Beter klein maar trouw dan groot en corrupt Geweldloosheid de hetere weg Mets op eenfiets die veiligfietst. 63 Verzet in Hardenberg tegen NAVO-depot groeit Bruid kiest weer voor romantiek «umLfli Tö DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 Twee rooms-katholieke visies scherp tegenover elkaar (Van onze redactie geestelijk leven) Het gevolg van de handtekening die de Nederlandse bisschoppen onder het slotdocument van de synode in Rome hebben gezet is: "een totaal ander beleid". "Het zal nu principieel anders toegaan in Neder land dan vóór de synode". Daarvan is de heer Jean testantse blad "Kerknieuws", dat ook in Heerlen wordt gemaakt, publiceerde deze week een vraag gesprek met procuratiehouder Bongaarts. "Wie niet echt rooms-katholiek wil zijn, moet deze kerk verlaten". Willem Hendrik Bongaarts te Heerlen overtuigd. Uit eC" heel ander vaatje tapt dr. Wim Boelens, oe- Hij is de man achter het rooms-katholieke blad "Confrontatie", dat sinds 1964 de "negatieve ont wikkelingen", zoals de conservatieve stroming in het Nederlandse katholicisme die ziet, met niets ontziende scherpte signaleert. Het landelijke pro- cumenisch adviseur in het bisdom Groningen. In een gesprek met de kerknieuwsrcdactur van de Leeuwarder Courant zei hij: "Wat we in Nederland naar eer en geweten tot stand hebben gebracht, laten we niet zomaar, zonder één redelijk argument te hebben vernomen, schieten". Confrontatie-woordvoerder Bon gaarts is ten tijde van de synode in Rome heel benieuwd geweest in hoeverre de bisschoppen de paus zouden volgen. "Nu, dat hebben zij volledig gedaan", zo is zijn conclusie. "Door hun hand tekening hebben zij zich gebon den". "Men zegt wel dat de bis schoppen in Rome zijn ingepakt, maar het is juist andersom. Hier in Nederland waren zij ingepakt. Ze stonden onder zware druk van hun kaders. Ze werkten eraan mee dat hier een zorgwekkende situatie ontstond. Deze kaders waren de baas. Maar toen de bis schoppen daarvan in Rome wa ren losgekomen, zagen zij weer de aangewezen weg" Sanering Bongaarts geeft toe dat je niet zo maar allerlei opvattingen kunt opgeven die je jaren voor juist hebt gehouden. "Maar je moet wel de consequenties willen trekken. Als je niet meer rooms- katholiek bent, moet je uit de kerk gaan. Vrijzinnige priesters moeten uit het ambt worden ge zet". De Heerlense procuratiehouder ziet allerlei mogelijkheden tot sanering. "Een deken bijvoor beeld krijgt zijn functie maar voor vijfjaar. Dan is er verlenging nodig. Die zou geweigerd kunnen worden. Je zou bepaalde mensen hun sleutelpositie kunnen ont- Bongaarts voorziet geen misluk king van dit saneringsproces. Het zal echter wel een lange geschie denis wojrden. Aan een scheuring gelooft hij niet. Daarvoor zijn de kritische gemeenten en basis groepen niet voldoende één. In die kringen zouden dan ook weer conflicten ontstaan. "Wel zullen er mensen vertrekken, maar ze zullen dat in kleine groepen doen. Anderen zullen zich moeizaam schikken. En al zouden er zóveel weggaan dat de kerk maar klein zou worden, dan zou dat nog niet doorslaggevend mogen zijn". "Confrontatie" verkiest een kleine kerk die trouw is boven een grote kerk die corrupt is. "Er is geen samengaan mogelijk tussen waarheid en dwaling. Een pries ter die de godheid van Christus niet aanvaardt moet de kerk uit" "De kerk is een hiërarchie. Geen democratie. Als je de hiërarchi sche structuur van de kerk niet meer erkent moet je vertrekken" Stok Een man die lijnrecht tegenover de Confrontatie-gedachten staat is pater dr. Wim Boelens in Gronin gen. Hij kwalificeert het synode stuk als "wereldvreemd". "Het is een star stuk. In het pastoraat hebben wij echter wel met mén sen te maken. Het gaat