De Heer tilt Oranje naar onverwachte zege VRIJ-UIT Mats Ahlberg wijst Zweden de weg: 7-1 Leeuwenhoek waarschuwt arts Le \obel Kwestie-Unitas: incident o f teken aan de wand? VERZET FINNEN LAAT GEBROKEN Canada moeiteloos langs Japan: 6-0 DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 SPORT PAGINA 9 Het bestuur van de Leidse voet balvereniging Unitas heeft vorige week op nogal drama tische wijze de grote moeilijk- heden waarmee het kampt aan de leden duidelijk ge maakt. Ieder lid ontving als uitnodi gingvooreen vergadering een rouwkaart, waarmee te ken nen werd gegeven dat de club zo ongeveer op het punt stond ten grave te worden gedra gen. Het bestuur van Unitas kon namelijk nauwelijks nog mensen vinden (of het waren steeds dezelfde) om de werken en werkjes op te knappen die nu eenmaal moeten worden gedaan om de vereniging be hoorlijk draaiende te houden. Voorzitter Van de Weijden: "Op een gegeven ogenblik moet je je dan gaan afvragen of de mensen alleen komen om te voetballen of niet. Ik heb het zelf meegemaakt dat er een bal in de sloot lag en één van de voetballers weigerde het ding uit het water te halen. "Dadr ben ik toch niet voor. Jij bent toch bestuurslid"zei hij toen. Waar ben je dan mee bezig?". De rouwplechtigheid had in zoverre succes dat nu dertig personen zich bereid hebben getoond het bestuur bij te staan. De vraag is hoeveel daar over zeg een half jaar nog van over zijn. Die jnalaise bij Unitas, is dat nu een op zichzelf staand inci dent of een teken aan de wand? Vind je dit soort problemen ook bij andere clubs en in andere takken van sport? Ik weet het niet zeker, maar ik vrees van wel. zij het niet zo dramatisch als bij Uni tas het geval was. Ik heb het afgelopen jaar nogal eens bestuursleden gesproken die zich ook tamelijk zorgelijk uitlieten over het gebrek aan animo bij de leden om be paalde taken op de schouders te nemen. Eén van hen liet zich ongeveer zo uit: "Die jonge gasten, ze zijn vaak beter opgeleid dan wij, waar schijnlijk weten ze ook meer, de ellende is alleen dat ze wel mooi uitkijken om wat extra's te doen. In vergaderingen roepen ze stoer: jullie moeten zus doen en jullie moeten zo doen. Als je dan zegt: kom zelf eens achter de tafel zitten dan kun je je eigen ideeén helpen realiseren,geven zeniet thuis. Wat iedereen wil is: sport beoefenen en geen gezeur aan het hoofdMaar zo kun je geen club in stand houden. Het ge volg is dat bestuursleden steeds meer de loopjongens van de club worden en omdat iedereen dat weet zijn steeds minder mensen bereid be stuurslid te worden". Dit is, denk ik, wat zwart-wit. En toch vermoed ik dat er een kern van waarheid in zit. De harde werkers, de mensen die de o. zo nuttige rotkarweien Annie Borckink geschenk van Zeus doen (zeg maar de Flippen Massaarzijn bezig uit te sterven. Geestelijken De Olympische Winterspelen zijn nu halverwege. En nog al tijd zijn er grote problemen en onaangenaamheden in Lake Placid. Maar wat wil ie ook. Als je de deelnemers huisvest in een aanstaande gevange nis (waardoor de gedachte aan een Olympisch concen tratiekamp levendig wordt) en je laat het Olympisch Vuur binnendragen door een psy chiater dan vraag je er ge woon om dat het een gekken huis wordt. Wat me opvalt is de grotere plaats die de geestelijkheid bezig is in de sport in te ne men. De voorzitter van het on fortuinlijke organisatiecomi té in Lake Placid is een predi kant. Tijdens de openings plechtigheid gedroeg de man zich overigens meer als een cowboy die wat matig met de lasso omgaat dan als iemand die hogere waarden nastreeft, doch dit even ter zijde. Verder is de coach vo.n het Ca nadese ijshockeyleam een priester. Er moeten kennelijk heel bijzondere krachten worden aangeboord om de Russische stickvoerders onder de duim te krijgen. Het zal niet helpen, vrees ik. Wat zoekt de geestelijkheid toch in die banale, aardse sport? Sluiten ze dan geheel en al de ogen voor het woord van apostel Paulus: "De lichame lijke oefening is tot weinig nut"? Vroeger waren ze er ook wel bij betrokken, hoor, maar