"Liethorp is eigenlijk een bedrijf geworden" [Le/cfee agenda GEEN GOEDKOPERE HUIZEN OP SPINBAAN WEER HARING NAAR POLEN Burgerlijke stand Scheidende wethouder ontmoet waardering I STAD EN RAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB. Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Splitsing tussen zakelijk gebeuren en het verenigingsleven noodzakelijk geworden bij ruitervereniging Dobbcn de Bruijn; (Zoeterwoude). Mi chael M.. zoon van P.J.L. Mooijman en H.Y. van Hooidonk: Rutgerus J.P., zoon van J.P. Gouverneur en P.M. Bosman; Mathilde A.M., dochter van P.J.C. Lou- rier en A.J.H M. Wijsman. Ondertrouwd: (Leiderdorp). J.P.J. Keij- zer en E.H. Vermond; J.W. Bruins en N.M. van Woudenberg. Overleden: (Leiden), J.A. Kuiper (80), gehuwd geweest met P.H.G.M. Brug man; P. J. Tee baal (71). echtg. van M H J Hulsekamp; J.F. Raar (88), gehuwd ge weest met C.S. Boom; E. Wakka (83); J.H. Keunen (79). echtg. van A.M.H. Noort; (Zoeterwoude). P.J. van Iperen (70), echtg. van T. Half; (Voorschoten). J.M. de Lee (60), echtg. van A.W. Gallas; E.W. Barnes (87), gehuwd geweest met R.C. Bolland. zo eerlijk mogelijk zijn en niet la ter bij de gemeente aankomen met een zogenaamd onverwacht extra tekort," zegt Aad. De leden van het stichtingsbestuur zijn het alle drie met elkaar eens: hun voornaamste zorg en taak is dat de manege overeind blijft met een naar hun idee redelijke jaar lijkse bijdrage van de gemeente. Lukt het de ruitervereniging Lie- thorp om hierop in te spelen? Hans van der Marck, sinds een jaar voorzitter van de vereniging: "In het begin heeft het er wel eens op geleken dat de vereniging recht tegenover de stichting stond. De stichting neemt uitein delijk de ingrijpende beslissin gen. Dat kan variëren van de ver hoging van de drankprijs tot een verhoging van het lesgeld. En dan is het natuurlijk lullig wan neer de leden naar je toe komen en je weet zelf nog van niets. Kijk, wij als vereniging hebben heel di rect met onze leden te maken. Wij treden ook op de voorgrond bij bijvoorbeeld bekeruitreikingen. Logisch dat de leden eerst naar ons toekomen om te mopperen over de verhoogde kantineprij- zen". Wringt Dan wringt het hè. De stichting en de vereniging streven uiteinde lijk hetzelfde doel na. Ze hebben alleen een andere verantwoorde lijkheid. En och, dat Liethorp een bedrijf is geworden doet niets af aan het verenigingsleven. Vroe ger was de sfeer inderdaad heel anders, iedereen kende elkaar meer. Door veel activiteiten te organiseren proberen we dat con tact weer wat op de vijzelen. De grootste moeilijkheid voor ons is echter dat door de verschillende uren die mensen hier rijden, al leen de wedstrijden overblijven om elkaar eens allemaal te zien. Daarom organiseren wij puzzel- tochten of (vis)wedstrijden, waar vooral de nieuwe leden komen. En dat is wel jammer voor de mensen die al van het begin af lid zijn van Liethorp. Die gaan de sfeer vergelijken met die van vroeger. De oude leden komen dan ook steeds minder," aldus de voorzitter van de ruitervereni ging. ROEL ZAADNOORDIJK Het sorteren van haring voor export naar Polen. Vijfjaar lang heeft deze handel met dat land stil gelegen. KATWIJK - "Voor het eerst sinds zo'n vijf jaar wordt er weer Ne derlandse haring naar Polen uit gevoerd". Dit voor de haringhan- del zo gunstige nieuws komt uit de mond van de vice-voorzitter van de Nederlandse Bond van Haringhandelaren, C. Haasnoot uit Katwijk. Op het ogenblik wordt bij Zeevries Katwijk BV haring klaar gemaakt voor ver zending naar Polen. Ook bij be drijven in IJmuiden, Vlaardin- gen en Scheveningen gebeurt dat. LEIDEN LEIDERDORP ZOETER WOUDE I VOORSCHOTEN - Geboren (Leiden), Erwin. zoon van P. de Hoop en J. van der Bij; Johannes G. J. A.. zoon van J.J. Kooreman en G.C. de Vries; Jaap, zoon van J.D. Hogendoorn en E. Hobbij; Wendy S.. dochter van J.A. Kreuger en C.J. van Helden; Nike, dochter van A. de Waal en A.M. Miedema; Mariene S.L., dochter van M. Oudeman en V.S.P. van Leeuwen; Esther M.E., dochter van C. Guijt en M.J.H. Lindeman; Marieke, dochter van