Yance vindt wel gehoor in Europa, maar geen steun Irak wil relaties met Europa uitbreiden Éh Bang&Olufsen Commissie in weekeinde naar Iran Ultimatum Carter was te kort DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Brazilië lieefi atoomakkoord met Irak DEN HAAG (GPD) - De minis ter van buitenlandse zaken. Van der Klaauw, heeft in antwoord op vragen van het PSP-Tweede-Kamerlid Van der Spek meegedeeld dat Brazilië en Irak inderdaad een akkoord hebben gesloten op het gebied van vreedzaam gebruik van kernenergie. Op 1 december van het vorig jaar, zo schrijft de minister in ant woord op de vragen, zijn de onderhandelingen over die samenwerking afgerond. De regering ziet geen aanlei ding om de toestemming voor levering van verrijkt uranium door Urenco aan Brazilië in te trekken wanneer blijkt dat Brazilië nucleaire technolo gie aan Irak doorgeeft. Naar de mening van minister Van der Klaauw bestaat daartoe blijkens het akkoord tussen Brazilië en Irak geen aanlei ding. Van der Klaauw als eerste Nederlandse bewindsman naar Bagdad (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Irak is van plan om zijn eco nomische, technologische en culturele relaties met West-Europa sterk uit te breiden. Dat blijkt uit de bezoeken de Bondsrepubliek die de Iraakse minister van buitenlandse zaken. Saadoun Hammadi, heeft afgesloten. In een inter view met het orgaan van de regerende Baath-partij in Irak doet Hammadi uit spraken die voor zijn Nederlandse colle ga Van der Klaauw zeker interessant kunnen zijn, nu Van der Klaauw de eer ste Nederlandse minister van buiten landse zaken is die zaterdag een bezoek brengt aan Irak. Hammadi legt een verband tussen een door Irak waargenomen verandering in de Westeuropese positie - die meer be grip zou tonen voor de Arabische zaak dan voorheen - en de economische, cul turele en technologische akkoorden die Irak korteeleden met Beleië en We«st- Duitsland heeft afgesloten. „De Belgi sche en Duitse houding in het Arabisch- Israëlische conflict komt hier op neer dat beide landen het recht van het Pale stijnse volk op zelfbeschikking onder schreven, en gekant zijn tegen Israëli sche bezetting van Arabisch land en herhaaldelijke Israëlische agressie tegen Arabische staten. Daarom heb ik de in druk dat beide landen in feite de Israë- lisch-Egyptisch-Amerikaanse Camp- Davidakkoorden niet ondersteunen, hoewel zij dat niet hardop zeggen In het verleden, vervolgt Hammadi, had den deze twee naties „identieke ideeën" met Amerika wat betreft het Arabisch- Israëlisch conflict, maar tegenwoordig tonen de Belgen en de Duitsers meer belangstelling voor de Arabische ziens wijze, en deze landen willen nu graag hun bilaterale relaties met de Arabische wereld uitbouwen. Deze verandering is het gevolg van de groeiende economi sche macht van de Arabieren - Hamma di doelt kennelijk op de olieproduceren de Arabische landen -, en van de toene mende „onafhankelijkheid" van West- Europa, aldus Saadoun Hammadi in het orgaan van de Baath-partij. Afgewacht moet worden of de Irakezen een zelfde verandering in het Neder landse standpunt in het Midden-Oos tenconflict kunnen ontdekken als bij België en West-Duitsland het geval was. Iraks politieke evaluatie van relaties met andere landen wordt bijna geheel be paald door de positie die dat andere land inneemt ten aanzien van de Palestijnse kwestie. Dat staat bij Bagdad centraal. De Nederlands-Iraakse relaties zijn ja renlang gespannen geweest. Irak heeft Nederland altijd gezien als Israëls meest fervente steunpilaar in Europa, en dus werd ons land door de regering in Bag dad als een „zionistisch bolwerk" en dientengevolge als „anti-Palestijns" be schouwd. De Iraaks-Nederlandse relaties ziin ook nogal vertroebeld geweest door de Koerden-kwestie en de affaire-Aronson. Nederland verleende van '74 tot '76 poli tiek asiel aan een honderdtal Iraakse Koerden, aanhangers van de rebelleren de Koerden-leider in Noord-Irak. Musta fa Barzani. Hoewel deze Koerden in Ne derland zich verbonden geen politieke activiteiten te ontplooien, waren zij juist politiek zeer actief in ons land, wat weer door de Iraakse regering werd uitgelegd als het stilzwijgend toestaan door