Verschil minder groot dan *fihad verwacht Tamme Joegoslaven geen partij voor ElïliC: 77-83 Routine AZC doorslaggevend Zoetemelk vandaag al op fiets *9 FRANS HENRICHS: MOND GESNOERD xiii olympic rxrxt) winter xxv games j lake placid i980 Zijl/LGB maakt in slotfase teveel fouten VV Leiden - SVLV VRIJDAG 22 FELhl'AM 1 i>«0 IJshockeycoach Westberg Sowjet-Unie Oost-Duitsland Ver. Staten Oostenrijk Zweden Noorwegen Liechtenstein Nederland Zwitserland Groot-Britt. Finland Italië Canada West-Duitsland Hongarije Japan Bulgarije Ts. Slowakije Frankrijk Schaatsen Kr was naast een hoop ellende ook vreugde in het Nederlandse ijshockeykamp te bespeu de vreugde van de onverwachte victorie op Polen. n. De spelers inhaleren (1500 meter heren): 1. Eric Heiden (VSt) 1.55.44 (Olympisch record), 2. Kaj Arne Stenshjemmet (Noo) 1.56.81, 3. Terje Andersen (Noo) 1.56.92, 4. Andreas Die- tel (Odl) 1.57.14,5. Joeri Kondakov (Sow) 1.57.36, 6. Jan-Egil Storholt (Noo) 1.57.95, 7. Tomas Gustafson (Zwe) 1.58.18, 8. Vladimir Lobanov (Sow) 1.59,38, 11. Hilbert van der Duim (Ned) 1.59.49, 13. Bert de Jong (Ned) 1.59.83, Yep Kramer (Ned) kwam na een val niet over de eindstreep. Skilopen (4x5 km dames): 1. Oost-Duitsland (Marlies Rostock, Veronika Hesse, Ca- rola Anding en Barbara Petzold) 1.02.11,10, 2. Sowjet-Unie (Nina Baldis- jeva, Nina Rosjeva, Galinka Koelakova en Raisa Smetanina) 1.03.18,30, 3. Noor wegen (Britt Pettersen, Anette Boe, Ma- rit Myrmael en Berit Aunli) 1.04.13,50, 4. Tsjechoslowakije 1.04.31,29, 5. Finland 1.04.41,28, 6. Zweden 1.05.16,32. Reuzenslalom Dames (twee manches): 1. Hanni Wenzel (Lie) 1.14,33 en 1.27,33: 2.41.66, 2. Irene Irene Epple (Wdl) 1.14,75 en 1.27,37: 2.42,12, 3. Perrine Pelen (Fra) 1.15,45 en 1.26,96: 2.42,41, 4. Fabienne Serrat (Fra) 1.15,43 en 1.26,99: 2.42,42, 5. Christa Kinshofer (Wdl) 1.15,19 en 1.27,44: 2.42,63, 6. Annemarie Moser Proell (Oos) 1.15,64 en 1.27,55: 2.43,19, 7. Christien Cooper (VSt) 1.16,61 en 1.28,10: 2.44,71,8. Maria Epple (Wdl) 1.16,20 en 1.29,36: 2.45,56. LAKE PLACID (GPD)- Door ingrijpen van Studio-Sportchef Bob Spaak is bij de ijshockeywedstrijd Nederland-Finland Frans Henrichs niet als tv-commentator opgetreden. Spaak vond de wijze waarop Henrichs eerder de wedstrijd tussen Nederland en Polen begeleidde niet afstandelijk genoeg en besliste dat Piet Kievit de Nederlandse ploeg verder voor zijn rekening moest nemen. De enthousiaste tv-commentator, die tevens vice-voorzitter is van de Nederlandse ijshockeybond, ziet in de beslissing van Spaak geen reden voortaan zijn benadering ten opzichte van het natio nale team te veranderen. „Ik ga gewoon door op mijn eigen ma nier", aldus Henrichs. LAKE PLACID (GPD) - Voor het Nederlandse ijshockey- team zitten de eerste Olympische Spelen erop. Samen met de rest van de Nederlandse delegatie in Lake Placid vertrekt het maandagavond naar huis. Voor de meesten is dat overigens ondanks hun Canadese en Amerikaanse achtergrond voorlopig toch nog Nederland. In de laatste dagen van het Olympisch hockeytoernooi zullen ze pro beren zoveel mogelijk wedstrijden in de finale-poule te bekijken. Om te genieten natuurlijk, maar vooral om te leren. Het leren stond en staat deze 14 da gen voorop. De les die het Oranje team heeft geleerd moet nog uit gelegd worden, maar in ieder ge val is het een belangrijke ervaring rijker geworden. Trainer