volstrekt voorbij aan wat er in de rooms- katholieke gemeenschap van Nederland leeft. Er zal hard voor gevochten moeten worden om dit weer recht te buigen. Dit docu ment zal door kwaadwilligen worden gebruikt als een stok om de hond te slaan. We gaan een tijd van scherpe conflicten tege moet". De oecumenische adviseur van het bisdom Groningen is verbaasd over de optimistische geluiden waarmee de bisschoppen uit Rome zijn teruggekeerd, terwijl de besluiten feitelijk neerkomen op een terugdraaien van de klok. "De paus heeft grote invloed gehad op de gesprekken. Je kunt het niet bewiizen, omdat alles ge it BONGAARTS sleutelpositie ontnemen heim was, maar ik weet zeker dat hij het vrije gesprek ernstig heeft belemmerd. En dan is er natuur lijk de invloed van de kardinalen geweest. Allemaal mannen van boven de zeventig, voor wie het onmogelijk is de Nederlandse si tuatie te begrijpen. De kerkvisie die in Rome overheerste staat lijnrecht tegenover wat in ons land is gegroeid". Volgens dr. Boelens maakt het sy nodestuk duidelijk dat wat van boven komt naar beneden moet worden doorgegeven. "Voor om gekeerde communicatie is geen ruimte". Het pijnlijkst heeft hem de negatieve toon van de beslui ten getroffen. "Het stuk zet zich alleen maar af'. Begeleiden De bisschoppen moeten nu naar hun dekens, pastores en gelovi gen. "Dat wordt een belangrijke confrontatie. Veel zal afhangen van de uitleg die de bisschoppen geven aan wat in Rome is beslo ten. Er staan hier twee visies te genover elkaar. In Rome vindt men dat bisschoppen moeten leiden. In Nederland verwachten we dat ze begeleiden". Bedroefd. De gehuwde priester J. Sierat in Boxmeer is erg bedroefd over de weigering van bisschop Simonis van Rotterdam om hem als pastoraal medewerker, in een Woerdens ziekenhuis aan te stel len. Pastoor J. van Dam van de Woerdense parochie, waar Sierat zou gaan werken, deelt die droe fenis. De bisschop wil voorkomen dat Sierat in een moeilijke situa tie zou raken als hij stervenden moet begeleiden maar de laatste sacramenten niet mag toedienen. Aanvankelijk zou bisschop Simonis na de synode in Rome nog een ge sprek met Sierat hebben - vóór kerst had Sierat dl met de benoe- mingsadviseur van het bisdom gesproken -, maar dat is niet doorgegaan. Toen Sierat de bis schop na de synode opbelde, bleek het niet meer nodig. Simonis zei dat hij hem na de synode zéker niet meer kon aanstellen. Pastoor Van Dam is niet alleen te leurgesteld omdat hij al een paar jaar zoekt naar een goed pasto raal medewerker maar ook om dat naar zijn mening de houding van de bisschop tegenover Sierat "weinig evangelisch" is. 9 Hervormde Kerk: benoemd tot secretaris van de provinciale kerkvergadering van Noord- Brabant en Limburg H. de Jonge, Vught; beroepen te Ransdorp- Holysloot-Durgerdam H. Altena Tzummarum. Beraad Zuidafrikaanse Raad van Kerken over racisme BOELENS omgekeerde communicatie Zwarte christenen in Zuid- Afrika overwegen de op richting van een eigen „belijdende kerk". Zoals Duitse protestanten in de Hitler-tijd ook een „Be kennende Kirche" sticht ten, om te protesteren te gen de rassenpolitiek van de nazi's die het joden christenen verbood nog langer lid van een kerk te zijn. Zij zullen deze stap doen als de historische kerken, „die nu nog in stemmen met de patronen van onze racistische sa menleving", binnen twaalf maanden geen blijk geven van „berouw over de hui dige situatie". Hiertoe werd besloten in het Zuid afrikaanse Hammaoskraal op een conferentie van de Zuidafrikaan se Raad van Kerken over de strijd tegen het racisme in de jaren 80. Het besluit van de zwarte afgevaar digden is een gevolg van de diepe teleurstelling over de „banden van de grote kerken met het ra