Andreas Wenzel verrassende leider in reuzeslalom 'WE WAREN KLAAR, DACHTEN WE" Brons Lieuwe de Boer nu al historisch Winterspelen 1984 kostbaar "Ze kunnen er helemaal niets van Favoriet Stenmark op derde plaats Wehling op weg naar derde titel Geen pechprijs Medailleverdeling SPORT PAGINA 10 LAKE PLACID (ANP) - De avond valt over Lake Placid. De Olym pische kampioenen zijn op het meer gehuldigd. Het vuurwerk, dat deze festiviteiten afsluit, vel licht liet minidorj) in destaat New York feestelijk. In liet Austria- huis wordt getoost op de over winning van Annemarie Moser en Toni Innauer. De Weeilse mu ziek klinkt opmerkelijk Europee::, de wijn smaakt goed. In Mam Streel, de hoofdstraat van Lake Placid, is het allerminst een feestelijk gebeuren. Daar slaan ze de duizenden. Ze willen naar huis, maar de bussen die klaar zouden staat zijn er wéér niet. 'Zondag is alles o.k.", had Ed Schwarzenbeckde perschef van het organisatiecomité nog ge zegd. Bij de firma Greyhound hebben we vijftig bussen besteld. Dat is een extra verliespost ran vijf miljoen dollar. Het moet. We kunnen ons geen grote fouten meer permitteren' Helaas, de chauffeurs die zich keu rig aan hun werktijden houden, weigeren langer dan acht uur per dag aan het stuur te zitten. Van daar dat geen bus vertrektEn de horde wacht. Kinderen geplaagd door de kou huilen en moeders ge ven af op de gebrekkigebedroe vende organisatie. Lake Placid, het idyllische oord in de bergen is nog steeds niet klaar voor deze dertiende Olympische winterspelen. En ze zijn al een week bezig. In zijn kantoortje in het Olympisch dorp hangt een fraaie poster van de Amerikaan se ploeg. Daarnaast de tekst 'we reld w\j zijn klaar ".Als Robert F. Kane, de president van het Ame rikaans Olympisch Comité die woorden ziel schudt hij het hoofd. Een lange broodmagere man. De zorgen zijn op zijn gezicht te le zen. De rimpels trekken diepe groeven in zijn gelaat. 'Hoe is dit nu toch mogelijk", zegt hij. "We waren wel klaar. Althans dat dachten we. Jarenlang zijn weer mee bezig geweest. Uit Inns bruck zijn hier mensen op bezoek geweest om ons te instrueren. De deelnemers ontbreken ons niet. Hel Olympisch dorp is fantas tisch. Er klaagt niemand. We wa ren echter niet klaar voor de be zoekers en voor de pers. Ja, we hebben gefaald. Toch, en dat meen ik op recht,moeten we ook de positieve kant van deze slechte organisatie inzien. Vreemd Het klinkt vreemd uit mijn mond, maar deze dertiende Olympische Winterspelen hebben ons allen geleerd datje een dergelijk groot evenement niet meer in kleine plaatsen kunt houdenWe hadden het plan drie grote hotels neer te zetten. Dat ging niet door omdat het ons aan J'inanciéle middelen ontbrak. Er kwam er een. Een particulier intitatief. Daar had den we de journalisten in willen hebben. We realiseerden ons dat de wereldpers hier goed moest kunnen werken. Het lukte niet, omdat ABC, de Amerikaanse te levisiemaatschappij ogenblikke lijk toesloeg en het hele hotel voor een kapitaal bedrag afhuurde. Daar maken ze nu zelf tv-uitzen dingen. Wij als Olympisch comité hebben nog geprobeerd iets aan de situa tie te veranderen. Dal was ook tot mislukken gedoemd. Nu zijn, we in een vicieuze cirkel terecht ge komen. Sommigen die al jaren in het organisatieplan zaten, zijn weggestuurd. Het helpt echter niet meer. Allen zijn van goede wil, maar de nieuwe mensen kunnen niet in een week de zaak redden. Het