Pernix: klein wonder toch nog geschied F oreholte maakt geen fout: 8-6 Leiden scoort er bij Stars lustig op los Uitstekend weekeinde voor Leidse Trotters Micro-korfballers kampioen, tot eigen verbazing Bowler Scheffer imponeert Defensief sterk spel MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 HAARLEM - Stars is het slachtoffer geworden van het 'herboren' Parker Lei den. De Leidse basketballers kampten de afgelopen we ken met oververmoeidheid, maar in het Europese top- duel tegen Gabetti Cantu hervonden de pupillen van Blom zichzelf. Afgelopen weekeinde zetten zij de posi tieve prestatiecurve voort. Hoewel Stars eerder in dit seizoen in een uitstekend duel thuis met slechts één punt had verloren, was het treffen nu een walk over voor Leiden. Smaakmaker Tony Parker mocht dan wel tot een totaalscore van 37 punten komen, maar hij kon niet verhinderen dat zijn ploeg met 96-132 verloor. Blom, die wederom niet de be schikking had over Harry Kip (waarschijnlijk is hij voor het duel tegen Varese weer topfit) en Roy Leijsner (licht geblesseerd), zag zijn pupillen in de beginfase goed verdedigen. Vanuit die ge sloten defensie sloegen de Leidenaars ook al snel een gat van vijftien punten, dat SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Schotpercentage 69.... nog voor de rust tot 26 pun ten verschil (42-68) werd uit gebouwd. Het duo Janbroers/Perrier mocht dan wel over het eerst sinds zes duels de beschik king hebben over de Ameri kaanse center Wayne Arm strong, maar hij had bij John Washington geen kans onder de borden. Terwijl ook Ervin Giddings het op de momen ten dat zijn landgenoot aan de kant vertoefde het niet onverdienstelijk deed. Arm strongs' ploeggenoten Emill Hagcns en Tony Parker pro beerden daarom zo veel mo gelijk de bucket te mijden en schoten derhalve veel van afstand. Die spelwijze bete kende dat Leiden heer en meester onder eigen bord was. Ervin Giddings kon daardoor een tiental re bounds pakken cn blocktc ook nog vijf schoten. Over cijfertjes gesproken. Leiden schoot maar liefst 69%, waarbij vooral de schotper centages van Mitchell Plaat (82%), Woudstra (82%) en Washington (100%) er moch ten zijn. In de tweede helft wisselde Blom al zijn spelers, waar door vijf spelers in de twin tig punten konden komen. Stars probeerde de achter stand nog wat terug te schroeven door over te scha kelen op een zone. Toen dat niet lukte kreeg het duel een open karakter, waarin dunks van Giddings, Bruinsma, Armstrong en Parker er voor zorgden dat het duel in de uitverkochte Beyneshal toch Scores Leiden: M. Plaat 21, C. Plaat 7 (50%), Giddings 24 (67%), Bruinsma 21 (63%), Woudstra 23, Washington 15 cn Kruidhof 21 (57%,) punten. LEIDEN - Nog voordat het basketduel tegen JRC Boxtel begon, verkeerde Nijssen Trotters in een fee stroes. De avond voor dit met 76-70 gewonnen duel had de complete selectie van Ben van Cleef niet ge traind, maar was naar het topduel in de eerste divisie Jumpers - SO VB geweest. Een zege van Jumpers zou betekenen dat de promotiekansen van Trotters aanmerkelijk stijgen. In een "ouwe mannen basket balduel, dat in een rolstoeltempo werd afgewerkt verloor ranglijstaanvoerder SO VB met 92-62. Omdat Trotters wel zegevierden hebben de Leidenaars de koppositie overgenomen, terwijl Jumpers en SOVB op een gedeelde tweede plaats staan. Het duel tegen JRC Boxtel was overigens van een ma ger gehalte. "De kleine overwinning is te danken aan de minder scherpe leiding aan de kant, die zeker nodig was", bekritiseerde de snotterende Trotters- coach zichzelf. In de eerste helft nam Trotters duide lijk afstand (39-28), maar na de basketwisseling zakte het treffen naar een bedenkelijk niveau. Vooral on der de borden misten de pupillen van Van Cleef de nodige kansen. Scores TVotters: Kop 20, Pley 16, Moerer 11Ruysenaars 10, Berendsen 9, P. Paulides 8 en R. Paulides 2 punten. P/Leiden