Sluier hangt voorlopig over Fedors rentree Haarlem - G. A. Eagles. Wie wint Hard spel van Hagenaars toch afgestraft Ceulemans doet niet mee aan EK-vijfkamp Speel mee in de Toto 0k) Aanklacht tegen profcoureur Carambole 2 kan de titel niet ontgaan Suriname kan zich nog kwalificeren Deze week bij de melkman: DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 SPORT DILSEN (GPD) - Een come-back tegen een achtergrond van vreemde praktijken. Zo zou men de terugkeer van Fedor den Hertog in het peloton der beroepsrenners kun nen noemen. Want tegelijk met dit hernieuwd optreden als wielerprofessional (dat vandaag definitief zal zijn als hij wordt opgenomen in de merkenploeg Mini Flat) staat Onderhoud een aanklacht van de Belgische justitie over zijn rol in een koppelbaasaffaire. een zwaar programma afwerken. Ik heb een paar jaar geleden nog met Den Hertog gekoerst. Ik ken hem dus goed' „Toen ik een paar weken geleden het besluit nam om de wielrenne rij vaarwel te zeggen en ik meteen een baan kreeg aangeboden bij een bouwbedrijf, dacht ik met de neus in de boter te zijn gevallen. Achteraf heeft het er alle schijn van dat het iets heel anders dan boter is geweest. Zeg maar ge rust: een hoop puree", aldus de bijna 34-jarige Fedor den Her tog. Terug in de maatschappij, zonder activiteiten op het vlak van de marreren, ploegentactiek en merkenbelangen. Daar zag het naar uit toen Fedor den Hertog in januari in dienst trad van een Heerlens bouwbedrijf. Het no madenbestaan van wielrenner (waarvan zes seizoenen als pro fessional) had lang genoeg ge duurd. Sociale zekerheid was belangrijker, oordeelde de man in kwestie. „Vooral wanneer je twee kinderen hebt en al een stuk in de dertig bent", luidde het motief. Loods Maar Den Hertogs nieuwe werkge ver had blijkbaar nog niet de ver eiste papieren voor vestiging in België, want Fedor kreeg onmid dellijk het verzoek om de loods achter zijn woonhuis in het Bel gisch-Limburgse Dilsen ter be schikking te stellen. Hoofdzetel van het bedrijf bleef in Heerlen gevestigd. „Onlangs werd mij gevraagd om mee te helpen met het ontruimen van het kantoor, tijdens welke werkzaamheden ik van de trap gleed. Ik raakte gewond aan mijn schouder en loop sindsdien in de ziektewet. Toen hoorde ik ook, via via, dat het bedrijf failliet zou zijn. Ik kwam er tevens achter dat de Belgische Opsporings Brigade (BOB) mij reeds enige tijd scha duwde. Dit zal dan wel te maken hebben gehad vanwege het feit dat de loods achter mijn huis zo genaamd onderdeel van het be drijf is geweest. Bovendien werd een administratieve medewerker van het project in België, van de ene op de andere dag ontslagen. Een vreemde zaak. Hoe het alle maal afloopt, weet ik momenteel nog niet. Ik moet het hoofd koel zien te houden, ook al omdat ik vrijwel zeker binnen enkele da gen weer in de wedstrijdsport zit". Eisen Hoe komt het dat Mini Flat-Ver meer Thijs-Galli, zoals de ploeg heet, plotseling Fedor den Hertog wèl een contract aanbiedt? Waar om niet enige tijd geleden, toen het seizoen nog moest beginnen? Het antwoord op deze vragen kwam gisteravond uit de mond van Roger Swerts, chef d'eqüipe van dit team. Swerts: „De komst van Fedor den Hertog heeft te maken met min der hoge eisen, vergeleken met enige tijd geleden. Gisteren heb ben de sponsors mij tijdens een vergadering gevraagd hoe ik denk over het aantrekken van Den Hertog. Nou, dat is gauw ge zegd. Positief. Bovendien heeft Fred Rompelberg, die in mijn ploeg zit, aangedrongen op een contract voor Den Hertog. Fedor is nog lang niet afgeschreven en onze ploeg kan hem derhalve goed gebruiken, vooral omdat we Fedor den Hertog heeft vandaag een onderhoud met de heer Ver meer in Westerlo, mede-sponsor van het Mini-Flatteam. „Men heeft mij al laten doorschemeren dat ik mogelijk word opgenomen in de ploeg die binnenkort de Ita liaanse etappewedstrijd