"Leen Pfrommer is geknipt voor coördinerende taak Columbia: is geen geld voor Mosk Annett Poetsch blijft eerste KENIA BOYCOT SPELEN Hanni Wenzel bluft op slalom concurrentie af KNSB-voorzitter Herman van Laer: Rus Zimjatow behaalt bij skilopen drie gouden plakken Historische bobwinst DDR FINNEN BEHEERSEN SCHANSSPRINGEN PAGINA 14 MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 SPORT SPORT BOGOTA (EFE) - De Colum- biaanse regering heeft laten weten geen financiële steun te zullen verlenen als liet na tionaal Olympisch comité besluit een team af te vaar digen naar de Zomerspelen in Moskou. Hierbij zijn geen politieke motieven in liet spel. Het ontbreekt de Co- lumbiaanse regering aan geld. Men is nu druk bezig om een sponsor te vinden voor het voetbalelftal, dat zich onlangs heeft geplaatst voor het Olympische eind- toernooi. In Wcst-Duitsland heeft Frie- drich Zimmermann, de rech terhand van de Christende mocratische kandidaat voor het kanselierschap, Franz 'Fransz Josef Strauss, zich uitgesproken voor een boy cot van de Zomerspelen. Hij bekritiseerde de voorzichti ge houding van regerings leider Helmut Schmidt en ook die van Willi Daumc, de voorzitter van het Westduit- se Olympische Comité, die tegen een boycot is. "Daumc" schijnt nergens anders aan te denken dan dat hij de eerst volgende president van het IOC wil zijn. Het doet er niet toe tegen welke prijs", aldus Zimmermann. Bondskanselier Schmidt heeft vanuit Lake Placid een tele gram met een geheel andere inhoud ontvangen. De West- dultsc medaillewinnaars stuurden hem namens de ge hele ploeg een oproep om zich te blijven verzetten te gen een boycot van de Zo merspelen in Moskou. In hun telegram zeggen de West- duitse medaillcwinaars, dat zij geloven dat een Olympi sche boycot de slechtst mo gelijke reactie zou zijn op de Sowjet-inval in Afghanis tan. Het Olympisch comité van Kenia heeft vrijdg al beslo ten geen ploeg af te vaardi gen naar de Olympische Zo merspelen van Moskou. De voorzitter van het comité, Mbogo Wa Kamau, maakte bekend dat zijn organisatie had gehandeld in overeen stemming met de wens van president Daniel Arap. Generaal Salles Grade, voor zitter van het Olympisch comité van Portugal, heeft voorts in Lissabon verklaard dat de regering van zijn land in een later stadium zal be slissen of Portugal al dan niet aan de Spelen zal deel nemen. "Wijzelf willen naar Moskou", aldus de generaal, "maar de uiteindelijke be slissing is een politieke en die ligt bij de regering". LAKE PLACID (ANP) - Hanni Wen/.el huilde van geluk. Opnieuw won de Liechtensteinse atlete goud, na de reuze slalom ook bij de slalom. Zij wilde het, na voltooiing van haar tweede ren, nog niet met een aanvaarden. Zij had angst, grote angst gekend. Hoeveel van haar grote concurren ten had zij niet, letterlijk en figuur lijk. uit het klassement zien vallen. Marie-Therese Nadig, de grootste pechvogel bij het skiën van deze Winterspelen, de Oostenrijkse An- ne-Marie Moser, de Zweedse Ann- Karin Hesse. Zij behoorden tot de meer dan twintig deelneemsters die de eerste omloop niet eens had den kunnen voltooien. Hanni Wenzel was het snelst in die eerste krachtmeting. Na 42,50 se conden had zij de weg omlaag vol bracht. Een fantastische tijd, die door niemand kon worden bena derd, laat staan verbeterd. De t Westduitse Christa Kinshofer kwam er met 42,74 nog het dichtst bij. Geheel alleen wilde Hanni Wenzel zich voorbereiden op de laatste slo pende race van deze Winterspelen in de Verenigde Staten. Zij moest immers voor de tweede keer op jacht naar goud, met concurrentie van Christa Kinshofer, de altijd ge- LAKE PLACID (ANP) - Hanni Wenzel, goud op de beide Olympische slaloms en zil ver op de afdaling heeft met afstand de gouden medaille gewonnen voor het