Integratie centraal onderwij s- dag Leiden Boot zet produktie voort Donorhart had een afwijking Twee jaar voor heroine-koerier Twijfel over haalbaarheid op korte termijn Werken in hart van Holland Leidse ambtenaren niet vrij op 1 mei LEIDEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1! Leids personeel blijft straalbuizen maken LEIDEN - Het werk van de 11 nog resterende personeels leden van Boot Leiden lijkt gegarandeerd nu het bedrijf Hodi uit Zaltbommel heeft laten weten de produktie van straalbuizen in Leiden te willen voortzetten. Boot heeft de straalbuizen altijd in opdracht van Hodi gebouwd. Hodi is een onderdeel van Van Voorden uit Zaltbommel waar onderdelen voor de scheepsbouw worden gemaakt. In totaal werken hier 250 mensen. Elf man personeel werkt op dit ogenblik aan de produktie van straalbuizen. Het ziet er naar uit dat ze dat kuiinen blijven doen. Er is nog overleg tussen Hodi en de gemeente Leiden over de ver huur van het terrein. Voor de produktie van straalbuizen heeft Hodi maar een klein deel nodig van het terrein aan de Zijl. Bij de gemeente bestaat principieel de bereidheid een huurovereen komst met Hodi aan te gaan. Bij de gemeente staat het behoud van de werkgelegenheid voorop. De gemeente wil dan ook een schappelijke huurprijs vaststel len. De overeenkomst tussen de ge meente Leiden en Hodi zal slechts tijdelijk zijn aangezien de gemeente het terein van Boot in de toekomst wil gebruiken voor woningen en recreatieve voor zieningen. De heer Floor van de afdeling economische aangele genheden van de gemeente Lei den zei dat er voor het eind van het jaar een beslissing zal moeten worden genomen over een oplos sing op lange termijn. Het vinden van een nieuw terrein kan vol gens hem nog wel de nodige problemen opleveren, omdat het bedrijf aan een plaats aan het wa ter is gebonden. Directeur Van Dijk van Hodi zei te hopen nog wel enige tijd aan de Zijl te kunnen blijven. "We pro beren de produktie en de werk gelegenheid te handhaven door nog een aantal jaren op het ter rein te blijven", zei hij. Van Dijk zei pas in de toekomst te kunnen beoordelen of het zinvol is een ander terrein in Leiden te zoeken voor de produktie van straalbui zen. "We moeten eerst consolic} ren en kunnen pas daarna invc teren". Het doodvonnis voor de schee werf Boot werd eind vorig je getekend, toen de moederma schappij, de Sleephelling Ma schappij Scheveningon (SM failliet ging. Direct na dit faill sement kwamen bij Boot 10 mrf" sen op straat te staan. Het overi personeel kon blijven doorwi ken aan de straalbuizen. Straalbuizen worden gebruikt in grote scheepsbouw. Het is e buis die om de schroef wordt g monteerd om een schip me stuwkracht te geven. Klaverjassen De Stichting Buurthuis Profes soren-. Burgemeesters- en Rijndijkwijk organiseert op de vrijdagavonden 22 fe bruari. 14 en 28 maart een paas-klaverjascompetitie, waaraan iedereen kan mee doen. De prijzen zijn eieren. De eerste kaartavond begint om acht uur in het buurthuis aan de Du Rieustraat 4. Troef het vormingscentrum "Troef' aan het Noordeinde 2a wordt morgenavond een film vertoond. De rolprent heet Dag Day Afternoon" met in de hoofdrol Al Pacino. De voorstelling begint om half negen en de toegangsprijs be draagt f3.50. Hitchcock Voor de liefhebbers van "master of suspense" Alfred Hitchcock wordt vanavond een film ver toond in het Kijkhuis aan de V rouwenkerkkoorslraat 17. Het gaat om een spionage thriller die in 1940 werrd ge maakt. Er zijn twee voorstel lingen: één om 20 uur en één om 22.15 uur. De toegangs prijs is f4.50. Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt van avond de film "Messidor" van de Zwitserse regisseur Alain Tanner gedraaid. De film is een sombere visie op de mis lukte culturele revolutie van 1968, voorgegeven in quasi- toevallige breiden van een doelloze tocht. Tanner laat daarin zien dat ernst en hu mor goed kunnen samengaan De voorstelling begint om 21 uur en de entreeprijs be draagt vier gulden. Familie-instuif Jong en oud kunnen zondag middag van twee tot vijf uur terecht op een familie-instuif in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Kaarten, sjoelen, bingo en tal van kin deractiviteiten staan op het programma. LEIDEN - "Het was best weer eens aardig collega's van andere scholen te ontmoeten, maar ik geloof niet dat