van Backer voor op komst Made bereidt zich Waal biedt excuses aan Geen woorden maar daden Universiteit: "Wees zuinig met energie" Onderzoek in Leiden naar kankerverwekkende stoffen Stadhuisplein wordt 5evenementencentrum DIRECTIE BLUFT ONTKENNEN DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 LEIDEN Aan lid projectgroep Haver en Gortbuurt LEIDEN - Wethouder Waal heeft gisteravond tijdens de raadsver gadering zijn excuses aangebo den aan een lid van de project groep voor de Haver- en Gort- buurt. Tijdens een raadsvergade ring vorig jaar november had hij opgemerkt dat de man zou beho ren tot het actieve partijkader van de PSP. Waal erkende gister avond dat de mededeling onjuist was geweest. De kritische opmerkingen die wet houder Waal in dezelfde vergade ring had gemaakt ten opzichte van een lid van de projectgroep. dat wel lid is van de PSP. weiger de hij in te slikken. En PSP- raadslid Van der Putten liet dui delijk blijken het daarmee niet eens te zijn. Zeker niet omdat Waal volgens hem de indruk had gewekt dat dit lid het partijstandpunt had ver kondigd. terwijl hij in de project groep zitting had namens de Wel- zijnsraad. Waal beargumenteerde dat hij er niets tegen had ambte naren soms politieke standpun ten innemen, maar dat het college ook de vrijheid moet hebben daar kritisch op te kunnen reageren. PvdA fractievoorzitter noemde de gemaakte opmerkingen 'minder gelukkig maai vond ze niet be ledigend en zeker niet de moeite waai d om daaraan veel tijd te be steden. Een PSP-motie waai in Waal werd uitgenodigd alsnog de projectgroep te berichten dat hij zijn uitlatingen terugnam werd door de raad met 9 tegen 26 stemmen verworpen. De PSP kieeg behalve van CPN en F'PR alleen de steun van enkele CDA raadsleden. LEIDEN - Nauwelijks twee dagen nadat burgemeester Vis zijn laatste officiële daad voor de gemeente Leiden had verricht legde de gemeenteraad gisteravond een opvullende besluitvaardigheid aan de dag. Om tien over tien kun loco-burgemeester Waal de vergadering sluiten nadat hij geconstateerd had dat de hele agenda was a./gewerkt En dat was een gebeurtenisdie ;ich lange tijd inde Leidse raad met meer had voorgedaan. Misschien was het om de woorden van burgemeester Vis ui cy» afscheidsspeech de logenstraffenWoor den waarin hij de raad verweet steeds wat lang run stuf te zijn, waardoor de besluitvorming werd vertraagd. LEIDEN - Burgemeester Opheij van de Brabantse plaats Made is "blij" met de komst van de Leidse fabriek Backer Co bv naar Made. Districtsbestuurders van het de industriebonden FNV en CNV hadden gistermorgen een gesprek met de directie van Backer, waarbij de directie nogmaals verklaarde dat de verhuisplannen naar Made niet definitief zouden zijn. Er zijn momenteel een half miljoen chemische sloffen in gebruik. Velen daarvan worden.onder andere bij deze rat, uitgeprobeerd om te kijken of ze gevaar opleveren voor de gezondheid van de mens. Bijzonder lectoraat bij universiteit LEIDEN - Cijfers tonen aan dat de instelling van studierichting die zich bezig houdt, met stoffen die niet alleen schadelijk ïijn voor ons, maar ook voor ons nage slacht geen overbodige luxe is. De Leidse universiteitsraad heeft mede daarom onlangs het groene licht gegeven voor de vestiging van een bijzonder lectoraat in de genetische toxicologie aan de Leidse universiteit. Deze leerstoel is van belang bij het onderzoek naar kankerverwek kende en mutagene stoffen. Dat zijn stoffen die een blijvende ver andering kunnen veroorzaken in de erfelijkheid. Momenteel zijn er ongeveer een half miljoen chemische stoffen in gebruik, waarvan er tienduizend in hoeveelheden van een half tot miljoen kilo per jaar worden ge produceerd. Deze chemische stoffen worden toegevoegd aan voedsel, gebruikt als smaak- en kleurstoffen, kunstmatige zoetmiddelen, plas tics. pesticiden, geneesmiddelen of kosmetische artikelen. De ontdekking dat onder deze pro ducten stoffen zitten die gevaar kunnen opleveren voor de mens, heeft tot een aanzienlijke schaal vergroting van het onderzoeks gebied geleid. De invloed van dergelijke stoffen op de erfelijkheid verdient met alleen aandacht uit een oogpunt van de bescherming van toekom stige generaties, maar vormt ook een bedreiging voor de thans le vende mensheid. Dit omdat bijna