Leiden kan zich dus tóch met toppers meten "We zullen advies van Carter zwaar laten wegen BOB behoudt thuisrecord Rinus Israël helpt Twente Schitterende zege op Cantu Eindstand Idenburg: NOC wacht af" DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 DUD-BEIJERLAND (ANP) - De dames-basketbalploeg van BOB uit Oud-Beijerland heeft gister avond de laatste wedstrijd in de kwartfinalegroep in het Europe se bekertoernooi voor lands kampioenen tegen het Bulgaarse Mineur Pernik met 88-79 gewon nen. De ruststand was 48-^40. OB is in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioe- __J nen dames in zijn thuiswedstrijd zonder nederlaag gebleven. Dat de Bulgaarse dames al zeker waren van een plaats in de finale was zowel aan het spel als de coa ching te merken. Na zes minuten al. bij een kleine voorsprong (14-11) haalde coach Tsjomakov zijn hele basis-vijf naar de kant. Hij liet ook, toen de lamp voor zijn ploeg duidelijk voorover hing, een deel van zijn tweede keus voortdurend binnen de lij- Scores BOB: Carla de Liefde 31, Irene Maarschalkerweerd 29, Anita Blange 15, Ria van der Meijs 9, Ageeth Vollaard 2 en An- nemiek Scharloo 2. "België wijst Fransen terug LA LOUVIÈRE (ANP) - In een wedstrijd uit de kwalificatieron de voor het Olympisch voetbal toernooi heeft België gisteravond in La Louvière met 4-2 van Frankrijk gewonnen. Bij rust was de stand 1-0. De Belgische doel punten werden gemaakt door Pa trick Schoofs, Yvan Hoste (uit een strafschop), Daniël Veyt en Guido Swinen. Voor Frankrijk scoorden Alam Couriol en Yan- nick Stopyra. Italië heeft in een wedstrijd voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi het Turkse team in Aydin met 2-0 verslagen. Bei de treffers vielen na de rust. Alto- belli scoorde in de 71ste minuut en Bekalossi in de 83ste minuut. SPORT Olym pisch score.- bonl Schaatsen De uitslag van de 3000 meter hardrijden op de schaats voor dames: 1. Björg-Eva Jensen (Noo) 4.32,13, 2. Sabine Becker (Odl) 4.32,79, 3. Beth Heiden (Vst) 4.33,77, 4. Andrea Mitscherlich (Odl) 4.37,69, 5. Erwina Rys-Ferens (Pol) 4.37,89, 6. Mary Docter (Vst) 4.39,39, 7. Sylvia Filipsson (Zwe) 4.40,22,8. Natalia Petroesjowa (Sow) 4.42,59, 9. Olga Plesj- kowa (Sow) 4.43,11, 10. Sarah Docter (Vst) 4.43,30, 13. Annie Borckinck (Ned) 4.47,35, 16. Sijtje van de Lende 4.51,53. Ski De uitslag van de eerste manche van de reuzeslalom voor dames: 1. Hanni Wen- zei (Lie) 1.14,33, 2. Irene Epple (Wdl) 1.14,75, 3. Christa Kinshofer (Wdl) 1.15,19, 4. Erika Hess (Zwi) 1.15,27. 5. 5. Serrat (Fra) 1.15.43, 6. Perrine Pelen (Fra) 1.15,45,7. Annemarie Moser-Proell (Oos) 1.15,64. Skilopen De uitslag: 1. Sowjetünie (Rotsjev 29.21,41 /Basjoekov 29.48,57/Beljajev 29.21,78/Zimjatov 28.27,70) totaal 1.57.03.46; 2. Noorwegen (Erikssen 29.45,96/Aaland 29.26,77/Aunli 30.14.80/ Braa 29.18,24) 1.58.45.77; 3. Finland (Kir- vesniemi 31.17.45/Teurajarva 30 17,70/ Pitkaenen 30.08.39/Mieto 28.16.64) 2.00.00.19. IJSHOCKEY Rode groep: Nederland-Finland 3-10 (1-2,1-2, 1-6), Polen-Japan 5-1, Sowjet- Unie-Canada 6-4. Blauwe groep: Verenigde Staten-West- Duitsland 4-2 (0-2, 2-0, 2-0), Noorwe- gen-Roemenië 3-3, Zweden-Tsjecho- slowakije 4-2. Eindstanden Rode groep: Sowjet-Unie Finland Canada Polen Nederland Japan 5 5 0 0 10 51-11 5 3 0 2 6 26-18 5 3 0 2 6 28-12 5 2 0 3 4 15-23 5 113 3 16-43 5 0 14 1 7-36 5 4 10 9 26-9 5 4 10 9 25-10 5 3 0 2 6 34-16 5 113 3 13-29 5 10 4 2 21-30 5 0 14 1 9-36 Blauwe groep: Zweden Ver. Staten Tsj. Slowakije Roemenië West-Duitsland Noorwegen In de halve finales komt de Sowjet-Unie vrijdagavond uit tegen de VS. Zweden (op grond van een