wereld kampioenschap Alpine combinatie. Cindy Nelson was tweede, Ingrid Eberle derde. vaarlijke en onberekenbare Fa- bienne Serrat en niet te vergeten de tweede sterke Frangaise Perrine Pelen. Die laatste was de eerste die sneu velde in de race tegen de meedo genloos voorttikkende seconden. Reeds in het begin van de tweede manche nam zij te veel risico's. Zij ging onderuit. Een gevaarlijke con currente was door een vlaagje on bezonnenheid en ook door de barre weersomstandigheden uit de koers. Christa Kinshofer begon vervol gens aan een "alles-of-niets" po ging. Zij beëindigde haar gedurfde race in 43,76. Dat Hanni Wenzel in de tweede race eigenlijk geen echte risico's nam, maar omlaag 'viel' in de volledige overtuiging van haar kunnen was halverwege al duidelijk. Voor ieder ander zou het drieste waaghalzerij zijn geweest, bij haar was het een demonstratie van kracht en kunde gevoegd bij dat volmaakte gevoel voor.de perfecte balans. Halverwe ge was zij al bijna zeven-tiende van een seconde sneller dan de jonge Westduitse. Soepel, artistiek, maar in de eerste plaats razendsnel vervolgde zij haar weg langs de 53 poortjes. Zij was beneden na 42,59 seconden. Het beste bewijs van haar absolute overmacht. Cousins gaat niet in op profaanbieding LAKE PLACID (ANP) - Een dag nadag de Brit Robin Cousins Olympisch kam pioen kunstrijden bij de he ren is geworden heeft hij een aanbieding gekregen om prof te worden. De Londense impressario Lar ry Parner heeft de 22-jarige Brit, die eerder dit jaar de Europese kunstrijtitel op eiste, 75.000 dollar (zo'n 150.000 gulden) geboden als hij zes iraal wil optreden met zijn landgenoot John Curry, die in 1976 Europees, wereld- en Olympisch kam pioen werd. Cousins heeft het aanbod afge slagen. LAKE PLACID (ANP) - Nikolai Zimjatow uit de Sowjet-Unie heeft zaterdag goud gewonnen op de 50 kilometer skilopen. Het zilver van Lake Placid was voor de Fin Juha Mieto. De bronzen medaille werd behaald door de Rus Alexander Zavjalow. LAKE PLACID (GPD) - Als het aan KNSB-voorzitter Herman van Laer ligt, keert Leen Pfrommer in een top- trainersfunctie terug bij de schaatsbond. Van Laer: „Ik zit te denken aan het aanstellen van een opleidings coördinator die tegelijk boven de bondscoaches van de kernploegen de trainingsaanpak uitstippelt. Leen Pfrommer is daar geknipt voor. Ik zou liem dolgraag willen hebben". Van Laer zou Pfrommer een full time baan willen aanbieden, maar deze moet hiervoor dan zijn militaire loopbaan opofferen. Hij wordt 1 augustus overgeplaatst van Breda naar Apeldoorn om de militaire sport in Noord- en Oost- Nederland te coördineren. Volgens Pfrommer zal het voor de KNSB financieel moeilijk haal baar zijn hem aan te trekken, om dat hij weigert erop achteruit te gaan en geen afstand wil doen van zijn aantrekkelijke pensioen regeling. Hij heeft er de laatste tijd echter geen geheim van ge maakt wel weer voor een functie binnen de KNSB te voelen, voor zover dit tenminste met zijn mili taire werkkring gecombineerd kan worden. KNSB-voorzitter Van Laer: „Als ik in Nederland terug ben, wil ik bij mijn collega van de voetbalbond eens uitzoeken hoe de procedure bij het aanstellen van Zwartkruis is verlopen. Deze had immers ook een positie in het leger. En dan moet Pfrommer natuurlijk zelf ook het nut inzien van de dubbele taak die ik voor hem weggelegd zie". Pfrommer verdween in 1977 bij de KNSB. De schaatsbond wilde conditictrainer Tjaart Klooster boer de verantwoordelijkheid van de heren-allroundploeg ge ven nadat er tussen Pfrommer en zijn rijders een controverse was ontstaan. Dat ging hem te ver. Van Laer: „De kwestie was voor al dat Pfrommer te lang was mee gegaan. Acht jaar is te veel. Je raakt dan bedrijfsblind. Hij is sindsdien ontzettend veranderd. Heeft