"Ei van Columbus" BB klein station in Hazerswoude) door N S gekraakt Haarlemmermeer gaat als eerste glas en papier apart ophalen Veeboeren langs spoorlijn Alphen-Leiden in verzet tegen verdubbeling spoorlijn VVV DE KAAG TEGEN EVENTUELE KOMST VAN BRUG Voorlopig geen kamerdebatten op kabelnet-radio in Alphen FORUMAVOND OVER FLATS IN KATWIJK EEN FIASCO o \GINA LEIDEN/REGIO DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 [AZERSWOUDE - Het lijkt het Ei van Columbus: de aanleg van een "dubbelspoor" tussen Alphen en Leiden is helemaal niet nodig, als er in Hazerswoude een stop- tijd wordt ingevoerd van 3 minuten, waarin de treinen elkaar kunnen passeren op een klein (al bestaand) stuk je dubbelspoor. !n als er dan toch wordt gestopt, wat is er dan simpeler dan met een het stationnetje Hazers- woude-Rijndijk (vóór de oorlog opgeheven) in ere te herstellen? Iet plan lijkt louter voordelen op te leveren: 1. de Nederlandse Spoorwegen zijn af van de nood zaak om over een afstand van 4 kilometer tussen Alphen en Lei den het spoor te verdubbelen (kostenbesparing); 2. De onge veer vijftig boeren die nu dage lijks met hun vee de spoorlijn over moeten lopen niet nog meer risico's dan thans al, bij de enkele spoorlijn, het geval is; 3. De be woners van Koudekerk en Ha- zerswoude-Rijndijk krijgen hun eigen station, wat de animo voor de trein alleen maar zal stimule- Voor de Hazerswoudse bevolking, die onlangs op een voorlichtings avond haar wensen kenbaar maakte en die - teleurgesteld door de geringe respons van NS- zijde - morrend weer huiswaarts trok, is het afketsen van boven staand plan een zure zaak. Het openbaar vervoer wordt op „hun"' grondgebied verbeterd, terwijl daar uitsluitend reizigers uit andere plaatsen voordeel van zullen hebben. De Spoorwegen zullen dan ook niet hoeven te re kenen op medewerking van die bevolking. Verwacht wordt dat zeker de Rijn- dijkse veehouders, die pas ais over 7-10 jaar de ruilverkaveling in de Rijnstreek-zuid achter de rug is het spoor niet meer zullen hoeven te kruisen, zich zullen verzetten. Voor hen betekent verdubbeling extra gevaren. Garantie Nu is na het passeren van een trein de rail zo'n twintig minuten vrij. Bij het dubbele spoor straks kan er elk moment uit elke richting weer een trein komen. De NS hebben voor dat probleem nog geen pasklare en voor de veelhouders aanvaardbare op lossing kunnen vinden. Woord voerder L. Mol van de NS wist de boeren alleen te vertellen dat er wordt gewerkt aan een garantie dat de veehouders viermaal per dag hun vee veilig kunnen over zetten. Voor de Hazerswoudse agrariërs is dat niet genoeg. Zij zijn inmid dels massaal in het geweer ge komen tegen de plannen voor verdubbeling van de spoorlijn. In een gezamenlijke verklaring hebben de landbouworganisaties gesteld dat de verdubbeling on aanvaardbaar is zolang er niet de absolute garantie is dat de langs de Rijndijk gevestigde veehou ders hierdoor niet nog meer risi k Zo'n vijftig boeren moeten hun koeien elke dag tweemaal over het soonr Alphen-Leiden jagen zolang de ruilverkaveling niet is uitgewerkt. Ver dubbeling van het spoor achten de veehouders tot die tijd onaanvaard baar co s gaan lopen. Zolang de van de Rijnstreek-zuid niet heeft plaats gevonden zal 'met alle daartoe geëigende en wettelijk toegesta ne middelen" worden getracht die verdubbeling te voorkomen. Deze strijdbare opstelling hebben zo zeggen de boeren de Neder landse Spoorwegen mede aan zichzelf te wijten vanwege de houding in het verleden tegen over de agrariërs. De ondertekenaars M. van Zwieten R. Dorrepaal en A. Jacobs spre ken in hun verklaring over onbe grip: "Vele malen gebeurden er ongelukken op de spoorbaan. En zelfs als de NS nalatigheid kon worden verweten (bijvoorbeeld het niet fluiten bij slecht zicht of het niet melden van extra trei nen), werden de boeren aanspra kelijk gesteld" De drie organisaties wijzen er hier bij op, dut niet één veehouder de huidige risico's