beter doel saldo eerste) speelt tegen Finland, dat zich op grond van het resultaat van het onderlinge tref fen met Canada (4-3) plaatste. Canada en Tsjechoslowakije spelen om de vijfde en zesde plaats. Kunstrijden De stand na de verplichte figuren da mes: 1. Anett Poetsch (Odl) pl.c. 9, 46.04 pnt, 2. Dagmar Lurz (Wdl) 20/44,00, 3. Linda Fratianne (Vst) 26/42.76, 4. Emi Watanabe (Jap) 38/41.52.5. Claudia Kris- tofics-Binder (Oost) 45/40.32 Medailleverdeling Goud zilver brons Sowjet-Unie 8 4 5 Oost-Duitsland 6 5 6 Ver. Staten 3 2 1 Oostenrijk 3 1 2 Zweden 2 0 0 Noorwegen 1 2 3 Nederland 1 1 1 Zwitserland 1 0 1 Finland 0 4 2 Italië 0 2 0 Lichtenst. 0 2 0 Canada 0 1 1 Hongarije 0 1 0 Japan 0 1 0 Bulgarije 0 0 1 Tsj. Slowakije 0 0 1 West-Duitsland 0 0 1 LEIDEN - Heel erg laat, zeg maar zo tegen de verlenging aan, bleek dat er een code was in het prestigeduel tussen Parker Leiden en Gabetti Cantu. Die was in handen van Mitchell Plaat, de grote gangmaker op weg naar de knap pe 112-108 overwinning van de Leidenaars. De sleutel evemvel was in het bezit vanJimmy Woudstrade man die bijna verloor maar uiteindelijk glorieus uit de otigeloojh/ke spannende strijd tevoorschijn slapte. Weliswaar met een paar loszittende tanden, maar dat mocht de pret niet drukken. Een zege van de Leidenaars die in het perspectief gezien van plaat sing voor de halve finale van de Giddings eindigt zijn 'vliegende' dunk aan de ring. Tombolato kijkt verschrikt. Bruinsma blij toe. 1. Gabetti Cantu 6 5 10 ^75 2. Leiden 6 4 2 8*35 3. Panathiuaikos 6 2 4 4 -29 4. BC Caen 6 1 5 2-76 Amerikaans Olympisch Comité beslist in april over boycot: LAKE PLACID (GPD) - Het Amerikaans Olympisch comi té blijkt in het weekeinde reeds door president Carter op de hoogte te zijn gebracht van zijn besluit Amerikaanse atleten te verbieden naar de Zomerspelen in Moskou te gaan. Dit verklaarde Lloyd Cutler, een adviseur van het Witte Huis, in Lake Placid. ,,Het Comité heeft daarop geantwoord dat het zich aan de beslissing van de presi dent zal houden. Wij wachten nu op de formele stappen die het Comité moet nemen", aldus Cutler. Dat gebeurt volgens Dennis Kee- gan, een woordvoerder van het Amerikaans Olympisch comité, niet vóór half april. ,.Op 11. 12 en 13 april komen we in Colorado Springs bijeen voor een algeme ne ledenvergadering. Vóór die tijd zullen we niets onderne men". Keegan: „We hebben de president bevestigd dat we iedere beslis sing van hem accepteren die in het belang van de nationale vei ligheid wordt genomen. Tegen de tijd dat wij onze vergadering houden zullen we de adviezen van Carter zwaar laten we gen". Het Amerikaans Olympisch comité heeft verder nog niet willen rea geren op de onherroepelijke be slissing van Carter. Een op gis teravond in Lake Placid geplan de persconferentie van Robert Kane, de voorzitter van het Comi té is verschoven naar vandaag. Het Amerikaans Olympische Comité heeft zich dan wel uitge sproken tegen een boycot van de Spelen, maar is daarentegen wel voor het houden van de Olympi sche zomerspelen op een andere plaats of voor uitstel daarvan. Vraag Welke praktische maatregelen ge nomen kunnen worden om Ame rikaanse sportmensen te beletten naar Moskou te gaan, is voor veel Amerikanen nog de vraag. Het in trekken van paspoorten stuit on getwijfeld op veel verzet omdat in de Verenigde Staten de persoon lijke vrijheid nu eenmaal een zeer fundamentele zaak is, zo kan uit kringen van het Amerikaanse Comité worden gehoord. Hoog uit zou de regering kunnen /.eg gen dat ze de veiligheid van Ame rikanen die toch naar Moskou willen niet kan garanderen. Het