Met meer durf had er voor AZ meer ingezeten Sparta als kamikaze formatie LINDER IS EEN GOEDE KEUS Feyenoord krijgt zege aangereikt Ook Vancouver wil Wim Jansen Schrijvers in fout bij Ajax Topscorers MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM (GPD) - Bij de Amerikaanse clubs die belang stelling hebben voor Wim Jan sen, heeft zich vorige week ook Vancouver Whitecaps gevoegd. De aanvoerder van Feyenoord kreeg van die vereniging „een goed aanbod", maar wil eerst gaan vergelijken voordat hij een definitieve beslissing neemt. Daartoe gaat Jansen morgen en woensdag óók gesprekken voe ren met vertegenwoordigers van Toronto Blizzards en Was hington Diplomats. Als gegadigde lijkt Los Angeles Aztecs inmiddels te zijn afgeval len. Jansen: „Daar heb ik verder niets van gehoord". Jansen wil overigens in september, wan neer de Amerikaanse competitie is beëindigd, weer in Nederland gaan voetballen tot de start van de nieuwe wedstrijdenreeks in de VS. Ook bij Feyenoord worden mo menteel contractbesprekingen gevoerd. Het gaat om de verlen ging van de verbintenissen met Van Deinsen en Van de Korput (die hebben aangekondigd te willen vertrekken), Notten, Wijnstekers, Troost en Van Til. Het resultaat van alle bespre kingen zal binnenkort in één keer worden meegedeeld, aldus directeur Stephan, die de zaak- Vermeulen (hij verloor het arbi tragegeschil met Roda JC) nu verder laat rusten. ROTTERDAM (GPD) - Kurt Lin- der zal zich wel tweemaal be denken voor hij besluit tijdelijk hoofdtrainer te worden bij Sparta. De Westduitser, die zijn beslissing vandaag of morgen bekendmaakt, was gisteren in cognito aanwezig bij het duel van de Kasteelclub tegen grote broer Feyenoord. Wat hij daarin heeft gezien, zal zijn lust om te tekenen niet hebben bevorderd, want uitgerekend tijdens zijn visite manifesteerde Sparta zich als een soort zelfmoordcom mando, dat onder meer door twee treffers in eigen doel (Van Tiggelen, Van Gaal) tegen een grote, maar nog zeer „genadige" 4-0-nederlaag aanliep. Tien minuten voor het einde van de slechte wedstrijd, hield Linder het dan ook al voor gezien. Even onopgemerkt als hij was gearri veerd, vertrok hij al ruim voor sluitingstijd van de gezapige Rot terdamse voetbalderby. Hij was niet de enige van de 17.500 kijkers, die het Kasteel vroegtij dig de rug toekeerde, want Spar- ta-Feyenoord kon nauwelijks een echte wedstrijd worden ge noemd. Daarvoor was het team van de jubilerende doelman Pim Doesburg (600e wedstrijd) en voorstopper Balkestein (250e duel) veel te zwak. Als gevolg van de uitgebreide lijst geblesseer den had interim-coach Hans Eij- kenbroek andermaal een volsla gen omgebouwd elftal het veld in moeten sturen. Een door elkaar gehusseld team, dat op papier nog net een volwaardige ploeg kon heten. In de praktijk echter was de enige zichtbare verbon denheid tussen de spelers, het feit dat ze toevallig allemaal in hetzelfde tenue rondhuppelden. Kledij die nauwelijks kon ver hullen dat er geen hart meer in de formatie zit. Ook vroeger kende Sparta weieens moeilijke tijden, maar dan was er altijd nog de vechtlust waardoor het overeind werd gehouden. Nu is zelfs die wil om zich leeg te knokken, verdwenen. De bezie ling is eruit, gelatenheid is ervoor in de plaats gekomen bij de elf individuen, die slechts inciden teel lieten blijken bij elkaar te ho ren en meer tegen zichzelf en te gen elkaar, dan tegen de tegen stander leken te voetballen. Die uitgebluste spelersverzameling was alleen partij voor scheids rechter Mulder, die zich op het zelfde niveau bewoog, maar ui teraard niet voor een Feyenoord, dat juist in deze tijd van contract