Grootste gemeente raad van Europa Blik in de weekbladen Europees parlement DONDERDAG 21 FEBRUARI 1980 STRAATSBURG - De be moeienissen van de Europe se parlementariërs, met hun riante salarissen, vergoe dingen, toeslagen en andere emolumenten die hun leven draagbaar moeten maken, blijven een bron van verma kelijke berichtgeving. Na de verwerping van de Europese begroting voor 1980, in de cember vorig jaar, werd in de EG het systeem van twaalfden ingevoerd. Dit houdt in dat maandelijks een twaalfde wordt uitgege ven van het bedrag dat in het voorgaande begrotingsjaar, 19 <9 dus, was opgevoerd. Dat geldt ook voor de salarissen, vergoedingen enz. van de Europese parlementa riërs. Maar voor hun eerste vergade ring, in september, hadden de nieuw verkozen Europese volksvertegenwoordigers tal van vergoedingen op een hoger peil gebracht. Door het systeem van twaalfden moesten ze in januari nood gedwongen een stapje terug doen, een minder aange naam gevolg van de verwer ping van de begroting. In fei-. te moeten de EP-afgevaar- digden nu uitkomen met ca. 60 procent van de dagver goedingen en reiskosten. Bij de Duitse christen-democra ten, doorgaans zeer welva rend ogende dames en heren, ontstond behoefte aan fi nanciële aanvulling. Zou het niet mogelijk zijn, zo vroeg men zich in deze kring af, het twaalfden-systeem te door breken wat de EP-vergoe ding aangaat? Uitzonderin gen zijn mogelijk, zo bleek bij het nazien van de regle menten, maar dan moet er sprake zijn van dringende humanitaire redenen. Een voorstel tot voedselhulp aan hongerige vluchtelingen uit Afghanistan leek de idea le mogelijkheid om als breek- ijzer te fungeren. Maar de meerderheid van de Europe se parlementariërs in de be grotingscommissie stak er toen een stokje voor. De combinatie van Afghaanse ellende en de geldbesognes van de Europese afgevaar digden zou het in de publici teit niet al te best doen, was hun redenering. En tenslotte is 60 procent van zo'n EP-ki- lomctcr-vergoeding (99 cent per kilometer voor de eerste 400 km) toch ook nog aar dig? Henk Vredeling handen en voeten STRAATSBURG - „Het zou tijd worden dat het Europese Parlement, politiek gesproken, handen en voeten krijgt", verzucht Henk Vredeling. „De meeste Europese parlementa riërs weten nog steeds niet waar ze mee bezig zijn", klaagt Leo Tin- demans. „Mij valt het nog wel mee, maar ik ben dan ook met ontzet tend lage verwachtin gen naar Straatsburg gekomen", constateert Arend de Goede. Meningen over het Europese Parlement die er niet om lie gen. Driekwart jaar na de ver kiezingen voor de 410 af gevaardigden voor een kwart miljard Europeanen is de Straatsburgse assemblee hard op weg zich te ontwik kelen tot de gemeenteraad van Europa: eindeloze debat ten, ontelbare vragen, maar politiek haalt het allemaal niets uit, minder nog dan in de gemiddelde gemeente raad. Natuurlijk, voor het eërst in zijn lange geschiedenis, verwierp het Europese Parlement, in december vorig jaar, de EG- begroting voor 1980, een daad waaraan vooral de naam van de Nederlandse socialist Piet Dankert is verbonden. Het Parlement maakte gebruik van een van de weinige be voegdheden waarover het be schikt en toonde de Europese ministerraad even zijn tan den. Van tafel Dat was ook wel nodig, want de ministers uit de negen EG- lidstaten hadden alle wensen van het Parlement met een nauwelijks verholen vertoon van minachting van tafel ge veegd. Maar op de begro tingskwestie na, behandelt de Europese ministerraad de gekozen Europese volksver tegenwoordiging precies als de vroegere assemblee die uit parlementariërs uit de lidsta- Dit oordeel is afkomstig van ir Henk Vredeling, thans aan zijn laatste jaar als Europees commissaris voor sociale za ken, daarvoor vele jaren lang Europees parlementariër. Hij wordt bijgevallen door de Belgische oud-premier Leo Tindemans, een van de „grote