Tirreno- Adriatico rijdt, maar persoonlijk zie ik dat nog niet zitten. Ik heb weliswaar nog geregeld getraind, maar dal is natuurlijk anders ge weest dan vroeger toen ik de wielersport onafgebroken beoe lende aldus de ex-kampioen Fedor den Hertog keert terug in de pro/wielrennerij. Tenminste als de van Nederland* Belgische justitie hem dut toelaat. KATWIJK - Dat er in dc inter-regionale zaalvoetbalcompe- titic vaak te hard wordt gespeeld is bekend, maar de ma nier waarop het Haagse zaalvoetbalteam Concordia gis teravond trachtte Glasbergen te bestrijden sloeg werke lijk alles. De subtiliteit van het zaalvoetbal ontgaat de Hagenaars in het geheel. Met grove middelen werd het team van coach Glasbergen aanvankelijk nog een halt toegeroepen, maar uiteindelijk zegevierden de Rijns- burgse ploeg toch met 4-2. Via doelpunten van Jan Wijnmaallen en Jack Omverstoot stond Concordia verrassend genoeg binnen tien minuten op een 0-2 voorsprong. Hierna was de thuisploeg wakkergeschud. Piet Haasnoot stelde Ge Perfors in staat om 1 2 aan te tekenen. Het leek er op dat Glasbergen vervolgens snel de gelijkmaker zou produceren, maar goalie Wim Duink stond dit in ,ic weg. Op slag van rusi kwam «ie Rijnsburgse ploeg toch op gelijke hoogte. Een overtreding tegenover Piet Haasnoot werd door de lakoniek leidende arbiter Verheijen nu eindelijk eens wel geconstateerd. De toe gekende penalty werd door Wil Groenendijk verzilverd: 2-2. In de tweede rondgang was het Glasbergen wat de klok sloeg. Nadat John Manuputty eerst nog op de lat had geknald, maakte opnieuw Ge Perfors er 3-2 van. Halverwege stelde Wil Groenendijk de zege voor zijn ploeg, na uitstekend voorbereidend werk van Piet Haasnoot, veilig: 4-2. Groe nendijk had hierna uit een penalty, na een aanslag op de benen van Haasnoot, zelfs nog dc kans om er 5-2 van te maken. De Rijnsburger kwam bij het nemen van de strafschop echter met zijn voet over de lijn waardoor het doelpunt werd afgekeurd. Bekerloting Gistermiddag werd in het KNVB-bondsbureau te Leiderdorp de loting verricht voor de halve finale van de strijd om de zaalvoetbal beker. De volgende wedstrijden kwamen uit de bus: Van Rooyen-Vd Plas en BC Faasse-Koosjardin. De duels zullen in april worden gespeeld. LEIDEN - De reserves van de Carambole zijn praktisch ze ker van het kampioenschap in de tweede klasse van de Leidse biljartcompetitie. Vriendschap 2 werd 6-2 ver slagen, een resultaat dat werd voorafgegaan door een 4—i gelijkspel tegen Landzicht 4. Dat kon de Carambole 2 ech ter niet deren, want de enige ploeg die dit viertal nog kan bedreigen is Landzicht 3. Dit team is weliswaar eveneens op een royale achterstand van maar liefst 22 punten gezet, doch omdat de Voorschote naren twee duels minder ge speeld hebben bestaat er nog een theoretisch kansje op de titel. Landzicht 3 moet met het totaal van 66 uit 15 wel vele teams om zich heen dul den, maar heeft toch de beste perspectieven op de tweede plaats vanwege het kleinste aantal gespeelde wedstrijden. De uitslagen: TOG 1-De Heul 1 6-2; Vriendschap 2-Cleyn Duin 1 4-4; Wachtje 1-TOG 1 8-0; De Heul 1-Between 2 4-4; Landzicht 4-Carambole 2 4-4: Landzicht 3-TOP 2 6-2; Ca rambole 2-Vriendschap 2 6-2; TOP 2-Cleyn Duin 1 5-3; Landzicht 4-De Heul 1 2-6; Between 2-Wachtje 1 2-6. Between 3 is in de derde klasse bezig met een ijzersterke ach tervolgingsrace op Mors- kwartier 1. Zelf won men met 8-0 en 6-2, terwijl Morskwar- tier klop kreeg van Spijker- bak 1. Een 1-7 winst bij VOP 1 kon dat niet meer goed ma ken. Met nog één rortde te spelen is Between 3 Mors- kwartier nu tot op 2 punten genaderd: 90 om 88. Als smaakmaker staat voor de slotronde de ontmoeting tus sen de beide rivalen op het program. Spijkerbak lijkt met 78 uit 17 vrij zeker van de der de plaats. HEESWIJ K-DI NTH ER IANP) - In het Europees biljartkam pioenschap persoonlijke