op vrijwillige ba sis aanvaardt. "Deze zijn in het verleden opgelegd, zonder dat ooit over een vergelijk hierover is onderhandeld." Van Zwieten, Dorrepaal en Jacobs willen de belangen van de vee houders dan ook beter verdedigd zien. Zo zal bij culumiteiten zon der meer moeten gelden dut de boeren niet aansprakelijk wor den gesteld, tenzij er sprake is van opzet of grove schuld. Als een eerste stap willen de agrariërs het liefst op kosten van de spoorwe gen deskundigen aantrekken die de veehoudersbelangen moeten behartigen. Als pressiemiddel gelden de moge lijkheden die er zijn om het afge ven van aanlegvcrgunningen voor de verdubbeling tegen te houden of in elk geval op te hou den. Bovendien /al er voor de verdubbeling grond moeten worden verkocht. De betrokken boeren zullen die grond zeker niet zomaar afstaan. DE KAAG - "Wij zouden met een brug helemaal niet gelukkig zijn", zegt de heer AMöllers, voorzitter van de VVV in De Kaag. "Het karakteristieke van het eiland zou daarmee verdwijnen. Kaageiland wordt dan mogelijk overspoeld door auto's" Möllers reageert hiermee op de plannen van de gemeente Al kemade, waartoe De Kaag behoort, om een vaste oever verbinding tussen het eiland en het plaatsje Buitenkaag aan te leggen. De directeur zit niet alleen met het mogelijk uit de vaart ne men van het pontje in zijn maag. Er spelen volgens hem nog enkele zaken een rol die voor De Kaag met het oog op het naderende seizoen niet bepaald gunstig te noemen zijn. Möllers wijst onder meer op de vele vrachtschepen die op dit moment zand voor de aanleg van de Schiphollijn zouden aanvoeren. "De Ka- gerplassen zijn voor de water sporters niet meer zo aanlok kelijk. Deze schepen", zo ver duidelijkt Möllers, "zorgen voor hoge golven die het va ren voor de plezierboten be moeilijken". Een ander probleem waarmee de WV te kampen heeft, is de nieuwe campingverordening. Volgens deze regeling moet elke tent een bepaald stuk grond ter beschikking heb ben. Möllers meent hierin een oorzaak voor het teruglopen de aantal bezoekers te zien. "Door die verordening kun nen er minder tenten op onze camping en is er eigenlijk al leen nog maar ruimte voor onze vaste gasten", zegt de voorzitter van de VVV. Ofschoon de vrachtschepen, de campingverordening en mo gelijk het verdwijnen van het pontje voor de VVV zwaar wegen heeft het bestuur van de plaatselijke WV besloten de moed niet te laten zakken. De Kaag behoudt volgens Möllers ondanks de wat som bere ontwikkelingen zijn po sitieve kant. "Wij blijven na tuurlijk aantrekkelijk voor de dagjesmensen. Met name voor die groep willen wij meer reclame maken". De WV heeft daarom gekozen voor een groot aantal activi teiten gedurende de zomer maanden. Als het aan Möllers ligt moet je dit seizoen toch weer "over de hoofden kun nen lopen" De meeste activiteiten die de VVV deze zomer organiseert vallen in de Kaagweek. In die tijd is de Oud-Hollandse markt met kermis de grootste attractie. Daarnaast hoopt men publiek naar De Kaag te trekken door het organiseren van een vliegtuigdropping, parachutespringen, een gon delvaart met verlichte ple zierjachten en een waterral- ley. Ook filmvoorstellingen in de open lucht, volksdans groepen en een Miss VVV- Directeur Möllers van De Kaagse VVV met op de achtergrond het bewuste pontje. verkiezing staan op het pro gramma. 'Veel van deze activiteiten zijn gratis", vertelt Möllers. "Ze worden dan ook niet georga niseerd om er geld mee te verdienen. De opbrengst er van wordt gebruikt om het Kaaggebied onder de aan dacht te brengen. Er worden folders, boekjes en vlaggen van bekostigd". HAARLEMMERMEER- "Hiermee lopen wij dui delijk op kop", aldus wethouder M. Kamper van de gemeente Haar lemmermeer. Volgens hem is "zijn gemeente" de eerste in Nederland waar het gescheiden ophalen van huisvuil op zo'n grote schaal wordt ingevoerd. Per jaar wordt in ons land zo'n 360 kilo huisvuil per inwoner langs de weg gezet. De verwachting