HeidenDit goud heeft voor mij de meeste waarde "We hebben het goud en nu de dienst in 'Het had geen ronde langer moeten duren' Wereldrecord 10 km: perfecte climax Olympisch schaatstoernooi MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 SPORT Piet Kleine "total loss" na zilveren race SPORT LAKE PLACID (GPD)-Met de blik gericht op de cijfers die op het scorebord voortijlden, maakte Tom Erik Oxholm kalmerende gebaren naar de langs zwieren de Piet Kleine. De Noor stond de ochtend na zijn 21e verjaardag te trillen op zijn benen, vlakbij het groepje Nederlanders dat met overslaande stem Piet Klei ne naar olympisch eremetaal trachtte te schreeuwen. Oxholm had het niet meer. Rustig aan, langzamer, gebaarde hij naar Kleine, maar de weer eens in volle glorie ontketende Drent nam de Noor net zo te grazen als vier jaar eerder zijn landgenoot Sten Stensen. Die keek in Inns bruck versteend toe hoe goud uit zijn handen glipte. Deze keer ging het om^ilver, het hoogst be reikbare voor schaatsers die Eric Heiden in hun midden moeten dulden. Alleen de door hem zo bewonderde „boomstammen" waren Piet Kleine te machtig. Woedend schopte Oxholm in de bevroren sneeuw toen hij zich realiseerde dat er opnieuw niet meer dan brons voor hem in zat. Met het hoofd naar beneden vluchtte de Noor naar de kleed kamer op het moment dat Piet Kleine wankelend op zijn benen een bankje bereikte en daar van uitputting bijna afviel. Zijn zilveren succes toont eigenlijk aan dat de nu 28-jarige Drent vier jaar heeft overgeslagen. Na 1976 lukte het hem bijvoorbeeld nooit meer de 10.000 meter binnen het kwartier te voltooien. Na die ge denkwaardige goudjacht in Innsbruck en de daarop volgende wereldtitel viel er nog slechts sporadisch iets opwekkends over hem te melden. Behalve dan dat er een levenswens in vervulling ging toen het ambt van postbode hem de sociale zekerheid ver schafte die hij altijd had ont beerd. Gretigheid En dan ineens dit. Op het fabuleuze ijs van Lake Placid ontwikkelde Piet Kleine zo'n hoog tempo alsof er nog razendsnel een expresse- brief moest worden bezorgd. Plotseling was dezelfde gretig heid er weer van 1976. Hoewel, van nabij kon men hem langzaam zien toegroeien naar de olympi sche 10 kilometer waarop hij nog eens zo dolgraag wilde schitte ren. Zijn prestaties in internationale wedstrijden, met name in de lan- denwedstrijd tegen de Noren, half december in Groningen, en het EK in Trondheim tastten het vertrouwen in hem wat aan, maar zijn blik bleef constant gericht op Lake Placid. „Toen ik vanmor gen opstond", vertelde Piet Klei ne zaterdagavond, „had ik niet het gevoel een lelijke rotdag te gemoet te gaan". Na de andere medaillegegadigden moest hij het ijs op. Normaal een voordeel omdat de reeds tot stand gekomen tijden als doelwit gebruikt kunnen worden, maar in lake Placid is dit een riskant vooruitzicht gebleken, want de prijzen werden steeds in de eerste paren verdeeld. „Mijn loting was ongunstig", vond Kleine ook zelf, je zit daarna in de kleedkamer te wachten en hoort 14.28 en 14.36. Dan voel je je niet lekker, dat kan ik je wel vertellen". Het viel niet aan hem te merken, toen Piet Kleine er de beste 10.000 meter van zijn leven uit perste. „Hij ging op een schema van 14.40 weg, met een oog op het scorebord gericht", zei Egbert van 't Oever. En Kleine: „Het was onmogelijk Heiden te verslaan, ik heb er wel steeds vertrouwen in gehad de tijd van Oxholm te ver beteren. Maar ik heb er enorm voor moeten knokken. Op het eind was ik total loss". De manier waarop hij de race aan pakte, legde zijn instelling bloot. Behoedzame openingsronden waren deze keer uit den boze. Anders moet Kleine in het ver loop van de rit altijd het verlies terugwinnen van een voorzichti ge start, nu was het