EIDSCH DAGBLAD Andriessen en Albeda dwars PLATTESCHOR KRIJGT HULP vandaag Te vroeg Restaurant In den Gapenden Eter is vanaf vandaag 7dagen per week geopend! m Bani Sadr hoofd van het leger Ashram schoolbestuur verliest kort geding m Meubelfabriek kfSir Oistervvijk toonaangevend in eiken Spaanse ambassade in El Salvador ontruimd IDINSDAG 19 FEBRUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36093 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Rotterdamse huisarts K.F. Gun ning, die tevens president is van de Wereldfederatie van Pro-life doctors, zal binnenkort tijdelijk de praktijk van de Alphense huisarts J.K. Platteschor waar nemen. Dit op verzoek van dok ter Platteschor, zodat deze zich kan voorbereiden op het proces dat hij heeft aangespannen tegen het ziekenfonds voor Alphen aan den Rijn en omgeving, na te zijn uitgestoten door dat ziekenfonds. Naast president van de Wereldfe deratie van Pro-life doctors (waarbij 160.000 artsen aangeslo ten zijn) is Gunning ook nog voorzitter van het Nederlands huisartsenverbond. Deze vereni ging stelt zich ten doel voor zover mogelijk de eerbied voor het le- Voorzitter Huisartsenverbond neemt praktijk waar ven bij de artsen te waarborgen. De organisatie is bijvoorbeeld fel tegen abortus. De Rotterdammer zegt ernstige twijfels te hebben over het on derzoek dat tot gevolg had dat Platteschor uit het ziekenfonds werd gezet. "Dit onderzoek is aanvechtbaar", aldus Gunning, "De onderzoekers kunnen na tuurlijk gelijk hebben, maar het is voor mij de vraag of alle kan ten van de zaak wel onderzocht zijn. Daar blijven vraagtekens over. Ook in een gesprek met het zie kenfonds heeft men deze punten niet op kunnen helderen". Gunning zegt de indruk te hebben dat er teveel is gelet op de hoe veelheid medicijnen die Platte schor heeft voorgeschreven. Hij stelde daarom het ziekenfonds voor om een nieuw onderzoek in te stellen. Daarbij zouden dan een arts van het Nederlands huisart senverbond en een arts van het ziekenfonds in samenwerking met Platteschor een onderzoek moeten doen naar ongeveer der tig "omstreden" gevallen uit diens praktijk. "Dan zouden we objectief kunnen bekijken wat wij zelf in Platteschors geval zouden hebben gedaan", zegt Gunning. Het ziekenfonds in Alphen stelde echter daaraan geen behoefte te hebben. De Haak, adviserend arts van heh ziekenfonds: "Er is gedurende een klein iaar een on derzoek gedaan door een paar deskundigen, met goedvinden van Platteschor. Daarna is er nog een onderzoek geweest van een door de rechtbank aangewezen commissie van drie hoogleraren. Daar is een duidelijke uitspraak uit gekomen. Als je steeds maar commissies blijft samenstellen komt er misschien op den duur wel een gunstig rapport over Platteschor uit. Maar wij hebben er geen behoefte aan om de hele rechtzaak nog eens te gaan her halen". Gunning zal nu op eigen houtje een onderzoek gaan doen. "Als ik de patiënten ongeveer een maand krijg zie ik vanzelf ook wat hun ziektegeschiedenis is, wat voor gevallen het zijn en hoe de be handeling is geweest. Maar ik zie geen reden om aan te nemen dat Platteschor een slechte arts is. Als ik de verslagen lees dan be grijp ik niet dat het tot deze uit spraak is gekomen. Het hele ge val verbaast mij zeer", aldus Gunning. Volgens De Haak betekent het waarnemen van Gunning niet dat de patiënten in die periode hun rekening weer bij het zieken fonds in kunnen dienen. "Daar zal zeker nog over gesproken moeten worden", aldus De Haak. Politiek Den Haag wacht gespannen af 20 PAGINA'S Minister-president Van Agt heeft gisteren tijdens een spreekbeurt in Hoogeveen fel uitgehaald naar de FNV. De prikacties die de Indus triebond FNV gisteren in de Rijnmond organiseerde vond Van Agt ingaan tegen de in ons land bestaande rechtsorde. FNV-voorzitter Kok noemde de opmerkin gen van Van Agt laag bij de gronds PAGINA 17 Den Haag Vandaag-ploeg heeft honger naar de bal PAGINA 5 Toorenaar onschuldig, maar niet zonder zonden PAGINA 7 Ijshockeyers winnen van Polen PAGINA 9 Andreas Wenzel verrassende leider in Slalom-klassement PAGINA 10 Die klanten van 'm zijn al lemaal tweede vrouwen van 'm PAGINA 