persbureau Tass heeft geen of ficiële verklaring van de Sowjet- regering ontvangen. „Die ver wachten we ook niet", aldus een verslaggever van het Russische persbureau. „Het gaat immers om een Amerikaans probleem en in Moskou zal niet de behoefte bestaan om hierop te reage- Het Internationaal Olympisch Co mité heeft laten weten, dat het besluit van president Carter om de Spelen te boycotten geen ver andering brengt in het besluit om met de Olympische Spelen door te gaan. „Het ultimatum, dat woensdag afliep", aldus IOC-di- recteur Monique Berlioux, „was afkomstig van president Carter en had niets met ons van doen. Het IOC heeft vorige week una niem beslist dat de Olympische Spelen in Moskou moeten door gaan en dat besluit staat nog even vast als toen het genomen werd". Gisteren werd bekend dat Lord Killanin, president van het IOC, nog voor het einde van de Winter spelen in Lake Placid opnieuw een gesprek zal hebben met de voorzitter van het Amerikaanse Olympische Comité Robert Ka ne. Laatstgenoemde heeft in middels aangekondigd met een eigen antwoord te zullen komen naar aanleiding van de verklarin gen die in Bonn werden afgelegd door Hodding Carter. IOC-voorzitter Lord Killanin heeft vandaag een gesprek met Ro bert Kane, praeses van het Ameri kaans Olympisch Comité strijd om de Europa Cup II totaal onbelangrijk was, maar vanuit een ander oogpunt bekeken in dubbel opzicht zijn rendement kun opleveren. Zelfvertrouwen, dat was het sleutelwoord; de ze kerheid hebben datje tegen Eu ropese topploegen als Gabetti Cantu niet per se kansloos be hoeft te zijn ook al ben je dan een keer met je kop tegen de muur gelopen (in Cantu dus waar met 100-86 duidelijk verloren werd). Maar nog een anders zaak van im portantie speelde. Maar liefst vijfduizend wildcnthousiaste supporters waren komen opda gen om de Leidse ploeg naar deze overwinning te schreeuwen. Zg zijn voor meer dan honderd pro cent tevreden gesteld. En komen straks, wanneer in de halve finale - op 5 maart - tegen Varese moet worden aangetreden en als zo n beetje tegelijkertijd de play-offs van start gaan. ongetwijfeld te rug. Al dan niet vergezeld van 'nog wat' vriendjes en vriendin nen. Zij dus die dezer dagen te horen krijgen welk spektakel zij gemist hebben. "Zesde man" Want dat was het. En één die zijn weerga niet kende, want de tien duizend die vorig seizoen Leiden aanmoedigden toen het team het landskampioenschap betwistte tegen Den Bosch produceerden nog niet de helft vun het lawaai dat de vijfduizend van nu ditmaal door de Grocnoordhallcn liet denderen. Dat die 'zesde man' trouwens wel- degeeen zéér belangrijke rol kan vervullen bleek gisteravond. In de udemboncmende slotfase mis te Cantu maar liefst vijf vrije worpen op rij. Enkel en alleen omdat de nemers daarvan (Ba- rievera en Gergati) stormden te trillen op hun benen onder dat striemende fluitconcert. Gek te maken bleken die Italianen nu- meluk wel degelijk. DEN HAAG (GPD) - Het Ne derlands Olympisch Comité (NOC) is niet geschrokken van het besluit van de Ameri kaanse regering de Olympi sche Spelen in Moskou onher roepelijk te boycotten. Mr. Idenburg, voorzitter van het NOC. verklaarde gisteren dat deze uitspraak voorlopig ook niets zal veranderen aan het ingenomen standpunt van het NOC. Mr. Idenburg: ,Jk ben niet zo verbaasd over die uitspraak van Carter. Iedereen kon in januari al inzien dat de Rus sische troepen Afghanistan op 20 februari niet zouden heb ben verlaten. Daarentegen is de manier waarop Carter de Amerikaanse atleten vertelt wat ze moeten doen. me wel tegen de borst gestoten' voor een dergelijk