Ook de dames van Parker Leiden verkeerden afgelo pen weekeinde in een feestroes. Zij wonnen voor de derde achtereenvolgende keer van mede-koploper Juventus. In een uitstekend duel. waarbij de ploegen zeer voorzichtig openden en het accent op de verde diging lag, ging de ploeg van Rob de Vries met een minimale voorsprong (26-26) de rust in. Conditionele problemen bij de Leidse eerstedivisionist straften de Schiedamse meisjes vervolgens goed af. Juventus leek op een zege aan te sturen, toen de ploeg een 39-30 voorsprong nam. Leiden schakelde evenwel over op een ander systeem en won met 45-55. Ria de Wit (15) en Miriam van Schaik (18) waren de produk- tiefste speelsters. L/Leiden Ten slotte was er ook winst weggelegd voor rayon-eer steklasser Luba. In sporthalBrockplein werd Bin nenland met 87-66 (rust 39-28) verslagen. Coach Jan van Bemmelen miste zijn langste speler, Jaap de Waard. Rolf van Oort en LodewUk Devilce vingen dat verlies goed op. Alleen de laatste moest het fou- tenfestijn in Leiden (het team verzamelde 30 per soonlijke fouten) vroegtijdig inet zijn ploeggenoot Bert van de Markt van de kant bekijken. René Kal lenberg (17) en Rolf van Oort (16) waren de topsco rers. LEIDEN - Terwijl de Hoofdklassers in de micro-korfbal- competitie het afgelopen weekeinde alleen maar binnen de lijnen kwamen om prestigeduels uit te vechten (zo werd kampioen Deetos door Allen Weerbaar met 12-22 de eigen hal uitgeveegd en ging kampioen PKC uit de afdeling B eveneens met een gevoelige nederlaag naar huis: 14-7) moesten in de Overgangsklasse en in de Eer ste klasse nog vele degradatie- en kampioensbeslissin gen vallen. De grootste verrassing kwam uit Leiden. Pernix, dat zaterdag- LEIDEN - In de Leidse bowling wereld werd gisteren op sensa tionele wijze een nieuw record gezet. Tjeerd Scheffer, speler van Formule Leiden, pakte de heren- titel van de Bowling Bond Leiden Zuid-West met een gemiddelde, dat regelrecht thuishoort in de Nederlandse top. Hoewel hij een totaalserie draaide van 3282 (gemiddeld 205 over 16 games) mag Scheffer zich door de aanwezigheid van twee Leidse bowlingbonden geen Leids kampioen noemen. De prestatie is er echter niet minder om. fn de BBL (banen in de Mors) werd Dies Verburg kampioen van zijn bond met een gemiddelde van 187 (2992 plus 355). Hij moest na dat de finale was gespeeld nog twee extra games gooien, omdat Paul Rooy, de latere nummer twee, na 16 games hetzelfde aan tal kegels had omgeworpen. Ver burg greep de titel alle catego rieën met een verschil van 21 pins. Aan de Boshuizerlaan was vanaf het begin eigenlijk geen span ning meer rond de eerste plek. Al na zes games-single stond Tjeerd Scheffer (in 1977 Leids kam pioen) op een totaal van 1262 (gemiddeld 210) en liet alle ande ren ver ahter zich. Kees Verboon stond toen al tweede, welke klas sering hij consolideerde tot het einde van het tournooi. Ger Scheffer legde fraai beslag op de derde positie. Spannender was de finale om het dameskam pioenschap. Lenie Blom, die de singlebeker al op zak had, bleek sterk genoeg om Inge Lek voor te blijven en werd zo de eerste da meskampioene van de bond in Zuid-West. Lek bleef op haar beurt Bennie van Schoonder- woerd den Bezemer sterk voor. De doubletitels kwamen ook bij genoemde kampioenen terecht. Scheffer won deze samen met broer Jim, terwijl Blom de prijs binnensleepte met Petra van Loef aan haar zijde. Spannender Op de bowlingbanen aan de Ples- manlaan ging het er spannender aan toe. Nadat de enkeltitel bij Paul Rooy was terecht gekomen (1143), viel Rooy terug tijdens de doublegames. Verburg pakte hier zijn winst en ging als hoog geplaatste de eindstrijd in. De voormalige jeugdkampioen leek de leiding te verspelen in de laat ste game, Paul Rooy nestelde zich naast Verburg (beide 2992), waardoor twee extra games no dig waren. De speler van Mode boys bleek toch sterker