Toorenaar onschuldig maar Turkse kinderen nu naar school niet zonder zonden MEER BUSSEN, MINDER WEGEN Nederlanders spreken met PLO-topmannen Moeilijkheden gevreesd bij Elfstedentocht op de fiets Sigarettenreclame in bioscoop veroordeeld DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 Kort geding op laatste moment afgelast UTRECHT (GPD) - Twintig Turkse kinderen uit de Utrechtse wijk Lombok, die tot nu toe waren ver stoken van onderwijs, kunnen vol gende week maandag naar school. Het kort geding dat acht Turkse ouderparen tegen de gemeente hadden aangespannen om onder wijs voor hun kinderen af te dwin gen, werd gistermiddag ter elfder ure ingetrokken. Advocaat Wout van Veen van de Turkse ouders kreeg ongeveer een uur voor het begin van het kort ge ding bericht van de gemeente over de beschikbaarstelling van twee lokalen in de christelijke Van Asch van Wijckschool aan de Louis Cou perusstraat. Daar worden de Turk se kinderen vanaf volgende week voorbereid op het deelnemen aan normaal basisonderwijs. De ouders van de Turkse kinderen vernamen dit goede nieuws zaterdag. Voor dertig Marokkaanse kinderen uit de wijk Lombok die tot voor kort eveneens geen onderwijs kre gen, werd al eerder een oplossing gevonden in drie lokalen van de r.k. school aan de Malakkastraat. bleken echter al spoedig veel te klein. In december stonden vijftig DEN HAAG,DAMASCUS (ANP) - In de Syrische hoofd stad Damascus heeft gisteren de wat het Palestijnse pers bureau Wafa aanduidde als "de eerste officiële ontmoe ting" tussen de Nederlandse regering en de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO plaatsgevonden. De chef van de directie Afrika en Midden-Oosten van het ministerie van buitenlandse zaken. mr. N. van Dijl, be- Autokraker meldt zich ongewild bij politie ROTTERDAM (ANP) - Zonder tijdrovend speurwerk te hoeven verrichten kon de Rotterdamse recherche het afgelopen week einde een voortvluchtige jeugdi ge autokraker arresteren. Na door politiemannen te zijn be trapt bij een poging om op de Eliotplaats in de Maasstad een auto open te breken, vluchtte de 19-jarige B.C. naar de veertiende etage van een flatgebouw in de buurt. Daar belde hij bij een wil lekeurige flatbewoner aan metv het verzoek hem onderdak te ver- schaffen, omdat hij door de poli tie werd gezocht. De jongeman had de pech dat de man aan wie hij onderdak vroeg, politie-agent in Rotterdam is. sprak aldus Wafa de jongste ontwikkelingen in het Mid den-Oosten en de mogelijk heid van het ontwikkelen en uitbreiden van betrekkingen tussen de PLO en Nederland met Abdel Hassan Abu Mai- zer, lid van het uitvoerend comité en hoofd van de afde ling internationale zaken. De directeur-generaal van de politieke afdeling van de PLO, brigade-generaal Ab dul Razzaq al Yahia, en de Nederlandse ambassadeur in Syrië, Van Ede Van der Pais, waren bij de ontmoeting aanwezig. Minister Van der Klaauw heeft, zoals bekend, enige tijd gele den verklaard dat Nederland ontmoetingen met de PLO "niet uit de weg zal gaan". Maar Nederland heeft de PLO niet erkend als de (enige) ver tegenwoordigster van het Palestijnse volk, en is even min bereid een PLO-verte- genwoordiging in Den Haag een officiële status te verle nen. Bij de benaming "de eerste offi ciële ontmoeting" worden in Den Haag vraagtekens gezet. Niet alleen in het kader van dè Euro-Arabische dialoog - het gesprek tussen de negen EG- landen en de 21 leden van de Arabische liga over samen werking op talrijke terreinen - maar ook in verband met Nederland's deelname aan Unifil - de VN-vredesmacht voor de Libanon - hebben in Beiroet en New York contac ten tussen vertegenwoordi gers van de Nederlandse re gering en de PLO plaatsge vonden. LONDEN (AP) - Prinses Beatrix verlaat met haar'zoontjes hel ge bouw van hel Britse Lagerhuis na een informeel bezoek. Op de voor grond prins Constantijn. Omdat het tot op het laatste mo- kinderen op de wachtlijst. Volgens ment niet vast stond dat het kort Je gegevens van de burgerlijke geding zou worden afgelast, trok- stand lopen er in Lombok nog eens ken Turkse ouders met kinderen en sympathisanten gisteren toch naar het gerechtsgebouw Op het plein van de Regentesseschool tegen over de rechtbank speelden de kin deren schooltje op een grote aan hangwagen. Bovendien werd een poppenkastspel opgevoerd. In Utrecht bestaan al twee jaar problemen met het onderwijs aan buitenlandse kinderen. In wijken met hoge concentraties buitenlan ders, zoals Lombok, moeten de kinderen soms een jaar op een wachtlijst staan voor ze op school terecht kunnen. Leerkrachten, de Stichting Bui tenlandse Werknemers, het Schooladviescentrum, ouders en buurtwerkers proberen gezamen lijk iets aan deze problematiek van opvang en onderwijs te doen. Vorig jaar augustus werden, mede dank zij hun inspanningen, in Lombok twee opvangcentra voor buiten landse kinderen opgericht. Die dertig kinderen zonder onderwijs rond. Eind december besloten vüftien buitenlandse ouders zelf actie te ondernemen. Ze schreven brieven aan de gemeente en brachten een bezoek aan de onderwijsinspectie. De Turkse ouders spanden uitein delijk een kort geding aan. Volgens contactpersoon Els Bos van buurthuis Utrecht-West is met de huidige toezeggingen van de gemeente alleen de ergste nood op gelost In de wijken Lombok, Pijlsweerd, Wittevrouwen en Ka naleneiland wonen volgens haar nog veel meer buitenlandse kinde ren die niet op school terecht kun nen. Voor hen zal mogelijk een oplos sing kunnen worden gevonden in de vorm van noodlokalen. De staatssecretaris van onderwijs heeft hiervoor onlangs toestem ming gegeven aan de gemeen te. Enkele Turkse leerplichtige kinderen en twee vaders staan voor de rechtbank in Utrecht waar gistermiddag een kort geding zou dienen. Met schoolbanken op een wagen en andere acties probeerden zij de aandacht op hun problemen te vestigen. Het kort geding werd afgelast, nadat de gemeente op het laatste moment had laten weten hun eis in te willigen. Onderzoek rijksrecherche naar corruptiezaak Amsterdamse politie beëindigd: Vrees voor onderwijs in Franse taal Van één onzer verslaggevers OEGSTGEEST - "Als de plannen van minister Pais en staatssecre taris De Jong van onderwijs en wetenschappen doorgaan, zal er van het onderwijs in het Frans niet veel meer overblijven." Dit stelt drs. J. Klinkhamer-Barrière in een reactie van de Sectie Frans van de Vereniging van Leraren in Levende Talen op de plannen van de bewindslieden. Pais en De Jong hebben in oktober vorig jaar bij de Tweede Kamer het Ontwikkelingsplan voor het Voortgezet Onderwijs (OPVO) ingediend, waarin het talenon derwijs in de eerste leerjaren grondig wordt gewijzigd. Als de plannen worden doorge voerd zal er een 2-jarige brugpe- riode voor alle leerlingen van 12 tot 14 jaar worden ingevoerd, waarin Engels en Duits vanaf het eerste leeijaar verplichte vakken zullen zijn en waarin Frans pas in het tweede jaar, en dan alleen als keuzevak, aan bod zal komen. AMSTERDAM (ANP) - "Het onderzoek van de rijksrecherche naar corruptiebeschuldigingen tegen de Amsterdamse narcoticabrigade en haar toenmalige chef commissaris Toorenaar, heeft niet uitgewezen dat Toorenaar zich zou hebben schuldig gemaakt aan strafbare feiten". Dit heeft de procureur-generaal van het Ge rechtshof in Amsterdam, mr. J.H.G. Boekraad, gisteravond op een persconferentie in Amster dam bekendgemaakt. BUSSUM (ANP)- De brandweer is druk bezig met de