kanonnen" van de Europese christen-democratie. Hij zegt „Het Parlement heeft nog niets aan respect bij de rege ringen van de Negen gewon nen" Arend de Goede, een van de twee D'66-leden in het Euro pese Parlement, oud-staats secretaris van financiën, ook jarenlang lid van de Tweede Kamer, stelt mismoedig vast „In dat halfjaar dat ik mee draai, heb ik nog van niemand een politieke visie over de toekomst van Europa ge hoord. De fractieleiders van socialisten, christen-demo craten en liberalen komen niet uit de verf. En er komen veel te veel kleine zaken aan de orde" In de kijker Bosbranden in Frankrijk, de schade aangericht door de orkaan Frederic in het Carai- bische-Zeegebied en het kleuren van aubergines die op de Shetland-eilanden worden geteeld, geen probleem of gebeurtenis ont snapt aan de aandacht van de Europese parlementariërs. Vooral diegenen onder hen die in kiesdistricten zijn ver kozen, zoals de Engelse af gevaardigden, grijpen elke gelegenheid aan om zich thuis in de kijker te plaatsen. In het laatste halfjaarlijkse opinieonderzoek dat de Eu- ropese Commissie in de ne gen EG-landen liet uitvoeren, werd de vraag gesteld (aan 9000 ondervraagden) wat van het Europese Parlement werd verwacht. In alle EG-landen kwam hetzelfde antwoord: de economische crisis bestrij den. Tegelijkertijd werd daaraan toegevoegd dat er wel veel woorden maar wei nig daden uit de bus zouden komen. In januari wijdde het Europese Parlement een ganse dag aan het probleem dat een kleine zeven miljoen Europeanen heelt getroffen: werkloos heid. Het was het eerste debat over een belangrijk „thema", het eerste na de discussies over de EG-begroting waarin „oude rotten" zoals Dankert, Nooteboom, de Duitser Aig- ner en enkele anderen de hoofdrollen hadden gespeeld. Nu zouden ook anderen een kans krijgen. Het Parlement reserveerde 420 minuten spreektijd voor dit Europese probleem. Die wer den gevuld door 56 sprekers, van wie alleen al zestien uit de socialistische fractie. Voor de twee Europese commissaris sen (Vredeling en de Frans man Ortoli) die zich met het werkgelegenheidsvraagstuk bezighouden, was dertig mi nuten uitgetrokken. Er wer den vier moties ingediend, waarvan er twee werden aan genomen. Deze twee zijn voor een deel met elkaar in strijd. Ir. Vredeling: „Het politieke re sultaat was dus nul komma nul. Na het debat had ik drie minuten spreektijd over. Dat was genoeg, want bijna nie mand stelde een vraag aan de Europese Commissie. Twee van de vier resoluties heb ik nooit gezien. De hele opzet was a-politiek en bureaucra tisch, een wild-west-debat, waarin 46 van de 56 sprekers niets anders te melden had den dan dat ze tegen de werkloosheid zijn" Oplezen De meeste Europese parlemen tariërs menen kennelijk dat politiek maken gelijk staat aan het oplezen van redevoe ringen. De Goede: „Dat is on ervarenheid. Op zichzelf niet verwonderlijk: 350 van de 410 parlementariërs hebben nooit eerder in een parlement geze ten. Het eigenlijke deugdelij ke politieke werk gebeurt in de (vijftien) commissies, voorzover men ervoor wil werken. Ik schat dat een kwart hard werkt, een kwart zijn zaakjes bijhoudt, en de rest, ach, die gelooft het wel". Het zwakke, weinig inspireren de optreden van de leiders van de belangrijkste fracties heeft daar alles mee te maken. Fractiediscipline bestaat nauwelijks, zeker niet bii de Leo Tindemans .ze weten nog steeds niet waaT ze mee bezig zijn Door Jan Gerritsen socialisten, die met 110 af gevaardigden ^de grootste groep vormen. Maar Ernest Glinne (socialist), Martin Bangemann (liberaal) of Egon Klepsch (christen-demo craat) - om er maar eens drie te noemen - zijn de Europese krantelezer evenmin nader gekomen om hun gedurfde visie of gewaagde confronta- Egon Klepsch, een gezette, al tijd van tevredenheid glim mende Duitser die in Bonn nooit tot de eerste rang door drong, gaf