Verlangens Leidse jeugd gebundeld op manifestatie 99 Slechte controle op invoer" ■w Record aantal scholen in zaalhandbaltoernooi »n goud onderwijs +NALEVJNG "SCHRIJNEND TEKORT AAN LEIDSE OPVANGADRESSEN" SLAAGS OP MAREBRUG Lezers schrijven LOON IN DE. vooropleiding Bezuinigen? Leiden in problemen Monumenten Groot tekort aan chemie-studenten MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 LEIDEN Hengelsport "De Bliek" viste de laatste wed strijd van het seizoen in de Oxide Vest en de Herengracht. De uitslag was: 1. en kam pioen '79-80 Chr. Schouten 27 stuks (1360 gram), 2. K. Schouten 11 stuks (1080 gram), 3. John Schouten 12 stuks(910 gram),4. J.v.d. Bijl 10 stuks (575 gram), 5. C.D. Zandvliet 8 stuks (570 gram), 6. H. Schouten 7 stuks (500 gram), 7. C. Zandvliet 6 stuks (460 gram), 8. C.v.d. Maat 6 stuks 450 gram), 9. C. v.d. Wijngaard 8 stuks (420 gram). 10. J. Zandvliet 5 stuks (380 gram). Femke De vrouwensoos "Femke" in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk is voortaan elke maandagavond van 20 tot 23 uur geopend. Om de openstel ling een feestelijk tintje te ge ven zal daar vanavond de zangeres van vrouwenliede ren Coby Schreier optreden. Indonesië In het trefcentrum van de Leidse Studenten Ekklesia aan het Rapenburg 100-102 wordt vanavond een avond belegd over Indonesië. Vertoond worden opnamen die een TROS-filmploeg onlangs in Indonesië maakte. Er wordt verder medewerking verleend door delndonesië-werkgroep. Aanvang 20 uur. Macrobiotiek In het restaurant "Nieuw Mi nerva" aan de Vrouwensteeg 11 wordt vanavond een bij eenkomst gehouden over ma crobiotiek. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Koen van dér Meer houdt over het onderwerp een lezing. Fancy Fair De bewonersraad van Ende geest organiseert morgen in alle zalen van het ontspan ningsgebouw een fancy fair. Er zijn diverse attracties die bezocht kunnen worden tus sen 14 en 1630 uur en 19 en 22 uur. 's Avonds is er een optre den van het majorettenkorps van het buurthuis "Morsch- wijk" en de groep "Polder geest". De opbrengst is bestemd voor uitbreiding van de dagl nachtverblijven van het die renpark van Endegeest. Hitchcock Deze week wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 de filmcyclus over Alfred Hitchcock afgesloten. Vanavond wordt er van deze "master of suspense" een film vertoond uit 1942 waarin na zi-saboteurs in Amerika lan den. Er zijn voorstellingen om 20 en 22.15 uur. LWHICOC-avond. De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit/COC houdt van avond een bijeenkomst in het pand aan de Nieuwe Rijn 20a Het motto is "Jong lelijk, mooi oud?" Na een korte inleiding wordt de film "Verdomde flikkers" gedraaid. De bij eenkomst begint om acht uur Forumdiscussie over bedreigde diersoorten LEIDEN - Mr. F. van der Assen, ambtenaar bij het ministerie var. CRM, was zaterdagmiddag de gebeten hond. Als hoofd van de afdeling flora- en faunabeheer van CRM is het zijn taak om de wet Bedreigde Uitheemse Dier soorten (BUD) uit te voeren. De LEIDEN - Drie mannen uit Zoe- terwoude raakten zaterdagnacht om één uur op de Marebrug slaags met drie mannen en twee vrouwen uit Leiden. Niemand liep eigenlijk noemenswaaridg letsel op, maar desalniettemin kwamen de acht zondagmiddag naar het politiebureau om elkaar te beschuldigen van mishande ling. De politie had zaterdagnacht één van de mannen uit Zoeterwoude als hoofdschuldige beschouwd en op het bureau gehouden. Zon dag raakte de politie het spoor echter bijster in het welles-nietes spelletje dat de twee partijen op voerden. wet wil de handel, in diersoorten, die in de natuur met