12 Trudeau haalt absolute meerderheid PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - Op het Binnenhof is vandaag koorts achtig overleg gaande over de grote problemen binnen het kabinet over de bezuinigingen. Centrale vraag is of premier Van Agt erin slaagt de ministers Andriessen (fi nanciën) en Albeda (sociale zaken) te verzoenen met het meerderheidsbesluit dat het kabinet gisteren nam. Van Agt riep daarvoor vanmiddag zelfs de hulp van CDA-lei- der Lubbers in. De beide ministers konden zich gis teren in het kabinet niet vereni gen met het compromis over de bezuinigingen, dat Van Agt op ta fel had gelega. Zij stemden als enigen .tegen, zij het om ver schillende redenen. Albeda vindt het compromis, dat uitgaat van 3 miljard gulden aan bezuinigin gen, veel te yer gaan. Voor An driessen gaat het juist niet ver genoeg. Het uitzonderlijke besluit om het tot een stemming te laten aan komen, wijst erop dat men het in het kabinet niet eens kon wor den. Daarop werd besloten de zaak terug te spelen naar de rege ringsfracties in de Tweede Ka mer. Die werden vanmorgen pas laat op de hoogte gesteld van de werkelijke inhoud van de kabi netsvoorstellen. Eerst werden de fractieleiders Lubbers en Rietkerk (VVD) in gelicht, die later hun fracties op de hoogte stelden. Later vonden in het Tweede-Kamergebouw ge sprekken plaats tussen Lubbers en de ministers Andriessen en Albeda. Het resultaat van het CDA-beraad was vanmiddag nog niet bekend. De CD A-fractie staat overwegend achter minister Albeda. De chris ten-democraten vinden, evenals hij, dat niet teveel bezuinigd moet worden. Minister Andries sen kan vanuit zijn eigen fractie nauwelijks op steun rekenen. Die moet hij vooral halen bij de VVD, die duidelijk achter hem staat, al wil men zich daar bij de VVD nog niet openlijk op vastleggen. Alle betrokkenen bewaarden van daag een volstrekt stilzwijgen over de uitkomsten van het kabi netsberaad van gisteren. De zaak ligt zó gevoelig, dat een onvoor zichtige uitlating tot verstrek kende gevolgen kan leiden. Ove rigens houden ingewijden voor alsnog geen rekening met een kabinetscrisis. Wel wordt de kans op een minis terscrisis aanwezig geacht. Im mers, elke tegemoetkoming aan de ene minister betekent een verlies voor de andere. Nu beide bewindslieden zich kennelijk zo ingegraven hebben, ziet eigenlijk niemand een oplossing zonder een pijnlijke nederlaag voor een van de twee. De PvdA-fractie heeft zich van middag - bij het begin van de vergadering in de Tweede Kamer - uiterst boos getoond over de gang van zaken. Vice-fractielei- der Ed van Thijn (Den Uyl ver blijft in het buitenland) noemde het onaanvaardbaar dat twee le den van de Tweede Kamer (Lub bers en Rietkerk) alvast officieel van de kabinetsplannen op de hoogte zijn gesteld, tervijl de rest van de Kamer van niets weet. Demonstratie van luchlmachtpersoneel in Teheran. De betogers eisten een zuivering onder de topofficieren en de instelling van islamitische legerraden. TEHERAN (AFP/Reuter) Iraanse geestelijke leider ajatol- lah Chomeini heeft president Bani Sadr vandaag tot opperbe velhebber van de strijdkrachten benoemd. "Om deze op de beste wijze te baseren op de islamiti sche beginselen volgens de grondwet van de islamitische re publiek", zo heeft het Iraanse persbureau Pars bekendge maakt. Krachtens artikel 110 van deze wet heeft de ajatollah zeer ruime be voegdheden, die hem opperbe velhebber van de strijdkrachten maken, het recht geven oorlog te verklaren en vrede te sluiten, stafchefs te benoemen, aan het hoofd te staan van dp revolutio- naire garde en een nationale de- f'ensieraad te benoemen. Kenne lijk krijgt Bani Sadr al deze be voegdheden nu. Chomeini zegt in een boodschap tot de benoeming te hebben besloten, daar Iran een krachtiger centralisatie van macht nodig heeft. De stap volgt op een demonstratie ve actie van ontevreden lucht- machtpersoneel, dat een zuive ring heeft geëist onder de topoffi cieren alsmede de instelling van islamitische legerraden. Zo'n vijfduizend man betoogden bui ten het ziekenhuis waar Chomei ni wordt behandeld wegens hartklachten nadat z(j vgf dagen lang door middel