Injectie tegen rot in houtwerk 'GEEN HALF WOORD NIEUW' Plan voor fiets- scholen HECHT- SCHUUR SCHIJF OP STAP MET BUS EN VVV-GASTVROUW Reclamecadeautjes kunnen slecht vallen... Puntkrabber voor binnen en buiten AKTIE POLISARIO MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 £2Z2!B PAGINA 11 Heel lang geleden floreerden in ons land de „fietsscholen", zoals nu de autorijscholen. We gaan er te genwoordig maar van uit dat ieder een vanzelf lean fietsen. Of dat wel zo is, zou best een onderzoek waard zijn! In elk geval: een autorijschoolhou der in Winschoten heeft het plan opgevat om weer fietslessen te gaan geven. Het gaat er niet zo zeer om dat de techniek van het fietsen zelf wordt onderwezen (voetjes op en neer bewegen kan iedereen) maar dat het inspelen op het vaak erg drukke stadsverkeer wordt bege leid. Vooral voor jonge kinderen van belang, maar eigenlijk niet minder voor ouderen, d ie zich op de tweewieler dikwijls erg onzeker voelen in het verkeersgewoel. Met de fiets gaat het trouwens best in Nederland. In 1979 zijn weer ruim een miljoen nieuwe fietsen verkocht, een stijging van 10 a 20 procent. Het is niet ondenkbaar dat de steeds stijgende benzineprijs de populariteit van de fiets aardig in de hand werkt. De fiets en „het fietsen" worden in ons land actief gepropageerd door de Stichting Fiets, die allerlei voor lichtingsmateriaal beschinoaar heeft. Voor f9,80 is er het boekje „Fietsverzorging" (alles over het onderhoud enz.) te koop; voor f5,80 een boekje met fietsverhuuradres- sen in heel Nederland. De boekjes kunnen besteld worden per giro nr. 234567 t.n.v. de Stichting Fiets in Amsterdam. Over enkele maanden komt er ook een speciale gids „Fietsvakanties in het buitenland' uit. Na een vrij lange ontwikkelingstijd is nu een nieuwe methode ter bescherming van houten kozijnen, ramen, deuren enz. op de markt ge komen die uitstekende perspectieven biedt. De ronde schuurschijf, te gebrui ken op elke boormachine, is een al jaren bekend accessoire. Tot dus ver waren er twee systemen: een rubber schijf waarop de losse kor relschijf (schuurpapier) met een centrale bout wordt gemonteerd, en de vlakke steunschijf waarop het schuurpapier wordt ge lijmd. Een welkome handigheid is de nieuwe „hechtschuurschijfbe staande uit een geheel vlakke steunschijf van rubber die bekleed is met een klitmateriaal (vergelijk baar met de bekende klitband voor gordijnen enz.) waarop de ronde schuurpapierschijven eenvoudig worden aangebracht. Zo'n schijf zit muurvast, over het hele oppervlak. Het vervelende „flapperen" van het schuurpapier, dat kenmerkend is voor de systemen waarbij de schijf met een boutje wordt gemonteerd, is hierbij uitgesloten. Het nieuwe systeem kan zowel met de boormachine in de hand, als op een in een standaard geklemde boormachine worden gebruikt. Vooral bezitters van een schuurta- felhulpstukje (bij een horizontaal ingespannen boormachine zoals met de bekende David-combi) zul len er plezier van hebben. Ze kun nen nu immers het volledige op pervlak van de schijf gebruiken, in plaats van alleen het gedeelte bo ven het middelpunt! De schuurschijven kunnen boven dien voor honderd procent worden „opgebruikt". Verkoopadressen kunnen worden aangevraagd bij de importeur, Teba BV, Heerhugowaard, tel. 02207-12544. Het is de „Woodcap", een glazen capsule gevuld met een perma nent actieve schimmelwerende stof. Om de capsule is een absor berend materiaal gewikkeld dat ervoor zorgt dat het preparaat gelijkmatig in het hout wordt verspreid. Het essentiële van het Woodcap- systeem is, dat er een dieptebe handeling wordt uitgevoerd, die vanzelfsprekend een aanzienlijk betere werking heeft dan een op pervlaktebehandeling. De schimmelwerende stof werkt zowel preventief als „genezend". Licht aangetast hout kan door het inbrengen van capsules immuun worden gemaakt voor verdere aantasting; het in het hout aan wezige vocht wordt naar buiten gedreven, waarna het hout verder waterwerend is. Nieuw hout kan preventief worden behandeld, met name op de be kende zwakke punten: hoekver bindingen van ramen en kozij