precies an dersom. Kleine gaf meteen vol gas, zonder zich erom te bekom meren waar het schip zou stran den. Daarom kon hij tot 5200 me ter heel dicht in de buurt blijven van Eric Heidens kersverse we reldrecord, daarna stond zijn eenzame strijd volledig in het te ken van het zilver. Kleine marge Hij slaagde met veel pijn en moeite. Van de vrij duidelijke marge tus sen hem en Oxholm bleef uitein delijk slechts iets meer dan een halve seconde over Maar Kleine had zijn doel bereikt. Zilver en een verbetering van zijn natio nale record. „Het had geen ronde langer moeten duren", mompel de hij naderhand, „maar mis schien gold dat ook wel voor Ox holm. Die heeft zich ook volledig leeg gereden". Dikwijls is er in de jaren na Inns bruck kritiek op hem geleverd. Het leek er vaak op dat hij zich niet tot het uiterste inspande. Ui teraard was Kleine het daarmee oneens. „Als het niet gaat, kun je nog zo hard knokken terwijl er toch een tegenvallende tijd uit de bus komt", opperde hij meerma len. De olympische prikkel bleek bij Kleine echter wonderen te verrichten. Wat hij mentaal kon opbrengen in Lake Placid, viel de laatste jaren nimmer meer bij hem te bespeuren. Anders was hij internationaal niet zo weggegle den. Kleine: „Ik kan me erg goed instellen op een afstand. Dat is nu wel duidelijk geworden. Het ligt me. Steeds heb ik me ingeprent, het moet vandaag gebeuren". Dank zij het zilver van Piet Kleine delen na de dames en sprinters nu ook de allrounders in de on verwachte olympische succes sen. In Innsbrujk was de buit groter. Het allroundploegje, dat toen bestond uit Piet Kleine en Hans van Helden, won alle vgf schaatsplakken. Hilbcrt van der Duim en Yep Kramer bleken, zo als kon worden voorzien, niet voldoende gespecialiseerd om op een van de afstanden toe te slaan. Van der Duim was op de 5000 meter dicht bij het brons. Dat er op de langste afstand geen hoofdrol voor hem was weggelegd, was geen verrassing. In de reeks fan tasietijden die de 10.000 meter opleverde, trok zijn 14.47,58 nauwelijks de aandacht. Toch schroefde de nationale kampioen zijn beste persoonlijke prestatie ver naar beneden. Voor het eerste doorbrak Van der Duim (ver trokken op 14.50) de minutenbar- rière en hg deed het meteen ri goureus. Kleine heeft zich zonder steun van anderen mentaal geprepareerd op zijn beste afstand in Lake Pla cid. Egbert van't Oever stond wel glunderend naast hem te genie ten van het eerste tot de verbeel SPORT ding spekende succes sinds de Lissenaar het drie jaar geleden als bondscoach voor het zeggen kreeg. Zgn aandeel in het succes van Kleine kan onmogelijk hoog worden getaxeerd. Indien Yep Kramer voor een uitschieter zou hebben gezorgd, had Van 't Oever zich terecht op de borst kunnen kloppen. Vormdaling Kramer ondervond tijdens de Win terspelen evenwel een vormda ling. Ook hij slaagde er bijna van zelfsprekend in zijn eigen toptijd te verbeteren, maar kon de richt- tijd van 14.55 niet halen en merk te een beetje teleurgesteld op: „Ik heb mijn hoogtepunt dit seizoen al gehad. Ik voel me erg moe. In het eerste deel van mijn race had ik het vrij gemakkelijk. Toen kreeg ik last van mijn benen. Vanaf dat moment heb ik erg veel problemen gehad. Ik hoop nu al leen maar dat het in I Ieerenveen een beetje beter gaat". Het komende WK-toernooi in het Friese schaatsbolwerk is voor Piet Kleine een mooie gelegen heid om afscheid te nemen van de schaatssport. Hij zou dan de schautsgeschicdenis ingaan als een sportman die op een voortref felijke olympische afsluiting kan terugzien in plaats van er nog een jaartje als onopvallend klasse mentsrijder aan vast te kno pen. LAKE PLACID (GPD) - Bij de openingsplechtigheid van de Winterspelen be loofde Eric Heiden, ook na mens alle andere deelne mers, zijn