De Hallen biedt bedrijven ruimte LCC tegen parkeererf trouwauto's Jitbreiding Groenoordhallen jnogelijk Leiden op programma Spaans staatsbezoek Sociaal-cultureel werk in Leiden wil meer samenwerking 18 IONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 LEIDEN jEIDEN - Aan de westzijde van de Gooimeerlaan ter hoog te van de Groenoordhallen kunnen in de toekomst verga derzalen, een sporthal voor binnensporten, een café-res taurant en een daarbij behorende parkeerkelder worden gebouwd. In de omgeving is bovendien plaats voor de vestiging van een aantal bedrijven die uit de Leidse bin nenstad moeten verdwijnen. én en ander blijkt uit het ont- werp-bestemmingsplan voor het gebied rond de Groenoordhallen dat gisteren door de gemeente is gepresenteerd. Het bestaande bestemmingsplan voor dit ge bied. uit 1959, is flink verouderd en wijkt op belangrijke punten af van de bestaande situatie. Het ontwerp-bestemmingsplan "De I Hallen" heeft betrekking op het gebied dat wordt omsloten door de Willem de Zwijgerlaan, de Flo- ris Versterlaan, de Gabriel Met- zustraat, de Haarlemmertrek vaart, de spoorbaan Den Haag- Amsterdam, de Slaaghsloot en de Gooimeerlaan. De veranderde si tuatie in het gebied rond de Groenoordhallen is in het nieuwe ontwerp-plan opgenomen. n de komende jaren zullen de be staande korfbalvelden, van de korfbalvereniging "LKV Noor derkwartier" ten oosten van de Groenoordhallen, als dat nodig is, moeten verdwijnen voor een verdere uitbreiding van de Groenoordhallen of het Groenoordhallenterrein. Het be stemmingsplan maakt het moge lijk de bestaande hallen met een sporthal uit te breiden. Sezien de toenemende belangstel ling voor binnensporten behoort ook de bouw van een overdekte sportaccommodatie aan de west zijde van de Gooimeerlaan tot de mogelijkheden. Het is de bedoe ling een dergelijke accommoda tie te bouwen in combinatie met vergaderruimten en een café-res taurant. De bijzondere ligging van de mogelijke nieuwbouw aan de Gooimeerlaan zal de toegang tot de Meren wijk aanzienlijk verlevendigen. Onder de bebou wing, of op het terrein van de Groenoordhallen, moet voldoen de parkeergelegenheid worden verwezenlijkt. Het ontwerp-plan maakt daarom de bouw van een verdiepte parkeerkelder moge lijk. Volgens wethouder Fase (econo mische aangelegenheden) zijn er al verschillende gegadigden (waaronder Ton Menken) die een sporthal willen neerzetten. Er zijn al concrete plannen maar de exploitatie-opzet vormt op dit moment nog een struikelblok. De gronden, tussen de vuurwerk en munitiefabriek van Kat en de Groenoordhallen, zijn zodanig verdeeld dat drie nieuwe be drijfsterreinen ontstaan. Het is mogelijk op deze plaats bedrijfs hallen te bouwen met daarboven kantoren of een dienstwoning. Het bestemmingsp'an sluit de vestiging van bedrijven die op die plaats hinderlijk zijn, uit. Ten zuiden van de vuurwerkfa briek is een bedrijfsterrein ge projecteerd dat door de afgelegen ligging geschikt is voor de vesti ging van bedrijven voor de ver werking van oud-papier, oude metalen, lompen en glasafval. Grond en bedrijfsruimten zullen, door de gemeente, met voorrang worden uitgegeven aan bedrijven uit de binnenstad. Het verkeer naar en van de bedrijfsterreinen moet over de Gooimeerlaan rij den. Er komen in de omgeving drie veilige (brom)fietsroutes. Op de grond, aan de zuid-oostzijde van de Stadspolderweg, zijn op slagruimten gepland bedoeld voor winkeliers/bedrijven wier huidige pakhuizen, elders, bij voorbeeld uit de binnenstad, moeten verdwijnen. Het vuilver- brandingbedrijf een de Gabriel Metzustraat is de mogelijkheid gegeven om een kantoorgebouw en een slakkenberging de bou wen. Op de hoek van deze laatste straat kunnen twee nieuwe een gezinswoningen worden ge bouwd welke eventueel als dienstwoning voor het personeel van het vuilverbrandingsterrein gebruikt kunnen worden. De windwatermolen, ten westen van de Gooimeerlaan langs de Slaaghsloot, wordt momenteel gerestaureerd. De molen, die bij na in oude luister is hersteld, zal het middelpunt worden van het aan te leggen Molenpark aan de Gooimeerlaan. Een