Kans op oplossing vrij klein Binnenskamers Pronk wil nuances in kritiek op Sowjet-Unie Politieverzet tegen munitie RECHERCHEUR WEER VRIJ Kabinet praat weer W oonwagenschappen willen meer subsidie MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 In de Verenigde Naties en de confe renties over Europese veiligheid en samenwerking doen de Wes terse landen alsof er bij hun geen mensenrechten worden ge schonden, en als de Sowjet-Unie daarop wijst, geven zij niet thuis, aldus Pronk. 'Ontspanning en een zich niet bedreigd voelen vormen or zichzelf een bijdrage aan het naleven van de rechten van de mens in de Sowjet-Unie'. Pronk zei er van uit te gaan dat voor het totstand brengen van een nieuwe economische orde sa menwerking van de Sowjet-Unie belangrijk is. Een uitnodiging om hieraan mee te werken, is pas reeël indien de Westerse landen bereid zijn de instellingen van de huidige economische orde, GATT (een internationale han delsorganisatie), het IMF (Inter nationaal Monetair Fonds) en de Wereldbank, die door het Westen worden overheerst, ter discussie te stellen. Volgens Pronk luidt de inval van de Russische troepen in Afghanis tan niet een nieuwe imperialisti sche politiek van de Sowjet-Unie in maar is sprake van "een ver keerde reactie op een zich niet onterecht bedreigd voelen". Voorkomen moet worden dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie bijvoorbeeld door het afba kenen van eigen invloedssferen, het onderling eens worden ten koste van de rest van de wereld. PvdA-buitenlandsecretaris Maar ten van Traa was het hiermee eens: Door de uitbreiding van de invloedssferen van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie wordt het streven naar een nieuwe in ternationale economische orde verder gefrustreerd. Van Traa noemde de Russische inval in Afghanistan en het Amerikaanse voornemen, El Salvador (en wel licht spoedig ook Guatemale) wapens te leveren in één adem. Pronk meende dat de Verenigde Staten meer in de derde wereld hebben geintervenieerd dan de Sowjet-Unie. 'Wat nu met be trekking tot de golfstaten staat te gebeuren is een grotere bedrei ging van de wereldvrede dan Af ghanistan". Vanuit de Europese gemeenschap zou bij Washington moeten worden aangedrongen op "echte non-interventie". Volgens Van Traa is het "waanzin" als men stelt dat de Sowjet-Unie haar troepen uit Afghanistan moet terugtrekken voordat men weer kan gaan onderhandelen. Hij herinnerde er aan, dat de eer ste Amerikaans-Russische over eenkomst over beperking van de strategische bewapening (Salt 1) ten tijde van de oorlog in Vietnam werd afgesloten. Ontspanning, aldus Van Traa, is geen doel op zichzelf, maar een middel om een doel te bereiken, en daarom is zij "niet ondeel baar": spanningen dienen over eenkomstig op andere terreinen niet in de weg te staan. Zonder deelbare ontspanning is het stre ven naar een nieuwe internatio nale politiek niet mogelyk". DEN HAAG (ANP) - De moeilijkheden in het kabinet-Van Agt over de bezuinigingsoperatie zijn het afgelopen weekeinde geen stap dichter bij een oplossing gekomen. DEN HAAG (ANP) - Oud-minister van ontwikkelingssamenwer king Jan Pronk meent dat het Westen wat betreft de mensen rechten een genunceerder beleid I tegenover de Sowjet-Unie zou moeten voeren. Vaak wordt met grof geschut gereageerd zodra bepaalde incidentele schendin gen van de rechten van de mens bekend worden en wordt niet voldoende in overweging geno men dat ontspanning leidt tot een zich minder gedreigd voelen van de Sowjet-Unie en minder on derdrukking. Pronk sprak zaterdag in Utrecht op een bijeenkomst van de Evert Vermeer-stichting van de PvdA, bedoeld om "bouwstenen" te le- veren voor de ontwikkingshulp- paragrafen in het verkiezings- I programma. Uitgangspunten i waren dat ook de onrechtvaardi ge verhoudingen tussen noord en zuid een bedreiging voor de vre de en veiligheid zijn, en dat de machtspolitiek van oost en west en de daarmee gepaard gaande bewapingswedloop een oplos sing van de problemen van de derde wereld in de weg staan. In goed ingelichte Haagse kringen werd de situatie gisteravond als muurvast gekenschetst. Druk politiek overleg, zowel telefo nisch als in persoonlijke ge sprekken, leverde nauwelijks meer