VVD niet gerust op houding fractie van CDA Binnenskamers Kamerlid wil onderzoek naar procureur-generaal Egyptisch rijbewijs straks ongeldig Ombuigingsbeleid regering niet aantasten Kraakpand hoofdstad ontruimd Startsein voor hartoperaties De Klokkenberg Dode na ontploffing op vissersvaartuig MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 DEN HAAG (GPD) - Het beleid dat de procureur-generaal mr. Boek raad heeft gevolgd bij diens on derzoek naar de handel en wan del van het voormalige hoofd van de Amsterdamse narcotica-bri gade, commissaris Toorenaar. zou zelf eens moeten worden on derzocht. Dat heeft het WD- Tweede-Kamerlid Jacobse za terdag voor de radio gezegd. Toen mr. Boekraad een week gele den de resultaten van het onder zoek naar corruptiebeschuldi gingen tegen commissaris Toor enaar bekendmaakte, zei hij on der meer dat Toorenaar „ondui delijk gebruik had gemaakt van dubieuze informanten", en ver weet hij de commissaris „een in hoge mate solistisch optre den". Jacobse verwijt Boekraad dat hij zelf gebruik heeft gemaakt van dubieuze informanten. De procu reur-generaal immers stelde tij delijk twee veroordeelde en ge detineerde drughandelaren in vrijheid in ruil voor belastend materiaal tegen Toorenaar. Het WD-kamerlid, dat over deze zaak ook al vragen heeft gesteld aan minister De Ruiter (justitie), vindt dat Toorenaar gerehabili teerd moet worden. „Twee jaar lang hebben Toorenaar en de zij nen kunnen lezen dat ze niet deu gen. Maar uiteindelijk zijn zij het geweest die de Chinese onderwe reld ons land uit hebben gekre gen. Ik vind dat de overheid aan zienlijk te kort is geschoten", zo zei hij. Ook de Coornhertliga, de vereni ging voor strafrechthervorming, heeft grote moeite met het beleid dat Boekraad heeft gevolgd toen h»j materiaal verzamelde tegen Toorenaar. De overeenkomst met de veroordeelde drughandelaren noemt de vereniging in een za terdag gepubliceerd commentaar „ontoelaatbaar". De getuigen waren gedetineerden en hadden dus niet als vrije tip gevers mogen worden gebruikt. De wet kent bovendien voldoen de maatregelen om getuigen te dwingen aan hun verplichtingen te voldoen, zijn enkele van de ar gumenten die de Coornhertliga gebruikt om Boekraad te veroor delen. DEN HAAG (GPD) - Twee prominente VVD'ers hebben zaterdag voor de radio geëist dat de CDA-fractie in de Tweede Kamer zich volledig houdt aan de bezuinigings- en ombuigings plannen zoals die vorige week door de regering zijn bekendgemaakt. Deze plannen, die een be zuiniging van drie miljard gulden voorschrij ven, worden binnenkort in het parlement be handeld. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) zei zaterdag dat het „vol strekt onmogelijk" is dat de hoofdlijnen van het regerings beleid zouden worden aangetast. „Het kan niet zijn dat een van de regeringspartijen, misschien met steun van oppositie, het beleid gaat aantasten. Dat gaat tot zeer AMSTERDAM (GPD) - In een nachtelijke actie hebben 70 poli tiemannen gisteren een pand in de Amsterdamse Vondelstraat ontruimd. Na drie heftige char ges werden twee mannen van 24 en 27 jaar wegens geweldpleging aangehouden. De 18 krakers, die het grote hoekpand zaterdag morgen bezet hadden, werden buiten de politie-afzetting vrij gelaten. Het gekraakte pand is tot 1979 gebruikt als filmlaboratorium onder de naam Trio-film. Het is in januari gekocht door de Stichting Jezus Kinderen, die er een op vangcentrum voor alcohol- en drugsverslaafden wil ope nen. Volgens de politie heeft de be heerder vrijdag in het lege ge bouw geslapen. Zaterdag was hij niet aanwezig. De gewaarschuw de politie nam contact op met de dienstdoende officier van justitie en de chef algemene zaken op het stadhuis, waarna tot ontruiming werd besloten. De krakers hadden de deuren en ramen met bedspiralen gebarri cadeerd. Gisterochtend vier 'uur werd het gebouw door de politie opengebroken. De problemen ontstonden toen een deel van de afzetting was opgeheven, terwijl het pand nog moest worden af gedicht. Volgens de politie werd vanuit het publiek, waaronder zich nog veel krakers en sympa thisanten bevonden, met stenen en een verkeersbord gegooid. In