Waldheim heeft commissie rond NAASÏ HET NIEUWS Trudeau wordt weer premier van Canada Joegoslavië wacht op het laatste bulletin Kolonel van Britse Rijnleger vermoord Nog geen goedkeuring van Teheran roppRus Moord op hoogleraar in San Salvador MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 (Van onze correspondent Henk Kolb) worden gekozen. Volgens de opiniepei lingen staat de Conservatieve Partij van de in december afgezette Joe Clark (40) op verlies, terwijl de Nieuwe Democraten onder aanvoering van de gerespecteerde Edward Broad bent, zoals steeds de laatste jaren, maar een zeer beperkte rol kunnen spelen. Canada's laatste crisis, teweeg gebracht door Clarks plannen om de benzine, ter- wille van bezuiniging op verbruik, extra te belasten, heeft aan het licht gebracht dat de jeugdigste premier die Canada ooit heeft gehad, in het land zelf weinig volge lingen heeft. Zelfs zijn eigen partijgenoten slaan enigszins bedremmeld gade hoe de ze man, die zijn hele leven in de politiek bezig is geweest, het onderwerp is gewor den van scherpe grappen. De VS en Canada hebben veel problemen gemeen: werkloosheid, inflatie, energie en betrokkenheid bij recente gevaren die de wereld bedreigen. Maar waar in de VS president Carter van de internationale cri sis heeft geprofiteerd, zijn de kordate standpunten van premier Clark, die nauwkeurig rijmden met Carters maatre gelen. niet genoeg geweest om hem tot een door iedereen gerespecteerd staats man te maken. Integendeel, zelfs de Ca nadese heldendaden bij het helpen ont snappen van zes Amerikanen uit Teheran, hebben Clark geen goed kunnen doen. Clark heeft te maken met het probleem, dat de kiezers niet zozeer vóór hem kozen alswel tegen Trudeau. Op de smalle basis van zijn parlementaire meerderheid be gon hij desondanks een ambitieus pro gramma. dat energie duurder zou maken, overheidsuitgaven zou beperken en de macht van de centrale regering moest verminderen, vooral ten gerieve van de machtige provincies in het westelijker deel van Canada. Liberalen en Nieuwe Democraten brachten hem bij de aanbie ding van zijn begroting in december ten val. Trudeau had zich formeel in november uit de politiek teruggetrokken en hij heeft van zichzelf gezegd niet de man te zijn om Canada de tachtiger jaren binnen te lei den. Maar toch is hij weer op pad gegaan. Zijn programma voorziet onder meer in meer staatsbezit van oliemaatschappijen en pogingen om de hogere prijzen, waar toe Clark had besloten, weer omlaag te brengen. Bovendien zullen met Trudeau aan het roer de afscheidingsbewegingen in Quebec opnieuw luid aan het woord komen. Trudeau komt zelf uit Quebec. Niettemin is hij een tegenstander van af scheiding. Het is ook waarschijnlijk dat Trudeau niet zonder meer. zoals Clark, het Amerikaan se voorbeeld ten aanzien van Moskou zal volgen. Volgens Trudeau hoeft een boycot van de Olympische Spelen slechts zin wanneer die in de wereld ruime steun krijgt. Als dat niet zo is, speelt een boycot van een klein aantal landen de Russen al leen maar in de kaart, volgens Trudeau. KENIA - Belangstelling was er ook Kenia voor de zonsverduistering die zaterdag een deel van de wereld met name in Afrika en Azië in het donker zette. LJUBLJANA - De toestand van de Joegoslavische presi dent Josip Broz Tito blijft on veranderd slecht. Wel is de 87- jarige maarschalk gistermid dag enige malen bij bewust zijn geweest en heeft hij enige woorden gewisseld met de president van de republiek Slovenië Viktor Avbelj en de voorzitter van de communis tische partij in Slovenië. Zij bezochten Tito in het zieken huis van Ljubljana om hem namens de Slovenen herstel toe te wensen. Voor de Joegoslaven zijn de medische bulletins bijna geen nieuws meer. Het lijkt erop dat zij alleen nog maar wach ten op het laatste bulletin. Intussen lijkt er geen einde te komen aan de stroom journa listen die de afgelopen week naar de Joegoslavische hoofdstad zijn gereisd. Hun aantal loopt in de honderden en ze vertegenwoordigen meer dan veertig nationalitei ten. Ten opzichte van de eer ste periode van Tito's ziekte in januari zijn de mogelijkhe den voor journalisten sterk aan