Welzijnsraad en LJA toch één instituut Kantonrechter Anderhalve ton voor plan nieuwe Yerversbrug Nieuw uiterlijk Witte Rozenstraat onbekend Leidenaar krijgt jaar gevangenisstraf flEHHZB Riks per week voor onderhoud St.-J anshof Rijden zonder rijbewijs: kip ik heb je DINSDAG 19 FEBRUARI 1 Belastingformulier Vele mensen zullen de komende weken weer gebogen zitten over het belastingsformulier dot moet worden ingevuld Wie er niet zelf uitkomt kan voor informatie terecht bij de Leidse rechtswinkel. In de maand maart zal er op alle vrijdagen van 10 tot 1230 uur een extra spreekuur worden gehouden. Deze extra spreek uren zijn uitsluitend bedoeld voor het invullen van aangif tebiljetten. Ook kan men terecht op de nor male spreekurennamelijk op maandag- en woensdagoch tend van 10 uur tot 1230 en op dinsdag- en donderdag avond van 1830 tot 2030 uur. Voor het invullen moeten de nodige gegevens worden ver strekt zoals een jaaropgaaf van het loon. huursubsidie, cmkostenrekeningen e.d. Bo vendien moeten dit jaar ook gegevens van giro- en bank rekeningen, spaartegoeden, hypotheken en andere lenin gen meegebracht worden. Atlantis Vanavond wordt in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorslraat 17 de le zingencyclus over verdwenen beschavingen voortgezet. Er wordt een lezing gehouden door Mia Leene van de esote rische gemeenschap Sivas on- derde titel "Atlantiszijn reli gie en cultuur. Aanvang 20 uur en toegangsprijs f 4.50. Carnaval De seniorengroep van het majo- rettenkorps "Aktief heeft gis teren deelgenomen aan de grote carnavalsoptocht in het Duitse Mulheim, een stad met ongeveer 100.000 inwoners in het Roergebied. Behalve de 19 majorettes namen ook de boe- renblaaskapcl "De Gespleten Klomp" en een originele Oud hollandse bruiloftsstoet aan de optocht deel. Ook de promotie voor de Leidse regio werd niet vergeten. Aan de toeschouwers werden 9000 folders en circulaires uitge reikt alsmede stukjes kaas en bloemen. Kindermiddag In het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie aan Hooglandse Kerkgracht 17 wordt morgen een kinder middag gehouden. Onder werp is "Dieren die niet meer voorkomen" Het begint om half drie. Educatieve middag "Kleding" is het motto van de educatieve middag die het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat morgenmiddag organiseert voor de jeugd van 7 tot en met 12 jaar. Begonnen wordt om twee uur en er zullen onder meer dia's en een film worden vertoond. Toneel Op 2021 en 22 februari voeren de leerlingen van het chr. ly ceum dr. WA. Visser 't Hooft een toneelstuk op. De keuze is ditmaal gevallen op een blij spel De Herbergierster van de 18de eeuwse Italiaanse toneel schrijver Carlo Goldoni. Leerlingenoud-leerlingen en docenten werken aan deze productie mee. De uitvoeringen worden gege ven in de aula van de school aan de Kagerstraat 1 en zijn voor iedereen toegankelijk. De aanvang op alle drie de avonden is om 20 uur Kinderfilms Morgenmiddag wordt in het K& O-gebouw aan de Oude Vest 45 een aantal kinderfilms ver toond. Begonnen wordt met tekenfilms van onder andere Porky Pig, Daffie Duck, Pink Panter en Popeye. Na de pau ze - met gratis li monade - is de avonturenfilm "Onze vriend de mens" te zien. De toegangspi ijs bedraagt drie gulden en de voorstelling be gint om half drie. De huidige Verversbrug wordt door een nieuw exemplaar vervangen LEIDEN - Voor het ontwerpen van een nieuwe Verversbrug over de Oude Herengracht ter hoogte van de Langegracht heeft de raad gis teravond een bedrag van f 150.000 beschikbaar gesteld. De bedoeling is dat de bestaande brug die in 1926 werd gebouwd en in slechte staat verkeert wordt vervangen door een nieuwe en bredere brug. De bedoeling is dat deze nieuwe brug straks een belangrijke schakel wordt in de autoverbin ding tussen het noordelijk stads deel en de Leidse binnenstad. A eerder besloot de raad geld be schikbaar te stellen om de Hee renpoortsbrug over de Herensin gel ter hoogte van de Juliana straat te verbreden en in de toe komst open te stellen voor ver keer in twee richtingen. Dat opent de mogelijkheid om de Zijlpoortsbrug af te sluiten voor het autoverkeer, zodat op de rou te Haven-Zijlsingel meer ruimte voor fietsers ontstaat. CDA- raadslid Van Zijp diende gister avond een amendement in om de Zijlpoortsbrug niet eerder voor gemotoriseerd verkeer af te slui ten dan nadat er bij de Ververs brug