op dan de pat-stelling die vrijdag al was ontstaan. Men acht het in Den Haag dan ook twijfel achtig of premier Van Agt er nog in zal slagen zijn poging om begin volgende week overeenstem ming in zijn kabinet te bereiken tot een goed einde te brengen. Nog steeds heeft de minister-pre sident te kampen met twee dwarsliggende CDA-ministers: Andriessen van finacien en Al- beda van sociale zaken. Aange nomen wordt dat de minister president gedurende het week einde geprobeerd heeft in per soonlijke gesprekken beide min sters achter zijn voorstellen te krijgen. Het laatste tussenvoor stel van vrijdag kwam neer op een operatie van bijna drie mil jard gulden aan bezuinigingen. Minister Andriessen schijnt nog steeds op het standpunt te staan dat dit bedrag volstrekt onvol doende is om de sociaal-econo misch problematiek voor 1980 op te lossen. Ook de WD-ministers in het kabinet huldigen deze op vatting. Albeda had eveneens Grondige reiniging woonhuis ROTTERDAM (ANP) - Uit een woning in de Rusthoflaan in Rotterdam zijn vrijdag vier containers vuilnis wegge haald. Dit gebeurde nadat bu ren hadden geklaagd over een ondraaglijke stank en last van ongedierte. De politie trof in de woning een enorme hoe veelheid vuilnis aan. Boven dien lagen overal uitwerpse len van vijftien katten, drie honden en twee duiven, die in het huis bivakkeerden. Ook lag er een grote partij lompen. De gemeentelijke reinigings dienst heeft het huis, dat door een 60-jarige vrouw wordt bewoond, ontsmet. Veel doden door Turkse heroine MAASTRICHT (ANP)- Het bureau voor alcohol en drugs in Limburg heeft een ernstige waarschuwing doen uitgaan tegen het gebruik van Turkse heroine die sinds kort in Nederland via West-Duitsland wordt geïmporteerd. Aanleiding is het grote aantal slachtoffers in Limburg: zeven doden in twee weken. De Turkse heroïne is een stuk goedkoper dan de normale heroïne (150-200 gulden per gram tegenover normaal 400 gulden) en veel zuiverder van samenstel ling. De betrekkelijke lage prijs verhoogt de kans op een dodelij ke dosis. grote bezwaren, maar hij wil juist lager uitkomen. Nu de koop kracht «voor de minimum-inko- menstrekkers gehandhaafd lijkt té blijven verwacht men, zeker van CDA-zijde, dat de minister van sociale zaken nog wel zal bij draaien. Het overleg wordt vandaag voort gezet, in de ochtenduren komt het kabinet weer bij elkaar AMERSFOORT (GPD) - De woonwagenschappen in Neder land willen van het ministerie van CRM meer geld voor het splitsen van grote regionale woonwagenkampen in een groter aantal kleine kampen. Op een congres in Amersfoort werd te lage subsidiëring van nieuwe standplaatsen één van de groot ste knelpunten genoemd. Zij willen voorts meer personeel en zekerheid over de gevolgen van het overbrengen van een deel van de woonwagenzaken van het mi nisterie van CRM naar de depar tementen van volkshuisvesting en van binnenlandse zaken Het verschil tussen de onduidelijke en te lage normen van CRM bij de subsidiëring van standplaatsen en de werkelijke kosten die de keus voor een bepaalde plaats met zich meebrengt, leiden vol gens de schapbesturen vaak tot langdurige onderhandelingen die ernstig vertragend wer ken. De oplossing van de sloopproble- matiek wordt volgens de schap pen ernstig geblokkeerd door de eisen die gesteld worden aan MAASTRICHT (ANP)-Minister van sociale zaken Albeda (midden), staatssecretaris Wallis de Vries van erm (links) en staatssecretaris Van Eekelen van defensie rechtslaten zich niet onbetuigd tijdens het car- navalsqeweld. Gisteren was het drietal aanwezig, gekleed in matrozenpak.bij de sleu teloverdracht op het stadhuis van Maastricht. Weer acties tegen siuupierremen en het ontbreken van subsidiemogelijkheden voor zulke terreinen. De woonwagenschappen willen af van hun verantwoordelijkheid tot het betalen van de nutsbedrij ven (gas, licht, water enzovoort). Zij vinden dat de nutsbedrijven hun afnemers onder de woonwa genbewoners net als andere bur gers moeten behandelen. Dat zou betekenen dat nutsbedrijven met de afnemers zelf afrekenen en niet, zoals thans doorgaans, met de woonwagenschappen. De schappen willen daartoe hun grootverbruikerscontract met nutsbedrijven opzeggen. De vergadering van schapbesturen werd gehouden op initiatief van het woonwagenschap regio Amersfoort, dat in augustus vorig jaar in conflict raakte met het mi nisterie van CRM over de subsi diëring van standplaatsen in Soest.Aan de bijeenkomst na men 36 van de 45 woonwagen schapen deel. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het ministerie zonden waar nemers naar de bijeenkomst. In het najaar komt men weer bij een. VELDHOVEN (ANP) - Het verzet binnen de Nederlandse politie korpsen tegen de munitie die voorlopig is voorgeschreven voor het nieuwe dienstpistool, de Wal- ther P 5, neemt toe. Een werk groep van het provinciaal korp- schefoverlég in Noord-Brabant vindt dat de invoering van het nieuwe dienstwapen uitgesteld moet worden, totdat er betere munitie voorhanden is. Onlangs publiceerde het algemeen poli tieblad ook al een uiterst kritisch artikel over de nieuwe munitie van de hand van de hoofdinspec teur L. Konings en adjudant H. Hendriks, beiden uit Arnhem. Aanvankelijk wilden de ministers van binnenlandse zaken en justi tie in Nederland de politieveilig- heidsmunitie, beter bekend als stopkogel, invoeren. Deze pa troon voldoet aan alle technische eisen, maar er kleefden zoveel ethische bezwaren aan dat beslo ten werd dit plan voorlopig in de ijskast te stoppen. Daarna werd gekozen voor de 9 mm parabel lum volmantelkogel. Volgens inspecteur P. Markus van de gemeentepolitie Veldhoven die als wapendeskundige was verbonden aan de werkgroep, heeft de nieuwe kogel in ver sterkte mate dezelfde nare eigen schappen als de munitie die nu nog gebruikt wordt. Het kaliber van de 9 mm parabellum is zwaarder en de kracht waarmee deze kogel het wapen verlaat is aanzienlijk groter. Dat heeft twee gevolgen. Om te be ginnen is het twijfelachtig of een verdachte gestopt kan worden met één kogel. Daar komt bij dat de 9 mm parabellumkogel op vele honderen meters nog dodelijk kan zijn. Het projectiel gaat ge makkelijk dwars door een li chaam heen en verliest in zo'n geval of wanneer het ergens langs schampt, nauwelijks energie. Dat betekent dat het risico dat ook onschuldige derden worden ge raakt. enorm toeneemt, als die nieuwe munitie wordt ingevoerd. Volgens Markus moet de invoering van het nieuwe wapen dan ook worden uitgesteld. Er moet zijns inziens eerst gezocht worden naar andere en betere munitie. Daarbij moet niet alleen gekeken worden naar de technische eisen waaraan een kogel moet voldoen, maar ook naar eisen op het vlak van de moraal, het fatsoen en de ethiek. Inspecteur Markus zegt het overigens te betreuren dat de Nederlandse overheid eerst een wapen heeft gekozen en pas daarna op zoek is gegaan naar passende munitie. Een omge keerde volgorde was naar zijn mening logischer geweest. Overigens vindt hij ook dat de Ne derlandse politieman zou moeten kunnen beschikken over een breder scala aan wapens. "Nu is er de gummistok en als die niet meer voldoet, meteen het vuur wapen. Die stap is veel te groot. Een vuurwapen zou alleen maar gebruikt mogen worden wanneer er sprake is van directe bedrei ging van het leven. In alle andere gevallen zou de politieman een tussenwapen moeten kunnen hanteren, om een tegenstander uit te schakelen". Markus denkt daarbij onder anders aan traangas of weerloos makend gas. "Daar is wel eens op gestu deerd, maar het werd afgewezen omdat er bijverschijnselen zou den zijn. Blijft natuurlijk wel de vraag wat erger is. Eventuele bij verschijnselen zoals tijdelijk geïrriteerde luchtwegen, of de kans op dodelijk afloop, die altijd aanwezig is bij vuurwapenge bruik". Binnenkort neemt het provinciaal korpschefoverleg in Brabant een standpunt in ten aanzien van de nieuwe munitie. Dat standpunt zal worden meegedeeld aan de Brabantse burgemeesters die op hun beurt de ministers van justi tie en binnenlandse zaken zullen moeten adviseren. DEN HAAG - Ruim negen maanden nadat in de kern centrale in het Amerikaanse Harrisburg een lek ontstond, debatteert de Tweede Kamer deze week over datzelfde „Harrisburg". Verder behan delt de Kamer de begroting van minister De' Koning (ontwikkelingssamenwer king) en wordt minister Van der Klaauw (buitenlandse za ken) aan de tand gevoeld over het beleid ten aanzien \ian In donesië. Kernenergie De discussie