democratisch land als de Verenigde Sta ten." ,Ret standpunt van het NOC blijft ongewijzigd. Zoals unj Idenburg al eerder hebben verklaard wachten we tot er voldoende duidelijkheid bestaat over welke landen er nu precies voor die boycot zijn. Tot nu toe ligt politiek Europa overhoop met het innemen van een rechtlijnig standpunt inzake de boycot. Mocht in de toe komst blijken dat er tientallen landen voor een boycot zijn, ja, dan zal het NOC moeten gaan beslissen tot welk deel van de wereld het wil gaan bthoren." CDA-woordvoerder Scholten prijst het besluit van de Ame rikaanse regering. Hij is er, evenals woordvoerders van PvdA en VVD. niet door ver rast. Volgens Ter Beek PvdA) past hel besluit in de harde politiek van de Verenigde Staten. Hij hoopt evenwel dat de confrontatie van West te gen Oost zich niet nog verder zal doorzetten. Het Nederlandse standpunt ten aanzien van de boycot zal naar verwacht wordt, niet veranderen. Mevrouw Ver kerk-Terpstra (WD) denkt dat bij sportlieden wel zal gaan meetellen dat de Spelen door het wegblijven van de Verenigde Staten, in belang verminderd zijn ENSCHEDE - Met een ui terst subtiele voetbewe ging heeft PEC's aanvoer der Rinus Israel FC Twen te gisteravond aan de overwinning geholpen. Zo'n tien minuten voor rust wilde de laatste man van de Zwollenaren een harde inzet Sören Soeren Lindsted onderscheppen, maar tot grote verrassing van PEC-doelman Van Geffen verdween het speeltuig met een keurige boog in de linkerboven hoek. Dat doelpunt was typerend voor het niveau van deze oostelijke derby, want de mistrap bepaalde ook de eindstand, aangezien de overige artiesten niet bij machte waren iets goeds met het leer te doen. De 7000 toeschouwers die ondanks de vrieskou nog naar het Diek* manstadion waren gekomen hebben dan ook een beroerde avond gehad. Weliswaar begon FC Twente vol goede bedoelin gen aan dit voor de Enschede se club zo belangrijke duel, maar ondanks de ogenschijnlijke veld meerderheid kwamen de beste kansen toch voor de Zwol lenaren, die hun heil vooral zoch ten in de counter. Dat deden zij uitstekend en vooral hun acties over links, waar de zwakke Ab Gritter de geblesseerde Zonder van verving, waren niet van ge vaar ontbloot. Koko Hoekstra had bijvoorbeeld pech dat een lobje van hem juist over het lege doel ging en verdediger Klaas Drost zag zijn inzet tegen het houtwerk belanden. Geluk dus voor FC Twente, dat even later nog meer hulp kreeg van Vrouwe Fortuna toen Rinus Israel in een ongevaarlijke situatie zo onge lukkig zijn voet tegen het leer zet- Geen vat Dat doelpunt had enige rust kun nen brengen in de nerveuze en ongecontroleerd spelende Twen- te-ploeg, maar het tegendeel ge beurde. Het middenveld van de Enschedeërs, waarin Aad Kila na een schorsing van drie wedstrij den zijn plaats weer had terugge kregen, kreeg geen vat op het spel van de Zwollenaren, die echter de fout maakten te veel hoge ballen naar het centrum te zenden waar de kleine, actieve Peter van de Hengst in de lucht kansloos was tegen de lange Overweg. In de tweede helft bleef FC Twente op de oude voet doorgaan en het feit dat de nul gehandhaafd bleef moet vooral op naam worden ge schreven van doelman Andre van Gerven die reddend optrad na schoten van Van de Hengst en Klaas Drost. Door Lindsted te vervangen door Van Staveren, waardoor Thoresen naar het cen trum verhuisde, probeerde trai ner Hollink wat meer snelheid te brengen in de Twentse aanval. De ingreep leek succesvol maar Van Staveren kopte bij een goede kans tegen de lat en Thoresen zag een hard schot door de vuist van Van Geffen tot hoekschop omge