Ushockeyploeg verliest hoofd Scjmntsd^mes 'gouden t terug in Tsjechen grijpen naast eremetaal CHINEZEN IN BAN VAN LAKE PLACID Vrij Mueller strijkt de vlag Afgang tegen Finnen krijgt in derde periode gestalte: xiii olympic winter games lake placid i980 Russische skilopers heersen op estafette (ONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 LAKE PLACID (ANP) - De Amerikaanse schaatser Pe ter Mueller is gistermorgen bijna gearresteerd, toen hij een Olympische vlag pro beerde te bemachtigen. Mueller koos daarvoor een vlaggemast rond de ijsbaan, die overigens vlakbij het plaatselijke politiebureau ligt. De vlagkaping van Mueller moest dus wel mis lukken, hij werd op heter daad betrapt. "Naar men zegt is het een eer biedwaardige traditie, dat atleten de vlaggen stelen zonder betrapt te worden", was het laconieke commen taar van de plaatselijke poli tiechef Horace Pratt. Die laatste liet Mueller, die tijdens de Spelen van Inns bruck in 1976 een gouden medaille won op de 1000 me ter, eerst eens behoorlijk in Izijn piepzak zitten. Pratt maakte proces-verbaal op en liet Mueller fijntjes weten dat de consequentie hiervan was, dat hij een straf kon verwachten, die varieerde van een boete van 250 dollar tot 90 dagen hechtenis. Mueller zat prompt in zak en as, verklaarde in alle toon aarden spijt van zijn daad te hebben. Op het moment, dat bij hem de vlag bij wijze van spreken "halfstok" hing, streek Pratt de hand over het hart en maakte het proces verbaal ongedaan. Waarop Mueller de gedenkwaardige woorden sprak: "Bedankt, meneer Pratt, ik zal het nooit meer doen". LAKE PLACID (GPD) - Tussen de openingsdag van het Olympische schaatstoernooi en de afsluitende 3000 meter lagen voor de Nederlandse dames twee werelden: één met blinkend goud en zilver, en één met de doffe ellende. De terugval geschiedde in precies een week en leidde via een rel naar een ontgoochelend slot. Na een wéék in hogere sferen te hebben geleefd, gingen de Nederlandse schaatsdames gisteren op de 3000 meter keihard onderuit. Ria Visser bracht dat tijdens haar rit tegen de Russin Lalenkova letter lijk in beeld. In beide gevallen was Ria Visser, de laatste Oranje-hoop by de dames, het middelpunt. In hoeverre het PEKING (ANP)-China heeft de Olympische Spelen ontdekt. De winterse goudkoorts van Lake Placid doet ook in Peking zijn invloed gelden. Via uitvoerige verslagen in de publiciteitsmedia worden de Chinezen voor de eerste keer over de strijd om de Olympische titels ingelicht. Tot op heden waren de Olympische Spelen voor de pers taboe. De leiding van de communistische partij wees de Spelen af, het vierjaarlijkse evene ment zou te decadent zijn. Nu China zijn opstelling ten opzichte van het westen heeft gewijzigd, ziet men dat anders. Niet zonder trots - zo blijkt uit krantenartikelen - heeft China een afvaardiging naar Lake Placid gestuurd. Dagelijks publiceert de Chinese pers reportages en uitslagen. Voor veel lezers is de berichtgeving echter onvoldoende. Ze willen meer Daarom geeft het veelgelezen "Volksdagblad" 'bijscholing' over de Olympische wintersporten. Het enthousiasme van de Chinezen voor de Olympische Spelen is moge lijk van korte duur. Wanneer de Olympische Zomerspelen inderdaad dit jaar in Moskou worden gehouden, zal China geen ploeg afvaardigen. - 'v g; v'-v: een en het ander met elkaar in verband stond kan uiteraard moeilijk worden vastgesteld, maar het drama rond Ria Visser was er niet minder om. Slechts 400 meter duurde voor haar de jacht op een tweede Olympi sche succes. Een val bij het in gaan van de derde bocht vernie tigde alles. Met tranen op de wangen verliet ze snel het yssta- dion op het moment dat een dol gelukkige Bjorg Eva Jensen zich al liet ondervragen door Noorse verslaggevers, omdat het goud haar reeds ver vóór de laatste rit niet meer kon ontgaan. Niet