banden gelegd, waarbij de verantwoordelijke autori teiten zich beroepen op de Joegoslavische perswet. Vol gens artikel 16 van deze al tientallen jaren bestaande wet is fotograferen, het ma ken van films en het intervie wen van Joegoslavische bur gers op straat verboden tenzij met toestemming van het mi nisterie van voorlichting en informatie. Aan de handhaving van deze oude wet is de Joegoslavische regering de laatste dagen veel strenger aandacht gaan be steden. Zaterdag zijn, voor zover bekend, alleen al in Belgrado minstens tien tele visieverslaggevers, camera- lieden, fotografen en schrij vende journalisten gearres teerd en lange tijd door de politie verhoord. Gisteren brachten zeker zeven journa listen, onder wie een Joego slaaf, kortere of langere tijd door op het politiebureau omdat zij al of niet met toe stemming van het ministerie van voorlichting zich op de hoogte stelden van wat er met het oorlogsmuseum in Bel grado gaat gebeuren. De begrafenis is inmiddels al voorbereid. Volgens ingewij den zal de rouwperiode van betrekkelijke korte duur zijn omdat de Joegoslavische re gering en het presidium van de communistische partij vinden dat de dagelijkse gang van zaken zo weinig mogelijk mogen stagneren. Geruchten willen dat president Carter en de Russiche presi dent Brezjnjev persoonlijk de begrafenis zullen bijwonen. Zij zouden deze gelegenheid willen aangrijpen om op het hoogste niveau overleg te voeren over de gespannen in ternationale toestand. In di plomatieke kringen twijfelt men, gelet op Bre^jnjevs ge zondheidstoestand. aan een dergelijk topoverleg en gaat men er voorlopig nog van uit dat de Verenigde Staten ver tegenwoordigd zullen zijn door vice-president Mondale en de Sov/jet-Unie door de belangrijkste adviseur voor buitenlandse aangelegenhe den Koesnetznov. (Van onze correspondent) NEW YORK - Secretaris-generaal Kurt Wald heim van de Verenigde Naties is er gisteren in New York in geslaagd een internationale com missie van vijf leden samen te stellen die een onderzoek zal instellen naar de beschuldigingen tegen het regime van de afgezette sjah van Iran. Dit onderzoek door een onafhanke lijke internationale commissie is een eis van de Iraanse regering. De uitslag van dit onderzoek zal medebepalend zijn of Iran de on geveer vijftig gegijzelde Ameri kanen in Teheran zal vrijlaten die vanaf 4 november al 106 da gen onder grote spanning le ven. Akkoord De Verenigde Staten hebben zich al akkoord verklaard met de sa menstelling van de commissie, maar Waldheim wacht nog op goedkeuring door Teheran. Vijf vooraanstaande vertegenwoor digers uit Algerije, Bangladesj, Frankrijk, Syrië en Venezuela hebben de uitverkiezing voor de commissie van onderzoek geac cepteerd. Wegens ziekte echter is de vertegenwoordiger uit Bang ladesj vervangen door een jurist uit Sri Lanka (het vroegere Cey lon), aldus meldt het hoofdkwar tier van de VN in New York. Het wordt niet aannemelijk geacht dat Waldheim de vijf leden van de commissie vóór donderdag zal ontmoeten. Eind deze week zou den zij dan naar Teheran vertrek ken, aangenomen althans dat Iran de samenstelling accep teert. Irans president Bani Sadr stelde zich zaterdag in een interview voor de Griekse televisie harder op dan eerder in de week. Hij zei dat de gegijzelden pas zullen worden vrijgelaten als de leden van de commissie „tot een bevre digende uitslag zijn gekomen en de Amerikanen hun verplichtin gen nakomen"' Eerder vorige week had hij nog gezegd dat de Amerikanen mogelijk zouden worden vrijgelaten op het mo ment dat de commissie haar on derzoek begint. „Er zijn twee fasen inzake vrijlating van de gegijzelden", zei president Bani Sadr. „Eerst moet het psy chologische en politieke klimaat veranderen. De Verenigde Staten zulllen dat kunnen bereiken door hun politiek in het verleden te veroordelen en toe te zeggen in het heden noch in de toekomst zich met de Iraanse zaken te be moeien. Pas dan zal het huidige klimaat veranderen en kan tot de tweede fase - de vrijlating van de gegijzelden - worden overge gaan zei Bani Sadr in het tv-ge- sprek. Pessimistisch De Amerikaanse delegatie die de afgelopen