cistische systeem". „De rassensi- tuatie in ons land heeft een kri tiek stadium bereikt. God roept zijn kerk om als een bevrijdende en verzoenend gemeenschap zich te vereenzelvigen met de verdrukten en de armen in hun strijd voor menselijke waardig heid", alsdus het besluit. Steun De Raad van Kerken in Zuid-Afrika heeft in beginsel het programma van de Wereldraad van Kerken tot bestrijding van het racisme zijn steun toegezegd. Wel is de Wereldraad gevraagd, bij. schen kingen aan bevrijdingsbewegin gen een „intensieve dialoog" met de ontvangende organisaties aan te gaan, waarbij vooral de nadruk moet worden gelegd op het vol gen van een „betere weg". De Raad van Kerken sloot hiermee aan bij een uitspraak van de vroegere secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Carson Blake, die niet-gewelddadige middelen altijd een betere weg noemde, ook wanneer geweld al wordt ge bruikt. De raad onderschrijft het standpunt van de Verenigde Congregationalistische Kerk dat wanhopige mensen dikwijls naar geweld grijpen in hun strijd voor bevrijding omdat zij geen andere manier zien om een onderdruk kend systeem omver te werpen. „Dit leidt meestal tot een toene ming van geweld van de kant van de overheid. De armen komen dan in een kruisvuur van geweld te liggen, zoals nu weer in Zim- babwe-Rhodesië, aldus de ver klaring van de congregationalis- ten, die door de Raad van Kerken werd overgenomen. Macht De Zuidafrikaanse raad herinnert er de Wereldraad aan, dat ge welddadige revoluties niet altijd hebben geleid tot grotere vrij heid. De beloften van een vrij ge kozen democratische regering lopen wel eens uit op de dictatuur van één partij, zoals in Oeganda. De strijd gaat niet meer alleen tussen blanke macht en zwarte bevrijding; hoe langer hoe meer vechten zwarten tegen zwarten, waarbij het. meer gaat om macht dan om bevrijding. „Terwijl de kerk haar steun aan de strijd tegen het racisme moét ge ven, zal haar verzoenende rol mislukken als zij niet de geweld loze weg blijft aanbevelen. An ders maakt zij de weg vrij voor militair geweld. De kerk moet trachten de mensen van het slag veld naar de conferentietafel te krijgen", luidt een van de aanbe velingen van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken aan de Wereld raad. „Zij zal haar geloofwaardigheid bij zwarte jongeren verliezen als zij zich niet inzet voor de betere weg. Veel jongeren hebben al teleur gesteld de kerk verlaten". Zo stelde de Zuidafrikaanse Raad van Kerken vast op dit beraad in Hammanskraal. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hoogeveen A.J. van Nijen Sneek. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Giessendam R.T. Urban Goes; bedankt voor Leiden G. Mulders Den Haag- oost-Scheveningen, voor Hooge veen en voor Zuidhorn B. van Zuylekom Assen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Hoogeveen R. Hol Nieuwe Pekela; bedankt voor Oud-Beijerland H.P. Brandsma Drachten, voor Rot terdam-West R. van Beek Baam; aangenomen naar Zaamslag L.W. van derMeij Middelharnis. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor St. Catharine (Canada) en voor Werkendam A. Moerkerken Nieuw-Beijerland, voor Bent huizen J. Koster Barneveld. Evangelisch-Lutherse Kerk: be roepen te Eindhoven G. de Vries Geleen. Werelddiakonaat. De Generale Diakonale Raad van de Her vormde Kerk wil dit jaar 5,5 mil joen uitgeven aan internationale hulpverlening. Om dit bedrag bijeen te krijgen zijn vier collec tedata aangewezen. Ongerust. De Wereldraad van Kerken spreekt in een verklaring zijn verontrusting uit over de "groeiende gevaren voor de vre de". Hij bepleit een voortzetting en bevordering van de ontspan ning. De Sówjetrussische actie in Afghanistan en