Goudzwaard:'Oplossing door vorming nationaal kabinet' Ongeschreven regels bij een kabinetscrisis De stewardess kreeg lucht van Nasivin "ALTIJD DE KWAAIE PIER" Wim Kok: "Het kan me niet zoveel schelen" Reacties op aftreden Andriessen verdeeld Van Agt niet naar VS DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 De ongeschreven regels van ons staats recht bepalen de gang van zaken bij een ministerscrisis - wanneer één mi nister opstapt - en bij een kabinetscri sis, als het gaat om het aftreden van alle ministers. Weliswaar staat in de grondwet nog dat de Koning de minis ters benoemt en hen naar welgevallen ontslaat maar het ongeschreven staats recht heeft aan dat artikel een heel an dere inhoud gegeven dan uit de letter lijke tekst blijkt. Bepalend is in ons parlementaire stelsel dat ministers moeten vertrekken als ze niet langer het vertrouwen van de meerderheid van de Tweede Kamer bezitten. Daarbij kan het zowel gaan om een aan varing van het kabinet met de Kamer als om een conflict binnen de regering. Leidt zo'n intern meningsverschil tot het aftreden van een aanzienlijk deel van de ministers dan is er geen meer derheidsbasis meer in de Tweede Ka mer. Dit was onder meer het geval met het kabinet-Den Uyl in 1977. Zo'n in tern conflict trad ook op bij het kabi- net-Marijnen dat in april 1965 viel om dat de ministers geen overeenstem ming konden bereiken over het om roepbeleid. Ook aan de val van het ka binet-Biesheuvel lag een intern conflict ten grondslag. Het bijzondere hierbij was dat op 18 juli 1972 de DS'70- ministers Drees en De Braauw hun ontslag indienden en dat pas twee da gen later de rest van de ministersploeg hun portefeuilles ter beschikking stel den. Bijzonderheid Dat een minister van financiën opstapt en zo een crisis veroorzaakt is een grote bijzonderheid in onze parlementaire geschiedenis. De laatste keer dat dit gebeurde was in 1923 toen minister De Geer aftrad omdat hij vond dat de voorgenomen uitbreiding van de vloot strydig was met de voorgenomen be zuinigingsplannen. Hij werd in het ka binet Ruys de Beerenbrouck opge volgd door Colijn die later als minister president de Nederlandse politiek tot 1939 zou blijven beheersen. „De veilig stelling van de gulden werd hier op geofferd aan de veiligheid van het land", constateert prof. Oud in zyn standaardwerk over de Nederlandse parlementaire geschiedenis Honderd Jaren. Het aftreden van één minister kan dus, zoals uit dit voorbeeld blijkt, onder vangen worden door het aantrekken van een nieuwe bewindsman. Ook als hethele kabinet zijn ontslag neemt zijn er nog wel oplossingen te vinden die nieuwe verkiezingen kunnen voorko men. Zo bood het ministerie-De Quay op 23 december 1960 zijn ontslag aan de Koningin aan toen in de Tweede Kamer een onaanvaardbare motie over de woningbouw toch werd aangeno men. Tien dagen later werd deze ont slagaanvrage ingetrokken nadat prof. mr. W. F. de Gaay Fortman erin ge slaagd was de breuk te „lijmen". Wisselen Een andere mogelijkheid om nieuwe verkiezingen te ontlopen is het wisse len van coalitiepartner. Zo werd in april 1965 het christelijk-liberale kabi- net-Marijnen opgevolgd door het christelijk-socialistische kabinet-Cals. Verkiezingen kwamen daar niet aan te pas. Staatsrechtsgeleerden zetten ech ter grote vragen bij deze „politieke partnerruil". De kernvraag hierbij is of het wel democratisch is om op basis van een uitspraak van de kiezers twee qua politieke kleur verschillende ka binetten te vormen. Troonwisseling De crisis binnen het kabinet-Van Agt zou voor de troonswisseling v^n 30 april mogelijk consequenties kunnen heb ben. Dat hangt af van de vraag of er tot kamerontbinding wordt overgegaan. De parlementsleden moeten namelijk de koningin inhuldigen. Dan moet er echter