Verleden a.u.b. vergeten „De Klepperdoos" ZATERDAG 23 FEBRUARI 1980 Sommige automerken schijnen te denken dat een simpele naamsverandering voldoen de is om te kunnen breken met een min of meer besmet verleden. Ik gaf kortgeleden al enkele voorbeelden. Dat was toen BL Nederland (nog niet zo lang geleden: Bri tish Leyland) de derde editie van de Allegro in Austin III herdoopte. Nog steeds schreeuwt een Frans merk van de daken dat het niet meer Simca of Chrysler heet maar "Talbot"' En nu is daar ook Alfa Romeo bijgekomen. Want de Alfasud mag opeens de Alfasud niet meer zijn. De nu uitgebrachte verbeterde versie moet het als Alfa Romeo 1,3 of 1.5 gaan ma ken. Het roestige verleden moet daarmee worden verge ten. Het deed bij de introductie een beetje komisch aan. Woord voerder Lex Bosjnak van Alfa Romeo Nederland vermeed in zijn inleiding angstvallig het woord "AlfasudEn hij bond de autopers met klem op het hart toch alleen maar de nieuwe naam te gebrui ken: "Met deze twee nieuwe modellen wordt definitief met het veelomstreden verle den afgerekend. Het heeft dus nu ook weinig zin meer om opnieuw over dit verleden te spreken". Aldus Bosjnak in zijn praatje. Maar zijn vurig pleidooi werd gevolgd door een kleurige dia-presentatie. En al in de eerste beelden flitste het naamplaatje van het nieuwe model op het doek: "Alfa Romeo Alfasud".... Die dia's kwamen uit Italië. Kennelijk maakt men zich daar wat minder kopzorgen om de naam. Maar goed: hier krijgen we dus te maken met "Alfa Ro meo's". Naar keuze uitge voerd met een 1350 cc motor (79pk-top 160 km) of één van 1490 cc (85 pk -165 km). Beide motoren bereiken de 140 ki lometer per uur al bij minder dan 4900 toeren. Er is dus vol doende reserve over. De uitrusting is uiterst volledig. Zonwerend glas, digitaal klokje, mist-achterlicht, in- tervalsehakelaar, verstelbaar stuur, vijf-versnellingsbak en dergelijke behoren tot de standaard-voorzieningen. Uiterlijk zijn deze vernieuwde versies van het al enkele jaren rondrijdende Alfa-model vooral herkenbaar aan de zwarte kunststoffen bumpers en de zwarte stootranden aan de zijkant. Afhankelijk van de inhoud van de motor kosten ze bijna zeventien mille of en kele honderden guldens er boven. Waarborgcontract onderhoud Austin Om nog even op die Austin III terug te komen: ze hebben in het Goudse hoofdkwartier van BL Nederland nog een nieuw snufje uitgebroed om het beschadigde beeld van het Britse produkt wat te res taureren. Iedereen die zo'n Austin III wil kopen kan van de dealer zwart op wit de verzekering krijgen dat hij in de eerste twee jaar dat hij de auto in zijn bezit heeft geen cent méér aan onderhoud en (normale) re paratie zal behoeven te beta len dan wat de ANWB als ac ceptabel opgeeft. "Waarborg onderhoudskosten" noemen ze dat bij BL. Jaarlijks geeft de ANWB zoge naamde "voorcalculatiecfi- fers" voor personenauto's in verschillende prijsklassen. Daarin kan men zien welke kosten voor onderhoud en reparatie door een onpartijdi ge club als normaal worden beschouwd. Die cijfers heeft BL als norm aanvaard. Voor de Austin III (de voorma lige Allegro dus) komt dat neer op ongeveer drie cent per kilometer. De toekomsti ge koper weet dus dat hij in de eerste twee jaar voor onder houd en reparatie nooit meer zal behoeven te betalen. Als hij aan het einde van de pe riode met rekeningen in de Geen Alfasud meer hand kan aantonen dat hij toch meer heeft betaald dan krijgt hij dat teveel gewoon terug van de dealer. Dit sys teem maakt het begrijpelijk dat deze waarborg alleen geldt voor de eerste eigenaar. Bij BL Nederland hebben ze geen speciaal potje gemaakt om deze kosten te kunnen fi nancieren. "Dat hoeft niet", beweren ze in