uitroeiing worden bedreigd aan banden leggen. Dat dat lang niet altijd lukt werd zaterdag duidelijk uit een forumdiscussie in het Zoölo gisch Laboratorium aan de Kai- serstraat. De Leidse Werkgroep van de Ne derlandse Vereniging van Herpe- tologie en Terrarium kunde „La certa" wilde via het forum de sa menwerking tussen de leden van Lacerta en CRM bevorderen bij de uitvoering van de wet. Lacerta telt immers veel verzamelaars en kwekers van uitheemse dieren. De Wet BUD brengt hen al snel in -onplezierige- aanraking met ambtenaren van CRM, als zij bij voorbeeld nakweek willen ver handelen. Geen wonder dat van uit de zaal veel vragen en kritiek naar het hoofd van CRM-ambte- naar van der Assen werden ge slingerd. Zo speelde er het geval van een La- certa-lid, wiens tijgerpython in blijde verwachting was. De tij gerpython is een bedreigde dier soort in de natuur en valt dus on der de wet BUD. Om de jonkies te mogen verhandelen moest het Lacerta-lid ontheffing aanvra gen. Die ontheffing om de slan gen over te doen bleef te lang ach terwege. Volgens het Lacerta-lid had het te maken met de bureau cratie by CRM. Hij had de afne mers immers zorgvuldig gekozen met als criterium "het deskundig kunnen omgaan met slangen". CRM trok de deskundigheid van enige afnemers echter in twijfel. Toen het erop aan kwam, zat het Lacertalid met 41 tijgerpythons in de maag. Een ex-handelaar in uitheemse diersoorten viel Van der Assen aan op de "slechte" controle op de invoer van bedreigde dier soorten. Ex-handelaar Jansen uit Assen: "Met de KLM komen ze Nederland binnen. Kisten met duizenden kikkers worden aan gevoerd. De inspecteurs van CRM herkennen de beesten niet als bij de wet beschermde dier soorten. Elke week komen bij voorbeeld honderden krokodil len binnen". De heer Veen, van de douane in Rotterdam, rea geerde alert met "Noem de na men van de handelaars, dan kun nen we maatregelen nemen". Voor Van der Assen waren de op merkingen van de ex-handelaar Jansen nieuws. Tot nu toe zijn sinds de inwerkingtreding van de wet BUD in 1977 elk jaar slechts enkele tientallen dieren by han delaars in beslag genomen. Op- vangproblemen had de vangst de laatste drie jaar dus niet opgele verd. De dieren konden terecht bij dierentuinen, en een klein deel van dieren, waarvan de pre cieze herkomst bekend was, kon worden teruggevlogen. Van der Assen verdedigde zich tegenover Jansen door te wyzen op het ge brek aan inspecteurs om de han del in diersoorten te controleren. Hij deed een beroep op de Lacer- ta-leden met tips de helpende hand te bieden bij de uitvoering van de wet. De voorzitter van Lacerta, dr. O. Blaauw, wees op de noodzaak van een intensief contact tussen Lacerta en CRM om bureaucrati sche ontwikkelingen in de uit voering van de wet BUD te voor komen. Met name voor de handel in nakweekdieren vroeg Blaauw om tolerantie en zo weinig moge lijk papieren rompslomp. voor tvorltffoloffonl^oid LEIDEN - Het koor "Jan en alle man" stond er wat alleen bij, za terdagavond om acht uur in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Jan en alleman zou zin gen voor de bezoekers van de ma nifestatie Jongereneenheid '80"; "een uniek initiatief, omdat voor het eerst de belangenbehartiging voor studenten, werkende en werkloze jongeren gebundeld wordt", aldus de organisatoren van de manifestatie. Het publiek liet het echter afweten op de vroe ge zaterdagavond. Jan en alle man hield het voor gezien en ver trok weer richting Den Haag. Des te drukker werd het op de late zaterdagavond, op het slotfeest. "Een feest trekt natuurlijk meer publiek, dan discussie-bijeen komsten", zei