voldoende voorzieningen zijn getroffen voor de beveiliging van de fietsers en de voetgangers. Volgens Van Zijp dreigen deze in de knel te komen in de nauwe bocht van de Verversbrug bij de Oude Herengracht. Waal wees het amendement van de hand omdat afsluiting van de Zijl poortsbrug een bevoegdheid is van B en W en de verkeerscom- missie en niet van de raad. Wel wilde hij toezeggen dat de vorm geving van de nieuwe brug en de wijze van uitvoering in overleg met raadsleden zal gebeuren. Het amendement werd verworpen met 14 tegen 20 stemmen, terwijl de PSP tegen de verbreding van de brug stemde, omdat men vreest voor een nieuwe aanslag op de leefbaarheid van de bin nenstad. Bewoners met elkaar in strijd LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond met overgrote meerderheid besloten dat de Welzijnsraad en de Leidse Jeugd Actie (LJA) moeten worden samenge voegd tot één ondersteuningsinstituut. Slechts mevrouw Van Akkeren (CDA) en Hoeven (CPN) gaven er de voor keur aan beide instituten apart te laten voortbestaan. Daarmee kwam de raad terug op een besluit dat in juli 1978 werd genomen om beide instituten voorlopig tot 1 januari 1980 te la ten bestaan en een werkgroep te benoemen die de fusiemogelijk heden zou bekijken. Het was een voorstel van de VVD als com promis tussen enerzijds het col lege dat al direct tot samenvoe ging wilde overgaan en de CDA- fractie die voorlopig twee institu ten wilde handhaven. Vorig jaar november bleek het overleg binnen de werkgroep zulke problemen op te leveren dat het CDA besloot om toch ak koord te gaan met de samensmel ting van beide instituten. PvdA- woordvoerder Groos noemde dut gisteravond een moedige stap van het CDA. Om binnen het nieuw te vormen in stituut ambtenaren aan te stellen als belangenbehartigers voor be paalde organisaties wees PvdA- er Groos van de hand. Hij vond dat over een jaar bekeken moet worden hoe de ondersteuning in de praktijk is gegaan om dan eventuele tekortkomingen uit de weg te ruimen. Mevrouw Van Dee (CDA) zei dat handhaven van de twee institu ten onder de gegeven omstan digheden onverantwoord was Dat er onrust is ontstaan in de gelederen achtte zij een logische zaak. "De samenvoeging moet niet gezien worden als een dis kwalificatie van het werk dut er verricht wordt", aldus mevrouw Van Dee. Fel tegenstander van de fusie was CPN-er Hoeven. Hij constateer de dat een verzoek van het LJA- bestuur om overleg over toekom stige samenwerking door de Wel zijnsraad van de hand was gewe zen. "Hoe ziet de raad die toe komstige samenwerking dan?", zo vroeg hij zich af. De Welzijns raad noemde hij een "topzware instelling" en hij vreesde dat de fusie ten koste zou gaan van het buurtgebonden werk zoals dat nu door de LJA wordt verricht. Wethouder Tesselaar merkte op dat belangenbehartiging zeker geen vieze zaak is, maar dat het wel de vraag is of de gemeente die moet subsidiëren. De opstelling van de Leidse Bpnd van Speeltuinver enigingen die een eigen beroeps kracht eisen vond de wethouder onduidelijk. Als het gaat om een consulent dan zit die in het nieu we instituut, gaat het om een be langenbehartiger dan is het de vraag of we die willen sibSidië- Die vraag moet dan bij de be grotingsbehandeling aan de orde komen, vond Tesselaar. Een amendement van CDA-kant om als taken van het nieuwe in stituut ook die van vertegen woordiging van organisaties en instellingen in te voeren kreeg T behalve van deeigen partij alleen P, eeiste tiot- Geen (rijks) subsidie voor het JAL ^EIDEN - Aan het Jongeren Ad vies- en Begeleidingscentrum, dat sinds enkele maanden in Lei den draait wordt geen rijkssubsi die verleend. Volgens het minis terie van CRM komen alleen de jongerenadviescentra die vóór 1 januari van dit jaar al werden ge subsidieerd voor een rijksbijdra ge in aanmerking, iet Jongeren Advies Centrum werkt momenteel nog met vrijwlligers. Het bureau heeft daardoor beperkte openingsu ren. Door het ontbreken van fi nanciële middelen is het JAL nog ondergebracht bij de Vrijwilli- gerscentrale aan de Langegracht. )verigens zal de raadscommissie voor maatschappelijke aangele genheden donderdag over het JAL praten. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - De 35-jari- ge Leidenaar P. J. E. is vanoch tend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf. De rechtbank acht het bewezen dat E. als geldschieter de man op de achtergrond is ge weest die de Fries P. N. heeft aangezet tot het vervaardigen van amfetamine. E. heeft daarvoor 17.000 gulden aan N. gege ven. N. werd op 5 mei van het vorig jaar in een garage in Menaldum (Friesland) door de politie op he terdaad betrapt, toen hij bezig was de amfetamine te fabriceren. Hij is daarvoor door de rechtbank in Leeuwarden tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Volgens N. werd hij door E. onder bedreiging van geweld gedwon gen om de amfetamine te ma ken. De officier van justitie bij de Haag se rechtbank eiste twee weken geleden tegen Leidenaar E. even eens anderhalf jaar gevangenis straf. De laatste heeft op de recht zitting ontkend dat hij iets met de amfetaminehandel te maken had. Hij zou N. het geld hebben gege ven met het doel om dat in de te- gelhandel in winst om te zetten. Vanaf het moment dat het E. dui delijk werd dat niet tegels, maar een verdovend middel in het ge ding was. zou hij te vergeefs heb ben geprobeerd om het geld te rug te krijgen. Getuigen - die nog niet eerder konden worden ge hoord - zouden E.'s lezing kun nen bevestigen. Diens raadsman heeft aangekondigd dat hij tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank hoger beroep zal aan tekenen. Diefstal LEIDEN - Uit een praktijkruimte van een arts aan Het Gerecht in Leiden is in de nacht van zondag op maandag een Friese staartklok, een Biedermeyer klokje en een oud Perzisch vloerkleedje ontvreemd. De waarde van het gestolen goed is nog niet bekend. De dader heelt zich vermoedelijk laten insluiten in de praktijkruimte. De politie heeft namelijk geen spoor van braak kunnen vinden. De arts woont niet bij zijn praktijkruim te. behalve van de eigen partij steun van PSP en CPN en werd met 14 tegen 21 stemmen ver worpen. GESLAAGD LEIDEN - Aan de universiteit van Utrecht is geslaagd voor het doc toraal examen andragologie mevr. R. G. M. Menting uit Al phen aan den Rijn: toirbanden in de Witte Rozen straat zijn weggehaald, is nog on bekend hoe de straat eruit zal zien als de stratenmakers weer zijn vertrokken. Het ging hard tegen hard tussen de bewoners tijdens de welhaast eindeloze inspraak over allerlei varianten voor her bestrating. En op dit moment wordt er een handtekeningenak- tie gevoerd, is de Raad van State aangeschreven, en is het Advoka- tencollectief ingeschakeld door een groep bewoners die het her- bestratingsplan te ingrijpend vinden. Er zijn een aantal zeer rumoerige buurtvergaderingen voorafge gaan aan dit definitieve plan. Nu nog wordt met verontwaardiging gesist over het "onbeschofte,' op treden van een aantal "haviken" die geen woonerf wensten, hoog stens enkele drempels. Zij op hun beurt vinden dat de stemmingen over de plannen niet eerlijk zijn verlopen. Vandaar hun handte- keningenaktie. De bewoners konden afgelopen zomer kiezen uit drie he- bestra tingsplannen. Het woonerf kreeg de meeste stemmen maar geen meerderheid. Het minst ver gaande plan had de minste aan hang. De knoop werd toen op het Stadhuis doorgehakt: de Witte Rozenstraat zou geen woonerf worden, wel zouden enkele weg versmallingen en drempels wor den aangelegd. "Afgrijselijke ge volgen" worden voorspeld dooi de tegenstanders, het "modieuze straatmeubilair" een doorn in het oog. De animo onder de straatbewoners en bij de gemeente om nu weer over de plannen te praten lijkt niet groot, maar de voorgeschie denis is zo grillig geweest dat niemand een voorspelling durft te doen over de afloop. Zelfs niet nu de eerste tegels zijn gelicht. De nieuwe vestiging van wasserij Nijssen aan de Admiraal Banc- kerweg in Leiden wordt zaterdag 23 februari in gebruik genomen. Het bedrijf houdt die dag een re ceptie van half drie tot vijf uur. Warnecke Damesmode aan de Breestraat 151-153 heeft een ver bouwing ondergaan. De winkel werd de afgelopen maanden on dergebracht in het voormalig ANWB-kantoor aan de Bree straat. Vrijdag vanaf negen uur is Warnecke weer op het oude adres bereikbaar. Donderdagmiddag opent mevrouw Vis-Hommes, echtgenote van Leidens ex-bur gemeester de zaak. Raad verwerpt motie PPR LEIDEN - De gemeente Leiden mag de bewoners van het St. Janshof een kostenvergoeding van f2.50 per week in rekening brengen voor uitvoeren van noodzakelijk schilderwerk aan de hofjeswoningen. Dat sprak de Leidse gemeenteraad gister avond uit met de verwerping van een motie ingediend door het PPR-raadslid