Forum eigenaars uitheemse dieren dH Hl Carnaval met commercie Beijen vertrekt uit Leidse raad Prof. Giltay Veth in oratie over pers-ethiek Enthousiasme voor Ome Willem Vis overhandigt sleutels aan Hutspotten MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 L. Beijen (PPR) Van Oosten in september terug LEIDEN - Het PPR-raadslid L. (Laurens) Beijen gaat binnen afzienbare tijd de Leidse gemeenteraad verlaten. Hij zal worden opgevolgd door F (Frits) van Oosten die al eerder voor de radikalen zitting had in de raad. Directe aanleiding voor zijn vertrek per 1 september is een aantal per soonlijke overwegingen. Zo aanvaardt Beijen met ingang van 1 mei een nieuwe baan bij de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten. Tot dat ogenblik is hij docent op een Haagse Scholengemeenschap. Volgens Beijen geeft zijn nieuwe baan minder dan de huidige gelegenheid om overdag vergaderingen bij te wonen en zaken te bestuderen. Volgens Beijen zijn er geen politieke motieven om de raad de rug toe te keren. Tegen de tijd dat ik vertrek, ben ik zes jaar raadslid geweest en dan vind ik het langzamerhand welletjes". De opvolger van Beijen. Van Oosten, was raadslid toen de PPR nog twee zetels in de Leidse raad had. Bij de laatste verkiezingen verloor de PPR eén zetel en verdween Van Oosten uit de raad. Wel bleef hij fractie-assis tent van de radikalen. F. v. Oosten (PPR) Indianen De werkgroep Indianen Projekt organiseert dit jaar een in ternationaal tribunaal over de rechten van de Indianen in Amerika. Voor dit tribunaal is een werkgroep begonnen met het opzetten van een aan tal activiteiten zoals: een scholenproject, filmavonden en Indiaanse maaltijden. Op 21 februari zal in het vegeta risch eethuis Peuleschil van 't Breehuys aan de Breestraat 66 een Indiaanse maaltijd worden bereid. Aansluitend worden dia's vertoond over de Hopi-Indianen in Noord- Amerikn Humanitas Op de ledenvergadering van Humanitas is besloten om een nieuwe afdeling voor Leiden te vormenDe activiteiten zullen in de eerste plaats op de stad worden gericht. Zo wordt er gedacht aan uitbreiding van de hulp en het bezoek aan zieken, beiaarden en alleen staanden. Overigens zoekt de vereniging voor dit werk nog een aantal vrijwilligers. Be langstellenden kunnen con tact opnemen met de secreta resse van Humanitas in Lei den, mevr. J. v.d. Meijden- Den Hollander. Lange Mare 106. tel 071-122017. Informatieavond ln de renovatiewinkel aan de Prinsenstraat 66 wordt van avond een informatieavond gehouden voor bewoners van de Alcxanderstraat tussen Bernhardkade en Soph to st raat. Tijdens de avond, die om acht uur begint, zal een aantal voorstellen worden gedaan voor verbetering van de woonomgeving Spiritisme Het Spiritisch Genootschap Leiden organiseert vanavond een bijeenkomst in het zaaltje aan de Middelweg 28. Spreker is de heer Don int VUuSTdlllr gen. De bijeenkomst b egintom acht uur en de toegang is vrij. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkaorstraat 17 wordt vanavond de filmcyclus van Alfred Hitchcock voortgezet. Het gaat om een film uit 11172 waarin een vrouwenmoorde naar een gemeenschap in angst houdt. Er zijn twee voorstellingenéén om 20 uur en één om 22.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt f4.50. LEIDEN - In het Groot Auditorium van de Leidse universiteit heeft prof. mr. N.J.P. Giltay Veth met een oratie het ambt van gewoon hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap aanvaard. De ora tie handelde over het beginsel dat de pers en anderen zich moeten onthouden van commentaar op zaken "die nog bij de rechter aanhangig zijn. In Engeland is dit zogenaamde sub-judice-beginsel al meer dan twee eeuwen een rechtsregel. Volgens prof. Giltay Veth is de regel stellig ontstaan om beïn vloeding van juries van buitenaf tegen te gaan en personen een eerlijk proces te garanderen. De nieuwe Leidse hoogleraar concludeerde dat over neming van de regel door ons land geen aanbeveling verdient. "Het belang van een vrije pers, noodzake lijk voor het aan de kaak stellen van onrecht en onge rechtigheden moet overheersen." In dat verband noemde hij de Watergate-affaire die nooit tot volle ontplooiing had