vijf kamp in Heeswijk-Dinther, dat van 6 tot 9 maart wordt yehpuden. is de Belg Mare de Sutler de vemanger van titel verdediger Raymond Ceule mans, wiens oudste zoon IV) dat weekeinde in het huwelijk treedt. De poule-indeling voor dit toer nooi is nu als volgt: Poulea: Christ van der Smissen, Piet Vet (beiden Ned.), Tho mas Wildjbrster (Wdl) en Eric Vierat (Fra). Poule b: Ludo Dielis (Bel). Die- ter Muller (Wdl). Johann Raymond Ceulemans Scherz (Oost) en Mare de Sul ter (Bel). Hans Vultink is.de enige verte- genoordiger in het toernooi om het wereldkampioenschap anker kader 47il in het West- duilse Bottrop van 27 tot 30 maart. De overige zeven deel nemerszijn: Ludo Dielis (Bel), Dieter Midler (Wdl), Thomas WildJ'orster (Wdl), Oswaldo Berardi (Arg), Francis Cou- nesson Fra). Willy Wesenbeek (Bel) en Franz Slenzel (Oost) PARIJS (ANP) - Het Olympi sche voetbalteam van Suri name heeft op weg naar het Olympisch toernooi in Mos kou nog twee hindernissen te nemen. Het zijn de ploegen van Costa Rica en de Ver enigde Staten, waartegen de Surinamers eind maart/begin april spelen. De wedstrijden worden gespeeld in de perio de van 12 maart tot 2 april. Suriname begint op 12 maart tegen Costa Rica met een uit wedstrijd. Vier dagen later volgt het eerste duel tegen de Verenigde Staten, waarna de ze twee tegenstanders elkaar ontmoeten op 20 maart. Do reprise van deze wedstrijd heeft plaats op 25 maart. Dan komt Suriname opnieuw in het veld, eerst tegen Costa Ri ca (30 maart) en dan tegen de Verenigde Staten (2 april). Suriname kwalificeerde zich op 12januari voorde beslissende wedstrijden in dc voorronden dooreen overwinning van 2-0 op Haïti in een beslissings wedstrijd op Trinidad, nadat beide ploegen in de eerste twee wedstrijden elk één keer met 2-0 hadden gewonnen. Drie toeschouwers zijn tijdens een voetbalwedstrijd voor het kampioenschap van Guate mala gedood. Tientallen wer den gewond. Scheidsrechter Francisco Ur- rea staakte bij de stand 1-1 de wedstrijd tussen Coban Im perial en het elftal van dc na tionale PTT, nadat toeschou wers allerlei voorwerpen op het veld hadden gegooid. Woedende supporters be gonnen vervolgens op andere toeschouwers te schieten. Ondanks een aanval van sup porters op de spelersbus, werden de voetballers noch de scheidsrechter gewond. Romeo Lucas Garcia, de pre sident van Guatemala die uit Coban afkomstig is, bekeek het tafereel van de gereser veerde tribune. Met nog één wedstrijd te spelen heeft Co ban Imperial de beste kansen op de titel. Rob Abspoel verliest op punten VLAARDINGEN - DTS-bokser Rob Abspoel heeft de halve finale van het Zuidhollandse boks- kampióenschap niet overleefd. In Vlaardingen verloor de zwaarwelter op punten van Oor schot-pugilist Wageningen. Eerder waren de Leidenaars Ger Otto en Bert v. d. Heiden al uitge schakeld. DTS heeft overigens nog twee ij zers in het vuur. Maandagavond treedt zwaarwelter Chris Lantrok in Den Haag in het strijdperk, terwijl Ger Gorree dat op 10 maart zal doen. ADVERTENTIE AANSTAAND WEEKEND Met die uitslag hebt u uiteraard geen moeite. Die hebt u dus alvast goed. Eli die andere twaalf wedstrijden, daar komt u ook wel uit. Wie niet meespeelt, wint nooit Enpakook uw kans in de Toto-Gelijk ADVERTENTIE Fontaine gewond RABAT (ANP) - Just Fontaine, vroeger een voetbal-idool in Frankrijk en momenteel als trai ner werkzaam in Marokko, is bij een verkeersongeval in Rabat ernstig gewond geraakt. Dc 46-jarige Fontaine, die het Ma rokkaanse nationale elftal traint, was in 1958 bij het wereldkam pioenschap voetbal in Zweden waar Frankrijk als derde eindig de, topscorer. Dc Fransman maakte toen dertien doelpunten, het was een record, dat nog steeds niet verbeterd is. Oud-minister Andriessen heeft gelijk, maar hij kreeg in de ministerraad geen gelijk. De forsere aanpak van staatsuit gaven en de lonen die hij in gedachten