bestrijding van een grote brand in Bussum.die volgens voorlopige schattingen drie bedrijfspanden volledig in de as heeft gelegd. De schade bedraagt enkele miljoenen guldens. De brand woedde in een grote speelgoedzaak, een lederwaret)winkel en het aangrenzende bijkantoor van het dagblad 'De Gooi en Eemlander Over de oorzaak is niets bekend. De brandweer uit Bussum werd terzijde gestaan door de korpsen uit Naarden en Huizen. DEN HAAG (GPD) - De organisa toren van de Elfstedentocht op de fiets, die op pinkstermaandag in Friesland zal worden verreden, zullen er alles aan doen om te voorkomen dat meer mensen dan de toegestane 12.000 aan de 200 kilometer lange toertocht mee doen. Dit om de grote gevaren, verbonden aan een zo massaal fietsevenement, te verklei- Dat antwoordt staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) op vragen van de PvdA-Tw cede-Kamerle den Van den Bergh en Worrel. In tien dagen tijd meldden zich bij de organisatie al 12.000 mensen voor de fietstocht aan. Daarna werd de inschrijving gesloten, hetgeen niet voorkwam dat nog eens 4000 opgaven binnenkwa men. Zij mogen echter niet mee doen. Vorige jaren namen veel mensen buiten de officiële inschrijving om deel aan de Elfstedentocht op de fiets. Via een intensieve pers campagne zal dat zoveel mogelijk worden tegengegaan, aldus Wal lis de Vries. Er zal voorts een aan tal maatregelen worden getroffen die ongelukken moeten voorko men. Zo komt er een rijcontrole, met als doel de snelheid te drukken tot maximaal 25 km per uur, en zal een dringend beroep op de deel nemers worden gedaan zich aan de regels te houden. Over de/e problemen zal overleg worden gevoerd tussen de organisatie, de diverse politiekorpsen in Fries land en het ministerie van CRM. Daarbij is ook de Stichting Friese Rijwieltocht, die niet aan de or ganisatie van de Elfstedentocht meedoet, uitgenodigd. DEN HAAG (GPD) - Het openbaar vervoer moet de kans krijgen tot het jaar 2000 met 45 procent te groeien. Geld daarvoor moet worden gevonden door minder uit te geven aan de aanleg en uit breiding van wegen. De Tweede- Kamerfractie van de PvdA zal dit plan verder uitwerken en aan de Kamer voorleggen. ADVERTENTIE waardevol woonadvies.. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn Den Haag Leiden Uidvrhendam Eindhoven. Hilvert! Vice-fractievoorzitter Van Thijn kondigde een en ander gisteren aan bij de behandeling van het Meerjarenplan Personenvervoer door de Kamercommissie. Vol gens de PvdA is het zaak zeer snel maatregelen te nemen tegen de uitbreiding van het wegennet. Het gevaar dreigt dat anders nog eens 10 procent van de totale op pervlakte van Nederland omge zet wordt van groengebied in as falt en beton. „Of we aanvaarden een aantasting van de leefruimte met nog eens 10 procent, of we doen dat niet", al dus Van Thijn. Hij vroeg minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) dan ook om een beleid, waarbij het openbaar vervoer extra wordt bevorderd. Het voorstel van de bewindsman, om de komende jaren nog eens 550 km weg en 50 km rail aan te leggen, wees hij van de hand: „Daarmee bevestigt men de ver dere opmars van het autosysteem en drijft men Nederland regel recht in de richting van een rampgebied voor komende gene raties", zei Van Thijn. Die suggestie kwam overigens on middellijk onder felle kritiek van de WD'er De Beer. Deze wees op de huidige verhouding van ver- voerskilometers tussen autover keer en openbaar vervoer. Daar uit bleek volgens hem dat een 45 procent groei van het openbaar vervoer slechts zou leiden tot een vermindering van het autoge bruik met slechts vijf procent. Veel minder wegen zou je dus niet kunnen aanleggen, aldus De Beer. Bij de bespreking van