Arabische boeken in bibliotheek N oordwij 1 "Oud Katwijk" krijgt erfenis van ruim half miljoen gulden Alpheuse molen "gered7 door bakkers uit streek Gemeente Alphen wijst wensen van krakers af ndanks ruimte- en personeelstekort NOORDWIJK - De Noordwijkse bibliotheek hoopt deze zomer, mogelijk zelfs al eerder, bij wijze van experiment te beginnen met het uitlenen van Arabische boeken aan buitenlandse arbeiders in de badplaats. Bibliotheek-medewerkster Liza Schalkers is bezig met de voorbe reidingen voor dit plan. Het Koogan, de organisatie die zich bezig houdt met de opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers in Noordwijk, heeft de bibliotheek daarom verzocht. Hoewel de bibliotheek nog steeds te kampen heeft met een nijpend ruimte- en personeelstekort is besloten op het verzoek van het Koogan in te gaan. 'We kunnen wel zeggen: we hebben er geen tijd voor en dus de boot afhou den, maar we zien er het belang van in. Daarom hebben we on danks onze personeelsproble men besloten de mogelijkheden voor zo n project te gaan onder zoeken", aldus Henk van Gor- kom, hoofd van de Noordwijkse bibliotheek. Er zijn in Noordwijk rond de hon derd buitenlanders. De meesten van hen zijn Marokkaanse gast arbeiders. Daarom is het de be doeling dat er straks een collectie Marokkaans-Arabische boeken wordt aangelegd. Het idee voor zo'n buitenlandse collectie boeken is niet nieuw. Er zijn in verscheidene plaatsen el ders in ons land bibliotheken die boeken uitlenen aan buitenlan ders. Maar voor de kust- en bol lenstreek is het project in Noordwijk uniek. De landelijke bibliotheekcentrale onderkent de noodzaak van een dergelijk project. Sinds kort be schikt zij over een part-time kracht die zich speciaal met de aanschaf van boeken voor bui tenlandse werknemers bezig houdt. De centrale leent die boe ken op haar beurt uit aan de openbare bibliotheken in ons land. boeken in huis te halen, vindt Li za Schalkers dat ook de ouderen aan bod moeten komen. "Juist via de kinderen heb je de kans om de ouders te bereiken", aldus Li za. Twijfel van het Koogan aan de motivatie van de oudere buiten landers is volgens haar geen ar gument om niet een brede collec tie boeken samen te stellen. Wel verwacht zij dat de "drempel" van de bibliotheek voor buiten landers erg hoog ligt. Een instel ling als een bibliotheek is hen waarschijnlijk vreemd. "Alleen al daarom zullen zij niet makkelijk een bibliotheek binnenstappen. We zijn van plan om daarom, bij voorbeeld op de dinsdagmiddag, speciaal voor hen open te gaan", zegt Henk van Gorkom. Binnenkort gaat Liza Schalkers een kijkje nemen in Eindhoven, waar een bibliotheek is die al een collectie boeken voor buiten landse werknemers in huis heeft. Bij de voorbereidingen wil zij ook de stichting bijstand buitenland se werknemers "Rijn en Lek" be trekken. Onderzoek Bij de landelijke bibliotheekcen trale heeft de Noordwijkse bibliotheek al 25 kinderboeken in het Marokkaans-Arabisch be steld. Wanneer de boeken arrive ren is niet bekend. "We staan op de wachtlijst", zegt Liza Schal kers, "het kan een weck duren, maar ook nog wel een halfjaar" Het is overigens de bedoeling dat de bibliotheek te zijner tijd zelf boeken gaat aanschaffen om een vaste collectie op te bouwen. Wel is er volgens Liza Schalkers eerst een onderzoekje nodig onder de buitenlandse werknemers om vast te stellen wat voor boeken zij willen lezen. Ook zullen tijd schriften en kranten worden aangeschaft. Hoewel in eerste aanleg wordt ge mikt op buitenlanders in Noord wijk, kunnen straks ook Marok kanen uit de omliggende plaat sen in de bibliotheek terecht. Verder wordt er gedacht aan een samenwerking met bibliotheken in die plaatsen. Wanneer het experiment gaat star ten zal bekend gemaakt worden via het tv-programma "Paspoort