"Proberen de mensen te interesseren voor dorp" eidse agenda Vakbond eist duidelijkheid bij de Zilverfabriek Parkeerverbod op Leidsedreef Burgerlijke stand DONDERDAG 21 FEBRUARI 19 »0N Jan van Gent toont enkele oude voorwerpen die de stichting in de loop van de jaren heeft weten te verzamelen Een lege Leidsedreef in Leiderdorp. De gemeente streeft er naar om de weg in de nabije toekomst zo te houden Daarom komt er waarschijnlijk een parkeerverbod en langs de weg achttien vaste parkeerplaatsen. LEIDERDORP - Op de Leidsedreef in Leiderdorp zal wellicht een parkeerverbod voor beide zijden van de weg worden ingesteld. Wel zullen er langs de weg een achttiental parkeerplaatsen komen. Aan de Leidsedreef zijn drie onderwijsinstanties (het RIO, de LOI en de laboratoriumschool) gevestigd, waarmee is afgesproken dat het parkeren zoveel mo gelijk op eigen terrein zou plaatsvinden. Sinds enige tijd blijken de parkecrmogelijkheden op deze terrei nen echter niet toereikend te zijn. Als gevolg daarvan wordt er nu geparkeerd in de bocht van de Leidse dreef of zelfs in groenstroken. Dit geeft erg onover zichtelijke verkeerssituaties. Een ander nadeel is bovendien dat de weg door de zwaarte van de geparkeerde auto's gaat verzakken. Dit kan tot gevolg hebben dat de onder het wegdek aanwezige leidingen worden beschadigd. Voorts is de Leidsedreef opgenomen in het buslijnennet, zo dat er uit het oogpunt van verkeersveiligheid naar moet worden gestreefd het parkeren op de rijbaan tegen te gaan. Al deze dingen bij elkaar hebben de gemeente Leider dorp er toe aangezet enkele maatregelen te treffen in de vorm van een parkeerverbod en het aanwijzen van een achttiental parkeerplaatsen. Met provinciale waterstaat Zuid-Holland is overeen stemming bereikt over de omlegging van het rijwiel pad tussen provinciale weg 5 (verlengde van de Wil lem de Zwijgerlaan) en de Leidsedreef, voorzover dit gebied op provinciaal grondgebied ligt. De kosten van deze omlegging worden gedragen door provin ciale waterstaat. De raadscommissie voor verkeer en vervoer van Lei derdorp kan zich met dit voorstel verenigen. Vol gende week maandag zal de gemeenteraad hierover nog een beslissing nemen. LEIDEN - Van het gisteravond in de kapelzaal van K en O optre dende duo, was de pianist Hans Broekman de meest stuwende en de meest artistieke muzikant. Paul Peter Spiering, een jong viooltalent, presenteerde zich muzikaal nog wat onevenwich tig. Men zou kunnen stellen dat hij al het bouwmateriaal in huis heeft, maar zijn muzikale "inte rieur" nog niet heeft voltooid. Dit deed zich bij hem gelden in Brahm's Sonate nr. 2. Technisch waren er geen problemen, muzi kaal schoot hij in creatieve zin tekort. In de Sonate voor viool en piano van Cesar Franck ge beurde hetzelfde. Zijn viooltoon was mooi en gaaf, maar het werd geen groots bouwwerk. Alleen Pianist Hans Broekman groot talent Hans Broekman ontplooide zich als de grote muzikale architect. Dat echter Paul Peter Spiering toch een viooltalent is, demon streerde hij aan het eind van zijn concert, in De Sarasate en De Falla, twee "uitsmijters" waar in hij al zijn temperament leek te hebben opgespaard. Er was geen enkele remmende factor, en zijn spel klonk hier volwas sen. Rijst dus de vraag: was zijn talent inderdaad nog te pril voor Brahms of Franck? Of heeft ner vositeit hem parten gespeeld? Van het laatste was uiterlijk niets te merken, maar het kan een rem geweest zijn, waardoor hij zich niet ten volle heeft kun nen ontplooien. Beide uitvoe renden waren echter wel het be luisteren meer dan waard. BEP RIJNDERS Tien jaar stichting Oud Zoeterwoude lh ZOETERWOUDE - "We moeten nu haast gaan maken met het vastleggen van gegevens en het verder verzamelen van gebruiksvoorwerpen van voor 1940. De mensen die ons verslag kunnen doen van die tijd leven niet eeuwig. Daarom moeten we daar de komende tijd hard aan gaan werken". Aan het woord is Jan van Gent uit Zoeterwoude die deze week precies tien jaar geleden met enige anderen de stichting "Oud Zoeterwoude" in het leven riep. Deze stichting houdt zich nu al een