alle stoffen met een zogenaamde mutagene werking ook kanker verwekkend zijn. Met behulp van nieuwe technieken is men tegenwoordig in staat zeer grote aantallen stoffen te toetsen op hun schadelijke werking. Het voorkomen van blootstelling aan kankerverwekkende stoffen kan daardoor op meer effectieve wij ze dan voorheen ter hand worden genomen. "Hierdoor is het voor het eerst mo gelijk het risico van het optreden van kanker veroorzaakt door de vele chemische stoffen in ons di recte leefmilieu te beoordelen en voorzorgsmaatregelen te ne men", aldus een voorstel dat met de aanvraag voor het bijzondere lectoraat naai de Leidse universi teitsraad was gestuurd. Het is duidelijk, aldus het voorstel "dat er in Nederland slechts in enkele laboratoria aan dit soort onderzoek wordt gewerkt, terwijl coördinatie van dit onderzoek nog grotendeels ontbreekt Het is daarom van groot belang dat alles wordt gedaan om de aanwezige kennis op dit gebied te verster ken en waar mogelijk nieuw on derzoek te stimuleren". De instelling van dit lectoraat kan een belangrijke stimulans zijn voor de verdere ontwikkeling van deze nieuwe onderzoekrich ting aan de Leidse universiteit, aldus het voorstel. DE ZILVERPRIJS is in nauwe lijks een jaar tijd opgelopen van ruim 400 gulden tot meer dan 2400 gulden per kilo. Het is dus een aantrekkelijke zaak om zilveren voorwerpen te la ten omsmelten. De Leidse muntenverzamelaar Philip de Roos, 28 jaar en werkzaam bij de marine, ver richtte het nodige cijferwerk voor ons. Daaruit blijkt dat op basis van de huidige zilver- prijs voor bijna 12 gulden aan zilver in de oude zilveren gul den zit en voor ongeveer 27 gulden aan zilver in de oude zilveren rijksdaalder. Philip de Roos: "De huidige marktprijs heeft veel mensen er toe bewogen om hun zilve ren munten uit de oude sok te halen om ze met een forse winst in te leveren. Of ook verwoede verzamelaars voor de bijl zijn gegaan durf ik niet te zeggen. Zelf heb ik op een gegeven moment zitten twij felen wat ik moest doen. Uit eindelijk heb ik toch maar be sloten om m'n verzameling te sparen". Bij de Amsterdamse edelme- taalbedrijven Schone en Drijfhout, die gerechtigd zijn om de niet meer officieel in omloop zijnde zilveren gul dens en rijksdaalders om te smelten, heeft men volgens Philip chaotische tijden ach ter de rug. "Op een gegeven moment ston den de mensen daar tot bui ten op de stoep. .Ze kwamen daar niet alleen met munten maar zelfs met zilveren lepels en vorken aanzetten. Toe standen waren dat. Inmiddels zijn er maatregelen genomen. Nu kunnen particulieren niet langer bij die bedrijven te recht Juweliers wel". Die spelen dan ook handig op de situatie in. Philip de Roos: "Overal zie je advertenties verschijnen in de trant vaa- "Mensen breng je zilveren munten maar bij ons want wij betalen er goed voor". Zo zijn er ook tal van juweliers die een flinke korting op sieraden en dergelijke geven wanneer mensen zilveren voorwerpen komen inleveren" Hoeveel zilveren munten er in middels al zijn omgesmolten Backer is al 132 jaar in Leiden ge vestigd. op het moment in het voormalige pand van C!os en Leembruggen aan de Derde Bin- nenveslgracht. Er werken in to taal 87 mensen bij Backer, van wie 57 in Leiden. Burgemeester Opheij van Made vertelde ons gisteravond aan te nemen dat de verhuizing van Backer naar Made doorgaat: Backer heeft zaken gedaan met de meubelfabriek Exzoma uit Made. Exzoma vertrekt uit haar pand per 1 maart en Backer komt erin per april. Voor zover mij be kend is het voorlopig koopcon tract op 20 december al getekend. Backer wil het dak van het ge bouw aanpassen. De bouwver gunning hiervoor is nog niet offi cieel afgegeven, maar de zaak is wel in de hoofdlijnen bekeken". "We zijn gelukkig met de komst van Backer naar Made zegt burgemeester Opheij. "Welis waar hebben we in Made volgens de cijfers niet zoveel werkloos heid. Maar er zijn in onze plaats veel gehuwde dames, die een baantje zoeken. Bovendien trek ken nogal wat inwoners uit Made voor werk naar Rotterdam en de Rijnmond. Daarom zijn we blij werkgelegenheid naar de eigen plaats te kunnen halen". Wet houder Scegers van Made voegt hieraan toe dat ongeschoolde krachten bij de meubelfabriek Exzoma vermoedelijk een baan kunnen krijgen bij Backer in Ma de. Exzoma