tegenstanders eerlijk en met faire midde len te zullen bestrijden. Daar is weinig van terecht gekomen. De ongelooflijke klasse van de 21-jarige Ame rikaan stond zo ver boven iedereen verheven, dat zijn rivalen al bij voorbaat waren geklopt. Het was een ongelijke strijd tussen een fenomeen en gewone sterve lingen op schaatsen. Zijn boven natuurlijke gaven lieten Eric Heiden uitgroeien tot de super star van Lake Placid. Nooit eer der verliet iemand de Olympi sche Winterspelen met vijf gou den medailles. Heiden vertrok met de complete serie, waarvan de laatste, voor de tien kilometer, hem het meest dierbaar was, aan gezien er een magnifiek wereld record mee gepaard ging. Het was een perfecte climax van het olympische schaatsen, dat ook buiten de bijdragen van Eric Heiden om van uitzonderlijk hoog gehalte was. De tien kilome ter was een compleet recordfesti val waar de 14.28,13 van Eric Hei den als een droomtijd nog weer boven uitstak. Toen hij maar nauwelijks de snelste was op de 5000 meter, moest worden ver ondersteld dat de langste afstand Heiden in moeilijkheden zou kunnen brengen. Mannen als Oxholm en Kleine lagen op de loer, maar de overmacht waar mee Heiden de slotafstand af- raasde verklaart achteraf dat hij simpelweg een zwakke dag had toen de vijf kilometer werd afge werkt. In een legendarische race beroofde Heiden de Rus Ljoskin van diens wereldrecord, nadat Oxholm evenals op de 5000 meter in de eerste rit had laten zien wat er op de Medeo-achtige ijsvloer van Lake Placid mogelijk was. De Noorse stayer had zich met enorm veel lef in de strijd gewor pen, getuige zijn schema van 14.36. „Dat zou ik niet hebben ge durfd", sprak zelfs Eric Heiden later vol ontzag. „Als ik in het eer ste paar had moeten rijden zou ik zijn weggegaan op mijn persoon lijk record (14.43,11) en dan wel zien of er meer in zat". Durf had ook Ljoskin. Brutaal ver koos hij de aanval en dat leverde het unieke beeld op van een op achterstand rijdende Heiden. Toch liet de Amerikaan zich niet afbluffen. Hij hield zich strikt aan het geprogrammeerde schema, waar rondetijden van boven de 35 seconden nauwelijks in voor kwamen. Het doel was 14.30, de uitkomst bleek zelfs nog iets flo- rissanter. "Meeste waarde „Dit was wel de laatste afstand waarop ik dacht het wereldre cord te kunnen verbeteren. Daarom heeft deze gouden me daille ook de meeste waarde voor me", zei de man. die van de acht bestaande wereldrecords er nu meer dan de helft in handen heeft. De 1000 en 1500 meter kwamen eerder dit seizoen in zijn bezit, evenals het puntentotaal van de sprintvierkamo. De all- round-puntenscore heeft hij sinds het WK van vorig jaar in Oslo en zijn positie aan de top van de wereldranglijst lijkt voorjaren onaantastbaar. De schitterende en uitputtende jachten op olympisch eremetaal maken een verbetering van Hei dens topper onwaarschijnlijk. Zo De symboliek krijgt gestalte bij de huldiging van de eerste drie op de 10 kilometer: Eric Heiden toornt hoog uit boven de nummer 2 Piet Kleine (l.) en derde man Oxholm. dacht tenminste het Amerikaan se publiek erover, dat massaal naar de uitgangen van het sta dionnetje stroomde. Helemaal gerust was Diane Holum echter niet. Met schema's in haar han den volgde de Amerikaanse trainster de rondetijden van Piet Kleine, die als laatste een man moedige poging ondernam. Al verklaarde de Drent naderhand niet echt in een greep naar het goud te hebben geloofd, zoals hij ook van tevoren Heiden buiten de orde had geplaatst, het duurde vrij lang alvorens er op Diane Holums gez'cht een ontspannen lachje verscheen. Zij verdwijnt na het WK-toernooi in Heerenveen in de anonimiteit, Eric Heiden daarentegen kan nu de financiële vruchten gaan plukken van zijn enorme popula riteit. De Amerikaanse zon- dagbladcn