wel een Sta ten-Gene raai zijn die niet ontbonden is of moet er inmiddels een nieuwe Kamer gekozen en beëdigd zijn. Dit laatste kan echter niet meer voor 30 april geschieden. Volgens de Grond wet moet er binnen veertig dagen na ondertekening van het ontbmdingsbe- sluit een nieuwe Kamer gekozen wor den. De tekst van dit artikel is echter bedriegelijk. Uit de tekst van de Kies wet en de memorie van toelichting daarop blijkt dat het gaat om de kandi daatstelling die binnen veertig dagen na de ontbinding moet plaatsvinden. Dat zou, als de Kamer bijvoorbeeld de ze week wordt ontbonden, half april zijn. De verkiezingen moeten dan vol gens de Kieswet 43 dagen later plaats vinden, dus eind mei of begin juni. Mogelijk hebben de problemen die een kamerontbinding opleveren voor de inhuldiging van koningin Beatrix meegespeeld bij de vraag of het conflict in het kabinet tot een minis terscrisis beperkt blijft of dat het gaat uitgroeien tot een kabinetscrises. Ook als de ploeg-Van Agt zijn ontslag zou aanbieden, zijn er nog wel mogelijkhe den om kamerontbinding te voorko men, bijvoorbeeld doordat eerst een informateur wordt benoemd die de mogelijkheden voor een „Hjm 'poging gaat onderzoeken. Dat zou ontbinding kunnen voorkomen of deze over de da tum van 80 april kunnan haentU len. Mr. Roel Schut ™TÖ1 DEN HAAG (GPD) - De politieke problemen van nu zouden kunnen worden opgelost door de vorming van een nationaal kabinet, waarin alle grote partijen meedoen. Op die basis zou een brede maatschappelijke steun voor het te voe ren sociaal-economischfinanciële beleid ge vonden kunnen worden. Die gedachte werd gisteren gelan ceerd door prof. Bob Goud zwaard, opsteller van het CDA- programma en vooraanstaand AR-lid. Volgens Goudzwaard kan het land zich nu geen kabi netscrisis veroorloven, omdat de oplossing daarvan veel tijd vergï, terwijl de de problemen alleen maar erger worden. D^or de vorming van een nationaal cabinet - een gedachte die de Y VD tijdens dc kabinetsformatie tan 1977 steeds heeft uitgedragen -kunnen tussentijdse verkiezin gen worden voorkomen, vindt Goudzwaard. Hoewel hij per soonlijk de voorkeur geeft aan een kabinet van PvdA en CDA acht hij dat in deze situatie een tweede keuze. Ook een CDA-PvdA-combinatie zit imners met het probleem van de vas,gelopen staatsfinanciën. In het uitsluitend vervangen van mirister Andriessen ziet hij niets. „Mei moet niet denken dat wan- neerwe maar twee miljard bezui- nigei en er een andere minister gevoiden kan worden die dat De brief van Van Agt aan de Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Vin Agt heeft de ontslag- aanvragevan minister van finan ciën Andriessen gistermiddag om tien ninuten voor zes in een brief aan ce Tweede Kamer mee gedeeld. Deze brief had als in houd: „Zoals u weet heeft de minister raad in de loop van maandag 18 februari j.l.een besluit genomen over de sociaal-economisch- fi nanciële problematiek 1980. In de bekendmaking van dit feit is de mededeling opgenomen dat nader overleg zou moeten vol gen met de voorzitters van de Tweede-Kanerfracties van CDA en WD, De reden daarvan was dat niet alle ministers zich in dit besluit konden schikken. Om diezelfde reden droeg het besluit voorshands een louter intern karakter en kon het nog geen externe werking krij gen". „Zojuist keeft de minister van fi nanciën mij te kennen gegeven ontslag uit zijn functie te vra gen. Dc ministerraad is in spoedzitting bijeengeroepen om zich te beraden over de hierdoor ontstane situatie". doet, dat we dan uit de proble men zijn" Waardeloos Mr. Jaap Burger, de mede-forma teur van het kabinet Den Uyl uit 1973, noemde Goudzwaard's idee gisteren "waardeloos". Maar ook een CDA-PvdA-kabinet vindt hij ongewenst, gezien de gang van zaken tussen beide