krimpt in "omdat de marktsituatie in de meubels ver slechterd is". Vervuiling Backer Co zou in Made de ruimte krijgen in een woonwijk. Burge- De vestiging van Backer aan de meester Opheij: "De woningen liggen er vrij ruim omheen. Nu Hacker de plaats in gaat nemen van Exzoma rekenen we op min der milieuvervuiling". Directeur R. Diepenbrock van Backer ge bruikt daarentegen als argument voor de verhuizing dat Backer ei genlijk niet thuis hoort in een woonwijk als Noordvest. omdat Backer stankoverlast veroor zaakt. D(» directie van Backer Co blijft intussen tegen de vakbonden in het vage over de verhuizing naar Made: "We staan open voor posi tieve invloeden om een zo goed mogelijke beslissing te kunnen nemen inzake een eventuele ver huizing". In een gesprek gistermorgen met districtsbestuurders van de in dustriebonden FNV en CNV ontkenden de directeuren R. Diepenbrock en T. van Rietscho ten dat de machines reeds ver- zendklaur staan voor de verhui zing naar Made. Directeur Van Rietschoten is overigens tevens directeur van Felix Cohen bv, een LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser Philip de Roos valt volgens Philip de Roos nog niet te zeggen. "Wel weet ik dat in 1974 al de helft van alle uitgegeven zilveren mun ten weer was omgesmolten. Dat zal inmiddels aanzienlijk meer zijn. Op dit moment is men er trouwens druk mee bezig om de balans op te ma ken van wat er nu totaal is - omgesmolten". GESCHIEDENIS-STUDENT Rob Tan had het zo keurig uitgezocht "De Stichting Studentenhuisvesting klaagt over grondgebrek om wonin gen voor studenten te bou wen. Maar in 1971 kocht de Stichting ongeveer vijf hecta re in de Coebel aan de Haag- weg voor een bedrag van vijf ton. In 1976 was de Stichting de grond weer kwijt aan een projectontwikkelaar met een winst van ruim twee miljoen gulden". "Cynisch" noemt Rob dit. "De Stichting geeft het buurtco- mité van de Pieters- en Aca- demiewiik de schuld dat zij aan de Kaïserstraat geen to renhoge studentenflat mag bouwen. De Stichting had echter alle kans om in de Coebel torenhoog te bouwen. Beter een kamer op de elfde verdieping dan geen kamer. De lap grond in de Coebel bood veel meer ruimte voor studentenbouw dan het lapje aan de Kaïserstraat. Met de woekerwinst van de grond- verkoop in de Coebel, wilde de Stichting de bouw aan de Kaïserstraat financieren". 3e Binnenvestgracht. importeur van zuidvruchten. Fe lix Cohen huist ook in het pand van Backer en Verhuist mogelij kerwijze met Backer naar Made. Bij Felix werken dertig mensen. Voor het eind van deze week stuurt de directie haar "beleidsvoorne mens" naar de vakbonden. De districtbestuurders bespreken deze beleidsvoornemens op 28 februari met de vakbondsleden bij Backer. De bestuurders zullen vervolgens op 5 maart een nieuw gesprek met de directie van Bac ker hebben. Districtsbestuurdcr Gijs Honing van de industriebond FNV meent dat de voornemens inhouden dut Backer in Made wil concentre ren. Behalve de vestiging aan de Derde Binnenvestgracht heeft Backer een vestiging in Wecsp. Wethouder Jos Fase (economische zaken) heeft aanstaande donder dag een gesprek met de directie van Bucker om zich tc oriënteren hoe de vork precies in de steel zit. Zij heeft de verhuisplannen van Backer uit de krant moeten ver nemen. Actuele zaken, vindt Rob. Vooral omdat de Stichting Studentenhuisvesting de laatste tijd steeds weer klaagt dat ze wel geld heeft voor stu dentenbouw maar geen grond. Vanuit zijn kamer in het stu dentencomplex aan de Klik spaan weg kijkt Rob uit over het nog steeds niet bebouwde weiland van de Coebel. De huidige eigenaar, de project ontwikkelaar Polyzathe-Eu- rowoningen heeft de grond zeer duur gekocht en wil er voornamelijk dure woning bouw neerzetten. "Een schandaal", meent Rob. "dat steeds weer verzwegen wordt". Rob wil daarom de zaak uit de doeken doen in de lezersrubriek van de universi teitskrant "De Mare". Een historische kijk op actuele zaken. Wat gebeurt? De redactie van de Mare stuurt de ingezonden brief retour, "met dank voor de genomen moeite en met vriendelijke groeten". Enkele dagen gleden stuurde Rob nogmaals een brief, compleet met alle bronnen voor zijn ingezonden brief. "Had de Stichting Studen- tenhuisvesting de Coebel in '76 niet verkocht, dan had er nu, vier jaar