'Ik ben in deze zaak verliezer, daar wind ik geen doekjes om' Geloofs b neven „Uitspraak kiezers moeite waard geweest" Andriessen: geen spijt van opstappen DOOR AMBASSADEURS EGYPTE EN ISRAËL WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 Ex-minister van financiën mr, F. Andriessen (CDA), die vo rige week aftrad na een me ningsverschil met de rest van het kabinet-Van Agt over de sociaal-economische politiek in dit en volgend jaar, had liever gezien dat zijn aftreden geleid had tot nieuwe verkiezingen. In een exclusief interview ver klaarde hij gisteren: „Het betreft hier een kernpunt van het beleid, en het was de moeite waard geweest dat aan de kiezers voor te leg- Ken". Weliswaar zouden een kabi netscrisis, kamerontbin ding, verkiezingen en een kabinetsformatie tot flink wat tijdverlies hebben ge leid, maar „het is te drama tisch te beweren dat het dan te laat voor ingrijpen zou zijn geweest. Te laat. dat is het nu eigenlijk ook al. Lan ger wachten, zou de ingreep wel moeilijker hebben ge maakt. Daar staat tegenover dat verkiezingen een goede gelegenheid zouden bieden de kwestie waar het om gaat - keihard bezuinigen - in dringend aan de mensen voor te leggen. Ingewikkeld is dat niet, het is een kwestie van gezond verstand". De afgetreden minister liet doorschemeren dat het ka binet nog niet uit de proble men is als het erin slaagt een nieuwe minister van finan ciën te vinden. Uit zijn uitlatingen valt af te leiden dat president dr. J. Zijlstra van de Nederland- sche Bank het verregaand eens is met de bezwaren van de ex-minister, omdat liet thans doorgedreven kabi netsbeleid de hardheid van de gulden ernstll /«'ii l>. dreigen - wettelijk de ver antwoordelijkheid van de bankpresident. In het ernstigste geval zou de nieuwe minister van finan cien de bankpresident moe ten dwingen aan het kabi netsbeleid mee te doen via een „aanwijzing", als gevolg waarvan Zijlstra dan onge twijfeld zou aftreden. In de Nederlandse historie is dit echter nog nimmer voorge vallen. BILTHOVEN - De onzichtbare hond in huize Andriessen gaat te keer als een oppositielei der, maar de „de karavaan trekt verder" zoals premier Van Agt al zei. Mr. Frans Andriessen, die vandaag een week geleden ontslag vroeg als minister van financiën, sneert er meteen overheen: „Maar met één kameel minder". Een aantrekkelijk beeld, Andriessen als eenzame kameel. Want nu het kabinet heeft besloten door te gaan, moet hij zich toch een eenzame roepende in de woestijn voe len? Dat valt mee. Andriessen: „Je staat wel alleen, dat is zo, en dat voelt rot. Maar nu de klap een paar dagen achter de rug is, ben ik toch gesterkt in mijn overtuiging. Als je meent zoals ik, dat je niet meer verder kunt werken volgens de afspra ken, en je stapt op, dan kun je nog slechts hopen dat daar een dui delijk signaal van uitgaat, dat de ernst van de feiten nog eens goed wordt belicht. Nu, dat gebeurt gelukkig ook". De anders zo geduldige Andries sen. bekend om zijn gave bijna eindeloos te kunnen passen en meten in slepende onderhande lingen is naar zijn zeggen aan de grens gekomen: „Ik ben soepel, behalve als er aan essentie wordt getornd". „Dit beleid stopt het afkalvings proces niet. We moeten ophou den met pappen en nathouden, maar een echte keus doen en er kennen dat we er zelfs dan nog lang niet zijn. Doen we die keus niet, dan eindigen we in nog meer werkloosheid, teruglopende welvaart, in bedreiging van de sociale uitkeringen. Dat eindigt dus in veel hardere ingrepen dan het kabinet nu bereid is te doen". Koelbloedig Dat klinkt allemaal heel daad krachtig, maar zo'n keihard be leid als Andriessen wil is toch helemaal niet haalbaar, noch in het parlement noch in de samen leving? Andriessen brengt daar een koelbloedige redenering tegenin: „Ik heb groot respect en bewon dering voor oud-collega Albeda