dichtgedaan. Proces tegen RAF-leden BONN - In Düsseldorf begint mor gen het proces tegen de RAK-le den Christof Wackcrnagel (28) en Gert Schneider (31). Zij worden ervan verdacht in november 1977 drie Nederlandse politieagenten te hebben willen vermoorden. De beide verdachten gelden als zo gevaarlijk, dat het proces in een speciaal verbouwde en bijzonder bewaakte politiekazerne plaats vindt. Het proces tegen Wacker- nagel en Schneider zal waar schijnlijk maanden duren. Er zijn 65 getuigen, onder wie velen uit Nederland, opgeroepen en 14 ge- tuige-deskundigen. De vroegere toneelspeler Christof Wackernagel en de werkloze Gert Schneider waren na de moord op werkgeversvoorzitter Hans Mar tin Schleycr in de herfst van 1977 naar Nederland gevlucht. Sinds begin november van dat jaar werden zij door de Ncderlundse politie geobserveerd. Op 10 november 1977 verlieten de beide verdachten 's nachts hun huis. Zij gingen naar een dichtbij gelegen telefooncel. Een recher cheur opende de deur van de cel en sprak beiden aan. Vervolgens vielen schoten. Later bleek dah de agenten het eerst hadden ge schoten. Drie van de tien Neder landse politiemensen liepen schotwonden op. Dat zij nog le ven, is waarschijnlijk te danken aan hun kogelvrije vesten. TEHERAN (Reuter) - Ongeveer tweehon derd Iraniërs stonden gisteren in Teheran in de rij om getuigenis af te leggen voor de door de VN ingestelde commissie die een onderzoek moet instellen naar de misda den gepleegd tijdens het bewind van de ex-sjah van Iran. Onder hen waren veel invaliden, die vertel den tjjdens het bewind van de sjah jaren in de gevangenis te hebben gezeten. Ande ren droegen foto's mee van hun kinderen die tijdens demonstraties tegen de sjah waren doodgeschoten of in de gevangenis waren doodgeslagen omdat ze tegen de ex-monarch hadden gedemonstreerd. De VN-commissie, die door de secretaris generaal van de VN., Kurt Waldheim, naar Teheran is gestuurd, heeft gisteren v(jf uur lang getuigeverklaringen aange hoord. De gouverneur van de centrale bank, Alireza Nobari, legde getuigenis af over de vermeende verduistering door de voormalige koninkljke familie van Iran. Nobari vertelde na zijn gesprek met de commissie aan verslaggevers dat hij do cumenten heeft waaruit blijkt dat de ko ninklijke familie het land heeft geplun derd voor een bedrag van 7.J4 miljard dollar (ongeveer 15 miljard gulden). Ver talingen van de documenten zouden aan de VN-commissie ter beschikking wor den gesteld. Enkele invaliden die getuigenis kwamen afleggen eisten dat de commissie op dracht geeft dat de sjah, die in Panama verblijft, aan Iran wordt uitgeleverd. De revolutionaire raad in Iran heeft gisteren besloten op beperkte schaal weer Ameri kaanse journalisten toe te laten, die verle den maand het land moesten verlaten omdat ze de berichten uit Iran verdraai den. De woordvoerder van de raad, Has san Habibi vertelde verslaggevers dat die journalisten die door diplomatieke verte genwoordigers van Iran in het buitenland onpartijdig worden bevonden, naar Iran kunnen terugkeren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9