op de nieuwjaars receptie van zyn christen democratische club in Brus sel onlangs een staaltje van naïviteit dat de EG-kiezers zal aanspreken. Hij had een be zoek gebracht aan Washing ton, waar het Europese Par lement hoger wordt aange slagen dan in Europa zelf. Hij was er dan ook buitengemeen vriendelijk ontvangen. Beter Een Amerikaanse afgevaardig de noemde, aldus Klepsch aandoenlijk, de resolutie over Afghanistan die wij hadden aangenomen, beter dan een motie over hetzelfde bran dende probleem die het Con gres had aanvaard. Klepsch was het blijkbaar ontgaan dat de Amerikanen zich hadden uitgesproken voor een boycot van de Olympische Spelen, iets wat de Europese parle mentariërs tot verdriet van Washington hadden nagela ten. Voorlopig rommelen we maar wat aan, aldus Klepsch over het Europees Parlement, maar we beloven beter schap. Typerend voordat „rommelen is dat het Europees Parle ment de resolutie inzake de Russische invasie in Afgha nistan aannam nadat de Eu ropese ministerraad zich in Brussel al had uitgesproken. In Straatsburg was blijkbaar niemand op het idee geko men wat eerder te vergade ren, zodat de motie nog ter kennis van de ministers van buitenlandse zaken van de Negen kon worden gebracht. Misschien dat deze politici er iets aan hadden gehad. Het is trouwens toch de vraag wat de Europese minister raad aan moet met de resolu ties die in steeds stijgende ge tale op zijn vergadertafel worden afgeleverd. Over Af ghanistan mag het Europese Parlement zich overigens helemaal niet uitspreken, is de visie van de Franse gaullis ten, die de Europese as semblee wel graag in Straats burg maar tevens zo klein mogelijk willen houden. In hun „Lettre de Strasbourg" wordt de vergadering van de 410 vergeleken met de „Toren van Babel" - hoog ins Blaue hinein. Ongerust Een afgevaardigde heeft on langs ongerust geïnformeerd wat de EG-ministers doen met al die uitspraken over Af ghanistan en al die andere grote en kleine wereld problemen. In Brusselse EG- kringen is het antwoord daar op: niets. In het laatste halve jaar is het pas één keer voor gekomen dat een bewinds man uit een EG-lidstaat ver wees naar een resolutie die in het Europese Parlement werd aangenomen. Het was de Nederlandse staats secretaris Dirk van der Meij, die eraan herinnerde dat de Straatsburgse vergadering haar teleurstelling had uitge sproken over het verzaken van Frankrijk inzake het Rijnzoutveidrag, waarin de zoutvervuiling van de Rijn wordt aangepakt. Prompt kwam de reactie van de Fran se vertegenwoordiger daar heeft het Europese Parlement zich niet mee te be- Omdat de Europese volksver tegenwoordigers de gevoe ligheden van de regeringen in de negen hoofdsteden ken nen - en in de ene hoofdstad is dat wat erger dan in de andere - halen ze het nooit in hun hoofd te protesteren tegen het negeren van hun resoluties. Een welingelichte zegsman die de besluitvorming van de negen permanente vertegen woordigers in Brussel van nabij volgt „Het Parlement heeft nog nooit formeel ge vraagd: Waarom bent u, mi nisterraad, van ons advies af geweken" Het antwoord op deze vraag zou bestaan uit een handeling die in in Haags politiek jargon wordt betiteld als „kirt" - met een kluitje in het riet sturen. Een parlement dat zichzelf respecteert, zou dat echter niet voortdurend kunnen ac cepteren; in andere woorden, er zou een nieuwe politieke si tuatie worden geschapen. Dat de huidige Europese parle mentariërs daar nog lang niet aan toe zijn, wordt eens te meer bewezen door het feit dat ze een ander, niet onbe langrijk instrument ook (nog) niet gebruiken. Recht In het geval van belangrijke fi nanciële besluiten heeft het Europese Parlement het recht van „concertatie" (sa menspraak) met de Europese ministerraad, het orgaan dat uiteindelijk de beslissingen in de EG neemt Nederland en andere landen willen deze bevoegdheid best