toonstelling ter gelegenheid van decennium bezig met het bevor deren van de kennis en de be langstelling voor de Zoeter- woudse geschiedenis. De be stuursleden en de werkgroepen verzamelen gegevens, feiten en voorwerpen omtrent de plaatse lijke historie om op die manier een beeld te kunnen geven hoe - het leven in het dorp vroeger was. Sinds kort heeft de stichting de be schikking over de voormalige telefooncentrale aan de Noord- buurtseweg. "Nu we dat gebouw tje hebben kunnen we eens alles op een rijtje gaan zetten. Tot nu toe is het eigenlijk alleen maar verzamelen geweest. De spullen werden opgeslagen bij de ge meente en bij bestuursleden thuis", aldus de voorzitter van de stichting, Frits Kuiper Restaureren Naast het verzamelen van de gege vens van voor 1940 kan "Oud Zoeterwoude" zich, nu men een onderkomen heeft, ook meer gaan bezighouden met het res taureren en het conserveren van de tot nu toe verzamelde voor werpen. "En dan zou het helemaal ideaal zijn als we in de toekomst nog eens zoiets als een museum op poten zouden kunnen zetten", aldus voorzitter Kuiper. Beide bestuursleden zijn echter realis tisch genoeg om in te zien dat dit voorlopig niet tot de mogelijkhe den behoort. In de nabije toe komst wil de groep in het ge bouwtje aan de Noordbuurtse- weg zelf wat tentoonstellingen inrichten. Te duur Zoiets als een museum zou veel te duur worden. Je zou dan ook een beheerder moeten aanstellen die permanent aanwezig is", zegt Kuiper. Hij vertelt dat de stich ting het financieel gezien al niet meer zo makkelijk heeft nu de kosten van het nieuwe onderko men zwaar wegen op de begro ting van de vereniging. Kuiper en Van Gent wyzen er daarbij wel op dat de medewerking van de kant van de gemeente en zeker ook van de Zoeterwoudenaren erg groot is. "Wij hebben 400 donateurs. Om een goed contact met deze mensen te onderhouden spenderen wij nogal wat geld aan de uitgave van het blad Suetan dat de donateurs krijgen. Daartiaast hebben wij een vermogen van zo'n 12.000 gulden maar dat willen we eigen lijk gaan gebruiken om het oud heidkundig bezit te gaan restau reren", vertelt Kuiper. Tien jaar geleden kwam de stich ting "Oud Zoeterwoude" van de grond. De plaatselijke Oranje vereniging hield toendertijd een tentoonstelling omdat het 25 jaar geleden was dat er een eind aan dé Tweede Wereldoorlog kwam. Het idee werd geopperd om al naar gelang het verloop van de tentoonstelling over Zoeterwou de een groep op te richten die zich permanent zou gaan bezighou den met de historie van de ge meente. Molens "Uiteindelijk was het zo dat de stichting er nog eerder was dan de tentoonstelling", aldus Jan van Gent, die samen met een ne gental andere Zoeterwoudenaren bij de mensen van het eerste uur behoorden. Hoogtepunten voor de stichting waren in de afgelopen tien jaar de restauratie van de Grote Molen (in samenwerking met de Rijn landse molenstichting) en de ten- het 700 jarig bestaan van de ver eniging, waar zo'n 2000 mensen op af kwamen. In die jaren heeft "Oud Zoeterwou de" de nodige gebruiksvoorwer pen, meubels en kleding kunnen verzamelen. Verder heeft men onder meer oude boerderijen ge fotografeerd. "Kijk, de stichting bestaat alleen maar uit leken, die belangstelling hebben voor het verleden van Zoeterwoude. Wij organiseren wel excursies en dia-lezingen waarop we proberen de mensen meer bewust te maken over het historische e"n waardevolle wat zich om hen heen bevindt. Wij proberen de mensen de ogen te openenen voor de mooie dingen in hun dorp" zegt voorzitter Kui per, die erbij vertelt dat de stich ting niet alleen wordt gesteund door de oorspronkelijke Zoeter woudenaren maar zeker ook door nieuwkomers. "Mensen die gekozen hebben voor dit dorp als woonplaats zullen toch zeker ook wel een bepaalde interesse voor dit dorp aan de dag leggen. Ik zelf kom oorspronke lijk uit het noorden, maar ik ben blij dat ik in zo'n kleine gemeen schap woon, waar je je goed mee kunt identificeren", zo verklaart Kuiper. De restauratie van de Grote Molen, in samenwerking met de Rijnland: molenstichting, was een van