een bezoeker. Hij moest lang wachten op de conclusies van de manifestatie die Harry Tontike van de Leidse Studentenbond (LSB) uiteinde lijk pas om half twaalf voor een volle zaal uitsprak. Het Leidse Volkshuis zat vrijdag avond en zaterdagmiddag wel flink vol. Vrijdagavond discus sieerde het kader van de vijf Leidse jongerenorganisaties, die zich op gemeenschappelijke punten als verbetering van in komen, onderwijs, huisvesting gevonden hebben, over het in komen. Conclusie van de KWJ, beweging voor werkende jonge ren, NW-jongerencontact, CNV werkende jeugd, de jongeren van LEIDEN - "Juist in Leiden zullen grote problemen ontstaan wan neer de regering de vorige week aangekondigde bezuinigings plannen uitvoert. In Leiden is de groep lager betaalden erg groot en die komt in moeilijkheden als de koopkracht achteruit gaat". Dit zei de secretaris van de FNV afdeling Leiden, Dick Wortel, af gelopen zaterdag op een manifes tatie tegen de loonpauze op het Stadhuisplein die was georgani seerd door een aantal linkse Leidse politieke groeperingen. De manifestatie moest ook dienen als "voorproefje" voor de grote FNV-protestbijeenkomst die morgenavond in de Stadsge hoorzaal wordt gehouden. FNV-afdelingssecretaris Wortel zei verder nog dat ook de FNV vindt dat er moet worden bezuinigd, alleen niet op deze manier. "De zwaarste schouders zullen de zwaarste lasten moeten dragen" zei hij. Volgens de organisatoren, verenigd in het "Komitee tegen de loon pauze" dreigt de regering met crisispolitiek ten koste van de gewone mensen.De grote on dernemingen worden rijker en werknemers worden aangeval len. Waar het geld zit, bij de olie maatschappijen en de grote be drijven, haalt de regering het niet", zo schrijft het comité in een pamflet. het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (OVB) en de LSB "Een beurs, jeugdloon en een uitkering zijn geen vetpot. Studenten, werkende jongeren en werklozen moeten voortaan vanaf achttien jaar recht hebben op het wettelijk minimumloon". Studenten krijgen op het mo ment met de hoogste studiebeurs nog zo'n slordige 2500 gulden minder dan een bijstandsuitke ring. Werkende jongeren van achttien jaar verdienen met het zelfde werk veertig procent min der dan volwassenen. Een werk loze jongere van achttien moet zich in de week met een uitkering van 170 gulden behelpen. Geen wonder dat Harry Tontike op de late zaterdagavond het inmid dels volgestroomde Leidse Volkshuis opriep om aanstaande dinsdagavond naar de FNV-ma- nifestatie in de Stadsgehoorzaal te gaan: "De Leidse jongerenor ganisaties in Jongereneenheid '80 moeten de FNV aansporen zich hard te maken voor de posi tie van jongeren. De huidige plannen van de regering-Van Agt betekenen een regelrechte aanval op die positie; plannen om de uitkeringen van werkloze jonge ren verder te verlagen; plannen om het minimumjeugdloon los te koppelen van het minimumloon, zodat we weer afgescheept wor den met een zakgeldje; verdere afbraak van het beurzensysteem zodat de universiteit nog meer het bolwerk van rijkeluiskinde ren dreigt te worden. De rege ringsplannen zijn gericht op het spekken van de ondernemers- kassen en op het verlagen van het levenspeil van de bevolking. Dit eist een hard verzet". "Jongereneenheid "80" stond za terdagmiddag in het teken van de vrouw: "De werkende en stude rende vrouw wordt in feite dub bel onderdrukt als jongere en als vrouw. Discriminatie op het werk, slechte kinderopvang, het beoordelen van vrouwen op hun lijf in plaats van op hun werk en het feit dat vrouwen minder in staat worden gesteld hun studie af te ronden dan mannen. Het