de komende ontwikkeling van het personen vervoer bleek het uitgangspunt van de PvdA bij vrijwel elke frac tie aanwezig te zijn. Maar geen van de partijen staat een zo dras tische uitbouw van het openbaar vervoer voor. Wel herhaalden de verschillende woordvoerders hun standpunten van vorige week, dat gebruik van trein, bus en tram samen met de fiets bevorderd moeten worden. Volgens de Kamer kan dit het best gebeuren door het autogebruik duurder te maken. Van verschil lende kant werd dan ook aange drongen op een snelle introductie van een systeem waarbij de mo torrijtuigen belasting geheel of gedeeltelijk verrekend wordt via de benzineprijzen. Daarnaast drong de Kamer aan op een alge hele verbetering van de service in en rond het openbaar vervoer en van de concurrentiepositie. PvdA, CDA en D"66 betreuren het ontbreken van een apart beleids plan langzaam verkeer, waarop door de Kamer vorig jaar nog uit drukkelijk was aangedrongen. Met name de socialist De Hamer wees op de noodzaak van een po sitieve discriminatie ten gunste van de fietser. „De particuliere auto zal ruimte moeten inleveren ten behoeve van het openbaar vervoer en het langzaam verkeer. Het moet afgelopen zijn met de doorstroomfilosofie in steden en stadsgewesten", zei hij. Cornelissen (CDA) legde vooral de nadruk op energiebesparing in het autoverkeer. Zo bepleitte hij de introductie van zuinigheids- en dag-benzinemeters waarmee een beter overzicht over de ver bruikte hoeveelheid benzine verkregen zou kunnen worden. Ook vroeg hij om een speciaal op de automobilist gerichte voor lichtingscampagne. Hij vroeg zich verder af of de voor genomen uitbreiding van het hoofdwegennet met 50 procent nog wel zinvol is, omdat hij een daling verwacht van het aantal jaarlijkse autokilometers dat elke auto aflegt. Redenen hiervoor zijn de toeneming van het aantal tweede auto's in de gezinnen en de terugval in de economie, ge koppeld aan stijgende benzine prijzen. De WD'er Lauxstermann dacht kennelijk anders over de ener- gicbewuste automobilist dan Cornelissen. „Ik denk dat hij (de automobilist - red.) dat niet wil weten omdat het kunnen rijden voor hem een hogere prioriteit is dan het besparen van energie en het sparen van geld", zei de libe rale woordvoerder. Een metertje meer of minder heeft volgens hem dan ook geen invloed op het autogebruik. "Wel zijn er tekenen" aldus een verklaring van mr. Boekraad, "van een onduidelijk gebruik maken van dubieuze informan ten en van onreglementair en on zorgvuldig houden en bewaren van enkele bij hem gedeponeerde (automatische) vuurwapens, on der meer afkomstig uit criminele Chinese kringen In de verkla ring wordt verder gesproken van het op onverantwoorde wijze on der zich houden van beduidende hoeveelheden in beslag genomen heroïne en het blijven gebruik maken van een (terzijde gestelde) rechercheur. Ook wordt gespro ken van het in enkele gevallen geven van een verkeerde voor stelling van zaken, onder andere aan het openbaar ministerie ter verkrijging van de vrijheid of de niet-vei volging vun criminele verdachten. Dit zijn gedragingen die naar het oordeel van mr. Boekraad niet stroken met de voorschriften en ethiek van de politie. De gedra gingen zouden ook de bron kun nen zijn van de stroom van belas tende geruchten en bewegingen. Commissaris Toorenaar is in ho ge mate solistisch opgetreden en heeft de indruk gewekt van be scherming van criminele perso nen. Deze indruk heeft post gevat bij Haagss en Amsterdamse on- derwercidkringen en heeft geleid tot argwaan en verminderd ver trouwen in de persoon van com missaris Toorenaar in kringen van het Amsterdamse politie korps en bij het openbaar minis terie. De procureur-generaal stelde dat