Absolute meerderheid voorTrudeau Offensief in A fghanistan ALLES GAAT GEWOON DOOR IN RHODESIE Ook Iran nu akkoord met samenstelling commissie Verkiezingen Canada Verwarring rond Tito NIEUWE POOLSE PREMIER Sacharov mishandeld Strohalm DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 13 PESHAWAR (UPI) - Sowjet-troe- pen zijn gisteren een groot scheeps offensief begonnen te gen Afghaanse rebellen in de zuidoostelijke provincie Pakhtia, zo is vernomen uit Afghaanse kringen in de Pakistaanse stad Peshawar. In de noordoostelijke provincie Badakshan zouden re bellen een strategisch gelegen vliegveld in handen hebben, waardoor de bevoorrading van de belegerde regeringstroepen is af gesneden. Diplomaten in Pesha war bevestigden de verovering van het vliegveld van Faizabad, maar het Sowjet-offensief kon niet uit onafhankelijke bron worden bevestigd. Volgens de zegsman van de Hizbi Islami guerrillagroep zijn de re bellen in Pakhtia bestookt door Sowjet-tanks en gevechtsheli- copters, met een zwaar kaliber machinegeweren aan boord. Ook zouden de Russen raketten met een fosforkop gebruiken. De Russische aanvallen zouden ge concentreerd zijn op de plaatsen Sitakandav, Tira en Domandi. De berichten over nieuwe gevech ten lijken een bevestiging van de veronderstelling van diplomalen in Pakistan en de Verenigde Sta ten dat de Sowjet-invasiemacht in Afghanistan op groeiend ver zet stuit. Het blad van de Russische com munistische partij, de Prawda, heeft gisteren in een bericht on der de kop "Afghaanse proble men", geschreven dat de staats- inkoopprijzen van katoen en sui kerbieten in Afghanistan zijn verhoogd. De Afghaanse revolutionaire raad heeft voorts op de burgerij een beroep gedaan militie brigades te vormen voor de strijd tegen mo- hammedaanse opstandelingen tegen het regime in Kabul. De taak van de burgermilitie zou zijn samen met leger en politie wegen, bruggen en bergpassen te bewaken. Er zijn onlangs berichten geweest dat het Afghaanse leger, dat de steun van naar schatting 90.000 Russische soldaten geniet, op onverwacht fel verzet van de mo hammedaanse opstandelingen is gestoten. De Prawda berichtte voorts dat Af ghanistan de nationale vlag wil veranderen, waarvoor aan het volk om suggesties zal worden gevraagd. Over de militievorming schreef het blad dat Afghanistan naar natio naliteiten en godsdiensten een "uitermate complex land" is, met "zowel vriendelijke als vijande lijke buren", en dat naast econo mische en culturele taken het probleem van het garanderen van de veiligheid dringend is. De Indonesische vice-president Adam Malik heeft een dringend beroep gedaan op de Sowjet- Unie om haar troepen zo snel mogelijk uit Afghanistan terug te trekken. De militaire aanwezig heid van de Russen in Afghanis tan is op geen enkele manier goed te praten, aldus Malik op een lunchbijeenkomst met buiten landse correspondenten en di plomaten. Als protest tegen de Russische ac tie heeft Jakarta intussen zijn ambassadeur in Afghanistan voor onbepaalde tijd voor consul taties teruggeroepen. "In diplo matieke termen is dit duidelijk hoe de regering over de invasie denkt", aldus Malik. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Pierre Trudeau (60) is wederom premier van Canada. Zijn liberale partij was vanmorgen vroeg op weg naar een comfortabel overwicht in een Lager huis met 282 zetels. De conservatieve partij van de 40-ja rige Joe Clark, die negen maanden het bewind heeft gevoerd, leek volgens de eerste uitslagen te worden weggevaagd, nadat zijn regering in december ten val was gebracht over een aanmerkelijke verhoging van de benzineprijs. Toen de uitslagen voor 248 van de in totaal 282 parle mentszetels bekend waren hadden de liberalen 147 ze tels behaald en de progressief-conservatieve partij van Joe Clark slechts tachtig. BELGRADO - De Joegoslavische autoriteiten zijn uiterst nerveus geworden door de berichtgeving over de gezondheidstoestand van maarschalk Tito en door de al ge regelde begrafenisplechtighe den. Zij houden daarom de in formatie beperkt tot het dagelijk se bulletin dat geen enkel inzicht geeft over hoe de gezondheids toestand van het Joegoslavische staatshoofd werkelijk is. Het medisch bulletin van de be handelende artsen ging ook gis teren niet verder dan dat de toe stand onveranderd is en dat alle maatregelen zijn genomen om in het bijzonder de ernstig verzwak te functie van de nieren te verbe teren. De medische bulletins zijn zo zakelijk dat zelfs medische deskundigen met de beste wil van de wereld niet meer kunnen verklaren wat er precies gaande is. De onofficiële berichten uit regerings- en partijkringen dat het af en toe beter gaat met Tito maken de verwarring, die ook onder de Joegoslavische bevol king heerst, alleen maar gro ter. Zondag heeft president Tito bezoek gehad van zijn beide-zonen. Ver der rijdt elke dag een lange zwar te auto met gesloten gordijnen voor het ziekenhuis in Ljubljana voor. Volgens ingewijden zou Ti to's vrouw Jovanka op deze mys terieuze wijze de doodzieke pre sident dagelijks aan zijn ziekbed bezoeken. De arrestaties van vele journalisten de laatste dagen in de omgeving van het museum op het Plein van de 25e mei, waar een groot deel van de aan Tito door staatshoof den geschonken cadeaus en herinneringen aan Tito's jeugd worden bewaard, moeten vol gens diplomatieke kringen in de Joegoslavische hoofdstad wor den toegeschreven aan het feit dat men niet wil dat de Joegosla vische bevolking al voor de dood ^van de president wordt gecon fronteerd met de bouw van een mausoleum. Het museum op het Plein van de 25e mei - de datum van Tito's geboortedag - zou al lang bestemd zijn geweest om te worden ingericht als herden kingsmonument voor Tito. Sinds vorige week donderdag wordt dag en nacht gewerkt door honderden arbeiders om het plein voor het museum te egalise ren. Tot voor enige tijd was het een park met in het midden een fontein, maar intussen zijn alle bomen gekapt en is het plein een immense vlakte met een vers aangebrachte laag asfalt. De koortsachtigheid waarmee hier gewerkt wordt - 's nachts met felle schijnwerpers - wordt ver klaard met het feit dat hier een belangrijk deel van de begrafe nisplechtigheden zou moeten plaatsvinden. Het zou ook de bes te plaats zijn, zo menen ingewij den, dat de Joegoslaven hier de gelegenheid krijgen afscheid te nemen van het nu al legendari sche en historisch belangrijke staatschoofd. WARSCHAU (Reuter) - Het Poolse parlement heeft gisteren de 52-ja- rige Edward Babiuch, tot dusver secretaris van het centrale comité van de Poolse verenigde arbei derspartij. tot eerste minister be noemd. Zijn voorganger, Piotr Jaroscewicz, was vorige week af getreden. Babiuch staat bekend als vertrou weling van partijleider Edward Gierek. Hij werd met algemene stemmen gekozen. De benoeming van Babiuch, een voormalige mijnwerker, werd al algemeen verwacht. Hij is een bekwaam econoom en heeft de reputatie van goed organisator. Babiuch wordt de zesde premier van Polen sinds de communisten daar in 1945 aan de macht kwa