drie felle charges sloeg de politie de menigte uiteen. Tegen zes uur gisterochtend werd de afzetting opgeheven. Raadsels rond dood van gevonden man GRONINGEN (ANP) - De Gronin ger gemeentepolitie heeft nog geen enkel inzicht in de dood soorzaak van de man die gister middag in een sloot langs de Ou de Stadsweg in die stad werd aangetroffen. Het slachtoffer blijkt een 25-jarige inwoner van Groningen te zijn. Vandaag zou sectie op het stoffelijk overschot worden verricht. Het slachtoffer vertoont enkele ver wondingen in het gelaat. De poli tie houdt ernstig rekening met een misdrijf. Uitvoerig onder zoek op de plaats waar de man is aangetroffen heeft tot nu toe niets opgeleverd. De brandweer heeft gistermiddag een deel van de sloot leeggepompt maar ook dit leverde, evenals het inzetten van een speurhond, geen resultaat op. grote moeilijkheden leiden", al dus Wiegel. Wel acht de minister het mogelijk dat er kleine veranderingen in het ombuigingsprogramma komen „maar dan alleen als VVD en CDA het met elkaar eens zijn." Het Tweede-Kamerlid Jacobse (VVD) heeft zaterdag gezegd niet gerust te zijn op de houding van de CDA-fractie in de komende debatten over de bezuinigingen. „Maar de WD zal het CDA bui tengewoon hard houden aan de gemaakte afspraken", zo verze kerde hij. „De VVD zal het CDA eraan hou den niet meer gaten te schieten in het bezuinigingsbeleid. De VVD is niet bereid mee te gaan met af wijkingen in het beleid", aldus Jacobse, die erkende dat door de ze opstelling het risico van een kabinetscrisis levensgroot aan wezig blijft. Jacobse veronderstelde voor de VARA-radio dat Andriessen niet is opgestapt als minister van fi nanciën omdat er zo'n groot ver schil tussen zijn standpunt en dat van de overige ministers bestond. „Ik denk dat Andriessen zijn ei gen fractie niet vertrouwde. Hij heeft vlak voor zijn aftreden een gesprek gehad met Lubbers, en ik denk dat hij van Lubbers niet de garantie heeft gekregen dat de CDA-fractie niet aan de bezuini gingsplannen gaat sleutelen", al dus het VVD-kamerlid. Het afgelopen weekeinde is er druk overleg geweest tussen de CDA- top en premier Van Agt over de opvolging van Andriessen. Van Agt is er veel aan gelegen vóór morgen een nieuwe minister van financiën te kunrfen presenteren. Dan praat de Tweede Kamer ver der over het ontslag van Andries- BREDA (ANP) - Bijna 700 Neder landse ex-hartpatiënten waren zaterdagavond in Breda bijeen om de man te eren die hun leven heeft gered, dr. Denton Cooley, hartchirurg van wereldfaam en directeur van het Texas Hartcen- ter in Houston. Precies 984 Nederlanders zijn tot dusver dankzij de luchtbrug naar Houston door Cooley en zijn team geopereerd. Het afgelopen weekeinde was de chirurg in ge zelschap van zijn staf in Neder land, om het officiële startsein te geven voor het operatiepro gramma in het hartchirurgisch centrum "De Klokkenberg" in Breda. Hij deed dat door assisten tie te verlenen bij een hartopera tie. Het is niet toevallig dat juist Cooley voor de opening is gevraagd. Hij is namelijk de leermeester van de Nederlandse hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, die in "De Klok kenberg" de leiding van het hart chirurgisch team heeft gekregen. De aanpak van de hartchirurgie in "De Klokkenberg,' is recht streeks overgenomen van het Texas Hartcenter. Van der Schaar heeft er jaren geopereerd, de helft van het verpleegkundig personeel is er opgeleid en het eerste halve jaar heeft "De Klok kenberg" de steun van een top- chirurg uit Houston, dr. D. C. Wukasch. Van der Schaar verwacht binnen twee jaar de kosten van een hartingreep zodanig te hebben teruggebracht (en tegelijkertijd het aantal ingrepen te hebben opgevoerd)datdaneen begin kan worden gemaakt met de afbouw van de hartluchtbruggen. Nu is een operatie in Houston voor een Nederlandse patient goedkoper dan wanneer de ingreep in Ne derland zelf wordt verricht. Het lint in de bedoeling dat in "De Klokkenberg" uiteindelijk dui zend hartpatiënten per jaar wor den geopereerd. Hoewel de kosten van een hartope ratie in Nederland zijn vastge steld op 26000 gulden haalt geen enkel ziekenhuis dat, aldus Van