later, een jonge- rencomplex met 550 eenhe den kunnen staan. En dit mag in het belang van de wanho pige kamerzoekende hard ge zegd en geschreven worden". Rob zegt het te betreuren als de redactie van de Mare "zijn stukje" niet wil plaatsen. De redactie van de Mare blijkt er nog steeds niets voor te voelen: "De lezersrubriek is bedoeld om te reageren op ac tuele zaken, die in de Mare aan de orde komen. De brief van Rob is geen reactie en be vat niets nieuws. De Stichting Studentenhuisvesting klaag de in '78 ook al over grondge brek. We hebben toondertijd een pagina-groot artikel ge wijd aan de zaak rondom de Coebel en de financiering van de Kaïserstraat. Het is dus be slist niet zo dat wij als redactie van de Mare de Stichting Studentenhuisvesting probe ren te dekken". LEIDEN - Binnenkort /.al door middel van publicaties en door de verspreiding van affiches op personeel en studenten van de Leidse univeisiteit een beroep worden gedaan om /innig te zijn met energie, Bij deze groot scheepse bezuinigingsoperatie van (ie Leidse universiteit zal verder onder andere per gebouw worden nagegaan of er energie kan worden bespaard. Het is zelfs de bedoeling dat de Leidse universiteit een speciale energie ambtenaar gaat aan tel len. De aangekondigde muatro gelen van de Leidse universiteit zijn een uitvloeisel van de vei slechte rende energiesituutie in de wereld. Dit staat in de nota Beheersing Energieverbruik, dat door het college van bestuur van de Leid se universiteit aan de univcr i telt laad ter informatie is aange boden. "Er zal moeten worden gestreefd naar een verlaging van de energiekosten, zo veel dat mo gelijk is", aldus de nota. "De voorlichting zal verder moeten gaan dan alleen een algemene op roep zuinig te zijn met energie Lezers voelen zich door dergelij ke goedbedoelde oproepen meestal wel aangesproken; hun gedrag zal er waarschijnlijk niet door veranderen. Bovendien", aldus het college van bestuur, "worden algemene op roepen reeds door instanties bui ten de universiteit gepubliceerd (bijvoorbeeld de wereldbol die als brandende kaars wordt voor gesteld). Het zou weinig zinvol zijn daarnaast ook binnen de uni versiteit in algemene zin derge lijke oproepen te plaatsen". Voorgaarde voor het welslagen van een energiebesparingspro gramma is dat de mensen bij de Leidse univeisiteit ondei meer weten welke maatiegelen getrof fen zijn, waarom deze zijn genu- 'men en welke resultaten ze heb ben opgeleverd. Het onderzoek naar het effect van bezuinigingen heeft zich in de al gelopen jaren toegespitst op de grotere laborator ia van de Leid universiteit. Immers daar waar het energieverbruik aanwijsbaar te volgen is (energicvragcndc ap paratuur, airconditioning en/.), zijn bcxpuringsmogelijkhcden gemakkelijkei te verwezenlijken. Veelal op initiatief van de beheer ders zelf weid naar mogelijkhe den gezocht en toegepast om tot bezuiniging van het energiever bruik ti- komen' Vanaf 1977 i.« een aantal maatrege len getroffen of in onderzoek ge- LEIDEN - Een groot aantal Leidse instellingen is van plan om deze zomer van het van verkeer vrijgemaakte Stadhuisplein een eve nementencentrum te maken. Er is een samenwerkingsverband gevormd waarin deelnemen de Leidse Volksuniversiteit K&O. de Leidse Jeugd Actie, het Leids Vrijetijdscentrum, het Leids Academisch Kunstcentrum. Troef, Breehuys, het Leidse Volks huis en Augustinus. De gezamenlijke instellingen willen op vier zaterdagen in juli en augustus activiteiten organiseren op muzikaal- of theatergebied. Het is de bedoeling tussen 14 en 21 uur een gevarieerde pro gramma te brengen met clowns, degenslikkers, straattoneel, ca baret, koorddansers, vuurvreters en alle andere denkbare po diumactiviteiten. Een en ander zal omlijst worden door optre dens van popgroepen. Aan het gemeentebestuur van Leiden is inmiddels om medewer king gevraagd. Om zoveel mogelijk mensen bij de evenementen te betrekken nodigen de organisatoren diegenen, die zich op theater of muzikaal terrein op een van dc zaterdagen willen pre senteren, uit zich bij K&O te melden. De "gezochte" artiesten zullen "oor hun optreden overigens geen honorarium ontvangen, wel eventueel een onkostenvergoeding. Voor nadere inlichting K&0 tel. 071-141141.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3