de hoogtepunten tijdens het bestaan van di stichting Oud Zoeterwoude. Uiterlijk De groep heeft ook interesse voor het uiterlijk van het dorp. "Maar je bent natuurlijk beperkt in je mogelijkheden. Opknappen van monumentale gebouwen is fi nancieel gezien voor ons niet in de hand te houden. Zo was er hier bijvoorbeeld een oud verlaat (schutsluis) dat wij op zich wel wilden behouden. Het lag wat verscholen in de polder. Het res taureren zou 4 ton hebben gekost. Dat is natuurlijk nooit haalbaar voor iets wat bijna niemand kan zien". De stichting heeft wel aan de ge meente laten weten dat voorzich tig moet worden gedaan met een nieuw winkelcentrum vóór de kerk in Zoeterwoude Dorp. "Het moet toch aangepast worden aan de omgeving". Verder vinden de beide bestuursleden dat nieuw bouw ten kosten van oude ge bouwen vaak erg frustrerend is voor de groep, maar toch leggen zij zich daar maar zonder veel protest bij neer. "Je kunt de ont wikkeling toch niet tegenhou den", zo is hun standpunt. In de toekomst wil de stichting gaan samenwerken met andere verenigingen of clubs, die een identiek doel nastreven in hun gemeenten. Verder kan "Oud Zoeterwoude" nog hulp gebrui ken om intensief alles te ordenen en te verzamelen wat van histori sche waarde is. CHARLES LENNARTZ ZOETERWOUDE - Geboren: Sarina van der Geer; Maria Geertruida van Leeuwen; gehuwd: N. A. J. M. Turk en J. T. L. M. van Zuylen; P. J. M. van Bohemeh en A. C. M. van Velzen; W. J. T. den Eisen en M. J. van der Meer. Overleden: J. F. N. van Rijn (1912). LEIDERDORP - Aan de Beuken schans in Leiderdorp zijn in de nacht van dinsdag op woensdag en afgelopen nacht vier auto's opengebroken. Uit de auto's werd onder andere gereedschap en radio-cassetterecorders ge stolen. Bezoek Vrolijk aan Warmond en Voorschoten VOORSCHOTEN WARMOND - De commissaris van de koningin in Zuid Holland, Vrolijk brengt morgenavond een bezoek aan de Voorschotense raad om te praten over een nieuwe burgemeester. Zoals bekend treedt de huidige Voorschotense burgemeester Van der Haar af. Tijdens de openbare bijeenkomst, die om half acht 's avonds in het gemeentehuis begint zal worden gesproken over de eisen van be kwaamheid en geschiktheid die aan een te benoemen burgemees ter voor Voorschoten worden ge steld. Overdag brengt Vrolijk een bezoek aan de gemeente Warmond. Daar opent hij rond drie uur het nieu we gemeentehuis. Rond half vijf is in de benedenhal een bijeen komst waarop ook de prijsuitrei king van de tekenwedstrijd voor de schooljeugd plaatsvindt. Doorgereden na aanrijding LEIDEN - Een onbekend gebleven automobilist heeft gistermiddag in Leiden een aanrijding veroor- zaakt in een gestolen auto en is vervolgens doorgereden. De automobilist reed met een be stelauto op de Korte Mare een personenauto aan die werd be stuurd door een 34-jarige inwo ner van IJsselstein en ging er vervolgens ijlings vandoor. De bestuurder van de personenau to zette de achtervolging in en haalde de bestelauto ter hoogte van het Schuttersveld in. De be stuurder van de bestelauto be loofde de volgende dag de schade aan de voorzijde van de perso nenauto te zullen vergoeden en gaf, naar later bleek, een valse naam op. Tevens bleek dat de be stelauto kort daarvoor in Katwijk was gestolen. Over plan tot ontslag van 53 mensen bij Van Kempen en Begeer Donderdag Leiden Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66 film: "Messidor", 21 uur. Breehuys - Breestraat 19, Indiaanse getarische maaltijd, 18 uur. Stadsgehoorzaal - modeshow Margriet 14.15 uur; 19 en 21.30 uur. Stadhuis - commissie ruimtelijke orde ning en financien, 20 uur; maatschappe lijke zaken 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film "Hitchcock, 20 en 22.15 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open cafe avond,21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leids 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden. 19-20 u Architektenwinkel - Huoglandsekerk- gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur. Volkshuis- Haarlemmerstraat 73b, open middag, kaarten, sjeelen en ande spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, f Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel: 140866. Leiderdorp - Sjelter, politiek café, olv Mommaas, met Ton Planken en Harry van Wijnen, 20 uur. Oegstgeest - Endegeesterstraatweg 4, raadsvergadering, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, tel: 121060 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. tel: 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitslui tend in spoedgevallen van en taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten zuiden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7 tel* 115450(1. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Voor de praktijk van de dierenartsen Muurling Koest'Helder, G. Roest, Hgaghuishof 5, Leiderdorp, tel: 890405. Voor de praktyk van de die renartsen Krol en Vestjens. J. Vesl- jens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. VOORSCHOTEN - De Industrie bond FNV wil nog geen oordeel vellen over de reorganisatieplan nen by de Kettingfabriek DCW van Van Kempen en Begeer in Voorschoten. Vorige maand maakte de directie van de Ket tingfabriek bekend dat het per soneelsbestand met 53 merken zou moeten worden ingekrom pen. De vakbond wil echter nog niet over gedwongen ontslagen praten zolang de directie geen duidelijkheid heeft verstrekt over een aantal zaken. De Indus triebond wordt in dit standpunt gesteund door haar leden die gis teravond in Voorschoten verga derden Districtsbestuurder Ter Wisscha van de Industriebond FNV zei dat de voorgestelde maatregelen te ernstig zijn om er lichtvaardig over heen te gaan. "Uit het plan spreekt weinig overtuigings kracht", zei Ter Wisscha. "Er moet eerst maar eens wat meer duidelijkheid komen". Gesprek over hoe de prijs van goud en zil ver, de belangrijkste grondstof fen van de fabriek, zich zal ont wikkelen. Verder is er in april een beurs in het Zwitserse Bazel waar ook de Ket tingfabriek zal zijn vertegen woordigd. De Industriebond wil niet dat er nu al ontslagen vallen, terwijl de beurs misschien weer nieuw werk oplevert. en zilveri'abrikanten waarin wordt gevraagd in Nederland, in verband met de stijgende prijzen, goud met een lager karaat-gehal- Overwerk te te mogen introduceren. Gaat het ministerie hiermee akkoord, dan kan de Kettingfabriek wel licht een nieuwe markt aanboren. De Industriebond heeft het ver zoek van de Federatie Goud en ting kunnen aanvragen en dan een blik op de toekomst richten. Ook zou het overwerk een halt moeten worden toegeroepen. Het personeel bij de Kettingfabriek De bonden zouden vandaag een ge sprek hebben met de directie van Van Kempen en Begeer over de voorgestelde reorganisaties. Vol gens Ter Wisscha zijn er nogal wat onzekerheden, bijvoorbeeld Minder karaat Tenslotte wil de bond het antwoord afwachten van het ministerie van financiën op een brief van goud- Zilver dan ook ondersteund. Volgens de Industriebond zijn er nog wel andere mogelijkheden voorde Kettingfabriek om enigs zins uit de problemen te komen, voordat er mensen worden ont slagen. De onderneming zou bij voorbeeld eerst werktydverkor- werkt nu gemiddeld 42 uur per week inplaats van de gebruike lijke 40 uur. Verder wil de bond dat het zogenaamde thuiswerk wordt beperkt. Momenteel heeft de Kettingfabriek zo'n 30 tot 40 thuiswerkers in dienst. Dit zijn mensen die op basis van stukloon thuis sierraden vervaardigen. Het zijn geen vaste werknemers en ze worden ook niet volgens een cao betaald. De Industriebond wil dat een deel van dit werk weer naar de fabriek wordt gehaald. Ook vindt de bond dat er wat moet gebeuren aan de "enorme winstmarges" die juweliers en grossiers op de produkten heb ben. Bestuurder Ter Wisscha vroeg zich af of de goud-en zilver- fabrieken het niet zonder gros siers zouden kunnen stellen. Op de vraag wat de bond zou doen als de directie niet met afdoende antwoorden komt zei Ter Wis scha: "In dergelijke gevallen heeft een vakbond een aantal ac tiemiddelen". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per Post f 245.10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2