is dat dit in 1906 al 390 kilo zal zijn. De verwerking van alle soorten afval zorgt inmiddels voor de no dige problemen. In de Haarlem mermeer begint nu een proef om in een aantal kernen het huisvuil gescheiden op te halen. Vanaf 3 maart worden papier en glas apart ingezameld. In de kern Rij- senhout was dit al enkele jaren het geval. De medewerking van de bevolking daar stimuleerde de gemeente om de proef nu verder in te voeren. De proef zal met toestemming van de gemeenteraad lopen tot sep tember 1981. In vier dorpen en twee nieuwbouwwijken van Hoofddorp en Nieuw-Vennep worden nu binnenkort papier en glas apart opgehaald. In sommige dorpen krijgen de bewoners voor ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen zal voorlopig nog geen kamerdebatten via het kabelnet kunnen beluisteren. Kabel-stichting Sodea (Stichting voor het Ontvangen en Doorgeven van Ethersignalen) vindt het abonnement op de kamerdebatten te duur, gezien de te verwachten geringe belangstelling. Het doorgeven van de kamerdebatten via de radio zou Sodea jaarlijks een bedrag kosten van circa f5000. Dat komt neer op dertig cent per abonnee per jaar. Niettemin zullen er volgens Sodea-directeur P. Dominicus toch abonnees zijn die over een dergelijke verhoging zullen vallen. "Het gaat dan om een principe' Eerder zag het ernaar uit dat Alphen wel vrij wel dagelijks via de radio zou kunnen vernemen wat er in de Tweede Kamer wordt besproken. Burgemeester en wethouders hadden al besloten om Sodea een eenmalige startsub sidie van f 5000 te geven. Dat gebaar is voor Sodea echter onvoldoende. Volgend jaar zouden de tarieven dan alsnog met dertig cent per jaar omhoog moeten gaan. Sodea wilde een jaarlijks terugkerende bijdrage van de gemeente Alphen. Omdat het gemeentebestuur daar niet aan wilde heeft Sodea besloten voorlopig af te zien van een abonnement op de kamerdebatten. ken dat de situatie voor de voet ganger op deze verkeersader door het centrum van Sassen- heim levensgevaarlijk is. De poli tie arresteerde de vier, onder wie voorzitter van de OVS G. Schol ten, en nam de verf in beslag. Tijdens de zitting van gisteren voerde Scholten onder meer aan dat het een actie betrof waar de gehele Sassenheimse bevolking achter stond. "Iedereen stelde .zich positief op". De rechter vond het niet nodig om ze tot een boete te veroordelen en liet het daarom voorlopig bij een berisping. Een poging van Scholten om zijn drie "collega's" niet in de uiteindelij ke veroordeling te betrekken, mislukte. KATWIJK - Een forumavond over de huurjproblemen van torenflat-bewoners in de Katwijkse wijk Hoornes is gisteren op een fiasco uitgelo pen. De bijeenkomst, georga niseerd ditor de plaatselijke PvdA en PPR, werd al na en kele minuten gelorftedeerd door de betrokken flatraud. De drie forum-ledente weten wethouder J van Oosten (volkshuisvestingen de twee woningbouw-voorzitters H. Haasnoot De Brittenburg) en H. Grimbergen Kutwijksche Bouw Vereniging), konden daardoor onverrichter zake naar huis. De forumavond, die uerd ge houden inde "OpenHof .trok overigens slechts een luttel aantal belangstellenden: tien man. Onder hen bevonden zich leden van de flatraud Hoornes. die o.m. gebelgd wa ren dal de flatraud met was uitgenodigd voor een plaats mhet forumPvdA-voorzitter H. v.d. Bent zei dat hiervan was afgezienuit angst dat de forumleden elkaar in de ha ren zouden vliegen. Voor de flutruud hoefde het echter met op zo'n manier. Met 6 stem men vóór en 4 stemmen tegen werd daarop besloten om de forumuvond <vd. Bent was net begonnen met het voor stellen van de wethouder en de woningbouw-voorzitters) verder dun maar te staken.... het glas een aparte vuilnisemmer die ectna in de meend wordt ge leegd. Andere plaatsen krijgen op bepaalde punten een glascontai ner waar de bewoners zelf hun flessen en ander glaswerk in kunnen doen. Het papier kan ge bundeld aan de weg worden ge zet. Clubs en verenigingen kun nen dit papier ophalen