is een grote anti reclame voor de Verenigde Sta ten". DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 Nimmer Hij zucht diep. Lake Placid, hel dorp dut zich vertilde, zal nim mer de Winterspelen meer orga niseren. Wat overblijft zijn fan tastische accomodaties. die slechts benut kunnen worden voor kleinere evenementen. De stroom van 50.000 toeschouwers per dag en de huisvesting van drieduizend verslaggevers kon Luke Placid met aart. Kane; "Het idee om in de loekontsl de Winter spelen op steeds dezelfde plaats te houden, spreekt me aan. Dal zal dan moeten gebeuren in een stad als Innsbruck, Grenoble of Sap poro". De Joegoslavische delegatie, die ter voorbereiding op de veertiende winterspelen hier rondloopt, had zich geen betere oefening kun nen wensen. In Lake Placid kun nen de Joegoslaven precies zien hoe het met moest LAKE PLACID (ANP) - Ingemar Stenmark, de laatste ja ren vrijwel niet te verslaan in reuzeslaloms, staat na de eerste manche van het Olympische nummer ruim drie- tiende seconde achter op Andreas Wenzel. De favoriete Zweed heeft in de tweede manche van vandaag nog alle kans het verschil goed te maken. Zeker wanneer hij niet opnieuw in de fout gaat, zoals gisteren tijdens het eerste deel van de wedstrijd. In het begin van de .slalom (1354 meter, hoogteverschil 395 meter. 81 poortjes) maakte Stenmark zijn faam volledig waar. Hij was bijna een halve seconde sneller dan Wenzel (50,97 tegen 51,44 se conden). Vier poortjes voor het einde ging het echter mis met de 23-jarige Zweed Zijn linkerski gleed onder hem weg, toen hij een scherpe bocht wilde maken. Slechts dank zij zijn onvergelijk bare techniek slaagde hij erin zijn evenwicht te bewaren. De val kon voorkomen worden, het verlies van bijna een halve seconde niet. Van de fout van Stenmark profi teerde feitelijk ook de 21-jarige Oostenrijkei Hans Enn, die na de eerste manche de tweede plaats bezet in deze koude eerste man che. De temperatuur was bij de eerste start vijftien graden onder nul, het waaide nauwelijks en (alleen) in het begin viel er wat lichte sneeuw. vallen verbeterde, ging Enn klei ne foutjes maken, die hem net zo veel tijd kostten dat de eerste plaats toch weer naar de Zweed ging. Andreas Wenzel meende dat hij geen fouten had gemaakt. "Dat kan ook nauwelijks", verklaarde hij, "wanneer je de beste tijd van allemaal hebt. Maar ik geloof dat ik wel iets sneller kan." Wenzel wilde halverwege de wed strijd nog niets van complimen ten weten. "Voor 24 uur ben ik bij deze Olympische winterspelen de beste in de reuzeslalom, als ik niet erg oppas zal een ander het zijn voor de komende vier jaar." De eerste manche is voor een drie tal prominenten ook meteen de laatste geweest. De Zwitsers Pe ter Luescher en Jean-Luc Four- nier vielen of misten poortjes. Hetzelfde overkwam Wenzels landgenoot Paul Frommelt. WENEN (ANP) - Blijkens een gisteren in het Oostenrijkse dagblad "Presse" afgedrukt interview heeft Sergej Pavlov, minister van sport van de Sowjet Unie, ver klaard, dat zijn land de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles in geen geval zal boycotten. "Ik geef de garantie, dat de Sowjet Unie, als zij uitgeno digd wordt, naar Los Ange les zal komen. Zelfs wanneer de boycot van Moskou door de Verenigde Staten door gaat", aldus Pavlov. Hij beklemtoonde, dat de Sow jet Unie het boycotwapen niet zal gebruiken, tenzij de Olympische regels geweld wordt