en be reikte hiermee zijn eerste senio- rentitel. Derde werd Mike van der Stok. Titelhoudster Paola de Leeuw kwam niet erg uit de verf. Al na de eerste zes spelen stond zij vierde, terwijl Hennie Klom de leiding reeds stevig in handen had. De Leeuw kon nog terugkomen tot een verschil van 10 pins tijdens de finale, maar moest Klom uit eindelijk met een verschil van maar liefst 145 pins voor laten gaan. Een waardig opvolgster van de ex-Nederlandse selecties peelster (junioren). Petra Kort bezette de derde plaats. De prij zen bij de doubles gingen naar Dies Verburg, die samen met Louis Petitjean het "goud" ver- cverde en bij de darnes naar Pa ola de Leeuw en Henriëtte van der Hoeven. middag meteen gehavende ploeg de laatste wedstrijd afwikkelde en zich vier wekken geleden al ver zoende met een tweede of derde plaats in de Eerste klasse A, zag kampioenskandidaat Excelsior in Sassenheim zaterdagavond verrassend verliezen van het reeds gedegradeerde TOP (8-7en werd daardoor, omdat ook Tjoba dat in punten gelijk stond met Pernix eveneens verloor van VES de meest onverwachte kampioen. Want het Leidse Per nix zag zelf kans de wedstrijd te gen Kinderdijk met 7-10 te win nen. Pas toen de wedstrijd TOP-Excel- sior was beëindigd, realiseerde de Pernix-ploeg dut men daar door eveneens gepromoveerd was naar de Overgangsklasse. Een prestatie van de eerste orde, want de Leidse ploeg speelde één jaar geleden nog in de tweede klasse. Triest Naast het geweldige resultaat van Pernix staat het trieste beeld van Fides Pacta. De Leidse ploeg die bij de start van de micro-competi tie door velen werd getipt voor een goede klassering heeft het in de Overgangsklasse niet kunnen bolwerken. De laatste wedstrijd tegen Rapiditas werd een neder laag (13-9), maar ook een over winning zou niet meer hebben gebaat, want Trekvogels uit Rot terdam, dat één punt boven de Leidenaars stond, won zijn laat ste wedstrijd van rodelantaarn drager DOS en werd zodoende onbereikbaar voor Fides Pacta. Een triest gegeven temeer omdat de verjongde Fides Pacta-ploeg het hele seizoen geen slechte in druk achterliet. Echter, de tegen standers in de Overgangsklasse C waren wat betreft de onderste vijf plaatsen geheel aan elkaar ge waagd. Van een uitgesproken zwakke ploeg was geen sprake, zodat voor elk puntje tot de bo dem van het kunnen moest wor den gestreden. Een te zware op gave, zoals nu gebleken is voor de Leidse ploeg. Vreugde In de Eerste klasse B is de tweede degradant nog steeds niet be kend. De Algemene, dat met 14-11 van Zuiderkwartier won, zag Kwiek in Den Haag juist dat ene punt verspelen, wat noodza kelijk was geworden om een be slissingswedstrijd te forceren. De vreugde in het Algemene-kamp kon niet op, temeer omdat men er eigenlijk niet meer op had gere kend. De Danaïden gebruikte de laatste competitieronde om nieuwe ta lenten te testen: Eric Peters en Ilonka v. d. Steen voldeden uit stekend en kwamen zelfs tot sco ren. De Leidenaars verloren wel (12-11), maar behoud in de Over gangsklasse was al verzekerd. Kinderdijk-Pernix 7-10 (4-4). Dat deze wedstrijd voor Pernix nog zo belangrijk zou zijn, was aan de Leidse ploeg zelf niet te merken. Want trainer Flip van der Kooy had zijn discipelen al wel voorge houden dat hoe verleidelijk de gedachte ook was, dat Excelsior best nog wel eens punten zou kunnen verspelen aan het reeds gedegradeerde TOP, realistisch was ze niet. Vandaar ook dat de 3-0 achterstand die Pernix in de openingsfase opliep de ploeg niet verontrustte. Er stond toch im mers niets meer op het spel. Juist doordat Pernix onbevangen speelde, zag het kans bij rust de stand al gelijk te trekken (4-4). In de tweede helft drukte Pernix zijn superioriteit uit door een verdiende 5-9 voorsprong te ne men. Heel even leek het erop dat Kinderdijk nog gevaarlijk zou worden (7-9) maar toen Pernix op 7-10 kwam was dc strijd gestre