voor buitenlandse werknemers" en via het radioprogramma op de zondagmiddag dat zich eveneens richt op buitenlandse werkne mers. Het Katwijkse politiebureauwaarin straks een museum wordt gehuisvestDaarin komt dan ook een speciale Tjeerd Bollema zaal. vernoemd naar de kunstenaar die "Oud Katwijk" nu een erfenis van ruim een half miljoen heeft nagelaten. "Dit maak je maar één keer mee KATWIJK - De in 1978 overle den kunstschilder Tjeerd Bot- tema heeft bij testament het genootschap "Oud Katwijk" een deel van zijn vermogen en enkele kunstschatten nagela ten. In totaal ts het genoot schap 508.000 gulden ten deel gevallen. Dit is gisteravond meegedeeld tijdens de jaarvergadering ran "Oud Katwijk". Bijna 200 leden bezochten de bijeen komst Voordat voorzitter J. van Bra- kei de erfenis bekendmaakte zet hij: "Wat ik nu ga vertellen maak je maar één keer in een verenigingsleven mee". Een gedeelte van de erfenis wordt gebruikt voor de inrichting van het nieuwe museum, dat tri het huidige politiebureau komt. Aan een nieuw museum is het genootschap thans hard toe. omdat het in de loop der jaren zoveel bezittingen kreeg, dat de oudheidkamer m de voormalige pastorie te klem is geworden. Het is de bedoeling dat in het nieuwe museum "een Tjeerd Bottema-zaal" wordt inge richt. Dit was onder meer als voorwaarde gesteld in het tes tament. Aan de bezittingen van het genootschap werd in 11)79 voor 86.000 gulden aan schilderijen, sieraden en der gelijke toegevoegd. Dit jaar zullen werken van mej. F. Broeksmit (etsen) en de Was senaarde kunstschilder Johan de Vries ten toon worden ge steld. Motivatie Bibliothecaresse Liza Schalkers is de aangewezen persoon om zich met de voorbereidingen voor het project bezig te houden. Zij stu deerde enige jaren Arabisch, spreekt en leest die taal, wat van zelfsprekend een voordeel is bij het samenstellen van een derge lijke boekencollectie. Hoewel het Koogan aanvankelijk verzocht slechts voor kinderen ir Bibliothecaresse Liza Schalkers in Noordwijk: nog niet bekend wannéér de Arabische l Vaste order voor 1000 kilo meel per week ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense molen De Eendracht heeft een grote order in de wacht gesleept. Die is afkomstig van zes "echte bakkers" uit de streek. Zij hebben toe gezegd voortaan 1000 kilo meel per week te zullen afnemen, waar van zij dan hun brood zullen bakken. In de molen, die staat nabij ro tonde Gouwsluis in Alphen, Bakker de Graaf, voorzitter van het plaatselijke 'Echte Bakkers gilde dat nu voor het bakken van brood meel gaat betrekken van de Alphense korenmolen: "De kwaliteit van het meel is goed werd tot voor kort bij vol doende wind ook al zo'n 1000 kilo meel geproduceerd. Dat gebeurde voor een meelfa briek in Ameide. Daarvan werd - en wordt - wekelijks ongeveer 200 kilo verkocht aan particulieren (in zakjes van 5 kilo; de molen is daar voor elke zaterdag open voor het publiek). De rest ging te rug naar de meelfabriek. Me de door het overlijden van de eigenaar van deze fabriek, re zen echter vraagtekens rond het kunnen doorgaan op deze manier. De order van de bak kers uit de streek komt daar om als geroepen. Kwaliteit Het gaat om de volgende zes bakkers: De Graaf uit Alphen Van Kempen uit Koudekerk, Quint uit Woubrugge, Visser uil HazerswoudeAugust mus uit Nieuwkoop en Van Dalen uit Bodegraven"De kwaliteit van het molenmeel is erg goed", aldus De Graaf. Deze Alphense bakker is voor zitter van het Echte-B akkers- gilde, een organisatie die el ders in het land al tien molens voor zich aan het werk houdt. Dat gilde garandeert nu ook dat De Eendracht kan blijven malen. Het gilde betaalt te vens een vergoeding aan de ■k De Alphense molen "De Eendracht": vanaf komende zaterdag gegarandeerd van een afzet van 1000 kilo meel per