Imperium doet goede keus met eenakters Geslaagde danspoëzie LIEVE CHOCO MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 VARIA Sara, die nu vier jaar en acht maanden oud is, heeft tijdens de Olympische Winterspelen, maar niet in Lake Placid, ook twee gouden medailles ver overd. Eerst is ze, losbandig, zonder door de zwemjuf te zijn geduwd of zelfs maar door handreiking geholpen te zijn, in het diepe gesprongen, en daarna heeft ze voor het eerst los gefietst. Eigenlijk was ze nogal bange- poeperig wat het springen be treft. Terwijl de andere kleu ters uit haar klas al frank en vrij eigener beweging van de kant in het ondiepe sprongen (zij het met de plastic drijf- kurken om), begon Sara meestal te piepen in de rich ting van de tribune op één hoog, waar de ouders hun ze nuwen zo goed mogelijk in bedwang plegen te houden. ,Jk voel me niet lekker!", riep ze dan, of ze kreeg opeens grote aandrang om naar de wc te gaan. En als ze dan toch aan de beurt kwam, moest de zwemjuf haar wél een hand geven en haar min of meer van de kant duwen, want an ders kwam er niets van. Ik begreep dat niet zo goed, om dat ze thuis wel levensge vaarlijke sprongen maakt van de tafel op haar bed, zo dat je haar moet smeken dat nooit meer te doen, omdat ze toch een keer met haar kop te gen de muur knalt of door een te korte sprong haar been breekt als ze het bed net niet haalt. Waarom ze dat dan wel durfde, en niet zo'n zachte sprong in Morpheus' natte armen dorst te riskeren, was keer doorheen, dus ik bedacht een list. Of die pedagogisch verant woord wasweet ik nietik heb mijn twijfels, maar ook onpe dagogisch vond ik hem ver antwoord, dus voQTuit maar. Sara had al enige tijd haar zinnen gezet op die grootste verworvenheid van the Ame rican Way of Life (na de Ford en de hamburger), de Barbie pop dus, en omdat je als vader en moeder soms, terwille van je kinderen, een stap terug moet doen op het punt van de goede smaak, besloot ik dat Sara een Barbie kon winnen door vrij en blij en losjes van de kant in het zwembad te springen. Sparen Nu moet ik er eerlijkheidshalve bij zeggen.dat ik enige dagen eerder al gezegd had dat zij die Barbie-pop bij elkaar kon sparen. Zo'n kreng kost al gauw f19,90, dus sparen met een kwartje per week was wat uitzichtloos voor een klein kind, daarom bedacht ik dat ze elke dag zowel van mij als van mijn vrouw een kwartje zou krijgen. Die moest ze dan braaf in haar spaarpot doen, zodat ze na veertig dagen een Barbie-pop bij elkaar zou hebben gespaard. Zo bleef het spaarproject nog enigszins overzichtelijk voor haar, en tegelijk zouden we op die ma nier haar spaarzin aanwak keren, een deugd die haar ou ders nooit ten deel is geval len. Maar nu had zich dus opeens dat springen in het zwembad tussen haar spaarzin en die Barbie-pop gedrongen, want ik zei dus: .Moet je horen, als je vanmiddag uit jezelf in het water springt, krijg je meteen, die Barbie-pop, dan hoefje er niet voor te sparen!" Ze over woog het voorstel en zei: Jk spaar er liever voor". In het zwembad echter overwon ze haar weerzin tegen die sprong in het ongewisse, en nadat ze het één keer ge waagd had en het tot haar verbazing had overleefd, sprong ze nog acht keer uit ei gen beweging in het ondiepe, dat nu ook weer niet zo ondiep is dat ze niet kopje onder ging. Haar gouden medaille! Nu is ze er voorgoed doorheen, dachten we. De week daarop sprong ze zelfs in het diepe, op voorspraak van de zwemjuf, maar weer een week later had ze haar oude vertrouwde angstgevoel weer terug, en wou ze bij godsgratie alleen nog in het ondiepste ondiepe springen: een eervol zesde plaatsje na de gouden me daille, net als Annie Borckink dus. Fietsen Met het fietsen ging het een stuk beter. Mijn vrouw had de twee extra steunwieltjes bezijden het achterwiel van haar klei ne fietsje Chasséplein, ge haald, en ik ging met haar naar het schoolplein voor het vervullen van de taak die alle