nen, onderkanten van verticale stijlen enz. Volkomen „doorge rot" hout kan vanzelfsprekend ook door een Woodcap-behande- ling niet meer worden gered; dat mpet vervangen worden. In de gebruiksaanwijzing zegt de leve rancier dat ook zonder omwegen, en dat is een eerlijke zaak. Het verwerken van de Woodcaps is eenvoudig; iedere doe-het-zelver kan het. Een gat op de juiste diep te boren, de glazen capsule in het gat steken, een houten prop (in lijm gedompeld) sluit het gat weer af en breekt, wanneer de prop met een hamer wordt inge tikt, de capsule. Direct daarna kan worden overgeschilderd. Het Woodcapsysteem wordt com pleet in de handel gebracht: cap sules, proppen, boor met diepte aanslag en lijm. De handleiding is uitvoerig en nuchter; de schim melwerende stof in de capsule is giftig en tijdens het werk moeten dus de nodige veiligheidsmaat regelen in acht worden genomen. Wie ze duchtig in de gaten houdt, hoeft geen narigheden te krij gen. Het systeem kan worden vergele ken met een injectie die de be ruchte „rotziekte" in hout voor komt en geneest. Een revolutio nair systeem dat een zeer alge meen probleem afdoende kan oplossen. Er zijn twee types: capsules van 68 mm lengte, 10 mm diameter en een inhoud van 3 ml, en capsules van 47 mm lengte, 10 mm diame ter en 1,5 ml inhoud. De schim melwerende stof is een organi sche tinverbinding (tributylti- noxide), geen „lekker spul", maar bij juist gebruik hoeft er geen en kel lichamelijk contact te ont staan. Waar het Woodcap-systeem te koop is, kan leverancier Hoeka Sier- pleisters en Muurverven BV in Deurne, tel. 04930-5030, u wel ver tellen. In capsule wordt in het raamkozijn aangebracht De zes streek-VW's in Noord-Bra bant hebben in totaal vierender tig programma's voor geheel ver zorgde dagtochten uitgewerkt. Dat hebben ze gedaan voor hen die dit jaar in groepsverband een dag met de bus eropuit gaan. In die tochten zijn allerlei aardige, interessante en in veel gevallen onbekende dingen verwerkt om te bekijken, te beleven te beluis teren en te proeven. De afzonder lijke prospectussen waarin de programma's staan beschreven, zijn verkrijgbaar bij de streek- VVV's in 's-Hertogenbosch, Til burg, Breda, Eindhoven, Hel mond, Oss, en het complete pak ket bij de Provinciale VVV in Breda. Een greep uit de attrac ties: champingonkwekerij, boer derijconcert, beugelen, vogel schieten, huifkartocht, abdij, beiaardmuseum, touwslagerij, mandenmaker, klompenmaker, molenmuseum, mutsenmuseum, pottenbakkerij, weverij, rond vaarten, kaasboerderij, mu- seumboerderii. De verantwoordelijkheid voor elke dagtocht berust bij de desbetref fende VVV; zij regelt alles en zorgt voor een eigen gastvrouw die de tocht begeleidt. Op de bus na, waarvoor het gezelschap zelf moet zorgen, zijn het kant-en-kla re programma's voor hen die in 1980 eens op de brabantse toer willen. DEN HAAG - Hoe slecht reclamegeschenken kunnen vallen heeft de Amrobank ervaren. Voor elke nieuwe houder van een spaar rekening lag een horloge te wachten en velen maakten gebruik van de aanbieding. Maar helaas, het geschenk bleek in vele ge vallen mankementen te vertonen. Elke ongelukkige rekening houder stuurde het cadeau terug voor reparatie met het gevoel bekocht te zijn, vooral omdat men soms meer dan drie maanden moest wachten voor het horloge hersteld en wel terugkwam, zonder dat men de zekerheid had dat het nu helemaal in orde was. Zo'n slecht werkend horloge zegt natuurlijk niets over de kwaliteit van de dienstverlening bij de bank. Een slechte inkoop van een produkt waar de bank verder niets mee heeft te maken, zegt niets over de bank zelf. Toch zijn er mensen die er verband tussen zoeken en dan krijgt de naam van de bank een behoorlijke op donder. Ondanks alle veranderingen op de wet over geschenken hebben de verkoopafdelingen van de bedrijven nog wel vrij spel bij het werven van klanten met cadeaus. Het postorderbedrijf Keur- koop bijvoorbeeld belooft elke opdrachtgever een verrassing. Drie keer hebben we geprobeerd via een bestelling erachter te komen wat het precies was. Vergeefs overigens, want telkens vergat