deze onderwijsdag veel zoden aan de dijk heeft gezet". Deze uitspraak van een Leidse onderwijzer typeert de bijeenkomst van onderwijzend personeel uit Leiden gisteren in de Stadsgehoorzaal. Er werd gesproken over de voorge nomen integratie tussen het kleu ter-, het lager- en het buitenge- woong onderwijs. "We hebben weer wat "schoolse" ervaringen kunnen uitwisselen, maar op korte termijn zie ik nog geen resultaat". Ruim 250 leer krachten van het lager-, kleuter en buitengewoon onderwijs uit Leiden hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van de ge meente Leiden. Naast toespraken van onder meer oud-minister van onderwijs prof. dr. J. van Kemenade en van drs. S. Soutendijk van het Advies en Begeleidings Centrum (ABC), die het had over de "kloof in het on derwijs, konden de leerkrachten in kleine groepjes discussiëren over de integratie en tijdens de lunchpauze genieten van een koud buffet. Volgens de gemeentelijk inspec teur van het onderwijs in Leiden J. van Riesen was het de bedoe ling van de Onderwijsdag "de in tegratie een nieuwe injectie te geven". Veel ouders en leerkrachten, zo blijkt uit gesprekken met deze belanghebbenden, staan nogal sceptisch tegenover de bewuste integratie in het onderwijs. "Er komt één grote grijze massa en het niveau van de kinderen wordt door zwakkere broeders omlaag getrokken", zijn argumenten die herhaaldelijk te beluisteren zijn. De oud-minister van onderwijs, het huidige PvdA tweede-kamerlid Van Kemenade, die een vurig voorstander is van de integratie, is het met dat laatste niet eens. Hij maakte dat als eerste spreker van de dag duidelijk met een inlei ding getiteld: "Op weg naar een nieuwe basisschool". De oud bewindsman had vijf punten die pleiten voor de invoering van een wet die deze integratie moet gaan regelen. Deze vijf punten zijn: Meer aandacht voor de individuele verschillen van het kind; grotere aansluiting bij eigen levenswe reld van het kind; onderwijs is niet een individuele afvalrace, maar meer het leren van elkaar; vaardigheid moet niet slechts ba sisvaardigheid zijn, maar ook een sociale bewustwording zijn en kunstvorming inhouden. Ten slotte moet er aandacht worden geschonken voor het kind met achterstandsituaties. Volgens Van Kemenade is de wet die dit alles moet regelen "aan zienlijk vertraagd door het huidi ge beleid van deze regering. Het ziet er ook niet naar uit dat deze "wet op het basisonderwijs" er tijdens deze kabinetsperiode die tot mei '81 moet gaan duren (wat ik niet verwacht) zal worden be handeld". Overlast in Merenwijk LEIDEN - In de Merenwijk heeft een groep jongeren gis termiddag op een nogal bonte wijze de krokusvakantie af gesloten. Rond half zes kwamen bij de Leidse politie verschillende telefoontjes binnen van be woners uit de Arendshorst en Milanenhorst. In de stook ruimten van beide flats zou den intensieve vrijpartijen plaatsvinden Jeugdige wijk bewoners zouden tevens de muren met uitwerpselen be smeuren en voorbijgangers met messen bedreigen. De politie heeft de jongeren met behulp van een politiehond uit de stookruimtes verwij derd. Twee jongens, 13 en 17 jaar oud, moesten zichzelf eerst nog in de kleren helpen. De baldadige jongeren wer den vervolgens vermanend toegesproken... en geblaft. Er is geen proces-verbaal opge maakt. Ruim 250 leerkrachten van het kleuter- lager- en buitengewoon-onderwijs waren gisteren i zaal om over de integratie van deze vormen van onderwijs te pralen. Vernielingen en diefstal LEIDEN - Bij de Leidse politie i gisteren namens een elektrc technisch bureau aangifte gt daan van vernieling en diefstc van de elektrische bedrading ui een 16-tal in aanbouw zijnde wo ningen aan de Morsweg. De vernielingen en de diefstallei moeten het afgelopen weekeindt zijn gebeurd. De totale schadi bedraagt ruim 16.000 gulden. LEIDEN - Een donorhart met een afwijking blijkt de doodsoorzaak te zijn van de 46-jarige Britse Dorothy Hayward. Het hart was afkomstig van een 20-jarige Nederlandse donor die bij een verkeersongeval om het leven was gekomen. Het was voor het eerst dat Eurotransplant, dat is gevestigd in het Academisch Ziekenhuis Leiden, bemiddelde bij het overbrengen van een hart. Volgens de Britse lijkschouwer John Burton kon de afwijking niet ont dekt worden zonder het hart eerst open te snijden. De specialist die