weken een bezoek aan Teheran heeft gebracht om zich op de hoogte te stellen van de si tuatie waarin de Amerikaanse gegijzelden verkeren, zijn pessi mistisch over een spoedige af loop van de gijzeling inde Iraanse hoofdstad. Het hoofd van het comité ter oplossing van de Amc- rikaans-Iraanse crisis, Norman Forer, zei dit afgelopen weekein de bij terugkeer in New York. Forer zei dat de leden van de groep hebben gediscussieerd met de studenten die de Amerikanen in gijzeling houden en ook hebben gesproken met vertegenwoordi gers van president Bani Sadr en ayatollah Chomeini. Geestelijken van de Amerikaanse delegatie kregen de gelegenheid met twee gegijzelden te praten. Forer: „Pas als Washington toe geeft betrokken te zijn geweest bij de moord op honderdduizen den Iraniers onder het bewind van de sjah zal er schot komen in deze gijzeling. De studenten ha len hun neus op voor onderhan delingen in VN-verband" De door de sjah benoemde ex-pre- mier Bachtiar zei zaterdag voor de radio in de VS dat de macht van ajatollah Chomeini afbrok-, kelt. „De pas gekozen president' Bani Sadr zul niet in staat zijn het land te regeren wanneer de aja tollah komt te overlijden". De steun voor Chomeini is volgens Bachtiar teruggelopen. Bachtiar ziet zichzelf als enig alternatief en volgens hem zijn ondergrondse krachten in Iran al gemobiliseerd om hem weer aan de macht te helpen. Over Chomeini zei Bachtiar ten slotte: „Chomeini is nog minder dan niets. Hij heeft ons onze vrij heid ontnomen en het land in economisch verval ge bracht" TOPLESS TABOE Het beroemde en beruchte carnaval van Rio de Janeiro is dit jaar niet zonder problemen begonnen: het vorig jaar in de mode ge komen topless is verboden. Met wat glitters rond de cruciale lichaamsdelen houdt men zich summier aan dit verbod, zoals de foto toont. Het Britse veilinghuis Sotheby heeft gisteren meegedeeld dat op een over drie dagen uitgesmeerde juwelcnvciling in Sankt Montz. in de Zwitserse Alpen een nieuwe internationule toppnjs is be taald voor een enkele diamant. Een handelaar in Genêve legde 1.300.000 dollar neer voor de steen van 21.54 karaat, gezet in een ring. De som die de diamant opbracht lag 300.000 dollar boven de schat ting die Sotheby vóór de veiling had gemaakt. BAKZEIL Mark Thatcher, de zoon van de Britse premier Margaret Thatcher die autocoureursaspiraties heeft, heeft ervun afgezien in Japan te racen in een auto die wordt betuald door een Japanse textielfir ma. De 26-jarige Thatcher zal in de plaats daarvan in Brands Hatch in het zuidoosten van Engeland uitkomen vooreen onbekend Brits team. Het contract dat Mark Thatcher met de Japanse firma had willen tekenen en dat als tegenprestatie vroeg dat hij kunststofkleding zuu showen, was 10.000 pond sterling waard, maar het was slecht gevallen bij de noodlijdende Britse textielindustrie. Na de kritiek had de jonge Thatcher gezegd dot hij liever Engeland de rug zou toekeren dan het racen - bij gebrek aan een sponsor - op te geven. Maar gisteren zei hij: "Ik rijd in tegenstelling tot wat aanvankelijk mijn plan was niet in Japan". Van onze redactie buitenland BIELEFELD - Een stafofficier van het Britse Rijnleger in West- Duitsland, kolonel Mark Coe (44), is zaterdagavond door onbeken den doodgeschoten. Volgens een; woordvoerder van de Bielefeldse- politie werd Coe getroffen door drie kogels terwijl hij zijn auto in de garage zette. Een uit Dublin afkomstige Ier en zijn Duitse vrouw worden in verband met deze aanslag verhoord door de Duitse politie, die niets wilde loslaten over eventuele arresta ties. Onderzocht wordt de moge- ANKARA (AFP/UPI) - Bij ongere geldheden in een buitenwijk van de Turkse stad Izpiir zijn zater dag drie politiemannen en een militair gedood, terwijl vier poli tiemannen en een burger ernstig werden gewond. Zeker tien bur gers werden met schotwonden in een ziekenhuis opgenomen. De gevechten ontstonden toen een sterke politiemacht de wijk Gul- tepe wilde doorzoeken, die een centrum zou zijn van onder grondse linkse organisaties. Le den van deze groeperingen had den valkuilen gemaakt voor de pantserwagens van de ordetroe pen, terwijl de politie