om hun kas te spekken. Al het papier dat bltflt staan, wordt door de ge meentereiniging opgehaald. Compost In een folder aan de bewoners maakt de gemeente duidelijk waarom dit nieuwe inzamelsys teem wordt ingevoerd. Die folder geeft aan dat in het huisvuil veel delen te zitten die voor herge bruik in aanmerking komen. Van het gebruikte glas en papier kan weer nieuw materiaal worden gemaakt, waaronder kringloop papier. Maar ook een andere reden maakt het apart ophalen noodzakelijk. Van het huisvuil dat in de Haar lemmermeer wordt ingezameld wordt compost gemaakt. Voor dat dit kan gebeuren moet een aantal zaken uit het huisvuil worden gehaald (glas en blik). Door dezv er ;il van M voren uit te halen wordt een hoop moeite be spaard. Het is de bedoeling dat in de toe komst ook andere producten van het huisvuil worden gescheiden. Het gaat om medicijnen, batterij en, olie en andere zogenaamde probleemstoffen. Deze stoffen maken dat de compost die nu wordt geproduceerd alleen voor de aanleg van tuinen en sportvel den wordt gebruikt. Voor de tuinbouw is zij, door de grote concentratie 'probleemstofien', niet geschikt Aantasting Kamper zegt dat behalve de bespa ring van grondstoffen en dc ver betering van de kwaliteit van de compost de nieuwe inzame lingsmethode een geringere aan tasting van het milieu betekent De wethouder "Wij hopen dut de mensen bewuster gaan nadenken over de producten die ze kopen en het afval dat daarmee ontstaat. En vooral ook hoe we dan weer van dat afval afkomen". De kosten van de proef worden be taald door het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne, dat direct is betrokken bij het gebeuren. De heer J. H. Erasmus van dit mi nisterie: "Storten van huisvuil is meestal niet verantwoord. We hebben daarom gezocht naar een oplossing. Onze conclusie luidde dat ie zo snel mogelijk moet be ginnen met het scheiden van het afval". Volgens Erasmus zijn de kosten voor de nieuwe methode aan de hoge kant. "Maar de voor delen in de toekomst wegen hier ruimschoots tegen op", zo meent h(j. Ook in de Tweede Kamer is over het huisvuil gsproken. In een mo tie van het kamerlid Lansink werd gevraagd het hergebruik en de scheiding van afval de voor keur te geven. Tot storten mag pas worden overgegaan als er echt geen andere mogelijkheden meer zijn om het huisvuil te ver werken, aldUS de motie VSO 1 -in sink. Onderwijs Een projectgroep van de Universi teit van Amsterdam begeleidt het experiment in de Haarlemmer meer. Dr. E. Teilegen hierover "We willen de veranderingen blijven volgen. Vooral het effect op de compostsamenstelling en de deelname van de bevolking" Aan het eind van de proef zal de projectgroep haar bevindingen op papier zetten. Al eerder was de groep betrokken bij een enquête die is gehouden onder de bevol king van de Haarlemmermeer. Hierbij ging het vooral om de vragen hoe de bewoners denken over de huidige afvalverwijde ring en hoe zij staan tegenover de nieuwe methode. Uit die enquête bleek dat het merendeel van de bevolking wel wilde meewerken aan de proef. Ook de lagere scholen worden in de proef betrokken. De dienst Openbare Werken Haarlemmer meer heeft samen met de Univer siteit van Amsterdam en do Werkgroep Milieuonderwijs Haarlemmermeereen lessenserie samengesteld over afval en her gebruik. In Rijsenhout, waar de proef al enige jaren aan de gang is, werd met succes gebruik ge maakt van deze serie. Het is de bedoeling dat nu ook op scholen in de andere gemeenten met dit materiaal wordt gewerkt. De les sen worden gegeven in de 5e en 6e klassen van de basisscholen. KATWIJK - De 29-jorige direc teur Van D. van een aannemings bedrijf uit Katwijk is gistermid dag bekneld geraakt tussen een schop van een graafmachine en een kuilwand. De graafmachine werd gebruikt voor werkzaam heden aan de Van der Vecht- straat. De man is met inwendige kneuzin gen overgebracht naar het zie kenhuis.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15