besprekingen weer zeer gretig wordt. Niet dat de voetballers van trainer Jezek opnieuw de sterren van de hemel speelden, zoals te gen FC Twente, maar dat was dit keer ook niet nodig. Feyenoord hoefde zich nauwelijks in te spannen, want de zwakke partner reikte de zege als vanzelf aan. Al leen in het eerste half uur was er min of meer sprake van een evenwichtige strijd, maar vanaf het moment dat Wijnstekers de score had geopend (26e min.), ging de weegschaal goed scheef hangen. Terwijl bij Feyenoord veel meer ging lukken, rende Sparta het noodlot tegemoet. De ploeg kon de „psychische druk van de om standigheden" (kwalificatie van Jezek) niet meer aan en raakte compleet de kluts kwijt. Bij elke tegenaanval groeide de paniek en op het toppunt van die hoog spanning kegelden Van Tiggelen en Van Gaal Sparta definitief omver. De gelegenheidsrechts back en de gelcgenheidslibero passeerden hun eigen doelman Doesburg met fraaie kopstoten, zonder dat er sprake was van al te grote dreiging van de opponent. Immers, de bal had eenvoudig weggewerkt kunner worden na de voorzet die Wim Jansen vlak voor de pauze had laten vertrek ken en na die hoekschop die Jan van Deinsen vlak na de onder breking had verzonden. Van Tig gelen en Van Gaal wilden echter het zekere voor het onzekere ne men en verdreven met hun onfor tuinlijke acties het laatste restje vechtlust bij hun collega's, die juist in dit soort wedstrijden de grenzen van hun beperkingen nog al eens plachten te verleg gen. Althans in het recente verleden. Gisteren werden alleen alle pri maire voetbalbeginselen over boord gezet. Slechts sporadisch kon een Spartaan op een goede pass worden betrapt en de toch al niet best functionerende dekking werd na de 0-3 zelfs totaal ver waarloosd. Met name op het middenveld, zodat Feyenoord zich vooral daar kon gaan uitle ven. Ben Wijnstekers en Wim Jansen profiteerden er het beste van. Wijnstekers door overal op te duiken; Jansen door het strooien met gave passes. De Amerika-ganger (zondag speelt hij zijn laatste Kuip-duel tegen Excelsior), stond aan de basis van drie van de vier treffers. Nadat hij Wijnstekers en Van Tiggelen al had laten scoren, bereidde Jan sen, vlak voor zijn vervanging door Albertsen, ook de 0-4 van Jan Peters nog voor. Een spits, die net als zijn collega Potursson, nog eenmaal pech had dat hij „hout" raakte. Dat voorkwam een echte afgang voor de Sparta nen, maar het kon niet voorko men dat Linder het al ver voor tijd voor gezien hield. Sparta heeft duidelijk een injectie nodig om aan dat zelfvernietig ingsvoetbal te ontkomen, maar de man die voor dat schokeffect moet zorgen, zal zich nu wel tweemaal bedenken voor hij zijn ja-woord geeft... Geert Meijer komt alsnog ROTTERDAM - Sparta heeft gis teravond laat Geert Meijer gecon tracteerd. Nadat de Rotterdamse eredivisieclub eerder geen over eenstemming kon bereiken met Bristol City over de transfersom (naar verluidt vier ton), kwamen^ de clubs na telefonisch overleg* alsnog rond. „Geert Meijer komt maandag en zal een contract tekenen, dat hem tot 30 juni 1981 aan Sparta zal bin den", aldus Sparta-penning- meester Floor Bouwer. „Tijdens het telefonisch overleg vroeg Bristol plotseling een bedrag dat voor ons aanvaardbaar was. Meijer wordt dinsdagmorgen ge keurd, waarna het in onze bedoe ling ligt hem woensdagavond te gen AZ'67 op te stellen". Eredivisie Go Ahead Eagles-Vitesse 5-1; NAC- Haarlem 1-0; Ajax-AZ'67 2-2; Excclsior- Utrecht 1-1; Sparta-Feyenoord 0-4; FC Den Haag-Roda JC 2-0; MVV-FC Twen te 1-0; PSV-PEC Zwolle 0-0; NEC-Wil- lem II 2-3. ROTTERDAM - De West- duitse trainer Kurt Linder heeft