over de kernener gie - de zogenoemde „brede maatschappelijke discussie" - verloopt niet erg vlot. Het debat over de gebeurtenissen in Harrisburg (vorig jaar mei) heeft het afgelopen halfjaar al diverse malen op de agenda van de Tweede Kamer ge staan, maar werd er telkens weer afgevoerd. Al begin deze maand zou de Tweede-Ka mercommissie voor de kern energie discussiëren over het hele kernenergiebeleid in Nederland. Maar omdat de regering onvoldoende gege vens op tafel had gelegd, werd ook dat gesprek uitgesteld; tot volgende week maan dag. De vraag die centraal zal staan is: welke les trekken wij uit die gebeurtenissen in Ameri ka? Na de kernramp in Har risburg werd regelmatig de vraag gesteld of zoiets in de Nederlandse kerncentrales in Borssele en Doodewaard ook zou kunnen gebeuren. Minis ter Van Aardenne (economi sche zaken) kwam al spoedig tot de conclusie: nee! Maar hoe veilig Borssele misschien ook is, in Zeeland dreigen toch grote problemen als niet spoedig een oplossing wordt gevonden voor het kernafval uit de centrale. Minister Van Aardenne heeft de Kamer al eerder laten weten dat de centrale in Borssele ge sloten zal moeten worden als daar geen oplossing voor komt. Maar de Tweede Ka mer is daar in meerderheid (CDA, PvdA, D'66) niet zo van overtuigd. In Zeeland heeft men nu een oplossing gevonden voor de opslag bij de centrale zelf, die zeker voor de rest van dit de cennium soelaas moet bie den. Tegen de tijd dat ook die opslagmogelijkheid ver bruikt is, moet - zo redeneert men - de brede maatschap pelijke discussie over de kernenergie en -opslag afge rond zijn en hebben we mis schien andere oplossin gen. CDA en WD lijken daarmee akkoord te gaan. Maar daar mee is de kous natuurlijk niet af. De Kamer zal van de rege ring eisen dat zij zelf maar eens met standpunten komt over de kernenergie om daarmee een duidelijke atart te maken met de brede dis cussie. Openbaar Een groot deel van de Tweede Kamer zit in zijn maag met de openbaarheid van de Kamer zelf. Al meer dan een jaar ge leden werd het idee gelan ceerd om de commissiever gaderingen, waarvan er da gelijks minstens vijf plaats vinden, van hun beslotenheid te ontdoen. Besloten („ge heime") vergaderingen zyn in deze tijd van openheid uit de tijd, zo was de gedachte. Maar de laatste maanden zijn de aarzelingen sterk toegeno men. Alleen de PvdA lijkt zonder reserves voor het opengooien van de vergade ringen voor publiek en pers. De anderen hebben zo hun bedenkingen. Het werk van de kamerleden wordt er zwaarder door, vrezen zij, en er zullen weer allerlei onder vormen van vertrouwelijk overleg ontstaan (want daar kan men niet buiten) waar door het commissie-overleg weer wordt uitgehold. Nu hebben kamerleden formeel een geheimhoudingsplicht, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. Na vrijwel elke commissievergadering kunnen journalisten bij ka merleden en vaak zelfs de mi nisters of staatssecretarissen een uiteenzetting over het be sprokene krijgen. Toch vre zen nogal wat kamerleden dat een zinvol overleg tussen Kamer en regering wordt bemoeilijkt, wanneer be windslieden in commissies geen vertrouwelijke (achter grondinformatie meer kun nen verschaffen. Plannen om kamercommissies ook bevoegdheden te geven die nu bij de voltallige, open bare Kamer liggen (zoals het stemmen over moties en het nemen van besluiten) stuiten op nog meer bezwaren. Voor al de kleine fracties vrezen, door de toename van het aan tal vergaderingen, in de problemen te zullen ko men. Ook daardoor zullen onderwer pen die in de commissie al zijn uitgekauwd, vaak toch in de „grote" Kamer nog eens uitgebreid behandeld wor den. Waardoor van de ontlas ting van de plenaire vergade ring - een van de achtergron den voor de openheid - wei nig terecht komt. Duidelijk is dat de grotere openheid slechts zeer geleidelijk inge voerd zal worden. KORVETTEN De Kamer debatteert aan het einde van de week met minis ter Van der Klaauw over het Indonesie-beleid, met name over de situatie op Oost-Ti- mor. Daarbij staat de voorge nomen levering van een aan tal oorlogsschepen (korvet ten) aan Indonesië cen traal. De PSP'er Van der Spek heeft in november een motie inge diend waarin hij vraagt de exportvergunning