week, beslenid voor zes bakkers uit de streek molenaar, die elke zaterdag present is voor het malen en voor de opvang van het publiek. Hoofdmolenaar wordt nu de van oorsprong uit Hazers woude afkomstige Marcel Gordijn. Hij kent De Een dracht van haver tot gort, omdat hij de afgelopen jaren als "knecht" de voormalige molenaar Jan van Beek heeft geassisteerd. Bakker De Graaf van het gilde zegt overigens dat er ook wordt gedacht aan het aan brengen van een elektro- of dieselmotor in de Alphense molen, teneinde ook bij wei nig wind verzekerd te zijn van een wekelijkse meelpro- duktie. In andere "gilde-mo lens" werkt dat ook zo. De mo tor-plannen zijn overigens nog niet serieus doorgespro ken met de gemeente. De Graaf mijmert zelfs al over het aanstellen van een full time molenaar, in een wat verdere toekomst. "Maar ik denk dat als je nu al de molen kunt laten draaien de mensen ten eerste komen kijken hoe dat werkt, en als ze weten dat er van dat meel écht brood wordt gebakken, dat je dan een heel eind op de goede weg bent", stelt de Alphense bak ker tevreden vast Vang Ook de gemeente is zeer inge nomen met de nieuwe order voor De Eendracht. Om dat te illustreren zal burgemeester Paats komende zaterdag de zogeheten vang lichten van deze oorspronkelijke uit de Zaan afkomstige (later naar Alphen verhuisdemolen, om daarmee de eerste produktie voor de streekbakkers in gang te zetten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Krakers in Alphen hoeven nu en in de toekomst niet te rekenen op gas, water en Dat hebben burgemeester en wet houders tijdens hun wekelijkse beraad besloten. Levering van gas, water en licht is aan een tweetal voorwaarden gebonden: toestemming van de eigenaar deugdelijke installaties Voor de huizen die momenteel in Alphen zijn gekraakt wordt aan die voorwaarden niet voldaan. Dc- gekraakt»- woning aan de Van Boetzelaerstraat is eigendom van een particulier, die geen toe stemming geeft voor aansluiting op gas, water en licht. De ge kraakte huizen aan de Herenweg zijn gemeente-eigendom, maar de gemeente is niet van plan toe stemming te geven voor deze tij delijk bewoning. Burgemeester M. Paats daarover "De huizen zijn indertijd door ons aangekocht met een bepaald doel (sloop, nadat de noordelijke randweg klaar is en de Herenweg kan verdwijnen, red.) en dat doel komt steeds dichterbij. Los daar van is het de vraag of, als we de huizen wél voor woningzoeken den beschikbaar hadden willen stellen, het aan deze mensen (de krakers, red.) zou zijn geweest. De gemeente is ook niet van plan de leveringsvoorwaarden te wijzi gen. Bijvoorbeeld door de bepa ling over de toestemming van dc eigenaar te laten vervallen. Het gemeentebestuur is, kortom, niet bereid het kraken van huizen als maatschappelijk verschijnsel te accepteren. Wél zal een ambtelijke werkgroep, onder leiding van wethouder D. van Laauwan van (onder maai) sociale zaken, zich gaan bezig houden met het kraakprobleem. Met name zal het onderzoek ge richt zijn op de achtergronden van het probleem en wat de ge meente daaraan zou moeten en kunnen doen. "Aan mensen die geen zin hebben om huur te betalen hebben we geen enkele boodschap. Maar er kunnen zich ook situaties voor doen waarbij woningzoekenden tussen de wal het schip vallen. Er zijn ook situaties denkbaar waarin het voor een jongere on mogelijk is om thuis te blijven. We willen dus nagaan of er zulke schrijnende gevallen tussenzit ten en zo ja, wat we er dan aan kunnen doen", zo licht burge meester Paats de instelling van de werkgroep toe. Alphense krakers hadden het af gelopen weekeinde nog handte keningen ingezameld (circa 600) om het gemeentebestuur te over tuigen van de redelijkheid van hun verzoek om gas, water en licht

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23