dan wat afstandelijker. Als geestelijk adviseur. Je zou kunnen zeggen: dat hóórde zo'n beetje bij hun werk.In die capaciteit mochten ze o.a. be palen hoeveel (of liever: hoe weinig) bloot er aan de gym- pakjes van de meisjes mocht zitten. Die mooie tijd is echter voorbij, want die meiden luis teren gewoon niet meer. Gaan de geestelijken zich daar om nu echt met de sport bezig houden? Dat zou dan de zo veelste vorm van branchever vaging betekenen. Enfin, zo lang het in het buitenland ge beurt, vind ik het niet erg. Maar denk je zoiets nou eens in Nederland in. Bisschop Gijsen die Jan Zwart kruis van zijn stoel drukt en de scepter over het Neder lands elftal gaat zwaaien. Ais het zover komt, ga ik zelf het klooster in. Geheim Annie Borckink. Uit het niets kwam ze ineens naar het Olympisch goud op de 1500 meter gestoven. Nou uit het nietslaten we zeggen uit de grauwe, internationale mid delmaat. Hoe verklaar je zoiets nou? Het ontwoord op die vraag is heel eenvoudig: dat is niet te ver klaren. Zoiets volstrekt on verwachts kan in de sport qelukkig nog altijd gebeuren, 'n dat is heerlijk, want an- ••rs konden we de eremetaal erdeling bij de Olympische Spelen wel via de computer afdoen. Een heleboel in de sport gras duinende mensen vinden die tiek maar niets. Alles past, zeggen ze. in een bepaald pa troon can logica, dus ook An nie Borckinks sprong naar goud. Vandaar waarschijn lijk dat Mart Smeets trouw hartig aanhaar vroeg: wat is het geheim van Ann te Borc kink? Ik zweer het u. die vraag komt altijd, hoewel de steller ervan weet dat er geen zinnig ant woord op zal volgen. Annie haalde vertegen haar schou ders op. "Het ging erg lek ker...." zei ze eenvoudig. Vervolgens tverd er gegraven in haar carrière en werd "de man achter Annie" tevoor schijn gehaald: ene Ab Gar- retsen, haar persoonlijke trainer. En die kon er, uiter aard, al evenmin een ver standig woord over uitbren gen. Want Annie was altijd een brave meid geweest, een gedegen middenmoter. Nooit Nederlands kampioene, het leek er zelfs niet eens op. Dus hoe zou je dan in hemelsnaam die gouden medaille kunnen verklaren? Je mag zeggen dat sneeuw en wind. zoals op die 1500 meter in Lake Placid, in het voor deel waren van Nederlandse riidsters. want uleaal zijn de weersomstandigheden hier immers nooit. (Nederlandse vrouwen hebben van die goeie, stevige benen door het voortdurend tegen de wind in trappen). En ik geloof ook best dat er een tijger in Annie's tank de kop opstak toen ze coach Ab Krook voor die laatste ronde als een bezetene met zijn handen naar omlaag zag wijzen. Nu of nooit! Zelfs de middelmatigste sport man/vrouw kent in zijn/haar carrière één dag waarop alles lukt. Zo'n dag waarop hij of zij als het ware over de eigen schaduw heenreikt. De een beleeft zo'n moment in de ad- spirantentijd. de ander on zichtbaar voor iedereen in het zesde van Wij Willen Vooruit en een derde bij de veteranen. Bij Annie Borckink klikte al les uitgerekend in die ene Olympische race. Maar ook dat verklaart nog altijd niet die waanzinnig snelle 2.10.95. En daarom houd ik het er maar op dat Zeus vanaf de Olympus een genadig goden geschenk uitdeelde. Dat is nu echt flauwekul, hoor ik u al zeggen. Natuurlijk. Zoals alles wat er "ter verklaring" over is gezegd en geschreven. Polen door Hollandse eenheid verslagen LAKE PLACID (ANP) - Mats Ahlberg heeft gisteravond de Zweedse ijshockeyploeg de weg gewezen naar een duide lijke overwinning (7-1op Noorwegen. Ahlberg nam de eerste drie doelpunten voor zijn rekening en nadat iedere mogelijkheid op een verras sing was uitgesloten voegden zijn ploeggenoten er nog vier treffers aan toe. Negen minuten voor tijd, bij de stand 7-0, maakte Abraham- sen het tegendoelpunt voor de Noren. Het scoreverloop was: Zweden - Noorwegen 7-1. 