Sparta een bedenk tijd van maximaal 48 uur gevraagd om een beslis sing te nemen over een tij delijke emigratie naar Rotterdam. Nadat hij zaterdagavond bespre kingen met het bestuur van de Rotterdamse eredivisieclub had gevoerd, stelde Linder zich gis termiddag op de hoogte van de (beperkte) kwaliteiten van zijn mogelijk toekomstige pupil len. Ruim voor het einde van het duel Sparta-Feyenoord vertrok Lin der alweer, zonder een waarde oordeel over Sparta te willen uit spreken. Zelfs het bestuur liet hij in het onzekere met betrekking tot zijn opgedane indrukken. JAn der heeft niets over het spel van Sparta gezegd", aldus penning meester Floor Bouwer, „de man heeft alleen toegezegd dat hij ons uiterlijk dinsdag van zijn besluit op de hoogte zal stellen". Mocht Linder toehappen, dan on dertekent hij een contract dat hem tot het eind van het seizoen aan Sparta zal binden. De over eenkomst kan slechts van tijdelij ke aard zijn, omdat de voormali ge oefenmeester van Xerxes en PSV in zijn woonplaats Bern aan het hoofd staat van een praktijk van fysiotherapeuten. Joinder moet dan ook voorzieningen tref fen om het tijdelijke tekort aan mankracht te kunnen opvangen", verduidelijkte Floor Bouwer de afwachtende houding van de Westduitser. „Tijdens de besprekingen heeft Linder gesteld, dat hij mogelijk voor een periode van enkele maanden in zijn praktijk kan worden gemist. Daarna keert hij onherroepelijk naar Zwitserland terug. Bovendien", aldus Bou wer ,Jieeft Linder ook op ander gebied in Zwitserland verplich tingen. Hij heeft twee school gaande kinderen en wil zijn gezin niet langer dan voor enkele maanden verlaten. Vandaar ook dat Linder onlangs een aantrek kelijke aanbieduig uit Amerika heeft afgeslagen" Inmiddels is de keuze van het Spar- ta-bestuur voor Linder vooral door interim-trainer Hans Eij- kenbroek als een volslagen ver rassing begroet. ,Jk vind Linder een goede keus", sprak de A-cur sist zondagmiddag, „maar ik vraag me af of je het buiten de grenzen moet zoeken, als op dit moment trainers als Joop Brand en Spitz Kohn beschikbaar zijn". Capabel genoeg „Goed, de spelersgroep wil om raadselachtige redenen een klas se-vent als Kohn niet als trainer, maar Brand lijkt mij capabel ge noeg om de club uit de moeilijk heden te halen. Maar als Linder komt, heb ik daar ook vrede mee. Het belangrijkste is dat er voor 1 maart een nieuwe vent wordt ge contracteerd. De groep wil welis waar met mij tot 1 juli doorgaan, maar dat is geen haalbare kaart". ,JJe training van de eerste groep mag voor mij dan wel geen probleem meer zijn, nu ik de C- selectie heb afgestoten, maar de WON heeft nu eenmaal de eis ge steld dat er hier een A-trainer moet komen. Jaap van der zou doorgaan zelfs al schriftelijk ge dreigd met een levenslang roye ment als ik na 1 maart bij Sparta door zou gaan. De club is mij vre selijk lief, maar ik vind mijn ge zin nog belangrijker. Als enige zekerheid heb ik nu dat mijn toe komst in de trainerswereld ligt, vandaar dat ik mij na de wed strijd AZ-Sparta als hoofdtrai ner terugtrek, want ik vertik het om als een besmette coach door het leven te stappen". Intussen kijkt Sparta nog altijd uit naar versterking van buitenaf. De roep om nieuw bloed is na Sparta-Feyenoord nog versterkt. Van spelerszijde, maar vooral van de kant van Hans Eijken- broek. ,Zo kan het niet langer", wist ook. de interim-coach. „Nu de onderhandelingen met Lees op niets zijn uitgelopenmoeten er zo gauw mogelijk contacten worden gelegd met andere spelers. Anders spelen ivij volgend seizoen eerste divisie". De Sparta-penningmeester zegt inmiddels enkele voetballers op de korrel