aangedaan. "We zou den wel gek zijn. Er is im mers geen alternatief'. Pavlov "Wij zullen Spelen in LA niet boycotten" De beslissing van het Interna tionaal Olympisch Comité heeft bij Pavlov het ver trouwen voor "Moskou" vergroot. Pavlov zei, dat de Sowjet Unie nooit aan het "gezond ver stand" van het IOC heeft ge twijfeld. "Maar we hebben nooit gedacht, dat een derge lijke beslissing (Pro Moskou) unaniem genomen zou wor den". De Zweed Stenmark kon gisteren bepaald niet imponeren in de reuzeslalom. Op de eerste dag eindigde hij op de derde plaats. Vandaag valt de beslissing. LAKE PLACID (ANP) - De Oostduitser Hans Ulrich Wehling lijkt bij de Noordse combinatie (schansspringen en skilopen) af te stevenen op zijn derde Olympische titel. Hij kwam bij het springen op de eerste dag tot sprongen van 80 en 85 meter, wat hem quist bracht het Amerikaanse publiek in vervoering door 84 en 80 meter te springen, waarmee hij op de tweede plaats in het tussenklasse- ment kwam met 221,8 punten. De Westduitser Hubert Schwarz staat derde met 219,6 punten. Hoffmann lijstaanvoerder LAKE PLACID (ANP) - Na de drie verplichte figuren bij het kunst rijden heren voert de Oostduitser Jan Hoffmann het klassement aan. Robin Cousins moet als vierde nog de Amerikanen Charles Tickner en David Santee laten voorgaan. Wereldkampioen Kovaljov trok zich overigens te rug. Kovaljov had tijdens het eerste on derdeel van het kunstrijtoernooi voor de heren al last van koorts als gevolg van een hevige ver koudheid. In overleg met de be geleiders van de kunstrijploeg heeft de 27-jarige Kovaljov, in 1976 winnaar van de bronzen medaille, besloten af te zien van verdere deelneming. LAKE PLACID (GPD) - Het gaat het IOC te ver dat een Westduits sportartikelenconcern dagelijks een klassement opmaakt van de meest ongelukkige deelnemers. De pechvogels krijgen een troostprijs, maar hier heeft het IOC gisteren een stokje voor ge stoken. "De reglementen van het IOC kennen alleen prijzen in de vorm van medailles, andere be loningen zijn niet toegestaan", zegt het IOC. Olym pisch score- hord Ongunstig Hans Enn heeft dit seizoen eerder snellere openingsmanches geg leden dan Stenmark, maar een overwinning heeft hij er nooit aan overgehouden. Het gegeven Stenmark achter zich tc weten in de beslissende manche heeft al- lijd een ongunstige uitwerking op de Oostenrijker gehad. Waar Stenmark zich in dergelijke ge- LAKE PLACID (ANP) - De veer tiende Olympische winterspelen, die eventueel in 1984 in Serajewo worden gehouden, vragen op dit moment reeds een investering van ruim 345 miljoen gulden. Het Joegoslavische organisatiecomi té maakte tijdens het werkbezoek aan Lake Placid bekend, dat het van plan is nieuwe accommoda ties te bouwen voor de alpine skinummers, de schaatswed strijden en ijshockcywedstrij- den. De afstand tussen het Olympisch dorp en de plaats van handeling van het alpine skiën zal ongeveer 25 kilometer bedragen. De deel nemers aan de Noordse nummers zullen ondergebracht worden in een locatie die dicht bij het strijd toneel zal liggen. ABC-tv Ojj commercieel gebied heeft ABC in Lake Placid met glans de gou den medaille gewonnen. De Amerikaanse televisiemaat schappij incasseert voor de 360 minuten, die het tijdens de win terspelen aan reclamezendtijd verkocht, het bedrag van 78 mil joen gulden. ABC verwierf de exclusieve tv- rechten voor de hele wereld voor een bedrag van 29 miljoen gul den. Daarnaast legden de Euro pese landen gezamenlijk nog eens 7,5 miljoen en Japan 2.2 miljoen gulden op tafel. ABC wijdt in zijn geheel 51,5 uur zendtijd aan de Spelen. Het heeft in Lake Placid in totaal honderd camera s staan verdeeld over de diverse, accommodaties. Ruim 800 personeelsleden moeten er voor waken dat de beelden cor rect over de gehele wereld ver spreid worden. 