Gouda. Ze re kenen er vast op dat de aan vragen om terugbetaling niet de pan uit zullen rijzen. Waarom alleen zo'n waarborg voor de Austin III? "Omdat het helemaal nieuw is en we moeten toch ergens be ginnen", zegt pr-man Jan Wendelkes. "Als blijkt dat het publiek positief reageert dan zullen we er zeker toe over gaan ook voor onze andere modellen zo'n contract in het leven te roepen". Geen automerk kan en wil er meer langs. Ook de merken die vroeger niets te maken wilden hebben met die "rumoerige, kwalijk ruikende en trage" diesels hebben er nu al één of meer in de collectie. Of zijn volop be zig met de ontwikkeling van een eigen diesel. Peugeot heeft echter nooit de neus voor de diesel opge haald. Altijd al waren er en kele modellen in dieselversie verkrijgbaar. Zoals de kleine 204 en de grote 504. In die laatste zat (en zit nog steeds) een 2304 cc dieselmo tor. Die nu heeft men ook ge poot in het vlaggeschip van de Peugeot-vloot, de 604. Maar het lag voor de hand dat de zeventig paardekrachten die deze krachtbron kon leve ren nogal magertjes zouden aandoen in een kolos van een wagen van zo'n 1100 kilo. Een wagen die - zoals men na tuurlijk weet - ook al jaren op de Nederlandse wegen rijdt. Een wagen die ik meer dan vier jaar geleden njet duide lijk geëtaleerd plezier heb ge reden. Mooi, ruirr, comforta- - bel en redelijk pittig. Maar wel duur in het gebruik. Toen al bewees een simpel rekensommetje dat zo'n 4500 gulden aan benzine moest worden gekocht om dertig duizend kilometers met de Peugeot 604 te kunnen over bruggen. En vandaag de dag is dat natuurlijk nog veel meer. Daarom kan de echte "kilome tervreter" misschien beter bij de diesel terecht. Maar die overstap zal hij alleen willen maken als hii niet al te veel fut behoeft te ontberen. Een beetje kan er mee door, maar de gewone 504-diesel in de 604 zou toch te veel verlies hebben betekend. Peugeot heeft een uiterst geraf fineerde en in de praktijk voortreffelijk draaiende op lossing gevonden: de diesel motor van de 504 GLD heeft in de grotere 604 een turbo compressor meegekregen. Voor de minder technisch aangelegden onder ons moet even worden uitgelegd wat dat voor een apparaat is. Het is een soort luchtpomp, die bestaat dit twee schoepen wielen op een as. Het ene wiel wordt aangedreven door het uitlaatgas. Via de as wordt ook het tweede wiel in bewe ging gebracht en dat pompt extra lucht naar de motor. Doordat er meer lucht in de verbrandingskamers komt kan er meer brandstof wor den verwerkt. En daardoor levert deze diesel in plaats van 70 nu 80 paardekrachten. Dus meer vermogen, meer kracht. De Peugeot 604 diesel is door deze turbo-toevoeging echt nog geen snelheidsduivel geworden. Nog altijd is het een wat bedaagde wagen. Vooral waar het de acceleratie betreft. Zo'n zeventien se conden heeft de kolos nodig om van 0 tot 100 kilometer snelheid te komen. En het duurt relatief erg lang voor de wagen bp topsnelheid is. Maar een top van om en nabij de 160 kilometer per uur is voor een diesel toch een uit stekend gegeven. Dat gebrek aan pit vooral in de lagere snelheden moet men dus voor lief nemen, maar het is eigenlijk het enige echte bezwaar dat men tegen deze diesel kan inbrengen. Voor het overige is het in feite nauwelijks te merken dat men met een diesel op stap is. Integendeel zelfs: het is een opvallend rustige, verrassend soepele en meesterlijk zuini ge motor. Alleen hard rijden is duur met een diesel. Dan komt men gauw in de buurt van waar den die voor een benzinemo tor normaal zijn. Maar heel gewoon rijdend - en dat bete kende echt niet altijd lui en traag - kwam ik aan een ge middelde van ongeveer één op twaalf. En dat is voor zo'n bak zeer aanvaardbaar. Ik