Lekfeenhage vlakbij: Kerncentrales (nog) niet dicht Rabobank Q T otaaldienstweigeraars krijgen achttien maanden Kamermeerderheid tegen sluiting Felle brand verwoest groothandel in Utrecht Uit in de Randstad Twee jongens pleegden groot aantal inbraken DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 VARIA PAGINA 19 Hannie van Leeuwen uit Jil CDA - werkgroep t DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer komt over enkele maanden met alternatieve voorstellen over het energievraagstuk, waarin wordt getracht een manier te vinden om kernenergie geheel uit te sluiten. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil nu (nog) niet overgaan tot sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard. Jit is gebleken in het zogenaamde ..Harrisburg-debat", waarin gis teren de positie van de beide DEN HAAG (ANP) - Het vroegere CDA-kamcrlid mevrouw Hannie van Leeuwen heeft het CDA-par- tijbestuur meegedeeld dat zij geen mogelijkheden meer ziet te functioneren binnen de CDA- werkgroep "sociale zekerheid". Mevrouw Van Leeuwen wil van het partijbestuur eerst "volstrekte duidelijkheid" over een aantal bestuurlijke en beleidszaken, ondermeer het abortus-probleem betreffende. Een en ander blijkt uit een ver trouwelijke notitie van het vroe gere kamerlid aan de partijvoor zitters van het CDA. Zij hekelt daarin de door de voorzitters uit gegeven verklaring naar aanlei ding van het kernwapendebat, waarover het CDA-bestuur niet werd geraadpleegd. Mevrouw Van Leeuwen noemt de door de partijvoorzitters gevolgde proce dure "een niet aanvaardbaar op treden". Ook meent mevrouw Van Leeuwen dat opnieuw door deze verklaring beschadigingen aan mensen zijn toegebracht. Mevrouw Van Leeuwen heeft ook kritiek op de gang van zaken bin nen de AR-partij. Haar kritiek geldt in het bijzonder het feit, dat werd nagelaten het algemeen be stuur van de AR-partij te infor meren over de gerezen proble men binnen de CDA-program- commissie. Aantjes niet terug naar het Binnenhof DEN HAAG (ANP) - Het is vrijwel uitgesloten dat de vorig jaar te ruggetreden CDA-fractievoorzit- ter mr. Willem Aantjes op het Binnehof terugkeert. Het AR- partijbestuur namelijk heeft ge weigerd hem voor de volgende kamerverkiezingen op de kandi datenlijst te plaatsen. Ook besloot het partijbestuur de vroegere CDA-politicus niet te plaatsen op de CDA-kandidaten- lijst voor de over enkele maanden te houden verkiezingen voor de eerste kamer. Het besluit van het partijbestuur wijkt af van voorstellen van een tiental AR-kiesverenigingen, die zich uitspraken voor plaatsing van Aantjes op de ontwerp-kan- didatenlijst. Als gevolg van het bekend worden van zijn oorlogs verleden trad Aantjes vorig jaar terug als voorzitter van de CDA- fraktie in de Tweede Kamer kerncentrales en de problemen rondom de afvalberging uitvoe rig ter sprake kwamen. Moties van de PPR (waarin sluiting wordt gevraagd en weigering van een vergunning de afvalberging bij Borssele uit te breiden) en van D'66 (ook tegen vergunningver lening) lijken daarmee geen kans te maken. Niettemin maakt een groot deel van de Tweede Kamer zich ernstige zorgen over de veiligheid van Borssele en Dodewaard. Van di verse kanten wil men van de re gering zware voorwaarden rond om het doorwerken van deze cen trales tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in maart vorig jaar met de Amerikaanse centra le. In dit verband wil het CDA eerst worden overtuigd. Met name van oppositiekant komt de wens naar voren in het kader van de komend myaar te begin nen „brede maatschappelijke discussie" over net energievraag stuk ook een besluit te nemen over stopzetting dan wel versnel de afbouw van Borssele en Do dewaard. De VVD vindt - met de kleinere rechtse partijen - dat voorberei dingen kunnen worden getroffen voor het goedkeuren van het, nog steeds met geheimzinnigheid omgeven, opwerkingscontract (voor kernafval en splijstofstaven uit de centrale Borssele) met het Franse staatsbedrijf Cogema. Een kamermeerderheid heeft zich daartegen echter vorig jaar juni bij motie verzet. Zelfs