van een zitactie de moskee van de universiteit van Teheran hadden bezet. (Zie ook pagina 13). (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN/DEN HAAG - Het be stuur van het Ashram college in Alphen aan den Rijn moet de heer L. Westerweel als lid in zijn midden accepteren. Uiterlijk 29 februari moet het bestuur van de ze scholengemeenschap Wester weel hebben laten weten dat hij aan alle bestuurswerkzaamhe den deel kan nemen. Zo niet, dan moet het bestuur een dwangsom van duizend gulden per dag met een maximum van tienduizend gulden betalen. Leidsch Dagblad O—n krant btiorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 210221 of 144941. Geen metaal-cao ZOETERMEER (GPD) - De giste ren begonnen cao-onderhande lingen in de metaal zijn mislukt. Breekpunt in het overleg was het al dan niet handhaven van de au tomatische prijscompensatie. Volgens voorzitter Leo Ester van de Industriebond CNV willen de werkgevers pas aan het eind van de onderhandelinge bekijken of er ruimte is voor een prijscom pensatie. Voor de vakbonden is dat onaanvaardbaar. Zij wensen meteen een duidelijk ja of nee. Weinig verandering Droog weer en weinig bewolking. Van nacht minimumtemperatuur om streeks min twee graden. Middagtem- peratuur ongeveer zer graden. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuidoosten wind. (opgemaakt 11.15 uur) Zon op: 7.45 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 9.57 uur; onder: 23.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.05 en 18.13 uur; laagwater te 1.52 en 14.22 uur. Fijnproevers kunnen nu elke dag terecht voor gastronomische hoogtepunten. Een nieuwe menukaart, een nieuwe wijnkaart: kortom een hele nieuwe aanpak door een nieuwe patron: J.Schaap! Keuken geopend: dagelijks van 18.00 tot 22.00 uur zondags van 17.00 tot 22.00 uur Rapenburg 97 - Leiden - Tel. 071 - 122176 Dat is de uitspraak die de president van de Haagse rechtbank, mr. J. Blaauw, vanochtend heeft ge daan in het kort geding dat door de heer Westerweel tegen het be stuur van de Katholieke Stich ting Ashram College was aange spannen. De uitspraak kan wor den beschouwd als een overwin ning voor de docenten en het ove rig personeel van het Ashram college. Zij hadden Westerweel - vader van twee leerlingen - als hun afgevaardigde in het school bestuur gekozen. Het schoolbe stuur wilde hem echter niet ac cepteren. Het schoolbestuur vond dat de vergadering van het personeel waarin Westerweel werd gekozen op onjuiste wijze zou zijn gehouden. Deze vergade ring werd vijf dagen van te voren op het prikbord in de school aan gekondigd. Verder vreesde het schoolbestuur dat Westerweel de statuten van het Ashramcollege niet zou on derschrijven. Op de achtergrond speelt daarbij dat Westerweel in het conflict tussen het schoolbe stuur enerzijds en de rector en de conrector anderzijds partij heeft gekozen voor laatstgenoemden. Hij is er voorts - in tegenstelling tot het schoolbestuur - wel voor stander van om het experiment met de middenschool op het Ash ram college het komend school jaar te beginnen. Volgens mr. Blaauw heeft het schoolbestuur niet aannemelijk kunnen maken dat de vergade ring waarin Westerweel door de docenten en het overig personeel werd gekozen, niet rechtmatig zou zijn. Het schoolbestuur heeft niet betwist dat de vergadering met de aankondiging op het prikbord op de gebruikelijke wij ze is aangekondigd. Wel vindt de rechter dat de vergadering beter wat eerder dan vijf dagen van te voren had kunnen worden be kendgemaakt. Evenmin heeft, aldus mr. Blaauw, het schoolbe stuur kunnen aantonen dat Wes terweel de statuten van het Ash ramcollege niet zou onderschrij ven. SAN SALVADOR (AFP/Rcuter UPI) - Leden van de Volksliga van de 28-ste februari hebben de Spaanse ambassade in San Sal vador ontruimd en hun laatste twee gegijzelden, twee Spaanse diplomaten, vrijgelaten. De mili tanten, die de ambassade sedert 5 februari bezet hielden, verlieten het gebouw nadat de Salvado raanse regering overeenkomstig de eis van de bezetters de laatste tien van 27 politieke gevangenen had vrijgelaten. Het kantoor van het ministerie van arbeid in Santa Ana werd