J. de Meij en C.H. Wolters; José I., dochter van C.R. Regeer en It. van Erkel; Barbara, dochter van R.L.B. Stijger en D.G. de Wit; Ruben K., zoon van M.J. Ris en J.C.M de Ru; Linda, dochter van A. van der Veer en A.G. Lans; Tilia E., dochter van Ch. Maas Geesteranus en M.H.E. Bronsgeest; (Leiderdorp). Linda, dochter van W. van Went en M.C. Rietkerk; Thomas, zoon van P.J. Overdijk en L. van Huis; Elisa beth G .M., dochter van H.N. van der Le- lij en M.E. Kok; Berbera C., dochter van R. van Teijlingen en G. van Pernis; Ste phanie M-, dochter van E. A. A.Ch. Majoie en G. Appel; Nancy, dochter van H.H.J. van der Meer en J. Th. Kok; Jasper C.. zoon van L.C.A. Wijnbergen en M.I. van LEIDERDORP - "Onze doelstelling ais Stichting Ruiter- school Liethorp, is om het jaarlijkse verlies zo klein mo gelijk te houden. Het zou een utopie zijn om te denken dat Liethorp zichzelf geheel kan bedruipen. Wanneer we jaarlijks maar zo'n 30.000 gulden subsidie vragen aan de gemeente Leiderdorp moet het wel verschrikkelijk goed gaan met de manege. We zitten echter nog in een aanloop fase, en dat vergt meer geld." Aan het woord is Ernest Hendriks, lid van het vijf man tellende stichtingsbestuur dat de belan gen van Liethorp, met name de gemeente, behartigt. Tijdens het indienen van de eerste jaarlijkse begroting, waarop een tekort van zeventigduizend gulden te lezen was, bleek dat de Leiderdorpse ruitervereniging meereen bedrijf was geworden dan het kleine clubje mensen dat voorheen met een paard op een stuk weiland reed. Een houten keet diende in die tijden als kantine. Dat clubje onderging echter een to tale verandering toen de nieuwe manege in het sport- en recrea tiepark "De Bloemerd" werd vol tooid. Niet alleen kwamen er veel meer nieuwe leden ook een split sing tussen het zakelijk gebeuren en het verenigingsleven bleek noodzakelijk. Ernest vertelt hier over: "De stichting die toen in het leven is geroepen, was nodig om gemakkelijker rekeningen en de verantwoording hierover aan te kunnen tonen bij de gemeente. Een soort juridische basis, zoals de gemeente die ook heeft. Bin nen de vereniging is het werk dat wij doen niet meer een kwestie van eenvoudig enkele dingen op een rijtje zetten. Nee, het heeftx veel meer te maken met profes sioneel management. Je moet niet vergeten dat Liethorp eigen lijk een bedrijf is met een jaarom zet die tussen de vier en vijf ton ligt," zegt Ernest. De penningmeester is Guus Bak, die zoals hij zelf zegt, in de geluk kige omstandigheid verkeert met vervroegd pensioen te zijn. Hij kan nu enkele dagen de week be steden aan het bedrijf Liethorp. "Nu ik zo terug kijk op de tijd die we achter ons hebben, kan ik één ding duidelijk stellen. Het vergt veel uithoudingsvermogen om achter de schermen bezig te zijn met het behartigen van de zake lijke belangen van Liethorp. In het begin wisten we ook niet pre cies hoe alles moest worden ge regeld. Maar later leer je steeds beter op je benen staan. Ook naar de verenigingsleden toe, want hun commentaar op onze be leidsbeslissingen kan best fru strerend werken," aldus Guus. Halve dagen Aad van Spinter is de enige kracht die betaalde halve dagen werkt en onder meer de de administra tie bijhoudt. Voor hem geldt een duidelijke scheiding tussen de stichting en de vereniging "Lie thorp". "In feite kent de stichting geen le den. Het zijn klanten van ons en wij moeten er voor zorgen dar er meer klanten komen. Op die ma nier zien we de beschikbare lesu ren optimaal gebruikt en liggen de tekorten meteen lager. In het begin, toen de manege gebouwd werd, kwam er bij de gemeente een berekening op tafel die aan toonde dat Liethorp het eerste jaar 17.000 gulden tekort zou ko men. Wanneer je dan een jaar la ter met een tekort van 70.000 gul den komt, is dat allicht even schrikken. Maar we zitten in een aanloopperiode waarin allerlei nieuwe dingen moeten worden gerealiseerd. Zoals een nieuwe hooischuur of een nieuwe be heerderswoning bij de manege. Nu gaat, gaat het goed. We willen in onze toekomstverwachtingen Manege Liethorp in "De Bloemerd". De kleine ruitervereniging onderging een grote verandering toen deze moderne manege in gebruik werd genomen. Dinsdag Stadhuis - Cie volkshuisvesting, 20 uur Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchooi straat 17, lezing: "Verdwenen bescha ving", 20 uur. Aula. Valkenpad, doorzakkersavoni "De Merepinters", 20 uur. Algemene Reclasserings vereniging Rijnsburgerweg 167, tel: 156440. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voo hulp en informatie aan meerderjarigen die door problemen in conflict zijn o dreigen te komen met de politie en,o justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10—12 uur tel: 130983. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur NVSH-trefcentrum, middelenverkoop bibliotheek en filmverhuur. KWJ - Koppenhinksteeg 2, tel 121139. Leiderdorp - Dorpshuis, informatie avond winkelcentrum, 20 uur. Voorschoten - foyer cultureel centrum, commissie financiën en economische! zaken, 20.30 uur. Woensdag Leiden Stadsgehoorzaal - onderwijsdag, 9-17 Museum voor Volkenkunde - Steen straat 1. jeugdmiddag 14 uur. K O - Oude Vest, kapelconcert, 20.15 Rijksherbarium - Schelpenkade, lezing: "ziekten bij kamerplanten", 20 uur. BOA - Oude Vest 79, bespreking medi sche werkgroep Zuid-Afrika, 21 uur. Lakenhal - Oude Singel 28. lezing pane len Lutherse kerk, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Apotheekl Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, tel: 121060 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men. uitslui tend in spoedgevallen van en taxi. tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel: ten zuiden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoudc Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp. tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Voor de praktijk van de dierenartsen Muurling; Roest'Helder, G. Roest Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel: 890405. Voor de praktijk van de die renartsen Krol en Vestjens, J. Vest jens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. WASSENAAR - Na 5Va jaar wet houder van financiën te zijn ge weest in Wassenaar, heeft drs. J. A. W. Caron zijn functie neerge legd aan het eind van de gemeen teraadsvergadering gisteravond. Het CDA-raadslid Otte sprak even als burgemeester Staab zijn waardering uit over de vele goede besluiten die onder het wethou derschap van Caron zijn geno men. De burgemeester bena drukte hoezeer de kennis van het bedrijfsleven door Caron kon worden gebruikt om de juiste be slissingen te nemen. "Maar voor al zijn grote onverstoorbaarheid, ondanks dat er wel eens andere beslissingen werden genomen, typeerde man", aldus Staab. In zijn afscheidstoespraak ging Ca ron in op het verschil tussen het bedrijfsleven en de overheid. "Wat mij het meest heeft gefru streerd is dat alles bij de overheid zo lang duurt. Beslissingen die veel tijd vergen door de inspraak, bestemmingsplannen en be zwaarschriften-procedures. Dat gaat in het bedrijfsleven heel an ders. Ik kan wel zeggen dat de volgende wethouder een goede instelling moet hebben voor de burgers, de wil moet hebben om met de gemeenteraad samen te werken en verder een grote be langstelling moet hebben voor onze unieke gemeente Wasse naar", aldus Caron, die eraan toe voegde dat hij de kick van som-' mige vergaderingen in de toe komst wel zou missen. Scheidend wethouder drs. J.A.W Caron: "Wat mij het meest heeft gef rustreerd is dat bij deoverheid alles zo lang duurt." WASSENAAR - "Het is on gehoord dat een gemeen tebestuur een gevecht moet aangaan met een woningbouwvereniging om deze aan te zetten tot het bouwen van goedko pere woningen. De ver eniging zou uit zichzelf moeten werken aan so ciale woningbouw. De premie A-woningen, die ook op Spinbaan-Noord waren gewenst, zijn in de huidige plannen nergens terug te vinden". "Scheiding in huisvuil" WARMOND - De gemeente War mond moet er naar streven om het huisvuil in de toekomst ge scheiden op te halen. Op korte termijn zou begonnen moeten worden met de scheiding van glas en