kunnen komen als de regel had be staan. Wel betoogde prof. Giltay Veth dat op zichzelf terug houdendheid van de pers over aanhangige zaken aanbeveling verdient, maar dat dat als gebruik of fatsoenregel moet worden gehanteerd. Overigens erkende hij tegelijkertijd dat het laten varen van die terughoudendheid soms geboden kan zijn. Prof. Mr. Giltay Veth was veertien jaar als juridisch medewerker verbonden aan ee.n»dagblad. Als mede auteur van een dit jaar verschijnend handboek "Sport en recht" is hij nu bezig met een onderzoek naar de raakvlakken tussen sport en recht. Geduren de de periode van 1956 tot 1968 had hij een advoca tenpraktijk in Amsterdam. Vervolgens was hij tot 1973 als wetenschappelijk hoofdmedewerker voor burgerlijk en handelsrecht verbonden aan de Am sterdamse universiteit. In dat jaar werd hij benoemd tot lector in het practicum methoden en technieken aan de Leidse universiteit. LEIDEN - Omdat de samenwer king lussen ambtenaren en die- renverzamelaars niet altijd even soepel verloopt houdt de Leidse werkgroep van de Nederlandse* Vereniging voor Herpetologie en Voorzuivering duinwater moet snel beginnen LEIDEN - Het SGP-statenlid W.F. Mulckhuijse vindt dat de provin cie zo snel mogelijk een vergun ning moet verlenen aan de Leid- sche Duinwatermaatschappij (LDM) voor het bouwen van een installatie voor de voorzuivering van water. Het statenlid heeft over het lange schriftelijke daar van schriftelijks vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten (dage lijks bestuur van provincie). Volgens Mulckhuijse heeft de LDM al sinds 1974 een aanvraag lopen voor een vergunning. Het SGP- statenlid vraagt zich af of de voorzuivering geen bijdrage kan leveren aan de verbetering van de smaak van het drinkwater. Bo vendien merkt Mulckhuijse op dat een voorzuiveringsinstallatie in belangrijke mate de vervuiling van de duinen voorkomt. En vooral de algenontwikkeling be lemmert. Algen maken nu de zui vering van het water erg moeilijk. Terrariumkunde (NVHT) "La- certa" een forumdag. Deze is op zaterdag 23 februari vanaf 10 uur in de grote collegezaal van het Zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat in Leiden. De twee partijen vliegen elkaar herhaaldelijk in de haren omdat sinds 1977 de wet Bedreigde Uit heemse Diersoorten (BUD) van kracht is. Uitvoering van deze wet geschiedt door ambtenaren van CRM. Buiten deze wet Bedreigde Uit heemse Diersoorten kent Ne derland sinds 1973 ook al de wet Beschermde Inheemse Diersoor ten (BID). Deze wetten hebben als doel een aantal diersoorten, dat in meer of mindere mate met uitroeiing wordt bedreigd te be schermen. Een van de maatregelen om dat doel te kunnen bereiken is het verbieden van het in gevangen schap houden of vervoeren of het in bezit hebben van de onder deze wetten vallende diersoorten. Hieronder vallen bijvoorbeeld alle Nederlandse reptielen en amfi bieën en een uitgebreide lijst uit heemse diersoorten. In de natuur worden deze dieren onder andere bedreigd door de verwoesting van het natuurlijk leefmilieu, de jacht, de souvenirindustrie, vangst ten bate van dierentuinen en particuliere liefhebbers en de toenemende vervuiling. In het forum hebben zitting: mr. F. H. J. von dei Assen, hoofdafde ling flora- en faunabeheer CRM, dr. O. H. Blauw, voorzitter dage lijks bestuur NVHT "Lacerta", prof. dr. L. D. Brongersma, eme ritus-hoogleraar en oud-direc teur van het rijksmuseum van na tuurlijke historie in Leiden. W. Getreuer, lid van de NVHT "La certa", dr. M. S. Hoogmoed, con servator van de afdeling reptilia en amfibia van het rijksmuseum van natuurlijke historie in Leiden en dr. B. M. Lensink, directeur van Diergaarde Artis in Amster dam. Gespreksleider is T. J. J. de Boo, voorzitter van de Leidse werkgroep. BUITEN LEVENSGEVAAR LEIDEN - Het levensgevaar bij de I9-jarige Leidenaar J.S. is gewe ken. Zoals bekend werd hij vrij dagnacht door de 17-jarige Lei denaar T.K. twee keer met een mes in de buik gestoken. De twee jongelui hadden zich sa men met nog twee kennissen vrijdag in het Leidse horecaleven gestort. De vier besloten om twee uur 's nachts nog even een pilsje te gaan drinken in het huis van één van hen aan de