den. Een verdienstelijk microsei- zoen was afgesloten. Een tweede of derde plaats in het eerste jaar Pernix kampioen in de micro, maar in de veldcompetitie zit de Leidse ploeg zonder terrein. in de Eerste klasse werd als een prima resultaat door Flip v. d. Kooy aangemerkt. En dan op eens wordt bekendgemaakt, dat Tjoba dat eveneens nog uitzicht had op het kampioenschap, zijn wedstrijd had verloren. Tjoba dus uitgeschakeld voor de ti tel. Ja, dan ga je je afvragen of zoiets ook met Excelsior kan ge beuren. "Je krijgt dan de kriebels in je lijf en dan blijft er niets an ders over om de wedstrijd van dichtbij mee te maken", aldus Van der Kooy. "Daarnaast heeft een kampioenswedstrijd ook zijn charme, vandaar dat we met z'n allen besloten om naar Sassen heim te gaan. Zenuwslopend De wedstrijd TOP-Excelsior werd voor dc aanwezige Pernix-ploeg inderdaad zenuwslopend. TOP liep duidelijk rond met revan chegedachten om het degrada- tieleed te verzachten. En zoals de Sassenheimers tegen Excelsior speelden, deden ze deze competi tie nog niet eerder. Het zeer gespannen spelende Ex celsior moest toestaan dat TOP een verdiende 3-0 voorsprong nam. Maar geroutineerd kwam de Delftse ploeg bij rust op 6-6. De wissels die TOP in de tweede helft toepaste deed Excelsior de das om. Want toen invalster Wil- ma Kühn Jacqueline Westerbeek in staat stelde om voor 8-6 te zor gen, was het kampioenschap zo goed als verkeken. Zenuwslo pend werden de laatste vijf minu ten, vooral nadat de score in 8-7 was gewijzigd. TOP hield echter stand en bij het laatste fluitsignaal bleek toch het onmogelijke mogelijk te zijn. Pernix, in 1979 nog uitkomend in de tweede klasse zal straks in no vember 1980 uitkomen in de overgangsklasse. "Ongelooflijk" dat waren de eerste woorden die coach Flip van der Kooy kon uit stamelen, "maar ik ben er niet bang voor, het is een uitdaging, die deze ploeg aan kan". De Algcmcnc-Zuiderkwartier 14-11 (6-2). Het is De Algemene weer gelukt om bij stadgenoot Zuiderkwartier twee punten te bemachtigen om het verblijf in de Eerste klasse te kunnen verlen gen. Het leek er zelfs op dat Zui derkwartier wederom naar de slachtbank werd afgevoerd, maar bij 11-5 herstelden de geelblau- wen zich gedeeltelijk en gaven de stand toch nog een beter aanzien 14-11. Bij De Algemene speelde Bert Molloy een opvallende wed strijd en kwam vier maal tot sco ren. Daar Kwiek niet tot winst kwam moeten De Algemene en deze Haagse ploeg in een beslis singswedstrijd uitmaken wie uit eindelijk naar de tweede klasse moet degraderen. Afstand Rapiditas-Fidcs Pacta 13-9. Geen enkel moment in deze wedstrijd heeft Fides Pacta mogelijkheden gehad op een overwinning. Een overwinning, die toch geen be houd in de Overgangsklasse had betekend, want Trekvogels won van DOS en nam daardoor vol doende afstand van de Leide naars. Het Zuiden-De Danaïden 12-11. In een zeer ontspannen sfeer moest De Danaïden toezien dat degra dant Het Zuiden twee winstpun ten behaalde. GERT GRESS1E AMSTERDAM - Voor de zaalhandbalcompetitie' stonden gisteren twee wedstrijden centraal in de belangstelling, nl. Volewijckers - Foreholte en de eerste divisie A en Oase - Westlandia in de derde divisie G. Foreholte moest de eerste plaats op de ranglijst probe ren vast te houden en Oase moest de eerste plaats zien te veroveren op Westlandia. Beide ploegen slaagden in hun opzet. Foreholte won on danks een blessure aan de enkel van Hannie Boskamp, waardoor de niet geheel fitte Nel Geerlings toch, tegen de planning in, binnen de lijnen diende te komen, met 8-6, rust 3-3. Oase liet er geen twij fel over bestaan wie, althans gisteren, de sterkste was. Via een ruststand van 4-2 won de Oud-Adese ploeg met 8-5. Handicap Foreholte startte tegen Vole wijckers zonder Karin Zon neveld. De stevige, felle ver dedigster en cirkelloopster ontbrak in de eerste helft op het appèl omdat de