99 LAKE PLACID (GPD) - Freddy Schweers sr., voorzitter van de Nederlandse IJshockeybond, vermaakt zich op perbest in Lake Placid. De tegenvallende prestaties van zijn Nederlandse ploeg deren hem uiterlijk nauwelijks. Het Resort-hotel, de plaats waar bijna alle officials zijn ondergebracht, biedt mogelijkheden genoeg om zich te vermaken. Hetgeen Schweers graag doet. Bovendien kan hij daar zijn internationale contacten wat aanhalen en dat kan volgens hem nooit kwaad voor het Nederlandse ijs hockey. Eigenlijk had Freddy Schweers een cel in het Olympisch dorp moe ten hebben, want behalve bonds voorzitter is hij ook chef d'equipe van de ijshockey ploeg. Freddy Schweers: "Ik kijk wel uit. Ik zou niet weten wat ik daar bij die jon gens zou moeten doen. Zeker na gaan of ze hun nagels wel knip pen en of ze hun voeten wel was sen. Kom nou, ik heb hier in het Resort-hotel wel andere dingen aan mijn hoofd". Intussen houdt Schweers het spel van het Nederlands team goed in de gaten. Zonder omhaal consta teert Schweers: ,.Het is hier wel bewezen, ze kunnen er nog geen kloten van. Het heeft geen enkele zin om nog langer kakkerig in net Olympisch dorp rond te lopen. Ze zijn er nog lang niet. Tegen Japan heeft Nederland de hele derde periode in het aanvalsvak ge speeld, maar slechts één doel punt gemaakt. Ze doen hun best wel, maar toch is het een grof schandaal". Ook Freddy Schweers heeft kun nen constateren dat de sfeer tus sen de spelers en trainer Hans Westberg niet optimaal is. Er zijn problemen geweest rond het se lectiebeleid van Westberg, die verweten werd zijn eigen Am sterdamse spelers de hand boven het hoofd te hebben gehou den. Schweers: „Gerry Gobel is natuur lijk een betere keeper dan John de Bruyn (Amsterdam - red.). Mike Kouwenhoven, die bij Hee renveen de sterren van de hemel speelde, had in de selectie moe ten zitten en zo kan ik nog wel eon paar voorbeelden opnoemen. Volgend jaar gaan wij onherroe pelijk een einde maken aan deze situatie". Schuld Freddy Schweers wil niet alle schuld op Hans Westberg schui ven. maar hij vindt het onjuist dat Westberg in zijn eentje de keu. e van spelers bepaalt. Schweers: „Dat heeft hij vorig jaar ook ge daan, maar toen ging het allemaal uitstekend. Vroeger was er een technische commissie die spelers selecteerde. Toen wij een vaste bondscoach kregen, eerst Ja- stremski en later Layco, vond ik die TC overbodig, omdat de coach zelf moet bepalen wie er speelt. Maar nu Westberg zowel Amsterdam als het Nederlands team in handen heeft, moet het toch maar weer anders. Dummy Smit had als technisch-directeur veel beter de keuze kunnen be palen. Misschien dat we volgend jaar naar een driemanschap Westberg-Smit en bijvoorbeeld Jastremski toe moeten." Gebrek aan finaciële middelen lig gen ten grondslag aan de wat on gelukkige combinatie van West berg. Ook op ander gebied dreigt geldgebrek de voornaamste oor zaak van een stagnerend beleid te worden. Het bondsbureau is on derbezet. waardoor er veel fouten worden gemaakt, er is geen geld voor