uitbreiden, Frankrijk en Denemarken zjjn tegen. En het Europese Parlement? Het laatste half jaar is er geen enkele nieuwe concertatieprocedure gestart, aan de zes of zeven „die er nog lagen" uit de vorige zittings periode, is niets meer ge daan. Vredeling: „Dat zouden ze in derdaad veel meer moeten doen. Maar behalve deze sa menspraak met de minister raad schijnt het Parlement ook nog te moeten leren dut het de Europese Commissie moet controleren. Als de Commissie bijvoorbeeld een door het Parlement voorge steld amendement verwerpt, dan komt het Parlement daar niet op terug. Ze laten het maar in het midden. Het Eu ropese Parlement moet, al gemeen gesproken, meer rea geren op de executieve (be stuursorgaan)". Het zal geen verwondering wekken dut d«- vraag naar meer bevoegdheden - die menig kiezer zich nog uit de „verkiezingsstrijd van vorig jaar zal herinneren - nauwe lijks meer wordt gehoord. Dat wordt bij voorbuut als on haalbaar beschouwd, gezien de harde afwijzende opstel ling van Purijs en Londen in de eerste plaats, maar ook van Kopenhagen, waar men De nemarken van vreemde Eu ropese smetten vrij wil hou den. Het Europese Parlement geniet nog stilletjes na van zijn held haftige verwerping van de Europese begroting in de cember vorig jaar. En speelt de Europese gemeenteraad. De Symbolen van de volstrek te onbeduidendheid als de vroegere, roemloos verdwe nen Europese postzegels, Eu ropese paspoorten, Europese tunnels, waarmee de Europe se kiezer, werkloos of niet, weinig opschiet, Vrij Nederland opent deze week met een vooruitblik op de Ame rikaanse presidentsverkiezingen. "De kandidaat Jimmy Carter doet president Carter een beetje vergeten." Nu de publiciteit rond de Groote Keyser weer wat afneemt in VN deze week een groot verhaal over kraken. De 'kraakgeschiedenis' wordt doorgelicht en de huidige stand van zaken geanalyseerd. "Er worden natuurlijk niet alleen bedrijfspanden of sloopwoningen gekraakt, maar ook normale woonhuizen, die eigenlijk door Herhuisvesting verdeeld zouden moeten worden. Het is een vicieu ze cirkel: er ivordt gekraakt om dat de woningdistributie niet deugt en de distributie raakt weer verder in het slop omdat dis tributiewoningen gekraakt wor den". aldus VN. Een groep activisten waar nog niet zo veel over is geschreven wordt uitvoerig doorgelicht. Het zijn de revolutionaire voorlopers van Provo. Zij opereerden voorna melijk in de studentenbeweging en trokken regelmatig de straat op om ook toen al herhaaldelijk met de politie in aanraking te komen. "Het was de gemoedelijke tijd. dat een autoriteit nog auto riteit had en leuzen of toespraken kon verbieden als de strekking hem niet aanstond. Verder in VN Jan Pronk over het rapport van de commissie Brandt over de ontwikkelingsvraag stukken: "Ik had in mijn eentje een beter rapport kunnen schrij ven maar dat is niet belangrijk", zegt hy. Een radioprogramma over porno leverde de VARA een Fiks aantal brieven op. VN maak te hieruit een selectie. In de brie ven wordt onder meer gepleit voor de oprichting van een vrou wenpartij en een vrouwenvak bond. Een citaat' "Hoe hebben de mannen zoveel macht gekregen? Door zich te verenigen in vak bonden." In de Haagse Post een portret van de filmacteur Al Pacino. Vooral zijn laatste film, "And justice for all", wordt uitvoerig besproken. Fred van Doorn portretteert de acteur van Italiaanse afkomst als de man die altijd de rol van de eenling speelt, omdat deze henf op het lijf is geschreven. Verder komt hij uit het stuk naar voren als de geboren acteur. Over zijn tamelijk ongelukkige jeugd: "Zijn enige positieve jeugdherin nering is die aan zijn grootvader. Een kalme rustige man. die zijn gevoelens voor zijn kleinzoon verborg, maar wel voor zijn op voeding zorg droeg." Verder in HP een interview met de heer Van der Velde. Dat is de schuilnaam van de informele lei