nu ook de andere kant in gezien en is een stuk rustiger ge worden. Zijn kennis is de laatste jaren sterk toegenomen. Daarom zou ik hem zo graag als topman van de trainers willen heb ben". Afhankelijk Hoe het trainerskorps van de KNSB er volgend jaar gaat uit zien, is afhankelijk van de even tuele komst van Pfromiher. Een andere kandidaat voor de functie die Van Laer voor hem op het oog heeft, is er momenteel in Neder land niet te vinden. In elk geval moet er een nieuwe coach voor de damesselectie ko men, omdat Ab Krook vertrekt. Over de positie van allround- coach Egbert van 't Oever laat hij zich niet uit de tent lokken. Sprinttrainer Jorrit Jorritsma kan in elk geval rekenen op de steun van Van Laer als straks de gesprekken over de gang van za ken in het bijna afgelopen sei zoen plaatsvinden. Van Laer: "Met de kritiek van Jor ritsma op de mentaliteit van de Nederlandse schaatsers ben ik het volledig eens. Ik sta helemaal achter hem, al moet hij nog leren om zijn mond ie houden. Er is wel kritiek op hem, maar je moet er rekening mee houden dat het zijn eerste seizoen was en hij een kernploeg kreeg die mentaal ka pot zat". De bondsvoorzitter wijst speciaal op Miel Govaert, de tweevoudige nationaal sprihtkampioen, die halverwege een ellendig seizoen afhaakte. Aangezien diens vader als voorzitter van de landelijke technische commissie bij alles van zeer nabij betrokken was, is de volgende uitspraak van Van Laer pikant: „Als mijn zoons naar het WK windsurfen gaan, zeggen ze altijd: vader niet mee, hoor. Dat geouwehoer van vader en moeder moet ik niet hebben, wegwezen jullie. Derk, mijn oud ste zoon, was een prachtige schaatser. Hij is ermee gekapt omdat zijn vader zo achter hem aanzat. Begrijp je?" Op grote afstand volgde Van Laer de afgelopen week de zoveelste affaire-Van Helden, die via een kort geding een plaats in deWK- ploeg wilde afdwingen maar die poging verloor. Deze keer had de bondsvoorzitter er door zijn aan wezigheid in Lake Placid geen bemoeienis mee. in het verleden sprong hij enkele malen in de bres voor Van Helden. Emotioneel Van Laer: „Voor Van Helden heb ik een zwak. Hij is een goeie top sporter. Ik ben emotioneel aan hem gebonden en daarom zou het leuk voor Van Helden zijn ge weest als hij in Heerenveen had meegedaan. Dat zou een mooie afsluiting zijn geweest omdat hij Lake Placid niet heeft gehaald. Aan de andere kant moet je ook aan de toekomst denken. Schalij zit twee jaar in de kernploeg. Ik heb er begrip voor dat je die in een WK ervaring wilt laten op doen. Wat mij wel erg dwars zit, is dat Van Helden helemaal van niets wist over de selectieproce dure. Als organisatie ga je daar mee de misi in". LAKE PLACID (ANP) - Voor het eerst in vijftig jaar heeft een bobsleeër de Olympische kroon met succes kunnen verdedigen. Meinhard Nehmer, een luitenant in het Oostduitse leger, stuurde zijn Olympische viermansbob voor de tweede keer in vier jaar naar de victorie. In twee manches dook Nehmer onder de magische grens van één minuut over de 1557 meter lange baan, iets dat geen van de andere teams kon verwezenlijken. De boerenzoon, 39 jaar, had in de vierde en laatste manche een vreemde grijns op zijn gezicht ten teken dat hem niets meer kon ge beuren. Zijn equipe maakte in die laatste race de op twee na snelste tijd. Belangrijk was dat echter in het geheel niet, omdat Oost- Duitsland 1 in de voorgaande manches een onaantastbare voorsprong had opgebouwd. De strijd om de tweede plaats was interessanter. De Zwitser Erich Schaerer, die het afgelopen weekeinde triomfeerde in de tweemansbob, stond na de derde manche op de derde plaats, ach ter Oost-Duitsland 1 en 2. Een schitterende laatste race, die hij I Dit is geen rodelaar, maar de remmer van de Zweedse viermansbob Kcnth