overzicht van het gebied rond de GroenoordhallenIn hel midden de sportvelden die voor een eventuele uitbreiding uan de Groenoordhallen moeten wijken. Helemaal rechts de Gooimeerlaan. Gemeente: "Voorzieningen Koornbrugsteeg tijdelijlv"' De restauratie van de Slaaghmolen is op een oor na gevild. De molen vormt straks het middelpunt van het aan te leggen Molenpark. LEIDEN - Precies op het moment dat de parkeergelegenheid voor trouwauto's in de Koornbrug- steeg gereed is, maakt de winke liersvereniging "Het Leids City Centrum" bezwaar tegen deze re constructie. De trouwstoet kon voorheen niet terecht aan de Koornbrugsteeg. omdat daar tweerichtingsverkeer gold. Er geldt nu eenrichtingsverkeer en er is een aparte parkeerstrook voor trouwauto's aangelegd. Hoewel de gemeente de maatrege len in de Koornbrugsteeg als "tij delijk" beschouwt, hebben de winkeliers de indruk dat de maatregelen een definitief karak ter hebben. De winkeliers noe men dit in strijd met het door de wethouders overgenomen advies in het Verkeers Circulatie Plan om niet op de definitieve ver keersafwikkeling vooruit te lo pen totdat de gevolgen van de to tale reconstructie-werkzaamhe- den in beeld is gebracht. Volgens de winkeliers kan de trouwstoet beter op het Stad huisplein terecht."De speciaal aangebrachte parkeerplaatsen worden maar enkele uren per dag gebruikt, terwijl zy verder leeg staan". Voorheen was er echter ook een parkeerverbod in de Koornbrugsteeg, is het commen taar van een gemeentewoord voerder. Deze benadrukt nog maals de tijdelijkheid van de ver keersmaatregelen: "Er is nu een richtingsverkeer in de Koorn brugsteeg. Maar mettertijd, als de riolering in de Breestraat wordt aangelegd, hebben we de Koorn brugsteeg hard nodig. Als we nu het stadhuisplein open zouden stellen voor trouwauto's. dan kan iedereen er wel weer op. Dat is niet de bedoeling" De winkeliers noemen het inge stelde eenrichtingsverkeer in de Koornbrugsteeg in de richting van de Marktenroute onbegrij pelijk: 'Je kunt er wel in. maar Het "parkeererf' voor trouwauto's aan de Koornbrugsteeg i s juist dezer dagen gereed gekomen. niet eruit. Afwikkeling door Pan- eras-West is uitgesloten, vanwe ge het tegengestelde eenrich tingsverkeer aldaar. Afwikkeling via de Vismarkt en de Boter m- narkt is zeer moeilijk. Er is weinig fantasie voor nodig om te beden ken, dat dit in de dagelijkse prak tijk een dolgedraaide verkeerssi tuatie gaat opleveren". Het bezwaar van de winkeliers dut zij "als belanghebbenden" niet in de gelegenheid zijn gesteld be zwaren in te dienen tegen de nieuwe verkeersafwikkeling in de Koornbrugsteeg, vindt de ge meentewoordvoerder onge grond. "Zij zijn hierbij niet direct belanghebbend. Zij zijn daarom ook niet bij de planvorming be trokken, maar we hebben hen wel op de hoogte gesteld van de plannen" LEIDEN/DEN HAAG - Het staatsbezoek dat de koning en koningin van Spanje half maart aan Nederland brengen zal zich gedeeltelijk ook in Leiden voltrekken Op donderdag 20 maart staat voor de middaguren een bezoek aan Leiden op het programma. Het Spaanse koninklijke echtpaar zal in Leiden worden vergezeld door prinses Beatrix en prins Claus. Het viertal bezoekt onder meer het Academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg. Zij zullen worden ontvangen door de voorzitter van het college vun bestuur mr. K. J. Cath. LEIDEN - Vertegenwoordigers van club- en buurthuizen, jonge rencentra en speeltuinen hebben besloten tot meer samenwerking. Daartoe is een werkgroep opge richt die zo snel mogelijk rechts geldigheid moet krijgen door middel van een stichtingsvorm. Over de oprichting van zo'n werk groep werd al tijdens de confe rentie van het 'Leids Komitee Sociaal Kultureel Werk' op 15 de cember gepraat. Bedoeling van de werkgroep is om ideeën uit te werken en vorm te gaan geven aan een organisatie voor gemeen schappelijke "belangenbeharti ging". Ontwikkelingen binnen het Leidse welzijnswerk leidden ertoe dat de club- en buurthuizen, jongeren centra en speeltuinen het snel met elkaar eens zijn geworden. Zo leiden de bezuinigingen van de