in te trek ken omdat Indonesië op Oost- Timor (vroeger Portugees) en op West-Irian (het vroegere Nieuw-Guinea) de mensen rechten schendt. Volgens Van der Klaauw is op Timor geen sprake van een uithongeringstactiek door Indonesië tegen de bevolking die zich nu al jaren tegen de overheersing door Jakarta verzet. Wel geeft hij toe dat minstens 100.000 mensen door de honger zijn omgeko men. Maar dut komt vooral door het ontbreken van vol doende zaaizaad, de veelvul dige regens en de niet tegen deze tegenslagen opgewassen zijnde Indonesische autori teiten. Opzet valt, zo zegt de minister, niet te bewijzen. Van der Klaauw is dan ook niet bereid de korvettcnleverantie tegen te houden en hij wordt daarin gesteund door een meerder heid van de Tweede Ka mer. KAMERRADIO Als u de de kamerdebatten via uw kabelradio kunt volgen, hoort u dinsdag eerst stem mingen over de woningbouw en het personeelsbeleid van de PTT. Daarna volgen afwis selend de behandeling van de begroting vun ontwikke lingssamenwerking, de stuk ken over Harrisburg, het be leid ten aanzien van Indone sië en de problemen rond de Wet arbeid buitenlandse werknemers. Woensdag in- terpelieert de PvdA'er De Vries minister Scholten (de fensie) over de onvrijwillige uitzending van soldaten naar Libanon. Het vragenuurtje is donderdag gewijd aan de toe treding van Turkije tot de EG en het uitwijzen van vier Hongaarse asielzoekers. Vrij dag wordt een hoorzitting over de ontwapeningsbe- sprekingen tussen Oost en West uitgezonden. De Eerste Kamer vergadert deze week niet. Nasleep corruptiezaak Amsterdamse politie AMSTERDAM (ANP) - De 39-jange recher cheur Johan J. - één van de twee Amster damse rechercheurs die op 1 februari dit jaar door de rechtbank in Amsterdam werden veroordeeld wegens hulp aan de onderwe reld - is een week geleden op vrije voeten gesteld. Dit hebben een politiewoordvoerder en de officier van justitie, mr. F. von Mcyen- feldt, zaterdag bekendgemaakt. Volgens de officier, die tegen J. twee jaar gevangenis straf eiste, heeft de rechtbank verzuimd J. in hechtenis te houden. J. werd beschuldigd van meineed en veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Zijn collega, de 33-jarige Henny H. zit nog in de gevangenis. Hij werd veroordeeld tot twee jaar, omdat hij inbre kers tipté over waar wat te stelen viel. Hoewel beide rechercheurs de beschuldigin gen steeds ontkenden achtte de rechtbank bewezen dat J. een vals proces-verbaal had opgemaakt om ervoor te zorgen dat de buit van een juwelenroof in Maarssen boven wa ter kwam, terwijl de daders buiten schot ble ven. Hierbij werd tipgeld uitgekeerd. De re chercheur H. zou de heler Frits van der N. hebben verteld dat in de remonstrantse kerk in Amsterdam-zuid een partij schilderijen en tin te halen was, waarop door kennissen van de heler een kraak werd gezet. De heler speelde de onverkoopbare buit daarna weer In handen van de politie en streek het tipgeld van 18.000 gulden van de verzekering op. Hiervan zou hij 4.000 gulden aan de recher cheur hebben gegeven. De politiemannen stelden dat zij door hun werk bij de centrale inlichtingendienst (CID) regelmatig contact met onderwereldfiguren hadden. Maar zij zouden daarbij nooit buiten hun boekje zijn r.<'ka.in, al-iu d<- twee tijdens de twee dagen durende zitting in januari. NEW YORK (ANP) - Vandaag viert prinses Christina haar 33ste verjaardag. ziekenfonds UTRECHT (ANP) - De initiatief groep 'Stop het eigen risico' zal tot en met 28 februari een aantal acties voeren om de ziekenfonds raad ervan te weerhouden een positief advies uit te brengen over de heffing van een eigen bij drage voor kraamzorg op medi sche indicatie en voor plastische chirurgie per 1 april. De acties zullen volgens een woordvoer ster van de initiatiefgroep 'aan zienlijk harder' zijn dan de tot nu toe gevoerde handtekeningen- en protestbrievenacties tegen de heffing van een eigen bijdrage voor ziekenfondsverstrekkingen. Tot het voeren van de acties werd zaterdagmiddag op een bijeen komst van de initiatiefgroep 'Stop het eigen risico' in Utrecht besloten. Over de aard van de ac ties wilde de woordvoerster van de initiatiefgroep nog niets zeg- gen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7