de bouw van specifieke ijs- hockeyhallen en de finariciën voor een ijshockeycentrum in Lelystad willen maar niet van de overheid komen. Schweers: "Berichten als zou dat centrum 15 miljoen moeten ko:>- ten zijn fabeltjes. Ik heb aan drie a vier miljoen genoeg, het rijk wil niet verder gaan dan twee mil joen. Er moet geld van de over heid komen om de stijgende po pulariteit van het ijshockey in Nederland in goede banen te lei den." Schweers wil wat dat be treft de sponsors buiten be schouwing laten, hoewel hij na drukkelijk verklaart: "Wij kun nen niet buiten de sponsors." Sponsors Dat wil overigens volgens hem niet zeggen dat de sponsors het in fei te in het Nederlandse ijshockey- wereldje voor het zeggen hebben. Schweers: "Het feit dat wij voor een groot deel afhankelijk zijn vanf sponsors, is een hachelijke basis voor het ijshockey in Ne derland. Maar om nu te zeggen dat de sponsors de baas zijn gaat mij te ver. Wij hebben een spon sorcommissie, die reglementen heeft opgesteld waaraan de spon sors zich moeten houden. Spon sors zijn bereid voor veel geld goede spelers te kopen om zich zo te versterken. Dat houden wij nauwlettend in de gaten. Wij hebben het recht bepaalde aan gevraagde overschrijvingen te gen te houden. Dat kan in het be lang van het ijshockey zijn. Nie mand is gebaat bij een competitie die door één ploeg wordt gedo mineerd. Noem het kunstmatige nivellering, maar ook de spon sors zullen zich er naar moeten schikken". De medailleverdeling per land na 17 van de 38 Olympische nummers is: goud zilver brons Sowjet-Unie 6 3 2 Oost-Duitsland 3 4 5 Oostenrijk 3 1 Ver. Staten 2 2 Nederland i i 1 Zwitserland i 1 Zweden i Finland 3 1 Noorwegen - 1 2 Japan 1 Italië 1 Liechtenstein - 1 Bulgarije 1 Canada 1 Tsj.-Slowakije 1 West-Duitsland 1 (Bij het skispringen van de 70-meter- schans werden twee zilveren en geen bronzen medaille uitgereikt). De uitslag van de tien kilometer skilo pen voor dames is: 1. Barbara Petzold (Odl) 30.31,54, 2. Hilkka Riihivuori (Fin) 30.35,05, 3. Helena Takalo (Fin) 30.45,05, 4. Raisa Smetanina (Sow) 30.54,48, 5. Galina Koelckowa (Sow) 30.58,46, 6. Balditsjewa Balditsjeva (Sow) 31.22,93. De stand aan de top na de verplichte fi guren is: 1. Jan Hoffmann (Odl) plaats- cijfer 11 - 44,76 punten, 2. Charles Tick ner (Vst) 18 - 43,76,3. David Santee (Vst) 27 - 43,04. 4. Robin Cousins (Gbr) 34 - 41,84, 5. Wladimir Kowaljov (Sow) - 40,08, 6. Jean-Christophe Simond (Fra) 52 - 40,16. Rode Groep: Uitslagen Nederland-Po len 5-3; Rusland-Finland 2-1; Canada- Japan 6-0. Canada Finland Nederland Polen Japan 4 4 0 0 8 45-7 4 3 0 1 6 24-6 4 2 0 2 4 16-15 4 112 3 13-33 4 1 0 3 2 10-22 4 0 13 1 6-31 Blauwe Groep: Zweden-Noorwegen 7-1Tsjechoslowakije-West-Duitsland 11-3; VS-Roemenië 7-2. Zweden 4 3 1 0 7 22-5 Ver. Staten 4 3 1 0 7 21-8 Tsjechoslowakije 4 3 0 2 6 32-12 West-Duitsland 4 1 0 3 2 19-26 Roemenië 4 1 0 3 2 10-26 Noorwegen 4 0 0 4 0 6-33 LAKE PLACID (ANP) - De bron zen plak heeft een ereplaats op zijn kamer in het Olympisch dorp. Voor sprinter Lieuwe de Boer kunnen deze winterspelen niet meer kapot. Zelfs een dag voor de start van de duizend me ter, waarop hij eveneens zal uit komen, is hij met zijn gedachten nog steeds bij die enerverénde race. "Ik kan mij nu wel voor m'n kop slaan, dat ik die misslag maakte. Vandaag heb ik met Jorritsma de race nog eens op de baan uitge meten. Het is een fout van mij geweest. Ik