Den Haag van „anti-Iraakse subversie". Een dieptepunt in de relaties tussen Den Haag en Bagdad was de executie in Irak van Alexander Aronson. Aronson ver leende medische hulp aan de opstandige Koerden in Noord-Irak. Voor Neder landsejournalisten ter plekke was Aron son evenwel een zonderlinge figuur die tegen alle raadgevingen in gewapend, vermomd in Koerdische kledij, het Iraakse leger tegemoet trok. De Irakezen beschouwden Aronson daarom als «n*n spion, hebben zijn Nederlanderschap nooit erkend en baseerden zich daarbij op het feit dat Aronson in het Israëlische leger zou hebben gediend en derhalve voor Bagdad irn Israeli was. Wanneer minister Van der Klaauw aan staande zaterdag in Bagdad arriveert, zal hij daar een ander klimaat aantreffen ten opzichte van Nederland dan bijvoor beeld twee of vier jaar geleden. Het is de Irakezen niet ontgaan dat er een voor zichtige verandering heeft plaatsgevon den in de Nederlandse offlciele en publieke ópinie ten opzichte van het Arabisch-Israelische conflict en de kern daarvan; de Palestijnse kwestie. De Ne derlandse regering heeft sinds kort zelfs „feitelijke" contacten met de PLO ge opend, die zullen worden voortgezet. In Bagdad hoopt men van Van der Klaauw uit de eerste hand te vernemen hoe „we zenlijk" de Nederlandse zienswijze ver anderd is. (Van onze correspondenten) ROME-BONN-WASHINGTON - De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance is gisteren in Rome aangekomen op zijn reis langs een aantal Westeu ropese hoofdsteden, waar hij de bondgenoten wil con sulteren over een „krachtig en gecoördineerd" ant woord op de Russische inval in Afghanistan. Tot nu toe heeft Vance in zowel Bonn als Rome te horen gekregen dat er overeenstemming bestaat op de wezenlijke pun ten, maar als het op concrete maatregelen aankomt, met name wat betreft een boycot van de Olympische Spelen, wordt hij onthaald op een pijnlijke stilte. Na de EG-top- conferentie in Rome begin deze week was de afwach tende opstelling bij de Europese bondgenoten geen ver rassing meer. Onmiddelijk na zijn aankomst in Rome ontmoette Vance de Ita liaanse minister van buitenland se zaken Attilio Ruffini. Een dag eerder nog was Ruffini voorzitter van de bijeenkomst van de negen EG-ministers van buitenlandse zaken. Op deze conferentie werd zoals gemeld een Brits voorstel overgenomen voor een akkoord met de Russen, waarbij het Wes ten Afghanistan's neutraliteit ga randeert in ruil voor een terug trekking van de Russische troe pen uit dat land. Na een kort ge sprek met zijn Italiaanse collega vertelde Vance dat hij dit idee „in algemene lijnen kan steu nen". Verschoven Volgens diplomatieke bronnen in de Italiaanse hoofdstad hebben acht van de negen ministers van buitenlandse zaken van de EG- lunden zich tijdens de woelige discussie uitsproken voor een boycot van de Olympische Zo merspelen in Moskou. Frankrijk echter zou een boycotbesluit hebben weten tegen te houden, waardoor men heeft besloten de discussie over de kwestie naar een latere datum te verschui ven. Vance kwam in Rome na een be zoek aan de hoofdstad van de Bondsrepubliek, waar hij be sprekingen voerde met minister van buitenlandse zaken Gen- scher en later ook met bondskan selier Schmidt. Zowel Genscher als Vance legden er de nadruk op dat er tussen de Bondsrepubliek en Amerika „volledige overeen stemming" bestaat over de we zenlijke punten van de wereld politiek. Beide landen zijn het er over eens dat de Russische inval in Afghanistan een „gemeen schappelijk antwoord van het Westen" vereist. Vance heeft met Schmidt over con crete stappen gesproken om de moeilijke problemen in de we reld naar aanleiding van de Af ghaanse crisis op te lossen. De Amerikaanse minister wilde daarover verder echter geen me dedelingen doen. Maar uit de reacties van zijn Westduitse gast heren valt duidelijk op te maken dat hij op het punt van concrete maatregelen weinig heeft kun nen bereiken. Ten aanzien van de Olympische Spelen werd duide lijk dat men daar in Bonn op dit moment nog weinig voor voelt, tenslotte zei Vance nog dat de Verenigde Staten bereid zijn om hun consultaties met ae bondge noten, in het bijzonder in moei lijke tijden, te