14. Ahlberg 1-0., 16. Ahlbérg 2-0., 23. Ahlberg 3-0., 34. Lundq- vist 4-0., 36. Norberg 5-0., 37. Andersson 6-0., 43. Na: Slund 7-0., 51. Abrahamsen 7-1. Zowel Zweden als Noorwegen kreeg acht strufminuten. LAKE PLACID (GPD) - Het Nederlands ijshockeyteam heeft gisteravond in Lake Placid de laatste strohalm aan gegrepen om alsnog tot een redelijk resultaat in het Olympisch toernooi te komen. Tegen Polen werd het in een prima partij uiteindelijk 5-3 voor Oranje, waardoor de Polen voor de ereplaatsen zijn uitgeschakeld en Neder land nog een kansje houdt op een derde plaats in de poule. I .--V.T:~ Dat geeft recht op een duel om de vijfde of zesde plaats (tegen de nummer 3 uit de andere poule) op vrijdagmiddag. Voordat het zover is moet er woensdag overi gens nog wel van Finland worden gewonnen. Vooralsnog kende de vreugde gis teren in het Nederlandse kamp geen grenzen. Na het vertoonde spel tegen met name Canada en Japan was er eigenlijk weinig hoop meer op een goed resultaat. De onvrede sloop binnen de ploeg, over en weer klonken ver- wijten en het ploegverband, het sterkste wapen van Nederland, raakte zoek. Trainer Hans Westberg besloot gis termorgen af te zien van de ge bruikelijke training en benutte de vrijgekomen tijd voor een langdurige bespreking. Hoofd thema was hoe het individualis me binnen de ploeg kon worden uitgebannen. Of het alleen aan dat gesprek heeft gelegen is moeilijk te schatten, maar tegen de Polen schaatste er dan eindelijk een eenheid over het ijs, geen spelers die op indivi duele succesjes uit waren, maar wel spelers met grote opoffe ringsgezindheid De verdedigers speelden soberder dun ooit, ter wijl met zorg het juiste moment voor de uitbreekpogingen wer- LAKE PLACID(ANP)-Totdiepin de derde periode liet het zich aan zien dat Finland voor een dave rende verrassing zou zorgen in het Olympisch ijshockcytoer- nooi. De Finnen bezaten name lijk een voordelige 2-1 marge te gen het machtige Kuslund en ge zien het spelbeeld hing een ne derlaag als het zwjard van Da mocles boven het hoofd van de Russen. Echter, zes minuten voor het laatste fluitsignaal loodste Kroetov zijn ploeg in veilige ha ven. Zijn gelijkmaker betekende het sein voor een stormachtig Russisch offensief dat tenslotte nog twee doelpunten opleverde. Drie minuten voor tijd scoorde Maltsev 3-2 terwijl Michailov voor de vierde Russische treffer tekende. Door deze zege heeft Rusland zich automatisch geplaatst voor de fi nalepoule. Morgen spelen de den uitgekozen. Maar al dat overleg en al die eensgozindheid zouden waarschijnlijk nog niet voldoende zijn geweest als niet de Heerenveen-lijn zich eindelijk eens in zijn ware gedaante had geëtaleerd. Eindelijk was Larry van Wieren zichzelf en eindelijk ook geloofde Jack de Heer weer in eigen kun nen. Vooral dat laatste was erg belangrijk, omdat Nederland dank zij Jack de Heer nu wel de geboden kansen in doelpunten wist om te zetten. Daardoor werd het dit keer vooral de wedstrijd van Jack.de Heer. Nadat de al weer uitstekend spelende Wil liam Klooster tie score met een tip-in had geopend en Janis- zewski de stand gelijkgetrokken had, begon het De Heer-ge weld. Solo Halverwege de eerste periode so leerde Georg Poternousek fraai langs een aantal Polen en gaf een uitstekende pass af. De Heer kon toen het karwei gemakkelijk af maken en zelden zal hij zo blij zijn geweest als met dit doelpunt. Immers iedereen kon met de XIII OLYMPIC -vfvfA WINTER fyy GAMES LAKE PLACID I980 Russen tegen Canada, dat in theorie nog voorbijgestreeft kan worden door Finland. Sowjet-Unie - Finland 4-2 (0-1, 1-0, 3-1). Scoreverloop: 17.44 Porvari 0-1. 36.01. Fetisov 1 1. 43.38. Por- vari 1-2. 54.59. Kroetov 2-2, 56.07 Maltsev 3-2. 