die probeert aan de praat te blij ven met de vakbeweging, maar op een gegeven moment moet je toch een knoop doorhakken 'als je. door aan de praat te blijven, niet het gewenste beleid kunt uitvoeren. Dan moet je maatre gelen nemen. Morgen overlegt het kabinet opnieuw met vakbe weging en werkgevers, en ik heb altijd gevreesd dat dat op niets uitloopt. Dan staat het kabinet toch, voor de noodzaak een hard beleid te voeren". „Ja. ik ben eindeloos aangesproken op die maatschappelijke aan vaardbaarheid. Luister nou eens goed. Het beleid dat het kabinet nu heeft geformuleerd, en dat ik dus ontoereikend vind, ontmoet een storm van kritiek, het roept geweldige weerstanden op. Ik kan me niet voorstellen, dat het beleid zoals ik dat wil nog méér weerstand had opgeroepen! Maar mijn beleid zou wél overtuigen der-zijn geweest door meer in nerlijke samenhang - overheid én particulieren terug, inkomens twee jaar vastleggen het zou meer effect hebben gehad. Daar door zou mijn beleid eigenlijk méér aanvaardbaar zijn gewor den dan de huidige plannen „Het kabinetsplan heeft wel alle nadelen zodat het ontzaglijke weerstanden oproept, maar met de voordelen dat het helder is en serieus aan een oplossing bij draagt". Daarom, het verhaal dat het eco nomische gelijk (dat zou ik dan hebben) en het sociale gelijk (het kabinet) tegengesteld zouden zijn. dat is vals. Mijn beleid is, ze ker op wat langere termijn, so cialer dan wat nu staat te gebeu ren". Andriessen is de volgende vraag al voor: „En laat ze niet beweren dat ik met mijn hoofd in de wolken zit en de voeten nauwelijks op de grond heb. Ik ben nu materieel in goeden doen, maar ik weet nog heel goed wat het is om met zeer beperkte middelen te moeten rondkomen. Het is helemaal niet leuk om door te voeren, dat mi nimumloners zo'n drie kwartjes per dag teruggaan. Maar het zal moeten, willen we houden wat we hebben in ons land. Anders wordt het straks nog veel er ger". Andriessen vindt, dat met gewoon gezond verstand te begrijpen valt hoe Nederland er sociaal-econo misch voorstaat en wat er dus „absoluut moet gebeuren". De ex-minister: „We hebben een aantal jaren boven onze stand geleefd. Er komt een moment waarop je een echte keus moet doen daar een eind aan te maken of niet, een andere koers in fe slaan of niet. Ik heb in mijn opzet sterk op 1981 gelet omdat een be slissing. een echte draai, tijd no dig heeft om in te werken". „Maar wordt die draai niet geno men. en dat gebeurt door het ka binetsbeleid niet, dan voorspel ik in 1981 een permanente zeer hoge rentestand omdat het rijk zoveel geld moet lenen. Ik heb van ge noeg bedrijven gehoord die zeg gen: wij gaan niet kapot aan de hoge arbeidskosten maar aan de hoge rentestant. Ik weet wel ze ker dat dit gevolgen heeft voor de bedrijvigheid, voor de investe- ringslust en dus voor de werkge legenheid". „Dan de lonen en andere inkomens. Dit tweede halfjaar moet de voor spelde loonstijging een en een kwart a anderhalf procent lager uitvallen en dat moet gegaran deerd doorwerken in 1981 voor 2,5 a 3 procent, anders verslech tert zonder enige twijfel onze concurrentiepositie tegenover het buitenland, met gevolgen voor de betalingsbalans, geldvlucht naar het buitenland, de 'waarde van de gulden en niet te vergeten het financieringste kort". Daarom is president Zijlstra van de Nederlandsche Bank het toch zeker eens met de oud-minister? Dan krijgt hij onenigheid met het kabinet en de nieuwe minister, en moet opstappen. Andriessen wordt heel terughou dend, ontkent dat niet: „Laat ik daar niet op vooruitlopen. Jelle is mans genoeg zijn eigen conclu sies te trekken", is alles - maar genoeg - dat hij loslaat. De crisis sfeer is nog niet uit de lucht. Andriessen zei vrijdag al, dat een kabinetscrisis als gevolg van zijn aftreden hem niet verbaasd zou hebben. Maar hij zou een