vaders eens in hun leven op zich dienen te nemen: hollend naast de fiets je kind vast houden als het voor het eerst echt leert fietsen. Ik herinner me nog goed dat mijn vader dat ook heeft gedaan. Ik denk dat ik al acht jaar was, ik kreeg voor mijn verjaardag zo'n tussenmaatfietsen we gingen op een zondag oefenen in de Wassenaar-Obdam- straat bij het Chasséplein, want dat was een doodlopend straatje zonder verkeer. Verkeer bestond in die tijd trouwens nog niet. Na een paar keer met me heen en weer gehold te hebben, de fiets aan het zadel vasthoudend, achtte mijn vader mij rijp voor een rondje los rond het plein voor de Chassékerk. Daar ging ik! Op datzelfde moment ging de kerk uit, en slingerend, niet wetend hoe te remmen, dus tamelijk in paniek, werkte ik me door de massa heen. Een betere vuurdoop was niet denkbaar! Sara had het mak kelijker. Ik dacht even: ze leert het nooit, ze kon haar voeten niet op de trappers houden en vergat te sturenmaar zie, na vijf minuten fietste ze al van me weg en kon ze het. En dan te bedenken dat het Zuider- bad in Amsterdam vroeger eenfietsmanege was, waar de dames een cursus fietsen kon den volgen! Een scène uit "De droom van Amerika' -LEIDEN - Het Microtheater Impe rium heeft twee eenakters op het repertoire genomen; het zijn "De i droom van Amerika" van Ed- t ward Albee en "Stemmen" van Walter Momo. Bij het betreden van de toneelzaal werd het publiek afgelopen zaterdag avond direct al geconfronteerd met een pa, die tv kijkt, puzzelt en af en toe indommelt. In de "normale" gesprekken met snibbige mams teen prima rol van Ineke de Vos) en met seniel- bijdehandse oma (die in de ro lopvatting van Ans Alting 'soms net iets te karikaturaal overkomt) klinkt steeds het dreigement door, dat er bezoek komt en oma zal worden "opgehaald". Wan neer dan uiteindelijk een zekere mevrouw Barker (een charmante rol van Marijke Nesselaar) op be zoek komt, blijft lang onduidelijk waarvoor zij nu eigenlijk is uitge nodigd. Het verhaal van oma lijkt hier de oplossing te brengen; paps en mams verlangen genoegdoening van mevrouw Barker voor het merkwaardige "keuteltje", dat zij 20 jaar geleden bij haar hebben geadopteerd en dat - mede door de "behandeling" van mams - ge storven is. Wanneer "de droom van Amerika" - een jonge man, die de tweelingbroer van het "keuteltje" blijkt te zijn - ten to nele verschijnt, grijpt de vertrek kende oma de gelegenheid aan om hem paps en mams als ver vanging voor het gestorven "keu teltje" aan te bieden. Het zo onwillekeurig begonnen stuk wordt dan door oma abrubt afgebroken met de illusie door brekende woorden, dat door het stuk hierbij te laten het een blij spel kan blijven. Met deze eenak ter van Albee presenteerden de lederf van Imperium het publiek een prachtig voorbeeld van ab surd theater. Een goede keus van dit gezelschap, dat deze keuze opk wist waar te maken. Juist Voor de vanzelfsprekendheid, waarmee de absurde realiteit ge creëerd moet worden, wisten vrijwel alle spelers de juiste tojpi te treffen. Veel dichter bij wat doorgaans als de realiteit wordt ervaren stond de eenakter "Stemmen", die Im perium in de pauze bracht. Het is waarschijnlijk de korte duur, die deze eenakter zo aardig maakt. Gewone mensen praten in loge ment Kaiser over de vlooien m een aquariumbak, die een van de mensen heeft meegebracht. Vijf mensen beginnen een gesprek over die bak vanuit hun interesse voor die bak, hetgeen steeds op het verdwijnen van één van de vlooien en op een stoeipartij uit loopt. In beide eenakters zijn het dé in termenselijke verhoudingen en de herkenbaarheid daarvan, waar het volgens het programma om gaat. Met een minimaal gebruik maken van decor is het dejeden van Imperium in de regie van Kees Visser gelukt om ook in de uitvoering deze thematiek cen traal te stellen. Tot en met 29 maart hebben nog elke vrijdag en zaterdagavond in het theater aan de Oude Vest voorstellingen