alleen Ria Visser maakte zich snel uit de voeten, ook de beide andere Orarye-rydstcrs, Annie Borckink en Sijtjc van der Lende, werden haastig weggeloodst door Bram Leeuwenhoek. Nie mand had nog trek om aan het debacle een woord vuil te maken terwijl een week geleden dezelf de rijdsters maar niet uitgepraat raakten over hun successen. Wat dat aangaat heeft Beth Heiden de afgelopen dagen veel beter te gen haar verlies gekund, want na LAKE PLACID (GPD) - Twee perioden lang heeft Neder land vannacht het Finse ijshockeyteam tegenstand van betekenis kunnen geven. Bij het begin van de derde pe riode leek er bij een 4-2-achterstand nog van alles moge lijk. Toen sloeg het noodlot toe. Patrick Kolijn raakte de Fin Koskilahti wat ongelukkig, waardoor er bloed uit de neus van de Fin kwam en Kolijn voor vijf minuten naar de strafbank moest. Dat steuntje in de rug hadden de Finnen net nodig en binnen die vijf minuten tilden ze de stand moeiteloos naar 8-2. Nederland was geslagen en wat bleef was de frustratie. Afgang Die frustratie leverde nog een aan tal onverkwikkelijke taferelen op, die vooral door Jack de Heer en Corki de Graauw werden be heerd. De Heer nam wat al te op zichtig met een ferme klap met z'n stick wraak op de Finse kee per Valtonen, die als eerste een dreun had uitgedeeld. Het gevolg was een massale vechtpartij, waarin met name Leo Koopmans en Henk Hille zich niet onbetuigd lieten. Het leverde De Heer vijf strafminuten op. Veel bonter maakte Corki de Graauw het toen hij een paar mi nuten later probeerde met zijn stick het gezicht van een Finse tegenstander te teisteren. Na zijn 2 minuten-straf verscheen hij niet meer op het ijs. Trainer Hans Westberg: „Wat Corki deed, aan vaard ik niet. Iemand met opzet proberen de tanden uit de mond te slaan, dat doe je niet. Zoiets mag niet gebeuren in een natio naal team". Dat het uiteindelijk 10-3 zou wor den, had niemand meer verwacht na de eerste twee perioden. Ne derland speelde minder sterk dan tegen de Polen, maar ook Finland kon allerminst imponeren. Pas na 10 minuten wist de topscorer van het team en van de Finse ijs- hockeycompetitie Jukka Porvari te scoren. Oranje kwam twee mi nuten voor het verstrijken van de eerste periode langszij toen Larry van Wieren een fraai opgezette aanval doeltreffend afrondde. De vreugde was echter van korte duur, want nog geen vijftien se conden later stond het alweer 2-1, toen keeper Ted Lenssen niet al te sterk ingreep na een schot van Leppanen. Uit vorm Lenssen bewee - daarmee opnieuw uit vorm te zijn. Later in de wed strijd zou dat steeds duidelijker worden, al had hij niet alleen schuld aan de onverwacht hoge score. Verdedigend nam Neder land soms toch weer te grote risi co's, die echter lang zonder nega tieve gevolgen bleven. Halver wege de tweede periode kwam de ploeg van Westberg zelfs op 2-2 via William Klooster. Drie minuten later maakte Lenssen andermaal geen sterke indruk op een inzet van Villa en stond het alweer 3-2. Weer een minuut latei- werd het zelfs 4-2 toen Porvari scoorde, nadat een solo van Jack de Heer was mislukt. De afgang kwam pas in de derde periode. De vermoeidheid begon een woordje mee te spreken en kreeg catastrofale gevolgen tij dens het steeds maar weer spelen met een man minder, van Wieren: „Het zijn nog steeds dezelfde jongens die het penalty-killing moeten doen. Het is slopend en zeker tegen de goed schaatsende Finnen is dat funest". Kurvi, Pel- tonen, Koskinen en Hakulinen toonden dat met een viertal gave treffers duidelijk aan. Na de achtste Finse treffer verliet Ted Lenssen het ijs, kwaad op zichzelf en zonder een spoortje van zelfvertrouwen, dat hem o.a. tijdens het vierlandentoernooi rond de kerstdagen zo kenmerk te. Voor keeper John de Bruyn was er in de resterende minuten weinig eer meer te behalen. Kurvi en Hapatainen