slechte politicus zijn (geweest), als hij niet met alle mogelijkheden re kening had gehouden. Andriessen: „Ik wist al heel lang: dit wordt moeilijk. We hadden dit plan al eind januari moeten klaar hebben, het heeft bijna een maand langer geduurd. Ik heb er rekening mee gehouden, dat uit eindelijk de VVD-ministers niet samen met mij zouden afhaken. Niet dat ik dat nou logisch vond. oh nee, maar omdat ik weet dat er van alles kan meespelen". Wat dan? Andriessen: „Het kabinet heeft voor een heel moeilijke afweging gestaan: bij een crisis, lijmpogin gen, wellicht toch nieuwe verkie zingen, gebeurt een heel lange tijd helemaal niets. Van de ande re kant: de zaak waar het om ging, een centraal thema van sociaal- economisch beleid, is belangrijk en duidelijk genoeg om aan de kiezers voor te leggen". (Door Jos Goos en Hans de Bruyn) „Een kabinetscrisis, kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen, dat zou zeker de moeite waard ge weest zijn naar mijn mening. Ik had het helemaal niet gek gevon den als dat er van gekomen was, zou het zo uitgevochten heb ben". Dat kan natuurlijk nog steeds. Het kabinet-Van Agt valt, maar 'in slow motion', zei D'66-fractie- voorzitter Terlouw vorige week. Andriessen: „Dat zijn speculaties, zeer interessant, aan de borrel maar niet in een interview. Ik houd het erop: het kabinet heeft gekozen voor doorgaan, en de voorstellen gaan door, absoluut zeker. En het kabinet vindt een nieuwe minister van finan ciën". Weet u dat heel zeker? Wie wil dat nou doen voor ruim een jaar. Ex-minister Andnessen: "Hel is misschien wel waar dat het CDA mij heeft laten vallen" Andriessen wordt ook even bekro pen door twijfel: „Jamaar, dat moet natuurlijk lukken. Het ka binet heeft besloten zonder mij door te gaan, dan moeten ze toch ook de zekerheid hebben gehad dat er een opvolger te vinden is, nietwaar?" Maar hij erkent dat het voor een nieuwe minister - en ook een op volger voor de heengegane staatssecretaris Nootenboom - „niet leuk en aantrekkelijk" is nu op de verlaten kussens plaats te nemen. „Het beleid ligt groten deels vast terwijl de bewindslie den daar geen verantwoordelijk heid voor hebben kunnen dra gen. Het kabinet heeft nog maar 15 a 16 maanden. Het aantal men sen dat deze posten kan en wil bezetten is so wie so al beperkt, dus het zal inderdaad erg moei lijk zijn opvolgers te vinden". In elk geval geen reden voor An driessen spijt te krijgen van zijn opstappen. Ook geen wrok trou wens, of krokodilletranen. Zo spraken Van Agt en Lubbers in de Kamer over hun „persoonlijke nederlaag" omdat ze Andriessen niet in hel Catshuis hadden kun nen houden, maar dut is toch on zin? Andriessen: „Ach, ik kan me zulke termen wel voorstellen, maar zuiver zakelijk gezien ben ik na tuurlijk degene met de nederlaag. Van Agt heeft in feite een succes behaald: hij heeft de minister raad een voorstel gedaan en dat heeft het gehaald. Dat is toch mooi? Tja, Lubbers moet een nieuwe minister van financien leveren maar het kabinet gaat met zijn instemming door, dus hij is het eens met het beleid. Nee. ik ben de verliezer, daar wind ik geen doekjes om". Het CDA springt volgens Terlouw 'genadeloos' om met zijn voor mannen. Alle drie fractievoorzit ters van voor de samensmelting tot CDA-fractie zijn nu van het toneel, eerst Kruisinga (C'HU), toen Aantjes (ARP) en nu An driessen (KVP). Wel erg opval lend hoor. Andriessen: „Opvallend, maar al lemaal heel verschillend van ka rakter. zoals het nu overkomt, kan je zeggen dat ik politiek wel het hardste geval ben, dut wel". Eigenlijk zegt u: ze hebben me la ten vallen, want ik kreeg geen steun voor heel zinnige ideeen. De ex-minister „Dat zei ik ook bij na, het scheelt maar een paar let tertjes. En het is misschien ook wel waar. dat het CDA me heeft laten vallen". Je zou het inderdaad haast denken, als