plaats. WIJNAND ZEILSTRA LEIDEN - Karin Chen en Cees Brandt zijn nog niet héél erg bekend. Ze zijn wel gezegend met talent. Een danser en een danseres, die druk doende zijn dit talent te ontplooien. Ze zijn technisch goed ge- schoold en ze hebben beiden veel gevoel voor thea ter. Wat ze op het podium ten loon spreiden is echter verre van theatraal. Integendeel, beiden geven dui delijk de voorkeur aan de subtiliteit van het kleine gebaar, van de vloeiende lijn boven de uitbundigheid van het veelal spektaculaire ensemblewerk. Cees Brandt knipoogt daarbij weieens naar de humor, bij Karin Chen staat tot nog toe steeds het poëtische voorop. Na zich in een vorig seizoen als zelfstandig danspaar met een eigen voorstelling verrassend te hebben gepresenteerd, keerden beide voormalige leden van het Scapino-ballet met hun tweede pro gramma, "De andere kant", naar het LAK-theater terug. Dat de toeloop zaterdagavond vrij klein was, valt te betreuren. Het tweetal mag dan nog geen grote naam hebben, hun verdiensten op zowel choreogra fisch gebied als op het uitvoerende vlak zijn onmis kenbaar. Cees Brandt overtuigde meteen al met zijn knap uit gewerkte solo "Als de wereld plat was Behecist uitgevoerde bewegingen met moeilijk balanswerk, waarbij gebruik wordt gemaakt van enkele kleding stukken, die het tragi-komische effect moefen hel pen verhogen. De solo "Af en toe" van Karin Chen is gemaakt in opdracht van CRM. Haar enige attribuut is een stoel. Veel méér heeft deze jonge danseres met haar bij zonder gevoelige expressie trouwens niet nodig. Ze straalt enorm veel lyriek uit en zet mooie, vloeiend in elkaar overlopende lijnen uit. Pure danspoëzie ook in "Druppels zonlicht", een door Cees Brandt en Ka rin Chen heel harmonisch uitgevoerd duet. Een belangrijk element in het optreden van dit dans- duo vormt de belichting, waarop overigens weinig aan te merken viel. De drie programma-onderdelen leken hier en daar wat lang uitgesponnen, maar dat één danser en één danseres een avond lang de aan dacht van het publiek gevangen weten te houden mag toch wel een verdienste heten. Cees Brandt en Karin Chen beschikken over veel fan tasie, van waaruit dit creatieve duo ongetwijfeld nog meer opmerkelijke dingen kan gaan doen. PIETER C. ROSIER FRED BASSET De avonturen van Jommeke RUSSISCHE KOOLSOEP Zrt ren stuk osscschon- kclopmet 1.51 koud wi- trr en wat zout. Temper het vuur tot zeer laai; als het wutiT a.in de kook komt en schuim af. Voeg takje* peterselie en selderij toe. stukjes prei, wortel en citroen en een theel. kummrl- Laat de bouillon 3 uur trekken. Snipper een grom kooltje en een Roudreinet ragfijn en lont dit 20 min in de bouillon koken. Ver wijder eerst de peterse lie en selderij. Roer de inhoud van I bekertje bloem en enkele lepels MriBH bouillon tot een dun papje en giet dit lungzaam hg de soep. Blijft daarbij steeds goed roeren. De soep mag hierbij niet echt uiin de kook komen om schiften te voorkomen. WINA BORN Agenda Leidse bioscopen LUXOR: "Rabbi Abraham in het Wilde Westen", da. 2.30, 7 00 en 9.15 uur, al. Nachtvoorstelling: "Magnum Force", vr enza. 11.30 uur, 16 jr. CAMERA "Het geheim van Bear Is land". da. 7.00 en 9.15 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Lucky Luke en de 4 Daltons", za. en woe. 2.30, zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Lost and found" vr en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO L "Thunderball", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jr. LIDO 2: "Die Blechtrommel', da. 2.30en 8.00 uur, 16 jr. LIDO 3: "Courage fuyons", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. 2.30 uur, al. Kindermatinee: "Tekcnfilmcaroussel", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur. STUDIO: "La Luna", da. 2.30 en 8.00 uur, za. zo. en woe. alleen 8.00 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Jungleboek", za. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. TRIANON: 'Tess", da. 2.00 en 8.00 uur, 16 jr. REX: "Verpleegsters all-in", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Het heetste hoertje aller tijden", vr. en za. 11.30 uur. 16 jr. 'Bioscopen Alphen EURO 1: "Escape from Alcatraz", da. 6.30,9.00 uur, do., vr., ma. en di. ook 1.30 uur. zo. 4.00, 6.30 en 9.00 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Q en Q", za. zo. en woe. 1.30 uur. Nachtvoorstelling: "De groene baret ten", za. 12.15 uur, 16 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve'van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diacones senhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30^19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag tlm irrijdag 1830-18.45 uur Za terdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten:wanneer' voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le an 2e klas 11-11.30, 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3c klas 13.30-14.15 en 18.30 10.30 uur. Kraamaf deling 13.30-14.15 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). EURO 2: "Mad Max", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "De terugkeer van Dracula", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Het geheim van Bear Island", da. 1.45, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. za. ook 12.15 uur, 12jr. EURO 4: "Draculada. 2.00,7.15 en 9.45 uur, zo. 2.15,4.45, 7.15 en 9.45 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Zware lading", za. 12.15 uur, 18 jr. Bioscoop Voorschoten GREEN WAY: 'Terug naar het Poseidon avontuur", vr. en za. 7.00 en 9.15 uur, zo. 4.00 en 6.15 uur. woe.'8.15 uur, 12 jr. "Halloween", zo. en ma. 8.45, di. 8.15 uur. 16 jr. Kindermatinee "Lucky Luke, de balla de van de Daltons", za. 2.00 en 2.45 uur, zo. 2.00 uur, woe. 2.00 en 3.45 uur. c^udCyiieuius 25 februari 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: De sterkte van het corps mari niers bedroeg op I januari jl. aan wal 33 officieren, 1097 onderofficieren en minderen, te zamen 1130; aan boord 6 of ficieren, 1004 onderofficieren en minderen, te zamen 1010. Derhalve bestond de gezame- lijke sterkte uit 39 officieren, 2101 onderofficieren en min deren, te zamen 2140. De be paalde sterkte is vastgesteld op 2238; er ontbreken derhal ve nog 98 man. Blijkens een algemeen overzicht van de schepen en vaartuigen van oorlog, telt de Nederlandsche zeemacht: 55 schepen tot ver dediging van de kusten, zee gaten, reeden en stroomen; 20 schepen voor algemeenen diénst; 28 schepen voor bij zondere diensten en 32 sche pen der Indische militaire marine. Te Posen werd een dame in den schouwburg onpasselijk; men speelde "Les Cloches de Cor- neville". Een der toescfrou- wers riep: "Water!" en nu dacht hetpubliek dat er brand was ontstaan. Iedereen haastte zich heen te gaaneen trap stortte in en door het ge drang vielen er twintig doden en vijftig gewonden. Vijftig jaar geleden: Nadat oud-president Coolidge en vice-president Curtis van Amerika in den laalsten tijd door anonyme brieven ge waarschuwd werden tegen op hen beraamde aanslagen ontvangen thans ook ver scheidene senatoren geheim zinnige brieven, waarin bomaanslagen worden aan gekondigd. Men zou het spei- caal voorzien hebben op het Kapitool, waarom de autori teiten een verscherpte bewa king van dit gebouw hebben ingesteld. De zij-ingangen tot den Senaat zijn gesloten. Slechts de hoofdingang ver schaft toegang tot den Senaat en iedere bezoeker wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Bovendien is de wacht voor het Kapitool versterkt door politie en re chercheurs. De dreigbrieven schijnen in verband te staan met de bestrijding van d" smokkelarij - er alcobsl In Italië heeft zich een lawine ramp voorgedaan bij BoUjg- nala. Het aantal tlOChtqffcn dat aanvankelijk op tien werd geschat, is intusschen gestegen tot negentien.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21