Prinsenstraat. Een pesterijtje tussen J.S. en T.K. liep daar uit de hand. J.S. stak met een kapotte bierfles naar de ogen van T.K., die vervolgens de bijna fatale messteken uitdeelde. T.K. zit in verzekering op het po litiebureau. ..EIDEN - Ome Willem (Edwin Rutten) heeft zaterdagmiddag met zijn geitebreier een optreden verzorgd in de Leidse Stadsgehoorzaal. Ome Willem, die ook bij de Leidse jeugd zeer populair bleek, wist met zijn programma niet alleen de kinderen maar ook hun ouders een prettige middag te kunnen bezorgen. Op de foto Ome Willem en zijn geitebreier tussen zijn ieuediee nuhliek. H Commercie was troef bij de Leidse cuniavulsoptocht dit weekeinde, zo kon het niet al te rijkelijk aanwezige publiek constateren LEIDEN - Met de over handiging van de sleu tel van de stad luid ik het begin van uw feest en het einde van mijn burgemeesterschap in". Met deze woorden gaf burge meester Vis zaterdagochtend het startsein voor het Leidse carnaval en gaf hij de carna valsvereniging De Hutspot ten "het recht om de stad een paar dagen op stelten te zet ten". De sleuteloverhandiging, die plaats vond in de burgerzaal van het Leidse stadhuis, was tegelijkertijd de laatste offi ciële daad die Vis als burge meester vari Leiden verricht te. Prins Carnaval, Theo I van De Hutspotten, zal de stad dinsdagavond weer overdra gen aan loco-burgemeester Waal, die na het vertrek van Vis naar Den Haag de functie van burgemeester zal waar nemen. Prins Theo overhandigde Vis, die al erelid van De Hutspot ten is, de "hutspot van ver dienste", een eerbetoon dat zich in de geschiedenis van de carnavalsvereniging slechts twee keer heeft voorgedaan. Om mevrouw Vis niet met le ge handen naar Den Haag te laten vertrekken, voorzag Prins Carnaval haar van een "laten we maar zeggen, hut spot van bijverdienste". De eerste activiteit die op het carnavalsprogramma stond, was de optocht die met zijn veertien praalwagens en deelnemende muziekkorp sen de grootste was die de Hutspotten ooit hadden georganiseerd. Ook korpsen uit de regio waren dit jaar in de stoet vertegenwoordigd. Daar was bijvoorbeeld de Brass Band uit Warmond, de Laurentius Harmonie uit Voorschoten en Drumband Tamarco uit Leiderdorp. De praalwagens, hoewel alle zeer kunstig en mooi opgetuigd, droegen zonder uitzondering de reclameboodschappen van Leidse zaken met zich, iets dat deze optocht een zeer commercieel karakter gaf. Het Leidse carnaval is, zo blijkt, vooral een feest run kinderen Dit mocht dan de grootste car navalsoptocht zijn die Leiden ooit heeft gekend, langer dan een kwartier duurde hij toch niet. Ook de belangstelling voor de voorbijtrekkende stoet was niet overweldigend groot. "Het is hier allemaal wat opgefokt he," sprak één van de toeschouwers. "Het komt hier gewoon allemaal wat overdreven over. Boven dien vind ik al die reclame wel wat overdreven. Onder de Moerdijk kun je misschien wel lol aan het carnaval bele ven, maar ik word er hier niet warm of koud van. Dat ik hier toch sta te kijken, dat is voor de kinderen, die vinden dat soort dingen nog wel leuk." Tegenvaller "Maar er is toch wel veel werk van gemaakt," bracht een an dere belangstellende daarte gen in. "Commercieel? Maar ze moeten het toch ergens van betalen? Bij de drie oktober- optocht komt een ook een heleboel reclame kijken. Al leen de belangstelling valt me bitter tegen." Die belangstelling was overi gens wel in hoge mate aanwe zig op de feesten die zater dagavond en zondag op ver schillende punten in Leiden werden gehouden. De carna valsvereniging De Jolige Hutspotters, die haar residen tie zaterdag in de Groenoord - hallen had, moest op een ge geven moment de deuren sluiten omdat de ruimte te klein was om alle belangstel lenden te kunnen toelaten. De heer Buys, voorzitter van de vereniging: "Het feest was werkelijk fantastisch, dit ho pen we nog vele jaren op de zelfde manier te kunnen overdoen." Ook de festiviteiten die De Hut- spotten organiseerden, wer den druk bezocht. Bijna 500 carnavalvierders op het bal masqué en zondagmiddag1 nog eens 300 jeugdige Hut spotten in de residentie in het Antoniusclubhuis aan de Ma-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3