der Schaar zaterdag op een pers conferentie. De Klokkenberg steekt er nog het gunstigst bij af met 30.000 gulden per ingreep, maar er zijn ook ziekenhuizen die het dubbele voor een hartopera tie declareren. In Houston kost de operatie inclusief de reis- en verblijfkosten nog geen 24.000 gulden. Critici verwijten dr. Cooley en zijn staf er een lopende band op na te houden, een hartfabriek. Maar de patiënten die er geweest zijn roemen zonder uitzondering het Amerikaanse systeem, waarin ondanks het hoge werktempo de patient centraal staat en er uiterst persoonlijk wordt behandeld. Cooley opereert in acht operatie kamers tegelijk. Hij verricht de kardinale ingreep en zijn assis tenten openen en sluiten de pa tiënten. DEN HAAG (GPD) - Over twee maanden is het niet langer moge lijk op gemakkelijke wijze in Egypte een rijbewijs te halen, dat dan in ons land voor een Neder lands rijbewijs kan «Worden in gewisseld. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) heeft vrijdag het stuk getekend dat dat onmogelijk maakt. Vele honderden Nederlanders die er in eigen land niet in slaagden een rijbewijs te halen, hebben de afgelopen maanden in Egypte hun heil gezocht. In dat land hoeft men aan slechts weinig ei sen te voldoen om een rijbewijs te krijgen. Dat zal over twee maanden niet meer kunnen, zo kondigde Tuijnman zaterdag voor de VA RA-radio aan. Dan kunnen alleen degenen die een halfjaar in Egyp te, en dan nog om zakelijke rede nen, wonen, een rijbewijs halen dat hier kan worden omgewis seld voor een Nederlands rijbe wijs. De minister kondigde verder aan dat zo mogelijk binnen een jaar zal worden begonnen met de in troductie van de zogenaamde wielklem, die het foutparkeer- ders onmogelijk moet maken zomaar weg te rijden. Zij moeten dan eerst langs het politiebureau om de klem van hun auto verwij derd te krijgep. De wielklem zal het eerst worden gebruikt in de grote steden met de meeste parkeerproblemen, te weten Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Eerst zal via ambtelijk overleg nog zeker moeten wor den gesteld dat het gebruik van de wielklem de overheid niet in juridische problemen brengt, al dus Tuijnman. Aan boord van de Nederlandse diep vriestrawler SCH- 108, Onderneming 2, heeft zich zaterdag een ontploffing voorgedaan, waarbij de eerste machinist, de uit Scheveningen afkomstige, 37-jari- ge J. B.,om het leven is gekomen. De Onderneming 2 van de in IJmuiden gevestigde rederij C. Vrolijk, bevond zich zaterdagmiddag in de buurt van het En gelse Lands End toen zich in de ma chinekamer van het schip een ontplof fing voordeed. De brand die daarop volgde, zette het schip in lichterlaaie. Te hulp gesnelde schepen namen 21 bemanningsleden, die het schip reeds hadden verlaten, aan boord. Nadat de brand, met assistentie van een helikopter, red dingsboot en het hospitaal-kerkschip De Hoop, bedwon gen was, werd giste ren aan boord van de SCH-108 het stoffe lijk overschot van de eerste machinist aangetroffen. De Onderneming 2 is een betrekkelijk nieuw vissersvaar tuig, dat na een drie maanden durende verbouwing zijn eerste reis naar de visgronden maakte. Het schip is niet ge zonken. Hoe groot de schade is, kon de rederij gisteravond niet meedelen. De geredde beman ningsleden worden vandaag in Neder land terug ver wacht. DEN HAAG (GPD) - Ook deze week zal nog in het teken staan van het aftreden van minister van financiën Frans Andriessen. Vorige week donderdag debat teerde de Tweede Kamer al in eerste termijn over het ge ruchtmakende aftreden van de ze minister. Het was op verzoek van oppositie leider Den Uyl dat dit debat don derdagavond laat werd afgebro ken. Hij onthulde toen dat An driessen een dag later - vrijdag dus - een persconferentie zou ge ven, waarin hy zijn aftreden zou toelichten. Daarbij zou ook de ontslagbrief van de minister openbaar worden gemaakt. Van Agt had dat tot dan toe gewei gerd. We weten inmiddels de resultaten. Andriessen verwijt de regering een vaag en ontoereikend bezui nigingsbeleid. Morgen zullen die verwijten zonder twijfel aan de orde komen als de Tweede Ka mer het debat over Andriessen's ontslag vervolgt. Wjj