men de surprise bij de bestelde spullen te stoppen. Daarom belden wij het bedrijf - dat gaat vlotter en is goedkoper. „Erg veel hebt u niet gemist", zei een eerlijke telefoniste. „Het is een gewoon washandje". Een afgang voor iedereen, als je van tevoren overstelpt bent met reclameteksten waarin de surprise is aangekondigd. Zoiets kan de naam van het bedrijf alleen maar schaden. En zo hoort het ook, als je niets anders te bieden hebt dan een aan drie kanten dicht genaaid lapje stof. Nestlé beloofde op de direct-klaar-koffiepotten enige maanden geleden bij inlevering van een stukje wikkel plus een bedrag rustiek Drents aardewerk. Een ex-Drentenaar vertelde ons nog nooit gehoord te hebben van een aardewerkfabriek in zijn pro vincie. Merkwaardig was ook de verrassing die de Duitse sterke-drank- producent Asbach Uralt in Nederland had aan te bieden. Eerst kwam men met echt porselein uit Rudesheim bij aankoop van een fles of zo. Bij de Duitse ambassade, waar wij vroegen welke porseleinfabriek uit Rudesheim zoveel bekendheid genoot, zei men dat er niet eens een porseleinfabriek was. Evenmin had er ooit iemand gehoord van de echte Rudesheimer koffie, waarin volgens de reclame een forse scheut Asbach hoort. De consument komt er niet zo gauw achter dat hij te maken heeft met een lege reclamekreet. Hij weet het dan bij deze, hetgeen niets zegt over de kwaliteit van het eigen produkt en des te meer over de betrouwbaarheid van de reclame. Er zijn trouwens nu ook echte bonbons uit Rudesheim te koop. We hebben niet meer de moeite genomen om te informeren naar de chocoladefa briek. De uitgeverij Het Spectrum had een prachtige poster te vergeven als men een kaartje opstuurde waarmee men meer informatie zou krijgen over een encyclopedie. Wat we het eerste kregen was een! vlot pratende verkoper, die pen en orderboekje al bij zich had. De poster kregen we pas nadat wij erom hadden gevraagd. Boven dien had de man alleen nog een beschadigde. Ofschoon men weet dat de reclame en de produktie twee afzonder lijke afdelingen vormen in een bedrijf, kan zo'n nare ervaring met een of andere cadeau-aanbieding toch wantrouwen wekken je gens het hele bedrijf. Voor menige kostwinner in een koopgraag gezin niet eens zo'n slecht resultaat. In een assortiment van allerlei dhz- krabbers zagen we een stukje ge reedschap dat op zich nu zeker niet zo'n bijzonderheid is, maar dat on getwijfeld ander (en kostbaarder) gereedschap kan sparen. Het is een puntvormige krabber, die in pre cies dezelfde uitvoering onder twee namen in de handel wordt ge bracht: als scheurkrasser voor het „opzuiveren" van scheuren e.d. in muren, en als „onkruidkrabber" voor het verwijderen van gras, on kruidjes, mos en dergelijke tussen de voegen van terras- en tuinte- gels. Beide werkjes worden vaak met voor de hand liggend gereedschap gedaan: een schrocvedraaier, een voegspijker enz. Niet zo gunstig voor die gereedschappen. Voor f4,35 is het te koop, zowel in verfwinkels e.d. als in tuincentra. Fabrikant is Van Vliet BV in Nij megen. ADVERTENTIE Door het gewelddadig optreden van de Amicales, een uiterst rechtse Marokkaanse groep, tegen de organisatoren van de Polisa- rio Aktie in Leiden is de Polisario kollekte afgelopen zaterdag afge last. Donderdag 21 februari l.l. werd door leden van de Amicales een informatieavond over het Polisario verstoord; de inleider werd het spreken onmogelijk gemaakt, een film die vertoond zou worden, werd door de Amicales gestolen, de organisatoren werden be dreigd. Uw financiële steun blijft echter hard nodig voor de 140.000 bewo ners van de West Sahara, die uit hun land zijn verdreven door Marokkaans militair geweld. In de vluchtelingenkampen proberen ze nu een menswaardig bestaan op te bpuwen. Help hen daarbij! Giro: 3704961 t.n.v. Polisario Komitee Rotterdam. De Aktie Polisario is een landelijke aktie van het Polisario Komitee Nederland ondersteund door PvdA, PSP, CPN, PPR, CDJA, NOVIB. Wilt u meer weten over de West Sahara en de bevrijdingsbeweging Polisario schrijf dan naar Polisario Komitee, Postbus 565, Dor drecht. Kijk