papier. Dat is een eerste discussie die gis teravond werd gehouden in de commissie openbare werken Warmond. De leden van deze commissie wa ren van mening dat de gemeente alleen een garantieprijs (mini mumbedrag) voor oud papier kon geven wanneer de omlig gende gemeente ook hiertoe over zouden gaan. De leden waren verder van mening dat eventuele invoering van de zogenaamde mini-containers en het gescheiden ophalen van het huisvuil, per inwoner wel iets meer mocht gaan kosten. Daarbij werd gesteld dat honderd gulden reinigingsrechten per jaar meel de grens was om het ophalen- nieuwe-stijl door te laten gaan. Dit zei het D'66-raadslid Nieuwen- hoven gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. Hij sprak daarbij mede namens de partij Werkend Wassenaar. Nieuwenhoven uitte zijn onge noegen omtrent de gang van za ken bij de woningbouw op Spin baan-Noord in Wassenaar. "De woningbouwvereniging heeft vanaf het eerste uur hele hoge ei sen gesteld om de beste onder handelingspositie in te kunnen nemen. Wat er nu is uitgekomen is een treurig resultaat. De raad had op de Spinbaan graag premie A-woningen gehad, maar daar is niets van terecht gekomen. De raad wikt, maar de woningbouw vereniging beschikt blijkbaar". Nieuwenhoven had, naast de 75 woningwetwoningen, graag 26 premie A-woningen en 18 wat duurdere premie B-woningen zien verrijzen op de Spinbaan- Noord. Van die eerste groep hui zen is in de huidige plannen ech ter geheel geen sprake. "Ik vind dat ongehoord," sprak hij. "Maar toch willen we het project dat al vele jaren in voorbereiding is, niet tegenhouden." Wethouder Van Dingstee gaf toe dat de resultaten van de bespre kingen over het soort huizen min of meer uit de hand waren gelo pen. "Ik ben het ook niet hele maal eens met de uitkomst, maar het is het resultaat van een on derhandelingsproces. We hopen op vijftien september de eerste paal van het woningbouwproject te kunnen slaan. Wiegmanweg De wethouders zag overigens zijn plannen om snel te beginnen met de bejaardenwoningen aan de Wiegmanweg, doorkruist door enkele bezwaarschriften hierte gen. "Tot mijn grote teleurstel ling kwam de laatste dag dat in dienen mogelijk was, nog een be zwaarschrift binnen tegen het bouwplan. Ik heb alle respect en waardering voor inspraakproce dures, maar deze actie heeft de grens van het recht om bezwaar schriften te schrijven toch haast overschreden. De motivering van de indieners is meer van formele aard; uit de gesprekken die ik met ze heb gehad, proefde ik een soort van achterdocht en twijfel aan onze goede trouw. We kun nen beter het project goedkeuren en tijdens de verdere ontwikke ling bereid blijven te praten met de bezwaarschriftschrijvers en hen als het kan tegemoet ko men," aldus Van Dingstee. Dit voorstel werd door de raad goed gekeurd. De verschillende partij fracties in de raad toonden zich echter te leurgesteld nu de bouwplannen de kans lopen weer op de lange baan te worden geschoven. Het CDA-raadslid Otto dacht daarbij de woningnood die juist onder de jongeren zo schrikbarend groot is. NIEUW-VENNEP Eindelijk is het licht op groen voor de vesti ging van een discodancing in Nieuw-Vennep. De disco wordt ondergebracht in een voormalig winkelpand aan de Venneper- weg. Twee jaar geleden werd al met de verbouwing begonnen, maar die werd ruim een jaar gele den weer stopgezet. Reden: om wonenden dienden tal van be zwaarschriften in. De provincie heelt nu de plannen goedgekeurd, met als gevolg dat de werkzaamheden direct wer den hervat. In maart hoopt de ei genaar de zaak te kunnen ope nen. Omwonenden zien de toekomst duister in door te venvachten geluidsoverlast. Volgens de ini tiatiefnemer van de disco zal er echter een strenge leiding zijn, terwijl de club niet voor jongelui beneden de 18 jaar toegankelijk is. Op de foto van links naar rechts: Ernest Hendriks. Aad van Splinter en Guus Bak. "De voornaamste zorg e taak is dat de manege overeind blijft met een naar ons idee redelijke bijdrage van de gemeente."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2