voerden de score dank zij goed power-play verder op tot 10-2. Zes minuten voor tijd mocht Georg Peternousek voor Nederland nog èèn keer sco ren. De gemoederen waren toen al be daard, wat restte was de teleur stelling. Larry van Wieren: "Met 4-2 achter staan tegen Finland na twee pe rioden is helemaal geen slecht re sultaat. Dat we vervolgens de boot ingaan, is onze eigen schuld. Een paar jongens raakten gefru streerd en reageerden dat ver keerd af. Dom, erg dom". Georg Peternousek, wees nog eens ten overvloede op het gebrek aan ervaring van sommige spelers. Peternousek: "Ik denk dat we best kans hebben volgend jaar in de A-groep te blijven, maar dan zullen we ons toch anders moeten voorbereiden. Meer trainings kampen en meer oefenwedstrij den is wel het minste watje kunt vragen. Misschien zou het ook niet verkeerd zijn als er eens een trainerswisseling zou komen. Ik vind Westberg een goede coach, daar gaat het niet om, maar een nieuwe man kan weer nieuwe ideeiën aandragen. Bovendien gaat het niet samen om trainer van een club èn het nationale team te zijn. Die situatie deugt niet. Dat is nu al bewezen". De aanvoerder van het Finse team, Jukka Porvari (m) wordt door Peternousk(l)en doelman Ted Lenssen in de tang genomen. LAKE PLACID - Voor het eerst sinds twintig jaar is het Tsjechi sche ijshockeyteam buiten alle Olympische prijzen gevallen. Zweden velde gisteren het von nis over de ploeg van coach Karl Gutt door met 4-2 te winnen. Het duel stond overigens op een matig niveau. Vooral de Tsjechen waren duidelijk uit vorm. Zwe den profiteerde naar behoren van die vormcrisis via treffers van Ahlberg, Holmgren, Naeslund en Lundqvist. Novy en Pouzar scoorden voor de Tsjechen tegen. In de blauwe groep werd ook het duel Noorwegen-Roemenië af gewerkt. De zwakke zusjes deel den broederlijk: 3-3. Voor de No ren troffen Foyn, Sethereng en Molberg de roos. Bij de Roeme nen mochten Castea, Gall en Tu- reanu zich laten omhelzen. In de rode groep had de équipe van de Sowjct Unie de allergrootste moeite met Canada. Evenals te gen Finland moesten de volge lingen van coach Victor Tikho- now ook nu weer lange tijd tegen een achterstand opkijken. Wel iswaar had Helmut Balderis de vroege openingsgoal van Nill al spoedig weten te nivelleren, maar daarna liepen de Canadezen uit naar 1-3 door toedoen van Greg en Pirie. Pas kort voor het verstrijken van de tweede Deriode verkleinde Kasa- tonow de Russische achterstand tot 2-3, waarna de Russen in de laatste periode alsnog orde op za ken stelden. Alexander Golikow (3x) en Boris Michailow scoorden voor de wereldkampioenen, D'Alvise nog eenmaal voor de Canadezen. Eindstand derhalve 6-4. Polen had gisteravond weinig moeite met het zwakke Japan. De Oosteuropeanen marcheerden in dit trel'fen onverstoorbaar op naar een 5-0 voorsprong. Zabawa, Dziubinski, Malysiak, Jobczyk en Pytel tekenden voor de Poolse doelpuntenproductie. Fujii mocht de Japanse eer redden. elke vergeefse greep naar een medaille kwum ze toch steeds trouw naar de perszaal om ieder een te woord te staan. Voor de Amerikaanse werd het leed op de slotdag iets ver/acht omdat de laatste bronzen medaille in huur bezit kwam. Op zijn smalst Het Nederlandse schaatsen presen teerde zich kortom weer eens op zijn smalst. Toch had Ab Krook wel begrip voor de zwijgzame houding van zijn rijdsters. Krook: „Naar wat er deze week allemaal is gebeurd en in kranten is verschenen moet je je kunnen voorstellen dat zeker Ria niet vun ongeduld staat te trappelen om met journalisten te praten". Dat ze onderuit ging had volgens Krook niets te maken met de ru zie, die nu een interview met zijn collega Jorritsma van de sprint- ploeg is ontstaan. Toch zijn de onderlinge verhou dingen er volledig door vernield, voor zover er tenminste al geen sprake van was. Ook Ria Visser en Ab Krook kwamen