fotografen moesten een gasmasker dragen, nadat de politie had gewaarschuwd voor het vrijkomen van zeer giftig chloorgas bij de brand aan de Jutfaseweg in Utrecht gisteravond. ARNHEM (GPD) - De totaal- dienstweigeraars Piet Klabbers (23) uit Den Bosch en Gert van de Brink (19) uit Groningen zijn gis teren door de Krijgsraad in Arn hem veroordeeld tot gevangenis straffen van 18 maanden elk. Auditeur-militair mr. R. D. E. Da- verschot had tijdens de zitting twee weken geleden tegen de twee, beiden lid van de groepe ring Onkruit, straffen geëist van respectievelijk 20 en 18 maan den. Het tweetal weigerde zich in no vember vorig jaar aan elke vorm van militaire dienst te onderwer pen. Ook deden zij geen beroep op de Wet Gewetensbezwaarden omdat zij alles, wat met het leger heeft te maken, resoluut afwij- Drie leden van de anti-militaristi- sche beweging Onkruit willen bij elkaar worden geplaatst in één gevangenis. Op het ogenblik ver blijven zij in tehuizen van bewa ring te Assen, Den Haag en Maas tricht. De drie totaalweigeraars ervaren deze spreiding als een beknotting van hun vrijheid, omdat zij geen direct contact met elkaar kunnen hebben. Dit was voor hen reden om gisteren voor de Haagse arrondissements rechtbank een kort geding aan te spannen tegen de Staat der Ne derlanden. Landsadvocaat mr. E. Droogleever- Fortuin achtte het onjuist de drie bij elkaar te plaatsen. De land sadvocaat is bevreesd voor een concentratie van Onkruit-acties die volgens hem een grote onrust veroorzaken onder de andere ge detineerden. De kans op ont vluchting is volgens hem ook groter als de drie in één tehuis worden ondergebracht. Sprei ding van de totaalweigeraars is volgens de advocaat „een conse quentie van hun optreden cn dat van hun geestverwanten" De raadslieden van de Onkruitle- den, mr. H. F. Doeleman en mr. E. J. Rothuizen, vonden dat de ac ties die rondom de verschillende huizen van bewaring zijn ge voerd, hun cliënten niet aangere kend kunnen worden. „Daar hebben ze de macht niet voor" De Staat reageert volgens beide raadslieden nogal paniekerig op het optreden van Onkruit. Uitspraak over dit kort geding is volgende week woensdag. UTRECHT (ANP) - Een felle uit slaande brand heeft gisteravond een groot deel van een groothan del in sanitair, loodgietcrsmate- riaal en centrale verwarmingsap paratuur aan de Jutfaseweg in Utrecht volledig verwoest. De schade wordt door de bedrijfslei ding geschat op zeker twee mil joen gulden. Door het brandende PVC kwam chloorgas vrij. De politie waarschuwde omwonen den de ramen cn deuren gesloten te houden en zoveel mogelijk binnen te blijven. Proefprojecten kort-MBO uitgebreid DEN HAAG (ANP) - De capaciteit van de proefprojecten kort-MBO (Middelbaar Beroepsonderwijs) wordt uitgebreid van een kleine vierduizend leerlingen op dit moment tot ruim 7300 in het cur susjaar 1983-1984. De proefpro jecten krijgen bovendien meer faciliteiten. Dit staat in een voor lopige beleidsnotitie van staats secretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen. Het plan van de staatssecretaris is onlangs besproken in de centrale commissie voor onderwijsover leg. Ondanks deze waarschuwing kwamen enkele honderden men sen af op de enorme rookontwik keling die direct na het uitbreken van de brand, rond zes uur, ont stond. Dankzij de gunstige win drichting kwam de vette zwarte rook niet terecht bU de Hat die pal naast het brandende bedrijf staan. De brandweer hield die flats overigens extra in de gaten in verband met dreigend brand gevaar. Het bedrijfspand brandde volgens de brandweer binnen enkele mi nuten al als een fakkel. De Utrechtse brandweer, die voor de bestrijding van de vuurzee vijf blusauto's. een rampenwagen en de hoogwerker inzette kon na een halfuur het sem "brand meester" 'geven. Het nablussen duurde nog geruime tijd. Vier politiemannen en één brand weerman zijn in verband met het vrijkomen van chloorgas voor controle in een ziekenhuis opge- AMSTERDAM Concertgebouw - do 21. grote zaal, 20.15 uur Concertgebouwor kest olv Klaus Tennstedt. Vrij 22, grote zaal. 20.15 