te hebben, die als ver sterking zouden kunnen dienen voor de zo verarmde hoofdmacht van Sparta. „Voor 7 maart hoop ik rond te komen met minimaal één speler. Namen kan ik in dit stadium niet noemen, want an ders melden onmiddellijk andere clubs zich als kandidaat-werkge ver en wordt zo'n vent voor je neus weggekaapt" GERARD VAN PUTTEN AZ'67 Feyenoord Utrecht Roda JC PSV 23 Twente 23 Willem II 23 Den Haag 23 Excelsior 23 GA Eagles 23 PEC Zwolle 23 MVV 23 Haarlem 23 Vitesse 23 NAC 22 Sparta 23 NEC 23 23 14 22 12 23 10 23 12 2 39 60-22 3 34 48-23 3 31 43-19 6 27 35-27 8 27 35-28 7 25 40-27 8 25 29-29 7 24 33-42 8 23 28-29 8 23 38-41 10 22 35-30 10 19 23-29 9 19 27-37 11 17 29-45 11 17 28-46 13. 14 15-36 14 14 32-47 16 12 21-42 Eerste divisie FC VVV-Fortuna 0-0; Vlaardingen- Eindhoven 1-1; DS'79-Den Bosch 4-2; Helmond Sport-Heraclcs 0-1; Gronin- gen-Cambuur 6-0; Heerenveen-Veen- dam 0-2; Volendam-De Graafschap 1-0; Telstar-SVV 1-1; Wagcningen-FC Amersfoort 2-1. Volendam 21 15 2 4 32 49-18 Groningen 22 13 6 3 32 41- 7 Den Bosch 23 14 4 5 32 34-21 Wageningen 21 11 7 3 29 41-23 Graafschap 23 12 3 8 27 22-19 Cambuur 20 12 2 6 26 45-24 DS'79 23 9 8 6 26 40-29 Amsterdam 22 9 7 6 25 33-28 VW 22 9 5 8 23 29-36 Fortuna S 21 7 7 7 21 26-20 Telstar 21 6 8 7 20 27-29 Heerenveen 21 7 4 10 18 24-32 Heracles 22 6 6 10 18 21-30 De Amsterdamse sluitpost, die af- Eindhoven 22 6 6 10 18 21-31 gelopen vrijdag zijn contract bij Helmond Sp 22 6 5 11 17 24-40 de club uit De Meer met nog eens Vl'dingen 23 4 7 12 15 24-37 drie jaar verlengde, was de equi- Veendam 21 4 6 11 14 18-40 pe van trainer Georg Kessler gis- SW 21 4 5 12 13 27-46 teren in het overigens matig be- Amersfoort 21 1 4 16 6 20-56 zette Olympisch Stadion - er wa ren op deze als topper aange- De Graafschap er. Cambuur periode- merkte confrontatie ongeveer kampioenen 35.000 toeschouwers afgekomen - dermate behulpzaam bij de Alkmaarse produktie, dat zijn Periodestand ploeg op een sobere 2-2 punten- Volendam 5 5 0 0 10 15- 3 deling bleef steken. Geen ongun- Groningen 5 4 0 1 8 13- 1 stig, maar wel een onbevredigend Amsterdam 5 2 3 0 7 8- 3 resultaat voor de Amsterdam- mers, die door een overwinning op AZ - in feite de enige over gebleven concurrent - de laatste hindernis op de weg naar prolon gatie van het landskampioen schap had kunnen opruimen. 1. Petursson (Feyenoord) 20 Hoewel Piet Schrijvers door zijn 2. Kist (AZ'67) 17 negatieve bijdrage aan deze ont- o. Vermeulen (Roda JC)13 moeting een dergelijk succes 4. Nanninga (Roda JC) en Schapendonk verhinderde, wenste trainer Leo (MVV)12 Beenhakker zijn poortwachter AMSTERDAM (GPD) - Dat AZ'G7 nog, zij het bescheiden, titelaspiraties mag koesteren, dankt de Alkmaarse formatie voor een zeer belangrijk deel aan Ajax-doelman Piet Schrijvers. Ajax-doelman Piet Schrijvers was gistermiddag tegen AZ bepaald niet in goede doen. Tot ontzetting van Sören Lerby links,op de achtergrond) heeft de sluitpost misgetast opeen voorzei van de niet zichtbare Kees Kist. Johnny Metgod rechtskopt dankbaar de 1-2 in. niet alleen verantwoordelijk te stellen voor het gelijke spel. „Schrijvers heeft niet zo'n geluk kige wedstrijd gespeeld, maar zoiets kan nu eenmaal gebeuren. Aan de andere kant heeft hij dit seizoen ook al meerdere malen punten voor ons verdiend. Wij hebben het gewoon in de eerste helft laten ligen. Vooral in het eerste kwartier is verzuimd te profiteren van de mogelijkhe den". Dit had tot gevolg dat Ajax het la ter, toen AZ het juiste ritme weer had gevonden en de balans in het team terug was, nog onnodig moeilijk kreeg. Vooral toen Dick Schoenaker zich na een kwartier in