zondagavond 2 maart naar Sprekershoek (na Studio Sport) met een programma over de West Sahara. Forum Basisbeweging over synode (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Huub Oosterhuis, gehuwd room-katholiek priester en dichter, gelooft niet dat de sy node in Rome de eenheid tussen de Nederlandse bisschoppen heeft hersteld, tenzij zij de strate gie van bisschop Gijzen zijn gaan volgen. "Ik kan tenminste in alle redelijkheid niet aannemen dat Gijsen zijn strategie heeft gewij- Gymnasia - De landelijke ouder raad zelfstandige gymnasia heeft zaterdag tijdens een vergadering in Den bosch een fel protest uit gesproken tegen de plannen van staatssecretaris De Jong van on derwijs en wetenschappen. De ouders en leraren van de gym nasia menen dat de staatssecreta ris plannen heeft om het klassiek onderwijs op te heffen. Zij pro testeren tegen deze plannen om dat ze van mening zijn dat wan neer een opleiding op klassiek niveau minder wordt, daardoor ook het algemeen opleidingsni veau in Nederland wordt be dreigd. zigd", zei Oosterhuis zaterdag in Amsterdam op een bijeenkomst van de Basisbeweging van kriti sche groepen en gemeenten in Nederland die geheel was gewijd aan de resultaten van de synode. In het discussiecentrum zat één bisschop: mgr. Ernst van Breda. De andere leden waren Jan Ernst, voorzitter van de basisbeweging, Walter Goddijn, godsdienstso cioloog, Albert van den Heuvel, secretaris-generaal van de Her vormde Kerk, Edward Schille- beeckx, theoloog in Nijmegen, en de religieuze Dory Snijdewind. Ongeveer 750 belangstellenden, uit alle delen van het land, woon den de bijeenkomst in de Domi- nicuskerk bij. Jan Ernst vreesde dat de "gefor ceerde oplossing" die men in Rome heeft gevonden mensen kapot zal maken. Bisschop Ernst zei, na zijn terugkeer uit Rome over een "goede ontvangst" van het slotdocument in ons land te hebben gesproken omdat de ka tholieken in Nederland, volgens hem, bereid zijn ermee aan het werk te gaan. Ze zijn niet onver schillig tegenover geloof en kerk. Schillebeeckx meende dat er in het synodestuk "geen half woord nieuw staat". "De synode was een kwestie van en voor de bisschop pen. Het werk van de basis gaat gewoon door". Dory Snijdewind deelt de verontrusting van vele katholieke vrouwen over het feit dat zij er niet aan te pas zijn ge komen. Volgens Walter Goddijn heeft de synode geen enkele garantie gegeven dat er geen bis schopsbenoemingen meer ko men tegen de zin van de gelovi gen en de priesters in. De Basisbeweging heeft dit week einde het eerste nummer van een nieuw blad "Uittocht", uitgege ven. Het is een voortzetting van de "Informatiebrief'. Er staan onder meer artikelen in van dr. Van den Heuvel en Jan Ernst, i Ook over de Braziliaanse theo loog Leonardo Boff, die onlangs in het nieuws kwam als "het vol gende mikpunt van de Romeinse kritiek". GEZONDHEIDSTOESTAND TITO "BLIJFT ERNSTIG" BELGRADO (AFP) - De algemene gezondheidstoestand van president Tito van Joegoslavië blijft ernstig, zo is gisteren rond het middaguur in een medisch bulletin meegedeeld. De intensieve behandeling duurt voort, aldus het korte bulletin over de toestand van de 87-jarige presi dent wiens linkerbeen op 20 januari na een storing in de bloedcirculatie werd afgezet. Tito lijdt ook aan hartzwakte en sedert enige dagen is hij bovendien aangesloten aan een kunstnier. Zaterdag werd tenslotte mel ding gemaakt van longontsteking. Actie van Greenpeace Nederland tegen Noorse robben jagers AMSTERDAM (ANP) - Green peace Nederland gaat zich de komende maanden richten tegen de Noorse jagers op zeehonden. Dat gebeurt in het kader van de jaarlijkse actie van deze internationale milieuorganisatie tegen de jacht op robben door Canade zen en Noren. De jacht wordt op 10 maart geopend. De Noren jagen op New Foundland en op het eiland Jan Mayden ten noorden van IJsland. Greenpeace Neder land roept op protestbrieven te schrijven aan de Noorse ambassadeur in ons land. In een latere fase wil de organi satie, dat protestbrieven naar Canada worden geschreven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11