hij er wel vanuit gaat dat com missaris Toorenaar niet meer zal worden geplaatst in een functie, waarin hij in het bijzonder met recherchewerkzaamheden zal zijn belast. Commissaris Toore naar is smds februari 197» hoofd van het derde district (Lijn baansgracht) in Amsterdam. Volgens Boekraad voldoet deze functie aan deze eis. Minister Burgemeester Polak zei op de pers- UTRECHT (ANP) - De Reclame Code Commissie acht de Pall Mali-sigarettenreclame van Tui mac in de bioscoop in strijd met het algemeen belang, omdat de een zeer duidelijk relatie legt tussen het roken van sigaretten en het leveren van sportieve pres taties. De commissie- heeft Tur- mac aanbevolen in de toekomst reclames te vermijden waarin wordt gesuggereerd dat roken en sport zich goed met elkaar ver dragen De klacht was door de heer N, I. W. Jansen int Rosmalen tegen de reclamefilm bij de Code Com missie ingediend met steun van de Stichting Volksgezondheid en Roken. De film toont sportieve jongelui die aan het windsurfen zijn. Na afloop van het surfen ro ken de acteurs op het strand Pall Mali sigaretten. De reclame Code Commissie meent dat de onder toon van de reclameboodschap is, dat het erbij hoort om na het sporten te roxen. conferentie dat hij na bestude ring van het dossier tot de slot som was gekomen, dat de bevin dingen ten aanzien van Toore naar ter beoordeling aan de mi nister van binnenlandse zaken moest voorleggen. Hij was als burgemeester niet bevoegd zelf een disciplinaire straf aan een commissaris van politie op te leggen. Alleen als hij zou menen, dat er geen enkele aanleiding wus om disciplinaire maatregelen te overwegen zou hij de bevindin gen naast zich neer kunnen leg gen. Volgens hem kunnen de gegevens echter wel een dergelijke aanlei ding zijn. Dit teneinde duidelijk aan te geven, dat er fouten zijn gemaakt, waarbij de voor de poli tie geldende gedragsnormen in het verleden zijn overschreden", aldus Polak. Hij verklaarde, dat uit het dossier niet behoeft te worden geconclu deerd, dat er voor Toorenaar geen plaats meer bij de politic zou zijn en hij dus voor ontslag zou moe ten worden voorgedragen. Vol gens de burgemeester moet bij de beoordeling ook in beschouwing worden genomen de uiterst moeilijke taak waarvoor Toore naar en zijn medewerkers in de strijd tegen een krachtig opdrin gen de internationaal georgani seerde narcoticahandel en de aanverwante zware criminaliteit waren gesteld. Dit gold ook voor de inzet die de commissaris daai - hij heeft getoond en de resultaten die hij heeft behaald. Beschuldigingen Over de beschuldigingen die de destijds als Chinezenexperts be kend staande rechercheurs Dam- steegt en Waterloo via de pers hadden geuit, merkte mr, Boek raad op, dat slechts vier van de reeks verdachtmakingen en be weringen juist waren gebleken. Dit waren de aanwezigheid op het bureau van de sleutels van zgn. heroïne- of Chinese panden, het gebruik van blanco geteken de lasten tot binnentreden, het niet steeds zorgvuldig handelen met informanten en met de van deze verkregen inlichtingen en het als souvenir behouden van inbeslaggenomen opiumpijpjes. De beschuldigingen aan het adres van hoofdcommissaris Sanders bleken van elke grond ontbloot, aldus de procureur-ge neraal. Volgens Boekraad heeft het feit, dat commissaris Toorenaar vorig jaar enige maanden heeft gewei gerd gesprekken met de njksre cherche te voeren het onderzoek bemoeilijkt. Door de zijns inziens lange duur van het naar hem en knlen van de narcoticabrigade ingestelde corruptieonderzoek, kwam Toorenaar tot die beslis sing. Pas in september was hij na tussenkomst van hoofdcommis- saiis Sanders weer beieid te pra-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7