ook vanaf de daken onder vuur werd geno men. Volgens ingelichte kringen werden bij de zuiveringsactie in totaal ruim 400 arrestaties verricht. lijke rol van de IRA in deze moord. Coe was getrouwd en had zes kinderen. Volgens een ooggetuige naderden een man en een vrouw, beiden ongeveer 30 jaar, te voet Coe's au to, nadat ze eerder op straat had den staan wachten tot Coe zijn huis uit kwam om zijn auto in de garage te zetten. Van een afstand van ongeveer een meter vuurde het tweetal drie kogels af. Hierop namen de daders de vlucht in een auto met een Brits kenteken. Zwaar gewond heeft Coe nog kans gezien uit de auto te komen en zijn huis binnen te kruipen. Met een ambulance is hij naar een burgerziekenhuis in Bielefeld gebracht, waar hij later op de avond overleed aan zijn verwon dingen. Zowel de man als de vrouw moet hebben geschoten, omdat Coe bleek te zijn getroffen door twee kogels van het kaliber 9 mm en één van 4,4 mm. De vrouw was volgens de ooggetuige gekleed in een dikke wollen, geruite jas; de man droeg donkere kleding. Volgens overste Bill Norman, woordvoerder van het Britse le ger, tast de politie nog volledig in het duister omtrent het motief voor deze moordaanslag. „Mij is op dit moment nog niets bekend van aanwijzingen in de richting van de IRA", aldus Norman. An dere, eveneens Britse militaire bronnen sluiten niet uit dat de daders Coe voor iemand anders hebben aangezien. De kolonel werkte sinds oktober 1979 op het hoofdkwartier van het Eerste Britse Rijnleger. Daarvoor was hij twee jaar lang commandant van het 28e genieregiment in het Westduitse Hameln. In het recente verleden heeft de IRA meermalen de verantwoor delijkheid opgeeist voor bom aanslagen op Britse militaire in stallaties in West-Duitsland. Bij deze incidenten zijn geen doden of gewonden gevallen. Norman zei verder dat het Britse leger in West-Duitsland na deze aanslag niet in verhoogde staat van paraatheid is gebracht. Wel hebben de militairen na de IRA- annslagen in het verleden op dracht gekregen extra op hun hoede te zijn voor mogelijke ter roristische acties. De wijk, waar naast Coe veel militairen wonen, stond niet onder verscherpte be waking. =-. Huiszoeking door de politie in de wijk Ciultepe. SAN SALVADOR (UPI) - Linkse guerrillastrijders hebben giste ren in de Salvadoriaanse stad Guargila een hoogleraar en drie familieleden doodgeschoten en zijn vrouw gewond. De hoogle raar. Salvador Avelar, was on- derwijsinspecteur in de provin cie Chalatengango. Tijdens de ac tie hielden ongeveer 250 gcurril- lastrijders guerrillastrijders be zet. Leden van het revolutionaire Volksblok hebben gisteren twin tig vrouwelijke gegijzelden vrij gelaten uit het instituut voor bui tenlandse handel in San Salva dor, dat sinds vrijdag door hen bezet wordt gehouden. De mili tanten zouden de vrouwen heb ben laten gaan als teken van goe de wil en vanwege voedsel problemen. Er zouden nog onge veer veertig uitsluitend manne lijke gegijzelden in het instituut worden vastgehouden. De leden van het Volksblok hebben het in stituut bezet uit protest tegen dreigementen van een aantal bui tenlandse ondernemingen hun bedrijven te sluiten. Intussen lijken de onderhandelin gen tussen leden van de Volksli- ga van de 28-ste februari (LP-28), die sinds 4 februari de Spaanse ambassade in San Salvador bezet houden, en de autoriteiten over de vrijlating van de laatste twee gegijzelden in een impasse te verkeren. De bezetters eisen in ruil voor hun gegijzelden (twee Spaanse diplomaten) de vrijla- tm;: VBn drie van hun kameraden. De Salvadoriaanse regering had zaterdag al 17 leden van de Volksliga vrijgelaten. Weer jacht op Amin KAMPALA (UPI/DPA)- President Binaisa van Oeganda heeft zater dag op een bijeenkomst in Kam pala de Oegandese strijdkrachten opdracht gegeven ex-dictator Idi Amin op te sporen en gevangen te nemen. Binaisa zei vernomen te hebben dat Amin uit Libië vertrokken is na een vechtpartij tussen Libiërs en leden van zijn lijfwacht. Amin vluchtte naar Libië nadat hij, nu bijna een jaar geleden, als presi dent van Oeganda was afgezet.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9