vrouwencabaret "Lipstick" en het vrouwenkoor "De Sirenes" gaven met gevatte teksten nog tal van duidelijke voorbeelden van discriminatie van de vrouw. Toe spraken van een KWJ-vrouw en een studente konden zaterdag middag veel minder duidelijk maken wat "Jongereneenheid '80" voor het gezamenlijk op trekken van vrouwengroepen binnen de vijf jongerenorganisa ties kan betekenen. Veel verder dan de uitspraak "we hopen dat deze manifestatie de basis voor verdere samenwerking tussen vrouwengroepen legt" kon het niet komen, in een stad waar sa menwerking tussen vrouwen groepen al lang bestaat. "Jongereneenheid '80" op de vroege zaterdagavond in het Leidse Volkshuis: bijna geen volk op de been. Eerder op de dag en later op de avond was het echter gezellig druk. Sla je de krant open bij de pagina Leiden. Staat er een foto in van die fantastische gevel van de Remonstrantse kerk, die daar sinds jaar en dag opvallend in een stil Leids straatje (Middelweg) staat. En wat staat eer naast die foto? Een verhaal over plannen om die kerk te slopen. Kan dat nou zomaar? Waarom worden miljoenen uitgegeven om de Har- tebrugkerk, die uit dezelfde pe riode dateert, te restaureren, ter wijl over het behoud van zo'n prachtige gevel met geen woord gerept wordt? Er moet me nog meer van het hart. Waarom verdwijnen een vooreen de laatste, karakteristieke op haalbruggen uit de binnenstad? Zijn dut nou geen monumenten? Jaap Moggró Vollersgracht 2a LEIDEN LEIDEN - Ruim duizend jongens en meisjes van scholen uit de Leidse regio kunnen met plezier terug kijken naar het massale school-zaalhandbal-toer- nooi, afgelopen zaterdag in de Groenoordhallen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werd eert pro gramma van 205 wedstrij den afgewerkt. De initiatiefnemer van het toer nooi, de gemeentelijke sport- commissie Leiden, denkt er aan het toernooi volgend jaar in twee hallen te houden. Het voortgezet onderwijs kan dan zaalhandbal len in de Groenoordhallen, de ba sisscholen zouden terecht kun nen in de Vijf Meihal. Organisator H. Hoops hoopt dat hiervoor de nodige extra financiële middelen op tafel komen: "De meisjes en jongens van de basisscholen ra ken een beetje verloren in de Groenoordhallen. Het is te mas saal geworden. Van de basis scholen zijn er maar liefst 140 deelnemers meer dan vorig jaar. Het afhuren van twee hallen kost natuurlijk wel meer geld. Zonder financiële middelen houdt het op". Het is logisch dat bij een dergelijk massaal toernooi naast sport- vreugde ook ongelukjes gebeu ren. De EHBO moest 35 keer in actie komen om meisjes en jon gens weer op te lappen. Een deel nemer moest met een lichte her senschudding naar huis worden gebracht. Meisjes acht - tien: De Leerhoeve. Jongens acht - tien: Hartebrug- school (winnaar na het nemen van strafworpen tegen Het Ca rillon). Meisjes elf plus: Rudolf Steiner- school. Jongens elf plus: Rudolf Steiner- school. Winnaars van de afdelingen voor het voortgezet onderwijs: Meisjes twaalf - dertien: Bonaven- tura. Jongens twaalf-dertien: Rijnlands lyceum. Meisjes veertien - vijftien: Katho lieke Vakschool Galgewater. Jongens veertien - vijftien: Rijn lands lyceum. Meisjes zestien plus: Agnes scho lengemeenschap. LEIDEN - Er is een groot te kort aan chemiestudenten. Een forse stijging is op korte termijn noodzakelijk. Dit zei prof. dr. J. Reedijk bij het aanvaarden van het ambt van gewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit in de an organische chemie. Dat te kort komt onder meer door de verminderde belangstelling en de gedaalde populariteit in dit vak". In zijn oratie ging prof. Reedijk in op de volgens