giste ren vreedzaam bezet door 30 le den van het linkse volksbevrij dingsfront. De bezetters zijn vol gens een woordvoerder ongewa pend. De familie van de Zuidafrikaanso ambassadeur Gordon Dunn die al bijna drie maanden in handen is van linkse guerrilleros in El Salvador, heeft een landelijke op roep gedaan om bijdragen voor de iosgeldsom. Dunn werd in november voor zijn kantoor ontvoerd door een be weging die zich FPL noemt. Zij eist een losgeld van 20 miljoen dollar. De broer van de ambassadeur, Ro bert Dunn, zei op een persconfe rentie dat het fonds voor het vrij kopen van Gordon Dunn een precedent zou kunnen scheppen dat andere Zuidafrikaanse di plomaten in gevaar zou kunnen brengen. "Maar wat kunnen wij, zijn familie, anders doen? Ik heb het gevoel dat als we nu niet iets onderne men. zeer binnenkort een einde aan het leven van mijn broer wordt gemaakt", aldus Robert Dunn. De onderhandelingen met de ont voerders hebben plaatsgehad door bemiddeling van derde par tijen en op bepaalde plaatsen ge deponeerde brieven. De grootste vakcentrale van het land. de FNV. is gisteren in het Rijnmondgebied acties begonnen tegen het kabinetsbeleid. Minis ter-president Van Agt heeft hier op fel gereageerd door te verkla ren dat de acties ingaan tegen de in ons land bestaande rechtsorde. De FNV geeft toe dat de acties in de eerste plaats zijn gericht tegen het kabinet. Dit was voor het CNV, reden om niet mee te doen met de FNV. Politiek hoort thuis op het Binnenhof en niet op de werk vloer, zo redeneert do christelijke vakcentrale. Een mening die door de werkgevers wordt gedeeld. Het verschijnsel politieke staking kent men in Nederland nauwe lijks. In tegenstelling tot andere Westeuropese landen zoals Frankrijk en Italië waar stakingen gericht tegen de regering bi|na jaarlijks terugkeren. De opvatting van de vakbonden in die landen is, en sinds kort ook van do FNV. dat een staking nu eenmaal het enige wapen is dat de werkne mers bezitten, en daarom ge rechtvaardigd is. Ook al is de actie gericht tegen de politiek en niet tegen de werkgevers. Er is echter een verschil tussen Ne derland en landen waar de politie ke staking een geaccepteerd ver schijnsel is. In Nederland wordt slechts bij hoge uitzondering ge staakt. Iets dat niet kan worden gezegd van landen als Italië en Frankrijk. Juist omdat Nederland geen "stakingstraditie" kent, moet een vakbeweging zuinig om springen met dit wapen. Het is de vraag of de FNV dit nu doet. Er staan de FNV veel vervelender maatregelen te wachten dan een loonpauze van enkele maanden, als we de nog vage berichten uit het Catshuis moeten geloven, zo als bijvoorbeeld een beperking van de prijscompensatie. Het zou daarom beter zijn geweest, als de FNV die maatregelen eerst eens had afgewacht. Met de ac ties die de FNV nu voert, lijkt de vakcentrale zijn wapens al uit handen te geven voordat de strijd is gestreden. M.K. Joekes krijgt boete ROTTERDAM (ANP) - Het WD- Kamerlid Joekes is vundaag door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot een boete van dui zend gulden omdat hij heeft aan- gezet tot discriminatie. De recht bank legde Joekes hiermee de zelfde straf op die twee weken geleden door de officier van justi tie was geëist. Joekes stond in Rotterdam terecht, omdat hij in maart 1978 op de eer ste dag van de bezetting van het provinciehuis in Assen de sug gestie deed dat de regering alle jonge Zuidmolukkers het land uit zou moeten zetten bij volgen de gijzelingsacties. Tijdens de behandeling van zijn zaak voor de rechter ontkende Joekes zijn uitspraken niet Voor de rechtbank bleef twee we ken geleden een verschil van me ning bestaan tussen de officier van justitie mr. A.G. Korvinus en het kamerlid. Mevrouw Korvinus vond het onrechtvaardig dat Jockc-S de gewelddaden van en kele Zuidmolukkers toerekent aan alle jonge Molukkcrs. De advocaat van Joekes stelde tij dens de behandeling dat het zi jn cliënt niet ging om huidskleur, maar "om de groep bedreven wandaden". De advocaat voegde daar aan toe "dat het nu eenmaal jonge Zuidmolukkers zijn die dit soort dingen doen"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1