Hans Westberg heeft er een kortere samenvatting voor: „Wij weten nu wat het verschil tussen ons en de andere ploegen is. Ik denk dat dat verschil minder groot is dan iedereen had verwacht. De top ligt eigenlijk niet zo ver verwij- Nederland heeft een niet geheel ge slaagde poging gedaan het image van een te harde ploeg ongedaan te maken. De eerste periode te gen de Russen was veel te rauw, de laatste periode tegen de Fin nen had niets met ijshockey te maken. Voor het overige heeft Nederland vrij „schoon" ge speeld, maar het image blijft. La- ry van Wieren: „De tijd dat wij echt hard en soms gemeen speel den ligt al vier jaar achter ons. Eer je echter de naam kwijt bent als Kunstrijden Korte kür dames: De stand: 1. AnnettPötzsch (Odl) plaats- cijfer 11/85,80 punten, 2. Linda Fratianne (Vst) 21/84,20, 3. Dagmar Lurz (Wdl) 21/83,44,4. Emi Watanabe (Jap) 43/79,44, 5. Claudia Kristofics-Binder (Oos) 43/79,08, 6. Lise-Marie Allen (Vst) 47/78,52. Eindstand kunstrijden heren: 1. Robin Cousins (Gbr) plaatscijfer 13/189,48 pnt, 2. Jan Hoffman (Odl) 15/189,72, 3. Char les Tickner (Vst) 28/187,06,4. David San- tee (Vst) 34/185,52, 5. Scott Hamilton (Vst) 45/181,78, 6. Igor Bobrin (Sow) 55/177,40. LEIDEN-Het venijn zat bij de waterpolotopper Zijl/LGB- AZC In de staart. Waar de Alphenaren in de laatste perio de beslissend toe leken te slaan, vocht de thuisploeg on der aanvoering van international Stan van Belkum terug. Echter, AZC bewees vorig jaar niet voor niets landskam pioen te zijn geworden want de discipelen van interim- cóach Hans 't Hart schakelden de hoogste versnelling in en maakten vervolgens geroutineerd gebruik van de ste ken die de thuisploeg liet vallen. De Alphense zege (5-7) was derhalve een juiste afspiegeling van de verhoudin gen. Ook in deze confrontatie leverde Zijl/LGB het bewijs af nog niet rijp te zijn voor het grote werk. Toegegeven, de ploeg is nog jong maar toch telkens weer laat de équipe van Rob Schouten het op beslissende momenten afweten. Zo ook tegen AZC. De thuisploeg was niet in staat een ruime hoe veelheid scoringskansen naar juiste waarde te schatten en Loting Pre-Olympisch toernooi BELGRADO (ANP) - EBBC Den Bosch heeft gisteren in Belgrado Parti- zan uit Joegoslavië met 83-77 verslagen. Het betrof een basketbalwed- strijd in de finalegroep van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust leidde EBBC met 54-33. Geen van beide ploegen kon zich meer plaatsen voor de halve finales. Het was van de kant van de Joegoslavische landskampioen een uiterst povere wedstrijd. Het vertoonde spel was zelfs zo slecht dat de suppor ters hun idolen begonnen uit te fluiten. Na een half uur leidde EBBC zelfs met 77-49. Met nog tien minuten te spelen, besloten de Joegoslaven er dan toch wat aan te doen. Onder leiding van sterspeler Dalipagic, brachten de Joegoslaven het verschil in de slotfase terug tot zes punten, zonder dat de Nederlandse kampioen overigens een moment in gevaar kwam. Voornaamste scores: EBBC: Kirkland 18, Dekker 16, Lister 14, Faber 13 en Akerboom 12. Partizan: Dalipagic 28, Maric 15, Lazarevic 12, Petrovic 12. Varese Emerson Varese heeft gisteren in de kwartfinales van het toernooi om de toonde zich verdedigend afwezig. De Leidenaars begingen onnodi ge overtredingen op cruciale ogenblikken wat de ploeg vooral in de slotfase van de strijd, toen AZC tot