men. Babiuch heeft tijdens de Duitse be zetting als veertienjarige in de mijnen bij zijn woonplaats Bed- zin gewerkt. Hij kwam naar voren in Silezie onder de hoede van Gierek, die jarenlang partijleider is geweest in het zuidelijke mijn- district. Trudeau, die nog maar nauwelijks drie maanden geleden met tranen in de ogen de politiek vaarwel zei, heeft een uiterst succesvolle vijf de verkiezingscampagne ge voerd. Hij zegt echter zich uit het openbare leven te zullen terug trekken vóórdat de vijf jaar om zijn, die Canada zijn eerste minis ters als ambtstermijn toebedeelt. De Liberalen hebben vooral winst gemaakt in de vier atlantische provincies en in de dichtstbe volkte provincie van de elf: Onta rio. In Quebec bleef hun per tra ditie sterke positie onaangetast. De 15,7 miljoen stemgerechtig den zijn dank zij het goede weer in grote massa's komen stemmen en dit versterkte de liberale ver wachting een regering met ab solute meerderheid te kunnen vormen. De Nieuwe Democraten van Edward Broadbent hebben geen opmerkelijke winst kunnen halen uit het feit dat zij de Libe ralen in december hebben gehol pen de regering-Clark naar huis te zenden. Gestruikeld Toen Trudeau op 22 mei 1979 ten val werd gebracht, was hij van alle westelijke leiders degene met de langste regeringsperiode. Zijn opvolger Clark struikelde over zijn plannen om de olieprijzen geleidelijk aan tot wereldniveau omhoog te brengen. Canadezen consumeren energie bijna even achteloos als Amerikanen en ook zij zijn altijd gewend geweest aan goedkope benzine. Ontario, waar Clark in 1979 de basis legde voor zijn overwinning, een provincie met ruim een derde van de stem gerechtigden, heeft hem dan ook prompt laten vallen. De kiezers van de Franssprekende provincie Quebec moeten zich in het komende voorjaar uitspreken over een eventuele afscheiding van Canada. Deze politieke ge beurtenis van de eerste orde heeft met de terugkeer van de tweeta lige Trudeau een heel ander per spectief gekregen. Hij is welis waar afkomstig uit Quebec, maar heeft zich altijd doen kennen als een uiterst strijdvaardig tegen stander van afscheiding. ATLETIEK - De KNAU heeft be sloten vijf atleten af te vaardigen naar het Europees Indoor kam pioenschap dat op 1 en 2 maart in Sindelfingen wordt gehouden. Het zijn: Koen Gijsbers, Ruud Wielart, Joost Borm, Klaas Lok en Tilly Verhoef. SCHAATSEN - De Spanjaard Go mez mag niet deelnemen aan het WK in Heerenveen (1 en 2 maart). De Spaanse Bond vond hem niet representatief genoeg. SCHAATSEN - Jos Pronk heeft gisteren in Heerenveen een mara thon gewonnen. In de sprint won hij van Henk Holland. NEW YORK (Reuter/DPA) - Zowel Iran als de Verenigde Staten hebben ingestemd met de sa menstelling van een vijf leden tellende commissie van onder zoek die de "misdaden" van de ex-sjah moet onderzoeken, zo heeft een VN-woordvoerder in New York gisteren meegedeeld. Iran heeft mondeling laten weten dat het akkoord gaat, maar VN- secretaris-generaal generaal Kurt Waldheim wacht nog op een officiële bevestiging alvorens hij officieel tot installatie van de VN- commissie zal overgaan. De Ver enigde Staten verklaarden zich zondag akkoord met de samen stelling van de commissie. Kort voor deze bekendmaking was de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance op het VN-hoofdkwartier gearri veerd voor een onderhoud met Waldheim over de kwestie Iran. De Iraanse president Bani Sadr heeft eerder al gewaai schuwd dat dc installatie van de commissie opzichzclf niet zal leiden tot vrij lating