de tweede helft vanwege een rugblessure moest laten vervan gen door Martin van Geel ver dween het overleg en werd er on voldoende storende arbeid ver richt om de aanvalsdrift van AZ afdoende in te dammen. Leo Beenhakker, die later ook Tscheu La Ling geblesseerd uit het veld moest halen, over die si tuatie: „Door het uitvallen van Schoenaker verdween direct een groot deel van het loopvermogen van de ploeg. Bovendien viel Frank Arnesen na rust ver terug. Hij was duidelijk vermoeid. En dat kan natuurlijk ook niet an ders wanneer je zo lang uit de roulatie (gescheurde enkelban den) bent geweest. Die blessures van Ling en Schoenaker kwamen me dus erg slecht uit. Daardoor hebben we moeten terugscha kelen naar een lager tempo en is er gekozen voor zekerheid ofte wel het vasthouden van die 2-2- score". AZ slaagde er niét in van die gewij zigde spelopvatting te profiteren, enerzijds door onvoldoende ver rassingselementen in te bouwen in het aanvalspatroon, en ander zijds door het gebrek aan lef. Hu- go Hovenkamp, die ditmaal niet Tscheu La Ling maar de min stens even grillige en beweeglijke Simon Tahamata diende uit te schakelen - een opdracht die hij overigens voorbeeldig uitvoerde - veroordeelde die angstige op stelling van zijn teamgenoten. „Wat hebben we nu aan 2-2. Niets toch. Ik was de mening toege daan dat we piles of niets moesten spelen. Ajax was volgens mij te pakken. Bovendien was Schrij vers niet erg in vorm. Er had voor ons absoluut meer ingezeten wanneer we met wat meer durf zouden hebben gespeeld in die tweede helft. Een aantal spelers vond 2-2 kennelijk goed. Onbe grijpelijk". Vandaar dat het tweede bedrijf van een geheel ander kaliber was dan de eerste periode, die bol stond van goede en Kessler momen ten. Vooral Ajax heerste zeer na drukkelijk en zag kans via geva rieerd en in een hoog tempo uit gevoerd aanvalswerk regelmatig een bres te slaan in de Alkmaarse afweer, waarin met name rech tervleugelverdediger Hans Reijnders en ausputzer Richard van der Meer de zwakke schakels waren. AZ-oefenmeester Georg Kessel: „In de eerste vijftien minuten- ontbrak de nodige rust in onze verdediging. Van der Meer was daarvan de hoofdschuldige, want hij speelde erg onzeker". Hoewel Ajax in die fase minstens een half dozijn kansen wist te creëren, slaagde alleen Sören Lerby erin doelman Eddy Treytel te passe ren. AZ herstelde zich echter snel, al had het zoals gemeld daarbij de onvrijwillige hulp no dig van Piet Schrijvers, die zich eerst verkeek op een afstands schot van Hugo Hovenkamp en vervolgens mistastte bij een voorzet van Kees Kist, waarop Johnny Metgod het speeltuig simpel met het hoofd tegen het net kon drukken. De Ajax-doelman corrigeerde zijn zwakke optreden weliswaar bij afstandsschoten van Kist en Kristen Nygaard, maar erg over tuigend was zijn spel in het ver dere verloop van deze ontmoe ting niet. Het tegendeel gold voor zijn AZ-collega, die zich meerde re malen onderscheidde en zijn team zeker in de beginfase voor een afgang behoedde. Een keer had Treytel de assistentie van Pe ter Arntz nodig om een door braak van Frank Arnesen te voorkomen. Hoewel de Ajacied in het strafschopgebied tegen de grasmat werd gewerkt, wenste de matig leidende arbiter Geurds, die drie gele kaarten uitreikte aan Zwamborn van Ajax, Kist en Van der Meer van AZ, die actie niet met een penalty te honoreren. Het bleek overigens uitstel van executie, want Dick Schoenaker zorgde acht minuten voor het verstrijken van de eerste periode dat die marge werd genivelleerd, en daarin kwam verder geen ver andering meer.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15