had, werden niet haalbaar geacht. Hij kan nu alleen nog zijn hart luchten. Daarbij had hij zelfs verder kunnen gaan dan hij in zijn verklaring dóet. Als kamerlid tijdens het kabinet-Den Uyl heeft hij herhaaldelijk ge waarschuwd tegen het afglij den van de staatsfinanciën naar een steeds groter tekort. Zelfs toen dit kabinet begon in te zien dat het inderdaad op de verkeerde weg was, wer den de problemen niet hard genoeg aangepakt. Men schoof ze steeds voor zich uit. Dat verwijt Andriessen nu ook aan het kabinet-Van Agt. Meer nog dan het verschil in het peil van de bezuiniging, is de tijdelijkheid van een groot deel daarvan voor hem reden op te stappen. Ook de loonbeheersing is een twistpunt. Om niet alles tege lijk overhoop te halen, kom ik daar in een volgend artikel op terug. Aardgasbaten Het is inderdaad allemaal be gonnen onder het kabinet- Den Uyl. Dat zat aanvankelijk op rozen. Het erfde van zijn voorganger een overschot van 250 miljoen gulden in 1973. Bovendien vloeiden de aardgasbaten voor de Staat steeds rijker. Niettemin was er al in 1975 een tekort van 7.5 miljard gulden. Dat is vrijwel ononderbroken verder op gelopen. Voor 1980 zou het tekort bij ongewijzigd beleid 16.5 miljard gulden bedragen. Andriessen kwam dus te zit ten op het gat van zijn voor ganeer. Hij is onmiddellijk begonnen met pogingen tot verder om buigen Maar het was een zelf rijzend gat. We kunnen ook spreken van een vliegwiel. Dat heeft onder het vorige kabinet zo'n vaart gekregen, dat het nog steeds doordraait. Andriessen probeerde het te vertragen, maar het vliegwiel heeft gewonnen. De uitgaven waren volgestopt met ver sterkers. Vooral de koppeling tussen lonen en sociale uitke ringen werkte opzwepend. Daar valt weinig meër aan te doen. De begroting is vrijwel niet meer beheersbaar, want ook de belastingen zijn door hun enorme druk bezig dol te draaien. Ei zijn krachten ont ketend die we niet goed meer onder controle kunnen krij gen. Beoordelingsfout Wat heeft het kabinet-Den Uyl destijds bezield? Het heeft vooral een belangrijke beoor delingsfout gemaakt bij de bestrijding van de werkloos heid. Toen die de kop weer opstak, na ruim 25 jaar volle dige werkgelegenheid, werd Door prof. dr. F. Hartog snel het recept van Keynes toegepast. Volgens dit recept kan werkloosheid het best worden bestreden door een begrotingstekort. Daardoor neemt de geldhoeveelheid toe en dus ook de totale vraag. Het bleek echter dat de nieuwe werkloosheid vooral werd opgeroepen door te hoge lo nen en niet zozeer door een vraagtekort. Dan werkt aan zwengeling van de vraag juist verkeerd, want dat versterkt de inflatie. Evenals bij de inenting tegen griep heeft men het vorige virus bestre den. Maar het nieuwe werk-, loosheidsvirus kreeg daar door juist een betere voe dingsbodem. Toen we dat gingen inzien, was het te laat, omdat de uitgaven een eigen vaart hadden gekregen. Het gigantische tekort dat nu is bereikt, kan op twee manie ren worden gefinancierd. De Staat kan trachten te lenen op de kapitaalmarkt of extra geld scheppen. In het eerste geval wordt de lente nog ver der opgedreven. Dat maakt de investeringen van het be drijfsleven duurder, remt ze daardoor af en Verslechtert dus de werkgelegeheid. In het tweede geval wordt dc inflatie verder aangeblazen. Daardoor krijgen de prijzen en de lonen nog meer op waartse druk en dat heeft ook een averechtse invloed op de werkgelegenheid. Het is kie zen uit twee kwaden. Ver moedelijk halen we ze allebei over ons. Leedvermaak Andriessen zal toch wel door de feiten in het gelijk worden ge steld. Intussen kijkt Den Uyl met leedvermaak naar het verder tikken van de tijdbom onder het huidige kabinet. Zullen de kiezers zich straks nog herinneren dat die tijd bom het zwakke financiële beleid van het kabinet-Den Uyl is?

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11