wedstrijd i.p.v. om 14.15 u, zoals het programma aangaf, om 1.30 u begon. De verandering was bij Foreholte onbekend. Ka rin Zonneveld, die door een nachtdienst niet met de ploeg naar Amsterdam afreisde, maar op eigen gelegenheid kwam, arriveerde zodoende pas toen de eerste helft was afgesloten. Ondanks die handicap contro leerde Foreholte met een ge sloten defensie de openings fase van de wedstrijd. Het agressief handballende Vo lewijckers werd opgevangen in een sluitende defensie en keek halverwege de eerste helft tegen een 0-3 achter stand aan. Hannie Boskamp, Lenie van Beek en Mariette Siera tekenden voor de Voor- houtse produktie. Toch zag een zich fanatiek te- weerstcllcnd Volewijckers kans om de voorsprong nog voor rust geheel teniet te doen, 3-3. Na de hervatting was Foreholte echter com pleet, mét Karin Zonneveld, en zij zette haar team meteen weer op voorsprong, 4-3. Wat Volewijckers ook deed, de Voorhoutse defensie hield de poort dicht. Maijan Mens gaf uitdrukking aan het beter overwogen Voorhoutse aan- valsspel, 5-3, en die marge wist Foreholte beheerst vast te houden tot het einde, 8-6. In de tang Oase heeft Westlandia eigenlijk van meet af in de tang gehad. Twintig minuten lang dic teerden Helma Stigter cs. de strijd en toen zij eindelijk wat stoom gingen afblazen, wees het scorebord in de sporthal in Roelofarendsveen een 4-0 stand voor Oase aan. Een stand die het verschil op dat moment nauwelijks aangaf. Westlandia zette zich schrap en wist de achterstand tot 2-4 te rug te brengen. In de tweede helft speelde Oase duidelijk op zeker. Offensief verloor het spel van de Oud-Adesen daardoor aan brille, maar de fensief zat de zuak goed dicht. Toch kon Westlandia, dat be greep dut verlies het kam pioenschap kon kosten en daarom alles uit de kast haal de, dreigend terugkomen tot 6-5. "Alles of niets" besloot in dc slotfase van de wedstrijd de Westlandia-coach Tjits de Groot. Zij ging over op een persoonlijke dekking en toen bleek dat Westlandia teveel van zijn krachten had ge bruikt. Het werd "niets", want Oase scoorde tweemaal, 8-5, en zette met de zege de deur naar de tweede divisie wijd open. Gelijkwaardig In de eerste divisie B was HVS gelijkwaardig aan Wings, maar verloor toch, 12-15. Als in de tweede helft, stand 10-10, niet drie volledig on nodige fouten op rij in de de fensie zouden zijn gemaakt, zou een revanche op Wings zeker mogelijk zijn geweest. In de afdelings eerste klasse speelden de dames van Nor- tha en Verburch 2 een goede wedstrijd, die eindigde in een gelijkspel, 10-10. Heren De heren van HW '70 konden zich in de slotfase van de wedstrijd tegen CWP geluk kig wel beheersen en dat le verde hen een kostbare zege op, rust 6-5, eindstand 16-13. In de afdelings derde wonnen de dames van Olympia '72 met 21-7, rust 11-2, van EHC 3 en hield Olga/Soturnus de re serves van Gase op afstand, rust 5-4, eindstand 9-6. FRANK BONTE Zaalvoetbal LEIDEN - In de inter-regionalc zaalvoetbalcompetite speelt Glasbergen vanavond in de CleUn Duin hal te Katwijk om 21.00 uur tegen Concordia. Koosjardin treedt woensdag avond in de Groenoordhal aan tegen de Rotterdamse studenten (21.00 uur). Voor de hoofdklasse worden woensdag in de Groenoordhal drie wedstrijden gespeeld: Oegstgeest-MJ BS (20.00 uur), De Taverne-Van Duiiren (20.00 uur) en Rooden- burg-Vun Rooyen (21.00 uur). In de Sassenheimse Wasbeekhal spelen dezelfde avond om 20.30 uur Landwer en EKL Boys tegen elkaar. TENNIS - Bjórn Borg is in Salisbu ry winnaar geworden van een WCT inv '!e 200 000 dollartoer- nooi. De Zweed, die eerder Jim my Connors had verslagen, zege vierde in de finale in minder dan twee uur tijds over de Indiase speler Vijay Amritraj. De cijfers waren 7-6 6-1 6-3. De zege lever de Borg 100.000 dollar (ruim 200.000 gulden) op. Amritrgj ver diende 40.000 dollar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19