het Navo-besluit tot plaatsing van raketten voor middellange afstand in Europa worden factoren genoemd die tot de nieuwe situatie hebben bijge dragen. Ook keert de raad zich tegen de "tendenzen in bepaalde landen om militair de sterksten te willen zijn". Oecumene. Dr. Philip Potter meent dat er in de Rooms-Katho- lieke Kerk sprake is van een ver sterking van het pauselijke en bisschoppelijke gezag. Hij zei dat op een vergadering van het Uit voerend Comité van de Wereld raad van Kerken - waarvan hij secretaris-generaal is - in Straatsburg. "In oecumenische kringen ziet men het tweede Vati caanse concilie niet meer als een poort naar grotere openheid in deze kerk maar als een uiterste grens". Intussen heeft de algemene verga dering van het rooms-katholieke Secretariaat voor de Eenheid zich uitgesproken voor grotere sa menwerking met de Wereldraad. Kardinaal Willebrands, voorzit ter van het secretariaat, kreeg te horen dat hij de samenwerking met de Wereldraad op verschil lende niveaus moet versterken. Perfecte show Bruidshuis Sloos LEIDEN - Het is moeilijk te zeggen wie er gisteravond het meest heeft genoten van de show die Bruidshuis Sloos in Wienerwald gaf: de moeder of de dochter. Want het was, dat is natuurlijk ook wel logisch, een echte moeder-dochter avond. Samen snoepen van gebakjes en bruidssuikers want do maten voor de bruid liepen tot 48 en die voor de bruidsmoeders tot 52 dus dat Een japon ju romüntische stijl, met geborduurd lijfje en een klem sleepje. zou geen probleem worden. Moeders die hun dochters al in wolken van organza, tule en Zwitserse kant zagen: dochters die toch ook wel een oogje waagden aan de wat simpelere maar zeker niet minder mooie modellen van Indiakatoen met kanten tus- senzetsels en Mexicaanse folklore. En toch, hoe mooi gesneden, hoe elegant en gedistingeerd van lijn, toch konden die een voudige japonnen het in de ogen van veel aanstaande bruiden niet halen bij de su- perromantische gewaden, geïnspireerd op de hofmode van het Wenen rond de eeuwwisseling. Een echte klassieke witte bruidsjapon met draperieën, kanten stroken, borduursel en een sleepje, dat wordt weer veel gevraagd. "Het kan nier romantisch genoeg zijn op het ogenblik", zegt Jan Sloos. die met zfjn echtgenote Ingeborg een paar keer per jaar heel Europa afreist om de collectie "te verzamelen". Hij is dan ook een vaste klant van het Zuidduitse huis Pagels, dat vier keer per jaar een collectie van 150 "japonnen met romantiek" uitbrengt. Dat moet wel want geen enkel bruidshuis zal een massabe stelling doen. Jan Sloos: "We kopen één of twee stuks want er is voor een meisje natuur lijk geen grotere ramp dan het nichtje of buurmeisje in de zelfdejapon te zien trouwen". Bij de bruidsjaponnen telt het modieuze-aspect duidelijk minder maar het is er wel. Draperieën zijn het voor deze zomer heel duidelijk, ook in de wat simpeler modellen. Erg mooi was bijvoorbeeld de sluikvallende crèmekleurige japon met een gedrapeerd lijfje en heel wijde mouwen. Zelfs de broek onder een ui terst simpel maur lief tuniek achtig jurkje was gedrapeerd. En wat de hoofddeksels betreft het hoeft niet altijd een sluier te zijn. De kleine amazone hoedjes deden het heel goed bij die Weense jurken met hoepelrok. En voor de dur- vers was de tulband, gedra gen bij een sluikvallende jurk en halflange jas, echt iets dat er uit sprong. Bij de getoonde avondjurken natuurlijk veel zwart, een voudig en soepelvallend, soms geraffineerd gesneden. Maar het meest aparte stuk uit de hele collectie was wel de zwarte bruidsjapon met bijpassende grote hoed. Ze ker, het zal voor veel moeders wennen zijn geweest, maar hij was echt heel mooi. met stro ken van tule en satijn lint, ge