bogen. Scores LEIDEN - Woudstra 30, Plaat 26, Giddings 16, Bruinsma en Kruidhof 14 en Washington 12. CANTU - Flowers 37, Bnrivie- ra 23, Innocentin 12, Gergati 11, Marzorati 9, Smith 7, Tom bolato 6. Op zich was dat opmerkelijk. Can tu, mot tien punten uit vijf wed strijden al zeker van de torste plaats in poule A, had bijvoor beeld best een avondje vrijaf kunnen nemen. Winst was beslist niet noodzakelijk en bovendien wacht de formatie van coach Bianchim zaterdag het voor de competitie van groot belang zijn de treffen tegen Varese Maar het woord 'verliezen' schijnt niet in het groot Italiaans woor denboek opgenoemen te zijn, sterker nog winnen' moet huast wel vet gedrukt staan. Anders is het niet te verklaren waarom een coach oen geblesseerde speler (Wayne Smith) toch laat spelen, diezelfde coach vanwege provo caties door de arbiter wordt ver- v. tydtrd an tan lotte aan ultei t geroutineerde jongen als Picrlui- gi Marzorati in de beslissende fa se van de strijd zich laat verleiden tot een vijfde fout Dom. zeer dom. Al was dat laatste misschien toch de verdienste van Mitchell Plaat. Belust Die namelijk, belust op revanche voor de wijze waurop hij in Italië de tweede viool kreeg opgedron gen, herstelde zich meer dun schitterend. Steeds als de voor sprong van Leiden en die had de ploeg in deze voor Europa Cup begrippen uitstekende wedstrijd aldoor door een verslapping in gevaar kwam ontpopte Plaat zich als de grote leider die hetzij zelf scoorde (26 punten), hetzij een ander een gemakkelijke kans bood. Zoals bijvoorbeeld Erving Gid dings halverwege de eerste helft. Die uit een 'pass achterom' vlie gend kon dunken, het publiek daarmee een enorme 'kick' ge vend. Maar Plaat deed meer. Want Marzo rati, één van de beste spelverde lers in Europa en stuwende kracht achter Cantu, kon het slecht hebben dat hij ditmaul word overvleugeld. De veelvou dige Italiaanse international ging gekke dingen doen, maakte de ene fout na de andere en moest tenslotte vlak voor die cruciulc verlenging het speelveld verla ten. Boekwerk Plaat dus deed, door zijn excellente optreden, het Italiaanse bolwerk wankelen. Jim Woudstra even wel deelde de beslissende stoot, die de boel deed instorten uit. Al leek het er eerst op dat juist hij het was die Leiden in de laatste minuut van de officiële speeltijd naar de bliksem hielp. Want wat gebeurde er. Na dn- waarlijk ui terst boeiende partij waarin Lei den het tempo aangaf en waarbij Washington/Giflfiings de eerste helft uitblonken (49-40), maar een werkelijk fabuleus spelende Bruee Flowers de tweede fase beheerste (3H punten) was er nog één minuut te gaan. De stand was 98 96 en Jim Woudstra had bal bezit. En een volkomen black out, want zijn pass naar John Washington (die het na 8 minuten al U-en moest doen omdat partner Giddings op domme wijze tegen zijn vijfde P aanliep) werd een voorzetje voor Flowers die een voudig 98-98 aantekende, Woud- st ra schaamde zich zichtbaar heel diep. Op zij Maar Woudstru zou Woudstra niet zijn of hij vocht terug. En hoe. De daaropvolgende verlenging to rende hij letterlijk en figuiulijk boven iedereen uit. Driemaal op rij schoot hij raak, pakte een re bound weg voor FLowers en pleegde ook nog eens een inter ceptie. Hij was verantwoordelijk voor de verlenging, hij voelde het als een plicht om zijn (iloeg alsnog over de streep te trekken. Zijn wraak was zoet. De man die hem dat bemoedigende klopje gaf na zijn blunder, Mitchell Plaat, was de eerste die hem om de nek viel na de 112 108 zege. Allemaal goed voor het zelfvertrouwen AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15