uur: het Ne derlands Kamerorkest, olvTamas Vasary. Kleine zaal, 20.15 uur Glen Wilson en Gustav Leonhardt. clavecimbel. Zn 23, grote zaal, 15 uur matinee op de vrij zaterdag. Grote zaal, 20.15 uur het Nederlands Kamerorkest olv Tamas Vósary. Kleine zaal, 20.15 uur Paul O dette, luit. Zo 24, spiegelzaal, 11 uur: Fur Elise, recht streekse radioiptzending van de NOS. Grote zaal, 20.15 uur: I'in- chus Zukerman. Ma 25. kleine zaal, 20 15 uur: Paul Cross ley, piano. Di 26. kleine zaal. 20.15 uur Teresa Berganza, mezzo-so praan. Woe 27. grote zaal. 20.15 uur Toonkunstkoor Amsterdam en het Amsterdam Philharmonisch orkest. Kleine zaal, 20.15 uur Nederlands Cello Kwartet. Stadsschouwburg - do 21. vrij 22 en za 23,20.15 uur Publieksthea- ter. "Lucifer". Vondel. Zo 24. 15 uur: de Nederlandse Operastich ting. "Macbeth", Verdi. Ma 25t/m za 1 mrt., 12.30 uur De lyrische komedie, "De impressario". Ma 25 t/m vry 29, 17.30 uur: De lyri sche komedie "Pepito". Carre - do 28. 20.15 uur: Wishbone Ash. Centrum Bellevue do 21. grote zaal, 14.15 uur Toneelgroep Cen- tnun Roofje en het prtjsdier". T/m za 23, kleine zaal, 20.30 uui Theatergroep Martin. Ton A Bommerson, 'Wc zitten toch op rozen". Zo 24. 20.30 uur. kleine zaal: Gitaristcnkollcktief. Edenhal - za 23, 20 uur: Mc Quinn, Hillman and Clark. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg 21. 22. 20.15 uur. 20.15 uur" Bedrog", Haagse Komedie. Za 23,20.15 uur, "Komedie", Haagse Komedie. Zo 24. 20.15 uur: "Volpone", Haagse Komdie. 25 t/m 27,20.15 uur "De Wisselwachters", met o.a. Paul Steenbergen. Congresgebouw 21 t/m 24, 20.15 uur: "Gekke mensen", mot o.a. Pleuni Touw en Hugo Metsers. Za 23, 19.30 uur, Residentie or kest. elektronisch concert. Diligent ia do 21, 20.15 uur: Lucero Tena, flamenco-danseres en castagnetten virtuoze. Vrij 22 en za 23,20.15 uur, cabaret Don Quishocking, "Trappen op". Woe 27,20.15 uur: Residentie orkest. Kamermuziek. HOT-theater za 23 en di 26, Haagse Komedie, "Onder de vlag van Hollywood" LEIDEN Schouwburg vrij 22. 20.15 uur "Lucnica", Slowaakse dansgroep. Woe 27. 20.15 uur. Lucerno Tena, flamenco-danseres en custag- netten-virtuoze. LAK-thcutcr - do 21,21 uur: Toneelgroep Trezoor: "Lief zijn voor Mr. Sloanc". Vrij 22. 20.30 uur: Theatergroep Carrousel: "Boule vard". Za 23, 20.30 uur: moderne dans. Beweging Dans: "De andere kant". Zo 24, 15 uur Kan dat zo: "Zielig is lief en zwuk heeft gelijk". K O - vrij 22.20.15 uur Zuiderkerk, Concert Collegium Musicum, Kapelzaal. 20.15 uur: Duo Magyar, viool en Poliakine, piano. Woe 27. feb, 20.15 uur. programma rond om Hans Eisler, door bariton Charles van Tassel en pianiste Ariane Kurres. DEN B06CH (OPD) Twm 15 |a rige jongens uit Den Bosch heb ben bekend dat zij vanaf begin januari minstens 150 diefstallen en inbraken hebben gepleegd. Na een onderzoek door de jeugdaf deling van de Bossche gemeen tepolitie zijn ze gistermiddag voorgeleid aan de officier van jus titie. Beide heren klommen 's nachts rond twee uur uit hun slaapka merraam en maakten dan tot zes uur Den Bosch onveilig. Ze had den het vooral gemunt op gepar keerde auto's, die ze openbraken en dan alles stalen wat hun wel interessant leek. Twee keer maakten ze meteen gestolen auto een nachtelijke trip door de Bra bantse hoofdstad. Het auntal inbraken is mogelijk nog hoger omdat bij de verhoren bleek dat het duo de tel kwijt was. De politie heeft nog maar veertig aangiften binnen. Het onderzoek wordt voortgezet - verscheidene diefstallen en inbraken staan nog open. Pijnlijk. Op een vergadering van het Genootschap van Hoofdre dacteuren zei kardinaal Wille- brands gisteren "pijnlijk getrof fen" te zijn door de negatieve reacties in Nederland op de bis-, schoppensynode in Rome. He lemaal onverwacht kwam die kri tiek echter niet voor de Utrechtse aartsbisschop. "Het was een on- Bisschoppen collegialer gunstige factor dat wy te weinig tijd hadden om de mensen te la ten meepraten" Over de gebrekkige voorlichting zei Willebrands dat de bisschop pen vrijuit met elkaar moesten praten. "Als een van ons vanwege de openbaarheid