verbeteren, iets waarom met name de Bondsre publiek had gevraagd. Het bezoek aan Bonn had in de eer ste opzet een topontmoeting moeten zijn met verschillende Europese leiders tezamen, maar Frankrijk liet op het laatste mo ment verstek gaan. Daarom reist Vance nu langs de verschillende Europese hoofdsteden om zijn ambtsgenoten apart te bezoeken. Na Bonn en Rome komen Parijs en Londen nog aan de beurt. ADVERTENTIE De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance bezocht gisteren in Rome de Italiaanse president Sandro Pertini. Vlak daarvoor had hij met zijn Italiaanse collega Ruffini gesproken. Onze correspondent in Washington meldt, dat de VS zo langzamer hand veronderstellen dat Europa zich erop voorbereidt om toch naar Moskou te gaan. Vermoede lijk met het oog op de vergade ring van EG-ministers in Rome heeft Carter zijn besluit reeds in het weekeinde genomen, tenein de elke speculatie bij de Europe se bondgenoten weg te nemen over een mogelijke verzachting van zijn standpunt. Uit de harde uitspraken van bijvoorbeeld Hodding Carter, de woordvoer der van Cyrus Vance, in Bonn kan men afleiden dat de kansen gering zijn dat Amerika nog op dit besluit zal terugkomen, zelfs wanneer de Russen zich voor de uiterste aanmeldingsdatum van 24 mei uit Afghanistan verwijde ren. De Deense vormgevers van beeld engeluid 3 jaar garantie Geautoriseerd B&Odealer: QBHüUDllillQE VAN 1793 Breestraat 109 - Leiden - Tel. 071 -120802 NEW YORK (Reuter/UPI/AFP) - De VN-commissaris die in het leven is geroepen om de beschuldigingen van Iran tegen de voormalige sjah te onderzoeken vertrekt het komend weekeind naar Teheran. Dit heeft de secretaris generaal van de volkerenorganisatie, Kurt Waldheim, gis teren in New York meegedeeld. Waldheim zei verder dat geen tijd stip is vastgesteld voor de vrijla ting van de Amerikaanse gegij zelden, die sinds 4 november in de Amerikaanse ambassade in Teheran worden vastgehouden. De commissie mag met elk van de vijftig gegijzelden praten, al dus Waldheim. Hü zei ook dat de MOSKOU ZEGT NEEN TEGEN VOORSTEL EG MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie heeft met een snel en categorisch nee" gereageerd op het voorstel van de Europese Gemeenschap van Afghanistan een neutraal land te maken. "Zoals men hier onderstreept, zo schrijft een anonieme corres pondent van Tass, zijn de pogin gen van de EG-ministers zich het recht toe te eigenen besluiten te nemen, in de plaats van een soe verein land niet te rechtvaardi gen. Zij getuigen van de wens voort te gaan met de politiek van inmenging in de interne aangele genheden van Afghanistan", al dus Tass. Paradoxaal genoeg wordt hiermee het EG-voorstel door het officiële Russische persbureau verwor pen. zonder dat men heeft ge wacht tot Afghanistan, als soeve rein land. zijn positie kenbaar had gemaakt. commissie wat haar werkzaam heden betreft niet aan een ter mijn gebonden is. De vijf leden blijven in Genëve tot hun vertrek naar de Iraanse hoofdstad. De commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van Frank rijk, Syrië, Algerije, Venezuela en Sri Lanka. Zij zullen nadat hun onderzoek voltooid is verslag uitbrengen aan Waldheim. Het rapport gaat vervolgens naar de Veiligheidsraad. Aanvankelijk was meegedeeld dat de commissie gisteren naar Tehe ran zou reizen, maar volgens Waldheim is haar vertrek naar het weekeinde verschoven omdat de Iraanse autoriteiten meer tijd voor de voorbereiding van de ontvangst wilden hebben. De ge sprekken die de commissieleden met de gegijzelden zullen hebben geschieden op verzoek van Iran zelf, aldus de secretaris-generaal. Voor hun vrijlating was ggen tijdstip bepaald. Een lid van de commissie verklaarde echter eerder op de dag in Genëve dat hierover een regeling was getrof fen. De Verenigde Staten hebben ken nis genomen van de verklaring van secretaris-generaal Wald heim over de vorming van een in ternationale commissie die "de grieven van Iran moet onderzoe ken en die een oplossing moet zoeken voor de crisis tussen Iran en de Verenigde Staten". Dit maakte het Witte Huis gister avond bekend. In een officiële verklaring wordt verder gezegd dat deze commissie "geen tnbu- GENËVE - De