vroegen on ze vaste columnisten hun ziens wijze te geven op de ministerscri- Jacobse, VVD Mr. Frans Andriessen weg als mi nister van financiën. Voor de WD-fractie was dat bericht bui tengewoon moeilijk te verteren. Andriessen immers was de man (hij niet alleen overigens) die binnen het kabinet pal stond voor de noodzaak van ingrijpende be leidswijzigingen. die ook door de WD noodzakelijk werden en worden geacht. Het bericht over de ontslagbrief van Andriessen bereikte de WD- fractie pas laat die woensdag middag. Het was, tot op dat ogenblik, voornamelijk een in terne CDA-aangelegenheid ge weest. Die ochtend hadden im mers Van Agt, Albeda, Lubbers en Andriessen met elkaar ge sproken tjver de zakelijke tegen stellingen, die tussen Andriessen en Albeda waren ontstaan. Wat moesten de WD-ministers doen, wat de WD-kamerfractie? Het kabinet naar huis sturen, omdat kennelijk Andriessen geen kan sen meer zag voor een gezond- makend beleid? De consequentie (kabinetscrisis, verkiezingen, formatiepogingen, inwerken nieuwe ploeg) was: één tot an derhalf jaar in het geheel geen beleid. Een onredelijk alterna tief. Toen bovendien een dag later het kabinet te voorschijn kwam met het beleidsplan dat aan de vol strekt juiste eisen van Andries sen vrijwel geheel tegemoet kwam, werd de WD-keuze: doorgaan. Dat beleid echter zal dan ook moeten worden uitge voerd. Naar de mening van de WD-kamerfractie zijn de moge lijkheden van een pappen-en-nat- houden-beleid nu uitgeput. En daarmee de bereidheid van de WD om verdere concessies te doen. De erfenis van de CDA- man Andriessen zal door de WD zorgvuldig worden bewaard. Van der Doef, PvdA Al meerdere malen schreef ik over de politiek onvoorstelbare zaken die onder en door dit kabinet ge beuren. De punten waarmee par tijen zich tot voor kort hebben onderscheiden, vervagen; on duidelijkheid is troef en ongeloof is het resultaat. Het vertrek van de minister van financiën is een bewijs dat af en toe een grens wordt getrokken waarover men zich niet wil laten trekken, ook niet om redenen van persoonlijke of collectieve politieke macht. Andriessen had geen vertrouwen in zijn collega-ministers, dat de beoogde ombuiging van uitein delijk drie miljard extra ook in derdaad zou worden gereali seerd. Nóg minder vertrouwen had hij kennelijk in zijn collega van so ciale zaken, die bereid zou moe ten zijn om ook in 1981 de lonen te beheersen door toepassing van de nieuw ingediende loonwet. Het lijkt mij dat Andriessen van uit zijn eigen opvattingen die, zo als bekend, niet de mijne zijn, volstrekt gelijk heeft. De ervarin gen tot nu toe met de uitvoering van de tien miljard van Bestek '81 hebben bewezen dat bijvoor beeld WD'ers makkelijker pra ten over ombuigingen dan er zelf feitelijk aan meewerken. De WD-ministers, en met name onderwijsminister Pais, die- vroeger sprak van 20 miljard ombuigingen, hebben hun uitga ven verdedigd en eindeloos be knibbeld op de uitvoering van Bestek '81. Vervolgens stonden zij toe dat de CDA-fractie in de- Tweede Kamer er nog wat van afknabbelde, zodat Andriessen ook zonder de extra ombuigin gen moeite had met het uitvoeren van de eerder ge-maakte plannen. De WD moet maar aan de- kie zers uitleggen hoe uitgerekend deze- partij met minder bezuini gingen genoegen kon nemen dan de door haar zo bewonderde CDA-minister van financiën De Boer, CDA Na een onwaarschijnlijk lange pe riode is het kabinet eindelijk be vallen van een pakket maatrege len om het land uit de economi sche puree te halen, waar het langzamerhand in dreigt terecht te komen. Maar de moeder van de pasgeborene is het gehannes in middels zo zat geworden, dat ze er wel de brui aan heeft gegeven om zich nog verder met de borre ling te bemoeien en heeft het ge zin de rug toegekeerd. De moeder in dit geval is de minister van fi nanciën, Frans Andriessen. Na veel vijven en zessen werd in het kabinet besloten tot de toch niet misse ombuiging van 3 miljard, terwijl Andriessen zelf een om buiging van drie vier miljard nodig achtte. Was dat nou iets om over af te haken? Ik denk van niet, maar a) kwam die 3 miljard pas op tafel toen de sfeer er door