dook bij het ingaan van die laatste bocht te dicht naar de sneeuwrand, toen raakte ik uit balans. Ik had iets meer ruimte moeten nemen. Het is een les ge weest. maar het kostte me wel een zilveren medaille". Lieuwe de Boer heeft zich via die 500 meter meteen in de wereldtop genesteld. Niemand had enig ver trouwen in de sprinters van Jor ritsma. De Boer, die in West-Allis op een ontluisterende negende plaats eindigde, had weinig fidu cie in deze winterspelen. De in terne problemen die de sprint- groep na het ontslag van Henk Gemser hadden, werkte negatief op de prestaties door. En in Noorwegen, waar Jorritsma met zijn ploeg was neergestreken om te trainen, escaleerde de situatie. De Boer en Uilkema verdwenen op eigen houtje naar Inzeil. ,'Het was in Noorwegen veel te koud en het ijs veel te hard. Er was geen ruzie. Dat heeft men wel gedacht. Na tuurlijk waren er fricties met Jor ritsma, maar dat had alleen met de weersgesteldheid te maken. Ik voelde dat ik niet moest blijven. Die verandering is net op tijd ge komen, anders had ik ook hier Lieuwe de Boer met een bescheiden positie ge noegen moeten nemen". Bescheiden, dat zijn de verrichtin gen van de Nederlandse hardrij ders op de 500 meter altijd ge weest. In Sapporo had Ard Schenk het wel in zijn benen na het goud op de 1500, 5000 en 10.000 meter ook de sprint te winnen. Schenk faalde echter, al in de eerste tien meter. Op een vreemde manier ging hij tegen het ijs. Vandaar dat de bronzen medaille van De Boer historisch mag worden genoemd. "Dat hoor ik ook nog el ke dag in het Olympisch dorp. Bram Leeu wenhoek, de chef d'equipe, die al een aantal spelen heeft meege maakt, feliciteert me nog iedere dag. Nu moet dat echt afgelopen zijn. Alle aandacht moet nu ge concentreerd zijn op de 1000 me ter. Denk niet dat ik geloof dat ik een kans heb. De 500 meter ligt me tenslotte veel beter. Van der Duim en De Jong zijn duidelijk sterker dan ik. Van die twee kun nen we misschien nog wel iets verwachten, het goud gaat naar Heiden, daar ben ik zeker van. Ik denk dat hij opnieuw laat zien dat niemand hem kan benaderen. Zoals Heiden die vijf kilometer reed was formidabel. De midde nafstanden zijn zijn sterkste nummers. Toch twijfel ik nog of hij ook de tien kilometer kan winnen. Als hij pech heeft met de loting en in het eerste paar zou moeten starten kunnen de Noren en misschien enkele Nederlanders onder zijn tijd duiken". Zijn succes op deze winterspelen heeft zijn liefde voor de schaats sport nog vergroot. In West-Allis, na het wereldkampioenschap sprint, twijfelde De Boer aan zichzelf. Was al de arbeid dan weer voor niets geweest? "Ook als ik faal op de winterspelen - en ik rijd niet bij de eerste vijf - zal ik het schaatsen niet opgeven. Ik kan de training en de sfeer nog niet missen". Die woorden ventileerde hij enkele dagen voor de aanvang van de spelen in Lake Placid. "En dat meende ik oprecht. Je hoort te vaak sportmensen zeggen dat ze er mee stoppen als hun prestaties tegenvallen. Ik stop pas met schaatsen als ik er volledig wordt afgereden. Eerder niet. Volgens mij, ik ben nu 28, kan ik zeker nog vijf jaar. Jammer dat ik zo laat met sprinten ben begonnen. Ik moet J an Charisius nog dankbaar zijn dat hij mij een paar jaar gele den in de Friese selectie haalde". Hij wierp een blik op zijn medaille en bewonderde het kleinood van afstand.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10