vijf leden van de VN-commissie na hun aankomst in Genevev.l.n.r Adib Daoudy (Sgnet. Andres AguiUir (Venezuela), Mo hammed Bedjaoui Algerije). Louis Edmond Pettiti Frankrijk) en Hector Jayordene (Sri Lanka). naai zal zijn. "De interpretatie van de Verenigde Staten is dat dë commissie de grieven van beide partijen zal onderzoeken en daarover rappoil aan de secreta ris-generaal der Verenigde Naties zal uitbrengen. De Verenigde Staten hebben niet de bedoeling zich in de zaken van Iran te men gen, maar zij staan op de snelle terugkeer van de b'.i Amerikanen die illegaal in Teheran worden vastgehouden", aidus het com munique. In de Amerikaanse verklaring wordt verder gezegd dat de ont moeting tussen de commissie en de gegijzelden in overeenstem ming met het inter nationaal recht moet zijn en dat onder geen voorwaarde de gegijzelden aan een verhoor mogen worden on derworpen. Het is echter van groot belang dat de commissie vast telt dat zij er allemaal zijn en dat zij zich op de hoogte stelt van hun gezondheidstoestand", al dus het Witte Huis. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Ameri kaanse president Carter heeft niet de wijsheid kunnen op brengen om zijn beslissing over een boycot van de Olympische Spelen te coör dineren met de dag waarop de nutionale Olympische comi tés formeel de uitnodiging van hun Sowjet-collcga's moeten aanvaarden. Dat had hem drie maanden tijdwinst opgeleverd en de mogelijk heid om in geval van een Rus sische terugkeer van de Af ghaanse fronten net te doen alsof hij daartoe de stoot had gegeven. Maar nee, zoals eerder tijdens de zogenaamde crisis over de legering van Russische ge vechtstroepen op Cuba heeft Carter zich een ultimatum la ten ontvallen, waarbij hij niet kon winnen, want geen rede lijk denkend mens was bereid om aan te nemen dat de Rus sen zich vol schrik over de harde taal uit Washington van de Afghaanse fronten zouden verwijderen. Een politieke crisis moet met politieke middelen worden bestreden, zou men zeggen, maar er moet wel een doel stelling zijn. Die is: Russen al- thuns voor het oog weg uit Afghanistan, desnoods op de lange termijn, en op zichzelf was de manier waarop de Russen in de Verenigde Na ties met schande en politiek gezichtsverlies zijn ontmas kerd al een zeer duidelijke Amerikaanse triomf, waar mee Carter het best oen tijdje had kunnen stellen. Maar Carter wilde laten zien dut hij niet voor niets president was en dat is wederom mislukt, gegeven ook de openlijke re volte onder zijn bondgenoten tegen zulke staaltjes beleid- zonder-vooroverleg, dut wel verplichtingen heet op te leg gen voor die bondgenoten (in Amerikaanse ogen al thans). Vance vliegt nu in Europu rond als postduif van een nieuwe „pax americana", een vrede die gevat is in de ijzeren vuist van de VS. Veel te coördine ren is er niet eens, hoewel Vance deze opdracht wel heeft meegekregen. Europa voert een eigen beleid, aan gedragen door de bewinds man wiens eerste-minister Thatcher Carter onmiddellijk haastig en ademloos solidari teit betuigde. Met verwaarlo zing van alle Europese bin dingen die de Britten nog niet zo lang geleden zijn aange gaan en onder erkenning van de „speciale banden" tussen Groot-Brittannic en de VS. De Britten wonen niet zonder reden op korte afstand van Europa in de zee die het Eu ropese vasteland scheidt van de Verenigde Staten en zij hebben nog steeds moeite met de keuze van hun uitein delijke bestemming, ook al ligt die onverbiddelijk in Eu ropa. De neutraliteit die Car- rington voor Afghanistan wil is een aurdig politiek idee, maar een schamel alternatief. Maar, dat voorstel is een poli tiek middel, dat nuttig is om dat de Kussen toch uit Afgha nistan weg zullen gaan op den duur en nu de gelegenheid hebben hun geschonden re putatie ietwat te repare ren. Maar, Afghanistan vró of bezet, de werkelijke problemen, namelijk de krachtsverhou ding tussen de VS en de Sowjct-Unie en de Russische expansie elders in de wereld dan wel aan de eigen grens, worden er geenszins mee op gelost. Zodoende is de Ame rikaanse boycot van de Olympische Zomerspelen in Moskou een gebaar. En meer niet vooralsnog.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9