twee keer toe met een man meer in het bad zwom, op brak. Na een paar seconden al mocht Hans Koorevaar na een overtre ding de kant opzoeken. Ton Buunk maakte doeltreffend van de ruimte gebruik, zoals ook Stan van Belkum even later een man meer situatie (Noordergraaf was bestraft) scorend wist uit te bui ten (1-1). Pal daarop liet Zijl/LGB een uitstekende kans op een voorsprong liggen want het naai de kant zenden van Ruud de Heij leverde een numerieke meerder heid op. Albert Spijker speelde echter voor sinterklaas en gaf Erik Noordergraaf de mogelijk heid 1-2 te laten aantekenen. Spijker herstelde zich echter knap door een minuut later via een omhaal 2-2 te scoren. Het tweede partje begon hoopvol toen Stan van Belkum via de lat voor 3-2 zorgde. De Leidenaars ontketenden een stormachtig of fensief en kregen ook een hele- AZC-speler Ron de Vogel (zwarte cap) torent uit het water om de bal achter Theo Uittenhout te tikken. Jacob bpijker (3) probeert de doelpoging te verijdelen, Martin Vreeburg ziet het allemaal aan. wat via Arco Verboom in de stand tot uitdrukking werd gebracht (3-3). Via treffers van Frank van de Akker en Erik Noordergraaf in de derde periode leek AZC de overwinning definitief naar zich toe te slepen maar de rood-witten gaven zich niet gewonnen. CD b„ruiui„i. boel kansen, maar vergaten Hans Koorevaar (Ed van Es zat op mÉ f7'" de kant) en Stan van Belkum brachten de spanning weer ge heel terug en eindelijk liet het zich aanzien dat Zijl/LGB als winnaar van een topper uit de bus zou rollen. De Alpenaren hadden evenwel nog een portie arbeid- lust achter de hand. Koelbloedig werd de thuisploeg, die steeds onrustiger ging spelen en Hans Koorevaar en Martin Vreeburg uit het water zag gestuurd, van het kastje naar de muur gestuurd en via treffers van Ed van Es en Gijze Stoboer incasseerde AZC de terechte overwinning. Een re sultaat wat het team nog in de ra ce voor het kampioenschap houdt; de ploeg van Rob Schou ten zal nog alle zeilen bij moeten zetten voor het behoud van de vierde plaats. ROB ONDERWATER MOL (ANP) - Maandag brak Joop ttj Zoetemelk in Beziers aan de I Zuidfranse kust in een valpartij het linkersleutelbeen. Vandaag, i amper vier dagen later, stapt hij weer op de fiets. Een medisch f' wonder voor de leek, een routi- neklus van de Belgische chirurg Der Weduwen. Europese basketbalbeker voor bekerwinnaars met 106-86 gewonnen In het ziekenhuis van Mol in België van het Spaanse Barcelona. Bij de rust leidden de Italianen met 57-51. In de halve finales is Emerson Varese de tegenstander van Leiden, terwijl Barcelona het Italiaanse Gabetti Cantu ontmoet. Loting Het Nederlandse basketbalteam heren begint het pré-Olympisch toernooi, dat van 6 tot 17 mei in Zwitserland wordt gehouden, met het duel tegen Ierland. Na een rustdag op 7 mei volgen de wedstrijden tegen Italië, Bulgarije en West-Duitsland. Plaats van handeling is Lugano. In Zwitserland worden in vier steden de voorronden afgewerkt. Het zijn Neuenberg, Luzern, Vevey en Lugano. Van elke groep klasseren de eerste twee zich voor de finaleronde, die van 13 tot 17 mei in Genève wordt gehouden. De eerste drie in de eindrangschikking kwalificeren zich voor de Spelen in Moskou. Het speelschema in groep D, waarin Nederland is ingedeel, ziet er als volgt uit: 6 mei: Ierland-Nederland, Italië-West-Duitsland 7 mei: Ierland-Italië, West-Duitsland-Bulgarije 8 mei: Nederland-Italië, Bulgarije-Ierland 9 mei: West-Duitsland-Ierland, Bulgarije-Nederland 10 mei: West-Duitsland-Nederland, Italië-Bulgarije. werd de Nederlandse wielerve- dette zó snel opgelapt, dat hij gis termorgen zonder mitella door de zonovergoten straten wandelde en vele handen schudde van Vlaamse passanten. Die herken de hem onmiddellijk, want Joop was gekleed in zijn rennerstenue. "Ik werd na mijn valpartij zo snel weggevoerd, dat ik geen kans kreeg gewone kleren mee te ne men. Alles wat ik bij me had, was mijn rennerspak". Zijn optimisme kreeg na de ge slaagde operatieve ingreep van Der Weduwen weer de overhand. Zoetemelk voelde zich door het geluk in de steek gelaten. "Vorig jaar viel ik slechts één keer en dat in een van de laatste criteriums in Montjuich. Dit seizoen reed ik vier koersen en smakte ik drie keer tegen het asfalt". De Ronde van de Middellandse Zee waarin de ploeg van Post zich na- Joop Zoetemelk: wonder drukkelijk manifesteerde, was al tijd al een gevaarlijke ronde. De wedstrijd wordt, om de kosten te drukken, door de oud-renners Aimar en Anquetil net de Franse slag in elkaar gedraaid. Er zijn veel ploegen aan de start in deze als training bedoelde wedstrijd met veel renners, die zich voor hun nieuwe sponsor willen waarmaken met een eerste suc cesje. Gevolg: een nerveus pelo ton en de ene valpartij na de an dere. Zoetemelk was er bij drie betrokken en bij de derde brak het sleutelbeen. Een tegenslag, die door de medi sche technieken van Der Wedu wen, een specialist in allerlei sportblessures trouwens, niet rampzalig hoeft te zijn voor het voorseizoen. "Ik zet het zaakje recht en als je hier weggaat, klim je meteen weer in het zadel", zei Der Weduwen te gen Zoetemelk vóór de operatie. Gisteren, nadat het verband was afgewikkeld/had Zoetemelk de indruk weer .alles met de linke rarm en -schouder te kunnen doen. "Het beetje pijn dat ik nu nog heb is volgens de dokter over drie dagen ook weg". Onder normale omstandigheden zou Joop Zoetemelk de enige kopman zijn van de Postploeg voor Parijs-Nice, de eerste be langrijke voorjaarskoers. Daar kan door de opgelopen competi tie-achterstand haast geen spra ke meer van zijn. "Ik mis toch te veel wedstrijdritme om die koers te kunnen winnen.. Mijn eerste wedstrijd is waar schijnlijk pas weer de ronde van Belgisch Limburg op 2 maart. De Omloop van het Volk op 1 maart laat ik ook schieten. Kasseien zijn niet goed voor mijn geblesseerde schouder. De start van Parijs-Ni ce is al op vijf maart". Zoetemelk heeft zijn hoop nu ge vestigd op april, de maand met de voorjaarsklassiekers, waarvan hij speciaal de Amstel-Gold race, de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken- Luik beoogt. "Het is wel zo'n lekker gevoel vóór de Ronde van Frankrijk een be langrijke overwinning op zak te hebben". keiharde ijshosckeyploeg moet er wel heel wat gebeuren. Canada kampt met hetzelfde probleem. De Canadezen spelen de laatste jaren anders en zeker minder hard dan vroeger. Toch staat het Canadese ijshockey voor ieder een gelijk aan vechten en spu- Hans Westberg wil ook graag van dat image af. En juist daarom maakt hij zich zo kwaad op Corki de Graauw, toen die tegen de Finnen dingen uithaalde die niets met ijshockey te maken hadden. Westberg raakte in conflict met Graauw en heeft de pech dat hij hem straks