overheid ertoe dat de voor het sociaal-cultureel werk beschik bare middelen steeds schaarser worden. Voorkomen moet wor den dat het werk afbrokkelt of dat de verschillende instellingen tegen elkaar worden uitgespeeld. Omdat van het rijk aparte geld stromen komen om afzonderlijke aktiviteiten te subsidiëren moet worden voorkomen dat er een nieuwe 'verkokering' ontstaat. Bovendien willen de sociaal-cul turele instellingen meer geza menlijk gaan optreden omdat hun belangenbehartiger de LJA (Leidse Jeugd Aktie) wordt op gelost in één ondersteuningsin stituut, samen met de Welzjjns- raad. Eerder gaf de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen al te kennen bang te zijn dat zij daar door niet meer op belangenbe hartiging kan rekegfen. Met de oprichting van de werk groep komen de instellingen te gemoet aan de wens van LJA-di- recteur Steinbach dat zij een "stevige club" vormen. Als laatste daad wil de binnenkort verdwijnende LJA de initiatie ven van de club- en buurthuizen, speeltuinen en jongerencentra om tot meer samenwerking te komen begeleiden. VROUWEN MET HOGE NOOD kunnen de pot op als zij in de stad lopen. De enige openba re toilet, waar zij terecht kun nen, is meestal gesloten. Dat is het ondergrondse toilet aan de Vismarkt, tegenover het Stadhuis. De gemeente heeft het onder grondse toilet verpacht. De "mevrouw van ae onder grondse" is er echter vaak niet. Voor een paar kwartjes loont het schijnbaar de moei te niet om er hele dagen uit te zitten. Op marktdagen is het toilet soms wel open, tenmin- ste als de mevrouw van „de ondergrondse" niet ziek is of als de wc niet verstopt zit. Dat laatste is regelmatig het geval. De mevrouw van de onder grondse moet tenminste re gelmatig haar eigen hoge nood klagen bij het stad huis.... DE RUYTER VAN STEVE- NINCK was in het oorlogsjaar 1942 burgemeester van Lei den. Op de plaats waar nu het ondergrondse toilet staat, stond toendertijd nog een vervallen en zwaar vervuild urinoir. Burgemeester De Ruyter enz. vond het maar niets. Het urinoir moet weg of vervangen worden, want het gebouw is ontsierend voor het stadhuis. Zo meende hij. Ambtenaren gaven de burge meester het advies om een ondergrondse toilet-inrich ting voor vrouwen en mannen te maken. Ondergronds, dus niet ontsierend. Die inrich ting zou zo'n slordige 6000 gulden moeten kosten. Pas in 1955 is de aanzet gegeven om het plan te realiseren. De prij- i inmiddels wel vei tienvoudigd. Een plan voor een ondergrondse voör 90.000 gulden werd te duur bevon den. Het ontwerp werd ver- eenvo'udigd. In 1956 stond de ondergrondse er, voor een bedrag van 52.000 gulden. Sindsdien heeft menige Lei- denaar daar het nodige ach tergelaten. MANNEN KUNNEN op tal van plaatsen plassen in de Leidse binnenstad. Voor het aantal urinoirs hoef je je neus niet op te halen, ook al moesten zes urinoirs de laatste tien jaar het veld ruimen. Er resteren nog twaalf plasplaatsen voor mannen: aan de Oude Heren gracht. het Havenplein, de Kaasmarkt, de Tweede Bin nenvestgracht, het Stations- WIE HOUDT DAT SCHOON? De reinigingsdienst van Ge meentewerken: "Of dat schoonhouden geen prettig werk is? Ach. het is nu een maal je job". Bijna elke werk dag spoelen de mensen van de reinigingsdienst een em mer water door het urinoir. Eventueel komen er nog chemicaliën aan te pas Zelfs zaterdagavond is de schoon maakploeg op pad. Gemeen tewerken moet er ook vaak op uit trekken om "de zaak" te- ontstoppen. Sommige ge bruikers va.i de plashokken plegen nogal wat in de hok ken te gooien. Ook verniel zucht is hen niet vreemd PLANNEN om meer openbare toiletten voor vrouwelijk Leiden te creëren hebben ja ren in een bureaula op het stadhuis gelegen. Het enige dat er de laatste jaren mee ge beurd is, is dat ze verhuisd zijn van het stadhuis naar het stadsbouwhuis. Hetzelfde lot ondergingen de ideeen om in de nieuwe stadswijken uri noirs neer te zetten - r De enige openbare toiletten in Leidentvaar ook de dames terecht zouden unnenWare het niet dat de ondergrondse" vrijwel voortdurend gesloten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3