de operatie uitvoerde, de Egyptenaar dr. Yacoub, had al enkele dagen con tact met Nederlandse medici, omdat hij in Engeland geen geschikt hart kon vinden. Uiteindelijk meldde Eurotransplant uit Leiden dat men in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag een donor had gevonden. Een woordvoerder van dat ziekenhuis zei dat de Egyptische arts tevreden was na de operatie. Vlak na de inplanting bij de Engelse vrouw had Yacoub ook het bemiddelingsbureau voor donororganen in Leiden la ten weten dat de operatie was geslaagd. Volgens Eurotransplant gaat men er over het algemeen van uit dat het hart in goede conditie verkeert als de donor jong is en geen ernstige ziekten heeft gehad. "Ik onderschrijf wat Van Kemena de zegt allemaal .wel, maar het is zo moeilijk uitvoerbaar", zei het schoolhoofd van de Drie Octo- berschool W. Roeland desge vraagd na de rede van de oud bewindsman, "maar het is in de praktijk zo moeilijk uit te voeren. Er zijn te weinig leerkrachten en te weinig centen om dit op korte termijn te kunnen realiseren" Een zelfde geluid liet onderwijzeres D. Lambert van de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt horen. Zij zei dat als de integratie nu zou worden ingevoerd de "kans op mislukking erg groot is. Er zal eerst aan een aantal eisen voldaan moeten worden. Bij voorbeeld bijscholing van on derwijzend personeel, meer in formatie. zowel voor de ouders als naar de leerkrachten en meer geld om leerkrachten te kunnen aantrekken". Ze gaf ook als voorbeeld aan het in het arbeidsproces opnemen van leerkrachten die nu in de WW zit ten. "Ze hoeven niet de hele week aanwezig te zijn, maar ze kunnen zich richten op moeilijke groe pen". Het accent wordt volgens haar nu veel te veel gelegd op het buitengewoon onderwijs. 'Dat is wel goed, maar het gewoon on derwijs krijgt daardoor te weinig middelen die zijn aangepast aan ieder kind". THIJS JANSEN LEIDEN - "Werken in het hart van Holland". Dat is het motto waar onder eind april in Leiden de tweede banenbeurs wordt ge houden. Vorig jaar september werd in de Stadsgehoorzaal de eerste gehouden die een groot succes werd, nadat er aanvanke lijk maar weinig belangstelling bestond. Omdat de banenmarkt dit maal nog groter van opzet wordt, is men verhuisd van de Stadsgehoorzaal naar de Groenoordhallen. De markt zal op 24, 25 en 26 april ge opend zijn. Op het ogenblik wor den meer dan 1500 bedrijven en instellingen uitgenodigd om deel te nemen. De komende weken zullen ook invitaties worden ver stuurd aan de opleidingsinstel lingen en de gewestelijke ar beidsbureaus. Voor het tijdstip eind april is geko zen om vooral mogelijkheden te kunnen bieden aan de school verlaters. Een archieffoto van de Banenbeurs die vorig jaar in de Stadsgehoorzaal werd gehouden. LEIDEN - De PvdA zal zich niet inzetten om 1 mei de dag van de arbeid, dit jaar tot een vrije dag te maken voor ge- meentepersoneel. In de fractievergadering gister avond vreesde men teveel i moeilijkheden omdat school examens al vastgesteld zijn op die dag, en de vijfde mei een vrije dag zal zijn. Wel vindt de fractie dat B en W vast moeten gaan werken, in overleg met de bonden en via het georganiseerd overleg met de ambtenaren, aan een principe-uitspraak voor vol gend jaar. Vorig jaar werd daartoe wel be sloten, wat op nogal wat ver zet stuitte bij met name de CDA-fractie. Raadslid Wa lenkamp rekende voor dat een dergelijke extra vrije dag de gemeente een aanzienlijk bedrag kost. LEIDEN AMSTERDAM - De Am sterdamse rechtbank heeft giste ren de 50-jarige Leidenaar J.L. tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij fungeerde als koe rier bij een smokkelaffaire waar bij eind vorig jaar in totaal 4,5 kilo heroïne en morfine uit Barcelona naar Nederland werd gebracht. De leidende rol bij de smokkel werd vervuld door een 27-jarige Chinees K.Y.C. Hij werd v eroor deeld tot acht jaar gevangenis straf. Er was negen jaar geeist. Vier Chinese medeverdachten uit Singapore en Hongkong kre gen straffen van twee tot zes jaar opgelegd. Een vriend van de Leidse koerier, de 18-jarige verslaafde R.G. kreeg ook twee jaar. maar gezien zijn jeugdige leertijd werd het vonnis voor onbepaalde tijd opgeschort, op voorwaarde dat hij zich in een ontwenningskliniek laat opne men.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4