der van de 'Groninger Groep'. De Groninger Groep heeft al diverse opzienbarende ontdekkingen omtrent de verblijfplaats van oorlogsmisdadigers gedaan. Een falend justitiebeleid komt duide lijk naar voren. Van der Velde: "Wij hebben vergaderd over een geval van levenslang: Harmen Barneveld. Woont nu in Oberhau- sen. Je mag het adres publiceren. Maar opa Barneveld is van 8-9-1898. Die is dus 81 jaar. Moet je daar nog achteraan Amerika is weer een doctrine rij ker, de Carter-doctrine, "het nieuwe realisme van de oude confrontatiepolitiek". In HP een verhaal over de totale ommekeer in Carters politiek. Verscheidene (ex-)medewerkers van de presi dent worden gehoord. "Omdat Carter zich te weinig te weer stel de moet hij nu zijn toevlucht zoe ken tot deze reusachtige oorlogs- hystene", zegt één van hen. HP heeft eveneens een vraagge sprek met de hoofdredacteur van de Manchester Union Leader. De man, die overal wordt gevreesd, omdat hij het privé-leven van politici tot op de bodem laat uit zoeken. De Tijd brengt een interview met Freek de Jon^e onder de titel "Ik ben een kamikaze-piloot"Over zijn zoeken naar een nieuwe vorm na de breuk met Bram Vermeulen, over de kritiek op het programma Denk-boeld en over zijn verhuismanie. "Ik voel me als een soldaat zonder geweer: de ko gels fluiten me om de oren. Maar ik weet nu wie mijn vrienden zijn." Hij zal de presentatie van Denk-beeld na de laatste van de per contract overeengekomen zeven uitzendingen niet vervol gen. "Hoe ik me handhaaf is niet interessant, wel hoever ik kan gaan voordat ik onderuit ga. De een rijdt in een Formule I wagen de ander presenteert Denk beeld." Naast Philips komt in de HP ook een ander aspect van Eindhoven aan bod. De problemen rond het woonwagenkamp Doolplein en de reacties van de inwoners van Eindhoven op deze moeilijkhe den. Aan het woord de woonwa genbewoner Boel Pfaff over mi nister Gardeniers van CRM: "Die mtrmtuw Gardeniers, die zit daar in Rijswijk achter d'r pen en schrijft: die mensen kunnen daar wel gaan wonen en dan kunnen ze leuk omgaan met de mensen uit die buurt, en dat clubje zet ik ginds neer en worden ze vriendjes met die mensenmaar zo werkt dat niet. We passen ons toch niet Verder in De Tijd de evolutie van het stripverhaal. Hans Frederiks interviewde striptekenaar Enki Bilal. Ben Kroon valt de stellin gen van Germaine Greer aan met betrekking tot de vrouw in de schilderkunst en Rudolf Geel schrijft over de telefoon als tcra- peut in opkomst, na de ontwik keling van de televisie. hervormd nederland Hervormd Nederland wijt zijn commen tan r en het omslagart ikei aan de huidige rmtwikkelings- hulp. 'Nederlandse ontwikke lingshulp past verrassend goed bij belangen van de rijken" is de kop boven dit stuk. Een conclu sie: "Alles bij elkaar is het beeld van de Nederlandse ontwikke lingshulp somber. Buitenlands beleid en Nederlandse economi sche belangen laten blijkbaar weinig ruimte voor hulp aan de allerarmsten." De, als 'links' bekendstaande, in Duitsland erg populaire, popzan ger Udo Linderberg, wordt over zijn „engagement" aan de tand gevoeld. Over het verwijt dat hij commercieel handig gebruik zou maken van politiek engagement zegt Lindenberg: "Ze begrijpen ook niet, dat ik met commerciële popbladen als Bravo samenwerk. Ik doed tl om de vele jongeren, die dit soort bladen als het ware ope ten ook in contact te brengen met andere teksten, hen met andere levensopvattingen te confronte ren. Het zijn vaak kinderen van af dertien jaar, die geen andere informatiebron hebben dan deze pulp." Verder in Hervormd Nederland een reportage over de wao en de ver borgen werkloosheid en een ver lag van de Di rde nacht v an da poëzie, die het afgelopen week einde plaats vond in Brussel. Elaeviers Magazine was gisteren nog niet verkrijgbaar. MARIJKE KOOL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11