van de gegijzelden. Eerst moet het resultaat van het onder zoek afgewacht, en ook moeten de Verenigde Staten bekennen MOSKOU (UPI) - De naar Gorki verbannen geleerde Andrei Sa charov heeft het Westen schrifte lijk laten weten dat hij en zijn vrouw vorige week vrijdag in het politiebureau van Gorki zijn mishandeld toen zij nadere in lichtingen-kwamen vragen over een gearresteerde dissident. Sacharov werd volgens zijn verkla ring op de grond geworpen en zijn vrouw, Jelena Bonner, die een oogziekte heeft, werd op haar ogen geslagen. Sacharovs brief is door een huis vriendin, Natalya Gesse, naar Moskou gebracht en daar aan westelijke verslaggevers gege- In een a pa He verklaring van vorige week dinsdag zegt Sacharov dat hij nu weer brieven ontvangt, 20 tot 25 per dag, nadat hij sinds zijn verbanning geen brief meer in handen had gekregen. dat zij zich in het verleden in de binnenlandse zaken van Iran hebben gemengd. De Amerikaanse senator Edward Kennedy is van mening dat de VS geen schuld moeten erkennen in zake Iran. Wel moet de VN-com- missie die onder meer een onder zoek gaat instellen naar het regi me van de ex-sjah alle vrijheid krijgen, zo verklaarde Kennedy gisteren tijdens een verkiezings bijeenkomst in New Hampshire. "De commissie moet alle klach ten van Iran kunnen onderzoe ken, wat de uitkomst ook is", al dus de Amerikaanse senator. De vroegere president van het Pa namese Hooggerechtshof. Juan Materno Vasquez, is aangewezen als vertegenwoordiger van Iran in de procedure die moet leiden tot de uitlevering van de ex-sjah, die nu in ballingschap in Panama leeft. Materno Vasquez kondigde giste ren aan dat hij spoedig naurTche- ran zal vertrekken, om te assiste ren bij het samenstellen van de documenten die een Iraans ver zoek om uitlevering van de ex- sjah moeten ondersteunen. De Panamese wet verbiedt overi gens de uitlevering van personen die de kans lopen de doodstraf te krijgen. Officieren die sinds een week een zitstaking hielden in de universi teitsmoskee van Teheran, heb ben gisteren hun actie beëindigd. Een boodschap van president Bani- Sadr die gisteren door zijn kabi netschef aan de officieren werd overhandigd en waarin werd be loofd dat men de problemen in de krijgsmacht zo spoedig mogelijk zou oplossen, deed de actievoer ders besluiten op te geven. De moskeebezetters eisten het weer in de rangen opnemen van officieren die slachtoffer van een recente zuivering waren. Bezetting ambassades in Mexico MEXICO-STAD (Reuter) - Leden van het nationale comité voor de verdediging van politieke geyan- genen hebben gisteren in de stad Mexico de ambassades van Bel gië en Denemarken bezet en de vrijlating van 150 politieke ge vangenen geéist. In de Belgische ambassade zijn de bezetters met 17 man. De ambassadeur en zijr SALISBURY - „Het volk van dit land heeft genoeg geleden. De tijd voor vrede is aangebroken". Met de gedragen waardigheid waarmee hij het heeft gebracht tot het vice-presidentschap van Joshua Nkomo's Patriottisch Front, vroeger genaamd de ZA- PU, legt Josiah Chinamano uit waarom de verkiczingsbood- schap van zijn partij is: vrede, verzoening en voorspoed. „Maar onze vredeswil is geen uiting van zwakheid, Wij kunnen terug slaan, en hard, als dat nodig is". Chinamano heeft waarschijnlijk gelijk. Het ZIPRA, het leger van de voormalige ZAPU, geldt als beter getraind dan het minder militair georganiseerde leger van Robert Mugabe s ZANU, welk leger ZANLA word ge noemd. De vredeswil uit zich in de slagzin nen, in de affiches van Nkomo's