hem vaak negatieve publiciteit rondom de chemie en de chemische technologie. Als gevolg daar van verminderde de belang stelling en populariteit bij het publiek en aanstaande stu denten. In een analyse kwam prof. Ree dijk echter tot de conclusie dat de oorzaak hiervan vooral bij de chemici zelf moet wor den gezocht. "In de eerste plaats zijn er vooral in het verleden nogal eens fouten gemaakt, waarvan de gevol gen in het milieu thans (soms) nog zijn te merken. In de tweede plaats is de'voor uitgang in de chemische analyse zo spectaculair ge weest, dat van vrijwel elke stof in de samenleving is aan te tonen dat hij schadelijk is voor de gezondheid of zelfs kankerverwekkend zou kun nen zijn. De daarop gerichte publikaties, vaak gevolgd door maatregelen van de overheid, versterken de "Chemobofie" bij het publiek alleen maar", aldus prof. Reedijk. "Ten derde hebben de cnemici de voorlichting via de pers aan het publiek flink ver waarloosd. Dit betreft niet alleen de voorlichting als er ergens iets misgaat of een mi lieuprobleem aan de orde is, maar ook positieve bericht geving over de resultaten van chemisch onderzoek en de toepassing daarvan". Spelmoment tijdens een van de ruim tweehonderd wedstrijden diezaterdag in de Groenoordhallen werden gespeeld in het schoolzaalhandbaltoernooi LEIDEN - "Er is in Leiden echt een schrijend tekort aan opvanga- dressen. Als we het dubbele be stand zouden hebben konden we nog niet aan de vraag voldoen." Sobere geluiden van Dick Jonker van het project Opvangadressen, dat mcnse.i in crisissituaties vaak kinderen - tijdelijk aan een gastgezin wil helpen. Het afgelo pen jaar werd maarliefst 146 maal een beroep gedaan om tijdelijk plaatsing. Slechts in 28 gevallen lukte het ook iemand bij een op- vangadres ofwel gastgezin onder te brengen. Eén van de oorzaken van dit geringe aantal is volgens Jonker het beperkte bestand aan opvangadressen. Zo beschikte het project begin vorig jaar over slechts twee adressen. Eind 1979 waren dat er tien geworden. De behoefte is echter vele malen gro- Het project Opvangadressen werd twee jaar geleden in het leven ge roepen en ondergebracht bij de Vrijwilligerscentrale aan de Lan- gegracht. Doel was en is de wer ving van gastadressen voor vooc een korte tijd mensen onderge bracht kunnen worden. Gedu rende deze tijdelijke opvang wordt gezocht naar een definitie ve oplossing voor de gast. Jonker denkt dat de animo om zo'n tijdelijke gast in huis te hebben ook gering is omdat de gastou ders de beschikking moeten hebben over een aparte ruimte voor de logé. Ook is het belang rijk dat er regelmatig iemand thuis is om naar de problemen van de gast te luisteren. En verder hebben de meeste opvangge/.in- nen een voorkeur voor jongere gasten, terwijl de groep van 14 tot 21 jarigen de grootste behoefte aan onderdak heeft. Voor mensen in crisissituaties die tijdelijk ergens onderdak moeten hebben wordt door het project bij gebrek aan beter naar oplossin gen gezocht als hotels, opvang buiten Leiden of naar een soort gelijk project in Alphen aan den Rijn. Sommige kinderen moeten tijdelijk worden opgevangen in een kindertehuis - een lang niet ideale oplossing. Om wat meer adressen te werven en de bekendheid van het project Opvangadressen wat te vergro ten wordt dinsdag 26 februari een informatieavond gehouden. Ie dereen die wat meer wil weten over wat het betekent om gas touders te zijn kan vanaf acht uur terecht in het gebouw van de Vri j w 111 i gerscen trale, La n ge - gracht 246a. Ook kan schriftelijk informatie worden toegestuurd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3