Bcijen. Slechts de vertegenwoordigers van PPR, CPN en PSP vonden dat de kosten niet in rekening gebracht zouden moeten worden. De prin cipe-uitspraak dat de gemeente onder geen beding een huurver hoging of kostenvergoeding mag doorvoeren om daaruit achter stallig onderhoud te bekostigen werd gisteravond ooi: verwor pen. Zij het door een geringe meerderheid. Tijdens de vorige vergadering van de Leidse raad staakten de stemmen op 15-15 zodat gister avond een hernieuwde stemming werd gehouden. Ditmaal waren er veertien voorstanders, terwijl er zeventien tegenstemden zodat dit deel van de motie ook de eind streep niet haalde. tende omstandigheid dat moeder en zoon de moeite hadden genomen om van Lei den naar Katwijk te rijden om een rustig oefen-plekje op te zoeken. Toch een milde eis, waarbij de kantonrechter zich aansloot. Een militair uit Zoetermeer viel wel de normale eis ten deel voor het rijden zonder rijbe wijs. Hij was in Noordwijk achter het stuur gaan zitten, omdat de eigenlijke chauffeur niets met gelijke omstandig heden te maken. Het is heel wat anders om een stukje zachtjes over een parkeerter rein te rijden dan om een rou te Noordwijk-Zoetermeer af te leggen". De kantonrechter besloot tot slechts 125 gulden boete. Misschien had dit ook te maken met zijn goeiige op merking: "Ik gun iedereen wel een lage boete". 'De auto is een gevaarlijk ding". Die opmerking had LEIDEN - Autorijden zonder rijbewijs is altijd strafbaar. Dat ondervonden gistermor gen een 60-jarige Leidse me vrouw en haar zoon bij kan tonrechter Höweler. Zoon wilde moeder rij-instruc- ties geven, voordat moeder "echte" rijlessen zou gaan nemen. Samen trokken ze vanuit Leiden naar een groot en rustig parkeerterrein in Katwijk. Moeder ging achter het stuur zitten.Zoon legde uit waar de koppeling en de ver snellingsbak zaten en hoe die dingen werkten. Een politie agent op de motor passeerde tot drie keer toe. Niets aan de hand. ivant moeder en zoon stonden stil. Anders werd het de vierde keer. "Kip ik heb je". Moeder reed een stukje met de auto. Officier van justitie van dei- Ham eiste slechts een milde boete van 150 gulden voor beiden: 75 gulden voor moe der voor het rijden zonder rij bewijs, en 75 gulden voorzoon voor het uitlokken van het rij den zonder rijbewijs. "De po litie in Katwijk heeft veel last van rij-instmeteurs zonder lesbevoegdheid. Op het betref fende parkeerterrein is het voorgekomen dat zodoende geparkeerde wagens bescha digd werden". De officier vond het dus geen verzach- te diep in net glaasje had ge keken. De officier eiste 175 gulden boete. De rechter vond dat de militair en zijn gezel schap best hadden kunnen lo pen. De militair betoogde dat een looproute Noordwijk-Zoe- termeer niet meeviel. Boven dien vond hij dat uit het oog punt van rechtsgelijkheid niet meer boete dan moeder en zoon mocht krijgen; 75 gulden dus. Geërgerd reageerde offi cier Van der Ham: "Dit heeft kantonrechter Höweler nog maar net in de mond geno men, of er kwamen drie Sas- senheimse leden van de Bond voor Voetgangers voor zijn neus terecht. Buttons op de borst maakten duidelijk dat zij voor de voetganger "ston den". De drie hadden 'snachts met een mal witte voetstappen op de weg geschilderd. Onder de drie actievoerders zat de voorzitter van de Bond, een 42-jarige Sassenheimse sla ger: "Het was een vrolijk op gezette actie voor de voetgan ger", verklaarde hij. Officier van der Ham vond het "geen gekke actie". Maar: "Het doel moetje bereiken met redelijke middelen. Als ieder een zo maar op de weg zou gaan klodderen, dan is het eind zoek". Hij eiste en kreeg van de rechter schuldig ver klaring zonder toepassing van straf. "Waar was dat goed voor?", vroeg kantonrechter Höweler aan 19-jarige uitzendkracht uit Waddinxveen. Met een snelheid van 110 kilometer per uur was de jongen met zijn auto 's nachts de Bree straat afgereden. De rechter had bij het lezen van het pro ces-verbaal voorgenomen om 350 gulden en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid op te leggen. De jongen had sinds '77 aan de lopende band snelheidsover tredingen gemaakt. "Mijn grootste hobby is autorijden zei hij gistermorgen tegen de rechter. Omdat hij zich vol be rouw toonde legde de rechter hem een mildere straf op, dan hij zich had voorgenomen: 250 gulden en vier maanden zijn rijbewijs kwijt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4