56.10 Michailov 4-2. Aantal strufminuten: Sowjet- Unie vier, Finland veertien. Scheidsrechten Haley (Verenig de Staten). Toeschouwers: 8000. De strijd in de blauwe groep blijft ongemeen spannend. De Ver enigde Staten kwamen vannacht opnieuw naast Zweden boven aan door een 7-2 overwinning op Roemenie. De tussenstanden wa ren: 2-0, 2-1 en 3-1. Tsjechoslowakije wees het teleur stellend voor de dag komende West-Duitsland terug met 11-3 en behield daardoor aansluiting. De tussenstanden waren: 5-1, 5-0, 1-2. William Klooster laat al na rui de uiteindelijke victorie. klompen wel aanvoelen dat De Heer zijn eigen ban moest door breken om weer in zijn oude vorm terug te keren. Na dat be langrijke doelpunt speelde er plotseling een heel andere De Heer. Samen met Van Wieren en Janssen haalde hij weer het nc- male clubniveau. In de 24e minuut gaf Larry van Wie ren een staaltje van onbaatzuch tigheid weg door in riante positie de puck alsnog naar De Heer te schuiven. Voor deze was het karwei toen een peuleschilletje en Nederland stond op 3-1. Blessure De tweede periode was echter nauwelijks een halve minuut oud toen aan de Jack de Heer-story een abrupt einde dreigde te ko men. Samen met een Pool gleed De Heer tegen een doelpaal op en leek ernstig geblesseerd aan zijn arm. Hij werd afgevoerd naar de kleedkamer, waar een spier- scheuring in de bovenarm werd geconstateerd. Toch kwam De Heer, degelijk verbonden, weer terug, want hij wilde deze wed een minuut spelen 1-0 voor Nederland aantekenen. Het wus de aanleiding run strijd koste wat het kost uitspe len. Jobczyk maakte er tijdens De Heers afwezigheid 3-2 van, maar het Amsteidamse lefgozertje William Klooster gaf Nederland pal daarop weer lucht (4-2). Een paar minuten voor het einde van de tweede periode kreeg Jack de Heer zijn genoegdoening door de Poolse verdediging voorbij te schaatsen en vervol gens keeper Lukaska, die hal verwege de eerste periode Woj- tynek kwam vervangen, kansloos te laten. Perspectief Die 5-2-stand bood uitstekende perspectieven voor de laatste pe riode, waarin het Nederlandse zestal het accent sterk op de ver dediging legde. Polen kwam door Kokoska iets dichterbij, waarna Westberg de derde verdedi gingslijn niet meer op het ijs durfde te sturen. Dat betekende overuren voor de duos Plui- mers-Van Gog en Peternousek Hille, maar de opzet slaagde. Ne derland bleef, zij liet af en toe met moeite, overeind. Het was echter wel enige dank verschuldigd aan keeper Ted Leii. sen, die ook ein delijk op zijn ouderwetse compe titieniveau keepte. Uitzicht Door deze verrassende zege heeft Nederland nog uitzicht op een derde plaats in zijn poule. Voor waarde is wel om de Finnen woensdag te verslaan. Iiij Ne derlandse winst is Finland uitge schakeld en wordt Canada twee de, als men ervan uitgaat dat de Canadezen van Rusland verlie zen. Hij winst van Finland en vei lies van Canada wordt Canada derde, omdat beide ploegen een gelijk aantal punten hebben en dan de ondeilinge wedstrijd telt. Trainer Hans Westberg: „liet is een krankzinnige situatie en daar heb ik van tevoien steeds op gedoeld bij mijn optimistische beschou wingen. Alles is mogelijk, dut heb je vanavond wel gezien. In ieder geval werd er dit keer tenminste gespeeld zoals we afgesproken hadden en de Heerenveen-hjn toonde eindelijk eens wat ze waard is LAKE PLACID (ANP) - Cana da heeft gisteren een gemak kelijke overwinning op Japan behaald in het ijshockeytoer- nooi, Het werd 6 0 De Cana dezen verdeelden de treffers gelijkelijk over de drie perio den. Canada behoefde eigenlijk al leen zijn grotere fysieke kwa liteiten te gebruiken om een duidelijk overwicht op de Ju- panners te krijgen. In de tamelijk harde wedstrijd kreeg Japan twintig strufmi nuten en Canada veertien. Het scoreverloop was: Zu- pancich 1-0., 14. Primeau 2-0., 23. McLean 3 0., 26. Davidson •I 6,41. Warren Andci son 5-0., 50. Hindmarch U-0. LAKE PLACID (GPD) Chef de mission Hrum Leeuwenhoek is woedend op tie arts van de Ne derlandse schaatsploeg. Hun le Nobel, omdat deze ondanks een uitdrukkelijk vei bod door blijft, gaun met een aparte rubriek in een ochtendblad. Leeuwenhoek eist van Le Nobel onmiddellijke stopzetting van zijn medewer king aan die krant Weigert de arts. die bij de Amsterdamse GGD werkzaam is. dan zal Leeu wenhoek niet aarzelen hem naar huis te turen. „De artikeltjes van Le Nobel worden nu iets anders gepiesenteerd, maar daar trap ik niet in. Dit pik ik niet aldus de chef de mission, OE «ssasv M/6WK /*70HS7&?-/V/K.A4CHJA/r7£ //V<B£Z<£7- /Yt/ /S 7~ <5£a^U^y Z/«r ZYT/Y/& AYW VET

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9