Ronn. Hulpeloos glijdt hij voort terwijl zijn maten met hoge snel heid verder suizen. De Zweedse bob maakte slagzij, verloor zijn laatste man, kwam weer op zijn ijzers terecht en bereikte toch nog de finish. Ronn kwam er met kneuzingen vanap winnend afsloot, bezorgde hem op het laatste moment de zilveren medaille. Horst Schoenau, de be stuurder van Oost-Duitsland 2, moest genoegen nemen met de derde plaats. Je bent mascotte of je bent het niet en als je het wel bent schept dat ook verplichtingen. Dus ging deze basset-hound met zijn baas, die lid is van het organisatie-comité in Lake Placid, persoonlijk polshoogte nemen bij de ski-schans. Getuige zijn wat mistroostige blik vond hij er niet veel aan. Nikolai Zimjatow was op de mara thon voor skilopers oppermach tig. De 24-jarige student voltooi de de 50 kilometer in 2 uur 27 mi nuten en 24,60 seconden, bijna drie minuten sneller dan de Finse reus Juha Mieto. Het leverde Zimjatow de derde gouden me daille tijdens deze Spelen op. Eerder won hij de 30 kilometer en behoorde hij tot de estafetteploeg van de Sowjet-Unie die op de 4 x 10 kilometer zegevierde. De skilopers uit de Sowjet-Unie beheersten de wedstrijd. Vier Russen eindigde bij de eerste zes. Mieto, die het goud op de 15 ki lometer net miste, en de Noor Eriksen vormden geen enkele bedreiging voor Zimjatow. Na 25 kilometer werd de Rus op slechts drie seconden gevolgd door zijn landgenoot Zavjalow. Bij het 42- kilometerpunt was echter ook deze al twee minuten terugge worpen. Mieto. die langzaam op gang was gekomen, verzekerde zich in de slotfase van het zilver. LAKE PLACID (ANP) - Annett Poetsch heeft Oost-Duitsland op de voorlaatste dag van de Winterspe len in Lake Placid de eerste Olympi sche gouden medaille in het kunst rijden bezorgd. De 19-jarige Oostduitse, die enkele weken ge leden in Gothenburg voor de vierde maal Eu ropees kampioene werd, nam in haar afslui tende kvir weinig risico's en verdedigde daarmee de kleine voorsprong die zij na de verplichte figurén had opgebouwd. De finale van het kunstlijden bij de dames werd door de overwinning van Annett Poetsch een teleurstelling voor de Verenigde Staten. Na de tegenslag die de Amerikaanse ploeg bij het paurrijden had, waar de wereld kampioenen Tai Babilonia en Rady Gardner zich moesten terugtrekken en het brons van Charlie Tickner bij de heren, was het zilver van wereldkampioene Linda Fratianne in feite een deceptie. Algemeen was verwacht dat Linda Fratianne de opvolgster zou wor den van haar landgenote Dorothy Hamill, die vier jaar geleden in Innsbruck zegevierde. Nu restte de Amerikaanse - overigens met zeer klein verschil - het zilver, dat in 1976 was weggelegd voor de Nederlandse Dianne de Leeuw. Het brons in Lake Placid ging naar de West duitse Dagmar Lurz, die overigens een be hoorlijke achterstand had op Poetsch en Fra tianne. De Fin Tormaenen in actie tijdens zijn sprong die goed was voor een gouden plak op het Olympisch nummer skispringen van de 90 meterschans. LAKE PLACID (SID) - Voor het eerst sinds 1964 heeft een Fin het Olympische ski-springen van de 90 metersclians gewonnen. Win naar werd Jouko Tormaenen voor de Oostenrijker Hubert Neuper en een andere Fin, Jari Puikkonen. Na de eerste discipline had de Zwitser Hans Joerg Sumi overi- met zijn tweede sprong - 117,0 meter - het schansrecord tot op één meter, een sprong die goed was voor de eerste plaats in de eindrangschikking. De Zweed Jan Holmlund kwam bij zijn tweede sprong zeer ongeluk kig ten val. Hij landde op de punt van een ski. Holmlund brak een sleutelbeen. gens nog de leiding. Een slechte tweede sprong maakte dat Sumi in de eindrangschikking niet verder kwam dan een zevende plaats. Tormaenen benaderde

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14