partij (een forse zwarte soldaat, zonder wapens, met een kind op de arm) en, als we de Britten mo gen geloven, in het gedrag van de ZIPRA-mensen. In tegenstelling tot Mugabe's ZANLA, waarvan nog duizenden leden door het land zouden zwerven, heeft het ZIPRA zich vrijwel volledig aan gemeld in de verzamelgebie den. Nicholas Fenn, de woordvoerder van de Britse gouverneur van Rhodesië, Lord Soamcs, aarzelt dan ook niet de schuld van de vele „incidenten", dat wil zeggen aanslagen, moordpartijen en dergelijke, in de schoenen te schuiven van Mugabe's pariij, die nu ZANU-PF wordt genoemd. „Van alle klachten die door de wapenstilstandscommissie zijn onderzocht, moesten twee op re kening worden geschreven van de veiligheidstroepen (het Rho- desische leger plus de zoge naamde hulptroepen), 21 waren veroorzaakt door het ZIPRA en 83 door het ZANLA", vertelt Fenn, in de met fraaie gobelins (Engelse jachttaferelen) versier de Connaught-zaal van het def tigste hotel van Salisbury, Meikles. Chinamano treedt de pers tege moet in een vergelijkbare omge ving: het tweede chique hotel van Salisbury, het Monomatapa, waarvan aan de voorzijde hon derden ruiten zijn gesprongen bij de bomaanslag van vorige week donderdag. „Business as usual", staat met grote letters op de ge vel. „De zaken gaan gewoon door". Dat geldt voor heel Rhodesië, Bu siness as usual. De gedachten- sprong dringt zich met grote kracht op. Want Lord Soames moge dan in naam sinds twee maanden de macht in zijn oer- Britse handen hebben genomen, in het dagelijks leven zijn het de Rhodesiers, de gezond ogende, veelal koH gebroekte en steeds kortharige mannen die door Ian Smith op hun posten zijn gezet, die nog steeds de dagelijkse dienst uitmaken. Op het vliegveld, waar zondag nog een brief van Robert Mugabe aan Mozambique's president, Samo- ra Machel, zou zijn geopend door de douane, bij de verkeerspolitie die nog trouw parkeerbonnen uitschrijft, alsof niet over twee weken het voorlopige sluitstuk van een wellicht gewelddadige revolutie zal uitbreken. In de Connaught-zaal van het Meikles- hotel, waar de Rhodesische in formatiedienst, nu namens gou verneur Soames. precies zo de touwtjes in handen heeft als dat onder Ian Smith en bisschop Mu- zorewa het geval was. „Wie intimideert wie, en wie doet het het ergst". Dat is de vraag die alle onpartijdige waarnemers in Rhodesië, dat over twee weken Zimbabwe gaat heten, zich stel len. Voor velen is het geen vraag: Britten en blanke Rhodesiers wijzen zonder aarzelen naar Mu gabe en zijn ZANLA. Het Belgi sche parlementslid Paul van Vlies van de CVP, is minder be hept met koudwatervrees dan zijn gisteren in Salisbury aange komen Nederlandse collega waarnemers. Zij zullen zich pas uitspreken over wat zij van de toestand vinden, nadat zij aan minister Van der Klaauw (bui- tenlundse zaken) hebben gerap porteerd, zeiden zij gisteren. Van Vlies kent Afrika redelijk en heeft de afgelopen tien dagen door Rhodesie getrokken. Hij re deneert buitengewoon nuchter over de toestand. Conclusies: geweld wordt door alle partijen toegepast, met inder daad het grote verschil dat het geweld van Muzorewa's UANC een officieel tintje heeft, omdat het wordt gepleegd door „man nen in uniform", de z.gn. hulp troepen, die door gouverneur Soames naast het oude Rhodesi sche leger worden ingeschakeld bij. wat hij noemt, de ordehand having. Zo heel erg groot is dat verschil overigens niet. in een groot land, dun bevolkt, waarvan aanzienlij ke delen al in handen waren en zijn gebleven van