tegenover elkaar te staan, omdat de coach tegenover Jorritsma had toege geven dat zijn pupil het afgelopen jaar erg is veranderd. De sehuat- senrijdster zocht zelfs toenade ring tot Ab Garietsen, de trainer van Annie Borckink, maar deze had weinig trek zijn vingers te branden en betrokken te worden in een nieuwe controverse. Ab Krook stond dun ook anders naast de baun dan normuul op het moment dat zijn belangrijkste troef van start ging op het schema van Beth Heiden, die in de ope- ningsrit tegen Jensen 4.33,77 had gescoord. Krook: „Voor Kiu Vis- rt dat mogelijk lijn Ze had er zelf veel vertrouwen in en op de training was het de lautste dagen ook erg goed gegaan. De oorzaak vun haar vul is erg sim pel. Ze gleed weg toen ze met haar schuats in de zachte sneeuw* rund terecht kwam", Terwijl Huitske Valentijn zich over Ria Visser ontfermde - de Friezin heeft zelf maar al te vaak in soort gelijke situaties verkeerd en haar naar de kleedkumer bege leidde, stelde Annie Borckink zich achter de startlijn op. Ze is er de persoon piet naar om zich door het voorvaj met haar ploeggenote te laten beïnvloeden. Haar der tiende plaats was gewoon het maximaal haalbare. Ze bleef met haar tijd van 4.47,35 min. minder dan twee seconden van haar per soonlijk record verwijderd, ter wijl ze dit jaar nog niet eerder on der de 4.50 reed. Gulheid Sijtje van der Lende bleef duaren- tegen opnieuw ver onder de maat. Daar kon ook Ab Krook niet onder uit: „Tot twee ronden voor het einde ging het nog wel, maar daarna was het helemaal af gelopen". Voor haar geldt dat het NOC in zijn gulheid te ver is ge gaan. Geen enkel moment heeft ze het niveau bereikt dut vun haar verlangd werd." Door de fantastische resultaten op de 1500 meter, die echter verba zingwekkender zijn Indien 'li- verdere prestatielijn in ogen schouw wordt genomen, hebben de Nederlundse rijdsters toch meer binnengehaald dun wus voorzien. Eigenlijk heeft alleen Oost-Duitslund het er beter afge bracht door op alle afstanden in de prijzen te vallen. Nu het goud voor Karin Enke (500 meter), de bronzen medailles van Sabine Becker (1500 meter) en Silvia Al- brecht (1000 meter) ontving Bec ker gisteren het zilver op de 3000 meter. Ze wrong zich met de op pure kracht gebaseerde DDK-slug precies tussen het koppel Jen- sen-Heiden, dat de strijd met een boeiend duel opende. Het uls bij toverslag veranderde weer, dat Lake Placid de klimatologische kenmerken van ftf) Metal schaatsoord gaf, en de spie gelgladde ijsvloer stelde de da mes in staat geweldig hard van stapel te lopen. Het wereldrecord van Stepanskaja (4.31,00) stond zelfs op springen. Pas in de twee de helft moest de 20-jarige Noor se ten opzichte van dat schema een beetje verlies incasseren, maar haar eindtijd was niettemin formidabel: 4.32,13. LAKE PLACID (ANP) - De Sowjet-Unie behaalde een vrij gemakkelijke zege op de estafet te over vier keer l ien kilometer skilopenNoorwegen was de enige werkelijke tegenstander van formaat, wist het tot op de helft van de race nog bij te benen, maar moest toen toegeven op de twee laatste leden van de ploeg uit de Sowjet-Unie: Belijajev en de winnaar van de gouden medaille op de 30 kilometer Zimjatov. De eerste Russische loper Rolsjev viel in het begin van de eerste tien kilome ter. maar slaagde er toch in de Russen een voorsprong te geven ran 24 seconden op Noorwegen na tien kilometer. Vooral door Nikolaj Zimjatov.de laatste man,sloeg de ploeg uit de Sowjet- Unie toe: hij maakte de tweede tijd. Alleen de Fin Juha Mieto was sneller (28.16,64 - 28 27,70) .maar verder dan een derde plaats kon deze reus van Finland zijn team niet brengen. West-Duilsland had na 30 kilometer nog een voorsprong op Finland, maar de laatste Westduitse loper Jochen Behle kon die positie niet behouden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13