partijen in 1977. „Ik heb helemaal geen be hoefte aan voortgezet regeren door het CDA na wat ze gedaan hebben. Ik zou nu liever het ant woord van de kiezers willen heb ben op datgene wat dit kabinet al of niet gepresteerd heeft" Volgens Burger heeft Andriessen hoog spel gespeeld. „Ik heb de heer Andriessen eerder meege maakt en ik weet dat hij het wei eens meer op een chaos aan heeft laten komen, dat riskeert hij blijkbaar weer" Hij acht het niet denkbaar dat minister Andries sen alleen opstapt en de rest van het kabinet blijft. PvdA-voorzitter Max van den Berg zei het te veroordelen als men nu net doet alsof er een ministerscri sis is in plaats van een kabinets crisis. Volgens hem is het aftre den van Andriessen het bewijs van het falen van het hele kabi netsbeleid „Dit hele kabinet, of het nu Albeda is of Andriessen, zit op een foute lijn. Albeda iets minder dan Andriessen, maar beiden op een foute lijn. Ze zijn er onderling.niet uitgekomen, zijn onmachtig en de onrust in het land neemt ook geweldig toe". Voor een samenwerking tussen PvdA en CDA moeten de chris- tendemocra ten volgens Van den Berg eerst afstand nemen van dit beleid. „Ik ga pas praten over nieuwe coalities op het moment dat ze de moed hebben om poli tiek te zeggen: dit nemen we niet, we laten het vallen" Naar de mening van de PvdA-frak- tie in de Tweede Kamer betekent het vertrek van minister Frans Andriessen het einde van het ka binet Van Agt. In een gisteravond uitgegeven ver klaring zegt de fraktie dat de mi nister van financiën in het kabi net een sleutelpositie bekleedt en hij de eerst verantwoordelijke is voor het financieel-sconomisch financieel-economisch "De gebleken verdeeldheid en het gebrek aan daadkracht tonen aan, dat dit kabinet niet bij mach te is aan de ernst van de sociaal- economische situatie het hoofd te bieden. Het gebrek aan maat schappelijke draagvlak begint zich thans te wreken", aldus de verklaring. ADVERTENTIE DEN HAAG ANP) - Tussen de beraadslagingen op het Catshuis gistermiddag door roerden minister Wiegel rechtsen minister-president Van Agt (links) ook nog een aanzienlijk aantal telefoontjes. De socialistische fraktie noemt het onverantwoord en ongeloof waardig als het kabinet thans niet in zijn geheel zou aftreden. Niet gedacht CDA-voorzitter Steenkamp had niet gedacht en gehoopt dat An driessen de stap tot aftreden zou doen. Hij had tot het laatste mo ment (gistermiddag) gehoopt dat er nog een mogelijkheid zou zijn om tot een overeenstemming te komen. In theorie is het volgens Steenkamp zo dat het kabinet zonder Andriessen zou kunnen blijven zitten en Andriessen door iemand van het CDA wordt ver vangen. Ook op deze mogelijk heid wenste Steenkamp in zijn eerste commentaar niet vooruit te lopen. De eerste beslissing is aan het kabinet, aldus Steen kamp voor de NCRV-radio. Het antwoord op de vraag of kabi net zonder Andriessen door kan gaan, ligt in de eerste plaats bij de WD, aldus mr. L. J. Brinkhorst van D'66, die de zieke Jan Ter louw als fraktievoorzitter ver vangt. "Deze partij heeft van de daken geroepen dat vier miljard bezuiniging het te aanvaarden minimum was. De WD zou nu consequent moeten zijn door achter de minister van financiën te gaan staan", aldus Brinkhorst. Ernstig "Met het vertrek van minister An driessen (CDA) van financiën is een zeer ernstige situatie ont staan. Het in het kabinet voorge stelde pakket sociaal-economi- sche-financiële maatregelen is wellicht voor de WD-ministers in het kabinet draaglijk, maar daarbij laten zij het oordeel van de minister van financiën zwaar wegen". WD-fraktievoorzitter Rietkerk heeft dat gisteravond na het be kend worden van Andriesscn's aftreden gezegd. Rietkerk vindt de situatie zo ernstig omdat An driessen "niet zo maar een tech