in zijn eigen Amster damse club weer tegen komt. Dat is een van de nadelen van zijn ge combineerde functie. Vooral in het begin van deze Olym pische trip leken de nadelen van die combinatie groter dan de voordelen. Er was en er is nog kri tiek op het beleid van Westberg. Iedere coach, gebonden of niet- gebonden, zal die kritiek begrij pen en meestal naast zich neer leggen. Westberg heeft zich ech ter geërgerd aan het feit dat men twijfelt aan zijn integriteit, omdat hij z'n eigen Amsterdamse spe lers voor zou hebben getrokken. Het geval Gobel-De Bruyn zou wat dat aangaat het best tot de verbeelding moeten spreken. Westberg: „Ik vind die combinatie niet zo moeilijk. Er is nooit een werkelijk groot conflict door ont staan. Natuurlijk zijn er af en toe problemen, maar die hebben hier niets mee te maken. En even na tuurlijk wordt er achter je rug ge kletst. Dat dat gebeurt weetje als trainer, daar moet je niet te lang bij stilstaan" Geluk Ondanks een voorlaatste plaats in de poule is de Nederlandse ijs- hockeydroom nog niet helemaal teneinde. Dankzij Galati wacht volgend jaar in Stockholm het wereldkampioenschap in de A- groep. Voor sommigen betekent dat zelfs meer dan deelname aan de winterspelen. Hier en daar leeft de hoop dat Ne derland het in Stockholm best eens zou kunnen redden en zich weet te handhaven. Maar voor het zover is moet er het een en ander veranderen rond de begeleiding van de nationale ploeg. Hans Westberg die nog een tweejarig contract heeft met Amsterdam wil best nog een jaar doorgaan, maar heeft wel zijn bedenkingen. West: „De beslissing of ik al dan niet doorga hangt van bepaalde toezeggingen af. ik weet dat wij ons niet zo kunnen voorbereiden als de meeste ploegen, omdat de hallen tekort in Nederland ge opend zijn en er ook nog een competitie gespeeld wordt. Maar de voorbereiding zal toch beter moeten worden, er zullen meer wedstrijden gespeeld moeten worden tegen werkelijk goede tegenstanders" Opdracht Wat dat betreft ligt er een mooie opdracht voor bondsvoorzitter Fred Schweers, die zegt over uit stekende internationale contac ten te beschikken. Omdat het we reldkampioenschap pas in april wordt gehouden is er in het com petitieprogramma enige ruimte. Dat Nederland met praktisch de zelfde groep naar Zweden gaat staat wel vast. De verwachte uit tocht van overzeese Nederlan ders zal pas na dat titeltoernooi een aanvang nemen. Daarna zal Nederland hoe optimistisch Dummy Smit, de technisch-di- recteur van de bond zich ook over de jeugd uitlaat, terug moeten naar af. Lange termijnplanning lijkt de ijs hockeybond vooralsnog vreemd. Vertegenwoordigers van de beste Nederlandse ijshockeyclubs uit Nederland gebruiken de Spelen dankbaar om zich met buiten landers te versterken. Sponsor Sjoerd Terpstra en Hans West berg zelf kijken namens Amster dam rond, Larry van Wieren houdt zijn Heerenveense belan gen scherp in de gaten. De kans dat volgend jaar enkele spelers uit het Amerikaanse en Canadese team naar Nederland komen lijkt vrij groot. Niet alle Amerikaanse en Canadese Olympiagangers krijgen per definitie een profcon tract in eigen land aangebo den. Bezoek morgen de voetbalwedstrijd aanvang 14.30 uur terrein de Mors, einde Smaragdlaan. Deze advertentie wordt aangeboden door ELFA technisch bureau Levendaal 166a, Leiden. I

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19