meldden gisteren dat er miljoenen op hem liggen te wachten in de reclamewereld, indien hij zich er tenminste be schikbaar voor wil stellen. Door zijn gouden oogst te relative ren („die medailles betekenen niet alles voor me, het plezier in XIII OLYMPIC nonWINTER XXV GAMES LAKE PLACID I980 het schaatsen heeft altijd voorop gestaan") heeft hij zich nu niet bepaald sterk aangeprezen. Maai de verleiding om toe te happen zal erg groot zijn. Manager Om de te verwachten golf van aan biedingen het hoofd to bieden, heeft de familie Heiden zich al verzekerd van de steun van Art Kqminsky, die als manager gaat optreden. Kaminsky: „Erie Hei den zal zeker niet op alles ingaan. Ik zie hem niet in amusements hows voor de televisie optreden of in Las Vegas, waar ze een goed ogende knaap als hij graag willen jebben. Hij nil rig, /.waar aan zijn privacy. Hg wil zgn eigen gang kunnen gaan". Voorlopig houdt Eric Heiden vast aan zijn oorspronkelijke schema. In Madison wil hij zijn medicij nenstudie gaan hervatten. Toch wordt deze de komende winter onderbroken vooreen verblijf bij zijn Noorse vriendin. Hg combi neert dit in Oslo met een korte studie aan de sportacademie en denkt dan voor de lol nog een beetje te gaan schaatsen. Allen die de afgelopen jaren op het ijs gebukt gingen onder zijn hher schappij kunnen slechts hopen dat Heiden onder de druk van de commercie bezwijkt, zodat hij automatisch professional is. An ders zitten ze nóg een jaar met hem opgescheept, want ook een Eric Heiden die voor de grap zgn schaatsen onderbindt zul onge twijfeld onverslaanbaar zijn. LAKE PLACID (GPD) - Moeizaam maar niettemin succes vol heeft het Amerikaanse ijshockeyteam het olympische karwei afgemaakt. Via een 4-2-zege op Finland legden de Amerikanen beslag op de gouden medaille. „Wij zijn nummer één, schreeuwde het tienduizend-koppige publiek lang voor het einde van de wedstrijd, nadat het al eerder met de kreet: „Wij willen goud", zijn troeteldiertjes had opgezweept toen die tegen de sterk spelende Finnen in moeilijkheden verkeerden. Net als eerder tegen Zweden, West- Duitsland en Rusland slaagden de Amerikanen erin de achter stand in de derde periode onge daan te maken. Finland stond met 0-1 en in de tweede periode met 1-2 voor tegen het toen stroef draaiend Amerika, dat nog enigs zins onder de indruk was van de verrassende zege op Rusland twee dagen eerder. Mentaal is dit team echter niet stuk te krijgen, dat is eerder in het toernooi al bewezen. Goals van Verchota, McClanahan en Mark Johnson beslisten de strijd in het voordeel van de Amerikanen. Coach Herbert Brooks had dan Storholt niet in WK-ploeg LAKE PLACID - Jan-Egil Storholt is niet opgenomen in de Noorse ploeg, die zal deelnemen aan het wereld kampioenschap schaatsen dat op 1 en 2 maart in Hee renveen gehouden wordt. Storholt is vervangen door Amund Sjöebrend. Voor de 31-jarige Noor uit Trond heim, die na Heerenveen zijn carrière beëindigt, betekent dit een kleurloos einde van zijn schaatsloopbaan. De Noorse ploeg bestaat uit: Tom Erik Oxholm, Amund Sjóebreng, Kai-Arne Stensh- lemmet en Oyvind Tveter. Reserve is Jan-Egil Storholt. De Noren reizen vandaag uit Lake Placid af naar Heeren veen. SCHAATSEN - Jan Roelof Kruit hof uit Havelte heeft zaterdag in Oulo (Finland) de alternatieve Elfstedentocht gewonnen. Kruithof legde deze 200 kilome ter lange schaatsmarathon af in 8 uur en 10 minuten. Egbert Vos- sebelt uit Ennelo eindigde met een achterstand van bijna een kwartier als tweede. Derde werd Jeen van den Berg uit Heeren veen eindelijk zijn gouden medaille. In 1960 kwam hij er heel wat minder vanaf. Als een van de laatsten viel hij toen uit de Amerikaanse se lectie, die toen al even verrassend het olympische goud pakte. Brooks werd trainer van