borduurd met felrode bloe men. Een bruidstoilet waar voor zal worden gepraat; al zullen de reacties wel ver deeld zijn. HENRIÈTTE VAN DER HOE VEN Heel simpel van belijning maar juist daardoor zo mooi is deze jurk met daaroverheen een mantel met afgeronde panden. HARDENBERG (ANP) - Het ver zet in Hardenberg tegen het plan voor mobilisatiecomplexen in deze gemeente groeit. De tegen standers hebben zich verenigd in een actiecomité dat de naam "Stop het NAVO-depot" heeft gekregen. Ondei- de inwoners van Hardenberg zullen handtekenin gen worden verzameld en aan de gemeenteraad worden aangebo den. In de hoop dat deze nee zegt tegen het militaire project. Om tal van redenen zijn de actie voerders tegen. Zo zijn ze van mening dat de opslag uit militair-, strategische en veiligheidsover wegingen ongewenst, is en alleen leidt tot een verdere escalatie. Tevens zijn ze bang dat er muni tie wordt opgeslagen, ofschoon staatssecretaris Van Eekelen van defensie heeft verklaard dat de opslag daarvan in Emmen komt. Ook in deze gemeente bestaat verzet tegen de plannen van de NAVO. In Hardenberg vinden de actie voerders ook dat het depot teveel ruimte vfaagt in verhouding tot het aantal arbeidsplaatsen. Het gaat om een terrein van ongeveer 35 hectare en werk voor ruim 270 mensen. Het actiecomité vreest bovendien dat het militaire com plex de vestiging van industrie waar Hardenberg meer baat bij heeft, afschrikt. Waar men zich aan ^rgert is dat de arbeidsplaat sen, die de NAVO-opslagplaats oplevert, ten koste gaan van de toegezegde werkgelegenheid in het kader van het integraal struc tuurplan noorden des lands. B en W van Hardenberg hebben zich overigens uitgesproken voor de bouw van het NAVO-depot maar er de voorwaarde aan ver bonden dat defensie opdraait voor de kosten die zijn gemoeid met het ontsluiten van nieuw in dustrieterrein. In navolging van het gewest Overijssel van de PvdA en de streekfederatie Twente van deze partij, heeft in middels de federatie Hardenberg van de socialisten een beroep op het parlement gedaan het plan voor de NAVO-opslagplaats af te wijzen. Gedeputeerde Staten van Overijs sel hebben in antwoord op vra gen van het CNV in deze provin cie laten weten dat ze geen "brede maatschappelijke discussie" op gang willen brengen over de bouw van de militaire depóts aangezien het hier om een natio nale zaak gaat. Het CNV had graag inspraak gehad om zo te kunnen vaststellen of de opslag plaatsen uit het oogpunt van werkgelegenheid zinvol zijn. GS hebben die vraag al met ja beantwoord en defensie twee planologische mogelijkheden aangegeven: Hardenberg en het industriepark ten noorden van Almelo. VOETBAL - Liverpool vindt op zijn weg naar de 'double' een las tig obstakel in de kwartfinale van de strijd om de beker. In Londen moet tegen Tottenham worden aangetreden. VOETBAL - Werder Bremen dat vorige week trainer Weber ont sloeg heeft een nieuwe coach. Het is de 67-jarige Fritz Langner die twee jaar geleden ook al bij Wer der werkte. KUNSTRIJDEN - De technische commissie heeft besloten om de 15-jarige Rudina Pasveer af te vaardigen naar het WK-kunstrij- den in Dortmund lil maart). TENNIS - Martina Navratilova heeft het toernooi van Oakland op haar naam gebracht. In de fi nale versloeg zij Evonne Cawley Zij toucheerde 30.000 dollar. Straks staat het vooriaar weer voor de deur En denken wi| aan het nieuwe fietsseizoen. Denk dan ook aan uw veiligheid en zorg dat uw fiets morde is. Neem het zekere voor het onzekere en ga voor een inspectie- beurt naar de BOVAG-fietsenman. U kunt hem herkennen aan het BOVAG-embleem. [OjBOVAG BOVAG-afd. tweewielerbedrijven waarborg voor betrouwbaarheid.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14