het ZANLA, is het verschil tussen de mogelijk heden tot officieel geweld en die tot onofficieel rcbellengewcld, minder groot dun men vanuit Nederland misschien zou kun nen denken Maai de volstrekte eenzijdigheid waarmee de Brit ten Mugabe en het ZANLA de schuld geven van alles, terwijl Muzorewa nog steeds rondloopt als premieren van alle regerings faciliteiten gebruik kan maken, inclusief zwarte Mercedes, ter wijl anderzijds het ZANU-PF- hoofdkwaï tier pas sinds eind vo rige week telefoon heeft, dat alles geel) de niet partijdige waarne mers te denken. In het ZANU-hoofdkwariier is de stemming dan ook bitter. „Soa mes is slechts een spreekbuis van het imperialisme", zo weet een spreekbuis van Mugabe, ge naamd Thompson Tirivavi, ons te vertellen. „Onze mensen worden vermoord door het terroristenle- ger van Soames. Wat hier gebeurt li geen „free end ftür" vei iciezing, maar een Britse manipulatie, om Muzorewa in het zadel te hou- Mugabe zelf liet gistermiddag we ten dat zijn mensen hebben ont dekt dut dc twee mannen die vo rige week donderdag, kort na de bomontploffingen in enkele ker ken in Salisbury, met hun auto in de lucht vlogen, Selous Scouts waren. Dat is een elite-onderdeel van het Rhodesische legei „Zé willen ons afschilderen als anti godsdienstige marxisten", aldus Mugabe. „Vrije en eerlijke verkiezingen" Volgens de Belgische officiële waarnemer Van Vlies zullen de verkiezingen zelf best goed gere geld zijn. Nu al worden de waar nemers overstroomd met verha len over aantallen al dan niet mo biele stemhokjes en ingewikkel de maatregelen om een werkelijk geheime stemming te waarbor gen. Maar of met een politiek klimaat dut tot stand gekomen is in tien jaren van oorlog en ter reur, voorafgegaan door tachtig jaar onderdrukking, het hele ver kiezingsproces in werkelijkheid veel te maken zal hebben met wat wij in West Europa daaronder verstaan, we mogen het sterk be twijfelen. Een twijfel die verder gaat dan de laconieke vaststelling van Nicholas Fenn. dat in geen enkel land ter wereld de verkie zingen ideaal zijn. Wat de Nederlandse waarnemers intussen doen? De komende da gen zullen zij allereerst gaan spreken met de leiders van de belangrijkste partijen. Later zul len zij, al dan niet onder de urm genomen door Britten en blanke Rhodesiérs, door het land reizen. Hun eerste confrontatie met de harde werkelijkheid van het Rhodesie van deze weken kregen de waarnemers Vonhoff, Kooij- mans. Van Lier en Van Vliet al onmiddellijk na aankomst: zij lo geren in hetzelfde hotel, Mono- mutapa waarvan de ramen door de bomontploffing van vorige week zijn gesprongen. Met twee of drie glasscherven tege lijk is een onderhoudsploeg bezig de schade te herstellen. Een paar winkels in de binnenstad van Sa lisbury houden opruiming. Een enkeling maakt zich gereed voor het verirek, voor als Mugabe aun de macht komt. Maar voor het overige: business as usual. In de ambassade van Denemarken worden meer dan.tien mensen in gijzeling gehouden, onder wie de ambassadeur, V. Hoelgaard. Dat is telefonisch uit de ambassade meegedeeld. Er zijn daar onge- Politiewagens voor de Belgische ambassade in Mexicoslarl. die op veer twintig bezetters. vreedzame wijze is bezet. Evenals de ambassade van Denemarken. JONGE-BESSEN - (TIROL" Lekker puur of als basis van een hartverwarmende longdrink. Tip: probeer ook een STROHALM VIEUX. Verkrijgbaar in dc betere slijterij/ wijnhandel Gedistilleerd i.o.v. mout Telefoon 01 !.5WÏ24-| W?

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13