Gromiko blijft hameren op wapenbeperking 'g Die klanten 'm zijn van allemaal tweede vrouwen van 'm" De hoogste rente voor spaarders die hun geld niet echt vast willen zetten. NMB Jan Heemskerk kan het bloemenventen niet laten De NMB denkt met u mee. Christen-democraten blijven nog verdeeld PAGINA 12 VARIA DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Nu ik het over de Rijnsburgse bloemenven- ter Jan Heemskerk ga hebben, zal ik maar beginnen met hem één van zijn anekdotes te laten opdissen. Daar gaat-ie, let op dus. „Ik loop daar met m'n mandje bloemen er gens in de Benoordenhout. Hangt daar één van m'n vaste klantjes uit het raam. Te schreeuwen of ik even boven wilde ko men." „Ik dacht: wat zullen we nou krijgen. Nou goed, ik naar boven, zegt ze: 'Bloemcnman, het is vandaag precies vijftig jaar geleden dat je bij mij voor liet eerst aan de deur kwam. Dat moeten we vieren'. En ze schonk een bakkie thee in, presenteerde er een gebakje bij en duwde me een kist sigaren plus een lederen portefullic in mijn handen." „Tjonge dat dat alweer tien jaar geleden is. Maar goed. ik was er natuurlijk helemaal van ondersteboven. Zo n mooie portefullie had ik nog nooit gezien. Ik heb m netjes opge borgen. Maar waar precies...'.' Dat moet ik even aan moeders vragen." En hij roept: „Zeg moeder, zoek jij die portefullie es op?" Tweede vrouwen Alras komt moeder er mee bin nenzetten. „Die klanten van "m", probeert ze me op de mouw te spelden, „die klan ten van 'm zijn stuk voor stuk tweede vrouwen van m." Heemskerk schiet in de lach. „Ze heelt gelijk hoor", bekent de 73-jurige bloemenventcr, „want als ik ziek ben. bellen m'n klantjes me allemaal op. nietwaar moeder?" „Oh ja hoor", knikt z'n weder helft zonder te blozen, „wat ik je zeg: allemaal tweede vrou wen van "m." Boterham Heemskerk lacht nog eens en jammert dan dat de tijd zo mi rakels hard gaat. Immers, volgende maand zal het zestig jaar geleden zijn dat hij er voor het eerst met z'n mandje bloemen op uittrok. Leiden liet hij links liggen, want daar viel geen cent te verdie nen. Nee. dacht Jan, ik ga naar Den Haag. Hij wist dat er in de residentie een boterham voor hem te verdienen was. Hij wist ook hoe hij er moest komen. Jan Heemskerk bij zichzelf aan de deur. Een keer per week zoekt hij nog zijn trouwe klanten in Den Haag op. Wat ik daaraan verdien is net genoeg voor mijn benzine en zo". Met de duim omhoog langs de weg staan zeker, en maar wachten of er een paard en wagen zou voorbijkomen? „Zo ongeveer ja", knikt Heemskerk. „In het dorp woonde iemand die dagelijks naar Den Haag ging en daar ben ik wezen vragen of ik as jeblieft meemocht." Geen keus „Dat vond-ie goed. mits ik 's- morgens vroeg z'n paard van het weiland haalde en het voor de wagen spande. Tja, dat betekende om half vier uur je bed uit. Je had echter geen keus. Er moest brood op de plank komen." Eerder in het gesprek had Heemskerk verhaald over de belabberde situatie thuis. Z n vader die jong stierf, z'n moe der die met negen spruiten bleef zitten. Kortom: logisch dat Jan als oudste telg het zich allemaal aantrok en zo gauw mogelijk veel duiten wilde binnenbrengen. Niet dat Jan zich er voor schaamde dat z n moeder voor 3,60 van de Raad van Arbeid trok en haar hand ook nog es bij de kerk ophield. Hij voelde gewoon de zorg van het gezin op z'n schouders rusten. En dus sloeg Jan aan het venten. In het Haagje. Kouwe kak Met uitzondering van de bin nenstad („Van de kouwe kak moest ik niks hebben liep hij gans Den Haag af. Huis aan huis belde hij aan. Waar hij de eerste keer de neus stootte, deed hij het geen tweede keer. Zo ontdekte Jan beetje bij beetje z'n vaste klanten. Had zelfs weken, waarin hij liefst zestig gulden mee naar huis bracht. Maar er waren evenzoveel da gen dat-ie nog geen J 1,20 verdiende en toch blaren op z'n voeten had. Dagen dat-ie bij zo n veertig huizen had aangebeld en geen enkel bosje had verkocht. „Ja joh. reken maar dat dat een harde tijd is geweest", verklaart Heemskerk. „In het begin was het om den drommel niet gemakkelijk. Had ik nog het nadeel dat ik klein van stuk was. Daardoor ben ik heel wat keertjes door de politie van straat geplukt, omdat ze niet geloofde dat ik veertien was.' Platzak Gaandeweg kreeg Heemskerk evenwel de wind wat meer in de zeilen. Hij kocht een klein stukje land en ging zelf bloe men telen. „Zo zachies aan had ik een leuk bedrijfje op gebouwd, maar ik was met een platzak toen in de jaren dertig het Engelse pond kel derde Heemskerk vertelt hoe hij op nieuw begon en onderwijl moppert z'n getrouwde doch ter aan één stuk door waarom hij die fotograaf en die schrij vende meneer niet gewoon de deur heeft gewezen, in plaats van zijn medewerking te ver lenen „aan deze flauwekul." Pa Heemskerk slaat er geen acht op. Hij ratelt rustig ver der over die keren dat hij op de bakfiets de wind tegen had. „Nou krijg je ze niet meer zo gek", mompelt hij. Schik Inmiddels heeft Heemskerk zijn handel en wandel over gedragen aan z'n zoons. „Ven ten willen ze niet echter. Ze zitten