het wekenlange touwtrekken binnen het kabinet bepaald niet beter op was geworden en het cri- sisspook al behoorlijk begon rond te waren; b) miste Andries sen het vertrouwen dat de zo moeizaam in het kabinet bevoch ten 3 miljard ook in de Tweede Kamer tegen alle daar te ver wachten kritiek in overeind ge houden zou worden. En zo door zijn vrienden in de steek gelaten en doorzijn bondgenoten verraden ging Andriessen uit de politiek. Met voor de achterblij vers de vraag: als het zo moet. moet het den wel so nodig? ik denk dat dat de komende dagen zowel voor het CDA als voor de WD de meest wezenlijke vraag is die men zichzelf daar in alle eerlijkheid maar moet durven stellen. Zelfs landsbelang als dat daadwerkelijk in het geding is, en dat is althans de enige tot nog toe gehoorde rechtvaardigings grond. kan dit soort elkaar poli tiek voor de bijl laten gaan nau welijks rechtvaardigen. BRINKHORST, D'66 Vriend en vijand hebben het aftre den van Frans Andriessen als minister van financiën geprezen als een moedige en principiële daad. Dat is terecht. Te weinig biedt de Nederlandse politiek voorbeelden van bewindslieden die hun politieke carrière op het spel zetten voor een zaak waar ze in geloven. Maar daar is het ook bij gebleven, ook al heeft hijzelf misschien gedacht dat het kabi net hem niet zou laten vallen. Duidelijk is dat het besluit van An driessen niet op korte termijn tot wezenlijke bijstelling van het beleid in de door hem gewenste richting zal leiden. Eveneens duidelijk is echter dat zijn vertrek meer is dan een incident. Het is een signaal, zowel voor regerings als voor oppositiepartijen. Op korte termijn heeft het kabinet het vege lijf gered, maar voor het kabinet is eventueel het signaal gegeven van een uitstel van exe cutie. Want juist de partijen op wie het kabinet steunt zullen er weinig begrip voor hebben dat uitgerekend de man die centraal stond in het kabinet, die de motor was achter Bestek '81die zelfs de aanleiding vormde voor het tot stand komen van het kabinet- Van Agt werd opgeofferd. Het is dan ook voorbarig om te ar gumenteren dat hiermee een ka binetscrisis is voorkomen. Aller eerst is nog verre van duidelijk dat het beleid van het kabinet het in de Kamer zal halen. H»t totaal van 3 miljard voorgestelde be zuinigingen is deela niet structu reel, maar alleen incidenteel. En de anderhalf miljard ombuigin gen van de uitgaven op de begro ting 1980 zijn volstrekt niet inge vuld en alleen voorzien van wol lige termen als onderuitputting, vermindering van prijsstelling en blokkade. Belangrijker nog is echter dat het kabinet iedere geloofwaardig heid tegenover zijn achterban heeft verloren en daarmee geen enkele legitimatie meer heeft overgehouden. Kamerradio Als u de kamerdebatten vib uw ka belradio kunt volgen, hoort u morgen eerst het vervolg van het debat over het aftreden van An driessen. Daarna staat een grote hoeveelheid stemmingen op het programma (onder meer over de begrotingen van justitie, verkeer en waterstaat, en over Staatsbos beheer). Afhankelijk van de duur van het Andriessen-debat zal vermoedelijk woensdag worden begonnen met de behandeling van de begroting van economi sche zaken. Daarbij komt ook deel 1 van de nota energiebeleid aan de orde. Ten slotte staat dan - voor woensdag of donderdag het functioneren van de BVD ter discussie in de behandeling van de verslagen van de vaste com missie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Meteoriet Een ongewoon heldere meteoriet heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half drie de omgeving van het Overijsselse plaatsje Denekamp in het licht gezet. Het spoor dat de vuurbol achter zich aantrok bleef volgens amateur sterrekundigen die het verschijnsel waarnamen, zeker een volle minuut aan de hemel nalichten. Kind verbrand - Het tweeenéén- halfjaar oude meisje Bluma Mar- cechesi is gistermiddag in een ca ravan aan de Floridadreef in Utrecht bij een brand om het le ven gekomen. Volgens de politie lag het kind alleen in de caravan, die stond op een niet gelegali seerde zigeunerstandplats, te slapen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7