het uni versiteitsteam van Minnesota en begon een half jaar geleden met het formeren van zijn definitieve selectie. Hij hanteerde een strak ke discipline, die onder meer het dragen van baarden verbood. Alleen voor verdediger Kenneth Morrow werd een uitzondering gemaakt, omdat hij al een baard had toen hij in de selectie kwam. De voor het grootste deel erg jeug dige spelers, captain Mike Erus- zione is met zijn 25 jaar een van de oudsten, onderwierpen zich moeiteloos aan het strenge regi me van Brooks. Een halfjaar lang trokken ze met elkaar op en al leen daarom al zal het afscheid moeilijk zijn. Mike Eruszione: „Het is best mogelijk dat we el kaar nooit meer zien, dat doet pijn". Maar eerst wachten de gouden Amerikaanse jongens talrijke festiviteiten. Vandaag worden ze samen met de Ameri kaanse atleten die tijdens de Win terspelen in actie kwamen door president Carter ontvangen op het Witte Huis. Tijdens de persconferentie, waarbij het hele team aanwezig was, toonden de Amerikaanse spelers zich politiek minder bewust dan sommige verslaggevers hadden gehoopt. Op de vraag wat voor hen belangrijker was het goud of de winst op Rusland, hielden ze het unaniem op het goud. Het Amerikaanse publiek denkt daar echter wat anders over. Goud is leuk, zeker in Amerika, maar dit keer is het verslaan van een grootmacht als Rusland van gro tere betekenis. Het heeft ervoor gezorgd dat het Amerikaanse volkslied bijna elk half uur door de straten van Lake Placid schalt. Een van de dagbla den constateert „Het patriottis me was geborgen, maar blijkt nü verre van dood te zgn". De ijs hockeyers vertegenwoordigen een nieuwe generatie college studenten, die niets te maken hebben gehad met Vietnam en Watergate. Zij zijn, zeker na deze gouden medaille, jongens waar op het Amerikaanse volk trots wil zijn. Herbert Brooks, die niet had ver wacht ooit nog weer eens een na tionaal team te zullen trainen, gooide tijdens het toernooi er zelfs geloofsbetuigingen tegen aan om zijn jongens tot het uiter ste te stimuleren. Op de perscon ferentie wenste hg aanvankelijk niet meer te zeggen dan: „Gods wegen zijn ondoorgrondelijk". Dat geldt dan zeker voor aanval ler David Christian. Twintig jaar geleden won zijn vader met het Amerikaanse ijshockeyteam goud in Squaw Valley, nu is hij zelf de drager van een gouden medaille. De roes van Eric Heiden is overge slagen in de roes van het ijshoc keyteam. Amerika kan zijn geluk niet op, zeker niet nu de Ameri kaanse successen tijdens de Win terspelen de enige van dit olym pische jaar dreigen te worden, vanwege de boycot van de spelen in Moskou. Steve Christoff scoorde het eerste Amerikaanse doelpunt op het moment dat de Finnen een man meer op het ijs hadden. De Amerikanen herken nen iets van die situatie in hun wereldse problemen en voelen ziph gesterkt. Na afloop van Amerika-Finland kwam vice-president Walter Mondale naar de kleedkamer van zijn landgenoten om ze als een van de eersten te feliciteren. Wat, wilde de Amerikaanse pers we ten, waren Mondales eerste woorden. Herbert Brooks: „Maandag allemaal melden voor militaire dienst". Vierhonderd mediamensen klapten zich do handen stuk en de uitgelaten spelersgroep rolde over het po dium. Het Amerikaanse volk kan zijn geluk niet op. LAKE PLACID - De Sowjet-Unie heeft gisteravond in het Olym pische ijshockeytoernooi in La ke Placid de zilveren medaille veroverd. In de laatste wed strijd tegen Zweden zegevier den de Russen met 9-2. De perio destanden waren 4-0, 5-0 en 0-2. Zweden won het brons. De Amerikaanse ijshockeyers veroverden na twintig jaar weer een gouden medaille. "Gods wegen zijn ondoor grondelijk" sprak coach Herbie Brooks na de beslissende 4-2 winst op de Finnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13