zal niet nog eens ingaan op alle uiterlijke en innerlijke aantrekkelijkheden van deze grote Peugeot. Dat heb ik vier jaar geleden al gedaan. Maar opnieuw heb ik de twee vlak naast elkaar draaiende rui tenwissers als irriterend erva ren en weer heb ik me ver baasd dat in een auto van ruim veertig mille (stan daard-uitvoering) niet eens een intervalschakelaar is te vinden. En die rechts zittende rich tingaanwijzer - in de nieuwe 505 eindelijk naar links ge bracht! - nou ja, dat is een stuKje Peugeot-folklore. Alles bij elkaar alle respect voor de technici die zo on zichtbaar en praktisch on merkbaar een turbo-com pressor aan deze dieselmotor hebben weten te hangen. Er is niets meer over van dat "ru moerige, kwalijk ruikende en trage" van weleer. Deze Peugeot 604 is een wagen die iets minder fel reageert en een iets lagere top heeft dan zijn benzine-broer. maar ver der in niets zijn mindere is. Geen sprinter, geen jager, misschien zelfs wat log in het stadsverkeer met zijn royale draaicirkel (al maakt de ex cellente stuurbekrachtiging veel goed) daar tegenover staat dat het een meer dun voortreffelijke reiswagen is die nergens de competitie met de concurrenten uit de weg behoeft te gaan. Reacties op tv-programma's Op zaterdag en vrijdag kijk ik meestal van 7-9 uur naar de tv. Meestal gaat om 7 uur de tv aan. Door de week kijk ik tot 8 uur. De leukste programma's vind ik Tom en Jerry en de Willem Ruis show, omdat je er zo om kunt lachen. Niet leuk vind ik de Hulk en de Ombudsman. De meeste kin derprogramma s vind ik wel leuk. Nederlandse woorden bij kinderfilms in een andere taal vind ik niet zo erg, maar ik zou het leuker vinden als het in het Nederlands werd gesproken. Jan-Bart Broekhuis (8 jaar) NassaulaanlH Zoeterwoude Ook van andere kinderen kre gen we antwoorden op onze vragen over kinderprogram ma s op de tv. Onder meer van Frank Ritsema (6 jaar) uit Leiden, die het liefst kijkt naar Maja de Bij. Ook Remi is geiiefcf maar wel zielig. "Een jongetje in zijn klas had erom gehuild toen het aapje dood ging", schrijft Franks vader of moeder. In die brief staat ook: "Waarom komt er niét eens een vrolijk programma op de tv, bijvoorbeeld van Annie M.G. Schmidt: "Pluk van de Pettefiet" of "Wiplala"? Ook John (12) en Gerco Ooms (9 jaar) stuurden ons een kaar tje. Hun favoriete uitzendin gen: Berébios ("leuk"), de Hulk ("spannend"), Tom en Jerrie ("kun je om lachen"). Over de komst van een kin- der-journaal op de tv, na de grote vakantie, is vooral John enthousiast: Erg goed, erg goed", schrijft hij. "Ik hoop dat het gauw komt". Jan-Bart Broekhuis (8 jaar), Nassaulaan 18, Zoeterwoude Ester Verkerk (6 jaar), Jaagpad 22, Leiderdorp Wat valt er te doen deze week? Zondag 23 feb. Het Leids Poppentheater treedt op om hali drie aan de Middelweg 19c. In het LAK-theater aan het Levendaal 150 is er een kindervoorstelling die heet: "Zielig is lief en zwak heeft gelijk", het begint om drie uur. Woensdag 27 feb. De K O-kinderfilm (Hazewindsteeg, bij de Lcidse Schouwburg) gaat deze week over "De pannekoeken wedstrijd". Het begint om half drie. In het museum voor Volkenkunde is er om twee uur een opvoering van een wa jangspel (dit is een Indonesisch poppen spel). Hierbij wordt er op dc gamelan ge speeld (dit zijn Indonesische instrumen ten). "De Klepperdoosbedoeld voor jonge lezers, komt elke za terdag in deze krant. Medewer kers zijn Anneloes Bronsgecst, Henk de Kat. Marijte Kool en Henk van der Post. Wil je ook iets in 'De Klepper doos kwijt? Schrijf dan naar: Redactie Klepperdoos. Witte Singel 1. Leiden. 5cfcL< "f A.esZ 'X Arwin Heemskerk, Kamperfoelielaan 40, Oegstgecst

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33