had moeten dichtklappen, had de hele zitting geen waarde gehad". De kardi naal gaf toe dat de communicatie ook né de synode feilen heeft ver- ADVERTENTIE Of je nou uit Den Haag komt, Scheveningen, Leiden, JA Zoetermeer, Wassenaar, j!k 9 vj Leidschendam, Voorschoten of Voorburg: Leidsenhage is altijd vlakbij 1 En je vindt er honderd-en-een l U/iil/OcL...' winkelsL en 't is er oergezellig en er is volop gratis,/" parkeerruimte... WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM toond. Over enige tijd zullen de bisschoppen "het veld ingaan" om de gelovigen uit te leggen wat er nu precies is besloten. De kardinaal verzekerde dat in het bisschoppencollege nu een ande re sfeer heerst. "We gaan veel collegialer en hartelijker met el kaar om". "De synode was geen examen maar een gesprek waarin letterlijk alles zeer openhartig op tafel kwam. De paus stelde zich aanvankelijk luisterend op. Ge leidelijk ging hij meer aan het ge sprek deelnemen, maar meer als gesprekspartner. Toen de paus voor het eerst zijn stilzwijgen verbrak, deed hij dat met de woorden dat de "jeugdaalmoeze- nier uit Krakau" ook wel wat wil de zeggen. Kardinaal Willebrands is zich er van bewust dat veel mensen zich door de uitkomsten van de sy node "bedreigd" voelen, met name bij de opleidingen en on der de pastorale werkers. Hij zei er direct bij dat niemand de ze werkers weg wil hebben, al zal er in hun functioneren wellicht bijstelling nodig zijn. Ook wil de synode de medewerking van de leken niet terugdraaien. "Zonder hun medewerking zou de hele pastorale activiteit van de kerk van Nederland als een pudding in elkaar zakken" Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Amster dam (voor vorming en toerusting) kandidaat mevr. M.L. yan Woer den, naar Garijp (Fr.) kandidaat J.H. Hamoen Utrecht (die hier mee onder meer bedankte voor I^eirauiden), naar Tilburg A.M. van Peski Amersfoort; bedankt voor Barendrecht L. van Nieuw- poort Huizen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zuidlaren H.J. Boiten Bedum. Evangelisch Lutherse Kerk: aan genomen naar Eindhoven G. de Vries Geleen. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Rotter dam-Zuid F. Mallan Rhenen. Gastarbeiders Geen oplossing. Het beleid van de Nederlandse overheid heeft weinig bijgedragen aan betere le vensomstandigheden van de gastarbeiders hier. Niet voorkó men is dat er in de steden getto vorming ontstond, de arbeids omstandigheden slecht bleven en een tweede generatie vreem delingen (jongeren) opgroeiden die vertwijfeld op zoek is naar ei gen identiteit en toekomstmoge lijkheden. Dat schrijft de stichting Interker kelijk Vormingswerk inzake Ontwikkelingssamenwerking (IKVOS) in een open brief aan de Tweede Kamer, die deze week de nieuwe wet "Arbeid buitenland se werknemers" behandelt. Deze wet biedt voor de problemen zelfs geen begin van oplossing, meent het IKVOS. De buitenlanders worden nog ster ker gewezen op hun onderge schikte en afhankelijke positie in onze samenleving. "Alle waarden die wij gebruiken als het gaat om het recht van de armen in de Der de Wereld zijn kennelijk niet van toepassing op een van de zwakste groepen in onze eigen samenle ving". Voor IKVOS is het vraagstuk van de "gastarbeid" een onderdeel van het proces van internationale verschuiving van kapitaal en ar beid en dus nauw verwant met het ontwikkelingsvraagstuk. Jeruzalem. In Jeruzalem is een "Instituut voor betrekkingen tussen de godsdiensten" opge richt. Staatssecretaris Israël Lip- pel van het Israëlische ministerie van godsdienst vindt dat deze stad de ideale plaats is om ver trouwen tussen de godsdiensten te wekken. Er zijn daar veertig christelijke vijf moslimse en tal rijke joodse gemeenschappen. voor spaarders goed nieuws voor spaarders goed nieuws De rentevergoeding op nieuw uit te geven spaarbricvcn is als volgt: Spaarbricven op naam 5 jaar vast10 'A Spaarbrieven op naam 6 jaar vastio1A Spaarbricvcn aan toondcrS jaar vast10"/,, Spaarbrieven aan toonder 6 jaar vast10 geld en goede raad tvijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19