je nog eens kijkt naar die mis troostige foto, in de kranten van vorige week donderdag: An driessen voor de laatste keer, staat in een vrijwel lege Tweede Kamer op de vulreep van zijn mi nisterschap een klein technisch onderwerp te bchundclen, Zelfs de CDA-fractie, die toen toch al wist hoe het met deze kumeel zou aflopen, zet geen kleine wacht in de lege woestijn. Andriessen is er laconiek onder „Ik ben in de Kamer geëindigd zoals ik begon, in 1968. Toen moest ik spreken namens de KVP-fractie over de tweede kro- topruimingsnota van de toenma lige minister Schut van volks huisvesting, en op foto's daarvan ben ik ook het enige levende we zen in de Kamer". (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Zowel pre sident Navon van Israel als president Sadat van Egyp te hebben bij het aanbie den van de geloofsbrieven van de ambassadeurs in Egypte en Israël gezegd dat er een nieuwe bladzij de is begonnen in de be trekkingen tussen Israël en Egypte na 31 jaar oor log. Maar de woorden van vrede en toekomstdroom hebben de politieke problemen niet kunnen verhullen. In Jeruzalem werd de Egyptisch ambassadeur Saad Murtada (51) officieel geaccrediteerd. In Kairo Eliahu Ben Elissar, een vertrou weling van premier Begin en di recteur-generaal van diens kabi net. Murtada was Sadats ambas sadeur in Marokko. In Jeruzalem zei premier Begin in een speciaal radio-interview dat hij niet in het openbaar wil dis cussiëren over Amerikaanse wa- penleveranties aan Egypte. Maar bij noemde het een kwestie van „kwaliteit en kwantiteit". In Cai ro zei president Sadat tegen de voor de gelegenheid verzamelde De Egyptische president Sadat ontvangt de geloofsbrieven van de Israëlische ambassadeur in Cairo, Eliahu Ben Elissar. pers „verbaasd" te zijn over Is raels bezwaren tegen Egyptische wapenaankopen. „Dat b< noort tot het verleden, wij z;jn een nieuw tijdperk begonnen, waarin deze bezwaren niet langer pas sen". aldus Sadat. Er wordt gesproken over wapenle- veranties ter waarde van 5 mil jard dollar over een periode van 5 jaar. In eerste instantie krijgt Egypte 250 nieuwe Amerikaanse tanks en 40 vliegtuigen van het type F-16. De Israeli's vrezen dat een massieve Egyptische bewa pening over een periode van 5 jaar Egypte in de tor-komst een nieuwe militaire optie tegen Is raël geeft onder voor Israël zeer ongunstige omstandigheden. Geen vreugde ook in de bezette ge bieden. Daar was het een dag van rouw en staking. Winkels, ge meentehuizen en scholen op de westelijke Jordaanoever bleven dicht. In Gaza was de staking minder algemeen. De Arabische kranten in Jeruzalem spreken van een schande dat Egyptena- ren Israëli's omarmen en de hand schudden, hoewel Israel de rech ten van het Palestijnse volk blijft negeren. „Het is waar dat Egypte en Israël vandaag ambassadeurs hebben uitgewisseld", zegt de krant El Shaab in Arabisch Jeru zalem, „maar het uitblijven van Palestijnse erkenning van die vrede zal de vrede tussen Israel en Egypte krachteloos maken", aldus El Shaab. In Cairo waren er op beperkte schaal protestdemonstraties te gen de vrede met Israel. Presi dent Sadat zei dat er 5000 Kgyp- terraren tegen de vrede zijn, maar dat de overgrote meerderheid van het Egyptische volk ervoor is. De links georiënteerde orde van advocaten organiseerde een protcstbijeenkornst van 200 man, waarbij Palestijnse vlaggen wer den gehesen en een Israëlische vlag werd verbrand. De linkse na tionale progressieve unionisti sche partij van C'haled Mochiedin legde een krans op het graf van Nasser en van de onbekende sol daat, nadat een protestdemon stratie was verboden door de au toriteiten. Hun voorbeeld werd gevolgd door ambassdeur Ben Elissar, die als zijn eerste officiële ambtsdaad een krans legde op het graf van de onbekende sol daat.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11