liever in de kas", aldus Heemskerk. Zodoende bezoekt hij die paar trouwe klanten in Den Haag nog. Niet zes dagen per week zoals vroeger, maar eén dag. En niet per bakfiets of paard en wagen, maar met z'n auto. „Wat ik aan die paar klantjes verdien, is net genoeg voor m'n benzine en zo", zegt de Rijnsburger. „Maar ik heb er schik in. Ze zien me graag komen. En weet jejongen, die handel hè. Die handel is m'n lust en m'n leven!' MOSKOU (DPA) - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko heeft zich gisteren uitgesproken voor voortzetting van de ontspanningspolitiek, hervatting van onder handelingen over beperking van de bewa- pingswedloop, en over ontwapening. - BOMMEN IN ROME ROME t Reuter) - Bij de kanto ren in Rome van de Westduit- se Lufthansa en de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al (foto) zijn gisteravond vrijwel gelijktijdig bommen ontploft. Er zijn ruiten ge sneuveld en autos bescha digd. - Een Armeense nationalist1 sche groep heeft meegedeeld de bommen te hebben ge plaatst. Ook het kantoor ran Swissair liep schade op. Een man werd licht gewond. 1 ^sssBBBLMBmmasaw k«M ADVERTENTIE De Sowjot-Unio, aldus Gromiko, is bereid dergelijke gesprekken op Voorlichtings materiaal schiet tekort UTRECHT (ANP) - De regionale stichtingen Welzijn Buitenlandse Werknemers hebben hun eigen voorlichtingsmateriaal over de wet arbeid buitenlanders ge maakt, omdat ze vinden dat het voorlichtingsmateriaal van het ministerie van sociale zaken ern stig tekort schiet. Er wordt bij voorbeeld geen rekening gehou den met illegale buitenlanders. De informatie in de folders van het ministerie is volgens de stich tingen voor een deel onvolledig en bovendien zitten de meeste versies vol taalfouten. De regionale stichtingen hebben nu twee folders uitgebracht in zes talen. De ene folder is bedoeld voor illegale buitenlandse werk nemers, de andere voor legale buitenlanders. De illegale werk nemers wordt bijvoorbeeld ver teld dat zij recht hebben op ar beidsbescherming en dat zij niet akkoord moeten gaan met wille keurig ontslag. 'constructieve basis' te voeren, maar dat is alleen mogelijk als de NAVO het in december genomen besluit tot modernisering van de middéllange afstandsraketten herroept, of tenminste de uitvoe ring ervan opschort. Gromiko meende dat het beleggen van conferenties, over militaire ont spanning en ontwapening in Eu- lopa zou kunnen bijdragen tot vermindering van de militaire confrontatie in Europa. Gromiko zei dat de Sowjet-Unie wel haar conclusies voor haar ei gen veiligheid moest trekken, ge zien de tendens in Washington om de "Chinese kaart" te spelen. Uit niets inGromiko's rede bleek dat dé Sowjet-unie binnenkort tot terugtrekking uit Afghanistan zou willen overgaan. Wel zei de Russische minister dat zijn land altijd bereid is tot eer lijke gespiekken. tussen gelij ken" ovei alle belangrijke inter nationale kwesties. Maar Moskou zal niet toestaan dat de Verenigde Staten een militaire superioriteit tegenover het Pact van Warschau verwerven. Het optreden van de Verenigde Staten is naar zijn me ning daar duidelijk wel op ge richt. Hij zei dat Washington al lang voor de gebeurtenissen in Afghanistan weer op de koude- oorlogs toer was gegaan. Naast de harde woorden aan het adres van de Verenigde Staten had Gromiko, zoals de laatste tijd ge bruikelijk. meer vei zoenende woorden voor West-Europa. Waar krijgt u een hogere rente tegen dezelfde voor waarden op een direct opvraagbare spaarrekening. Ieder een met een bank- of girorekening kan een Bonus- Girospaarrekening openen. Storten en opnemen alleen d.m.v. bankgiro-over boekingen. 2% Retourrente over opgenomen bedragen. Eerste inleg ten minste f 100,-. Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen. Ik heb een Bank- of Postgirorekening; nummer l CD Open voor mij" een NMB Bonus- Girospaarrekening. Dhr/mevr/mej. Postcode Adres Woonplaats Tel. Datum Handtekening; (bij minderjarigen moei ouder of voogd mede ondertekenen) O Aankruisen wat gewenst i: Opsturen in envelop zonder postzegel aan NMB, afd. Retailbanking, Antwoordnr. 131, 1000 PA Amsterdam. nederlanüsche middenstandsbank ROME (DPA1 Nu twee dagen van vrijwel onafgebroken beraadsla gingen is men het op het partij congres van de Italiaanse chris ten-democraten nog verre van eens ovei het eventuele aangaan van coalitieLesprekingen met de communisten. De lechtsgeorienteeide Amintore Fanfani die voorzitter is van de Senaat, wees het voorgestelde gesprek met de communisten als gevaarlijk en onaanvaardbaar' van de hand. De grootste groepe ring binnen de partij rondom de aftredende secretaris-generaal Benigno Zaccagnini en de gewe zen premier Giulio Andreotti houdt echter vast aan haar opvat ting dat er een opening naar de In Italië communisten moet worden ge maakt. Als gevolg van het uitblijven van een compromis zal waarschijn lijk de keuze van een nieuwe par tijsecretaris niet door het partij congres, maar door de nationale laad van de partij geschieden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12