nische minister is" die opstapt, maar een spil in het kabinet. Andriessen heeft in menig opzicht zich volgens WD» lijnen opge steld. Wat de WD-ministcrs gaan doen wilde Rietkerk niet zeggen. Dat zal na het kabinets beraad moeten blijken. Van een tweespalt onder VVD-ministcrs is Rietkerk niets gebleken. Vol gens hem zitten zij op een lijn. DEN HAAG (GPD) - FNV- voorzitter Kok zei in een reactie op het aftreden van minister van financiën Andriessen dat het hem niet zoveel kon schelen of het kabinet valt. „Voor mij is de vraag hoe stelt dit of een volgend kabinet zich tegenover ons op. Of er nou Van Agt, Terlouw of Den Uyl zit. het gaat erom wat men voor de werkne mer doet". Kok wilde zich dan ook niet bij voorbaat achter een links ka binet stellen. „Zo'n kabinet krijgt van ons geen blanco volmacht. Onze toetsing geldt het beleid, niet de kleur van een kabinet", aldus Kok. De voorzitter van de christelijke vakbond CNV Van der Meu- len was blij omdat de lijn-Al- bcda in het kabinet kennelijk gezegevierd had. Hij achtte dat gunstig voor de maat schappelijke orde en rust. Van Eijkelenburg, voorzitter van de christelijke werkge vers, vinclt het een slechte zaak dat de minister van fi nanciën er de brui aan heeft gegeven. Hij toonde zich met name bezorgd dat van de door Andriessen gewenste vier miljard bezuinigingen niets terecht zou komen. De voor zittervan het VNO, Van Veen, wilde nog geen commentaar geven. Ook de voorzitter van de mid denstanders, Perquin, vindt het aftreden van Andriessen een treurige zaak. Van der Schalie van het middelbaar en hoger personeel noemde de overwinning van Albeda in het kabinet „niet zo pret tig". VOOR AL UW Visitekaartjes - Briefpapier Rekeningen - Enveloppon - Kwitanties - Stickers - Loten enzovoorts Tol. 071-134014 Ook na zes uur kunt u gerust bellen Wi| staan altijd voor u klaar. K. Schoonderwoerd, Leliestraat 4, 2313 BG Leiden DEN HAAG (ANP) - Premier Van Agt heeft zijn reis naar de Ver enigde Staten, die hij volgende week zou maken, afgezegd. De premier wil geen risico's nemen, aldus een woordvoerder vun de rijksvoorlichtingsdienst, die sprak vun een "onoverzienbare politieke situatie". Premier Van Agt zou van 25 tot 29 februari op uitnodiging van dc Universiteit van South-Carolina een bezoek aan de VS brengen, De premier zou ook een gesprek hebben met secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties. Ook staats secretaris financiën moet aftreden ROTTERDAM (ANP) - Staatsse- notaris mr. A, Nootoboom (CDA CHU) van financiën zul zijn mi nister moeten volgen als deze zijn ontslag aankondigt. Dut is de consequentie, die staatsrechte lijk is vastgelegd. Nootoboom wilde zieh gisteravond overigens 'zeer terughoudend' opstellen ten aanzien van dc si tuatie waarin het kabinet thans verkeert en het kabinetsberaad van die uvond ufwuchten. Andriessen bekommerde zich meer om zijn werk dan om zijn populariteit ls die minister Andriessen nou echt zo zuinig? Heeft hij er lol in om. sinds hij over onze schatkist gaat. van die sombere geluiden te laten horen? Dat we terug moeten, en dat er wel vier miljard gesnoeid moet worden in de overheidsuit gaven? Is hij een zwartkijker, of zou hij zo dicht bij het vuur zitten dat hij het beter weet dan al die andere ministers? Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaarbij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK Het antwoord op die vragen moe ten we misschien zoeken in wat hij vorig jaar tegen de Haagse Post zei in een interview: „Mijn ambitie is niet om te sneuvelen, maar om het goed te doen. Minis ters van financiën... Ik heb ze nog nooit als lijsttrekkers zien optre den". Met andere woorden: Andriessen, toch al nooit een politicus die af geladen zalen trok, maakt zich weinig zorgen om persoonlijk politiek prestige en des te meer om de economie van het land. Hij is ingehuurd voor de boekhou ding van de BV Nederland en die wil hij zo goed mogelijk doen. Met als resultaat onenigheid met zijn collega-ministers die geld willen uit de schatkist voor leuke en nuttige dingen voor de men sen. Je lijkt altijd de kwaaie pier, die al les tegenhoudt. Dat Andriessen niet op populariteit uit is, bleek toen hij de post van minister van financiën accepteerde in het ka binet-Van Agt. Voor een meester in de rechten, die gespecialiseerd is in volkshuisvesting, was dat een moedige daad. Temeer, om dat al voor hij het ministerie be treden had duidelijk was gewor den dat er een enorme bezuini gingsoperatie zou moeten wor den uitgevoerd (Bestek '81). Veerkracht Al eerder in zijn loopbaan toonde Andriessen zijn aanzienlijke veerkracht. Want wie geloofde nog in zijn politieke toekomst toen hij bij zijn debuut als lijst trekker voor de KVP op 28 no vember 1972 een dramatische nederlaag leed? Ondanks een nieuw, veelbespro ken kapsel (model-spuuglok) en ondanks speciale training voor de televisiecamera's, moest An driessen met zijn partij een ver lies van acht kamerzetels (van 26,5 naar 21,8 procent van de stemmen) incasseren Maar al heel snel was zijn prestige ge heeld; in de tamelijk rauwe in formatieperiode van PvdA-tacti- cus Burger, die de confessionelen grondig uit elkaar speelde, bleef Andriessen overeind en zijn KVP bleef eensgezind achter hem staan, waar de ARP hopeloos verdeeld raakte. Vervolgens hield hij het kabinet- Den Uyl geruime tijd overeind. Eenmaal, nu precies vier jaar ge leden. stond hij op het punt Den Minister Andriessen van financiën tijdens zijn laatste optreden in de Tweede Kamer als minister van het kabinet Van Agt/Wiegel gistermiddag. Uyl te laten struikelen. Er heerste net zo'n crisissfeer als de afgelo pen dagen. Het ging om de leve ring van reactorvaten aan Zuid- Afrika. Minister Ruud Lubbers (economische zaken) legde zijn portefeuille op tafel en diens coach en politiek biechtvader Frans Andriessen vond dat er maar een breuk moest komen: er was genoeg gezwicht voor Den Uyl. Uiteindelijk - na vele spannende dagen - ging Lubbers toch nog door de knieen en werd een crisis voorkomen. Tot spijt van An driessen, die dit pas veel later toegaf. Steun Het krankzinnige van de situatie is nu dat de rollen sindsdien totaal zijn omgedraaid. Andriessen is minister cn legde vorige weck zijn portefeuille op tafel. En Lub bers is nu de fractievoorzitter, die niet bepaald om een crisis zit te springen, omdat die voor het CDA niet erg gelegen komt. Erg goed kunnen ze niet met elkaar overweg, Lubbers en Andries sen. Ze kennen eikaars positie uit eigen ervaring door en door, maar veel steun hebben ze niet aan el kaar. Wat dat betreft had Andriessen meer aan Aantjes gehad. Ze lagen dan wel eens overhoop over dc grondslag van het CDA of over het waarnemend fractievoorzit terschap achter Van Agt, maar ze kwamen er altijd weer uit. Want op zulke momenten belde Catha rine Andriessen op naar Aantjes en zei dat deze en haar man Frans toch vooral weer eens sumen naar Den Haag en terug moesten rij den. Na zo'n gezamenlijke autorit zaten ze altijd weer op dezelfde lijn. Eenzamer Sinds het vertrek van Aantjes is Andriessen er alleen maar een zamer op geworden. Hij weet zich gesteund door de topambtenaren van zijn ministerie (wiens sympa thie hij zich verwierf door de enorme snelheid en grondigheid waarmee hij zich inwerkte) en door Jellc Zijlstra, de president van De Nederlandsche Bank, die als adviseur van de minister fun geert. En bovenal voelt Andriessen zich sterk als hij al die rode cijfertjes in zijn kasboek ziet. AD VAN LIEMPT

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7